Nederland heeft een nieuw kabinet Oe Thant vraagt de V.S. zelf een bestand in te voeren Nasoetion wil onderzoek naar medeplichtigheid van Soekarno GROTE DRUKTE VERWACHT IN BAARN BIJ GEBOORTE VAN KONINKLIJKE TELG Vandaag nog geen eindrapport Overweldigende belangstelling bij teraardebestelling van mgr. G. H. de Vet HET WEER formateur De long na lang durig geschipper geslaagd Maandag 3/Dinsdag 4 APRIL 1967 23e Jaargang No. 6908 Zwijgplicht India vraagt voedselhulp en economische steun Betoging tegen vice-president Humphrey in Florence Saluutbatterij Treinongeluk in Japan Frankrijk verhoogt vlees- en melkprijzen Overtuiging en verantwoordelijk heid Rouwtelegram van koningin De actie tegen de Chinezen Grap rond „minister" Soeharto Acht doden bij spoorwegongeluk in Polen Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Vietcong bestookte Amerikaans kamp Verdachten bomaanslag Van Heutsz- monument blijven in hechtenis Prank, by abonnement: TERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur: I. van de Sarde Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer; 38150 Abonnementsprijs ƒ8,per kwartaal; per maand 2,70; per week 62 ct. Losse nrs 13 ct. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Hrma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie 2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (gee., handels- advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 3 ur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. De kabinetsformateur de heer De Jong is er in geslaagd een kabinet samen te stellen. Officieel is meegedeeld, dat hij in de loop van vandaag nieuwe ministers zal ontvangen. Het kabinet-De Jong zal er als volgt uitzien: V.V.D. - Witteveen (financiën en eerste vice-premier); Polak (justitie); Den Toom (defen sie). A.R.P. - Roolvink (sociale zaken en volksgezondheid)Schut (volkshuisvesting en ruimte lijke ordening); Bakker (ver keer en waterstaat, 2e vice- premier en tevens belast met de West). K.V.P. - De Jong (premier); De Block (economische zaken); Luns (buitenlandse zaken); mej. Klompé (cult, recreatie en maatschappelijk werk); Verin- ga (onderwijs en wetenschap pen); Lardinois (landbouw en visserij). C.H.U. - Beernink (binnenland se zaken), Udink (ontwikke lingshulp). De Baarnse politie is voorbereid op een grote drukte op de geboor tedag van het prinsenkind 'op Drakensteyn in Lage Vuursche. In overleg met omliggende gemeenten zijn drie verkeersplannen opge steld, waarvoor de Baarnse dienst van gemeentewerken tientallen extra-verkeersborden heeft ge maakt. De omleiding van het verkeer is afhankelijk van het tijdstip en de dag van. de geboorte. In elk geval zal op de enige wég door de Lage Vuursche, die slechts een geringe verkeerscapaciteit heeft, eenrich tingsverkeer gelden. In Lage Vuur sche zal een stopverbod van kracht worden, terwijl geen parkeerplaat sen worden ingericht. De publieke belangstelling zal Zich die dag vermoedelijk in eerste instantie op Baarn richten, dat het einddoel van een sterrit zal zijn. India zal deze week aan tien „rijke" landen steun in levens middelen vragen en steun in geld voor zijn economie tot een be drag van 1,2 miljard dollar. Zes hoge Indische funktiona- rissen uit Nieuw Delhi die deel nemen aan de jaarlijkse bijeen komst van het consortium voor steun aan India onder auspiciën van de Wereldbank, zullen de Indische verzoeken indienen. De V.S. dragen gewoonlijk voor de helft bij in het fonds van het con sortium, waarvan de negen an dere leden zijn: West-Duitsland, Engeland, Japan, Canada, Frank rijk, Nederland, België en Oos tenrijk. Voor het eerst zal India het consortium behalve kredieten voor economische hulp, die het land elk jaar sinds 1961 zijn ver strekt, nu ook hulp in levensmid delen vragen. Dit spruit niet slechts voort uit de ernst van de toestand op voedselgebied in In dia, maar tevens uit het aandrin gen van de V. S. op de andere landen eveneens bü te dragen tot de leniging van de voedselnood in India en deze taak niet aan de V. S. alleen over te laten. Daar om zullen de drie miljoen ton Amerikaans graan, die voor de tweede helft van dit jaar aan In dia werden toegezegd, slechts geleverd worden indien de an dere landen evenredige bijdragen leveren. Ongeveer duizend mensen heb- oen zaterdag