Aardgasreserves in Groningen blijken groter dan verwacht werd Onrustig Amsterdam Geen ruimte voor meer loon in 1967 Slochteren en Seismisch onderzoek weekend-systeem Buitenlanders Textielindustrie zal werkgelegenheid voor Van Heek-personeel nagaan HET WEER WEER PREMIER PRESIDENT JOHNSON VERWERPT STOPZETTING BOMBARDEMENTEN Vice-voorzitfer van het N.V.V. Mythe rond prof. Z^Istra VRIJDAG 7 APRIL 1967 23e Jaargang No. 6911 VUURGEVECHT IN ADEN ADEN.... Vulkaan uitbarsting op Midden-Java Grondverf droog na 50 minuten. Daarin zal zoveel mogelijk reke ning worden gehouden met een normale afvloeiing van personeel, waaronder te verstaan, het verloop Plamuur hard na 15 minuten I Weersverwachting Hoogwater Zon- en Maanstanden OD aa A.K.U. KRIMPT BEDRIJF TE EMMEN IN 45 ontslagen bij N.V. Cirex te Almelo BOOREILAND DOOR POTEN GEZAKT RAMP MET JAPANSE VISSERSBOOT GEVECHTEN IN COLUMBIA Frank, bij abonnement; TERNEUZEN Dlrecteur-Hoofdredaefettf: S. Ma 3e Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 - 2073 Gironummer: 88150 Abonnementsprijs ƒ8,— per kwartaal; per maand f 2,70: per week 62 et Losse nrs 13 et DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. I. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie 2,40, Rubriek „Kleine Advertenties" (géej handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m, 2 ur. Voor het gecomb. maandag/dinsd&g-nummer tot 10 uur voormiddag. De aardgasreserves in de N.AJVÏ.-concessie Groningen (omvattende het gehele gewest Groningen) zijn groter dan tot dusver officieel werd aangenomen. Werd tot nu toe als bewezen reserve aangenomen een hoeveelheid van 1.106 miljard kubieke meter, uit onderzoekingen is ge bleken dat die voorraad geschat kan worden op ten minste 1.650 mil jard kubieke meter. Afhankelijk van de te volgen winningsmethode kan de voorraad zelfs uitgroeien tot 1.904.3 miljard kubieke meter. Zoals bekend deelde de vroegere minister van economische zaken, prof. dr. J. E. Andriessen, op 26 maart 1965 aan de Tweede Kamer mee, dat de bewezen reserve 1.106 miljard kubieke meter bedroeg, de waar schijnlijke reserve 407.5 miljard kubieke meter en de mogelijke reserve 4.8 miljard kubieke meter. Donderdag is aan de Tweede Kamer een nieuw rapport aangeboden, waaruit blijkt dat deze cijfers een herziening behoeven. De gemiddelde cijfers zijn thans als volgt: bewezen reserve: 1.650 miljard kubieke meter, waarschijnlijke reserve: 294.5 miljard ku bieke meter en mogelijke reserve: 4.8 miljard kubieke meter. Sinds in oktober 1963 de Neder landse aardoliemaatschappij be kendmaakte dat de bewezen hoe veelheid aardgas in haar concessie Groningen 1.100 miljard kubieke meter bedroeg, is een aantal acti viteiten uitgevoerd yaardoor de bewezen reserve van het gasveld Slochteren thans kan worden ge steld op 1.650 miliard kubieke me ter De hoeveelheid van 1.100 mil jard kubieke meter was gebaseerd op exploratiewerkzaamheden, die tot de datum van de bekendmaking waren verricht, waaronder vooral de in augustus 1963-bij Bierum ge slagen boring van groot belang was gebleken. In de periode die sindsdien is verstreken, heeft de Nederlandse aardoliemaatschappij nog een groot aantal boringen in het gasveld (ADVERTENTIE) Slochteren verricht. Deze hadden zowel tot doel het gasveld te ont wikkelen alsook om vast te stellen hoe ver zich dit veld uitstrekt. Tot het laatste hebben vooral bijgedra gen de boringen in 1965 nabij Mid- wolda, Uithuizermeeden en Ste- dum, welke op grond van een reeds vóór 1963 uitgevoerd seismisch onderzoek werden geslagen. Deze boringen wezen uit dat een aanvul lend seismisch onderzoek nood zakelijk was om een