PROVINCIAAL NIEUWS De verliezen onder de burgerbevolking van Zuid-Vietnam van Maximumprijzen eonsumptiemelk en melkprodukten m Installatie gemeente secretaris van Hoek De moord op Kennedy Pagina 9 Terneuzen Axel Sas van Gent N.V.V. acSit compensatie voor middengroepen gewenst Benzine. De werktijden van het winkelpersoneel Xaterdag 1 april 1967 DE VRIJE ZEEUW Eerste paal voor nieuw lyceum en schouwburg Maandagmorgen a.s. om elf uur zal burgemeester J. C. Aschoff de •erste paal slaan voor het nieuwe lyceum annex schouwburg aan de Zuidlandstraat. Kantonrechter plaatsvervanger Bij koninklijk besluit is herbe noemd tot kantonrechter-plaats- vervanger in het kanton Terneu zen de heer mr. H. C. M. van Son, advocaat en procureur te Hulst. Gevonden of onbeheerd aangetroffen brommers en fietsen Een 13-tal in het tweede half jaar 1966 door de gemeentepolitie gevonden of onbeheerd aange troffen brommers en heren- en damesfietsen, waarvan de eige naar tot heden onbekend is ge bleven, zullen na 8 april e.k. wor den opgeruimd. Degenen die van een eventuele vermissing van hun voertuig tot heden geen aangifte deden of dit volgens hun mening destijds on volledig deden, kunnen zich als nog vóór die datum aan het poli tiebureau vervoegen. Erkende handelaren géén particulieren die interesse hebben de voertuigen te kopen, kunnen zich na genoemde datum, doch uiterlijk vóór 13 april 1967, aan genoemd bureau vervoegen om na bezichtiging schriftelijk een bod te doen op het totaal van de dan op te ruimen voertuigen. Justitie onderzoekt onregelm atigheden in administratie Tegen L. S. te Terneuzen, ge wezen ontvanger-griffier van de voormalige Zaamslagpolder en secretaris-ontvanger van de waterkering van de calamiteuze polders Serlippens c.a. is bij de officier van justitie te Middel burg een aanklacht ingediend wegens vermoede, door S. ver richte onregelmatige financiële handelingen in de administratie van genoemde polders. Voor wat de voormalige Zaamslagpolder betreft, hebben de vermeende onregelmatigheden betrekking op de dienstjaren 1953/'54 en 1955, alsmede de dienstjaren 1961 en 1963. Zij resulteerden in een kastekort van 2000, Na de ontdekking hiervan is 'n onderzoek ingesteld naar moge lijke onregelmatigheden in de financiële administratie van de waterkering Serlippens c.a. Ook hier moest worden geconstateerd dat de zaak niet klopte: enige in 1966 ontvangen bedragen (in totaal enkele honderden gul dens), bleken niet in het kasboek te zijn verantwoord. De rijkspolitie stelt een onder zoek in. Geslaagd Deze week slaagde te Rotter dam voor 't examen apothekers assistente onze stadgenote mej. L. Bogaart. Gevelplastiek aan gymnastieklokaal Dinsdagmiddag tussen 14 en 15 uur wordt aan het gymnastiek lokaal, gelegen op het kruispunt Frederik van Eedenstraat-Bellamy- straat, een gevelplastiek gemaakt door de heer E. Klinckhamers, leraar esthetische vormgeving en monumentale kunst te Terneuzen. In samenwerking met de experi mentele afdeling van de N.V. „De Hoop" te Terneuzen werd het plastiek in beton uitgevoerd. Forum in hotel „Ambassadeur" Op donderdag 6 april a.s. wordt door de afdeling Zeeland van de bond van ouders van spastische kinderen in hotel „Ambassadeur" te Terneuzen een forumavond ge houden. Het forum wordt gevormd door mej. M. Schoonderwoerd, maat schappelijk werkster bij de B.O.S. K.; dr. H. Roebers, geneesheer directeur van het zeehospitum .Zonneveld"; dr. A. L. de Groot, revalidatie-arts; de heren J. /er- duin en C. de Blécourt, resp. hoofd van de mytylschool .Zonneveld" en ambtenaar van het maatschappelijk werk. Derde hervormde school Maandagmorgen beginnen de lessen voor leerlingen van de eer ste, tweede en derde klassen van de hervormde school in de op- vangschool aan de Tamarinde straat. Het is de bedoeling van het bestuur van de vereniging voor christelijk volksonderwijs, deze school ieder jaar met een klas uit te breiden. Bij het begin van het nieuwe schooljaar, in augustus a.s., zal dan ook met een vierde klas worden begonnen. Vrouwenbond N.V.V. Donderdagavond hield de N.V.V.