Enige gegevens uit de levensloop van de nieuwe ministers trim STUIHNIIB IORAIFFEISENBANK AANVALLEN VAN SE VIETC0NG ROND QUANG TRI PRESIDENT JOHNSON WIL VAN DE VIETNAMESE KWESTIE AF Toch heeft 0e Thants nieuwe poging weinig kans van slagen j_ spaarbank en alle bankzaken Vrijdag 7 april 1967 DE VRIJE ZEEUW Pagina 3 ONDERWIJS EN WETENSCHAPPEN JUSTITIE ONTWIKKELINGS HULP VOLKSHUISVESTING DEFENSIE FINANCIEN SOCIALE ZAKEN BINNENLANDSE ZAKEN ECONOMISCHE ZAKEN LANDBOUW Gebrek aan gevangenisruimte in Noordrijnland-Westfalen Arrestatiebevel in de Kennedy- affaire tegen Layten Martens CHOCOLADE-MINTS Marineleidïng neemt maatregelen ONTVOERDE ZOON TERUG IN LOS ANGELES Portugese defensiekosten bereiken recordhoogte Explosies Militaire verliezen Auto tegen trein DE WERELDOLIE- STATISTIEKEN Onthullingen ONWILLIGE OLIFANTEN OP HET HAAGSE MALIEVELD De rol van China DE ACHTSTE NIZAM VAN HYDERABAD GEÏNSTALLEERD 1 gfc»-.♦y fjEKriigffi* IWTy.y "v. Mn JE Xt&iMmm Prof. dr. G. H. Veringa, de nieuwe minister van onderwijs, werd in 1924 te Groningen geba ren. Hij studeerde sociologie in New York. Later werd hij assistent van prof. dr. P. Bouman. In 1950 werd hij ambtenaar bij het mi nisterie van justitie, waar hij achtereenvolgens directeur van de jeugdgevangenis in Zutphen was en hoofd van het centraal opleidingsinstituut van het ge vangeniswezen. In 1964 volgde zijn benoeming tot algemeen adviseur weten schappelijk werk aan het depar tement van justitie. Hij was voorzitter van de afd. Rijswijk van de K.V.P. van 1956 tot 1958 en voorzitter van de rijkskieskring Dordrecht van de K.V.P. van 1964 tot heden. In die kwaliteit maakte hij deel uit van het partijbestuur van de K.V.P. In 1964 werd prof. Veringa be noemd tot lector in het peniten tiair recht aan de katholieke uni versiteit van Nijmegen. In 1965 volgde zijn benoeming tot bui tengewoon hoogleraar. Prof. mr. C. H. F. Polak werd op 2 september 1909 te Rotter dam geboren. Hij studeerde te Leiden waar hij in 1931 cum lau- de de meestertitel behaalde. Na werkzaam te zijn geweest op de griffie van Zuid-Holland werd hij in 1947 benoemd tot hoogleraar in de staatshuishoud kunde en het agrarisch recht aan de landbouwhogeschool te Wa- geningen. In 1951 volgde zijn be noeming tot hoogleraar in het administratief recht en agrarisch recht te Leiden. Prof. Polak, die lid is van de partijraad van de V.V.D., is voor zitter van de staatscommissie van de rijksplanologische dienst. Hij was plaatsvervangend lid van de S.E.R. Drs. J. Udink werd on 12 febr. 1926 te Deventer geboren. Hij bezocht de economische hoge school in Rotterdam en de „école des hautes commerciales" in Lau sanne. De heer Udink deed in 1952 doctoraal examen aan de econo mische hogeschool in Rotterdam en hij werd een jaar later be noemd tot adjunct-secretaris van de kamer van koophandel in Rot terdam. Vijf jaar later volgde zijn aanstelling tot secretaris van deze kamer. In 1959 werd drs. Udink bui tengewoon lector aan de econo mische hogeschool. Hij is lid van de commissie voor internationale economische aangelegenheden, lid van de commissie voor economische en sociale aangelegenheden van de sociaal-economische raad. In 62 werd hij benoemd tot algemeen directeur van de centrale kamer van handelsbevordering. De heer Udink is sedert 1965 voorzitter van de protestants- christelijke fractie in de raad van Rijnmond. Ir. Willem Frederik Schut werd op 21 augustus 