Actie „zwarte zes" herhaling van 1964 De steen van de profeet invoegen - slippen - inhalen - stoppen - te langzaam rijden Gesprek Verbond voor Veilig Verkeer met A.N.W.B. over autokeuring SCHRIJVERS EN TAALKUNDIGEN CONTRA DE „NIEUWE" SPELLING VULPENNEN I I I I WEEKEND VOORDEEL Fa. v.Strien's Bakkerij I I I 1 I 1 BEURSOVERZICHT Vrijdag 7 april 1967 DE VRIJE ZEEUW Pagina 7 VEILIG DE AUTOSUELUTC OP! ilet ,fd terproces' in Londen C.A.O. BEROEPS- GOEDERENVERVOÉR Engels blijft de officiële taal in India STORMSCHADE IN DELFT MEISJE IN GOUDA MÉEGELOKT Vervreemding Onherstelbare breuk VECHTPARTIJEN IN SALONIKI Ned. Roode kruis i y 200 gram Wellingtons .110 ct 5 Choco, macronen 85ct y y y ii Vrijwel alle autosnelwegen zijn vöörrangswegen en het invoegen in het verkeer op deze wegen kan alleen geschieden van een in- voegstrook (toerit) of van een vluchtstrook. Dat deze rijtech- nische handeling door de stijgen de verkeersintensiteit en de ho gere gemiddelde snelheid steeds meer moeilijkheden gaat opleve ren, is iedere automobilst duide lijk. Uit ongevalsanalyses is ge bleken dat in 6,2 van alle on gevallen op autosnelwegen on juist invoegen de oorzaak is. ENIGE NUTTIGE WENKEN Draag zorg voor een goed uit zicht rondom het voertuig. Zorg dat binnen- en buiten spiegel goed gesteld staan en dat alle ramen doorzichtig zijn. Tracht op de invoegstrook en op de vluchtstrook de snel heid van uw auto zodanig op te voeren, dat deze is aange past aan de snelheid van het verkeer, op de hoofdrijbaan en voeg daarna in zonder gevaar of hinder voor andere wegge bruikers te veroorzaken. Maak ALTIJD snelheid op de invoegstrook of vluchtstrook, ook al bevindt er zich geen verkeer in uw onmiddellijke omgeving. Dit snelheid maken moet een gewoontehandeling worden. OVERDRIJF NIET Overdrijf het snelheid maken niet. Haal via de invoegstrook of de vluchtstrook geen op de autosnelweg rijdende voertui gen rechts in. Rijdt men achter een ander voertuig op de invoegstrook pi V- - fcVi/ stations. Telt het verbond, dat de spectieplannen had gekend, op het ogenblik nog maar twee inspec teurs, zo spoedig mogelijk zal tot uitbreiding moeten worden over gegaan omdat het aantal van 600 garages dat thans de inspecties uit voert, zal worden uitgebreid tot 1000. Zodoende zal de inspectie door het verbond kunnen worden opgevoerd, aldus de heer Machiel- sen. Men kan dan her en der steek proeven gaan nemen ter meerdere garantie, zo besloot hij. - Het verbond voor veilig verkeer en de A. N. W. B. gaan praten over het onderwerp „autokeuring", dit naar aanleiding van de kritiek, die de voorzitter van de A. N. W. B., ir. F. H. van der Linde van Sprank huizen, donderdag bij de opening van de tiende verkeerstechnische leergang in het R. A. I.-congrescen- trum uitsprak aan het adres van het verbond voor veilig verkeer, welk verbond veiligheidsinspecties door garagebedrijven entameert. De directeur van het verbond, de heer H. Machielsen, zei het eens te jZiin met de opvatting van de A. N. W. B. dat periodieke keuringen noodzakelijk zijn, opdat een koper garanties krijgt bij de aankoop van een tweedehands auto. Er zijn on voldoende middelen om met behulp van techno-stations het gehele land voor verplichte keuringen te be strijken. Hij was evenwel van oor deel dat de veiligheidsinspecties van de garages een koper voldoen de zekerheid bieden, omdat de im porteurs strenge controle uitoefe nen op de garagebedrijven. Ook hebben de inspecteurs van het ver bond voor veilig verkeer het recht om bij geconstateerde onregel matigheden bij garages, deze be drijven uit te sluiten als Inspectie rijksdienst wegverkeer in zijn te In het proces tegen de 32-ja rige Charles Richardson, diens 