meer nauw keurige begrenzing van het gehele veld mogelijk te maken. Dit seis misch onderzoek werd in 1965 en '66 uitgevoerd. Het onderzoek strekte zich als een netwerk met een totale lengte van 530 km uit over de tot dusver minder gede tailleerd vastgelegde gedeelten van het veld Slochteren. Behalve de drie genoemde evaluatieboringen en het aanvullend seismisch onder zoek werden in de jaren 1964 t/m '66 ook circa 50 produktieboringen verricht om de inmiddels op gang gekomen aardgasleverantie in Ne derland bij voortduring te garan deren. De bestudering van de gegevens, verkregen uit alle vermelde acti viteiten, hebben geleid tot de hui dige aanzienlijk hogere waarde ring van de reserves. Een verdere verhoging van de thans bewezen reserve van 1.650 miljard kubieke meter met 200 miljard kubieke meter moet niet uitgesloten worden geacht. Donderdagmorgen zijn er schiet partijen geweest tussen aanhangers van de twee elkaar bestrijdende nationalistische bewegingen in Aden: Flosy (frot voor de bevrij ding van het bezette zuid-Jemen) en het nationale bevrijdingsfront. Commando's van Flosy openden het vuur op aanhangers van het nationale bevrijdingsfront, die naar hun werk gingen en zodoende de algemene, door Flosy uitgeroepen staking, trachtten te breken. Het vuurgevecht heeft slechts tien minuten geduurd. Een gewon de Arabier is naar het ziekenhuis gebracht. Een Britse militaire woordvoerder heeft verklaard, dat Britse troepen niet tussenbeide zijn gekomen. W, ADEN: Britse militairen drijven terroristen bijeen na hevige schietpartijen in een wijk, die door de nationalisten „het kleine Vietnam" wordt genoemd. De vulkaan Merapi op midden- Java is tot uitbarsting gekomen, zo meldt het Indonesische pers bureau Antara. Sinds maandag is de lavastroom vier kilometer langs de bergflanken omlaag ge kropen. De laatste uitbarsting van de Merapi had zich een jaar geleden voorgedaan. De textielfabrieken, die lid zijn van de Twents-Gelderse fabrikan tenverenigingen, hebben zich in overleg met de vakbonden en de directeur van het gewestelijk ar beidsbureau beraden in welke om vang en op welke wijze zij in staat zijn aan het bij het ontslag betrok ken personeel van de textielfabrie ken Van Heek en Co plaatsings mogelijkheid in de bedrijven te bie den. Ieder van de bedrijven zal nu een prognose van zijn personeels behoefte voor de eerstkomende vijf maanden maken tegen de ach tergronden van een meer normale bezetting. AANHOUDEND KOUD Het K.N.M.I. deelt mede: Het centrum van een depressie trok in de nacht van woensdag op donderdag over de Noordzee naar het zuiden en bereikte tegen de ochtend de Waddenkust. De baan, diedeze deplessie volgde, ging vervolgens over het IJsselmeer, de Veluwe en Arnhem naar het Rijndal. In het weerbeeld kwam het overtrekken van deze depres sie duidelijk tot uiting. In de ochtend stak aan de kust een har de tot stormachtige noordwester op. Later ruimde de wind naar noord tot noordoost. Het regende lgngdurig, vooral in het oosten van het land. In Limburg regende het donderdag de gehele dag, ter wijl er gedurende korte tijd ook natte sneeuw viel. In het westen klaarde het later op, maar er vie len ook daar enkele hagel-, regen- of natte sneeuwbuien. De tem peratuur bleef bijzonder laag. In het grootste deel van het land la gen de maxima niet hoger dan 4 tot 6 graden. medegedeeld door het K.N.M.Ï. