PLAATS ONDER DE ZON SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER Beursoverzicht Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Maandag 10/dinsdag 11 april 1967 Drie doden bij verkeersongeluk nabij Muiden TWEE DODEN RIT VERKEERSONGELUK JUWELIERS BESTOLEN 150 VARKENS VERBRAND BRAND LEGT BOERDERIJ IN DE AS DODELIJK ONGELUK DODE EN GEWONDEN BIJ FRONTALE BOTSING DODELIJK ONGELUK TE DEURNE TEGELTJES OF VUURWERK ZEILTOCHT NAAR MIAMI MISLUKT S3 3 Actie „Cadeau Prinses Beatrix" groeit uit tot geschenk aan kinderen in de West een heerlijke sigaret, pittig en toch zacht Twee bejaarde Amsterdammers bij brand omgekomen BUITENLANDSE ARBEIDERS IN OVERIJSSEL ELDERS AAN DE SLAG ANTI-AMERIKAANSE BETOGING IN BRUSSEL OLIE OP BRETONSE KUST Bij een verkeersongeluk op de rijksweg AmsterdamNaarden na bij Muiden zijn zondagavond kort vóór zeven uur drie personen om het leven gekomen en zijn drie personen gewond, van wie er één zeer ernstig aan toe is. Bij het ongeluk ziin de bestuur der van de auto uit de richting Amsterdam en een naast deze be stuurder zittende vrouw om het leven gekomen. Het derde slacht offer, aan wie het ongeluk het leven kostte, was de bestuurder van de tweede tegemoetkomende auto, die door de uit de richting Amsterdam komende personen wagen werd aangereden. Nader is gebleken, dat het onge luk is ontstaan, toen deze bestuur der bij een inhaalmanoeuvre op de meest linkse rijbaan terecht kwam en vervolgens bij het teruggaan naar rechts op de middelste van de drie rijbanen frontaal tegen een tegenligger reed.. Daarna reed de wa°en nog twee tegenliggers aan. Bij het ongeluk zijn om het leven gekomen de 62-jarige J. Lind- hout, uit Amsterdam, ziin vrouw, de 62-jarige F. A. M. Lindhout Kroon, en de bestuurder van een van de aangereden auto's, de 45- jarige H. Jacobs, eveneens uit Am sterdam. Ernstig gewond werden drie in zittenden van een van de aange reden auto's, een echtpaar uit Am sterdam en hun 15-jarige zoon. De vrouw is er ernstig aan toe. Een echtpaar dat eveneens in deze wa gen zat, liep lichte verwondingen op. s' In de nacht van vrijdag op za terdag omstreeks kwart over twee heeft zich op riiksweg 1 nabij „Jan Tabak" een verkeersongeluk voor gedaan. dat aan de 27-iarige heer P. A. Bronus en de 24-iarige heer F. J. Schermacher, beiden uit Hil versum, het leven kostte. De heer Bronius raakte in een bocht de macht over het stuur van ziin personenauto kwijt en kwam in botsing met een tegenligger, be stuurd door de heer de heer S. de P. uit Amsterdam Deze laatste en een medepassagier werden zo zwaar gewond, dat ze nog niet kon den worden gehoord. De auto die de aanriidin» veroorzaakte, sloeg over de kop. De heer Bronius werd zwaar gewond uit de wagen ge haald en naar het in de nabijheid gelegen diakonessenziekenhuis overgebracht. Daar overleed hij kort na aankomst. De heer Scher macher. een medepassagier van de heer Bronius, die bekneld op de achterbank zat, bleek nadat hij was bevrijd, reeds te zijn over leden. Onder de auto vond men nog de heer P. van D. Deze moest eveneens zwaar gewond naar het ziekenhuis worden gebracht. Zowel in Haarlem als in Lisse heeft men zaterdagnacht door het gooien van stenen door eta lageruiten van juwelierswinkels gouden en zilveren voorwerpen gestolen. Tegen vier uur is een steen geworpen door een ruit van een juwelierswinkel aan de Koning straat in Haarlem. Toen