Ernstige ongeregeldheden in Montevideo Ceylonees vredesplan voor Vietnam „Texschelde" in Sas van Gent sluit De koffieprijzen verlaagd HET WEER Pers protesteerde bij prinses Beatrix en prins Ciaus Ontslag voor 190 werknemers RADIO DE KOCK voor vlugger opschieten WOENSDAG 12 APRIL 1967 23e Jaargang No. 6914 Winkels sloten Johnson aangekomen RADIO-UITZENDING REGERINGS VERKLARING Hoogwater Weerbericht Zon- en Maanstanden Ook een vredesplan van - Canadese minister Mej. E. J. Swellengrebel verzorgster eerste kroonprinselijke spruit Studentenbetoging in Madrid Stilstaanverbod Frankrijk bestrijdt het „zwarte getij" BIJNA 2 1/2 TON VOOR WIESENTHAL N.T.S.-JOURNALIST DIENT KLACHT IN TEGEN DE POLITIE Contact met politie Prank. HJ abonnement: TERNEUZEN Direeteur-Hóofelreclaeteur: van 3s SanSë Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 - 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ8,— per kwartaal; per maand 2,70: per week 62 ct. Losse nrs 13 et. VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P.-L van de Sande te Temeuzen Advertentieprijs per mm IS ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géêj handels- advertenties) 5 regels ƒ1,10. Iedere regel méér 22 et Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 nr. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 nor voormiddag. In het centrum van de hoofd stad van Uruguay is het dinsdag tot heftige botsingen gekomen tussen de politie en studenten die protesteerden tegen de aan wezigheid van president John son in hun land. De studenten die een bijeen komst wilden houden, richtten voor de universiteit een barri cade op, waardoor het verkeer kwam stil te liggen. Toen de politie arriveerde, hadden de studenten zich in het universi teitsgebouw teruggetrokken. Vol gens de politie schoten de stu denten uit de ramen maar een studentenleider zei dat alleen rookbommen en krachtige voer- zoekers naar de politie waren gegooid. De politie wist tenslotte met steun van de republikeinse garde de orde te herstellen. Maandag hadden betogende studenten een pop, die het Ame rikaanse staatshoofd moest voor stellen, verbrand. Bij gevechten met de politie werden toen twee politiemannen zwaar gewond. Dinsdagmiddag hadden de stu denten die zich in de universiteits gebouwen hadden verschanst, een spandoek opgehangen met de woorden „De dood aan Johnson" en „weg met de moordenaars van Vietnam". De politie gelastte de studenten naar buiten te komen, maar de betogers gaven hieraan geen gehoor. Daarop drongen poli tiemannen naar binnen, waarbij zij gebruik maakten van traangasbom- .men. De rector-magnificus wist echter beide partijen te bewegen tot een bestand. Alle winkels in Montevideo sloten hun deuren. De anders zo drukke universiteitswijk was ver laten. De straten lagen vol met stenen «n andere projectielen dra de studenten hadden gebruikt. Men vreest dat er zich vandaag nog ernstiger ongeregeldheden zullen voordoen, als de conferentie van staatshoofden van het westelijke' halfrond wordt geopend. Intussen arriveerde president Johnson uit de onrustige hoofdstad van Uruguay met een hefschroef- vliegtuig in de streng bewaakte badplaats Punta del Este, waar de topconferentie wordt gehouden. Met het presidentiële straalvlieg tuig had hij de reis van Washing ton naar Montevideo gemaakt. In een korte rede, waarin hij ook en kele zinnen in het Spaans sprak, zei het Amerikaanse staatshoofd, dat het programma van de z.g. alliantie voor de vooruitgang, dat zes jaar geleden in Punta del Este werd opgezet, pas in de beginfase verkeert. De ervaring had geleerd op welke punter, de uitvoering moet worden versneld. De vorde ringen in de laatste jaren hadden getoond, dat het initiatief steeds meer van Latijns-Amerikaanse kant komt, aldus de president. (ADVERTENTIE) De KRO-radió zal dinsdag 18 april om 11 uur via een recht streekse uitzending de regerings verklaring in de huiskamer bren gen. Naar 't A.N.P. uit vakkringen verneemt maakt een daling van de prijzen van de koffie op de wereldmarkt het mogelijk de consumentenprijzen voor gebran de koffie en poederkoffie te ver lagen. Met ingang van vandaag (12 april) zullen de verkoopprijzen voor gebrande koffie in-het al gemeen naargelang van de scort met 4 tot 10 cent per pakje van 250 gram woiden verlaagd. Het potje poederkoffie of oploskoffie van 50 gram zal met 8 ct per. poi- je worden verlaagd. Premier Dudley Senanayake van Ceylon heeft een conferentie tussen de Zuidvietnamese re gering, het nationale bevrijdings front (Vietkong) en Noord-Viet- nam voorgesteld om te spreken over een wapenstilstand. Dit is gezegd in een nota van het ministerie van buitenlandse zaken in Colombo over de be sprekingen tussen Senanayake en secretaris-generaal Oe Thant. De V. N.