Marathon De steen van de profeet PROVINCIAAL NIEUWS T&denkw Marktberichten menko Maandag 10/dinsdag 11 april 1967 DE VRIJE ZEEUW Pagina 3 Bruinisse Het mosselseizoen ten einde Middelburg Protesten tegen militaire parade creëerde het model. Westkapelle Motorrijder verongelukt Zaamslag Voor beroep bedankt Vergadering Rode Kruis Bendien ontslaat deel van het personeel Van Maastricht te voet naar Drakensteyn Een zorgeloos, zonnig gezicht! DINGEMANSE' Terneuzen In teressante tentoonstelling en ruilbeurs in „Pro Rege" U.T.S. Terneuzen werd vierde in landelijke verkeerscompetitie Bazar voor de Grote Kerk Royaal gebaar van 25-jarige Drogisten-Associatie Breskens Jaarvergadering afd. Zeeland Nederl. Zwembond HETVERVOER OP DE SCHELDEVEREN IN DE MAAND FEBRUARI Drie Zeeuwen in het Nederlandse amateurelftal De opstelling van het Neder lands amateurelftal, dat woens dag 12 aoril a.s. in Gladbeck een kens heeft wnd. voorzitter E. de Vriend medegedeeld dat de kam pioenschappen voor junioren en senioren in één evenement zul len worden ondergebracht. Ge lukkig komen er steeds meer zwembaden bij, zoals in IJzen- dijke en Serooskerke. Voorts zul len er dit jaar baden kopien in Kloosterzande, Koewacht en Kruiningen. De heer Remery had nogal wat kritiek op de indeling van de waterpolocompetitie. Voorna melijk had hij bezwaar tegen een competitie met uitsluitend Zeeuwse clubs. In de vierde klas S komen uit „Bruinvis" (Sas van Gent), Ganze II (Goes), „De Schelde" (Terneuzen); „Schelde- stroom" (Breskens) en SZV (Souburg). In de 4e klas R: „Ba ronie, „Ganze", Krabben", „Luc- tor" en TRS/RES. In de kringcompetitie spelen bij de dames „De Schelde", „Luc- tor", SZV en „Ganze"; bij de heren „Bruinvis" II, „Schelde" II, „Ganze" III en „Scheldestroom" 2 en SZV II. Voor het eerst zal er ook een jeugdpolocompetitie voor jon gens onder de 16 jaar komen. Bij de bestuursverkiezing werd de heer R. de Cooker van „Bruin vis" gekozen als voorzitter in- plaats A. Bolwijn, die uit de pro- yincie was vertrokken. Penning meester J. Kools uit Terneuzen werd herkozen. Als verdere bestuursleden wer den gekozen de heren Remery en Th. Acke. De heer C. de Haas (Braak man) vroeg de lange baanwed- strijden te scheiden in een school- slaggroep en een vrije-slaggroep. Het bestuur meende dat dit een zaak van de besturen is. „Bruinvis" deelde mede dat dit jaar in de „ronde van Sas" deze splitsing zal worden toegepast. Op woensdag 12 april sluit de aanvoer van mosselen voor de kwekers aan de handel. De han del zelf mag nog tot 17 april ex porteren, maar daarmee is het seizoen 1966/'67 afgesloten. Een eigenaardig mosselseizoen is dan ten einde, want het bracht eigenlijk voor niemand bevredi ging. Op de Waddenzee mislukte een deel van de gereedstaande consumptie mosselen aan het be gin van het seizoen door over vloedige mosselzaadval op de betreffende percelen. De najaars stormen brachten eveneens scha de aan en de groei was minder dan vorige jaren. Van de Zeeuwse stromen werd veel aangevoerd, maar ook hier was de schepgrootte niet zo, dat men daarover ten volle tevreden kon zijn. Een gevolg was dat de handel dit seizoen meer dan 100.000 mosseltonnen importeerde om die vervolgens als Zeeuwse mos selen weer te exporteren, een onbevredigende gang van zaken voor de kwekers, die wel over goede mosselen beschikten. Dat dit seizoen op bezwaren stuitte, mag worden afgeleid uit het feit, dat het de laatste weken voor het mosselkantoor bijna on doenlijk was aan de nog reste rende vraag van de handel te voldoen. De voorraden waren van de percelen geruimd of de aanwe zige mosselen waren zo sterk ge trost, dat de handel weigerde ze te accepteren. Dacht men aan het begin van het seizoen een regeling te heb ben gevonden, waardoor de aan voer van een prima kwaliteit mosselen verzekerd was, het tegendeel bleek het geval. De natuur werkte in vele opzichten tegen en de