Stopzetting der luchtbombardementen tijdens Boeddha-bestand Frankrijk sluit grenzen weer voor Nederlands vlees Deze week Amerikaanse topconferentie in Uruguay NACHTELIJKE ONRUST IN AMSTERDAM HET WEER Maandag 10'Dinsdag 11 APRIL 1967 23e Jaargang No. 6913 mati JjS in Ook Belgen Voorzorgen Amerikaanse republikeinen over Vietnam Amerikaanse basis aangevallen KIJK AAN DE BINNENKANT VAN IEDERE WIKKEL VAN CALIFORNIA SOEP-IN-BLIK. Conflict bij wegvervoer in de Ver. Staten Waarde van 35.000 OLIEFANTEN GEWOND BIJ CIRCUSBRAND DODE BIJ TRAINING VOOR 24 UUR LE MANS Gagarin kondigt nieuwe bemande ruimtevlucht aan Tussenlanding Geen richtlijn voor „vrijaf" in grafische bedrijven OVERSTROMINGEN IN BRAZILIË Weersverwachting Zon- en Maanstanden Hoogwater Frank, bö abonnement: TERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur: 1. van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 - 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ8,per kwartaal; per maand f 2,70; per week 62 ct. Losse nrs 13 ct. DE VRUE Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie ƒ2,40 Rubriek „Kleine Advertenties" (géé.i handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 ur. Voor het gecomb. maandag/dinsd&g-nummer tot 10 uur voormiddag. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft zaterdag bekendgemaakt, dat een eventueel bestand in Vietnam ter gelegen heid van de herdenking van de ge boorte van Boeddha op 23 mei, als de tegenpartij er mee instemt, ook een staken van de luchtaanvallen op Noord-Vietnam zal Inhouden. In de verklaring van het „State Department" werd voorts gezegd, dat de Ver. Staten en alle lander met strijdkrachten in Zuid-Viet- nam tevoren hun fiat hadden gege ven aan het voorstel van de rege- ADVERTENTIE NIEUW voor Nederland nu ook met M r Zaterdagmiddag, zaterdagavond !aat en zondagmorgen tot vroeg in Ie ochtend is het onrustig geweest in de Amsterdamse binnenstad, al bleven ernstige incidenten uit. Zaterdagmiddag trokken vooral in de omgeving van de Dam groe pen ongelui de aandacht van de mobiele eenheid van de Amster damse politie, die was uitge.ukt op he: gerucht dat er een aanval zou worden gedaan op het gebouw van het dagblad „De Telegraaf". Rond het middernachtelijk uur trok een groep provo's en nozems van het nieuw toegewezen cen trum „De Valk" in de Valkenbur gerstraat (hun centrum aan de Haarlemmerdijk, de voormalige Apollo-bioscoop, wordt momenteel opgeknapt) de binnenstad in en manifesteerde zich allereerst op 't Leidseplein, dat enige tijd voor het verkeer moest worden gesloten. Later troffen de jongelui elkaar bij het „lievertje" aan het Spui en bij het gebouw van „De Telegraaf" aan de Nieuwezijds Voorburgwal. Er sneuvelden enkele ruiten en er werden twee arrestaties verricht. De politie bleef de situatie meester en toen de publieke be langstelling sterk afnam, zakte de actie van de jongelui, al bleef het tot vroeg in de morgen onrustig in de stad. Bij de groep van in totaal enkele honderden jongens en meisjes be vonden zich ook verscheidene van buiten Amsterdam, o.m. enkele Bel gen. Er was veel politie ingescha keld, waardoor ernstige incidenten konden worden vermeden. ring in Saigon om tenminste 24 uur de wapens te laten rusten. De Zuidvietnamese regering heeft zich ook bereid verklaard met ver- tgenwoordigers van Noord-Viet nam te spreken over bijzonderhe den betreffende het voorgestelde bestand en over een eventuele uit breiding ervan. De woordvoerder van het „State Department" zei dat ingeval de tegenpartij akkoord gaat met een bestand, „alle noodzakelijke voor zorgen zullen worden genomen, opdat de vijand zijn strijdkrachten