1920 in Amster dam geboren. Hij studeerde voor civiel-ingenieur aan de techni sche hogeschool in Delft, waar bij de stedebouwkundige leer gang zijn aandacht had. Op 1 oktober 1945 werd hij directeur van het instituut „Stad en landschap Zuid-Holland". Daarnaast heeft ir. Schut een particulier adviesbureau in Mid delburg, het stedebouwkundig adviesbureau Schut, dat reeds tien jaren bestaat. Ir. W. F. Schut is verder secre taris van de generale deputaten kerkopbouw van de gereformeer de kerken in Nederland, welke organisatie zich dikwijls op pla- «niogiBch gebied moet bewegen. Hij heeft steeds politieke inte resse gehad zonder een politieke loopbaan te hebben geambieerd. De heer en mevrouw Schut Boot hebben acht kinderen, va riërend in leeftijd van vijf tot twintig jaar, van wie twee jon gens. De heer W. den Toom is op 't ogenblik directeur-coördinator van het Navo-grondluchtverdedi- gingssysteem in Parijs. De oud-staatssecretaris Den Toom werd 11 juni 1911 in Rot terdam geboren. In 1930 ging hij naar de militaire academie in Breda. - Luitenant Den Toom werd in 1939 benoemd tot commandant van de waarnemersschool op het vliegveld Bergen, waar hij ver bleef tot- de capitulatie in mei 1940. In april 1949 werd majoor Den Toom benoemd tot adviseur van het kabinet van de minister van oorlog. Als deskundige in lucht machtaangelegenheden reisde hij viermaal naar Indonesië. Op 1 oktober 1960 werd de heer Den Toom benoemd tot plaatsvervangend chef van de luchtmachtstaf en bevorderd tot generaal-majoor. Op 1 mei 1963 werd hij directeur-materieel luchtmacht als opvolger van ge neraal Maurenbrecher. Hij werd toen benoemd tot tijdelijk luite nant-generaal. Prof. dr. H. J. Witteveen werd op 12 juni 1921 te Zeist geboren. Hij studeerde aan de economi sche hogeschool te Rotterdam en promoveerde in 1947. De heer Witteveen was enkele jaren we tenschappelijk medewerker van het centraal planbureau en van 1958 tot 1963 lid van de eerste kamer. Hij is buitengewoon hoog leraar aan de Nederlandse eco nomische hogeschool te Rotter dam. Van 1963 tot 1965 was hij mi nister van financiën. Bouke Roolvink werd 31 jan. 1912 in een gereformeerd land arbeidersgezin te Wjjtgaard (F.) geboren. Hij bezocht de lagere school en trad in dienst van de haardenfabriek Jaarsma te Hil versum. Hij bereikte in dit be drijf een leidende positie en was o.a. voorzitter van de fabrieks- kern. Later werd hij voorzitter van de afdeling Hilversum van de christelijke metaalbedrijfs- bond. De heer Roolvink was van '46 tot 1952 tweede voorzitter van de christelijke metaalbedrijfs- bond, gedurende welke periode hij ook een kadercursus van het christelijk nationaal vakverbond volgde. Van 1952 tot 1959 was hij secre taris van het C.N.V. Van 1959 tot 5 augustus 1963 was de heer Roolvink staats secretaris van sociale zaken en volksgezondheid. Sinds 2 juli '63 is hij lid van de tweede kamer. Mr. H. K. J. Beernink werd 2 februari 1910 te Maarssen gebo ren. Hij bezocht het gymnasium in Dordrecht en hij studeerde in de rechtswetenschappen aan de rijksuniversiteit te Utrecht. Van 1932 tot 1935 was de heer Beernink ambtenaar ter secreta rie te Papendrecht, van 1935 tot 1939 commisies-redacteur ter secretarie van Almelo. Hij is op het ogenblik secreta ris der gemeente Rijswijk. Hij maakte sinds 4 juni 1946 deel uit van de tweede kamer, het laatst als fractievoorzitter van de C.H.U.