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Noordoostelijke wind Half tot zwaar bewolkt met en kele regen- of natte sneeuwbuien. Matige, af en toe vrij krachtige noordoostelijk^ wind, Aanhou- dend koud, Het depressiecentrum trekt langzaam verder naar het zuiden en zal vandaag boven het Alpen gebied liggen. Intussen breidt een hogedrukgebied ten westen van de Britse eilanden zich uit in de richting van Schotland en Scan dinavië. Tengevolge van deze ontwikkeling blijft de wind in onze omgeving noordoostelijk en blijft de aanvoer van vrij koude lucht dus voortduren. De temperaturen zullen over het algemeen iets minder laag zijn dan donderdag. VRIJDAG 7 Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden APRIL v.m. 0.37 1.13 1.47 1.46 n.m. 1.02 1.38 2.12 2.11 ZATERDAG 8 APRIL Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 1.12 1.48 2.22 2.21 nmi. 1.39 2.15 2.49 2.48 ZON April onder op 7 6.Ö3 19.23 5.46 8 6.01 19.24 5.56 9 5.58 19.26 6.06 10 5.56 19.28 6.16 11 5.54 19.30 6.28 5J» 19.31 6.41 MAAN onder 16.45 17.54 19.04 20.14 21.27 en de pensionering en het te ver wachten normale verloop van bui tenlanders, die door afloop van hun contractsduur dan wel op eigen initiatief onder meer na de fa- brieksvakantie naar hun geboorte- De Algemene Kunstzijde-Unie gaat in haar fabrieken te Emmen het aantal personeelsleden inkrim pen. Werd enkele weken geleden aan 75 overwegend jonge werk nemers gevraagd naar ander werk uit te zien, dit verzoek is nu ge daan aan 40 eveneens jeugdige per soneelsleden, werkzaam in de ad ministratieve, de chemische en de technische sector. Als oorzaak noemt de A.K.U.: reorganisatie, vermindering van de nieuwbouwactiviteiten en vereen voudiging van de loonadministra tie door de integratie van maand en uurloners. Bovendien is de AK.U. reeds geruime tijd bezig met een effictency-actie, o.m. be doeld om het aantal personeels leden te verminderen. Gelukkig wordt de balans van de werkgelegenheid in Emmen weer in evenwicht gebracht door de machinefabriek „Arnhem" die op het industrieterrein een filiaal wil vestigen van 1000 vierkante meter waarin 50 mensen werk kunnen vinden. Gezien de ontwikkeling van 't orderpakket ziet de N.V. Cirex te Almelo, waarin het Philips- concern en het V.M.F.-concern oarticiperen, zich genoodzaakt ie afdeling ijzergieterij geleide lijk op te heffen. Dit heeft tot gevolg dat circa 45 personeels' 'eden zullen moeten afvloeien. Het personeelsbestand wordt hiermee teruggebracht tot ruim 100 personen. De lopende orders zullen worden uitgevoerd zodat met de beëindiging van de werkzaamheden een aantal maanden gemoeid zal zijn. De ge nomen besluiten zijn met de vak organisaties besproken. Na de reorganisatie zullen de activitei ten van de N.V. Cirex zich con centreren op precisiewerk. De ontwikkeling van de orderpositie op dit gebied voltrekt zich op land zullen terugkeren. Deze prog noses zullen aan het arbeidsbureau worden toegezonden. Daarenboven zal uitsluitend, als gelijkwaardige Nederlandse arbeidskrachten be schikbaar zijn, met de daarvoor in aanmerking komende buitenlandse arbeiders getracht worden op vrij- willioe basis tot een ontslagover eenkomst te komen op gunstige voorwaarden waaronder de reis- vergoeding. De textielfabrikanten hebben wel vertrouwen dat een deel van het bij Van Heek en Co ontslagen personeel op wat lan gere termijn, plus minus vier tot zes maanden, weer in de textiel industrie een plaats kan vinden. Werkgevers, vakbeweging en ar beidsbureau zullen zich inspannen om de herplaatsing in de textiel industrie, maar ook in andere in dustrietakken in Enschede en om geving zo spoedig mogelijk te be werkstelligen. De Amsterdamse politie, die gisteravond met wagens van de mobiele eenheid in de binnenstad van Amsterdam surveilleerde, had tot half elf geen marinemen sen waargenomen, noch meldin gen van ongeregeldheden met