- vrouwenbond afdeling Terneuzen de tiende jaarvergadering onder leiding van de voorzitster, mevr. M. A. Sol—van den Broek. In haar openingswoord herinner de mevr. Sol eraan, hoe de oprich ting tien jaar geleden met twaalf leden tot stand kwam en dat de afdeling zich in enkele maanden snel uitbreidde, Zij ssMfte ver volgens de afgelopen tien jaar in vogelvlucht en zij dankte het be stuur voor het vele werk dat ver richt was. Maar ook de leden moe ten medewerking verlenen, want zo zei ze, het bestuur alleen kan geen vrouwenbond in stand hou den. Mevr. L. van DuijnSpruijt, landelijk voorzitster van de vrou wenbond, feliciteerde het bestuur met het 10-jarig bestaan en wekte iedereen op tot het winnen van nieuwe leden. De voorzitter van de Terneu- zense bestuursbond, de heer J. M. Hamelink, had niets dan lof voor het werk van de vrouwenbond in de afgelopen jaren, waarbij hij o.m. wees op het bejaardenwerk. Mevr. DielemanHarte bracht de gelukwensen over van de leden en verzocht het bestuur op dezelfde wijze voort te gaan. Voor dat werk hebben alle leden de grootste waardering. Na een verloting, waaraan vele middenstanders hun medewerking hadden verleend, en een muzikaal gedeelte, verzorgd door de nog jeugdige accordeonist Nico Bijl, sloot de voorzitster de vergadering. Beroepen Ds. M. van Doorn, sinds decem ber 1963 verbonden aan de ge reformeerde kerk (vrijgemaakt) te Axel, heeft een beroep ont vangen naar Vlaardingen. Autobotsing Vrijdagnamiddag omstreeks half zes kwamen op de provinciale weg Axel—Terneuzen ter hoogte van de Magrette twee personen auto's met elkaar in botsing. De bestuurder van de ene per sonenauto, de heer J. B. uit Axel, die in de richting Terneuzen reed, wilde een links van de weg gelegen inrit inslaan, juist op het moment dat uit tegenover gestelde richting een auto be stuurd door de heer W. P. M. van N. uit Koewacht, naderde. Geen der bestuurders kreeg letsel, doch B.'s voertuig werd aan de voorzilde zwaar bescha digd., terwijl Van N.'s auto min der werd beschadigd. Aktie Oranjevereniging De door het Oranjecomité ge houden kollekte heeft ruim 1700 opgebracht. De opbrengst is bestemd voor de komende oranjefestiviteiten. Gemeenteraad Een verschil van opvatting over het wél of niet bouwen van 16 bejaardenwoningen in Sas van Gent tussen de p.v.d.a.-frac- tie en het college van b. en w. en het niet goedkeuren van de verplaatsing van de weekmarkt van de Kloosterlaan naar het nieuwe Keizer Karelplein door rijkswaterstaat vormden de hoofdschotel van de deze week gehouden gemeenteraadsverga dering. De heer M. de Groff (p.v.d.a.) trok fel van leer tegen de han delwijze van b. en w. bij het tot standkomen van de bouw van de 16 bejaardenwoningen die, aldus de heer De Groff, niet alleen niet nodig waren, maar ook niet in het centrum van de gemeente thuishoorden. Uiteindelijk kwam er het toch op neer dat de 16 bejaardenwo ningen in laagbouw zullen wor den gebouwd, voorzien van tuin, tegen een maandelijkse huurprijs inclusief verwarming van rond de honderd gulden. Wat de kwestie van de week markt betreft kon de burgemees ter mededelen dat rijkswater staat het niet goedkeurt dat de martk op dinsdag