29-jarige vrouw Jean en negen andere beklaagden, dat in Lon den is begonnen,- heeft de open bare aanklager woensdag be schreven aan welke folteringen de slachtoffers van de bende heb ben blootgestaan. Deze werden een kantoor binnengelokt, waar zij gedwongen werden zich ge heel te ontkleden en geboeid werden. De slachtoffers werden daarna mishandeld, totdat zij zich „on derwierpen". Op hun lichaam werden brandende sigaretten ge doofd. Van sommigen werden de "tenen met een zwaar voorwerp gebroken. Later gingen de beu len zelfs over tot het aanschaf fen van een generator om hun „argumenten" met stroomstoten kracht bij te zetten. De zitting was verder voorna melijk gewijd aan het kiezen van een jury. Het voorbereidende on derzoek van het proces heeft lang geduurd, omdat de gemartelden niets durfden zeggen. Boven- dieh hadden deze zelf dikwijls geen zuiver geweten, omdat zij veelal leden waren van een „tinpot"-handel, die bestond uit het opkopen van goederen in 'gróte hoeveelheden zonder er tenslotte voor te betalen. Ri chardson wilde deze handel ge heel In zijn macht krijsen. Werkgevers en werknemers in het beroepsgoederenvervoer heb ben overeenstemming bereikt over een nieuwe c.a.o. waaronder lonen en toeslagen met ingang van 1 april 1967 met 4 procent en met ingang van 1 juli a.s. met lYa procent zullen worden ver hoogd. Voorts wordt de reis- en ver blijfskostenvergoeding uitgebreid met een regeling van de kosten vergoeding voor net buitenlands vervoer en wordt bij de diploma toeslag voor monteur» rekening gehouden met de gewijzigde V.A.M.-opleiding. Bij afwezigheid wegens ziekte of ongeval blijven de vakantie rechten gedurende een vol jaar gehandhaafd. Bij het einde van de dienstbetrekking, ook bij ont slag op staande voet en eenzijdige verbreking van dienstverband moet steeds verrekening van de vakantierechten plaats hebben, aldus de Ned. Bond van Prot. Chr. Beroepsgoederenvervoer- ders. Zolang het nodig is dat de In diërs elkaar begrijpen, zal het Engels de officiële taal in India blijven. Dit heeft mevrouw Indira Gandhi, de eerste-minister, giste ren in het parlement verklaard. Zij zei, dat haar regering niet van plan is het hindi voor het zuiden van het land voor te schrijven. Alle talen, die de inwoners van ons land spreken, hebben voor ons gelijke waarde. Het is echter noodzakelijk dat elke burger de ander kan verstaan en daarom zullen wij een gemeenschappelij ke taal, het Engels, in stand hou den, aldus mevrouw Gandhi. Volgens de grondwet zou het Engels sinds 1965 niet meer de officiële taal zijn, maar pogingen van de centrale regering om het hindi daarvoor in dé plaats te stellen, veroorzaakten in de staat Madras, waar de bevolking het tamil spreekt, ernstige onlusten. De voorzichtigheid van de centra le regering is ingegeven door het feit, dat de nationalistisch tamil- partij in Madras de congrespartij bij de recente verkiezingen ver sloeg of de vluchtstrook, laat dan eerst de bestuurder van het voor u rijdende voertuig de rijbaan oprijden. Rijd niet achter hem langs de rijbaan op. Rijdt de voorligger met een te lage snelheid de rijbaan van een autosnelweg op, volg dit slechte voorbeeld dan niet, maar blijf op de invoegstrook of vluchtstrook rijden tot de snelheid voldoende is opge voerd om veilig in te kunnen voegen. Verleen duidelijk zichtbaar voorrang. Wanneer er sprake is van een korte invoegstrook die niet wordt gevolgd door een vluchtstrook (zoals dit bijv. bij bruggen, viaducten e.d. voorkomt), dan zal men veelal gedwongen worden om te stoppen. Doe dit tijdig (aan het begin, van de invoeg strook) en wacht dan het goe de moment af tot de weg vrij is. Maak snelheid en voeg dan pas in! Indien auto's van politie