-fractie. Leo de Block werd op 14 aug. 1904 in Den Haag geboren. Hij liep het gymnasium af, waarna hij in dienst trad van de Am sterdamse bank, .Vijf jaar later ging hij over naar de Incasso bank, waar hij in 1946 werd be noemd tot directeur van de kan toren in Den Haag. In '40 beëindigde hij een avond studie rechten in Leiden. In 1947 werd mr. De Block directeur der deviezenvoorzieningen van het ministerie van financiën. In 1958 werd dr. De Block directeur-generaal van de indus trialisatie en energievoorziening van het ministerie van economi sche zaken. Op 1 augustus 1960 volgde zijn benoeming tot direc teur van de K.L.M. Op 3 september 1963 werd dr. De Block staatssecretaris van buitenlandse zaken in het kabi- net-Marijnen. Ook in het kabi- net-Cals en het kabinet-Zijlstra bekleedde hij deze functie. Pierre Joseph Lardinois werd op 13 augustus 1924 in het Zuid limburgse dorpje Noorbeek ge boren. Hij bezocht de landbouw hogeschool te Wageningen, waar hij in 1951 zijn ingenieursdiplo ma behaalde. Na een korte periode op het ministerie van landbouw werd hij in mei 160 benoemd tot land- bouwattaché bij de ambassade in Londen. Ir. Lardinois is sinds 17 sep tember 1963 lid van de tweede kamer. Hij is tevens lid van het Europese parlement en voorzit ter van de Noordbrabantse chris telijke boerenbond. Bij de verkiezingen van febr. trad hij op als lijsttrekker voor de K.V.P. in Noord-Brabant. Ir. Lardinois is voorzitter van de statenkring Eindhoven en on dervoorzitter van de raad van toezicht bij de centrale boeren leenbank te Eindhoven. In Noordrijnland-Westfalen kunnen drieduizend veroordeel den hun gevangenisstraf niet uit zitten wegens gebrek aan cel ruimte, aldus de minister van justitie van bondsstaat, Josef Neuberger. In een rede tot strafuitvoe ringsbeambten zei hij voorts dat de „wachtlijst" binnen vijf tot tien jaar meer dan 5.000 namen zal tellen. Wegens geldgebrek konden de laatste jaren geen nieuwe gevangenissen worden gebouwd. In Keulen zal ter ontlasting van de overvolle en verouderde stadsgevangenis een barakken kamp voor 300 personen worden gebouwd, aldus minister Neu berger. De „grand jury" te New Or leans heeft een arrestatiebevel uitgevaardigd tegen Layten Mar tens, die een vals getuigenis zou hebben afgelegd in het onder zoek dat de officier van justitie, Garrison, uitvoert naar een kom- plot dat tot de moord op Kenne dy zou hebben geleid. Martens (24 jaar) was drie dagen na de moord in Dallas door de F.B.I. in New Orleans gearresteerd, teza men met David Ferrie, die in fe bruari van dit jaar onder geheim zinnige omstandigheden over leed, en een zekere Alvin Beau- beouf. De drie mannen werden de dag daarop weer vrijgelaten. Epn maand nadat Ferrie was ge storven had Garrison Martens ontboden om op 29 maart voor de „grand jury" te verschijnen. Nadat hij zijn getuigenis had af gelegd het is niet bekend wat hij heeft verklaard werd hij van valse getuigenis beschuldigd. SALUUTBATTERIJ IN CEREMONIEEL TENUE HUIS TER HEIDE: De saluutbat- terij van de Gele Rijders, die de vreugdeschoten in Soestdijk zal lossen kort na de geboorte van een prins of prinses, oefent zich dagelijks. Woensdag waren de militairen in ceremonieel tenue aan het oefenen met de stukken. (ADVERTENTIE) trim chocolade-mints: van binnen hard/zachte mint, van buiten fijne chocolade. Verras uzelf - met trim! Gezien de onregelmatigheden, die zich woensdagavond weder om in Amsterdam hebben