Amerikanen publiceren Vietcong-document „HET SLAGVELD BLIJFT DE BESLISSENDE FACTOR" BEIRSOVERZICHT REVOLUTIONAIR COMITÉ NEEMT EN PEKING HET GEZAG IN HANDEN m Pagina 4 DE VRIJE ZEEUW Zaterdag 1 april 196/ Beslissende overwinning Geit erenzen onhlen Doorvechten Zuidvietnam is bereid Twee kraken één arrestatie Prins van Hohenzollern in pokken- quarantaine DE KERKEN EN DE APARTHEIDSPOLITIEK IN ZUID-AFRIKA Tankschepen loosden olie bij Engelse zuidoostkust Op 1 september verkiezingen in Vietnam Afpersers aan de Rivièra Vervolging van maoisten HEFFING KASAARDBEIEN Grootste vakbond is 111.111 leden gepasseerd Valsemunters „Ons standpunt is dat wij moeten blijven doorvechten, ook wanneer eenmaal tot onderhandelingen is besloten. Het centrale comité van de partij heeft bepaald dat het politburo zal uitmaken wanneer het moment tot onderhandelen is aangebroken", zo staat volgens de Amerikaanse militaire inlichtingen dienst in een uit april 1966 date rend document dat onlangs door de Amerikaanse troepen in oor logszone C in Zuid-Viètnam op de vietcong is buitgemaakt. Het zou de tekst bevatten van een uiteen zetting die de Noord Vietnamese generaal Ngoejen Van Vinh op het vierde geheime congres van de zui delijke afdeling van de Vietnamese communistische partij zou hebben gegeven. Zijn uitspraken worden volgens de Amerikanen bevestigd door andere documenten. Generaal Vinh zou destijds heb ben verklaard dat. ,in de komende vier jaar een beslissende overwin ning moet worden behaald". Hii be treurde de verdeeldheid binnen het internationale commim'stisehe kamn en gaf, zonder 0De"1;'k nartii te kiezen, toe dat de politiek van het Nnordvietnamese centrale nar- tïicomité van „al onderhandelend doorvechten" aanrlenlük afwijkt van het Chinese standpunt. „Enkele landen willen met voor bijzien van onze belangen, dat wij zo spoedig mogelijk onderhandelin gen beginnen om de uitbarsting van een algemene oorlog te voor komen. Andere landen, en dat ziin in het algemeen de nationalistische landen van Azie. Afrika en Latiins- Amerika, twijfelen aan onze over winningskansen en raden ons on derhandelingen aan. Weer andere landen, voor het merendeel uit Oost-Europa, achten oo het ogen blik de omstandigheden gunstig voor onderhandelingen, die uitein delijk de terugtrekking van de Amerikaanse troepen tot gevolg zouden moeten hebben. Wii zou den dan de strüd kunnen voortzet ten om onze doelen de bereiken. Deze landen eisen natuurlijk vooraf stopzetting van de bombardemen ten en geleidelijke terugtrekking van de Amerikaanse troepen. Wat China betreft, dat land acht de toestand nog niet rijp voor onder handelingen. Het vindt dat daarmee nog enke le jaren, misschien wel zeven jaar. gewacht moet worden. In die tiid zouden wij de strijd moeten voort zetten om verscheidene socialisti sche landen in staat te stellen tot zodanige versterking van hun strijdkrachten dat een krachtig en algemeen offensief zou kunnen worden ontketend, waarbij alle be schikbare wapens in de strild zou den worden geworpen en grenzen niet zouden worden ontzien. Wat wij volgens China moeten doen is de viiand in Zuid-Vietnam binden in afwachting van het tijdstip waarop met name China sterk ge noeg is om tot een algemeen offen sief over te gaari, zo zou generaal Vinh hebben gezegd. De Noordvietnamese generaal had, nog steeds volgens de Ame rikaanse lezing, gewezen op de mogelijkheid dat het noorden on derhandelingen voert, terwijl het zuiden de strijd voortzet, of dat het zuiden eveneens aan de onder handelingen deelneemt, maar door vechtend, „want het slagveld blijft de beslissende factor". De taktiek van vechten en onder handelen was ook met succes toe gepast in de strijd tegen de Fran sen en ook in China, aldus de ge neraal. Wanneer nu de strijd zou worden gestaakt, „zouden wij aan de onderhandelingstafel geen enkel resultaat kunnen behalen". Zuid-Vietnam heeft secretaris generaal Oe Thant van de verenig de naties meegedeeld dat het be reid is zonodig binnen een week onderhandelingen te beginnen met