op het plein zal worden gehouden. Een van de redenen was het grote gevaar dat de rijksweg zou opleveren bij het bezoeken van de markt. Het verkeer was te intensief om de markt naar hier te verplaat sen. Op de vraag van de heer M. de Groff waarom er geen bussen op het plein mochten staan, ant woordde de voorzitter, dat men voor een oplossing zou zorgen ten behoeve van het toerisme. De heer L. de Meijer bracht nog een voorstel naar voren om van de oude openbare school een overdekt zwembad te maken. Dit zou in navolging van elders in den lande een aanzienlijk stuk goedkoper zijn dan andere plan nen. Het werd ter informatie aan genomen, maar van uitvoering zal wel niet veel komen in ver band met de verwezenlijking van het gemeenschapshuis. Mutatie bij zendingscommissie Mevrouw De CaluwéMareels heeft haar werk in de zendings commissie, de classicale zen dingscommissie en de werkgroep ontwikkelingshulp in de kanaal zone moeten opgeven. Haar taak is overgenomen door mevr. Nan- ninga uit Sas van Gent. Vacature in commissie Woord en Antwoord De aktieve groep Woord en Antwoord, die op het gebied van oecumenische samenwerking in Sas van Gent veel werk heeft verzet, heeft momenteel een vacature in haar samenstelling. De heer Wisse die zich niet meer beschikbaar kan stellen, heeft nog geen opvolger. Lezing voor de fotokring Maandag 3 april komt de Sasse fotokring in het clublokaal Ta verne Verbiest weer bijeen. Op het programma staat dit keer een spreker. Het is de heer W. van Corven, die ook aanwezig was bij de oprichtingsvergadering van de fotokring enkele jaren geleden. De heer W. van Corven heeft een verzameling foto's en dia's bij zich om zijn causerie te verluch ten. Na de lezing is er gelegen heid voor de leden om vragen over fototechnische onderwerpen te stellen. Doorlichting Op donderdag 6 april a.s. zal het personeel van de glasfabriek weer in de gelegenheid worden gesteld zich op het bedrijf te laten doorlichten. Op 13 april zal ook het personeel van de Zuid- Chemie hiervan gebruik kunnen maken. Glazenaktie voor zieken en bejaarden De verkenners van Sas van Gent en Westdorpe hebben een glazenaktie op touw gezet ten behoeve van de zieken en bejaar den. Op de glazen staat behalve de wapens van de gemeenten Westdorpe en Sas van Gent een kanaalzicht afgebeeld. Sas van Gent krijgt wasserette In navolging van andere ge meenten zal ook Sas van Gent binnenkort een wasserette bezit ten, mits de benodigde bouwver gunningen verleend zullen wor den. De nieuwe wasserette zal worden ondergebracht in een pand in de Zuidstraat. Het N.V.V. meent dat er duide lijke aanwijzingen zijn dat de Nederlandse economie op weg is naar herstel. De export ontwik kelt zich bevredigend en er blijkt nog weinig van de voorspelde teruggang in de investeringen. Wanneer desondanks allerlei be perkingen te lang gehandhaafd worden, gaan zich spanningen op hopen, die het volgend jaar nie mand meer in de hand kan houden. Voor een evenwichtige ontwikke ling acht het N.V.V. het daarom noodzakelijk dat een teruggang in de consumptie en de bouw wordt voorkomen. In zijn kaderblad „De Vakbeweging" stelt het N.V.V., dat daarbij voorlopig voorop staat een compensatie voor de verhoog de sociale lasten, met name voor de middengroepen, die per 1 juli aanstaande kunnen oplopen tot 3'/2 procent. Het N.V.V. meent dat de besprekingen over de vraag op welke wijze deze compensatie zo effectief mogelijk en tegelijkertijd met een zo gering mogelijke stij ging van de totale loonkosten tot stand kan worden gebracht, op korte termijn dienen te worden ge opend. Het N.V.V. uit in zijn kaderblad