Het vlot niet erg met de formatie MUL Akkoord tussen artsen en ziekenfondsen Vice-president Humphrey in Europa Ir. Herweijer en mr. Aantjes bedanken voor de eer RADIO DE K0CK Nederland vraagt internationaal overleg over olieramp de Gasverwarming MOHAMMEDAANS „COMMANDO VOOR HEILIGE OORLOG" VERDODEN Het brood maandag één cent duurder Maarschalk Maiinovsky overleden Export van charme HET WEER ZATERDAG 1 APRIL 1967 23e Jaargang No. 6907 Chinezen aangehouden Nederland krijgt 3,5 miljoen gulden uit Europees sociaal fonds Concessies Voor 1967 geen problemen Pensioenregeling De richtlijnen van dr. Veldkamp En de premie? Antwerpse firma wii olie bij Landsend opruimen Hoogwater Weerbericht Zon- en Maanstanden Prank, bij abonnement: TERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur: I. van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 - 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ8,— per kwartaal; per maand 2,70; per week 62 ct Losse nrs 13 ct. DE VRIJE Uitgeefster N.V. v/h Rrma P. 1. van de Sande te Terneuzen Advertenfienrïis per mm 16 et; minimum Per advertentie ƒ2,40 Rubriek „Kleine Advertenties" (géé.. handels advertenties) 5 regels ƒ1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 nr. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Er Is „belangrijke vertraging" opgetreden in de pogingen van mi nister De Jong om te komen tot de formatie van een kabinet, dat zal mogen rekenen op een vruchtbare samenwerking met de volksver tegenwoordiging. Niet alleen heeft de ch-ministers- kandidaat voor landbouw en visse rij ir. Herweijer laten weten niet in aanmerking te willen komen voor een functie, ook de ar-kandi- daat mr. W. Aantjes heeft bedankt. Na het overleg met mede-kandi daten uit de ar-kring, waarbij ook minister Biesheuvel, voorzitter van (ADVERTENTIE) TERNEUZEN Noordstraat 102 Tel. 01150-3128 De Nederlandse regering heeft gisteren de secretaris-generaal van de „intergouvernementele maritie me consultatieve organisatie" (Imco) te Londen verzocht op de kortst mogelijke termijn de raad bijeen te roepen ter bespreking van de problemen, voortvloeiende uit de ramp met de „Torrey Canyon". de ar-fractie uit de tweede kamer, was betrokken, heeft mr. Aantjes late.i weten dat hij „om politieke redenen geen bezwaar" tegen een benoeming zou hebben. Vrijdagavond is evenwel meege deeld, dat hij „om strikt persoon lijke redenen" heeft moeten beslui ten de verantwoordelijkheid voor een ministersfunctie niet op zich te kunnen nemen. Het is vrijwel zeker, dat deze persoonlijke rede nen ten nauwste samenhangen met de gezondheid van mr. Aantjes. Het bedanken van beide kandi daten betekent voor dé formatie „een belangrijke vertraging", zo is meegedeeld. Evenwel beschouwt men in Haagse politieke kringen de situatie niet pessimistisch en is men in het algemeen nog positief ten opzichte van het welslagen van de formatie. Meegedeeld is, dat het bedanken van mr. Aantjes geen consequenties heeft ten aanzien van drs. J. A. Bakker ,de huidige ar-minister van economische zaken, die genoemd wordt als minister van verkeer en waterstaat in het kabinet-De Jong. De formateur zoekt thans naar wegen om voor de posten van landbouw en volks huisvesting toch weer te kunnen komen met een chu- en een arp- kandidaat. (ADVERTENTIE) Een begrip voor Erkend Gasfitter Vlooswijkstraat 79 TERNEUZEN De onderhandelingsdelegaties van de landelijke huisartsenver eniging en het gemeenschappe lijk overlegorgaan van zieken fondsorganisaties hebben donder dagnacht in Utrecht na een ver gadering die duurde van zeven uur donderdagavond tot half drie