niet aanzienlijk kan bevoorraden". Dergelijke voorzorgen werden ook getroffen voor het bestand ter ge legenheid van het boeddhistische nieuwjaar. „Het is ondenkbaar dat de Ver enigde Staten zich uit Vietnam te rugtrekken. Onze militaire actie moet slagen". Dit heeft gouver neur George Romney van de staat Michigan, die genoemd is als kan didaat van de republikeinse partij voor de presidentsverkiezingen van volgend jaar, verklaard tijdens een banket in Hartford. Hij voegde eraan toe dat de Verenigde Staten hun militaire macht moeten gebrui ken om „de stroom van mensen en materiaal uit Noord-Vietnam" tot stilstand te brengen. Het was de eerste maal dat Romney zo recht streeks positie koos in het Vietna mese conflict. In een verklaring heeft het Witte Huis later gezegd verheugd te zijn over de „krachtige" steun van de gouverneur aan het fundamentele standpunt van de regering. Woord voerder George Chistian zei dat uit Romney's woorden bleek dat de kwestie-Vietnam geen belangrijk twistpunt tussen hem en de presi dent is. Romney zei voorts nog dat de Zuidvietnamese regering vredes onderhandelingen „met amnestie" zouden moeten aanvaarden. Alle burgers zouden dan gerechtigd moeten zijn deel te nemen aan de politieke ontwikkeling. De vietcong heeft zondag een Amerikaanse basis te An Khe, 430 km ten noordoosten van Saigon, aangevallen. Enige vliegtuigen werden beschadigd; negen militai ren werden gedood, zei een mili taire woordvoerder. Er vielen on geveer 80 mortiergranaten in het kamp. Uit hefschroefvliegtuigen werden de aanvallers met raketten en machinegeweervuur bestookt. Zeventien Amerikanen werden ge wond. Het gevecht duurde twee uur. Vier kilometer verderop werd een nachtpatrouille aangevallen. De Vietcongstrijders werden hier verdreven en lieten acht doden achter. Zaterdag zijn ten noordwesten van Hanoi langs de spoorweg naar Leo Kay lanceerplaatsen van de „Sam"-raketten gebombardeerd. Twee daarvan werden vernield, verscheidene andere beschadigd. Bij Song Son verloren de Ameri kanen zaterdag 18 doden, 28 mili tairen werden gewond. De aanval lende compagnie vietcongstrijders telde 23 doden. Ten zuidoosten van Saigon ontdekten Amerikaanse en Australische troepen een groot tunnelcomplex van de vietcong, waarin wapens werden gevonden. (ADVERTENTIE) Frankrijk heeft opnieuw zijn grenzen gesloten voor de invoer van vlees uit geheel Nederland. Het motief daarvoor is dat zich in de laatste week van maart weer een vijftiental gevallen van mond en klauwzeer heeft voorgedaan in Noord-Brabant en Drenthe. In de V. S. hebben 1500 grote vervoersondernemingen die 65 procent van het wegvervoer ver zorgen, zaterdag laten weten, dat zij tot uitsluiting van hun perso neel zullen overgaan, als er geen einde komt aan verscheidene wilde stakingen. De betrokken maatschappijen hebben 250.000 van de 450.000 georganiseerde vrachtautochauffeurs in dienst. Er zijn onderhandelingen gaan de over een nieuwe collectieve arbeidsovereenkomst. De vorige overeenkomst liep acht dagen ge leden af. Voor het eerst sinds ja ren worden de chauffeurs niet geleid door James Hoffa. De 54- jarige vakbondsleider begon een maand geleden aan het uitzitten van een vonnis van acht jaar we gens pogingen om een jury te be- invloeden. Voor de Franse grenspost te Ha- luin aan de Belgisch-Franse grens stond zaterdag rond het middag uur een rij Nederlandse vleesauto's die door de grenssluiting waren verrast. Een exporteur uit Nijme gen vertelde vrijdagavond te zijn gewaarschuwd door een Franse re latie. De Fransman vermoedde dat de grens zaterdagmiddag om zes uur dicht zou gaan, maar gaf er de raad bij voor