en brandweer, ziekenauto's en motorrijtuigen van de hulp verleningsdienst optische (blauw zwaailicht) en geluids signalen voeren, moet u deze voertuigen-onder alle omstan digheden vrije doorgang ver lenen. Uw auto tij dig iets afremmen en uiterst rechts gaan rijden is meestal al voldoende om aan deze verplichting te vol doen. (Wordt vervolgd.) De stormschade heeft donder dagnacht te Delft behoorlijke schade aangericht op de markt, waar de weekmarkt werd gehou den. In de Hippolytusbuurt, waar de bloemenkooplieden hun weke lijkse standplaats hebben, woeien verscheidene kramen omver. Op het terrein van de voetbalver- iging Delft woei de tribune, die plaats biedt aan plm. 200 perso nen, in elkaar. Een tienjarig meisje uit Gouda is woensdagmiddag enige tijd vermist geweest. Zij bleek toen zij met een vriendinnetje aan het spelen was, met een man in een witte auto te zijn meegereden. Uit een latere reconstructie bleek dat de man haar had gezegd mee te gaan, omdat haar moeder in het ziekenhuis lag. De man reed met het kind naar Rotterdam, waar hij in de par keerkelder van het Doelenhotel ontuchtige handelingen met haar heeft gepleegd. Vervolgens heeft hij haar naar het station Rotter dam-Noord gereden en met een perronkaartje op het station ach tergelaten. Het kind kwam uit eindelijk in de trein naar Gouda terecht. De controle aan het sta tion gaf wel enige moeilijkheden, maar het kind kwam toch thuis. Hier hadden haar ouders, inmid dels ingelicht door de ouders van het vriendinnetje, de politie ge- alarmeei d. Volgens verklaringen van het kind was de man ongeveer 40 jaar oud. De politie te Gouda heeft in samenwerking met de zedenpolitie te Rotterdam een onderzoek ingesteld. saaaMBaps Dertien schrijvers en taalkun digen, behorend tot degenen die de spellingsvoorstellen met be trekking tot de „bastaardwoor den" niet aanvaardbaar achten, hebben een schrijven gericht tot de regering en de volksvertegen woordiging waarin zij verzoeken die voorstellen af te wijzen. In hun motivering zeggen zij dat het streven naar „verneder landsing" naar hun mening voort vloeit uit een- enghartige natio nalistische en puristische taal opvatting. Hoewel .van mening dat een vereenvoudiging in de spelling van het Nederlands wen selijk is, achten zij de onderha vige voorstellen in strijd met het principe dat taal- en spellings- gebruik levende elementen in het maatschappelijk leven zijn. Met name zijn zij van mening dat spellings wijzigingen moeten voortvloeien uit taalgebruik en spellingsprakfijk en niet, zoals nu dreigt, een produkt moeten zijn van een geforceerde simpli ficatie die van bovenaf wordt opgelegd. Het schrijven vervolgt: „Het voordeel voör het lager onder wijs is niet aangetoond en weegt voor zover al aanwezig niet op tegen het grote nadeel van een ernstige verstoring in de conti nuïteit van het schriftbeeld, waardoor een volgende genera tie in hoge mate vervreemd zou raken van alle vóór hun tijd ontstane literatuur. Bovendien isoleren de spellingsvoorstellen het Nederlands van andere West- europese talen, waarbij het op vallend is dat deze Belgisch-Ne derlandse commissie vrijwel uit sluitend op de Franse „bastaard woorden" is gericht. Door dat isolement en door het onhanteerbare woordbeeld zjjn de voorgestelde spellingen voor wetenschappelijk taalgebruik ondeugdelijk. De vele reacties op de spel lingsvoorstellen hebben niet al leen aangetoond dat geforceerde spellingswijzigingen grote onrust veroorzaken, maar vooral dat zij de deur op 'n kier zetten voor 'n volgende radicale wijziging inde richting van een extreme, pho- nologische spelling, waardoor de breuk tussen de komende gene raties en de geschreven cultuur onherstelbaar zou