Formateur De Jong bij de Koningin De toestand in was dinsdag veel Aden rustiger Constituerende vergadering ONTSLAG VOOR 1700 MAN PERSONEEL BIJ VAN HEEK Co. TE ENSCHEDE EN NEEDE Sluiting te Neede volkomen verrassing Vandaag beëdiging nieuwe ministers RADIO DE KOOK De levensduur van het nieuwe kabinet Regering maakt de officiële regeling bekend bij de prinselijke geboorte Vlaggen Klokkenluiden Vrijaf voor ambtenaren Vrijaf onderwijsinstellingen Nieuwe fase in Chinese culturele revolutie HET WEER Opdracht officieel aanvaard WOENSDAG 5 APRIL 1967 23e Jaargang No. 6909 Onverwachts KAMERVRAGEN OVER VAN HEEK LIJKJE VAN PASGEBOREN BABY GEVONDEN „Vergiftigd Engelsen doden Weerbericht Hoogwater Zon-en Maanstanden FranK bfl aSöWtHHlB!: TERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur: L van da Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 - 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ8,— per kwartaal; per maand 2,70; per week 62 ct. Losse nrs 13 ct. VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. I. van de Sande te Tementen Advertentieprijs per mm 16 et; minimum ^ei advertentie 2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (gèé.i handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding; Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 ur. Voor het gecomb. maandag/d:nsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Koningin Juliana heeft dinsdagmorgen op paleis Soestdijk de formateur, de heer P. J. S. de Jong, ont vangen, die de koningin heeft medegedeeld de op dracht tot het vonnen van een kabinet, dat zal mogen rekenen op een vruchtbare samenwerking met de volksvertegenwoordiging, te aanvaarden. In de namiddag kwam de nieuwe formatie op het ministerie van al gemene zaken bijeen voor de con stituerende vergadering. Van goedirrgelichte zijde werd vernomen dat er geen enkele on zekerheid was over de positie van de toekomstige minister van land bouw, ir. Lardinois. De heer Lar- dinois zal de hem aangeboden por tefeuille aanvaarden, hoewel hij zich maandag nog enigszins „voor zichtig" uitliet. Het aanvaarden van de opdracht tot vorming van een kabinet kan geschieden zowel vóór als na de constituerende vergadering. In 1956 aanvaardde dr. Drees de opdracht nog voordat de vergadering bijeen kwam. Bij de formaties van de ka- binetten-Cals en -Marijnen ge schiedde dit erna. Dr. Beel aan- vaarddde de opdracht in 1959 ter stond, hiertoe gedwongen door de omstandigheden van dat ogenblik. Op grond van het gevoerde over leg meende formateur De Jong kennelijk nu reeds de opdracht te kunnen accepteren. De constituerende vergadering is louter een bijeenkomst van een aantal kandidaat-ministers die een politieke wilsovereenkornst heb ben gesloten. Elke aanwezige kan een persoonlijke secretaris kiezen of zich laten bijstaan door de secre taris van de ministerraad. Als eerste agendapunt werd in de constituerende vergadering de gang van zaken tijdens de format'e doorgenomen. Vervolgens kwamen de bijzondere afspraken aan de orde die met de fractieleiders zijn gemaakt. Na te hebben gesproken over de benoeming van de vice-premiers, kwamen coördinatiekwesties tus sen de verschillende departemen ten ter tafel. Alleen de nieuwbenoemde mi nisters zullen worden beëdigd. De bewindslieden die van het kabinet- Zijlstra een „overstapje" naar het kabinet-De Jong nemen, blijven be- Bij Van Heek en Co. koninklijke textielfabrieken N.V. te Enschedé zal 1700 man personeel worden ontslagen. Voor 1000 van hen zal het ont slag op korte termijn worden ver leend. De ontslagen vallen hoofdzake lijk in Enschedé en verder voor 700 