de eige naar verscheen, was de etalage één grote ravage. Een gouden armband, een gouden halsket ting en een tableau met gouden afbeeldingen van de dierenriem worden vermist. In Lisse kwam om half zeven de alarminstalatie in werking, nadat met twee straatstenen een ruit van een juwelierszaak was vernield. Hier heeft men kans gezien gouden en zilveren voor werpen, waaronder een aanta1 horloges tot een waarde van 5000, mee te nemen. Zaterdagnacht om ongeveer drie uur brak brand uit in de boerderij Jachtenberg te Ame- rongen over Berg. De varkensschuur brandde ce- heel af. Honderdvijftig varkens vonden de dood in de vlammen. De eigenaar is tegen brandschade verzekerd. De oorzaak van de brand en de grootte van de scha de zijn nog niet bekend. Omstreeks tien uur zaterdag avond is te Beetsterzwaag in Friesland brand uitgebroken irt de grote als woonhuis gebruikte boerderij van de kantonrechter mr. K. J. van Douwen. In onge veer een uur tijd werd het pand geheel in de as gelegd. Slechts een gedeelte van de inboedel kan worden gered. Het grote rieten ciak van de ongeveer twee jaar geleden omgebouwde boerderij brandde zo fel, dat de brandwe ren van Beetsterzwaag en Gorre- dijk hier machteloos tegenover stonden. Door het windstille weer kon de naastgelegen boerderij behouden blijven. Men neemt aan dat de brand is ontstaan in de rookleiding van een open haard op de deel. Nie mand van het acht personen tel lend# gezin Douwen liep letsel op. In Bergum op de rijksstraatweg LeeuwardenGroningen is zater dagochtend omstreeks kwart voor vijf een auto met twee inzittenden van de weg geraakt en onder een op een parkeerplaats staande aan hangwagen van een melktractor geschoten. De 53-jarige mevrouw N. HommesZwerver uit Leeu warden werd uit de auto geslingerd en was op slag dood. De bestuur der, de vijftigjarige heer T. M. An- nyas uit Leeuwarden, kreeg ern stige verwondingen aan het. hoofd. De auto werd totaal vernield. Het duurde enkele uren voordat de vrouw kön worden geïdentificeerd. Zaterdagmorgen omstreeks 10 uur is in Hattem een verkeers ongeval gebeurd, dat aan de ge pensioneerde heer A. A. van der Poel uit Epe het leven heeft ge kost. De heer Van- der Poel wil de op de smalle dijk Hattem Zwolle met zijn auto een tank auto passeren en kwam daarbij frontaal in botsing met een les auto, komende uit de richting Zwolle. Bij de botsing werd de heer Van der Poel op slag ge dood. In de lesauto werd de heer J. V. uit Wapenveld ernstig ge wond. Hij moest worden overge bracht naar het Sofiaziekenhuis in Zwolle. De rij-instructeur, de heer P. uit Zwolle, werd licht gewond. Bij een verkeersongeluk in de gemeente Deurne is zondag een in woonster van Amsterdam, de 33- jarige mevr. D. J. M.v. A., om het leven gekomen. De andere inzitten de^ van de auto haar echtge noot en de heer en mevr. M. uit Heilo met hun twee kinderen werden gewond. Bij een inhaalmanoeuvre op de Helmondsingel kwam de auto van de heer M. in «de linker wegberm, raakte enige planten en sloeg over de kop. Alle zes inzittenden werden hierbij uit de wagen geslingerd, aldus de politie. Mevr. M.v. A. overleed tijdens vervoer naar het ziekenhuis. De Ridderkerkse raad is ak koord gegaan met een krediet van 3500 gulden voor gedeko- reerde tegeltjes, die de school kinderen zullen ontvangen bij de geboorte van het prinsekind. B en W vonden het geschenk wat onder de