-secretaris-generaal die twee dagen op Ceylon is geweest, is gisteren naar Nieuw Delhi vertrokken. Volgens de nota heeft de Cey- Ionese premier zijn ambassadeur in Peking, Robert Gunawardene, naar Hanoi gezonden voor infor mele besprekingen. De Ceylo- nese regering gaat'van 't stand punt uit dat de binnenlandse aangelegenheden van een land „uitsluitend eert zorg zijn van het volk van dat land en dat gener- ONBESTENDIG Onder invloed van drukstijgin- gen boven Engeland zal vandaag een vore van lagedruk, die zich gisteravond nog boven de Noord zee en Frankrijk bevond, lang zaam in oostelijke richting naar ons land trekken. Het naderbij komen van deze vore zal gepaard gaan met veel bewolking en enige regen. De wind die dinsdag nog zuidelijk was, zal hierbij draaien naar noordelijke richtingen waardoor Bresken s Terneuzen Hansweert Walsoorden Breskens Terneuzen Hansweert Walsoord#* de temperaturen in de middag in het algemeen lagere waarden zul len bereiken dan dinsdag het ge val is geweest. Toen werd er n.l. 10 tot 15 graden geregistreerd, vrij normaal voor de tijd van het jaar. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Kouder Veel bewolking met op de meeste plaatsen enige regen. Zwakke tot matige wind draai end van zuidelijke naar noorde lijke richtingen. Kouder. 12 APRIL v.m. n.m. 3.11 3.32 3.47 4.08 4.21 4.42 4.20 4.19 ZON MAAN April op onder op onder 13 APRIL 12 5.52 19.31 6.41 22.41 v.m. n.m. 13 5.49 19.33 6.59 23.55 3.40 4.01 li 5.47 19.33 7.24 4.16 4.37 15 5.45 19.36 7.59 1.07 4.50 5.11 16 5.48 19,38 8.48 2.11 449 110 17 5.41 19.40 9.53 3.02 KRAAMVERZORGSTERS MET TEDDYBEER VOOR DRAKENSTEYN Bussurn.: Een delegatie van vier kraamverzorgsters en twee leid sters, die een grote teddybeer op Drakensteyn gaan aanbieden na mens de kraamcentra van het Oranje-Groene Kruis. V.l.n.r.: Joke Hilbrands, zuslteri E. C. Rots, Lenie Boersma, Ger- rie van Spronsen, zuster A. V, van Weerden en Geertje van Gar deren. lei inmenging van buitenaf kan worden gerechtvaardigd". Daar om heeft premier Senanayake voorgesteld de binnenlandse aan gelegenheden van Vietnam te laten regelen door de regering- Ky, het nationale bevrijdings front en de regering van Noord- Vietnam. Ceylon gelooft niet in kunstmatige verdeling van lan den, aldus de nota, waarin' voorts wordt voorgesteld Ceylon te ge bruiken als éér neutrale plaats van saraenKOraii. De Canadese minister van bui tenlandse zaken, Paul Martin, lieeft dinsdag voor de commis sie van buitenlandse zaken in Ottawa een plan ontvouwd om een einde te maken aan het con flict in Vietnam, Het omvat vier punten. Eerst zou er een bufferzone tussen de twee partijen moeten komen, b.v. in de gedemilitariseerde zone tussen-Noord- en Zuid-Vietnam. Vervolgens zou de militaire ac tiviteit op het huidige peil moe ten worden bevroren. Als derde punt noemde minister Martin het staken van alle vijandelijk heden te land, ter zee en in de lucht. Tenslotte zouden de strijd krachten van de twee partijen zich aan weerskanten van de 17e breedtegraad moeten terugtrek ken, de krijgsgevangenen gere patrieerd en de militaire bases ontmanteld moeten worden. Minister Martin zei niet of dit. plan van Canadese oorsprong was. Hij was er van overtuigd dat zijn land zal worden geroe pen om op de een of andere manier een rol te spelen bij het vinden van een regeling. Ove rigens was hij niet erg optimis tisch gestemd over het resultaat van een dergelijk optreden. Canada heeft met Polen en In dia zitting in de internationale commissie die toezicht moet hou den op de naleving van de ak koorden van Genève. Volgens minister Martin zul len