Noord-Vietnam over afkondiging van een bestand. Dit blijkt uit een memorandum dat vrijdag in New York openbaar is gemaakt door de Zuidvietnamese waarnemersmissie bij de verenigde naties. Ook verklaarde de Zuidvietna mese regering in het memorandum dat zij in beginsel instemt met het drie-fazenvoorstel om tot vrede in Vietnam te komen: een algemeen staakt-het-vuren, vooronderhande lingen en heropening van de Ge- neefse conferentie over Indo-China. Hieraan werd toegevoegd dat de Zuidvietnamese regering liever de vooronderhandelingen vervangen ziet door een internationale confe rentie naar Geneefs model op zo kort mogelijke termijn. INTERNATIONALS IETS GEMAKKELIJKER Beursplein 5 heeft gisteren de verkorte beursweek i.v.m. Paas maandag afgesloten met koersen voor de meeste internationale waarden die merendeels een wei nig beneden het voorgaande slot- niveau bleven. Zo opende Kon. Olie een halve gulden lager op 130,80 en gaf Philips 30 cent prijs op 83,80. Unilever was goed prijs houdend op 91, AKU onveran derd met een eerste verhandeling op 53,10. De handel in al deze hoeken had weinig te betekenen. Kon. Olie en Unilever moesten donderdag in een iets lager Wall- street een kleinigheid prijsgeven, hetgeen in Amsterdam hoofd zakelijk in de oliehoek 'n lagere koers tot gevolg had. Hoogovens werd twee punten lager geadvi seerd op 338. Later daalde Phi lips nog tot 83,60 en Kon. Olie tot 130,60. Ook de scheepvaartsector was merendeels gemakkelijker. Van Nievelt daalde een half punt tot 101% evenals Kon. Boot tot 90%. Scheepvaart-Unie was bijna een punt lager op 14914. Van de cul tures was HVA aan de vaste kant met 'n eerste koers op 127 (124). Deze koersstijging werd veroor zaakt door 't onveranderde divi dend van HVA met elf procent over het afgelopen boekjaar. De stukken werden in deze hoek door het publiek uit de markt ge nomen uit rendementsover wegingen. HVA steeg later nog tot 128. Amsterdam Rubber ver beterde een punt tot 67. Tegen de verwachting in gaven de staats fondsen een koersherstel te zien na de flauwe stemming ge durende de twee voorgaande beursdagen. Volgens prof. Zijl stra zal de staat een beroep op de open kapitaalmarkt moeten gaan doen. Deze uitspraak werd door de beurs genegeerd, hetgeen uit het koersherstel voor de staats fondsen blijkt. Het ziet er naar uit dat er spoedig een nieuw kabinet zal komen. Hierover was men in de staatsfondsenhoek op timistisch. KLM was vier gulden lager op 400. Philips trok aan tot 84,30 en Unilever tot 91,60. Vergeleken met de slotprijs van de vorige week bleef AKU deze beursweek goed prijshoudend. Hoogovens moest een paar punten prijs geven. Unilever en Philips waren aan de zwakke kant, daaren tegen boekte Kon, Olie ruim een gulden winst. Ook KLM kon zich verbeteren. In de le periode werd Heine- ken tien punten hoger afgedaan. Aandelen Ned. Dok- en Scheep- bouwmaatschappij gingen een paar punten omhoog. Lager waren: Alb. Heijn met zeven Billiton 2 vier, Fokker tien, Mis set vijf, Kon. Zout en Kwatta ieder zes, terwijl Van der Grin ten, welke fonds donderdag reeds 30 punten inzakte, opnieuw 20 punten daalde. Nabeurskoersen A.K.U.: 53,00 52,90) Hoogovens: (340,00) Kon. Olie: 130,00 (130,55) Philips: 83,80— 84,50 84,15) Unilever: 90,50— 91,00 91,55) K.L.M.: (401,00) Advieskoersen buitenlands bankpapier De advieskoersen voor buiten lands bankpapier, vandaag gel dend in Amsterdm, luiden: Engels pond 10.0610.16 Amerik. dollar 3.59%— 3.63 Canadese dollar 3.313.36 Franse frank (100) 72.85—73.55 Belgische frank (100) 7.12—7.17 Duitse mark (100) 90.6091.10 Zweedse kroon (100) 69.5070.50 Zwitserse fr. (100) 83.20—83.70 Italiaanse lire (10.000) 57.00—59.00 Deense kroon (100) '51.8052.80 Noorse kroon (100) 50.1051.10 Oostenrijkse schilling (100) 13.96—14.06 Portugese escudo (100) 12.57%—12.72% Spaanse peseta (100 gr. coup) 5.95—6.10 Donderdagnacht is ingebroken in de V.I.F.