worden. De brief is o.m. ondertekend door: Godfried Bomans, Remco Campert, Simon Carmiggelt, prof. dr. W. Hellinga, Gerrit Kouwenaar, dr. C. Kruyskamp, Harry Mulisch, A. Roland-Holst, dr. Victor E. van Vriesland, Ewald van Vught en Jan Wol kers. OPVOLGSTER VAN DE „QUEEN MARY' LONDEN: Een model van het nieuwe passagiersschip van de Cunard-lijn, dat in september door koningin Elizabeth te water zal worden gelaten. Het schip, dat in de plaats komt van de „Queen Mary", zal 58.000 ton meten en een dienstsnelheid van 28'/z knoop hebben. Bij hevige vechtpartijen tus sen linkse en rechtse studenten in de Griekse stad Saloniki zijn donderdag 22 gewonden geval len. De politie joeg de vechten den met traangas uiteen en ver richtte verscheidene arrestaties. - AFD. TERNEUZEN. De algemene ledenverga dering wordt gehouden op donderdag 20 april a^. des avonds half acht in Grand Hotel „Rottérdam" te Ter- neuzen. Boekhandel Van de Sande s S v y t V f S X 8 y y Steeds meer mensen nemen voor het weekend ZWEEDS-WIT BROOD Iedere dag vers gebakken in eigen bakkerij Voor LUXE BROOD en GEBAK dat f is Noordstraat 79 - Terneuzen - Tel. 3198 V V V t INTERNATIONALS MERENDEELS GEMAKKELIJKER Het uitgebreide jaarverslag van het Philipsconcern is door dè beurs uitvoerig besproken. Uit de openingskoers op 84,60 blijkt, dat de schatting voor Philips niet on gunstig is uitgevallen. Philips verwacht voor 1967 een verdere omzetstijging doch een daling van de netto-winst. Hierbij moet dan niet worden vergeten, dat de gemaakte kosten voor" kleuren- t.v.' en computers in datzelfde jaar worden afgeschreven, het geen voor de toekomst gunstige perspectieven biedt. In juli 1967 zal met de verkoop van kleuren t-v.-toesteHeh'jWorden begonnen. Philips beschikt over voldoende liquide middelen. Het geringe aanbod voor Amerikaanse reke ning in de Philipshoek werd overstemd door vraag van Zwit serse zijde. Hierdoor bleef Phi lips op 84,60 dertig cent boven 't voorgaande slotniveau. De ove rige internationale waarden waren lager. Zo gaf Kon. Olie 'n gulden prijs op 130,60. Unilever was nauwelijks prijshoudend op 91,20. AKU zakte bijna een gul den in tot 51,30 als nawerking op minder gunstig bedrijfsnieuws van de Amerikaanse dochter de American Enka. Hoogovens werd een punt lager op 330 geadvi seerd, doch KLM belangrijk hoger omdat dit fonds in Wall- street drie dollar steeg. De New- yorkse beurs was voor de eigen markt iets beter waarvan de vliegtuigwaarden vast. De koersen van de scheepvaart aandelen blijven afbrokkelen. Kon. Boot was lVz punt lager op 85V2. Scheepvaartunie min een punt op 147%. Van Nievelt opende 2% punt lager op 100 doch kon zich later herstellen tot 101%. Ook de cultures moesten terrein prijsgeven. De- activitei ten in de staatsfondsenhoek waren wederom ver te zoeken. De stemming was hier iets luier. Hoogovens zakte later tot 328, doch KLM verbeterde acht gul den tot 393. Philips liep op tot 84.90, Kon. Olie tot 130,90 en AKU tot 51,70. In de le periode waren drie punten hoger: Wereldhaven, Brocades, Sanders Behang en Ngombezi. Werninks Beton ging vijf punten omhoog, Reineveld zes en Enkes zeven punten. Han delscompagnie verbeterde 10 punten. Simon de Wit werd ruim zeven punten hoger afgedaan op de dividendver hoging. Kemo boekte zes punten winst. Aan de verlieszijde herstelde Fokker zich met zes punten winst. Aan de verlieszijde stonden verder: de Spaamestad met vijf, Van der Grinten 12 en Machine fabriek Breda met acht punten. Van Chemische Fabriek Naarden was vier punten lager niet af te komen. Beursinelices «953 160) I5/4 •6/4 376.4 305.8 115.7 171.5 150.5 29.68 55. Bewegingloos, zonder een spier te vertrekken hoort Cara- calla de woedende