in de eerste fase van zijn plan zowel de bombardementen op Noord-Vietnam als de infil traties in Zuid-Vietnam moeten worden gestaakt. Hij gaf toe, dat het plan aanvaardbaar moet zijn voor alle betrokken partijen. Ge zien de huidige stand van zaken was hij in dit opzicht niet opti mistisch. Mej. E. L. Swellengrebel te Oosterhout is voor een jaar be noemd tot kinderverzorgster van het eerste kind van het kroon prinselijk paar. Mej. Elisabeth Jacoba Swellengrebel is geboren op 30 november 1937 te Ooster hout. Zij bezocht de middelbare meisjesschool te Arnhem en ge noot haar verpleegstersopleiding in het diakonessenhuis Bronovo te Den Haag. Mej. Swellengrebel behaalde haar kraamdiploma in het luthersch diaconessenhuis te Amsterdam. Na 2'/i jaar particu lier kraamverpleegster te zijn geweest, heeft zij gedurende een jaar gewerkt in een kliniek te Lausanne in-Zwitserland, DRAKENSTEYN ZWAAR BEWAAKT Lage Vuursclie: Het kasteeltje Drakensteyn wordt zwaar be waakt. Rechercheurs doen hun ronden over de talloze bospaad jes, waarbij de walkie-talkies niet ontbreken. Rond 200 studenten hebben dinsdag in Madrid een mars ge houden uit protest tegen de ge rechtelijke vervolging van 11 stu denten van de universiteit van Barcelona, die verband houdt met de studentenrelletjes in deze stad. De studenten wilden betogen vóór het gerechtshof in Madrid. Daar "dit echter streng bewaakt werd door de politie, besloten zij een mars door het centrum van de stad te houden. Twee uur lang werd het verkeer ontwricht door dé betogende studenten, die „Vrijheid" en „Democratie, ja" en „Dictatuur, neen" riepen. .Op een gegeven ogenblik wer den er schoten gehoord, die zou den bij wijze van waarschuwing gelost zijn door politiemannen in een patrouillewagen, die door dreigende studenten omringd was. Journalisten en fotografen die in Lage Vuursche zijn om de ge boorte van de prinselijke baby af te wachten, hebben dinsdagmid dag een telegram gestuurd aan prinses Beatrix en prins Claus met de volgende inhoud: „Protesteren met klem tegen grof optreden van paleisrecher che en rijkspolitie met honden op „300 Roedenlaan", een openbare weg. Dringen aan op onderhoud teneinde uw privéleven en onze normale beroepsuitoefening in juiste verhouding te brengen. De Nederlandsefotografen en jour nalisten, thans 'in 'perscentrum Kastanjehof." Aanleiding tot dit protest was de behandeling van een fotograaf door een lid van de paleisrecher che. De fotograaf liep te wande len, op de niet verboden „300 Roedenlaan" vlak langs het terrein rond kasteel Drakensteyn. Hij werd plotseling van achteren „benaderd door een rechercheur die hem duwde en sloeg en die bovendien zijn hond op hem los liet. Enkele journalisten die eveneens een wandelingetje maakten, waren getuige van dit gebeuren. Zij staken hun veront waardiging niet onder stoelen of banken. De rechercheur liet toen de fotograaf los en vroeg via zijn portofoon versterking, waarop nog meer politiemannen met hon den verschenen. Achteraf blijkt, dat de recher che het consigne heeft gekregen, stilstaan op de „300 Roedenlaan" te verbieden als de prinses in haar tuin wandelt. Dit was het geval, toen zij met haar echtge noot het zwembad ging bekijken dat in de kasteeltuin wordt aan gelegd. Na half één werd het stilstaanverbod, waarvan de pers niet op de hoogte was gesteld, weer opgeheven. i De textielfabriek Texschelde N.V. te Sas van Gent heeft beslo ten haar produktieeenheden-per 30 april te herstructureren. Voor Sas van Gent houdt dit in dat de pro- duktie in zijn geheel wordt stop gezet, dit in overleg met vakbonden en werkgeversorganisaties. Het ontslag betreft 190 man. De oud sten onder' hen en degenen met meer dienstjaren .zullen een ver goeding ontvangen boven de wette lijke opzegtermijn! De verkoopaf deling, bevattende een veertigtal werknemers, zal intact blijven. De 'directie van'het bedrijf ver strekte het volgende communiqué: Het binnenkort volledig openen van de grenzen In de gemeenschap pelijke markt heeft de directie van Texschelde N.V. doen beslissen haar produktieeenheid te herstruc tureren. Béslotqn werd de produk- tie in Sas van Gent per 30 april In Frankrijk Is de strijd tegen het „zwarte getij", de uit de reu- zentanker Torrey Canyon" gevloei de olie, in volle hevigheid ont brand. Met vrachtwagens is giste ren een begin gemaakt met de evacuatie van miljoenen oesters van de deels reeds aangetaste bed den aan de Bretonse noordkust naar de zuidkust. In de monding van de Jaudy is reeds duizend hec tare oesterbedden verwoest. Een grote vloot oorlogsschepen en vissersvaartuigen strooit zaag sel en vulkanische as over de olie waardoor het ontstane mengsel ge makkelijk is op te scheppen of te verbranden. De gevarenzone is on geveer 140 kilometer lang; van Tresastel tot Erguy. Een krachtige noordoostelijke wind en de getij den stuwen de olie die de Europese kusten bedreigt, steeds verder door het Kanaal. Maandagnacht is het eilandje Rouzic voor de Bretonse kust na genoeg ingesloten door de olie, waardoor de 30.000 vogels die het eilandje bevolken, worden be dreigd. De noodtoestand voor de noord kust van Bretagne is uitgebreid tot het departement Finistere. De kust bij Port Blanc (tussen Tregor en Lannion) was gisteren over een gebied van 30.000 vier kante meter bedekt met een twin tig centimeter dikke laag olie. Ook op andere plaatsen lag de olie reeds tientallen centimeters dik. 1967 .stop te zetten. Het perso neelsbestand werd grondig bestu deerd. Overleg werd gepleegd met vakbonden en-werkgeversorganisa ties omtrent het onvermijdelijke ontslag aanzeggen aan circa 190 personeelsleden. Rekening hou dend, met liet sociale aspect heeft de directie in overleg met de vak bonden besloten aan het personeel met lange jaren dienst en aan oudere personen boven de wette lijke opzeg een extra-vergoeding toe te kennen. Deze maatregel geeft geen enkele invloed op de commerciële afdeling, die voort gaat de clienten op dezelfde wijze te verzorgen, zoals in het verleden. Het bedrijf heeft voor de ont slagenen, die in vijf groepen zijn ingedeeld, een afvloeiingsregeling getroffen, variërend van 2 tot 72 weken loon. Bovendien zal aan werknemers, die bijzondere finan ciële verplichtingen hebben en door het ontslag in grote moeilijk heden zouden kunnen komen, ex tra-bijstand worden verleend. Over het algemeen zijn de werk nemers over de getroffen regeling tevreden. De tiende „van harte-aktie' van de VARA-radio met als in zet gejdelijke steun aan het op sporingswerk van de Oostenrijk se ingenieur Simon Wiesenthal heeft 232.853,99 gulden opge bracht. Verwacht wordt dat dit bedrag nog zal stijgen. Tijdens de direkte uitzending kwam men tot een bedrag van 167.485,36 gulden. De andere gelden werden nog toegezegd na sluiting van het radioprogramma. Het streefbe drag van deze aktie was 100.000 guldén. (ADVERTENTIE) TERNEUZEN Noordstraat 102 Tel. 01150-3128 De N.T.S.-journalist Wiebo v. d. Linden heeft na overleg met zijn hoofdredacteur en de juridi sche adviseur van de N.T.S. een klacht ingediend tegen het optre- den van de Amsterdamse politie zaterdagavond. Tijdens de onge regeldheden in de omgeving van het Spui waarvoor het N.T.S.- journaal naar aanwijzingen van de heer Van dér Linden opnamen werden gemaakt, heeft hij van de marechaussee enkele klappen ge kregen. Aanvankelijk liet het zich niet ernstig aanzien, maar in de loop van zondagmiddag werd de heer Van der Linden ziek en constal eerde de huisarts een her senschudding. Dé heer Van der Linden zal tenminste een waek in bed moeten blyyen en voorlo pig" aibeidsongeschikt zijn. Vorig jaar kwam de N.T.S.-re- dacteur om soortgelijke redenen in het nieuws. Hij is toen gear resteerd en werd anderhalve dag vastgehouden. Met die ervaring voor ogen was hij 'voorzichtiger geworden. Zaterdagavond zocht hij dan ook contact met één der politie-officieren en vroeg onder welke voorwaarden er gefilmd kon worden. „Houdt u zich voor al aan de aanwijzingen die door politiepersoneel worden gege ven en dan zal u niets gebeuren en kunt u rustig uw gang gaan," aldus liet antwoord. Niettemin sloeg de marechaussee er op los. Het doel van de aanklacht is in de eerste plaats uitgemaakt te zien onder welke voorwaarden journalisten, filmers en fotogra fen bij dergelijke gebeurtenissen hun werk kunnen doen. V'

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 1