PLAATS ONDER DE ZON t^rovinciaal nieuwó die HOOFDSCHOTEL LIEDJES EN LEPELS BIJ GEBOORTE PRINSENKIND OP DRAKENSTEYN nur f 1.95 Prins Bernhard opende nieuwe graanoverslag in Boflekgebied Pagina 2 Terneuzen Aardenburg Breskens Bruinisse Hoek Middelburg Sas van Gent Vlissingse zeeloods schuldig bevonden aan plichtsverzuim Introductie van nieuw betaalmiddel betaalchèques Het dienen van immigranten in Australië Sportvissers in nood op pier te Hoek van Holland Mooi, sterk en elegant NUR Dl£ kwaliteitsnylons Verkrijgbaar bij uw kruidenier. Geboortelepel Na de ontslagen bij Van Heek Shaw: „Niet schuldig aan samenzwering tegen Kennedy Gunstig effect Revolutie Terugslag? DE VRIJE ZEEUW Donderdag 6 april 1967 Verdacht van verduistering De Terneuzense politie heeft woensdagmiddag aangehouden de 52-jarige L. S., belasting-consu lent te Terneuzen. Hij wordt er van verdacht verduistering te hebben gepleegd ten nadele van een te Terneuzen gevestigde stichting. De heer S. is ingeslo ten in het politiebureau te Ter neuzen. De recherche gaat na of nog andere instellingen of personen zijn benadeeld. De voorgeleiding aan de offi cier van justitie te Middelburg zal in de loop van de volgende week geschieden. Koninklijke onderscheiding Bij koninklijk besluit is be noemd tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw de heer mr. Q. W. C. C. M. van Meer wijk, kantonrechter te Hilver sum, vroeger te Terneuzen. Benoeming Met ingang van 1 juni a.s. is de heer C. Vermeulen, onderwij zer aan de rooms-katholieke jongensschool alhier, benoemd tot gymnastiekleraar en zwem- instructeur te IJzendijke. De evangelist Johan Maasbach komt naar Terneuzen Naar wij vernemen zal de be' kende evangelist en radiospre ker Johan Maasbach een evan gelisatiecampagne houden in het Concertgebouw te Terneuzen. Van 12 t/m 15 april, iedere avond aanvang 8 uur, zal de heer Maasbach spreken onder het mot to: „Is God dood?" Op vrijdag 14 april wordt tevens de speel film van de Amerikaan dr. Billy Graham vertoond „Jeugd op drift". Iedere avond zal de heer Maas bach die ook iedere zondag morgen om kwart voor acht te beluisteren is over radio Luxem burg bidden voor degenen die in geestelijke of lichamelijke nood zijn. Onlangs was deze evangelist nog in het nieuws door de aan koop van het grote Capitol-thea- ter in Den Haag dat nu 'n evan gelisatiecentrum is geworden. De toegang is vrij en alle men sen zijn welkom. De gemeenteraad vergaderde De gemeenteraad van Aarden burg besloot geen adhesie te be tuigen aan een motie van de ge meenteraad van Breskens betref fende de salariëring van gemeen- tepersoneel. In deze motie werd gesteld dat door het systeem van procentuele verhoging het ver schil tussen de hoogste en de laagste inkomens steeds groter wordt. De voorzitter zag hier meer een taak voor de vereniging van Nederlandse gemeenten dan voor iedere raad afzonderlijk. De heer L. J. de Clerck was het hiermee niet eens en stemde met de heren A. Paridaen-Doolaeghe en W. Standaert tegen het stand punt van het college. Met de Zegam te Goes werd overeenstemming bereikt over de wijze waarop in de toekomst aardgas aan de gemeente zal wor den geleverd. De Zegam zal 46.000 betalen als afkoop van de inkomsten die de gemeente ge noot van de aan de EBES ver leende concessie. Aan de Gasunie te Groningen werd vergunning verleend de voorbereidende maatregelen te treffen voor de levering van aardgas. Voor bestratingswerkzaamhe den in de wijk Eede werd een be drag van 26.380 uitgetrokken en voor de verbetering van de riolering in de Heerendreef 12.630. De heren De Clerck, Rosseel en Standaert waren hier tegen. Zij zagen geen bezwaar in een openbare aanbesteding. Voor de te verwachten a.s. blij de gebeurtenis