V.N.-commissie heeft Aden verlaten Geen tweeling op Drakensteyn Ernstig incident tussen Israëi en Syrië MUL NIEUWE REGERING IN FRANKRIJK RADIO DE KOCK De missie werd door Engeland gedwarsboomd' Roodgloeiend AL GELUID Drukte Lage Vuursche Het eerste cadeau Radiopost van A.N.W.B. .T.T. „Wij zullen j gebied de agressie Kist met goud van kwart miljoen gulden verdwenen HET WEER de ZATERDAG 8 APRIL 1967 23e Jaargang No. 6912 Geluidsband in beslag genomen Geen terroristen Hotel zwaar bewaakt Doel der missie Lorcden betreurt' vertrek der missie Hoogwater I Op Jordaans Gasverwarming Explosie op Britse tanker Urenlang geschoten Zon- en Maanstanden Weersverwachti ng Frank, by abonnement; TERNEUZEN Direeteur-Hoofdredaetenn Z. van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smldswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ8,— per kwartaal; per maand f 2,70; per week 62 ct. Losse nrs 13 ct. VRUE ZE Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum Pei advertentie 2,40 Rubriek „Kleine Advertenties" (géê., handels- advertenties) 5 regels ƒ1,10. Iedere regel méé: 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 ur Voor het gecomb. maandag/dinsdag-numme: tot 10 uur voormiddag. President De Gaulle heeft vrij dag een nieuwe regering goedge keurd, die wordt geleid door premier Pompidou en waarin Couve de Murville aanblijft als minister van buitenlandse zaken, zo is vrijdagavond in Parijs be kendgemaakt. Minister van buitenlandse za ken is Christian Fouchet. Ook de minister van defensie, Pierre Messmer, is in deze functie ge handhaafd. Muessmer is verant woordelijk voor de Franse atoomstrijdmacht. Verder is de samenstelling als volgt: economie en financiën wijs: Alain Peyrefitte; land bouw: Edgar Faure; voorlichting: Georges Gorse. Minister van justitie is Louise Joxe; industrie: Olivier Gui- chard,; huisvesting: Edgar Pisa- ni; sociale zaken: Jean-Marcel Jeanneney, transport: Jean Cha- mant, oud-strijders: Henri Du- villard, P.T.T.: Yves Guena, jeugd en sport: Frangois Missof- fe. Maurice Schumann is minis ter voor wetenschappelijk on derzoek. De nieuwe regering bestaat uit 22 ministers en zeven staatssecre tarissen; de vorige had 18 minis ters en tien secretarissen. Minis ter Schumann is al eerder minis ter geweest, maar niet in het vo rige kabinet. Tijdens de Duitse bezetting in de tweede wereld oorlog was Schumann de officiële woordvoerder van generaal De Gaulle bjj radio-uitzendingen uit Londen. (ADVERTENTIE) TERNEUZEN Noordstraat 102 Tel. 01150-3128 De uit drie man bestaande com missie van onderzoek van de verenigde naties heeft vrijdag Aden verlaten, omdat zij naar haar zeggen niet die samenwer king heeft ondervonden die zij van Engeland mocht verwachten. De V. N.-commissie is via Char- toem naar Londen vertrokken. „Wij hebben niet de medewer king gekregen die wij van Enge land hadden verwacht", aldus heeft de voorzitter van de com missie, Manuel Perez Guerrero, op het vliegveld gezegd. Aanleiding tot het vertrek was dat de regering van de federatie van Zuid-Arabië de missie had verboden voor de televisie te verschijnen. De federale regering heeft de op de film en op de geluidsband opgenomen verklaring van dr. Perez-Guerrero, die hij voor de televisie had willen afleggen, in beslag genomen. Deze verklaring bevat de mededeling, dat de mis sie officieel niet met de autori teiten van de Zuidarabische. fe deratie te maken wil hebben, maar alleen met Engeland, de besturende mogendheid. De fede rale