marinepersoneel gekregen. In het begin van de avond ston den een aantal provo's en ook nieuwsgierige toesechouwers op de Haarlemmerdijk. Op de Korte Prinsengracht hebben de provo's hun kelder en in de Haarlemmer straat hun centrum in de voorma lige Apollobioscoop. Toen de pro- President De Gaulle heeft Geor ges Pompidou herbenoemd tot pre mier. De 56-jarige Pompidou be kleedt deze functie al sinds 15 april 1962, biina vijf jaar dus, langer dan wie ook sinds Frankrijk in 1870 een republiek werd. Vermoedelijk zal Pompidou zijn kabinet vandaag al gereed hebben. Er worden geen belangrijke wijzi gingen verwacht. Couve de Murville en Pierre Messmer zullen hoogstwaarschijn lijk als minister van buitenlandse zaken en van defensie aanblijven ondanks het feit dat ze bij de jong ste parlementsverkiezingen niet werdén gekozen.- Mogelijk zal een nieuw ministe rie voor Europese zaken in het leven worden geroepen met aan het hoofd Maurice Schumann, die tot dusver voorzitter was van de parlementscommissie voor buiten landse zaken. vo's van daaruit in de richting van het centraal station 'wilden optrekken werden zij door de po litie tegengehouden en verspreid. Later doken zij in een geringere concentratie op bij de Marte laarsgracht aan het begin van de N. Z. Voorburgwal en gingen in de richting van het paleis en het gebouw van De Telegraaf. Tot hun grote teleurstelling constateerden de provo's bij hun aankomst bij het gebouw van De Telegraaf dat de politie ge wapend met lange wapenstokken gereed stond en twee overvalwa gens reeds post hadden gevat om het gebouw te beschermen. Hier door werden zij van hun voor nemen om het gebouw aan te val len weerhouden. Het bleef bij en kele uitroepen en scheldwoorden als „fascisten" en „kapitalisten" tegen de redacteuren, die nieuws gierig uit de ramen hingen. Provo-leider Bernard de Vries stelde de verslagen van De Tele graaf in de afgelopen dagen over de rellen bij het centraal station verantwoordelijk voor het huidi ge optreden van de provo's. „Momenteel zijn er teveel poli- tieemensen in de buurt, maar De Telegraaf is nog niet klaar met ons. Wij zullen net zolang door gaan met onze acties totdat de krant plat is. Het is niet ondenk baar dat een soortgelijk voorval ais op 14 juni vorig jaar zich zal herhalen", aldus het voormalige gemeenteraadslid tegen een ver slaggever van het A.N.P. Tegen half elf had de politie de enkele tientallen provo's ver spreid. In groepjes trokken zij naar het Spui en het Leidseplein. Het politiebureau op het Leidse plein moest het echter ontgelden. Een groepje provo's verzamelden zich voor het gebouw. Op een ge geven ogenblik vloog een bak steen door de ruiten. Als haze winden ging het groepje er ijlings vandoor. De dader heeft de poli tie niet kunnen grijpen. Wel zijn enkele jongelui verhoord, maar deze bleken niets met de affaire te maken te hebben. President Johnson heeft don derdag op een plechtigheid in het Witte Huis opnieuw alle eisen voor onvoorwaardelijk stopzetten van het bombarderen van Noord-Vletnam verworpen. Zijn opmerkingen bleken be stemd vöor degenen die kritiek hebben op zijn politiek ten aan zien van Vietnam, tegen de eisen van congresleden en secretaris-generaal Oe Thant en voor Hanoi zelf. De president sprak tijdens de 22.41 bevredigends wijze. De 'vice-voorzitter van het N.V.V., de heer A. de Boon, ge looft dat er ondanks de kente ring in de conjunctuur in het tweede halfjaar geen ruimte zal komen voor meer loon. De ruimte zal moeten worden benut voor de bestrijding van de werkloosheid, zo zei de heer De Boon gisteren op een ver gadering van de vakgroep zui- velbewerkers van