PROVINCIAAL NIEUWS De Indonesische strijd tegen het communisme Marathon PERIODIEKE KEURING VAN AUTO'S TOENEMENDE VERONTREINIGING VAN ZEE EN STRANDEN menko Tëklenka? Pagina 4 DE VRIJE ZEEUW Axel Breskens Oostburg Othene Sas van Gent Toestand in West-Irian kritiek De Indonesische export VERKAPTE SUBSIDIES VOOR FRANSE STAALINDUSTRIE? Oppositie gaf geen gevolg aan invitatie van mevr. Gandhi Mao's echtgenote op de vingers getikt? Marihuana en l.s.d. aan Caiifornische universiteit Nederlanders goede Australische burgers Ontmoedigde Duitsers zagen van overval af F.A.O. dankt paus voor encycliek Agenda UITBREIDING VAN HONDSDOLHEID IN BELGIE Nieuwe Amerikaanse opperbevelhebber in Europa Beroeo op rederijen Daders postdiefstal in Wenen gevat „Waterwisser" gaat olie uit Engelse havens verwijderen Vrijdag SI Maart 196? (ADVERTENTIE) De gemeenteraad vergadert op 4 april Op dinsdag 4 april a.s. komt de gemeenteraad van Axel in openba re zitting bijeen. In behandeling komen de volgen de agendapunten: Voorstel tot verkoop van een perceel bouwgrond aan de Van Middelhovenstraat aan de heer A. W. Verduijn te Breskens; voorstel tot verkoop van een perceel bouwgrond aan de Marij- kestraat aan de heer J. Wieles te Axel; voorstel tot verkoop van een perceel bouwgrond aan de Elzas- straat aan de firma F. J. Steel Zn te Axel; voorstel tot aankoop van de woning Nassaustraat 3 van de heer F. den Doelder te Axel; voorstel tot het nemen van een besluit ex artikel 21 van de wet op de Ruimtelijke Ordening tot voorbereiding van het bestem mingsplan zuid-oost; voorstel om het verzoek van de raad der gemeente Breskens om adhesie-betuiging aan een motie m.b.t. het systeem van de procen tuele loonsverhogingen bij de sala rismaatregelen voor kennisgeving aan te nemen; voorstel tot het verlenen van een subsidie aan de gezamenlijke stichtingen voor de geestelijke volksgezondheid; voorstel tot het garanderen van de rente en aflossing van een door de heer E. J. Vink, Walstraat 40 te Axel, te sluiten geldlening ten be hoeve van de in eigendom te ver krijgen nieuwe woning, Bizetstraat 12; voorstel tot het aangaan vat, een vaste geldlening, groot ƒ200.000, met de N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeenten te 's-Gravenhage; voorstel tot het restaureren van 48 woningwetwoningen in de Ju- lianastraat; voorstel tot het afsluiten van een nieuw contract met de P.Z.E. M. inzake de stroomlevering ten behoeve van de openbare verlich ting; voorstel tot het toekennen van een extra jaarlijkse bijdrage aan de Zeeuws-Vlaamse woningbouw vereniging t.b.v. de bouw van 48 beiaardenwoningen aan de Kanaal kade als bedoeld in artikel 15, vierde lid, van de beschikking geldelijke steun particuliere huur woningen; voorstel tot het verlenen van een krediet voor het aanbieden van een aandenken aan de school kinderen ter gelegenheid van de blijde gebeurtenis in het prinselijk gezin; voorstel tot het verhogen van de subsidies aan muziekgezelschap pen. MEDEDELINGEN a. Bij besluit van 21 maart 1967 is C. J. J. Willemsen benoemd tot plantsoenarbeider in vaste dienst, ingaande 28 maart 1967, b. Bij besluit van 21 maart 1967 is J. F. de Bakker benoemd tot plantsoenarbeider in vaste dienst, ingaande 28 maart 1967. Beiaardconcert Zaterdag 1 april van 15 tot 16 uur wordt het beiaardconcert weer verzorgd door mevr. M. J. Moerdij kVanders walm. Het programma luidt 1. Tune „Dan zal de beiaard spelen" P. Benoit 2. Preludium Staf Nees 3. 't Is lente M. J. Moerdijk 4. 't Zonnetje schijnt Piet v. d. Broek 5. Voorjaar 6. Als 't vaantje wappert, beiaardier E. Hullebroeck 7. Klein speelstuk Leen 't Hart 8. Wiegenlied Joh. Brahms 9. Klompenliedeke E. Hullebroeck 10. Petite Suite op fa ré, ti so Leen 't Hart 11. Ik zag Cecilia komen Ad. Denijn 12. Bijendans Ab. Lichtendahl 13. Tune Raadsvergadering De raad der gemeente Bres kens vergaderde onder voorzit terschap van burgemeester J. Eekhout. Aan de turnvereniging D.