regering had aanvankelijk wel toestemming gegeven voor de televisie-uitzending en af schriften van de verklaring wa ren aan de pers verstrekt, maar de vergunning werd later inge trokken. De waarnemende fede rale minister van voorlichting, Hoessein al Bayoomi, zei dat de missie zich rechtstreeks tot de federale autoriteiten zou moeten wenden voor een vergunning tot de uitzending en niet via de Britse hoge commissie. De commissie met 17 medewer kers verliet het hotel onder ge wapend escorte, nadat zij had geweigerd om militaire politie van de R.A.F. toestemming te geven tot het doorzoeken van de bagage. Op de vliegbasis Chor- maksar wachtte het V. N.-gezel- schap in de speciale wachtkamer op het verloop van de „onder handelingen" aangaande 't door zoeken van de bagage. Vooral het lid van de com missie uit Mali, Moessa Leo Kei- ta, maakte bezwaar tegen het onderzoek van de bagage, want zo zei hij: „Wij zijn geen terro risten". Het Afghaanse lid van de com missie, Abdoel Sattar Shalizi, wierp de aanv,%s.i&« merendeels Britse journalisten voor de voe ten: „Ook gij zijt debet aan het vergieten van bloed in de. we reld". De Venezolaan Guerrero merk te nog op, dat Aden een kolonie is en dat de Engelse regering de verantwoordelijkheid draagt. De V. N.-missie was zondag avond in Aden aangekomen. De leider ervan verklaarde toen, dat zij zo lang in Aden zou blijven als nodig zou zijn voor de ver vulling van haar taak. Hij voeg- De post van de rijksvoor lichtingsdienst in Lage Vuur- sche is vrijdagmorgen over stroomd met telefoontjes van kranten en particulieren die vroegen of het waar was dat prinses Beatrix moeder was geworden van een_twee- ling. De bellers uit Maastricht, Arnhem, Amsterdam en Den Haag kregen een ietwat ver baasd resoluut „neen" te horen: op Drakensteyn is nog niets dat wijst op de geboor te binnen enkele dagen van een prins of prinses. Desondanks staken op ver schillende plaatsen in het land mensen enthousiast de vlaggen uit. Uit enkele ge meenten is zelfs feestelijk klokgelui gerapporteerd. De R.V.D. was niet de enige instantie die talloze telefoon tjes te verwerken kreeg. Ook bij de A.N.P.- en krantenre dacties, de radionieuwsdienst en de omroepverenigingen stond de telefoon nu en dan roodgloeiend. Na veel speurwerk en na dat de omroepverenigingen de bandjes van de uitgezon den programma's nog eens hadden beluisterd, werd de vermoedelijke bron van het gerucht ontdekt. In het pers overzicht van het A.V.R.O.- journaal- om tien over acht is gezegd, dat de spanning in Lage Vuursche toeneemt en dat deze indruk nog wordt versterkt, doordat de journa listen als het ware op de stoep van Drakensteyn Iig- zoals tijdens de TT-races in Assen en bij evenementen in Zandvoort. gen. Meer niet Maar „slecht luisteren" is een verschijnsel waarmee de omroepen wel vaker worden geconfron teerd Een enorme klap (naar Ia- ter bleek veroorzaakt door een vliegtuig dat de geluids barrière doorbrak) onmid dellijk gevolgd door sirene- geloei, heeft gisteren voor- enige paniek gezorgd in Lage Vuursche. De eigenaar van hotel „De Kastanjehof" deel de de opgeschrikte pers met een onbewogen gezicht mee, dat de sirene het sein vorm de voor marechaussee en po litie om het verkeer af te zet ten. Ejikele journalisten ruk ten ogenblikkelijk uit om dit gebeuren met eigen ogen te aanschouwen. Toen zij even later onverrichter zake te rugkeerden, bleek dat zij een grapje te serieus hadden ge nomen: de sirene van de brandweer wordt in Lage