op Drakensteyn werd nog een extra bedrag van 500 uitgetrokken. Bij de rondvraag vroeg de heer De Clerck of er geen snelheidsbe perking kon worden ingesteld bij het sportpark. De voorzitter zeg de een onderzoek toe. De heer Paridaen vroeg of er reeds een gemeentewerkman was benoemd, waarop de voorzitter ontkennend antwoordde. Wordt deze man dan door de raad of door het college benoemd, wilde hij verder weten. „Door het col lege", antwoordde voorzitter. De heer De Clerck protesteerde hiertegen. Het college is alleen gerechtigd ambtenaren ter secre tarie te benoemen, meende hij. De voorzitter bestreed dit. De verordening legt de benoeming in handen van B. en W. Het werd een „ja" en „nee" over en weer tussen de voorzit ter en de heer De Clerck, waarop deze laatste tenslotte zei zich niet hierbij neer te leggen. „Als er door het college een ge meentewerkman wordt benoemd, zal ik ter bevoegde plaatse pro test aantekenen", zeide hij. Auto-ongeluk Op de weg van Sint Kruis naar Aardenburg vond ter hoogte van de Appelstraat een ernstig auto ongeval plaats. Mevr. Van E. uit Sint Margriet wilde een fietser ontwijken, die uit de Appelstraat kwam en reed daardoor tegen een boom. Zij werd in ernstige toestand naar het Sint Antonius- ziekenhuis in Oostburg overge bracht, evenals 3 mede-inzittende kinderen. Hiervan konden er la ter twee huiswaarts keren. De auto werd zwaar bescha digd. Jaarvergadering Algemene Woningbouwvereniging De algemene woningbouwver eniging Breskens heeft in „De Uitkomst" de jaarlijkse ledenver gadering gehouden. De secretaris P. Woittiez opende de vergade ring in verband met ziekte van voorzitter W. v. d. Hooft. Uit het jaarverslag bleek dat de vereniging thans 157 wonin gen in exploitatie heeft. Daar het woningen betreft, gebouwd met rijksvoorschotten werd besloten geldleningsovereenkomsten aan te gaan tot een bedrag, gelijk aan de rijksvoorschotten, voorzover het betreft door de vereniging ge- exploiteerde woningen. Aan het bestuur werd machtiging ver leend met de gemeente overeen komsten aan te gaan voor de ver dere overdracht van woningwet woningen, de ratiowoningen 2e fase en het bejaardencentrum. Bij de bestuursverkiezing wer den de heren P. Woittiez, J. de Nooijer en mej. H. Schilders her kozen. In verband met de toene mende werkzaamheden werd het bestuur uitgebreid tot zeven per sonen. Als nieuwe bestuursleden werden gekozen de heren L. Jan sen en J. de Veij. De voorzitter zeide dat, nu de Bloemenwijk spoedig ontruimd zal zijn, na voltooiing van de 2e fase ratiowoningen en het bejaar dencentrum niet veel meer te verwachten moet zijn van verde re nieuwbouw. Het bestuur zal zich hieromtrent moeten beraden. Gestreefd wordt de nog bij de ge meente in exploitatie zijnde wo ningen over te nemen. Hierover zal de gemeenteraad moeten be slissen. Kind door spelen met granaat gewond De 11-jarige Heinie Grochal uit Bruinisse werd dinsdagmor gen ernstig gewond bij het spe len met een deel van een gra naat, die hij op slikken bij zijn woonplaats had gevonden. De jongen had daarmee een vuurtje gestookt en werd bij de ontploffing aan gezicht, armen en benen gewond. Aanvankelijk liet het ongeluk zich niet ernstig aanzien, maar 's middags moest hij naar het oogziekenhuis in Rotterdam wor den gebracht. De granaat moet afkomstig zijn van landingsvaartuigen, die na de oorlog nabij Bruinisse wer den gesloopt. De vaartuigen had den nogal wat munitie aan boord, waarvan een deel in het water terecht kwam. Bij laag tij komen nog steeds granaten uit het slik tevoorschijn, die nu en dan door de jeugd worden opgeraapt. Gemeentepersoneel nam afscheid van de heer Dregmans In de vernieuwde gemeente lijke gehoorzaal werd maandag middag het voltallige