maat, zoals bleek uit de verklaring van wethouder M. P. van Kogelenberg. Hij zei dat het moeilijk is voor zulke gelegenheden een passend ge- REUZENPALING GEVONDEN W1SSENKERKE, Noord-Beve land: Een Limburger met vakan tie heeft tijdens een strandwan deling een reuzen-paling aange troffen. Het twee meter lange dier was afkomstig uit de Ooster- schelde en moet kort voor de vondst zijn doodgegaan. Prof. Brongersma van het rijksmuseum voor nat. historie uit Leiden is het gevaarte komen ophalen voor verder onderzoek. De reuzenpa- ling wordt getoond door burge meester P. Wisse en een ambte naar. schenk te vinden en dat de finan ciële toestand van de gemeente alleen voldoende armslag geeft om „prullaria" beschikbaar te stellen. Men had 't tegeltje met plaat houder dat 53 cent per stuk kost gekozen, omdat het het meest aanvaardbare cadeau voor de schoolkinderen was tussen alle andere tegeltjes, bekers, lepeltjes en bordjes. Het raadslid A. C. Bek was niet zo gelukkig met de keuze, omdat hij vond dat men de ge boorte van de prinselijke baby toch niet ongemerkt voorbij kan laten gaan. Hij suggereerde vuurwerk af te steken en op tochten te organiseren. Hij wees er op dat in gezinnen met 4 tot 6 schoolgaande kinderen de meeste tegeltjes wel naar de vliering zouden verhuizen. Wethouder Van Kogelenberg zei nog: „Wij juichen er niet over, maar gezien de prijzen is dit het enige haalbare geschenk. Misschien laat zich het effect ver hogen door enkele tegeltjes naast elkaar te hangen VAN TOP-TELEFOON Zaterdagochtend vond op het Prinsenhof (de binnenplaats van het. stadhuis) de overdracht plaats van het eerste exemplaar van het modellen-register van Top-telefoon. Negentig fotomo-i dellen en mannequins staan hier op afgebeeld, zodat belangheb benden in één oogopslag het voor hun doel meest geschikte model kunnen uitzoeken. De reis van de eenzame zeiler Hugo Vilhelm die donderdag met zijn 1.80 meter lange zeilbootje uit Agadir was vertrokken naar Miami in Florida, heeft maar kort geduurd. Vrijdag liet hij via de radio weten dat hij in moei lijkheden verkeerde, waarna hij door een sleepboot naar de ver- trekhaven is teruggebracht. Vilhelm heeft nog niet beslo ten of hij de zeiltocht naar Miami opnieuw zal ondernemen. 10 O y' 9.) Rooie Tjeerd schoof een stoel aan en ging erbij zitten. „Moet je nog meer treilers hebben?" Jan Boetjes vroeg: „Ja, waar om eigenlijk niet? De Noordzee wordt oud. En ik kan er best twee bij gebruiken, al houd ik die nog een paar jaar in de vaart. Alleenik zal iemand op kan toor moeten hebben. En dan is het moeilijk om er een goede beman ning voor te krijgen. Iedereen schaft zich tegenwoordig zelf een botter of een aak aan en niemand vraagt zich af of ze de onkosten er wel mee kunnen verdienen." Hij begon over Jacob Thomsen. Hij kon Tjeerd voorrekenen wat die met zijn grote nieuwe botter zou moeten uitgeven, eer hij zelf iets had. Maar Tjeerd wilde dat niet weten. „Het zijn mijn zaken niet." „Daarom zeg ik het ook niet. Ik zeg het alleen omdat Jacob aan boord van één van mijn log gers een goed stuk brood zou kunnen verdienen en met een eigen botter Tjeerd viel hem in de rede: „Ze zouden aan boord van één van jouw loggers meer met dan om hem verlegen zijn." Maar hij was niet gekomen om het over Jacob Thomsen te hebben. Hij kwam eens praten over de romp van een oude tjalk, die in de binnen haven lag. „Die