Vuursche elke vrijdag om half één even geprobeerd. By de poort van Draken steyn diende zich mevrouw G. Laurent uit Amsterdam aan met een vroeg geboorte geschenk: een zelfgehaakte wit babyjasje. Zij toonde vol trots een brief die zij in 1938 kreeg van prinses Juliana en prins Bernhard met een be dankje voor een soortgelijk geschenk dat zij bij de ge boorte van prinses Beatrix naar Soestdijk zond. Het kasteeltje bleef voor me vrouw Laurent gesloten, maar zij mocht haar cadeau afgeven bij de recherche. De wegenwacht van de A. N. W. B. heeft naast het perscentrum in de legertent te Lage Vuursche een mobiele radiopost gestationeerd, die in vol bedrijf komt, zodra de ver- keersituatie in en om Lage Vuursche dat vereist. In ieder geval op en na de geboortedag van het prinsenkind zullen tien wegenwachters op vaste plaatsen langs de 12 km lange route worden gestationeerd, waar de Baarnse politie één- richtingverkeer heeft inge steld en waar dan een grote verkeerstoeloop wordt ver wacht. De radiopost, ingericht in 'n bestelauto, staat via mobilo foons in verbinding met de vaste eigen wachtposten langs de route. Hij wordt meestal al leen gebruikt op plaatsen met een grote verkeersintensiteit, Als het zonnetje blijft schij nen, wordt dit weekeinde veel verkeersdrukte in Lage Vuur sche verwacht. Langzamer hand raakt iedereen die iets te maken heeft met het nieuws over de geboorte, ingespeeld. De P. T. T.-functionarissen, die het leeuwendeel van het werk verrichten, zijn nog slechts aanwezig voor controle en be diening. Behalve de 28 telefoonver bindingen in het perscentrum heeft de P. T. T. nog ongeveer 35 permanente telefoonverbin dingen aangelegd. Ze zijn aan gesloten op de hotelkamers van journalisten, televisie en radiomedewerkers of op an dere plaatsen met als enig doel het geboortebericht zo snel mogelijk wereldkundig te kun nen maken. De periode van consolidatie is merkbaar voor de persver tegenwoordigers, die de leger tent willen binnengaan. Ze moeten zich nu legimiteren met de R. V. D.-kaart die in een op lage van ongeveer 200 exem plaren is uitgereikt. Zes sol daten van de intendancetroe pen uit Amsterdam lossen el kaar als wacht bij het pers centrum af. Ze doen ieder acht uur dienst en logeren voor lopig op de Zwaluwenberg, het hoofdkwartier van de staf van prins Bernhard in Hilver sum. Het bevalt ze best, hoe wel ze een hekel hebben aan de stille nachtdiensten. De V.N.-commissie die gisteren Aden verliet zonder enig resul taat te hebben bereikt. Van links naar rechts: Mousa Leo Keita van Mali, Abdul Sattar Shiliza van Afghanistan en Perez Guerrero van Venezuela. de eraan toe, dat het „enkele weken" zou zijn. De missie, die voortdurend in contact stond met de Britse ho ge commissie, is slechts één keer buiten het zwaar bewaakte hotel geweest om de centrale gevange nis in Aden te bezoeken. Daar kwam zij terecht in een vuurge vecht tussen nationalisten en Britse troepen en moest per hef- schroefvliegtuig in veiligheid gebracht worden. De aankomst van de missie ging gepaard met een algemene staking. De V. N.-commissie liet don derdag weten, dat. Engeland de missie dwarsboomde. In de voor genomen verklaring voor radio en televisie had Guerrero willen zeggen, dat de missie de toestand niet zou bestuderen, voordat zij de zekerheid had vrijelijk met de bevolking van Aden in contact te kunnen komen. Deze zeker heid zou door Engeland ver schaft moeten worden. Het doel van de missie was, uit te maken in hoeverre de V. N. zouden deelnemen aan de voor bereiding van en controle op vrije verkiezingen in de 17 sta ten van de federatie. De missie zou ook aanbevelingen moeten doen voor maatregelen ter vor ming van een overgangsregering in Aden ,die belast is met het organiseren van verkiezingen in de Zuidarabische federatie, die een. miljoen bewoners telt. De Britse regering heeft ver klaard, dat zij het besluit van de V. N.