in Florence betoogd tegen de vice-president van de Verenigde Staten, Humphrey, die een bezoek aan deze stad bracht. De betogers reikten geschriften uit waarin tegen de Amerikaanse bemoeienis met het Vietnamese konflikt werd geprotesteerd. Humphrey kreeg op een ge geven moment een uit een raam geworpen aardappel in het ge zicht Om de file auto's via Lage Vuur sche zoveel mogelijk te beperken, richt men in Baarn acht extra-par keerplaatsen in en onderhoudt de gemeente Baarn voor haar rekening een pendeldienst met bussen naar Lage Vuursche. Burgemeester F. J. van Beeck Calkoen van Baarn heeft een ieder die op enigerlei wijze bij de voor bereidingen is betrokken, een zwijgplicht opgelegd. Aan, de Baarnse gemeenteraad is een garantiekrediet van 6000 gul den gevraagd voor de oranjester- tocht naar Baarn. Doel van de rit zijn de felicitatieregisters die op het Baarnse gemeentehuis en in paleis Soestdijk ter tekening wor den gelegd. De politie krijgt in Lage Vuur sche assistentie van dertig man rijkspolitie. De eerste tien hebben hun post reeds betrokken. Verder zullen enkele tientallen marechaus sees voor afzetting en bewaking zorgen. De onmiddellijke omgeving van het kasteeltje wordt voor iedere bezoeker afgesloten. In Baarn zelf worden op de geboortedag een feestmarkt, een ballonnenwedstrijd en een lampionnenoptocht met aansluitend een vuurwerk gehou den. Vertegenwoordigers van twaalf lagere scholen zullen in het cen trum van Baarn een boom planten. De leerlingen van de u.l.o.-scholen krijgen een goudkleurige sleutel hanger. Zoals gebruikelijk bij de geboor te van een oranjetelg zullen enkele herauten te paard de burgerij van Baarn van de geboorte op de hoog te stellen, evenals een saluutbatte rij van de landmacht, die in de om geving van kasteel Drakensteyn zal worden opgesteld. Nader werd gemeld dat for mateur De Jong Vanmiddag zou voortgaan met het ontvangen van kandidaat-ministers. Gezien het aantal kandidaten dat de formateur nog moet ontvan gen, wordt het niet waarschijnlijk geacht dat hij vandaag nog de koningin een interimrapport zal uitbrengen. Het kabinet telt vier ministers, die uit het kabinet-Zijlstra zijn overgestapt. Het zjjn minister Bakker (thans economische za ken), De Jong (thans defensie), Luns (thans buitenlandse zaken) en mej. Klompé (thans crm). Overgekomen is ook mr. De Block, thans staatssecretaris bui tenlandse zaken. Van de overige ministers uit het kabinet-De Jong maakten achtereenvolgens de heren Witte veen, Den Toom en Roolvink reeds eerder deel uit van een ka binet. De heren Witteveen en Rool vink zijn thans lid van de tweede kamer, resp. voor de V.V.D. en voor de A.R.P., evenals ook de nieuwe ministers Lardinois en Beernink, resp. voor de K.V.P. en C.H.U. Niet terugkerende ministers zijn prof. dr. J. Zijlstra (minis ter-president), mr. B. W. Bies heuvel (landbouw en visserij), dr. J. E. de Quay (verkeer en waterstaat), mr. A. A. M. Struy- cken (justitie), prof. mr. P. J. Verdam (binnenlandse zaken), prof. mr. I. A. Diepenhorst (on derwijs en wetenschappen), ir. H. B. J. Witte (volkshuisvesting en ruimtel. ordening), dr. G. M. J. Veldkamp (sociale zaken), mr. Th. H. Bot (minister zonder por tefeuille belast met ontwikke lingshulp). Over de positie van de staats secretarissen is nog niets be kend. ft Wijlen de heer J. Bouman te Bussem heeft de kerkvoogdij van de hervormde gemeente al daar benoemd tot zijn erfge naam. Deze is daardoor miljo- naire geworden. Het vermogen zal na aftrek van kosten een klein miljoen bedragen, ƒ450.000 zal kunnen worden aangewend voor het afdoen van de schulden last en 50.000 voor het kerke- werk speciaal voor de pastorale bearbeiding van de gemeente. (ADVERTENTIE) Bij de stad Osaka in Japan is zaterdag een ernstig treinonge luk gebeurd. Een trein met on geveer 270 passagiers liep uit de rails en sloeg om. Twee mensen kwamen hierbij om het leven en 260 passagiers gewond. Het onge luk geschiedde, doordat een vrachtauto op een overweg tegen de trein botste. Drie wagons van de trein liepen uit de rails en stortten in een rivier. De Franse regering heeft za terdag de prijzen voor vlees en melk op de binnenlandse markt verhoogd om ze in overeenstem ming te brengen met de prijzen die volgend jaar voor de gemeen schappelijke Europese