-puddingfabriek in Heeze en in de fabriek van Tiger- plastics in het nabijgelegen Gel drop. De Utrechtse politie hee-ft gis teren bij een routinecontrole de 40-jarige lasser M. uit Utrecht aangehouden, omdat in zijn auto inbrekersgereedschappen werden aangetroffen. De man is een goe de bekende van de Utrechtse po litie. Hij bleek een bedrag van 1190 bij zich te hebben. De aanhouding van M. wordt in verband gebracht met de twee inbraken in Heeze en in Geldrop. Volgens de eerste berichten zou M. een bedrag van 80.000 in zijn wagen hebben gehad, maar vol gens de Utrechtse politie is dit onjuist. Een woordvoerder van de levensmiddelenfabriek in Heeze verklaarde, dat een bedrag van 1500 is ontvreemd. Bij Tiger- plastics heeft men eveneens be zoek van onbekenden gehad, maar hier wordt niets gemist. Op de afdeling loonadministratie werden alleen enkele kasten opengebroken. Het is de tweede maal in één week tijd, dat in dit bedrijf (vergeefs) wordt inge broken. De eerste maal werden onder meer telefoontoestellen vernield. Het voormalige keizerlijke huis Hohenzollern in Bremen heeft vrij dag bevestigd dat de 28-jarige prins Friedrich Wilhelm van Pruisen in Hamburg in pokken-quarantaine is opgenomen. De prins, oudste zoon van prins Louis Ferdinand van Hohenzollern, was onder de schuilnaam Rolf Wil helm medepassagier van de Duitse arts dr. Fischer, die in India pokken had opgelopen. Woensdag had hij ontkend dat hij als medepassagier van Fischer in quarantaine was op genomen. „Zekere kerken in Zuid-Afrika zijn te ver gegaan bij het ver lenen van diensten aan de Afri kanen", zo heeft de Zuid-Afri kaanse minister voor Bantoe zaken, Michiel Botha, donderdag te Beaufort-West verklaard bij de opening van een congres van de zending van de Ned. herv. kerk. Hij zei dat de betrokken kerken bij het verlenen van diensten, zoals op het gebied van onderwijs, volksgezondheid en maatschappelijk werk, niet in strijd moeten komen met de apartheidspolitiek van de rege ring. „Dergelijke misbruiken kun nen natuurlijk niet stilzwijgend worden toegestaan. Er moeten voorzorgsmaatregelen worden ge nomen tegen geloofsrichtingen die deze neiging vertonen", al dus minister Botha. Hij vond dat de zorg voor onderwijs, volksge zondheid en maatschappelijk werk in de eerste plaats berust bij de burgerlijke overheid. Als de kerken ook belangstelling toonden voor deze kwesties, moest de overheid daaraan voor waarden stellen, zoals de eis dat de hulpverlening aan de negers zodanig gebeurt dat de leiders van deze bevolkingsgroep een werkzaam aandeel hebben en tenslotte het werk geheel kun nen overnemen. Daarom was het noodzakelijk dat de kerken op de hoogte blijven van de regeringspolitiek ten aanzien van de verschillende bevolkings groepen. Engeland heeft vrijdag twee tankschepen ervan beschuldigd, de zuidoostkust van het land in gevaar te hebben gebracht door het lozen van grote hoeveel heden olieresten in het Engels Kanaal. Een vliegtuig van de Britse luchtmacht heeft grote olievlekken achter beide schepen waargenomen, een van twaalf en een van acht kilometer leng te. De gefotografeerde tankers zijn het 34.966 ton metende Noor se schip „Harwi", donderdag uit Rotterdam vertrokken, en de 13.400 ton metende eveneens uit Noorwegen afkomstige „Stolt Vestfonn". Het lozen van de olie gebeur de niet ver uit de kust, maar buiten de Britse territoriale wa teren. De kustwacht houdt zich al gereed om met bestrijdings middelen in actie te komen, wan neer de olie een gevaar voor de populaire stranden op slechts enkele uren rijden van Londen gaat vormen. Het lozen van olie resten is bij internationale over eenkomst op minder dan twee honderd mijl uit de kust ver boden. Het Zuidvietnamese staats hoofd, generaal Ngoejen Van Thieu, heeft een decreet gete kend waarbij 1 september is vast gesteld als datum voor de te houden verkiezingen voor een president en een vice-president. Diezelfde dag zullen senaatsver kiezingen worden gehouden, ter wijl het kiezen van de kamer van afgevaardigden een maand later plaats vindt. Kennelijk heeft in Peking een „revolutionair comité" het gezag in handen genomen als hoogste politiek en bestuursorgaan, zoals