-missie om uit Zuid-Arabië te vertrekken „zonder haar taak te hebben vervuld, „zeer be treurt". In de officiële verklaring, in Londen gepubliceerd, wordt ge zegd dat de politiek van Enge land er voortdurend op gericht is geweest de missie ,alle nodige faciliteiten" te bieden. De Britse regering had de di verse groeperingen in Zuid-Ara bië verscheidene malen verzocht samen te werken met de missie. Zij meent dat de missie alle ge vraagde faciliteiten heeft gekre gen. De bagage van de leden van de missie was doorzocht „uit veiligheidsoverwegingen" en in het belang van de passagiers en bemanning van het vliegtuig, waarmee de missie uit Aden zou vertrekken. Het ging hier om een maatregel, op verzoek van de luchtvaartmaatschappijen ge nomen. ZATERDAG 8 APRIL v.m. n.m. Breskens 1.12 1.39 Terneuzen 1.48 2.15 Hansweert 2.22 2.49 Walsoorden 2.21 2.48 ZONDAG 9 APRIL v.m. n.m. Breskens 1.43 2.10 Terneuzen 2.19 2.46 Hansweert 2.53 3.20 Walsoorden 2.52 3.19 MAANDAG 10 APRIL v.m. mm. Breskens 2.12 2.39 Terneuzen 2.48 3.15 Hansweert 3.22 3.49 Walsoorden 3.21 3.48 li Het is vriidag ten zuiden van het meer van Galilea tot ernstige inci denten tussen- Israël en Syrië ge komen. De Israëliërs beweren bij drie luchtgevechten in totaal zes Svrische straaljagers van het type Mig-21 te hebben neergeschoten en spreken Syrische berichten tegen, volgens welke integendeel twee Israëlische „mirages" zijn neerge haald. Het Syrische staatshoofd, Noe- reddin el-Atassi, heeft verklaard dat de strijd zal worden voortge zet „tot wij er zeker van zijn dat we Israël dubbel en dwars hebben terugbetaald". (ADVERTENTIE) Een begrip voor Erkend Gasfitter Vlooswijkstraat 79 TERNEUZEN Een explosie in de machineka mer van de ter hoogte van de Ca- narische eilanden varende Britse tanker „North Sands" van 39.842 ton heeft aan één opvarende het leven gekost en een tweede ern stig verwond. Een arts van de in de nabijheid varende Russische tankboot „Ape" verleende eerste hulp aan de gewonde, die later door een helikopter van de Spaanse luchtmacht naar 'n zie kenhuis in Las Palmas werd overgebracht. De tanker was met een lading Nigeriaanse olie op weg naar Gotenburg in Zweden. Volgenseen militaire woord voerder in Tel Aviv zijn er drie luchtgevechten geweest, één in de ochtend waarbij twee Migs wer den neergeschoten, één vier uur later waarbij een vijandelijk toestel werd neergehaald, en één een half uur later dat de Syriërs drie toe stellen kostte. Deze laatste vlieg tuigen waren neergestort pp Jor daans gebied, nabij de rivier de Jarmoek. Jordanië heeft intussen het neerstorten van een een van de toestellen bevestigd. De moeilijkheden waren begon nen in het gebied van het dorp Haon, waar volgens de Israëlische lezing de Syriërs met zware mor tieren en tanks het vuur openden op Israëlische tractors, die een om streden stuk grond in de gedemili tariseerde zone omploegden. Uren lang werd er over en weer hevig geschoten ook de Israëliërs zet ten tanks en artillerie in en ten slotte hadden Israëlische mirage- straaliaeers de Syrische stellingen gebombardeerd. In