vrijdagmorgen, overeenstemming bereikt over de inhoud van een contract voor de periode 1967 tot en met 1970. Hiermee is een eind gekomen aan een conflict, dat een half jaar heeft geduurd. In die periode heeft het er verschillende keren naar uitgezien dat het contact tussen artsen en fondsen zou worden verbroken en dat de zie kenfondsverzekerden hun huis artsen zelf zouden moeten be talen. „Maar", zo zei dr. A. E. G. M. Weijenborg, de voorzitter van de onderhandelingsdelegatie van de LHV, „de redelijkheid heeft ten slotte gezegevierd". De militaire commandant van gröot-Djakarta, generaal-majoor Amir Machmoed, heeft het „mo hammedaanse commando voor de heilige oorlog" in het gebied van Djakarta verboden, aldus wordt door plaatselijke bladen gemeld. Naar algemeen bekend was, waren de leiders van dit com mando voormalige leden van de verboden mohammedaanse Mas- joemi-partij. Volgens diploma tieke waarnemers willen de auto riteiten een herleving van die partij onder de dekmantel van het „commando" voorkomen. De partij werd in 1960 door Soe- karno verboden na beschuldiging van betrokken te zijn geweest bij de opstand van leger-kolo- nels. Het protestantse parlementslid mevrouw Walandouw heeft voor gesteld een van de presidentiële paleizen in Djakarta tot zetel van het parlement te maken. Het Indonesische leger heeft donderdag bekendgemaakt, dat er een aantal Chinese burgers zijn aangehouden die tegen de regering-Soeharto gerichte pam fletten hadden verspreid. Volgens de stafchef van het garnizoen van Djakarta, brigade generaal Soetopo Djoewono, wa ren de Chinese burgers in de vlugschriften opgeroepen tot een gewelddadige actie. Ook was het de bedoeling de voormalige leden van de verboden communisti sche partij in het geweer te brengen, aldus de generaal. De drie miljoen Chinezen in Indonesië vormen een ernstig probleem voor de autoriteiten. Mede op grond van de beschul diging dat zij betrokken zijn ge weest bij de mislukte staatsgreep van 1 oktober 1965, zijn allerlei beperkende maatregelen tegen de Chinezen genomen. Onlangs hebben Chinezen in de Oostja- vaanse steden Pasoeroean en Probolinggo geprotesteerd tegen een bepaling die hun het handel drijven verbiedt. Generaal Djoewono deelde mee, dat de militaire autoriteiten in Djakarta verscheidene grote Chi nese handelsondernemingen on der toezicht hebben gesteld, om dat zij communistische activiteit zouden hebben gefinancierd. De E.E.G.-commissié heeft aan Nederland 3,5 miljoen gulden toegekend uit het Europese so ciale fonds, dat de helft kan ver goeden van kosten die de E.E.G.- landen maken voor herscholing en herplaatsing van werklozen. De commissie keurde eveneens uitkeringen goed aan België, Duitsland, Italië en Luxemburg, waarmee in totaal circa 3,2 mil joen gulden gemoeid zijn, zo is vrijdag in Brussel bekendge maakt. De uitkering aan Nederland vergoedt de helft van kosten die len behoeve van heropleiding en herplaatsing van 1.100 arbeiders zijn gemaakt. Het akkoord heeft van beide partijen concessies gevergd. Zo zullen voor wat het kostendeel van het abonnementshonorarium in de periode 1968 tot en met 1970 betreft, niet zoals de artsen wèl en de ziekenfondsen niet wensten nu al richtbedra gen worden opgenomen. Men is overeengekomen, zo spoedig mogelijk te beginnen aan een „kostengesprek" aan de hand van een enquête naar de werkelijke kosten van de huisartsen. Als dit gesprek voor 1968 niet kan wor den afgerond, zullen de fondsen de artsen in dat jaar voor hun praktij kkosten zeven gulden per verzekerde (1967: ƒ6,21) betalen, een bedrag dat later zo nodig zal worden herzien. De