Ï.O. werd een subsidie verstrekt van 630,70. Aan de bouwverenigingen wer den de ondergrond van de wo ningwetwoningen verkocht als volgt: aan de algemene woningbouw vereniging Breskens: 9 bejaarden woningen (Vijverlaan) 17.100,-; 31 woningwetwoningen in de Evertsenlaan en Bankertlaan f 80.724,2 woningwetwonin gen (Evertsenlaan) 5208,—; 47 woningwetwoningen in de Ad miraal de Ruijterlaan, Karei Doormanlaan en Ringlaan voor 122.388,—; 6 bejaardenwonin gen in de Vijverlaan ƒ11.400,— en 42 woningwetwoningen aan de Papaverstraat, Ringlaan, Ro zenstraat, Seringestraat en Van Zuyenstraat voor f 109.368,—; aan de Kath. Zeeuws-Vlaamse woningbouwvereniging te KIoos- terzande: 6 woningwetwoningen in de Bankertlaan 15.624,—; 10 woningwetwoningen in de Ring laan 26.040,— en 6 woningwet woningen in de Rozenstraat voor 16.634,-»» Verkoping woonhuis Notaris K. v. d. Berg heeft deze week in café „Dorpszicht" pu bliek verkocht het woonhuis Der de Zandstraat 7. Ingeschreven werd voor ƒ8601,75. Na oproep werd koper de heer A. de Kruijter te Breskens, voor 8800. Aanvoer vismijn Aan de vismijn te Breskens is aangevoerd in de week van 19 t/m 2 maart: 2780 kg export garnalen; 380 kg bot; 1790 kg schar; 5464 kg schol; 15013 kg tong; 398 kg tarbot; 389 kg griet; 8522 gul; 1832 kg wijting; 4 kg rog; 111 kg onverkochte gul; 112 kg onverkochte schol en 625 kg onverkochte bot. Vergadering van de gemeenteraad De gemeenteraad van Oost burg besloot niet over te gaan tot het betuigen van adhesie aan de motie van de gemeenteraad van Breskens, omdat de salaris- politiek van de regering niet ter beoordeling ligt van de gemeen teraden. Alleen de fraktie van de partij van de arbeid was een andere mening toegedaan en stemde voor de motie, die overi gens voor kennisgeving werd aangenomen. De stichting Bejaardenzorg West Zeeuws-Vlaanderen diende een verzoek in om de grondprijs op het Ledelplein voor het nieuw te bouwen bejaardenhuis te ver minderen. De heer Mijs merkte hierbij op, dat hij aan de hand van het schetsplan had berekend dat de grond zeker 1000 meter minder was dan oorspronkelijk was aangegeven. Dit betekent een prijsverschil van 44.000 gul den en hij vond dat een ernstig feit. Burgemeester Van Leeuwen antwoordde dat hij dat niet di- rekt kon controleren. Het voor stel werd aangehouden en aan het adviesbureau zal tekst en uitleg worden gevraagd. De gewestelijke raad voor het landbouwschap blijkt niet inge nomen te zijn met de voorberei ding voor de aanleg van een bos in de Sophiapolder. Men ver zocht dit voorbereidingsplan in te trekken. De Leer Dekker was hier direkt voor. De heer Mijs vroeg zich af of het niet beter was te wachten tot de samenvoe ging een definitief feit was. De heer Storm van de p.v.d.a. kon waardering opbrengen voor het plan. De burgemeester was de mening toegedaan dat het plan veel sympathie had ondervon den buiten landbouwkringen. Hij gaf toe dat er hoge kosten aan zijn verbonden, maar daar staat tegenover dat er ook flinke sub sidies uit de bus zullen komen. Na uitvoerige discussie werd be sloten geen gehoor te geven aan de wens van het landbouwschap. Vóór het verzoek stemden de heren Dekker, Barendregt en Le Nobel. Prijskaarting De paaswedstrijd te Othene trok als gewoonlijk veel belang stelling. De uitslag luidde: 1. A. Stoffels; 2. J. Verhelst; 3. J. Vinke; 4. C. J. v. d. Broeke; 5. F. v. d. Hooft; 6. Jac. de Bruij- ne; 7. Joh. de Vos; 8. Joh. de Vis ser; 9. Iz. de Jonge; 10. J. War rens; 11. A. Zegers; 12. J. Smole- naars. Eerste oecumenische Paasjubel te Sas van Gent Zondagavond vond in de r.k. kerk te Sas van Gent de eerste oecumenische Paasjubel plaats. Voor deze dienst bestond zowel van de zijde der katholieken als van de zijde der protestanten een redelijke belangstelling. Ds. W. H. Gispen zorgde voor de liturgie en kapelaan J. Adriaansen voor de meditatie. De dienst die uiter aard in het teken van de opstan ding stond, werd beurtelings met Schriftlezingen en gezangen op geluisterd. Burgemeester Den Boer las uit het oude testament Exodus, van hoofdstuk 12 en 13 enkele verzen. De aanwezigen zongen onder meer gezangen uit het oecumenisch liedboek. Mevr. F. Stern-Dooyeweerd uit Sas van Gent die 't orgel bespeelde, zong enkele solo's. De heer R. J. P. Bauwens begeleidde haar hierbij op de fluit. De Indonesische minister van buitenlandse zaken, Malik, heeft volgens de Indonesische pers ge zegd dat honderden Indonesiërs in China een militaire opleiding krijgen in de provincie Woehan om sabotage te bedrijven in In