is toch van joju, Jan?" Wat wou je daarmee doen?" Jan Boetjes had die tjalk een paar jaar als pakhuis gebruikt, maar was van plan hem voor de sloop te verkopen nu hij een gro te nieuwe loods op een stuk land bij de haven had laten bouwen. „Heb jij er belang bij?" vroeg hij, terwijl hij Tjeerd de tabaks pot toeschoof. „Steek eens op." i Tjeerd zei, dat zijn woonark niet beter werd. „De bodem is wrak; de een of andere keer trap ik er doorheen. Als ik die hulk van jou kon over nemen „Je mag dat ding daar wegha len. Ik wil hem ook voor je naar de overkant van de rivier laten slepen en dat hóeft je niets te kosten." „Je kunt ervoor krijgen wat hij waard is." „Niets!" zei Jan Boetjes. En dat was dan afgesproken. Toen Rooie Tjeerd daarna deed of hij zou opstaan en weggaan, begon Jan Boetjes' vrouw koffie te schenken. „Blijf nog een ogenblik zitten en praat wat.zo'n haast zul je niet hebben." Dat had Tjeerd zeker niet. „Ik niet, nee." Hij kreeg een kop koffie met koek en Jan Boetjes riep het verpleegstertje. Toen ze binnenkwam, stelde ze "ich voor. Daarbij gaf Tjeerd laar zijn linkerhand. En hij zei n.eteen! „Ja, die andere.Hii :et haar zijn rechterpols zien. Ze was niet het eerste meisje .;t die pols een beetje onver- oeds te zien kreeg, maar wel het eerste dat er niet van schrok, zich zelfs niet aanstelde alsof ze schrok en geen onwillekeurig ge baar van afschuw maakte. Ze deed ook niet alsof ze er nieuws gierig naar was, de littekens wil de bekijken of medelijden had. Ze zei alleen: „O, mis je een hand!?? Net als of dat eigenlijk niet van zoveel belang was. En daar had Rooie Tjeerd geen antwoord op. Hij zei die avond niet veel meer, maar dat deed hij trouwens nooit als het niet nodig was. Hij scheen ook nauwelijks acht te slaan op het verpleegstertje. Maar toen hij in zijn sloep over de rivier wrikte, dacht hij wel aan haar. „Zo'n meisje., een meisje dat waarschijnlijk van heel goede fa milie is waarom komt die hier eigenlijk bij ons in het dorp wer ken?" Hij zat aan boord van zijn woonark nog even een pijp te roken, toen hem weer inviel wat Jan Boetjes over Jacob Thomsen gezegd had. Jacob verdiende dus met zijn nieuwe botter nog niet eens genoeg om de onkosten goed te maken. Dat was eigenaardig. Dat was eigenaardig, want hij voer toch met Piebe Lap en Piebe wist best, waar vis zat en ook hoe hij die moest vangen. Daarna dacht, hij aan Marthe. Hij was ervan uitgegaan, dat Ja cob Thomsen wel een geschikte man voor haar zou zijn. In zeker opzicht was hij dat ook wel. Mar the zou nooit een boos woord van hem krijgen; daar was Tjeerd van overtuigd. Het beetje warm te, de genegenheid, de vertrouwe lijkheid, de liefde die ze nodig had en waarnaar ze altijd had ge hunkerd, kon Jacob haar wel ge ven. Maar er was in de harde, moeizame worsteling om het be staan meer nodig. En hij betwij felde het oé Jacob er ook toe in staat was een vrouw te onder houden. Dat had hijnatuurlijk eerder moeten bedenken. Jacob Thomsen was geen vent, die met zijn schip vertrouwd raakte, zo als een goed zeeman ermee ver trouwd was; hij zou" nooit leren de plaatsen te vinden, waar de vis zat, zoals een bekwaam vis serman dat kon. Hij zou werk aan wal moeten hebben, waar mee hij de kost kon verdienen. Terwijl hij dat overdacht werd Rooie Tjeerd zich voor het eerst bewust van het gevoel van wre vel, van geprikkeldheid, dat hem de laatste