kosten vormden verreweg het moeilijkste punt bij de be sprekingen en de vergadering moest dan ook verschillende ma len worden geschorst om beide partijen de gelegenheid te geven, zich over het compromis ten aan zien van het kostendeel te be raden. Voor 1967 leverde de overeen komst weinig problemen op. Dit jaar worden de honoraria alleen trendmatig verhoogd. Verder wordt per verzekerde 2,41 gere serveerd voor de pensioenvoor ziening van de huisartsen. De be dragen voor het netto-honora rium in 1968, 1969 en 1970 stem men overeen met die uit het rap port van de commissie-Van der Ven, zoals minister Veldkamp in zijn richtlijnen van 10 maart heeft bepaald (een jaarlijkse trendmatige verhoging plus een extra-aanpassing van in totaal 51 procent). Zoals gezegd zullen de kostenvergoedingen pas worden ingevuld na „nadere besprekin gen". Wel is nu al bepaald, dat ten aanzien van de kosten de „2600-deler" zal worden toege past, dat wil zeggen dat de ver goedingen worden berekend op basis van' eën praktijk van 2600 zielen. Met betrekking tot de pensioen reservering is besloten, dat de gereserveerde gelden zullen wor den beheerd door een stichting van de L. H. V. Indien vóór 1 januari 1971 geen wetsontwerp aanhangig is gemaakt om de pen sioenregeling voor de huisartsen te effektueren, zullen deze gelden onder meer om fiscale redenen worden gerestitueerd aan de ziekenfondsen. De belangrijkste concessie die de L.H.V. heeft gedaan, noemde dr. Weijenborg het loslaten van de structuur van het rapport-Van der Ven en daarmee ook van de binding der huisartsenhonoraria aan de ontwikkeling van de sa larissen van de hoofdgeneeskun digen in overheidsdienst. De waarnemend voorzitter van het G. O. Z., de heer M. Swenker, zei dat ook de ziekenfondsen con cessies hebben gedaan. Zij zijn niet alleen akkoord gegaan met de formulering van de kostenpa- ragraaf waarin voor 1968 toch reeds een bedrag is opgenomen, maar zij hebben in de tarieven voor geneeskundige hulp aan mobiele groepen, voor verloskun dige hulp en voor hulp aan ver zekerden in moeilijk bereikbare gebieden ook dr/ 2,41 pensioen- reSerVering swcty hetgeen naar hun mening volgens de richtlijnen van minister Veld kamp niet noodzakelijk was. Mr. H. Jansen, de secretaris van de ziekenfondsraad die de vergadering leidde, verklaarde dat de concept-overeenkomst in de ziekenfondsraad uitsluitend zal worden getoetst aan de richt lijnen van de minister. Zijn per soonlijke mening is, dat dit geen moeilijkheden zal opleveren. Welke gevolgen de uitvoering van de voor vier jaar gesloten overeenkomst zal hebben voor de hoogte van de ziekenfondspremie, is nog niet te zeggen. Vast staat wel, dat de ziekenfondsen in 1967 twintig miljoen gulden extra zul len moeten uitgeven voor de huisartsenhulp. Voor dit bedrag zou de premie moeten worden verhoogd met 0,1 procent van de loonsom. Dit zou per 1 juli een verho ging van 0,2 procent noodzakelijk maken om voor het hele jaar op een gemiddelde van 0,1 te komen. Met andere woorden: de vorige week door de ziekenfondsraad geadviseerde premie van 6,8 pro cent zou 7 procent moeten wor den. Recente stijgingen van de grondstoffenprijzen in het bak kersbedrijf hebben de minister van economische zaken aanlei ding gegeven na overleg met de Nederlandse bakkerijstichting ermede akkoord te gaan, dat met ingang van 3 april a.s. de prijs van het grootbrood met één cent per 800 gram wordt ver hoogd. Door deze prijsverhoging komt de prijs van waterwitbrood in de steden, waar de prijs van dit brood, afgehaald in de winkel, thans ten hoogste 65 cent be draagt, op maximaal 66 cent. In