gemeente- personeel van Hoek in de ge legenheid gesteld afscheid te nemen van de heer J. Dregmans die het ambt van gemeentesecre taris wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd heeft neergelegd. Burgemeester A. F. Hanssens heette alle aanwezigen welkom waarbij hij de belangrijkheid van ieder persoonlijk in het ge meentelijke apparaat onder streepte. Namens het gemeente- personeel voerde de heer F. de Groote het woord waarbij hij enkele gebeurtenissen uit de lange loopbaan van de heer Dreg mans nog eens tot leven bracht. Namens het gemeentepersoneel overhandigde de heer A. de Groote een langspeelplaat van de Mattheus-passion. De heer Dregmans toonde zich aangenaam verrast door deze blijken van waardering. Hij bracht allen dank voor de on dervonden steun en voor het ver trouwen dat men hem had ge schonken. Prestatieloop Dertien jeugdige leden van de zwemvereniging „De Braakman" hebben ter afsluiting van het winterseizoen deelgenomen aan de AVRO-cross te Hilversum. De leiding bij dit evenement was in handen van de heer C. de Haas, trainer van de zwemclub. Alle jongens en meisjes legden de 5 km prestatieloop binnen de vastgestelde limiettijd af en ont vingen het AVRO-herinnerings- kruis. Aanbesteding werken Oosterschelde Dinsdag is de aanbesteding ge houden voor het maken van een vaargeul, een hoogwaterkering, een bouwput voor twee scheep vaartsluizen, een haven en ha- vendammen in de Oosterschelde en een wegverlegging in rijks weg 58 met bijkomende werken onder de gemeente Rilland-Bath. In totaal werden 13 inschrij vingen ontvangen. De laagste in schrijver is S. A. Sanders' aan nemersbedrijf N.V., te Rijswijk met een bedrag van 24.924.000. Oud zeeschip aan de kade Dinsdag 4 april lag voor de rede van de N.V. Zuid-Chemie een zeeschip, dat kleiner was dan een normaal binnenschip. Het was de Soren uit Larsen in Dene marken die via Ostende was ge komen om zijn lading, 215 ton mengmest, naar Noorwegen te brengen. Het scheepje dat gro tendeels uit hout was opgetrok ken, beschikte nog over twee masten waaraan zeilen waren bevestigd. Het lag er wat zielig bij naast de bijna 7000 ton bruto registerton metende „Ernst Moritz Arndt" uit Rostock, Oost- Duitsland, die met een lading van bijna 11.000 ton gelost werd. Bedrijfsongeval Bij werkzaamheden door het schildersbedrijf Houtepen uit Sas van Gent in het ketelhuis van de C. B. S. viel de schilder H. Dob- belaere dinsdagmiddag om kwart over twaalf van de bijna 6 meter hoge stelling. Hij is 42 jaar en gehuwd. Dinsdagavond verkeerde hij nog in levensgevaar. De arbeidsinpec- tie heeft een onderzoek ingesteld. Schieting De Kring De uitslag van de schieting bij Wulfaert in „Den Rooien Oedt" luidt als volgt: Hoogvogel 1 kalle: A. Renique, W. Lammens: zij vogel en 2 kleine vogels: A. v. d. Bossche: zijvogel; R. Krieckaert: 5 kleine vogels; L. Maayer: 4 en L. Vlasveld 3 kleine vogels; M. Goethals: 1 kalle en A. Schatte- man 2 kleine vogels. De centrale raad van beroep heeft gisteren het beroep van de zeeloods A. K. uit Vlissingen te gen de uitspraak van het ambte narengerecht, die hem schuldig had bevonden aan plichtsver zuim, ongegrond verklaard. Bo vendien zal hij een geldboete van 45,moeten betalen. In de nacht van 17 op 18 no vember 1965 kwam de „Gaaster- dijk", een schip van de Holland- Amerikalijn, bij Vlissingen in aanvaring met een kleine kust vaarder, de „Zuidpool", die enige uren later was gezonken. K., die op dat moment loods was op de „Gaasterdijk", werd door zijn superieuren ernstig plichtsverzuim verweten, omdat hij volgens hen in de bewuste nacht ondanks de mist hej sein „volle kracht vooruit" had ge geven. Tijdens de behandeling van deze zaak voor de centrale raad van beroep in Utrecht