voor gedaan waarbij jeugdig marine personeel van het marine-eta blissement zich in een grote groepering in de omgeving van de Haarlemmerstraat ophield, heeft de marineleiding het vol gende bepaald: Het is de militairen der zee macht verboden zich te Amster dam in groepen van enige om vang op de openbare weg op te houden. Tegen overtreding van deze bepaling, dan wel tegen ieder militair optreden, dat tegen de krijgstucht indruist, zal wor den opgetreden. De commandant der zeemacht in Nederland, alsmede de com mandant van het korps mariniers hebben nogmaals de commandan ten van de onder hen gestelde schepen en inrichtingen opgedra gen het personeel uitdrukkelijk er op te wijzen, dat iedere eigen machtige actie de goede naam van de koninklijke marine schaadt. Het onderzoek dat de mare chaussee instelt naar het optre den van marinepersoneel in de hal van het centraal station te Amsterdam op dinsdagavond 4 april, is thans uitgebreid tot Den Helder, uit welke plaats dit per soneel afkomstig was. De ontvoerde zoon van een Amerikaans financier is donder dag veilig bij zijn ouders terug gekeerd, nadat zijn vader negen honderdduizend gulden losgeld had betaald. De jongen, de 11-jarige Ken neth Young, werd door de kid nappers geboeid en geblinddoekt achtergelaten in een geparkeer de auto. Hij bevrijdde zichzelf en telefoneerde zijn ouders. De kidnappers braken maan dagochtend in bij de familie Young, wier villa in Los Ange les staat, en ontvoerden de jon gen, terwijl zijn zusje en twee broers sliepen. Zij lieten in zijn kamer een briefje achter waarin losgeld werd geëist. De politie hield de ontvoering geheim om het leven van de jongen niet in gevaar te brengen. De heer Young is pesident-di- recteur van de Gibraltar Finan cial Corporation. In 1963 ontvoerden drie man nen de 19-jarige zoon van de zanger-filmster Frank Sinatra, die 850.000 gulden betaalde om hem terug te krijgen. De daders werden echter gegrepen en het merendeel van de losprijs werd achterhaald. Portugal heeft woensdag het recordbedrag van 5,357 miljard escudos 668.370.000) voor „bui tengewone strijdkrachten over zee" nog eens verhoogd met 1,1 miljard escudos 137.500.000). Donderdagochtend vroeg heeft de vietcong talrijke doelen in en om de stad Quang Tri tegelijker tijd aangevallen. Hieronder be vonden zich een gevangenis met vietcong-leden, een artillerie eenheid en de zetel van Ameri kaanse militaire adviseurs. Het merendeel van de vietcorig- gevangenen slaagde erin te ont komen. De stad Quang Tri ligt 50 km ten noordwesten van Hué. Bij een aanval op een klein vliegveld ten zuiden van Quang- Tri heeft de vietcong drie ver kenningsvliegtuigen vernietigd. Woensdag voerden vliegtuigen van de Amerikaanse marine aan vallen uit op het eiland Hong Gnoe in de golf van Tonkin, van waar de zevende vloot werd be schoten. Kustbatterijen werden met raketten vernietigd, aldus een militaire woordvoerder. Ook werden ter hoogte van de Noord- vietnamese kust veertig vaartui gen bestookt. Bij een luchtaan val op een brandstofopslagplaats ten oosten van Dong Moi wer den twee grote explosies, waar genomen. Bij militaire acties in Zuid- Vietnam kwamen vorige week 194 Amerikaanse militairen en 2373 rebellen om het leven, al dus een Amerikaanse militaire woordvoerder. Op de onbeveiligde overweg aan de Kettingbrugweg tussen Hengelo en Enschede is om vijf uur donderdagmiddag een Duit se personenauto