reeds eerder in talrijke andere Chinese steden en provincies is geschied. Vrijdag werden in Peking n.l. voor het eerst leuzen gezien waarin de oprichting van een dergelijk comité werd toege juicht. Een en ander zou volgens politieke waarnemers betekenen dat nu ook in de Chinese hoofd stad de toestand geleidelijk rus tiger is geworden. De „revolutionaire comité's" bestaan uit Mao-getrouwe „revo lutionaire rebellen" en politiek betrouwbare partij-kaders. Vrijdag verluidde verder dat men in Sjanghai ter ere van par tijvoorzitter Mao Tse-Toeng een negen meter hoog gedenkteken van met roestvrij staal bekleed gietijzer wil oprichten. De Franse politie jaagt op een bende afpersers die woensdag een hotel in Nice met mitrail leurs heeft beschoten, omdat de eigenares de 100.000 francs niet wilde betalen die zij voor de „be scherming" door de bende ver schuldigd was. Volgens de politie is het bendewezen aan de Rivièra wijdvertakt. Sinds enkele dagen staan de aanhangers van Mao Tse-Toeng in de 27' volkscommunes van de provincie Honan bloot aan ver volgingen van de kant van „reac tionaire elementen" uit de be stuursorganen, zo heeft de cor respondent van een Japans blad op muurkranten in Peking ge lezen. Er is volgens deze affiche in Honan sprake van een „fu rieuze opleving van de contra revolutionaire krachten". Het centraal bureau van de tuinbouwveilingen heeft bekend gemaakt dat met ingang van maandag 3 april een heffing voor kasaardbeien zal gelden van ƒ2,per 100 kg. Deze heffing zal bij aanvoer op de veilingen van het produkt worden ingehou den. De heffing zal worden be stemd voor het voeren van reclame voor dit produkt. In de komende weken zal de aanvoer van aardbeien uit de kassen op gang komen. Er zijn de laatste jaren in ons land ver schillende teeltcentra van dit produkt gekomen. Het belang rijkste teeltcentrum is Zaltbom- mel, maar ook Venlo gaat mee tellen voor de kasaardbeien en op Zuid-Beveland komen er ook steeds meer, evenals in de Betuwe en met name rond Keste- ren. NA HET BOMBARDEMENT..... Lands End: Gescheurd, zwartge blakerd en gerammeid door de bombardementen ligt het achter schip van de „Torrey Canyon" op de rotsen bij Lands End. Het bombarderen is stopgezet en het woord is nu aan de kikvorsman nen van de Britse marine, die aan het werk zullen gaan om de resten van de tanker te vernie tigen: De grootste vakorganisatie in ons land, de bij het N.V.V. aan gesloten algemene Nederlandse bedrijfsbond voor de metaalnij verheid en de elektrotechnische industrie, is het ledental van 111.111 gepasseerd. Een vijfde deel van het N.V.V. bestaat nu uit leden van de A.N.M.B., want het N.V.V. heeft inmiddels meer dan 555.555 leden. De A.N.M.B. is tevreden over de forse leden winst, waardoor een voor Neder land ongekend record wordt ge vestigd. Anderzijds is de bond van mening dat er nog veel te doen is, want vijftig procent van de werknemers in de metaal- en elektrotechnische industrie is nog ongeorganiseerd. Agenten van de Amerikaanse geheime dienst hebben donder dag vier mannen gearresteerd en een drukpers en vals geld tot een bedrag van een half miljoen dol lar in beslag genomen bij een overval in New Jersey en in New York. Volgens de geheime dienst zijn drie leden van de bende, die sinds september vorig jaar actief is, Cubanen. Zij had voor minstens 50.000 dollar aan vals geld in om loop gebracht. Onze reis naar Israël Door JOH. DE VRIES III. LANGS DE ITALIAANSE KUST 293. En zo worden we dan al slapende naar Genua ge bracht, waar we om half acht zullen aankomen. De boot blijft daar liggen tot 16 uur. En ja hoor, tegen 7 uur hoor ik de machines zowat stilval len, waarbij ik nog even aan stip, dat van het gedreun der machines in de cabines weinig is te horen. De aankomst vóór Genua wil ik niet missen; 'k ben daar wel nooit geweest, maar 't is me bekend dat deze stad am- phiteatersgewijze tegen vrij hoge bergen is opgebouwd. In de helder blauwe lucht steekt dat alles duidelijk af, al is er weinig kleur in te bespeuren, maar dat zit hem in de