de algemene Nederlandse agrarische bedrijfs- bond in Utrecht. De heer De Boon is van oor deel dat de besteding van de grotere ruimte, die in de econo mie is ontstaan; moet worden bezien in samenhang met de werkgelegenheid. Ondanks de gunstig lijkende recente werk loosheidscijfers neemt de werk loosheid juist toe in de pro bleemgebieden. Hij was dan ook minder optimistisch gestemd. De ontwikkeling van de werk loosheid noopt tot verdergaan de maatregelen. Het overleg orgaan van de drie vakcentrales zal zich daarover op korte ter mijn beraden en rijn standpunt aan de regering kenbaar maken. Het zal volgens de heer De Boon waarschijnlijk neerkomen op het beschikbaar stellen van meer geld voor de bestrijding van de werkloosheid. De heer De Boon kondigde aan, dat de vakbeweging onder geen enkele voorwaarde zal ac cepteren een terugkeer naar het loonpolitieke systeem van om streeks 1959 („met het milli meter-latje en een cijfer van bovenaf'). Hij verweet het col lege van rijksbemiddelaars ge- millimeter bij zijn goedkeurings- beleld. De heer De Boon betoogde voorts, dat niemand kan bewij zen dat de ommekeer in de con junctuur is te danken aan het optreden van het kabinet-Zijl- stra. Dat is trouwens ook niet waar, want de verbetering is vorig jaar oktober al begonnen. Spr. vond het onjuist dat om de figuur van prof. Zijlstra thans een mythe wordt geweven. Hoewel de heer De Boon de regeringsverklaring van het nieuwe kabinet wilde afwach ten, was hij niet optimistisch gestemd ten aanzien van de voornemens van de regering met betrekking tot diverse ver langens van de vakbeweging. De poten van een 9.200 ton we gend booreiland voor de Engelse oostkust hebben het donderdag begeven, toen het eiland werd ontmanteld om overgebracht te vorden naar een andere plaats. "Iet eiland, Conoco-I, is eigen- iom van de Amerikaanse Conti- oental Oil Compagny. Het be- /ond zich ten zuiden van de -jlaats waar vorig jaar een andere boorinstallatie, de Sea Gem, zonk net het verlies van 13 mensen levens. posthume onderscheiding van soldaat Daniel Fernandez, die zich in februari vorig jaar op een granaat van de vietcong wierp en daarmee het leven van vier kameraden redde. Hiervoor krijgt hij de eremedaille, de hoogste Amerikaanse militaire onderscheiding. Fernandez stierf nog geen drie weken nadat de V. S. de periode van 37 dagen hommen- pauze, die in 1965 met het kerstbestand was begonnen, hadden beëindigd. President Johnson zei: „De vraag die mij steeds achtervolgt moet elke Amerikaan aangaan. Het is deze: Zat die granaat in een van de vrachtwagens of een van de treinen of een van de sampans die wij in die 37 dagen ongemoeid lieten passeren? Als dat zo was „stierf Daniel Fer nandez als meer dan een held, hij stierf als martelaar In het streven naar vrede". Degenen die aandringen op onvoorwaar delijke en blijvende stopzetting van de bombardementen moeten zich afvragen wat daarvan de gevolgen zullen rijn, aldus de president. Bij het vergaan van een Japan se vissersboot ten noorden van het eiland Hokkaido zijn vijf be manningsleden om het leven ge komen, zo is meegedeeld door de Japanse reddingsdienst. Twee leden van de bemanning werden gered door een andere vissersboot en later werd het stoffelijk overschot van de vijf slachtoffers op een reddin'gvlot aangetroffen. Er worden vijf be manningsleden vermist. Eenheden van het Columbiaan» se leger zijn sedert woensdag ochtend in de omgeving van de stad Viterbo in gevecht met een groep guerilleros. Van militaire zjjde in Bogota is meegedeeld dat aan beide zijden verliezen zijn. V

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 1