personeelsleden van het bedrijf te Neede. Een voortschrijdende ongunstige ontwikkeling heeft het bestuur van de N.V. Van Heek en Co genood zaakt zich korte tijd geleden tot de regering te wenden met het ver zoek te willen overwegen, of het mogelijk is in enigerlei vorm zo danige steun te verlenen, dat de onderneming althans gedeelte lijk haar bedrijf zou kunnen voortzetten. Ongeveer tezelfder tijd zijn ook met de vakorganisaties besnrekingen geopend. De directie van de N.V. is tot de conclusie gekomen, dat de katoen spinnerijen en een deel van de daarmee samenhangende weverijen geen uitzicht bieden op een renda bele exploitatie. In verband hier mee heeft het bestuur besloten de beide katoenspinnerijen en een deel van de witgoedweverijen stil te leggen, waardoor de afvloeiing op korte termijn van ongeveer dui zend personeelsleden noodzakelijk wordt. Op iets langere termijn zui len nog ongeveer zevenhonderd personeelsleden voor afvloeiing in aanmerking moeten worden, ge bracht, mede omdat het noodzake lijk is gebleken de weverij in Nee de te sluiten. Het ligt in het voor nemen enkele belangrijke delen uit Neede naar elders over te brengen. Van de regering is bericht ont vangen, dat zij, gezien de moge lijkheid tot rendabele exploitatie op langere termijn van de ove rige produktiebedrijven in En schedé en daarbuiten, waar in totaal ongeveer tweeduizend personeelsleden werkzaam zijn, bereid is onder bepaalde voor waarden door middel van een gegarandeerd krediet van de na tionale investeringsbank een bij drage te leveren tot de instand houding van deze gedeelten van de onderneming. Het spreekt vanzelf, aldus de di rectie, dat bij deze afvloeiingen grote aandacht zal worden ge schonken aan de sociale gevolgen. Daarover wordt met de vakorgani saties overleg gepleegd. De sluiting van de weverij van Van Heek «n Co te Neede ie in deze Gelderse plaats als een vol komen verrassing gekomen. De burgemeester is dinsdagmorgen eerst op de hoogte gesteld. Tot goed begrip diene dat de tricot afdeling van het bedrijf in Neede van Van Heek zal blijven bestaan. Deze is ondergebracht in de N.V. Ten Hoopen. Van de mensen, die in de loop van dit jaar bij het bedrijf in Neede worden ontslagen, wonen er 350 in Neede. De rest woont in Enschedé of in andere plaatsen van de Gelderse Achterhoek. Het tweede kamerlid Wiel- draaijer (P.v.d.A.) heeft aan de minister van economische zaken de volgende schriftelijke vragen gesteld: 1. Kan en wil. de minister in zicht verschaffen in de ach tergronden van de moeilijke situatie waarin het textielbe drijf Van Heek en Co te En schedé zich bevindt? 2. Kan de minister meedelen welke verlangens de werk nemersorganisaties, de vak centrales en 't bedrijf tegen over de regering hebben ge uit om hulp te bieden in de moeilijkheden? 3. Welke maatregelen heeft de minister genomen om Van Heek en Co in de huidige moeilijkheden te helpen en welke gevolgen heeft dit voor de personeelsbezetting van dit bedrijf? Aan welke verlan gens van de werknemersorga nisaties en het bedrijf is de minister niet tegemoet geko men en wat was hiervoor de reden? 4. Heeft de minister zich al een oordeel gevormd over de wensen die werkgevers- en werknemersorganisaties in de katoenindustrie tegenover de regering hebben geuit en leidt dit oordeel ertoe, dat op korte termijn maatregelen zullen worden genomen? 