geleverde mosselen bevatten een hoog tarrapereen- tage. Het „ZeeuWse vredescomité" heeft de burgemeester van Mid delburg toestemming gevraagd op zaterdag 29 aprii een protest mars te mogen houden. Het vre descomité wil door middel van Machtig, zo'n jack. Sportief, modieus. De sterke stoï is en deze demonstratie protesteren tegen het feit, dat het Middel burgse gemeentebestuur ter ge legenheid van het 750-jarig be staan van de stad Middelburg een militaire parade wil houden. Het ligt in de bedoeling, dat de demonstranten dezelfde route volgen als die welke voor de militaire parade is ontworpen. Het vredescomité is niet de enige instantie die een protest geluid tegen de militaire parade laat horen. In een gezamenlijk schrijven aan het gemeentebe stuur hebben de Zeeuwse afde lingen van de P.S.P., de A.N.J.V., „Kerk en Vrede" en het „Zeeuws vredescomité" er op aangedron gen de vergunning voor de mili taire parade in te trekken. Zii schrijven, dat militair vertoon, gezien de internationale situatie, vooral in Vietnam, niet als een festiviteit behoort te worden op gediend. Enkele leden van de hervorm de kerk in Middelburg hebben een verzoekschrift met 50 hand tekeningen bij de centrale ker- keraad ingediend, om tijdens de parade in de herv. kerk een be zinningsbijeenkomst te houden. Ook wil dit comité een verzoek schrift tot alle predikanten od Walcheren richten om te vragen zondag, 30 april, de dag voordat de militaire parade in Middel burg wordt geholden, te bidden voor vrede in de wereld. De 21-jarige motorrijder P. Lievense uit Westkapelle is zater dag even na het middaguur met zijn motor dodelijk verongelukt Hij botste op de'Zuidstraat in zijn woonplaats tegen een afslaande personenauto. Ds. A. de Kleine te Nijemir- dum heeft voor het beroep, dat de hervormde gemeente alhier op hem had uitgebracht, bedankt. In de vergadering van de af deling Zaamslag van het Neder- landsche Roode Kruis werd bur gemeester J. de Pree geïnstal leerd als voorzitter in de plaats van de vertrokken burgemeester J. van Wijk. Deze vergadering werd ook bijgewoond door de kringcom missaris in Zeeland, de heer A. D. Constandse te Middelburg. Besloten werd dit jaar ook mee te werken aan de speciale post zegelverkoop ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan van het Roode Kruis op 1 september 1967. Aan de tocht met de „Henry Dunant" in de week van 29 mei tot 3 juni '67 zal wellicht weer een Zaamsla'gse ingezetene kun nen deelnemen. Regelmatig wordt de inhoud van het lectuurkastje aan het hoofdbestuur opgezonden. In 1966 bleek de inhoud daarvan te zijn 620 kg tijdschriften en 58 boeken. Met dit resultaat klom de afdeling Zaamslag in de lan delijke ranglijst van de 90e naar de 66e plaats. Ten aanzien van de ledenwer ving had 't rondzenden van een circulaire een resultaat geboekt van 25 nieuwe leden, waardoor het ledental te Zaamslag steeg tot 219. Vergeleken met lande lijke cijfers haalt de afdeling daarmee niet 't gemiddelde. Het bestuur zal nieuwe leden nog gaarne inschrijven. SANDY SHAW WON SONGFESTIVAL Wenen: De Engelse zangeres Sandy Shaw poseert blootsvoets met haar plaquette en haar bloe men nadat bekend geworden was, dat zij het Eurosongfestival. 1967 gewonnen had. SUHARTO NEEMT DEEL AAN PUBLIEKE MANIFESTATIE DJAKARTA: Enige dagen gele den heeft de plaatsvervangende Indonesische president generaal Suharto voor het eerst officieel deelgenomen aan een publieke manifestatie: in gezelschap van zijn echtgenote woonde hij de viering bij van de 21ste verjaar dag van de vereniging van echt genoten van militairen. Mevrouw Suharto is presidente van deze vereniging. Op de foto v.l.n.r.: de commandant van Djakarta, gene raal majoor Amir Haclimud, me vrouw Machmud, generaal Su harto en mevrouw Suharto. In de komende maanden zullen 400 a 450 personeelsleden van Bendien's confectiefabrieken in Almelo moeten afvloeien. De di- rektie