voorts kritiek op de geruchten dat bij de kabinetsformatie wordt overwogen het aantal woningwet woningen met 10.000 te verminde ren. Dit is niet alleen funest voor de bestrijding van de woningnood, maar ook voor de werkgelegen heid in de bouw. Het N.V.V. vindt dat er geen garantie is, dat de par ticuliere bouw dit gat zal opvullen. NIEUWE SALPETERZUUR- FABRIEK VAN DE STAATSMIJNEN Tegen het midden van het jaar zullen de staatsmijnen op terrei nen van het stikstofbindings- bedrijf in Geleen een vierde sal- peterzuurfabriek in gebruik nemen. De fabriek is voorzien van 'n installatie voor natte gas- wassing waardoor de uitworp van zwaveldioxyde (een minder aantrekkelijk nevenverschijnsel dat met name de salpeterzuur bereiding eigen is) beduidend minder zal worden dan bij de reeds bestaande drie fabrieken. Men verwacht de luchtverontrei niging tot een minimum te kun nen terugbrengen. Zodra de fabriek op volle toeren draait zal de oudste salpeterzuurfabriek, die van 1931 dateert, worden ge sloten. Dit brengt geen vermin dering van de p'roduktiecapaciteit met zich; de nieuwe fabriek heeft namelijk een capaciteit van hon derd ton stikstof per dag tegen de oude fabriek veertig ton. DE SCHOTTEN DROEGEN ROKKEN. Grote belangstelling voor Terneuzens-Schots huwelijk Vrijdag 31 maart 1967 werd te Terneuzen het huwelijk vol trokken van mej. Muller uit Terneuzen en de heer Brian t Holmes uit Schotland. Deze niet alledaagse gebeurtenis trok uiteraard veel belangstel ling, waarbij ook veler inte resse uitging naar de in Schot se klederdracht gestoken gas ten, die met hun doedelzakken voor een passende omlijsting van dit internationale huwe lijk zorgden. Op de foto verlaat het bruids paar de Goede Herderkerk on der de welluidende tonen van de typisch-Schotse muziek. Van de doden en gewonden die onder de burgerbevolking van Zuid-Vietnam vallen, is 30 pro cent het slachtoffer van de ge allieerde luchtbombardementen en artilleriebeschietingen, zo heeft één van de speciale advi seurs van president Johnson, dr. Howard Rusk, in Washington verklaard. Dr. Rusk die de leiding heeft van een deel van het program ma voor medische hulp aan Viet nam, schatte het aantal burger slachtoffers van de oorlog op 30.000 per jaar. Brand in Oudewater Vrijdagmorgen omstreeks half tien is door nog onbekende oor zaak brand uitgebroken in een houten stal van de boerderij van de heer A. A. Dijksman aan het Rodezand, midden in de kern van het stadje Oudewater. De brand brak uit juist nadat een koe had gekalfd. In de stal bevonden zich 17 koeien en zeven kalveren, welke direct losgesneden konden worden en in paniek de stal ver lieten. Ook een wagen kon nog uit de stal worden gereden. Om wonenden hielpen met dit werk. De hooiberg kon eveneens wor den gespaard, doordat men vrij spoedig de kap naar beneden liet zakken. De brandweer, die snel ter plaatse was, kon de brand vrij spoedig bedwingen, hoewel van de stal niet veel overeind bleef staan. De schade valt nog niet direct te ramen. De heer Dijks man was verzekerd. In de gisteravond gehouden vergadering van de gemeenteraad van Hoek werd officieel afscheid genomen van de oud-gemeente- secretaris J. Dregmans en had de installatie plaats van de heer C. Bernard uit Dwingelo. Het verslag van deze vergade ring wordt opgenomen in het volgend nummer. Op de foto installeert burge meester Hanssens de nieuwe ge meente-secretaris van Hoek. 51 Als een vloedgolf bestormen de krijgers der keizerlijke garde de marmeren trap. Met verbit terde woede doet Aram zijn zwaard door de lucht suizen. Onder de geweldige slag breekt het zwaard van een der soldaten in