bouw wijze. We krijgen vandaag al de tijd om de stad te gaan be zichtigen. Je mag van boord, zodra de nodige voorzorgen door de plaatselijke politie en de douane zijn getroffen. Al bijtijds gaan we stad in, wat zoals te verwachten was dade lijk op een klimpartijtje uit loopt! Soms langs trappen, soms over sterk stijgende straten; maar als altijd wor den zulke inspanningen be loond met een of ander mooi uitzicht. Wat dan ook hier het geval is, want we genieten van een prachtig uitzicht op de haven, waar onder meer ,onze' Apol- lonia aan een der dokken ge meerd ligt en ik het niet laten kan daar een paar foto's te maken. Nog verder klimmen zou wat veel gevergd zijn en het heeft ook geen zin. Bovendien dat is geen verwijt hoor ben ik met twee dames op stap, die behalve mooie uit zichten ook bijzonder geïnte resseerd zijn in de meest mo gelijke (of onmogelijke!) ar tikelen, die zijn aan te treffen in de winkelstraten. Wat be tekent dat we het centrum gaan opzoeken. Moeilijk is dat niet, maar wel even oppassen, want over de hellende wegen wordt hier niet zachtjes gere den door de automobilisten! Nu ga ik U deze paar uur „etalagekijken" maar niet be schrijven. De vrouwelijke le zer weet het wel en de man netjes zullen met me kunnen meevoelen! Maar ook dat is geen verwijt, want je moet een ander ook zijn pleziertje gunnen Er is echter nog wel wat meer dan alleen winkels te be wonderen. Onder andere een zeer groot monument van de „Amerika-ontdekker" Colum bus, die een Genuees van ge boorte was. Dan hebben we ook nog enkele monumentale gebouwen bezocht en ook een tuin achter een of ander offi- Gezicht op Genua. cieel gebouw. Voorts nog een gymnasium in grootse stijl, waar studenten druk bezig zijn een of ander pamflet in je handen te duwen. Gelukkig zijn we de Italiaanse taal niet machtig genoeg om van de in houd kennis te nemen, maar afgaande op de gretigheid waarmee ze hun papieren kwijt willen, moet het wel belangrijk zijn Na al deze beslommeringen begint ook bij de dames het besef door te breken dat er nog bars zijn waar je wat ge bruiken kunt! Wetende, dat een „capuci- no" geen „expresso" is, bestel ik maar vlug het eerste. Het laatste is zó klein en nietig, dat je moet oppassen om bij het slokje koffie het kopje niet tegelijk in te slikken! De morgen is met dat alles vlug voorbij en omdat we de lunch van 12 uur niet willen missen, keren we tijdig terug naar ons schip. Ofschoon de zon heerlijk schijnt valt het niet mee om in de uitgezette ligstoelen de middag op het dek door te brengen. Het kan misschien een uitzondering zijn, maar zowel in Marseille als in Ge nua viel de temperatuur ons werkelijk geducht tegen. Ze ker is, dat die beneden de 15° C. lag en voeg daaraan toe een vrij sterke noordwester, dan kunnen we ons met weinig verbeelding terug in Neder land verplaatsen! Gezicht op rede van Napels met op achtergrond Vesuvius. Als stipt 16 uur de boot de haven van Genua verlaat is er op de dekken dan ook weinig leven meer te bespeuren, 't Is helemaal niet gek, dat we wat lektuur hebben meegenomen, hetgeen op een tamelijk lange zeereis (maandag/zondag) heus is aan te bevelen. Over de verzorging aan boord zijn we goed te spreken. Om te beginnen alles keurig op tijd, een prima dejeuner, lunch en diner, waarbij we, wat de beide laatste betreft, versteld staan over de snelle wijze, waarop de borden voor je neus worden weggehaald! Maar goed, van enige „zuide lijke traagheid" kunnen we voorlopig niet spreken. De zee is vannacht iets min der roerig dan de vorige, maar tijdens het diner zien we toch enkelen yrat bleekjes heen gaan! Wij drietjes hebben daar tot nu toe geen last van en dat is wel prettig, want zeeziekte is geen plezierig ding. Het wordt een vrij lange trip, Genua-Napels, een vaart van 16 uur tot 11 uur de vol gende morgen. Nou zijn we, gezien de zui delijke koers, wel eens be nieuwd, hoe het in Napels met de temperatuur zal zijn en dat hoort u dan straks weer. (Wordt vervolgd.)

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 4