tijd had gedwongen Ja cob Thomsen uit de weg te gaan. Het was niet de geprikkeldheid, de wrevel van een man die het leven wel aankan tegenover die zich erdoor laat verslaan. Rooie Tjeerd was eerlijk genoeg, zeker tegenover zichzelf om dat te er kennen. En enigszins ontstemd, verschrikt, vroeg hij zich af: „Ik ben toch niet afgunstig op hem In die gedachte alleen al lag iets zo vernederends, dat hij zich ervoor schaamde. Inplaats van naar zijn kooi te gaan, nam hij zijn oud geweer een geweer waaraan hij een mechaniekje ge prutst had, zodat hij de trekker met zijn pols kon overhalen en hij zwierf tot het krieken van .de dag door de rietvelden. (Wordt vervolgd.) De actie door het hoofdbestuur van de Nederl. vereniging van huisvrouwen, ondernomen om prinses Beatrix, erelid der ver eniging, ter gelegenheid van de geboorte van haar baby een sym bolisch geschenk aan te beiden, heeft zoveel weerklank gevon den, dat besloten is dit geschenk de vorm te geven van een gave in geld en goederen, bestemd voor of ten behoeve van kinderen in Suriname en de Antillen. Wat opgezet was als een actie voor een eenvoudig cadeau, blijkt uit te groeien tot een bijna natio nale actie. In verband hiermee is de inzamelingsdatum, die aan vankelijk op 1 april afsloot, thans gesteld op 15 mei. Op de lande lijke vergadering der vereniging op 18 mei in „Gooiland" in Hil versum zal het resultaat worden bekendgemaakt. Het gironummer van de actie is 422953 ten name van het cen traal bureau van de actie „Ca deau Prinses Beatrix". Met de centrale inzameling van de goe deren, die nieuw moeten zijn en in de babysfeer liggen (luiers, hemdjes, flanellen omslagluiers, dunne flanellen dekentjes, la kentjes, wandversiering en speelgoed, maar ook: een couveu se, babyweeschalen, stoeltjes, ta feltjes, wandelwagentjes, baby- bad enz.) heeft zich belast mevr. De Vriesvan der Hardt Aber- son, Grundelweg 7 te Hengelo. INTERNATIONALS FLAUW Beursplein 5 heeft de nieuwe beursweek moeten inzetten met een flauwe stemming voor de in ternationale waarden. De markt had voqr Kon. Olie en Unilever enig Amerikaans aanbod te ver werken. Unilever opende op 88,70 tegen een voorgaande slotprijs van 90,40. Kon. Olie begon op 127,80 twee gulden lager. In de Philipshoek vonden lokale winst nemingen plaats, waardoor de prijs inzakte tot 85,80. AKU gaf 80 cent prijs met een eerste verhandeling op 52,30. Voor Hoogovens werd 330 (331) als advieskoers opgegeven. Hoog ovens gaat te zijner tijd in gul dens noteren en wel in stukken van 20 nominaal. De officiële notering van Hoogovens komt dan tevens te vervallen door ge brek aan belangstelling. KLM was belangrijk lager door de koersval met 3 dir. in Wallstreet. De discontoverlaging in Amerika heeft in New York geen koers stijging tot gevolg gehad. Het tegendeel was waar, want de markt sloot er zwak. De scheepvaartsector was licht verdeeld met Kon. Boot lager, doch Holl. Amerikalijn en Scheepvaart-Unie hoger. Van de cultures startte HVA lager op 125% maar kon zich herstellen tot 126%. Ook Amsterdam Rub ber was gevraagd. De staatsfond- senmarkt was prijshoudend met weinig zaken. Na een dieptepunt voor Uni lever op 88,20 en voor Kon. Olie op 127,10 trad een licht koersher- stel in. Hoogovens verbeterde 3% punt en KLM was 9% gulden lager. In de eerste periode waren aandelen Rubatex (incourant) vast op de dividendverhoging. Van der