tweeën, de man wankelt een ogenblik en tuimelt dan met een kreet van ontzetting over de balustrade. Maar onmiddellijk stormen twee, drie anderen naar voren, een lans schampt rake lings langs de schouder van Aram, een zwaard ketst rinke lend af op zijn geheven schild. Een tweede slag doet de lans knecht ineenzakken en rugge lings stort hij de trap af, tegen de schilden van zün strijdmak kers. Met ware doodsverachting vecht Aram verder. Terwijl hij met een geweldige houw een speer en een zwaard in splinters slaat ziet hij in een flits, hoe Macrinus door een der soldaten om het middel gegrepen wordt. Vóór Aram het verhinderen kan ontvangt de in zijn bewegingen belemmerde Romein een krach tige zwaardslag op de helm. De garde-prefect zakt half verdoofd door de knieën en met triomfan telijke gebrul werpt een der sol daten hem de traptreden af. En vóórdat de opengevallen plaats door een der andere samenzweer ders kan worden ingenomen yoelt Aram zich aan drie zijden door sterke handen vastgegrepen. Nog eenmaal daalt de door uit putting pijnlijke arm van de jonge ridder, maar zijn zwaard glijdt af langs de lans van een tegenstander. Een garde-officier wringt het wapen uit zijn hand, terwijl twee andere krijgers hem in hun greep houden. „Werpt hem naar beneden, mannen," schreeuwt de officier, „en sleept hem naar de keizer." I Volgens hem zijn de leden van de Vietkong verantwoordelijk voor het grootste percentage van de doden en gewonden. Veertig procent van de slachtoffers zou namelijk vallen door landmijnen, hinderlagen en andere „wreed heden" van de communisten. De overige slachtoffers zouden val len door het vuur van lichte wa pens, waarvan over het algemeen de herkomst niet kan worden vastgesteld. Op een persconferentie die dr. Rusk in het Witte Huis hield na een gesprek met Johnson, zei hij ook dat de berichten over slacht offers van de Amerikaanse na palmbommen onder de burger bevolking overdreven zijn. Dr. Rusk zei ervan overtuigd te zijn, dat er brandwonden zijn ontstaan als gevolg van napalm bommen, maar bij bezoeken aan 20 van de 49 provinciale zieken huizen in Zuid-Vietnam was hij geen enkel geval tegengekomen. De meeste brandwonden waren een gevolg van het gebruik van De centrale middenstandsor ganisaties, n.l. de christelijke middenstandsbond, het Neder lands katholiek ondernemersver- bond en het Nederlands verbond van middenstandsvakverenigin gen, zeggen in een vrijdag uit gegeven communiqué, dat zij met teleurstelling kennis hebben ge nomen van de eis van de werk nemersorganisaties in de detail handel, dat in de gehele detail handel op zaterdagmiddag vrijaf zou moeten worden gegeven. In williging van deze eis, aldus deze organisaties, zou tot gevolg heb ben dat alle winkels op zater dagmiddag gesloten zullen zijn. De middenstandsorganisaties con stateren dat de vijfdaagse werk week in de detailhandel via de nodige regelingen algemeen ver plicht is gesteld en blijkens ge gevens van de werknemersorga nisaties vrijwel algemeen is in gevoerd. De centrale midden standsorganisaties betreuren het, dat de organisaties van winkel personeel zich bij hun verder gaande eisen zo weinig gelegen laten liggen aan de functie en economische mogelijkheden van de detailhandel en de duidelijk waarneembare behoeften van de consument, aldus het communi qué. benzine in plaats van olie in do fornuizen in de dorpen, zo meen de dr. Rusk. Hij zei dat de V. S. en andere niet-communistischo landen meer artsen en medische hulp naar Zuid-Vietnam moeten sturen, omdat de Zuidvietnamesa medici hun handen vol hebben aan de bestrijding van inheemss ziekten. De