uitbarsting van zijn gevangene aan. Als Aram een ogenblik zijn woorden inhoudt om op adem te komen, voelt hij zich van achteren ruw beetgepakt. „Zwijg, overmoedige hond," snauwt Flavius hem toe, „hoe waag je het de keizer aldus toe te spreken?". „Begrijp je het niet, Flavius," grijnst Caracalla geamuseerd. '•«HÜ probeert de verdrinkings dood te ontlopen door mij tot een tweegevecht uit te dagen. Ont sluit zijn boeien en geef hem een zwaard. Ik zal:hem en allen hier eens tonen hoe een keizer vecht."' „Een ogenblik heer," krast de oude profeet plotseling, terwijl zijn bezige hand als een gieren klauw de arm van Caracalla om sluit. „Uw sterrenbeeld had van nacht een ongunstige stand, de goden zijn u niet welgezind. Laat mü eerst mijn magische steen raadplegen, alvorens u met Aram de zwaarden kruist." Toornig ziet de keizer zijn sterrenwichelaar aan. „Wel, kijk maar eens in je kristallen bol, oude," zegt hij dan onverschillig. Terwijl een beklemmende stil te in"de grote zaal valt, buigt de profeet Jachimo zich over zijn bol. Minutenlang staren zijn hol le ogen in het heldere kristal, zweetdruppels parelen op zijn ge rimpeld voorhoofd. Dan ont waakt de oude man langzaam weer uit zijn trance. „Hoort, wat Jachimo profe teert," roept hij met schelle stem, „de vreemdeling Aram treft de dood door het zwaard, de machti ge Caracalla treft de dood door vallend gesteente." Caracalla is van zijn troon op gesprongen. Zijn spotlach schalt door de ruimte als hij met de handen tegen een marmeren pilaar slaat. „De dood door val lend gesteente? Oude gek, staan deze zuilen soms op instorten? Flavius, geef me je zwaard, -het eerste deel van deze profetie zal ik waar maken." 4/4 Int. conc. 378.6 377.5 Industrie 307.0 306.3 Scheepv. 116.8 115.7 Bank en verz. 171.6 172.2 Handel enz. 151.0 150.7 Algemeen 298.2 297.4 Nabeurs NABEURS AKU: (51.85) Hoogovens: (329) Kon. Olie: 130—131.30 (130.85) Philips: 86.20—87.10 (84.90) Unilever: 90.80—91 (91.10) KLM: - (393.50) 150-JAR1GE AFGEVAARDIGDE De 150-jarige herder Sjirin Gasanov uit het dorp Tsjeriken in de Sowj et-republiek Azer- beidsjan is gekozen als plaats vervangend lid van de plaatse lijke Sowj et, waar hij nu de per manente commissie voor land bouw leidt. Gasanov wordt be schouwd als - een deskundige op het gebied van het schapen fok ken. Reeds meer dan honderd jaar is hij met kudden schapen over de hellingen van de Kauka- sus getrokken. Vrijwel alle her ders in het district zijn leerling van hem geweest. De oude man is goed gezond en slaapt altijd buiten. IN MINI-BOOT DE ATLANTISCHE OCEAAN OVER Een 35-jarige Amerikaanse ver keersvlieger, Hugo Vinlen, is woensdag in een zeilboot niet groter dan een armstoel, uit de Marokkaanse haven Agadir vertrokken naar Miami, Flo rida. Vihlen hoopt de achtdui zend km lange oversteek over de Atlantische Oceaan in vijf envijftig dagen te maken en daarmee een wereldrecord voor 'n dergelijke tocht in het kleinste vaartuig te vestigen, 't Notedopje, gemaakt van hout en kunststof, is slechts 1,8 meter lang en 1,5 meter breed. Geladen met voedsel, uitrus ting en schipper weegt het 540 kg. „Ik ben geen zeeman, het is ook geen kwestie van zee manschap, maar meer van overleven", zo luidde het com mentaar van de voormalige straaljagerpiloot voordat hij de haven uitzeilde, nagestaard door een hoofdschuddende havenmeester, die zei dat hij zijn gehele zeemansloopbaan nog nooit zo iets raars had ge zien. Het scheepje heet dan ook „April Fooi". Voordat hij, vertrok zei, Vihlen dat hij zich geen zorgen maakte. Niettemin had hij een verzekering op zijn leven afge sloten voor" een bedrag van ruim een half miljoen gulden. i

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 7