drie weken geleden had de heer H. D. van der Ouw, inspecteur van het loodswezen, die de minister van defensie vertegenwoordigde, ge zegd dat de loods had moeten aangeven, dat er met matige vaart moest worden gevaren. De loods had dit verzuimd en was daarom ernstig tekortgeschoten in zijn veiligheidstaak. De centrale raad van beroep is eveneens van oordeel, dat K. in zijn taak ernstig tekort is ge schoten door het geven van on juiste adviezen inzake de vaart van het door hem beloodste schip. Volgens de centrale raad was de snelheid (12 mijl per uur) van de „Gaasterdijk" in de mistige nacht geen matige vaart. De gezamenlijke Nederlandse banken zullen in de loop van 1967 een nieuw „betaalmiddel" intro duceren, namelijk tot maximaal 50 gulden door de banken gega randeerde betaalchèques, waar mee betalingen kunnen worden verricht in samenhang met een te verstrekken betaalpas. Deze betaalchèques hebben ten doel op den duur het betalen met contant geld tot een minimum te beperken, aldus werd gisteren op een persconferentie van de Nederlandse bankiersvereniging en van de centrale boerenleen banken in het Amstelhotel in Amsterdam meegedeeld. Het bankgiroverkeer Opgericht is de N.V. Bankgiro centrale. De plannen tot oprich ting van deze centrale zijn het resultaat van een overleg en sa menwerking van een aantal des kundigen van de Nederlandse bankiersvereniging en de centra les der landbouwkredietinstel lingen. Uit verschillende over wegingen is de behoefte aan een bankgirocentrale ontstaan, zo werd meegedeeld op de genoem de persconferentie. Het Australische huis van af gevaardigden heeft een wetsont werp aanvaard, waarbij wordt bepaald dat immigranten die hun dienstplicht moeten vervullen, al na drie maanden dienen zich kunnen laten neutraliseren. Tot dusver moesten immigranten vijf jaar in Australië wonen, voordat zij het staatsburgerschap konden aanvragen. Volgens het wetsvoorstel zijn alle mannelijke immigranten van hun 21ste jaar dienstplichtig. In het debat werd voorgesteld, landverhuizers die in eigen land hebben gediend, van dienstplicht vrij te stellen. Zeven sportvissers uit Rotter dam zijn woensdagmiddag om streeks half zes door de redding- vlet „President. Goudriaan" van de noorderpier in Hoek van Hol land gehaald, nadat zij zes uur vastgeklampt hadden gezeten aan een baken. De vissers waren omstreeks half twaalf verrast door het ra zend snel opkomende water, waardoor voor hen in enkele mi nuten tijds de weg terug was af gesneden. Een" van de geredde vissers was er ernstig aan toe. In het groene kruisgebouw in Hoek van Holland moest hij door een arts worden behandeld. De zeven mannen waren tot op het bot verkleumd en drijfnat door de enorme watermassa die zij ge durende de zes uren waarin zij volkomen geïsoleerd waren, over hadden gekregen. (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) VLEES 'Smakelijk «ten'tlp no.17 van chef-kok HENRI EKSTEEN: VLEESWARENSCHOTELI Doe eens wat anders met vlees waren. Maak een vleeswaren- schotel I Rangschik op een platte schaal gelardeerde kalfslever, ham, rosbief, fricandeau, ossetong en cervelaatworst Garneren met au gurk en een schijfje tomaat Ser veren met ravigotesaus, aardappel sla en knolselderijsla. KostelijkI PublikaUs van Voorlichtingsbureau Vlees, Vleeewaren en Vteesconserven Het „Prinses Beatrixfonds" voor bestrijding van kinderverlamming heeft nieuwe bronnen aangeboord om gelden binnen te krijgen. Het fonds krijgt een deel van de op brengst van lledjesfolders en van zilveren geboortelepels die door de Nederlandse vereniging voor de volkszang en door leden van de de federatie „goud en zilver" aan de man zullen worden gebracht. Naar op een persconferentie in „Nieuwspoort" in Den