heeft het kader en de on dernemingsraad daarover inge licht. De ontslagen zullen in alle vier de bedrijven van Bendien vallen. De fabriek heeft vestigin gen in Almelo, Emmen, Nijmegen en Borne. Na de sanering zullen bij Bendien in totaal nog onge veer 900 mannen en vrouwen werken. Van bedrijfssluitingen zal geen sprake zijn. De direktie streeft ernaar de sanering in de zomermaanden door te voeren. Het arbeidsbureau en 't gemeen tebestuur wisten vanmorgen nog niets van ontslagen. Deze zullen voornamelijk vallen in de sek toren die niet rechtstreeks bij de produktie zijn betrokken, zoals magazijnen, expeditie, technische diensten enz. De omzet van Bendien is de afgelopen jaren sterk teruggelo pen, voornamelijk in de sektor vrijetijdskleding. Vier jaren ge leden is een groot deel van de aandacht op deze sektor gericht. Het is de direktie gebleken dat het nieuwe produkt goedkoper kan worden gemaakt door ge specialiseerde grotere bedrijven. Een tweede faktor die tot reor ganisatie heeft geleid, is het feit dat de terughoudendheid van detaillisten de laatste maanden zó groot is geworden dat men tot maatregelen werd gedwongen. Er waart deze dagen een patriar chale figuur rond kasteel Draken steyn. Hij gaat schuil achter een enorme baard; op zijn omvangrijke grijze haardos rust een vale vuile schipperspet. Daaronder beweegt zich Rinus Bouwmeester (61) voort. Hij is vorige week dinsdag uit Maastricht vertrokken en te voet naar Drakensteyn gekomen. Hij arriveerde er in het weekein de. Rinus heeft de laatste jaren van zijn enerverend leven zwervend doorgebracht. Hij heeft zich vooral in het zuiden opgehouden. Een paar onderscheidingen van carna valsverenigingen illustreren dat. Waarom is hij naar Lage Vuursche gekomen? Zijn antwoord is duide lijk: „Zo iets maak je maar eenmaal in je leven mee en daar wil ik bij zijn al duurt het nog drie weken voor het kind komt; ik blijf net zo lang tot dat het er is". „Ik ben hier gekomen om bloe men aan te bieden, geen snijbloe men natuurlijk want die zijn zo weg. Nee, ik geef een pot met een cyclaam of zo er in, daar heb je tenminste wat aan. Ik zal er ook een kaartje bij doen, waarop ik een wens schrijf, een gelukwens, ik wens de prinses en haar man veel geluk met hun jonge spruit". En passant laat hij weten dat ze hem ook wel Henk noemen en dat hij nog tweeënveertig maanden moet wachten voor hij a.o.w. krijgt. Rinus (Henk) heeft overigens niet zijn hele leven gezworven, alleen de laatste jaren. Vóór die tijd heeft hij op de binnenvaart gezeten. Waar gaat hij nu slapen in Lage Vuursche? „Ik zal wel zien. Ik probeer na tuurlijk bij de boeren in de hooi berg en daar weer 'smorgens vroeg weg te zijn. Maar ja, ik zou liever zien dat iemand mij een goed onder dak aanbood he", verzucht Rinus. Geen mens krijgt mij hier weg. Ik blijf op het kind wachten". Elke donkere bril is nog geen goede zonnebril! Vergelijkt U maar. En ontdek, hoe een echte zonnebril U een zorgeloze kijk op de zomer geeft. Een veilige bril. Veilig in de auto. Aangenaam in alle omstandigheden. En ook Uw omgeving ziet U anders. Modieuzer aantrekkelijker.» ■5F Zie ook onze Polaroid koHektie. Opticien AXELSESTRAAT 46 - TERNEUZEN TELEFOON 01150 - 3373 (ADVERTENTIE) Zaterdagmorgen heeft burge meester J. C. Aschoff de tentoon stelling en ruilbeurs in het ver enigingsgebouw „Pro Rege" offi cieel. geopend. Vooral in de middaguren was het een drukte van belang, die wel hoofdzakelijk te danken zal zijn geweest aan een aantal ten toongestelde munten die in Serooskerke zijn gevonden. Deze munten dateren hoofdzakelijk uit de 16e eeuw. Er waren munten uit de tijd van de Bourgondische Nederlanden, o.a. een „leeuw" van Philips de Goede 1455, een reaal van Karei V (Antwer pen 1550) en een reaal Philips II eveneens Antwerpen 1558. De tijd van de republiek der Ver enigde Nederlanden werd ver tegenwoordigd door gouden halve