tegen de trein ZutphenEnschede gereden. De bestuurder, de 31-jarige heer H. Möllbeck uit Bocholt is zwaar gewond naar het ziekenhuis in Enschede overgebracht. Drie treinen uit Hengelo vielen ten gevolge van het ongeluk uit. De overige treinen liepen vertragin gen op tot tien minuten. De cijfers liggen lager dan de voorafgaande week, waarin 274 Amerikanen en 2783 vietcong- leden om het leven kwamen, voor beide partijen een record. Het aantal gewonden aan Ame rikaanse zijde bedroeg vorige week 1679 tegen 1320 in de week daarvóór. Aan Zuidvietnamese zijde sneu velden 211 militairen, 18 soldaten uit andere geallieerde landen be nevens 40 burgers werden ge dood. Vólgens het Amerikaanse mi litaire hoofdkwartier werd het aantal Amerikaanse militairen in Zuid-Vietnam vorige week met 9000 verhoogd tot 435.000. Het aantal vietcongstrijders en Noordvietnamese militairen in het zuiden bleef volgens de op gave gelijk: 287.000. Blijkens een door Esso in Ham burg gepubliceerd statistisch overzicht over 1966 zijn de aan getoonde oliereserves over de gehele wereld vorig jaar met 4,7 miljard ton toegenomen tot 52,8 miljard ton. In '66 steeg het we- reldverbruik ten opzichte van '65 met 8,6 pet tot 1,6 miljard ton. Volgens Esso namen de aange toonde reserves in Libië het krachtigst toe. Aan het einde van het jaar waren in dit land reser ves van samen 2,6 miljard ton aangetoond. In '65 bedroegen de aangetoonde reserves in Libië 1,3 miljard ton. In de V. S. steeg de olieproduk- tie tot 410 min ton, en in de Sowjet-Unie tot 265 min ton, maar de produktie in het op deze twee na grootste olieproduceren de land ter wereld, Venezuela, daalde van 181 tot 176 miljoen ton. Op de vierde plaats kwam Saoedi-Arabië met 117 miljoen ton, gevolgd door Koeweit (114 miljoen ton) en Iran (105 mil joen ton). (ADVERTENTIE) ilNHOLIANDl •o Oe Thant heeft er hij de Ver enigde Staten weer eens op aan gedrongen het bombarderen te staken. Dat kan Amerika met zijn grote macht zich veroorlo ven, zegt de secretaris-generaal van de Verenigde Naties. Dat voorstel is hij vorige gele genheden al afgewezen, omdat de Verenigde Staten er op staan dat van beide zijden goede wil wordt getoond en de concessies niet van één kant moeten komen. Dat Oe Thant er nu toch weer mee komt, moet een reden heb ben: hij is een te goed politicus om zonder meer met een voorstel té komen dat van tevoren kans loos is. Vermoedelijk acht hij een mogelijkheid aanwezig, dat president Johnson eindelijk aan de aandrang gevolg zal geven, Tenslotte zijn ook in de Verenig de Staten al veel stemmen opge gaan die aandringen op het stop zetten van de bombardementen. Zo heeft de negerleider King laten doorschemeren, dat een ac tie van burgerlijke ongehoor zaamheid tegen de Vietnamese oorlog wel eens nodig zou kun nen worden. En dan zijn er de uitlatingen van lieden als sena tor Kennedy en van militairen, die menen dat het resultaat van de bombardementen te gering is om voortzetting te wettigen. Oe Thant weet maar al te goed en wellicht beter dan iemand anders dat Johnson graag van de Vietnamese zaak af wil. De De vier olifanten van het cir cus Boltini waren gisteren in Den Haag bijzonder onwillig. Het re sultaat was dat de circustran- sportauto half werd afgebroken, waarbij stukken van planken werden opgevreten, dat drie ge- perkeerde auto's werden bescha digd op het Malieveld en dat het drie uur in de middag werd voor het