markt zul len gelden. Zelf beginnen met een staakt- het-vuren en alleen schieten, wanneer men zelf wordt bescho ten, dit is een nieuw voorstel van de secretaris-generaal der Ver enigde Naties, Oe Thant, dat hij zaterdag de Amerikaanse re gering voorlegde. Uw land, dat een in de geschie denis van de mensheid ongeken de macht en rijkdom bezit, moet in staat zijn zich een dergelijk initiatief te veroorloven, zo pleit te de leider van de volkeren organisatie. De impasse in het Vietnamese konflikt zal alleen worden doorbroken en beëindi ging van de slachtingen en ver woestingen zal alleen mogelijk zijn, wanneer een van de partijen de wijsheid en de moed kan op brengen het bestand eenzijdig in werking te stellen met slechts uit zelfverdediging 'te schieten. Oe Thant steunde van harte de woorden van de Amerikaanse senator Clark, die dezer dagen eveneens aandrong op eenzijdige stappen om het konflikt uit de wereld te helpen. Hij stelde bij een onderhoud met verslaggevers voor dat een groep landen ge zamenlijk een beroep op de strij dende partijen doet, gebaseerd op zijn plan voor een algemene wapenstilstand, voorbereidende besprekingen en opnieuw bijeen roepen van de Geneefse confe rentie inzake Vietnam. Onder overweldigende belang stelling is zaterdagmorgen de op tweede Paasdag plotseling over leden 49-jarige bisschop van Breda, mgr. G. H. de Vet, op de begraafplaats Zuylen in Breda ter aarde besteld. Dat gebeurde na een uitvaart dienst, die werd gehouden in de kathedraal van Sint Barbara te Breda en die werd geleid door kardinaal Alfrink, aartsbisschop van Utrecht. Na de uitvaartdienst werd de overleden bisschop door een stoet van ongeveer vijftig wagens naar zijn laatste rust plaats begeleid. Toen tegen half elf de deuren van de kathedrale kerk werden gesloten, stonden buiten nog hon derden mensen die de plechtig heid hadden willen bijwonen, maar die in de kerk geen plaats hadden kunnen krijgen. Alvorens de dienst begon sprak kardinaal AUrink een kort woord tot de aanwezigen. Hij sprak zijn be zorgdheid uit over de zware last die het bisschopsambt in deze tijd met zich meebrengt. Het over lijden van deze derde bisschop in de tijd van iets meer dan een jaar noemde kardinaal Alfrink een teken aan de wand voor de Nederlandse katholieke gemeen schap. Mede-concelebranten waren mgr. J. Daem uit Antwerpen, mgr. drs. J. Bluyssen van Den Bosch, kapittel-vicaris mgr. H. Ernst, pastoor J. van Mechelen uit Terneuzen, kapelaan W. Wil- men uit Bergen op Zoom (een klasgenoot van de overleden bisschop), pater A. Vermeulen en mgr. W. van der Maden. De lijkrede werd uitgesproken door mgr. H. Ernst, kapittel vicaris van het bisdom Breda. Deze schilderde de overleden bisschop als een man, die zijn ambt heeft gedragen met over tuiging en verantwoordelijkheid. Na afloop van de mis verricht te de kardinaal de absoute in de Generaal Nasoetion heeft in een toespraak tot studenten in Ban doeng gepleit voor een onderzoek naar de medeplichtigheid van Soe karno aan de mislukte staatsgreep van 1965. Maar hij voegde hieraan toe, dat de gehele kwestie van de toekomst van Soekarno in de han- kerk zelf. Klasgenoten van de overleden bisschop droegen de kist de kerk uit. Op dat moment begonnen alle klokken van Breda te luiden. Voor de kathedraal en ook langs de route naar het kerk hof hadden zich honderden men sen opgesteld. De plechtigheid op het kerkhof nam slechts korte tijd in beslag. Het stoffelijk over-, schot werd bijgezet naast de gra ven van de zes voorgangers van mgr. De Vet'. Bij het graf werd door kardi naal Alfrink nog een kort gebed uitgesproken, waarna velen van de gelegenheid gebruik maakten de bisschop een laatste groet te brengen. De belangstelling voor de begrafenis van mgr. De Vet was bijzonder groot, vooral ook van officiële zijde. Behalve de pauselijk internuntinus mgr. G. Beltrami waren aanwezig alle bisschoppen van Nederland, een groot aantal missiebisschoppen, alsmede de bisschoppen uit Ant werpen, Brugge en Gent. De regering werd vertegen woordigd door de ministers Veld kamp en Struyken. Voorts waren aanwezig de commissarissen der koningin in de provincies Zee land en Noord-Brabant, mr. J. van Aartsen en dr. C. Kortmann. Koningin Juliana had haar medeleven betoond door het stu ren van een