rijders uit Zeeland (1622), Utrecht (1607) en Gelderland (1606). Verder waren er gouden dukaten uit Holland, West-Fries land, Zeeland en Utrecht. Ook Spanje (escudo's en dub bele excelente), Italië (dukaten) en Portugal waren vertegenwoor digd. Uit veel latere tijden, begin van deze eeuw, waren er munten uit Engeland, Nederland (stui vertje en halve cent) en België (o.a. muntstukken met een gat in het midden), die de ouderen zich nog goed zuilen herinneren. Daarnaast ging de belangstel ling naar de verzamelingen gla zen, sigarenbandjes, lucifermer- ken, speldjes en postzegels. De firma Van Himschoot uit West- dorpe presenteerde de bezoekers gratis een glas prik. Er was een loterij, waaraan lang niet alleen de jeugd deel nam en in de bovenzaal werd een ruilbeurs gehouden, die zo moge lijk nog drukker was bezocht dan de tentoonstelling. De ploeg van zes U.T.S.-leer- lingen uit Terneuzen, die onlangs als eerste eindigde in de provin ciale verkeerscompetitie, heeft zaterdag op de landelijke wed strijd te Utrecht de vierde plaats veroverd met 331 van de 450 punten. Eerste werd de St. Petrus-u.l.o. uit Boxtel, die 358 punten behaalde. Het door de Terneuzense ploeg behaalde resultaat is vooral te danken aan de extra-instructie, die opperwachtmeester E. van Loo van de koninklijke mare- chaussee de laatste veertien dagen aan de kandidaten voor Utrecht heeft gegeven. De direc teur van de Terneuzense U.T.S., de heer Vermeulen, was trots op het door „zijn jongens" behaalde resultaat. Voordat de terugreis werd aan vaard, heeft het verbond voor veilig verkeer alle deelnemers en supporters een prettige ontspan ningsmiddag aangeboden. Op 14 en 15 april hoopt de herv. vrouwenvereniging „Lydia" een bazar te houden van 2 tot 10 uur in „De Schakel" ten bate van de restauratie van de grote kerk in de Noordstraat. Dank zij de medewerking van de midden stand en vele particulieren zijn goederen bijeengebracht van al lerlei aard, terwijl de dames van „Lydia" veel zelf maakteir, o.a. tienerpop-, baby-, kleuter- en tienerkleding. Ook wordt er een verloting georganiseerd. Tussen de verschillende spelen door kan men zichzelf trakteren op koffie of limonade met of zonder wafels en oliebollen. De Drogisten-Associatie, be kend onder de naam D.A., waar bij ook in onze gemeente leden zijn aangesloten, viert één dezer dagen het 25-jarig jubileum. Deze organisatie, voortge komen uit een groep in de oorlog samenwerkende drogisten, onderscheidt zich door een in tense samenwerking met de bekende merkartikelen-fabrikan ten op drogisterij-gebied en door een gezamenlijke inkoop op_ bui tenlandse beurzen. De vereniging is inmiddels uitgegroeid tot een associatie met 700 leden, ver spreid over het gehele land. Het hoofdkantoor is gevestigd te Zeist. Door een strenge selectie is be reikt dat de D.A.-drogisterij het vertrouwen van het publiek heeft gewonnen. Alle leden zijn ge diplomeerde drogisten. Bij het bereiken van het 25- jarig jubileum voeren de D.A.- drogisten gezamenlijk een jubi leum-actie. Daarvoor werden 700.000 chèquesboekjes verspreid, waarin 10 chèques voor extra jubileum-aanbiedingen en 1 chèque voor een gratis jubileum- verpakking drop. Het is een royaal gebaar dat door het publiek zeker op prijs zal worden gesteld. Tijdens de jaarvergadering van le afd. Zeeland Nederl. Zwem bond tt botsi Miiliann ta Br6£- Het aantal passagiers en auto's» dat van de Westerscheldeveren gebruik maakt, blijft zich in stij gende lijn bewegen. Hetzelfde moet helaas worden gezegd van de aantallen auto's die gedwongen zijn één of meer boten te wachten om naar de andere kant te worden gebracht. Voor de veerhavens Perkpolder en Kruiningen loopt dat aantal in de duizenden (resp. 13.080 en 13.600). Voor Vlissingen en Bres kens liggen de getallen heel wat lager, n.l. 1170 en 570. Alleen een vaste oeververbinding zal aan dat euvel 'n eind kunnen maken, maar hoeveel jaren zullen daar nog mee gemoeid zijn? In Middelburg gingen verleden week stemmen op om enige nachtdiensten in te leggen. Het wegvervoer zou daar stellig van kunnen profiteren; maar het zou weinig veranderen aan het tijd en geldverlies overdag. De volgende cijfers geven een beeld van het totale vervoer in de maanden februari 1965, 1966 en 1967. Aantal passagiers in februari: 1965 1966 1967 Vliss.