Haag werd meegedeeld, zijn reeds 24.000 van de eerste 100.000 folders besteld door ongeveer veertig van de meer dan 900 Nederlandse gemeenten. De folder werd samengesteld, om dat een prinsenkind feest betekent en feest betekent: zingen. De volks liederen, waarvan de teksten in het vouwblad staan afgedrukt, zijn „Een lied van de zee", „Gelukkig is het land", „Bergen op Zoom",,Een meisje dat van Scheveningen kwam", „Daar was laatst een meis je loos" en „Een oranjelied". Bij dit laatste liedje staat ook de me lodie. Het blad werd ontworpen door Frans Mandos uit Hilvaren- beek, waar de voorzitter van de volkszangvereniging, de heer J. P. M. Meuwese, burgemeester is en waar de gemeente reeds liedjes- folders bestelde. De vouwbladen kosten tien cent, waarvan 'n groot deel naar het Prinses Beatrixfonds" gaat. Van elke zilveren geboortelepel, die te koop zal zijn voor f 50, gaat tien procent naar het fonds, waarvan de juwelier dan geen om zetbelasting hoeft te betalen. De eerste serie lepels telt een paar dui zend exemplaren. De lepel is van tweede gehalte zilver. Hij werd ontworpen door Fabiola Sormani uit Heerlen, die er de eerste prijs mee won in een wedstrijd, waar voor 175 ontwerpen werden inge stuurd. De gemeente Heerlen heeft al toegezed zo'n lepel te schenken aan alle kindertjes, die worden ge boren op dezelfde dag als het prin senkind. Volgens de federatie bestaat er weinig keus in het artikel geboor telepels. Een traditie kan volgens haar in ere worden hersteld. De door mej. Sormani ontworpen lepel is volgens drs. B. W. Bünk voor zitter van de federatie, geschikt zowel om er pap mee te eten als om pinda's mee te scheppen. Hij heeft een klein blad en een in verhouding lange steel, waarop een levensboom als motief werd gebruikt. De lepel wordt geslagen door Van Kempen en Begeer en zal na 1967 niet meer worden geslagen. De besturen van de' belangege- meenschap TwenteOost-Gel derland en de stichting streekbe- langen oostelijk Gelderland heb ben de minister van economische zaken naar aanleiding van de be drijfssluitingen en ontslagen in hun gebied, waarvan zij het ont slag van 1700 werknemers in dienst van de N.V. Van Heek het meest recente schrijnende voor beeld noemen, er met klem op aangedrongen, „dat naast steun maatregelen voor de textielbe drijven op korte termijn stimule rende maatregelen ter verbete ring en versterking van de eco nomische structuur worden ge troffen". De 54-jarige welgestelde zaken man Clay Shaw heeft woensdag voor de strafrechtbank van New Orleans verklaard niet schuldig te zijn aan een samenzwering met twee anderen, om president Ken nedy te vermoorden. Een jury had zoals bekend be paald dat Shaw, die twee maanden geleden in verband met het onder zoek naar de moord op Kennedy werd gearresteerd maar op borg tocht werd vrijgelaten, voor de rechter moest verschijnen. Hij krijgt nu tot 5 mei de tijd schrifte lijk zijn zaak te bepleiten, waarna de openbare aanklager binnen een maand moet reageren. Shaw blijft voorlopig op vrije voeten. De officier van justitie van New Orleans, Jim Garrison, heeft be weerd dat Shaw samen met Les Harvey Oswald en de voormalige piloot David Ferrie plannen had beraamd om de president te ver moorden. Ferrie werd enige dagen na het bekend worden van Garri sons onderzoek dood aangetroffen in zijn woning. De jury die de aspecten van het beweerde komplot onderzoekt, heeft woensdag drie nieuwe ge tuigen gedagvaard, onder wie twee journalisten van de plaatselijke televisie. Prins Bernhard heeft woens dagmorgen in het Botlekgebied in Rotterdam een nieuw graan- overslagbedrijf geopend, dat Rotterdams positie als grootste Europese aanvoerhaven van gra nen en andere elevatorgoederen moet verstevigen. Het