alle zekerheid maar te rekenen op zaterdagmiddag drie uur. De Nijmeegse exporteur ging met spoed daarop twee wagens la- den en was daarmee om half twee in de nacht van vrijdag op zater- dag klaar. Het duurde echter tot j acht uur zaterdagmorgen voor men bij Nispen de Nederlandse grens post kon passeren. Pas op dat uur is die post open voor vrachtver voer. Toen de twee wagens met vlees voor een waarde van 35.000 omstreeks half twaalf zaterdag morgen te Haluin aankwamen, vonden zij de Franse grens reeds gesloten voor het Nederlandse vlees. Enige weken geleden had Frank rijk na een langdurige totale grens sluiting de invoer toegestaan van Nederlands vlees van dieren, die niet afkomstig waren uit een be smette omgeving en die geslacht waren in een niet besmette provin cie. EEN WANDELING NAAR DRAKENSTEYN LAGE VUURSCHE: Drentelen bij Drakensteyn: eindpunt van veel wandelingen op een zonnige lentedag. Bij een brand in het circus Krone, dat in Mannheim zijn ten ten had opgeslagen, hebben za terdagmiddag acht olifanten brandwonden opgelopen. Er de den zich geen persoonlijke onge lukken voor. De 27-jarige Fransman Roby Weber is zaterdagmiddag bij de eerste training voor de 24 uurs- rit van Le Mans om het leven ge komen. Op' een recht stuk begon de „Matra" van Weber door on opgehelderde oorzaak te slinge ren. De wagen sloeg enkele malen over de kop en vloog in brand. Weber kwam in de vlam men om. Kolonel Youri Gagarin, die zes jaar geleden de eerste ruimte- vlucht uitvoerde, heeft in het tijdschrift „Ogenek" nieuwe be mande ruimtevluchten aange kondigd. Hij verklaart dat de tijd niet ver meer is dat langduriger en verdere bemande ruimtevluchten zullen worden gemaakt, omdat het onmogelijk is de ruimte al leen door middel van „automa tische interplanetaire en maan- stations te onderzoeken en te ver overen". Sinds maart 1965 hebben de Russen geen mensen meer in de ruimte gebracht. Gagarin voorspelde dat er spe ciale ruimteschepen zullen wor den gebouwd, waarin men groen ten en fruit kan kweken en welke „als een restauratiewagen van 'n trein" aan het bemande vaartuig worden gekoppeld. De verjaardag van Gagarins vlucht zal woensdag a.s. worden gevierd als „dag der ruimtevaar der*". In Uruguay zijn strenge vei ligheidsmaatregelen getroffen met het oog op de topconferentie van staatshoofden van het weste lijk halfrond, die op 12, 13 en 14 april in Funta del Este wordt ge houden. Rondom deze badplaats zijn luchtdoelbatterijen opge steld, die op elk vliegtuig moeten schieten dat zonder toestemming over de stad vliegt. Voor de bewaking op de grond zijn 10.000 militairen en politie mannen ingeschakeld. In de baai liggen twee tropedobootjagers. De verschillende afvaardigin gen zullen in Punta del Este niet over telexverbindingen met hun landen kunnen beschikken. Ook de persvertegenwoordigers zul len aansluiting op het internatio nale telecommunicatienet moeten missen. President Johnson zal verbinding met Washington onderhouden via het vliegdek- schip „Wright" dat op de rede voor anker zal liggen. Waarschijnlijk zullen niet alle 21 uitgenodigde staatshoofden van de partij zijn. President Bar- rientos van Bolivia zal vrijwel zeker thuis blijven, omdat niet is voldaan aan zijn verzoek om aan dacht te besteden aan de proble men van landen die zoals Bolivia geen verbinding met de zee heb ben. Ook verwacht men niet, dat president Duvallier van Haiti zal komen. Zaterdag dreigde ook Ecuador niet te komen, als de Latijns-Amerikaanse landen niet bereid zijn bij Washington aan te dringen op meer steun en betere handelsvoorwaarden. Het in Suriname verschijnende blad „De West" schreef