-Bresk. 110.924 135.083 155.091 Tern.-Hoedek. 19.460 18.933 19.630 Kruin.-Perkp. 95.666 105.489 119.838 226.050 259.505 294.559 Aantal auto's: Vliss.-Bresk. 36.361 41.826 52.107 Tern.-Hoedek. 2.330 2.662 2.966 Kruin.-Perkp. 44.712 47.396 53.192 83.402 91.884 108.265 VEEMARKT ROTTERDAM Op de veemarkt te Rotterdam werden vandaag in totaal aange voerd 1170 slachtrunderen. De no teringen waren als volgt: Slacht runderen: extra kwal. 4,65 4,95, le kwal. ƒ4,20—ƒ4,55, 2a kwal. 3,80ƒ4, 3e kwal. 3,40 3,65; Stieren ƒ4,10—4,60; Worstkoeien 3,303,55. Alles per kg. De aanvoer van slachtrun deren was iets kleiner, de handel kalm, afloop stroef en de prijzen even lager. GRAANBEURS ROTTERDAM Heden werden op de Rotterdam se graanbeurs de volgende prijzen genoteerd franco Rotterdam: Groe ne erwten tot 42 (42); Schokkers tot 41,50 (41,50); Capucijners tot 48 (48); Bruine bonen boeren- schoon tot 70 (72,50). AARDAPPELBEURS ROTTERDAM Op de aardappelbeurs te Rotter dam werden vandaag de volgende noteringen ópgemaat: Klei-aardappelen voor het bin nenland: Eigenheimers 40 mm opw. 2427; Bintjes 3550 mm op waarts 2425; Bintjes 40 mm opw. 2426; Furore 40 mm opw. ƒ23—ƒ24,50. Klei-aardappelen voor de export: Bintjes 35 mm opw. in twee maten 2526; Bintjes 45 mm opw. geen notering. Zand-aardappelen voor het bin nenland: Zand-aardappelen geen noteringen. Zand-aardappelen voor de ex port: Bintjes blank 35 mm opw. geen notering. Voer-aardappelen 25,25. Stemming: binnenland rustig; export kalm. Prijzen berekend per 100 kg en op de handelsvoorwaarden vast gesteld voor de verkoop van con sumptie-aardappelen op wagon, schip of auto. (ADVERTENTIE) 57. Met een krachtige slag drijft Aram zijn tegenstander enkele passen terug. Dan ontwikkelt zich een zwaardgevecht zoals de jonge ridder nog nimmer door gemaakt heeft. Met bliksemsnel heid kletteren de zwaarden tegen elkaar en al spoedig heeft Aram- begrepen dat hij, zo niet zijn meerdere, dan toch zijn evenknie gevonden heeft in Caracalla. Met weergalcte behendigheid pareert Caracalla elke uitval om dan on middellijk zijn tegenstander met een flitsende uitval in de verde diging te dringen. Minutenlang wordt de stilte in de ruime troon zaal slechts verstoord door het scherp ketsende geluid van staal op staal. In ademloze spanning volgen de toeschouwers langs de kant en vanaf de balustrade het heroïsche duel tussen hun kei zer en Aram. Langzaam, maar met onafwend bare zekerheid drijft Caracalla de ander in de verdediging. Zijn bronzen borstpantser maakt,, dat hij zich niet zo nauwkeurig be hoeft te dekken, waardoor zijn bewegingsvrijheid aanzienlijk groter is dan die van Aram. Bij een wanhopige uitval van Aram treffen de beide zwaarden eikaar hoog in de lucht met ge weldige kracht. Krakend scham pen de gevesten langs elkaar. Ra zendsnel trekt Caracalla zijn wa pen terug, gooit het op in de lucht en vangt het met de rech terhand, en voor Aram zich heeft kunnen dekken flitst het zwaard des keizers op hem toe en treft hem met volle kracht in de lin kerschouder. vriendschappelijke wedstrijd speelt tegen West-Duitsland, luidt als volgt: Doel: Koevits (Spechten). Achter: Delmotte (Middelburg), Deen (ZFC), Cornel (DCG) en De Quant (CW). Midden: Schurink (Quik '20) en J. de Wit (ZVV). VoorDe Ridder (Vlissingen), De Vos (Middelburg), Ouwens (TOP) en Spiekerman (DCG). Reserves: De Rijk (DCG), Leuse kamp (Quick '20), Balkhoven (RFC) en M. de Wit (ZW).

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 3