rouwtelegram. den van generaal Soeharto, de waarnemend president, ligt. De districtscommandant kolonel Willy Soedjono heeft de Chinezen in Oost-Java gewaarschuwd, dat op hen geschoten zal worden als zij tegen de Indonesische regering durven te demonstreren. Zijn waar schuwing volgde na tegen de rege ring gerichte demonstraties in Oost-Java. Sedert de mislukte staatsgreep is er bij de Indonesische ingezetenen van Chinese afkomst op aange drongen Indonesische namen aan te nemen. De plaatselijke autori teiten in Semarang hebben nu ech ter, naar Antara meldt, gewaar schuwd dat men geen namen van Indonesische helden of van feodale families moet gebruiken, tenzij met speciale toestemming van de be trokken autoriteiten. In Djakarta zijn dertig burgers van Peking-China gearresteerd we gens uit het buitenland geïnspi reerde activiteit tegen de regering van generaal So.eharto, aldus meld de het blad Pelopor Baroe zaterdag. Een verontruste Indonesische zakenman, Lim Poo Hjen Jani uit Amsterdam, heeft in Parijs berich ten volgens welke hij de minister van buitenlandse zaken was, een grap genoemd, die een beetje te ver ging. Hij kwam zaterdagavond met een gezelschap familieleden en vrienden na een vakantie in Nice te Parijs aan, waar hij ontdekte, dat hij in persberichten werd aan gemerkt als minister Soeharto van buitenlandse zaken. Ik heb een im- portbedrijf en handel met Indo nesië, maar ik heb geen enkele relatie met generaal Soeharto, zei hij. Mogelijk begonnen we alle maal met grapjes te maken en heeft iemand in het hotel (in Nice) geloofd, dat het echt was. In Bielawy (noord-Polen) heb ben zaterdag acht mensen het leven verloren, doordat een be stelauto in botsing kwam met een personentrein. Drie personen werden gewond. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig van hedenavond tot mor genavond. Weinig verandering Wisselend bewolkt met plaat selijk een bui. Overwegend matige westelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. DINSDAG 4 APRIL v.m. n.m. Breskens 10.08 10.46 Terneuzen 10.44 11.22 Hansweert 11.18 11.56 Walsoorden 11.17 11.55 WOENSDAG 5 APRIL v.m. n.m. Breskens 11.26 11.24 Terneuzen 12.02 Hansweert 12.36 0.34 Walsoorden 12.35 0.33 ZON MAAN April op onder op onder 4 6.10 19.18 5.01 13.06 5 6.08 19.19 5,20 14.21 6 6.05 19.21 5.34 15.34 7 6.03 19.23 5.46 16.45 Guerillastrijders van de Viet cong hebben zaterdagmorgen vroeg een Amerikaans kamp op 100 km van Saigon met 75 mm- geschut bestookt. Volgens een Amerikaanse woordvoerder is dit de eerste maal enkele beschie tingen bij de gedemilitairiseerde zone in het uiterste noorden uit gezonderd dat de Vietkong ar tillerie tegen Amerikaanse troe pen heeft gebruikt. Van slacht offers is geen melding gemaakt. Aangenomen wordt dat gescho ten werd met oude Franse hou witsers, door de Vietkong buit gemaakt bij een aanval op een regeringskamp in de Mekong- delta, een maand geleden. De be schieting had plaats in oorlogs zone C bij de Cambodjaanse grens, waar de Amerikaanss operatie „junction city" gaande is. De 20-jarige Amsterdamse stu dent in de wis- en natuurkunde A. J. M. en de 25-jarige Rotter damse provo J. J. G. B., die heb ben bekend de bomaanslag op het Van Heutszmonument aan de Apollolaan te Amsterdam In de nacht van 9 op 10 maart te heb ben gepleegd, blijven in hechte nis. De raadkamer van de Am sterdamse rechtbank heeft een bevel tot hun gevangenhouding afgegeven, dat dertig dagen van kracht is en een onbepaald aan tal keren met eenzelfde termijn kan worden verlengd. WESTELIJKE WIND Gedurende de nacht van zon dag op maandag passeerde een koufront ons land. Het behoort bij een thans ten noordoosten van IJsland gelegen depressie en veroorzaakte in Nederland op vele plaatsen 10 tot 15 mm regen. Aan de achterzijde van het front staat een brede westelijke stroming, die in stand wordt ge houden door de depressie bij IJs land en een hogedrukgebied ten zuidwesten van Ierland. Met deze stroming wordt enigszins onstabiele lucht naar onze om geving gevoerd. Hierin komt een wisselende bewolking voor, waaruit ook dinsdag plaatselijk een bui kan vallen. De wind blijft westelijk en overwegend matig en de temperaturen zullen dinsdag ongeveer dezelfde zijn als maandag.

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 1