5. Kan de minister inzicht ge ven in de gevolgen die de sluiting van enkele onder delen van het Van Heek-con cern zal hebben voor de werkgelegenheid in Ensche dé? 6. Is de minister bereid om de gemeente Enschedé, gezien de voortdurende en snelle ach teruitgang van de werkge legenheid in de textielindus trie, hulp te bieden tenein de tot een industriële expan- sie en bredere industriële structuur te komen in deze gemeente?, edïgd minister. Wel beëdigd moe ten worden staatssecretarissen die minister worden. Minister Luns ontbrak op het appèl. Hij woonde in Rome de mi nisterraad van de Westeuropese unie bij. Aanwezig waren de kandidaat ministers Bakker, Beernink, De Block, Den Toom, Klompé, Lardi nois, Polak, Roolvink, Schut, Udink, Veringa en Witteveen, De minister-president, de heer P. J. S. de Jong, heeft meegedeeld, dat vandaag de nieuwe ministers zullen worden beëdigd. Dit zal ge schieden op paleis Huis ten Bosch in Den Haag. Premier De Jong deelde voorts mee, dat de regeringsverklaring van het nieuwe kabinet wellicht zal worden afgelegd op dinsdag 18 april. De eerste ministerraad zal vrijdag a.s. worden gehouden. Er is nog geen beslissing ge- (ADVERTENTIE) TERNEÜZEN Noordstraat 102 Tel. 01150-3128 nomen over de benoeming en even tuele herbenoeming van staats secretarissen. Een aantal der thans zittende staatssecretarissen zal ook in het kabinet-De Jong terug keren, zo bleek uit de mededelin gen van de premier. Het is het voornemen van het kabinet om zo snel mogelijk te komen met de instelling van een staatscommissie voor de herzie ning van het kiesstelsel. Tevens zal daarvoor een regeringscommissa ris worden benoemd, die voorzit ter zal zijn van deze staatscom missie. Naar de mening van premier P. J. S. de Jong is er geen aanlei ding om te veronderstellen, dat het door hem geformeerde kabinet „geen blijvertje" zou zijn. Hij deel de zijn zienswijze dinsdagavond mee op een in Den Haag gehouden persbijeenkomst waarin hij nadere toelichting gaf op de afgesloten formatieperiode. Premier De Jong werd er aan herinnerd, dat er thans in Den Haag weddenschappen worden af gesloten op de •levensduur van zijn kabinet. Hij zei, er we! iets voor te voelen aan zo'n weddenschap mee te doen, maar „helaas, er zijn be zwaren". Overigens zei de premier te ho pen en te verwachten dat het nieu we kabinet de komende parlemen taire periode van vier jaar zal vol maken, maar hij wees er op, dat „er weinig dingen' zo zeker zijn als politieke kabinetten". In een afvalbak aan de Rieder- laan in Rotterdam-zuid hebben voorfcij gangers maandag het in een plastic zak verpakte lijkje gevonden van een pasgeboren baby. Het kind toonde geen uiterlijke sporen die wijzen op geweld. De patholoog-anatoom dr. J. Zeldenrust zal vandaag sectie verrichten. In verband met de a.s. blijde gebeurtenis in het prinselijk gezin heeft de regering het volgende besloten: De officiële bekendmaking van de blijde gebeurtenis zal door de rijksvoorlichtings dienst geschieden met medewerking van de radio, de pers en de televisie. Na de officiële bekendmaking zal van alle rijksgebouwen de Nederlandse vlag met oranje-wimpel tot zonsondergang worden uitgestoken. Mocht de bekendmaking 's mid dags na 4 uur plaatsvinden, dan zal ook de volgende dag worden gevlagd. Op een zon dag of een daarmede gelijkgestelde feestdag zal niet worden gevlagd, doch de daarop eerstvolgende werkdag. De minister van binnenlandse zaken heeft gedeputeerde staten der provinciën en de gemeentebesturen uitgenodigd op bedoelde dag (en) op overeenkomstige wijze te han delen. Het zal op prijs worden gesteld, als de be volking eenzelfde gedragslijn zal volgen. Eveneens zal het op prijs worden gesteld wanneer de desbetreffende autoriteiten wil len bevorderen, dat zo spoedig mogelijk na de officiële bekendmaking van de blijde ge beurtenis tussen 7 uur 's morgens en zons