nieuwe bedrijf dat ruim 45 milj. gulden heeft gekost behoort tot de modernste ter wereld, heeft een capaciteit van 60.000 ton voor opslag en is be reikbaar voor schepen tot 80.000 ton dwt. Het overslag- en op- slagbedrijf, dat eigendom is van de graanelevatormaatschappij en de graansilomaatschappij, kan per etmaal 24.000 ton graan over slaan. De vestiging in de Botlek is ook bestemd voor zaden, peul vruchten en veevoeders. De opening stond ook in het teken van de toekomst. Burge meester Thomassen van Rotter dam zei dat, als het aantal sche pen met 75.000 dwt. of kleiner gering blijft, elevatoren in Euro poort op stroom een deel van het graan kunnen lossen. De schepen I 6) Dat was hem geen ernst. Piebe Lap stond veel te slecht aange schreven in het dorp. Het was 'n stille, zelfs stugge kerel. Er waren niet veel mensen, die iets met hem te maken wilden heb ben. Hij had iets uitdagends, iets tartends, vooral in de manier waarop hij iemand aankeek of liever voorbij keek. Hij kwam uit een slecht gezin, waarvan de vader nogal gedronken had en de moeder op marktdagen naar de stad ging, waar ze in café's be diende. Zijn enige broer was, toen hij nog zeventien moest worden, wegens geweldpleging in de gevangenis terechtge komen, Toen hij zelf pas twaalf was, was Piebe naar zee gegaan met een Schiermonnikoger kapi tein, kapitein Coolen, een brave kerel en bekwaam gezagvoerder, die ook onder het scheepsvolk 'n goede naam had. In Amerika liep hij van boord. Hij bleef daar een jaar of wat, maar bracht het blijkbaar niet ver. Toen hij weer thuiskwam, had hij echter wat geld en kocht een- kottertje, niet nieuw maar behoorlijk onderhou den. Hjj was driest, driester dan menige oude, bevaren visserman en waagde zich met die kotter tot ver boven Helgoland en zelfs onder de Deense kusten. Nie mand verdiende zoveel geld als Piebe, die zijn vangst gewoonlijk in Delfzijl en ook wel in de Duitse kustplaatsen aan de afslag bracht. Hij verdiende het trou wens niet met vissen alleen. Als ergens een schip gestrand was, was hij erbij, vaak nog veel eer der dan de reddingboten of ber gingsvaartuigen. Hij had de laat ste jaren altijd alleen gevaren. Eenmaal, toen de Laneck, een Zweeds bootje, benoorden de eilanden gestrand was, had hij een jongen bij zich aan boord ge nomen, toen hij erheen ging. Een flinke jongen wel, van een jaar of twaalf, Jan Oostindiër. Dat jongetje vertelde later: „Het was net een duivel." In een vliegende storm had Piebe 't anker gelicht en was hij, scherp bij de wind, 't Friese Gat uitgezeild. Er liepen zeeën zo hoog, dat ze niet te over zien waren. Alles wat aan dek lag, was vastgesjord. Ook over de kap van het luik en van het voor onder was een sjorring gelegd. Met een dubbel rif in het zeil, in een wolk van opstuivend buis water en een woestenij van aan schietende, bruisende, kolkende golven jaagde hq naar de neve lige kim. Dwars van de Laneck, die toen al aan de grond zat, scheurde zijn fok middendoor. Natte flarden van zeildoek dwar relden een halve kilometer ver door de donkere lucht. Het regende niet, maar de wolken hingen laag boven de aanstor mende golven. „Laat maar!" schreeuwde Piebe, die aan het roer stond, tegen de jongen, die op handen en voeten over het dek naar voren zou kruipen. Ze waren al lebei nat tot op hun huid en ver kleumt} tot in hun gebeente. Piebe had zich aan het helmhout vastgebonden; de jongen lag languit, huilend en jammerend van angst, aan dek. Het leek er op, dat het hun allebei het leven zou kosten. De reddingboot van het eiland was nog nergens te bekennen, toen Piebe langszij van het Zweedse bootje kwam. Hij haal de het volk eraf, allemaal behalve de kapitein, die weigerde van boord te gaan, hoewel er geen