Giessen was eveneens vast op het verdubbelen van het dividend tot 6 pet. Vijf punten hoger waren Nutricia en Hey- broek. Holl. Beton ging 7 punten omhoog en Van der Grinten 13. Lager waren Walvisvaart met 12, Industriële Maatschappij en Oranjeboom- ieder met vijf pun ten. Ver. Machines was 2% punt in reactie na de vaste stemming van vrijdag. Een op zichzelf niet zo ernstige brand, die zaterdagavond laat ontstond in een bovenwoning aan de Nassaukade in Amster dam heeft het leven geëist van de 84-jarige bewoner, de heer L. Reuvekamp, en zijn zuster, de 87-jarige Marie L. Reuvekamp. De zuster was naar het Wilhel- minagasthuis overgebracht, waar zij zondagmiddag is overleden. Het brandpiket van de Am sterdamse politie is zondagmor gen aan een uitvoerig onderzoek begonnen. De brand, die ongeveer samen viel met een provohappening op het nabijgelegen Leidseplein, trok grote belangstelling. Van het huis zijn de tweede en derde etage en bovendien de zol der vrijwel geheel uitgebrand. In het overige deel van de woning, waar enkele stewardessen van de K.L.M. wonen, is ernstige water schade aangericht.- Hoewel het vermoeden rees dat de brand ujt- brak, nadat een pétróleumkachel was omgevallen, is daarover geen zekerheid verkregen. Het was heel moeilijk in de ravage de brandoorzaak vast te stellen. Een groot aantal buitenlandse arbeidskrachten, werkzaam in alle takken van industrie in Overijssel, zal in de loop van dit jaar op basis van vrijwilligheid afvloeien. Wat de buitenlanders van Van Heek en Co betreft zul len velen op korte termijn, mo gelijk reeds deze week, Enschede verlaten om elders in het land aan het werk te gaan. Het be treft hier de zogenaamde mo biele categorieën onder deze werknemers, dat wil zeggen de ongehuwde buitenlanders en de gehuwde buitenlanders die hun gezin in het vaderland hebben achtergelaten. Door samenwerking tussen de personeelsafdeling van Van Heek met het gewestelijk arbeidsbu reau is een snelle oplossing mo gelijk, vooral omdat andere be drijven in het land zoals de Am- stelbrouwerij, Zwanenberg in Oss, de artillerieinrichtingen van de Hembrug en de textielfa briek in Amstelveen een gróót aantal personeelsleden kan ge bruiken. Ook worden besprekin gen gevoerd met de Ford-auto- mobielafbrieken waar nog een vraag van enkele honderden mensen aan personeel is. In Brussel is zondagmorgen een felle anti-Amerikaanse be toging gehouden. De stoet met de Amerikaanse vice-president Humphrey, die een bezoek aan het graf van de onbekende sol daat kwam brengen, is bekogeld met potten verf, rot fruit en be dorven eieren. Het werd een grote verwarring en de plechtig heid werd tot vijf minuten be kort. Toen de Amerikanen op het punt van vertrek stonden, werd de politie versterkt met gendar mes in veldtenue. Op het plavei sel brandde een vloeistof die de demonstranten naar de auto van de Amerikaanse vice-president hadden gegooid. Er zijn vijftig aanhoudingen verricht. Voor de kust van Bretanje drijven verscheidene olievelden met een totale oppervlakte van een halve vierkante kilometer. Hier en daar in de baai van Mont St. Michel ligt al olie op het strand. Alarmerend is de toestand nog niet. Er liggen schepen met zaag sel klaar om de olie te bestrijden. Chemische middelen wil men niet gebruiken met het oog op d» vele oesterbedden ter plaatse.

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 2