ondergang over het gehele land gedurende enige tijd de klokken worden geluid. t Afhankelijk van het tijdstip van de offi ciële bekendmaking van de geboorte zal voor de rijksambtenaren, voor zover de dienst dat toelaat, als volgt vrijaf worden gegeven: a. indien de officiële bekendmaking vóór 12 uur 's middags op een werkdag geschiedt, diezelfde middag vrij; b. indien de bekendmaking na 12 uur 's mid dags geschiedt de rest van die dag vrij. De regering zal het op prijs stellen, als de lagere overheden een overeenkomstig besluit nemen. t Op onderwijsinstellingen kan als volgt vrij af worden gegeven: a. Vindt de officiële bekendmaking plaats vóór of gedurende de schooltijd vóór 3 uur 's middags, dan diezelfde dag vrij. b. Vindt de -bekendmaking plaats na 3 uur 's middags, dan de volgende dag vrij. Vindt de bekendmaking plaat onder schooltijd na 3 uur, dan bovendien de rest van die dag vrij. c. Vindt de officiële bekendmaking plaats op een zaterdag vóór 12 uur 's middags, dan diezelfde dag vrij. Vindt de bekend making plaats zaterdags na 12 uur, dan terstond en de daaropvolgende maandag vrij. d. Vindt de officiële bekendmaking plaats op een zondag of een daarmede gelijkge stelde feestdag, dan kan vrijaf worden ge geven op de eerstvolgende werkdag. e. De eindexamens vinden gewoon door gang. In aansluiting op het bovenstaande deelt het ministerie van onderwijs mede, dat voor de rijksscholen bovenstaande regeling zal worden gevolgd. De gemeentebesturen en de besturen van de bijzondere scholen wordt verzocht voor de onder hun beheer staande scholen dezelfde regeling te volgen. DE INCIDENTEN IN ADEN ADEN: Bi) eert feeks geweldda den in Aden is een Arabier die een handgranaat gooide, doodge schoten terwijl vijf Britten en vijf inheemsen werden gewond. De incidenten begonnen toen Britse militairen met stenen van pantserwagens een menigte van 1200 demonstrantelf verspreid den. Op de foto wordt een van de militairen eerste hulp verleend door zijn kameraden. Met de massale straatbetogin gen tegen de Chinese president Lioe Sjao-Tsji, die al enkele da gen gaande zijn, is volgens het Pekingse Volksdagblad een nieu we fase in de culturele revolutie begonnen. Loe's naam wordt overigens in de Chinese pers niet genoemd. Hij wordt aangeduid als een „met gezag beklede topfiguur uit de partij, die de kapitalistische weg volgt". Het feit, dat hij „en de door hem vertegenwoordigde reactio naire bourgeois-lijn politiek en ideologisch volkomen worden ge brandmerkt", toont aan dat de culturele revolutie tot het einde toe zal worden volvoerd, aldus het Volksdagblad. ff Mao Tse-Toeng heeft naar ver luidt Lioe's boek „Hoe word ik een goed communist" openlijk gekritiseerd en als „anti-marxis tisch" bestempeld. Mao had er verder in- een rede, waarvan dinsdag op grote schaal uittrek sels werden verspreid, op aange drongen „de vormen van de strijd naar het hoogste niveau te brengen". Het lijkt wel of hun agressieve geest is verdwenen, zo merkte een Britse officier dinsdag op over de Arabische nationalisten, die zich maandag in Aden hevig roerden, maar het dinsdag lieten bij sporadische aanslagen en wat straatvuren. De stad lag nog steeds als ver lamd onder de algemene staking, die de nationalisten hebben uit geroepen uit protest tegen de komst van de V.N.