schijn van kans meer was om de Laneck te behouden of nog een deel van de lading te bergen. Het was toen tien uur voormiddag. De lucht was intussen egaal zwart geworden en de wind wak kerde nog steeds aan; af en toe sneeuwde het een beetje, natte sneeuw, die dadelijk wegsmolt. Ieder ander zou geprobeerd heb ben om land te bezeilen en het scheepsvolk ten minste behouden aan wal te brengen, maar Piebe bleef met zijn kotter in de buurt van het schip, dat wrak begon te worden, omdat het zwaar werkte in de branding en telkens aan de grond stootte. Hij stak een eind ketting, zo'n dertig tot veertig vaam, liet het dubbel gereefde grootzeil bij staan en hield de kotter met de kop op zee. Pas tegen de avond kwamen de red dingboten, eerst die van Schier monnikoog en daarna eentje van Borkum. De Borkummer nam de schipbreukelingen over en ging ermee weg; de Schiermonnikoger bleef nog tot het vallen van de duisternis bij de Laneck en zocht toen ook een goed heenkomen, omdat de Zweedse kapitein nog steeds aan boord wilde blijven. Toen de volgende morgen het weer even een klein beetje op klaarde, de wind wat afflauwde en de zee wat rustiger scheen te worden, kroop Piebe Lap langs een lijn zelf ook aan boord van de Laneck en maakte met de Zweed een akkoord voor het ber gen van wat er nog de moeite waard zou zijn. En daar had hij geluk mee. Hij moet er een kapi taal aan verdiend hebben. Maar de jongen, Jan Oostindiër, wilde naderhand niet meer met hem naar zee. Hij ken ook geen ander meer vinden, die nog bij hem wilde varen. (Wordt vervolgd.) kunnen daarna opvaren naar da Botlek. Indien de opmats echter voortgaat, dan moet het oog voor een volgend nieuw bedrijf op Europoort worden gericht. Eerste studies tussen het havenbedrijf en de graanelevatormaatschap pij zijn reeds enige tijd gaande. Het gebruik van grote schepen zal volgens burgemeester Tho massen een gunstig effect heb ben voor de consument: grote schepen werken arbeidsbespa rend en bevorderen daardoor het laag houden van de kosten van levensonderhoud. Ook directeur mr. G. M. Bier man van de graanelevatormaat schappij sprak over de schepen van de toekomst. De vaargeul voor Hoek van Holland zal ook het gebruik van bulkcarriers van de maximale tonnage stimu leren. Het zou z.L een revolutie in de gehele graanhandel en graanaanvoer betekenen. Dich terbij ligt naar de mening van de heer Bierman de kans dat de olietankers van rond 200.000 ton over enkele jaren die van 100.000 ton uit de olievaart en in de graanvaart zullen dringen. Voor de graanoverslag zal dit, aldus mr. Bierman, „de minst welko me" ontwikkeling zijn. De tan ker Is voor de graanoverslag on gunstig van bouw en beperkt de keuze van apparatuur tot pneu matiek. De E.E.G. van grote invloed op de invoer van granen kreeg ook de aandacht van mr. Bier man. Over die invloed van de E.E.G. zijn van de aanvang af sombere voorspellingen gedaan. Toch is sinds 19577 de aanvoer van elevator-goederen verdub beld tot 9,4 min. ton. Over het algemeen worden thans weer aanwijzingen voor een terugslag in de aanvoer ge zien, maar, aldus mr. Bierman, aan de andere kant zijn er de toeneming van de bevolking en van de welvaart. Dit betekent consnmptie van meer vlees en eieren en dus meer behoef teaan plantaardige voedingsmiddelen. Gesplitste meteoor geldekt De heer J. Nauta, te Bolsward, amateurfotograaf, heeft zonder dat hij dat wist in de nacht van 25 op 26 maart, om tien minuten na het middernachtelijk uur, de foto van zijn leven gemaakt. De heer Nauta trachtte in de maan- heldere nacht de lich'thelderheid van de maan te meteri. Hij maak te verschillende foto's waarbij een van l/8ste secondè focus 2.8.

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 2