de provinciesteden, waar de hui dige winkelprijs 66 cent bedraagt, mag deze worden verhoogd tot 67 cent. In de overige plaatsen mag de winkelprijs van 67 cent op 68 cent worden gebracht. De prijzen van volkswitbrood en volksbruinbrood mogen even eens met 1 cent worden ver hoogd. De nieuwe prijzen van deze broodsoorten zullen ook na de prijsverhoging 2 resp. 3 cent beneden die van waterwitbrood moeten liggen. Ook de andere grootbroodsoorten kunnen met 1 cent per 800 gram in prijs wor den verhoogd. Onveranderd geldt, dat de prijzen voor thuisbezorgd brood 3 cent per 800 gram hoger mogen zijn dan de maximale prijzen voor in de winkel afgehaald brood. KONINGIN JULIANA OPENT WIJKGEBOUW Koningin Juliana heeft een dezer dagen het nieuwe wijkgebouw van de vereniging voor diaco- nessenarbeid te Uddel officieel geopend. Op de foto: de vorstin temidden van de kleintjes, die de plechtigheid met kinderlijke vreugde opluisterden. Een Antwerpse firma, de „Vecom", is van plan maandag aan de Britse autoriteiten een plan voor te leggen voor de vol ledige vernietiging van het olie tapijt van de „Torrey Canyon", zo wordt in Antwerpen ver nomen. De firma, die door haar des kundigen de toestand ter plaatse heeft laten bestuderen, wil als proef eerst de olie opruimen die dezer dagen door twee Noorse tankers in de Noordzee zou zijn geloosd. Maarschalk Rodion Maiinovs ky, de Russische minister van defensie, is vrijdag overleden, aldus het persbureau Tass. Maiinovsky, één der grootste Russische oorlogshelden, werd 68 jaar. Reeds lang was bekend dat hij leed aan een ongeneeslijke vorm van kanker. Maarschalk Maiinovsky volg de op 26 oktober 1957 maarschalk Zjoekov op als minister van defensie van de Sowjet-Unie. Maiinovsky werd in 1898 in Odessa geboren en nam reeds op jeugdige leeftijd dienst in het leger van de tsaar. Hij maakte tijdens de eerste wereldoorlog deel uit van de Russische expe ditionaire troepen in Frankrijk. Hij keerde in 1917 naar Rusland terug, waar hij vocht in de bur geroorlog. In 1926 werd hij lid van de communistische partij. In het blad „Ogoniok" onthulde hij dat hij tussen 1936 en 1939 vocht in de Spaanse burgeroorlog. In 1941 werd Maiinovsky bevorderd tot luitenant-generaal. De maar schalk oogstte zijn eerste grote roem toen hij in 1943 voor Sta lingrad de Duitse troepen onder Von Manstein een zware neder laag bezorgde. In september 1944 werd Maii novsky aan het hoofd geplaatst van de Russische strijdkrachten in het verre oosten. Men veron derstelt dat hij veel heeft ge daan voor de uitbreiding en ver sterking van het militaire poten tieel in Korea en China.. Op 9 mei 1960 maakte Maii novsky het neerschieten van een Amerikaans U-2 verkennings vliegtuig bij Sverdlovsk bekend, hetgeen zou leiden tot het mis lukken van de topconferentie van de grote mogendheden in Parijs, naar welke conferentie (1420 mei 1960) Maiinovsky Chroesj- tsjov vergezelde. De steun die de maarschalk zou hebben gegeven aan de leden van het presidium die tegen pre mier Chroesjtsjov waren, zou be slissend zijn geweest voor de ver wijdering van Chroesjtsjov op 14 oktober 1964. Het is een beetje een ongeluk kige zaak geworden met de reis van Hubert Humphrey langs de Europese hoofdsteden. De vice- president der V. S. is er op uit gestuurd om vooral in Bonn, maar ook elders, de onlustgevoe lens wat te temperen die toe nemen naarmate Johnsons be zoek wordt uitgesteld. Het vice-presidentschap maakt Humphrey wel formeel tot de tweede man in Washington, maar overbekend is dat hij in feite een loze post bezet, zeker onder een zelfdoenerige president als John