-commissie. De drie leden begonnen maapdag hun besprekingen om een oplos sing voor een vreedzame onaf hankelijkheid van Zuid-Arabië te vinden. Op de eerste dag had de commissie een onderhoud met de Britse hoge commssaris, sir Turn- bull. Het gesprek vond plaats te gen een achtergrond van ontplof fende granaten en het geratel van automatische wapens. Toen de dag ten einde liep telde men vier doden en 23 gewonden. Hoe wel zich dinsdag nog wel enkele incidenten voordeden, waren er geen meldingen van slachtoffers. De commissie van de V.N., waarop Engeland, dat de Zuid- arabische federatie eind. 1968 zelfstandigheid wil geven, een bemiddelingsberoep heeft ge daan, ziet zich voor tal van moei lijkheden geplaatst. Zij dient lastige klippen te omzeilen, om dat er twee elkaar bestrijdende groeperingen zijn, het nationale bevrijdingsfront en het door Egypte gesteunde front voor de bevrijding van bezet Zuid-Je- men. „Bezet Zuid-Jemen" is de naam, die sommige nationalisten geven aan de Zuidarabische fede ratie, waarvan Aden deel uit maakt. Met de staking en de geweld dadige betogingen hebben de na tionalisten de bedoeling de V.N.- vertegenwoordigers duidelijk te maken .dat zij en niet de huidige „CHINESE ZONES" IN ZUID-AFRIKA De Zuidafrikaanse regering heeft drie zones afgebakend die bestemd zijn voor de Chinezen van Johannesburg, Kimberley en Port Elizabeth, waar tamelijk be langrijke Chinese bevolkings groepen leven. Tot nu toe bestonden er nog geen speciale Chinese zones en de meesten woonden aan de stadsrand bij de Indiërs en de kleurlingen. De zone die bestemd is voor de ongeveer 2.000 leden tellende Chinese gemeenschap van Johan nesburg, wordt te Willowdene, 15 km ten zuidwesten van de stad, gevestigd en biedt voldoende bouwgrond voor die gemeen schap. Het was niet voldoende voort durend maar „hondekoppen te verpletteren" en het ontslag van sommige personen te eisen. Mao riep de studenten op, Lioe's bro chure aan een nauwkeurige stu die te onderwerpen. Premier Tsjoe En-Lai heeft vol gens dezelfde pamfletten ver klaard dat Lioe's hoek velen in het land heeft „vergiftigd". ministers van de federatie het volk vertegenwoordigen. De twee nationalistische bewe gingen liggen hevig met elkaar overhoop. Het nationale bevrij- dingsfront (N.L.E.), dat zich in januari van het front voor de be vrijding van bezet Zuid-Jemen (Flozy) afscheidde, beschuldigt deze ervan dat het er niet in is geslaagd de nationale eenheid te verwezenlijken.' De secretaris-generaal van Flozy, die in Kairo zetelt, heeft verklaard, dat de verzetsstrijders in geheel Zuid-Arabië opdracht hebben gekregen zoveel mogelijk Britse militairen te doden. TOENEMENDE WIND Een krachtige westelijke stro ming, die in stand wordt gehou den door een hogedrukgebied ten westen van de Golf van Biscaje en een depressie, die van de Fa- roer naar zuid-Noorwegen trekt, zal vandaag ook tot onze omge ving doordringen. In de loop van de dag zal ook het koufront van de depressie tot onze omgeving doordringen. De bewolking zal dan van het noordwesten uit toenemen, ter wijl er later enige regen zal val len. De wind gaat toenemen tot krachtig en aan de kust tot hard uit west tot zuidwest. In het noordwesten van het land zal de wind later ruimen naar noord west en tijdelijk iets afnemen. In het temperatuurverloop komt nog weinig verandering. medegedeeld door het geldig tot hedenavond. Later regen Half tot zwaar bewolkt met plaatselijk regen. Tot krachtig en aan de kust tot hard toenemende westelijke wind. Weinig verande ring in temperatuur. WOENSDAG 5 APRIL v.m. n.m. Breskens 11.26 11.24 Terneuzen 12.02 Hansweert 12.36 0.34 Walsoorden 12.35 0.33 DONDERDAG 6 APRIL v.m. n.m. Breskens 11.52 12.21 Terneuzen 0.28 12.57 Hansweert 1.02 1.31 Walsoorden 1.01 1.30 April 5 ZON MAAN op onder op onder 6.08 19.19 5.20 14.21 6.05 19.21 5.34 15.34 6.03 19.23 5.46 16.45

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 1