tegenstelling tot eerdere be richten hebben de Mirages niet bo ven Damascus ge vloeen. Wel klonk het gedreun van luchtdoelgeschut en waarschuwde de Syrische radio voor eventuele luchtaanvallen, maar het leven in de stad ging vriiwel normaal door. El-Atassi brandmerkte Israël in een toespraak over de radio als de agressor. „Wij zullen niet klagen", zei 'hij, „maar de agressie beant woorden met de vernietiging van haar bases". Het Syrische luchtruim is vrij dagmiddag voor alle burgerlucht- verkeer gesloten. In verscheidene Syrische grens dorpen ziin huizen beschadigd, maar er zijn geen slachtoffers te betreuren, aldus een woordvoer der in Damascus. De Israëliërs zeggen dat één bewoner van de Kibboets om het leven is geko men. De gevechten van vrijdag volg den op een periode van betrekke lijke rust, die alleen af en toe werd verstoord door acties van grensoverschrijdende Syrische commandogroepen. Felle strijd speelde zich in het grensgebied af in januari, toen het bijna dage lijks tot vuurgevechten kwam. Opnieuw is op mysterieuze wijze uit een luchtvrachtzending van 10 kisten met ieder 4 staven goud één kist verdwenen, die in de vroege ochtend van donderdag j.I. met de nachtelijke K. L. M.- vlucht uit Londen naar Schiphol werd gevlogen. Volgens de dienst luchtvaart van het korps rijkspolitie is het vrijwel uitge sloten, dat de diefstal op Schip hol is gepleegd. De conclusie is dus, dat de vermiste kist met de vier goudstaven vóór het vertrek van de K. L. M.-machine, een DE-7 F toestel, van het vliegveld Heathrow bij Londen al was ver dwenen. De goudzending was afkomstig van een Engelse goudhandelaar, wiens naam wordt opgegeven als Matthews, en bestemd voor een goud-essayeur, zoals dat heet, in Amsterdam, een particuliere firma. De totale waarde van de zending was 2% miljoen gulden. Iedere kist bevatte vier staven van 13 kg goud Met de gestolen kist is dus in totaal 51 kilo goud zoek geraakt ter waarde van een kwart miljoen gulden. Terstond nadat de vermissing was bemerkt, waarschuwde de be- ZON MAAN April op onder op onder 7 6.Ö3 19.23 5.46 16.45 8 6.01 19.24 5.56 17.54 9 5.58 19.26 6.06 19.04 10 5.56 19.28 6.16 20.14 11 5.54 19.30 6.28 21.27 12 5.52 19.31 6.41 22.41 drijfsbeveiliging van de K. L. M, de rijkspolitie, die het onderzoek ter hand nam en na het negatie ve resultaat via Interpol de En gelse politie aan het werk zette. In samenwerking met de lucht haven-recherche van het vlieg veld Heathrow is die blijkens 'n bericht van Reuter inmiddels aan het onderzoek is begonnen. VRIJ KOUD Het K.N.M.I. deelt mede: Boven Duitsland ligt een groot maar ondiep gebied van lage luchtdruk, dat maar weinig van plaats verandert. Rond dit de- pressiegebied trekken gebieden met buien en opklaringen maar ook gebieden met veel bewolking, waaruit af en toe wat regen valt. Vrijdag lagen de streken met op klaringen vooral in het westen, terwijl er in het oosten af en toe wat regen en soms ook natte sneeuw viel. Twente had vrijdag middag dan ook de laagste tem peratuur. Het maximum was er niet ho ger dan 6 graden, terwijl in het westen en zuiden van het land de maximumtemperatuur 8 tot 10 graden bedroegen. Deze toestand met belangrijke verschillen zal ook vandaag voortduren. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Vrij koud Vrij koud weer met over het algemeen veel bewnlk'ng en nu en dan regen. Zwakke tot matige wind, in hoofdzaak tussen noord en oost. V

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 1