Amerikaanse advocaat Mark Lane zei gisteren in een ondertekend artikel in 't Deenss blad Estrabladet, dat hij weet wis het dodelijke schot op president Kennedy heeft gelost. Maar ds tijd was nog niet rijp om alle ge gevens bekend te maken. De offi cier van justitie in New Orleans, Jim Garrison, zou te zzijner tijd alle bewijzen wereldkundig maken. Dat zou tot een politieke chaos in de Verenigde Staten lei den. Volgens Lane hebben Cubanen die tegen Castro zijn een belang rijke rol bij de moord gespeeld. Het werk van Garrison werd ern stig vertraagd door nieuwsmedia in de V.S., die de ondervraagden hielpen en beschermden. Lane, die zich op het ogenblik in New Orleans bevindt, is de schrijver van het boek „Rush to judgment". Daarin worden de bevindingen van de commissie- Warren over de moordaanslag gecritiseerd. De officier van justitie van New Orleans, Jim Garrison, zoekt de moordenaars van president Kennedy onder „ziekelijke ho mos exuelen". Garrison, die een onderzoek leidt naar een komplot van eni ge personen tegen Kennedy in tegenstelling tot het officieel onderzoek van de commissie- Warren, waarvan de conclusie luidde dat alleen Lee Harvey Oswald de president heeft ver moord verklaarde in een vraaggesprek met het Westduitse tijdschrift „Quick" dat de presi dent „het slachtoffer van een komplot van homosexuelen" was. Hij verklaarde ervan overtuigd te zijn, dat hij het bewijs hier voor kan leveren in het proces tegen de zakenman Clay Shaw uit New Orleans, dat over onge veer vijf maanden zal worden gehouden. Volgens Garrison zal hij ook bewijzen dat Oswald niet alleen heeft geschoten, dat de ware dader Manuel Garcia Gonzalez heet en dat Shaw de leider van het komplot is. Hij is echter bereid Shaw te laten lopen, als hij hem de ware moordenaar levert. De ministers van economische zaken en van landbouw en visserij hebben na overleg met het produktschap voor zuivel in het gehele land de volgende maximumwijzen voor consumptiemelknrodukten vastge steld, welke prijzen voor het tijdvak van 2 april 1967 tot en met 30 maart 1968 zullen gelden: per 1/2 liter per 1/1 liter gestandaardiseerde melk gepasteuriseerd (los) ƒ0,27 ƒ0,53 gepasteuriseerd (fles) 0,33 ƒ0,58 hooggeoasteuriseerd (fles) 0 34 ƒ0,59 gesteriliseerd (fles) ƒ0.34 ƒ0,61 taptemelk (fles) ƒ0.25 Karnemelk (los) 0,20 ƒ0,40 karnemelk (fles) ƒ0.25 ƒ0,45 yoghurt (fles) 0 38 ƒ0,69 taptemelkyoghurt (fles) ƒ0.30 vanillevla (fles) 0.49 ƒ0,92 chocoladevla ƒ0,52 ƒ0.98 havermoutpap (fles) ƒ0,39 ƒ0,70 gort- en bloempap (fles) ƒ0,31 0,55 Bovenstaande prijzen voor verpakte melk en melkprodukten gelden zowel voor glas- als voor plastic-verpakking. In kartonverpakking mogen deze prijzen met ten hoogste twee cent per halve liter- en drie cent per literverpakking worden verhoogd. De hooggepasteuriseerde en geste riliseerde melk en melkprodukten worden in flessen met kroonkurk- sluiting geleverd. Deze beslissing betekent, dat in het grootste gedeelte van het land de thans geldende verbruikersprijzen gehandhaafd blijven. Teneinde tot een uniform en daardoor overzichtelijk priisbeeld te komen was het noodzakeliik in enkele gebieden een aantal Driizen eni germate te verlagen, waartegenover in andere gebieden mede op grond van recente kostengegevens een opwaartse prijscorrectie verantwoord werd geacht. Met het oog op bijzondere omstandigheden op de Waddeneilanden en in een aantal gemeenten op Goeree-Overflakkee, Schouwen en Duive- land, Walcheren en Zeeuws-Vlaanderen zal gedurende de maanden juni. iuli en augustus nog een nadere regeljng worden getroffen.

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 3