zaterdag, dat het zo goed als vaststaat dat het vliegtuig van president John son op de terugweg van Uruguay op de luchthaven Zanderij een tussenlanding zal maken om brandstof in te nemen. Op de heenweg zou dat niet nodig zijn, omdat 't vliegveld van Washing ton een zo lange rolbaan heeft om voldoende brandstof voor een non-stop vlucht mee te nemen. Het vliegveld van Montevideo is aanzienlijk kleiner, waardoor onderweg getankt moet worden. Om dezelfde reden heeft inder tijd president Eisenhower ook eens een tussenlanding in Suri name gemaakt. 't Dagblad „Suriname" meldde zelfs uit goede bron te hebben vernomen, dat de kans groot is dat het Amerikaanse staatshoofd op zijn thuisreis een dag of twee in Suriname zal blijven. De vier werkgeversorganisa ties in het grafisch bedrijf heb ben de aangesloten leden gead viseerd met betrekking tot even tueel vrijaf op de geboortedag van het prinsenkind individueel te beslissen. Voor vele grafische ondernemingen zal het onmoge lijk zijn de productie stop te zet ten, zoals bijvoorbeeld in druk kerijen waar dagbladen en pe riodieken worden gedrukt. Bo vendien zijn de werktijden ver schillend en is een regeling voor bedrijven met ploegendiensten onmogelijk. Daarom zijn de gra fische werkgeversorganisaties tot de conclusie gekomen de werkgevers te adviseren elk voor zichzelf te beslissen wat zij doen. Daarbij is er nadrukkelijk op gewezen dat voor de werkne mers geen enkel recht op vrijaf bestaat. Door overstromingen tenge volge van hevige regenval zijn in de stad Patos in noordoost- Brazilië zeker 2000 mensen dak loos geworden, zo blijkt uit in Rio de Janeiro ontvangen be richten. Met vliegtuigen worden voedsel en medicamenten naar de stad gebracht, ONBESTENDIG Een depressie, die vanochtend ten noorden van Bordeaux lag, verplaatst zich langzaam in noor delijke richting, terwijl een lang gerekte gordel van hogedrukge- bieden zich uitstrekt van Noord- Rusland via het zeegebied tussen Schotland en IJsland naar de Azoren. Het bij de depressie be horende warmtefront, dat zich vanmorgen boven 't midden van 't land bevond, trekt, voorafge gaan door 'n regengebied, naar 't noorden. Achter het front neemt de wind snel in kracht af tot matig of zwak, maar zal in hoofd zaak uit oostelijke richtingen blijven waaien. De lucht, waarin onze omgeving zich dan zal be vinden, is vrij vochtig en enigs zins onstabiel van opbouw. Mor gen zal er dan ook een verander lijke bewolking zijn, met plaatse lijk een bui en in de vroege och tend hier en daar mist. In het temperatuurverloop komt weinig verandering, de temperaturen zullen ongeveer normaal zijn voor de tijd van het jaar. meegedeeld door het K.N.M.I., geldig van hedenavond tot mor genavond, opgemaakt te 11.15 uur: Minder wind Tijdelijk opklaringen, maar plaatselijk ook enkele buien met kans op onweer. In de nacht en ochtend hier en daar mist. Matige tot zwakke wind uit uiteen lopende richtingen. Weinig ver andering in temperatuur. ZON MAAN April op onder op onder 10 5.56 19.28 6.16 20.14 11 5.54 19.30 6.28 21.27 12 5.52 19.31 6.41 22.41 HET NEERHALEN VAN MIG-21 TOESTELLEN TEL AVIV: De boordcamera's van drieIsraelischè Miragestraal- jagers registreerden het neerha len van drie Syrische MlG-21 toestellen: drie maal tonen de foto's, van boven naar beneden gezien, de treffers, de steekvlam en het ontploffen van de vlieg tuigen. DINSDAG 11 APRIL v.m. n.m. Breskens 2.42 3.05 Terneuzen 3.18 3.41 Hansweert 3.52 4.15 Walsoorden 3.51 4.14 WOENSDAG 12 APRIL v.m. n.m. Breskens 3.11 3.32 Terneuzen 3.47 4.08 Hansweert 4.21 4.42 Walsoorden 4.20 4.19

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 1