son is. Die wetenschap bederft veel van het effekt dat Johnson had bedoeld: ik stuur mijn hoog ste man om te tonen dat Europa wel degelijk in de belangstelling staat. AVERECHTS Het is buiten kijf dat op het lijstje van belangrijke zaken van president Johnson eerst Vietnam komt en dan nog eens een paar maal Vietnam, vervolgens wat interne zaken en dan pas Europa. Dat is logisch, want grote Euro pese problemen zijn er maar wei nig en dan zijn het nog zaken die de Europeanen zelf behoren uit te zoeken. De weinige keren dat Washington zich inliet met een Europese zaak, bijv. het beplei ten van Engelands lidmaatschap van de E. E. G., werkte die belangstelling alleen maar averechts. Vooral in Parijs vroeg men zich af waarmee de Ameri kanen zich eigenlijk bemoeiden. PUZZELS Een puzzelzaak blijft ook de NAVO. Daarin is voor de Ameri kanen weinig eer te behalen. Als ze een initiatief willen nemen, wordt dat door De Gaulle opge vat als een poging om de Euro peanen de wet voor te schrijven. Trouwens, voor een vernieuwing van de NAVO zal men moeten wachten tot er een andere baas in Parijs zetelt. Het meest ongerust is men in Bonn, waar men vreest dat John son zodanig streeft naar goede relaties met Moskou dat hij daar voor wel eens een offer in Euro pa zou kunnen brengen dat de Duitsers onaangenaam is. Goede gronden voor die angst zijn er niet veel. De kwestie van de Amerikaanse troepen (die de V. S. komen te staan op een grote dollarexport die ze graag gecom penseerd zagen door Duitse aan kopen in de V. S.) is soepel op gelost, zeer soepel zelfs. En on dertussen is minister Brandt al druk bezig tot betere betrekkin gen over het ijzeren gordijn te geraken. Hij kan dan de V. S. niet verwijten dat ze ditzelfde doen. Zo wordt het bezoek van Hum phrey meer een offensief van charme, een onderneming die minder zakelijke oogmerken heeft dan wel de bedoeling om de V. S. in Europese ogen een wat vriendelijker gezicht te geven. En dan is de keuze om hem te sturen nog niet eens zo dwaas geweest. Plechtige ver togen en verklaringen helpen weinig tegen onberedeneerde on lustgevoelens; een beetje charme vaak wel. ZONNIGE PERIODEN Een thans nabij noord-Noor- wegen gelegen depressie vult verder op, terwijl een rug van hoge luchtdruk zich van de Brit se eilanden in de richting van ons land verplaatst. Door deze ontwikkeling wordt de buiigheid geleidelijk onderdrukt, zodat vandaag over het algemeen min der buien zullen vallen dan vrij- ZATERDAG 1 APRIL Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. n.m. 6.06 6.42 6.42 7.16 7.15 7.14 7.52 7.51 ZONDAG 2 APRIL Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. n.m. 7.16 7.54 7.52 8.26 8.25 8.30 9.04 9.03 MAANDAG 3 APRIL Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 8.42 9.18 9.52 10.33 9.51 10.32 n.m. 9.23 9.59 dag en meer zonnige perioden zullen voorkomen. De wind zal geleidelijk nog verder afnemen. Aanvankelijk zal hij uit noordelijke richtingen waaien, maar later wordt hij ver anderlijk. Door deze windafname stag neert de aanvoer van koude lucht naar onze omgeving, zodat de temperaturen vandaag iets hogere waarden kunnen berei ken dan gisteren. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Zwakke wind Zonnige perioden,' maar aan vankelijk ook hier en daar een regen- of hagelbui. Overwegend zwakke wind. Dezelfde tempera turen als vrijdag of iets hogere. April 1 2 3 4 5 6 ZON op onder 19.13 19.14 19.16 19.18 19.19 19.21 6.17 6.14 6.12 6.10 6.08 6.05 MAAN op onder 3.00 9.35 3.55 10.38 4.34 11.50 5.01 13.06 5.20 14.21 5.34 15.34

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 1