motorescorte van de politie de vier kolossen, hun verzorger en hun dompteur kon nawuiven. Uren achtereen probeerde men de vier olifanten in een vee transportwagen te krijgen. De dieren plukten intussen de pols- dikke bottende kastanjetakken van de bomen, die zij zich ken nelijk lieten smaken. Van tijd tot tijd ontsnapte een van de dik huiden en kuierde het Malieveld op. Het publiek dat vooral in de lunchpauze uit drommen be stond, uitte herhaaldelijk zijn ergernis over de behandeling die de dieren van dompteur Bou- dy Althoff kregen. Althoff sloeg de kromme haak aan een stok van tijd tot tijd een paar centime ter diep in de kop van een on willige olifant. Uiteindelijk wer den de onwilligste olifanten met kettingen in de veewagen gesjord. De laatste van het kwartet die het heftigst tegenstribbelde, liep hierbij tamelijk ernstige ver wonding aan een van zijn poten op. verrassende onthulling van een briefwisseling met Ho Tsji Minh was er een treffend voorbeeld van. En verder het beroep op de Sowjet-Unie om de kwestie aan hangig te maken in de veilig heidsraad. Dat Johnson zo graag een eind aan de zaak wil maken spruit vermoedelijk niet voort uit angst voor de onaangename reacties in eigen land. Tot dusver was China te zeer verstrikt in eigen proble men om zich druk te kunnen maken over de Vietnamese oor log. En het heeft er alle schijn van dat men in Hanoi zuiver op eigen initiatief werkt, zelfs tegen de adviezen van Peking en van Moskou in. Wel blijft het in China romme len, o.m. met felle aanvallen van Mao's aanhang tegen president Lioe. Maar het,zit er in dat de culturele revolutie er vooslopig weer opzit tot de volgende af levering en dit zou kunnen bete kenen dat Peking zich met de zaak-Vietnam gaat bemoeien. Vóór die tijd een beslissing for ceren kan daarom zowel voor Washington als voor Moskou van groot belang zijn. Vandaar John sons beroep op het Kremlin. Voor zover men aan de buiten kant kan zien, lijkt de kans op succes gering. Maar het zou de eerste keer niet zijn dat men ach ter de schermen verder was ge vorderd dan algemeen werd ver wacht. Een kleinzoon van de laatste kalief van Turkije is donderdag geïnstalleerd als achtste nizam van Hyderabad en erfgenaam van een van de grootste particuliere rijkdommen van de wereld. De nieuwe nizam is Nawab Mir Bar- kat Ali Khan Bahadoer, een 33- jarige kleinzoon van de onlangs overleden heerser Osman Ali Khan. Diens twee zoons kwamen niet in aanmerking omdat zij als verkwistend werden beschouwd. Prins Moekkaram Jah, zoals hij tot dusver heette, heeft aan de universiteit van Cambridge en de militaire academie in Sand hurst (Engeland) gestudeerd. Hij beoefent verscheidene takken van sport, spreekt vloeiend talen en knutselt graag aan motoren. Onder zijn luxueuze paleis heeft hij daarvoor een werkruimte. Donderdag verwisselde de prins echter zijn overall voor een witte zijden pantalon, een groene man tel en een gele tulband om ter gelegenheid van zijn kroning de erewacht van Arabische lijfwach ten in rood-witte uniformen en veelkleurige hoofdtooien te in specteren aan de zijde van zijn vrouw, prinses Esrah. Na het le zen uit de koran werd hem een document van de Indiase rege ring overhandigd, waarin deze hem als de nieuwe nizam erken de. Slot van de plechtigheid was de uitreiking van het met juwe len bezette zwaard van zijn grootvader. t

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 3