donesië. De mohammedanen in de provincie Sinkiang worden door de Chinezen onderdrukt, zei Malik, Hij riep de Indonesische mahammedanen op zich daar tégen te verzetten. Het officiële persbureau An- tara meldde dat 173 winkels van Chinese eigenaars in Banjoe- wangi (Oost-Java) door de plaat selijke autoriteiten zijn gesloten. Het legerblad „Angkatan Ber- sendjata" schreef naar aanlei ding van de Russische waarschu wing in de „Prawda" dat men zich niet met de binnenlandse aangelegenheden van andere lan den moet bemoeien. Zoals ge. meld waarschuwde de „Prawda" de huidige Indonesische regering dat de betrekkingen tussen bel de landen zullen verkoelen wan neer de anti-communistische campagne niet ophoudt. „Angka tan Bersendjata" schrijft nu dat uit de bloedige communistische opstanden van Madioen in 1948 en van 1965 blijkt dat commu nisme in Indonesië niets kan worden toegestaan. Het verbieden van het communisme doet niets af aan de Indonesische strijd tegen imperialisme en zal geen wijziging brengen in de onaf hankelijke en actieve buiten landse politiek van het land, al dus het blad. De christelijke groeperingen in Indonesië hebben de regering in lichtingen gevraagd over de ont wikkeling in West-Irian, zo meldt het persbureau Antara. Zij verwijzen naar de mededelingen van een afgevaardigde van West- Irian in het volkscongres dat de toestand in dat gebied kritiek was en er dringend behoefte be stond aan voedsel en kleding. Personen die in nauw contact staan met de Indonesische mone taire raad, hebben donderdag het krantenbericht van woens dag, dat de Indonesische export naar Hongarije, Roemenië en Bulgarije zou zijn stopgezet, Het legerblad „Angkatan Bersendjata had dat gemeld. Gezegd werd dat deze maat regel wel in overweging was ge nomen nadat de drie landen In donesische exportprodukten niet direct wilden betalen, blijkbaar om het geld te gebruiken ter compensatie van de Indonesische schulden aan die landen. Honga rije liet echter later aan de In donesische autoriteiten weten dat het wel wilde betalen. Of Bulgarije en Roemenië dat ook hebben gedaan, werd niet mee gedeeld. tegengesproken. Een der Nederlandse afge vaardigden in het Europese par lement, mr. C. Berkhouwer, heeft aan de hoge autoriteit der E.G, K.S. vragen gesteld over berich ten, volgens welke de Franse overheid aan de staalindustrie leningen verstrekt tegen een rente die aanmerkelijk lager is dan de rente waartegen de Fran se staat zelf leningen op de kapi taalmarkt opneemt. Zou zo'n handelwijze niet in strijd zijn met het E.G.K.S.-ver- bod van nationale subsidies en is de hoge autoriteit van plan aan dit renteverschil bijzondere aan dacht te geven, als zij haar ad viezen uitbrengt over de inves teringsplannen van de Franse staalindustrie, aldus de vraag van mr. Berkhouwer. Machtig, zo'n jack. Sportief, modieus. De sterke stof is en creëerde het model. De leiders van de zes oppositie partijen in het Indische parle ment hebben woensdag gewei gerd aan te zitten aan een diner met mevrouw Indira Gandhi, de premier van de regerende con grespartij. Het diner werd ge geven ter ere van de nieuwe voorzitter van de volksraad, een voormalige minister van de con grespartij. De houding van de oppositieleiders was niet gericht tegen de eerste-minister, doch bedoeld als protest tegen de con grespartij, die zich niet zou heb ben gehouden aan een afspraak, dat de plaatsvervangend voor zitter van de volksraad een lid van de oppositie zou zijn. Door dat de 200 afgevaardigden van de oppositiepartijen de zaal verlie ten, toen de verkiezing van de plaatsvervanger aan de orde was, werd een lid van de congrespar tij gekozen. Zoals bekend heeft de con grespartij bij de jongste verkie zingen gevoelige verliezen ge leden. Volgens de „Star", een in Hongkong verschijnend Engels talig blad, zou Tsjiang-Tsjing, de echtgenote van de Chinese lei der Mao Tse-Toeng, een repri mande hebben gekregen omdat zij in naam van haar man orders zou hebben gegeven waartoe zij niet bevoegd was. Zij zou de mi nister van binnenlandse zaken opdracht hebben gegeven de ge zinnen van het staatshoofd Lioe Sjao-Tsji en van de algemene partijsecretaris Teng Hsiao-Ping uit hun officiële behuizingen in Peking te zetten. Deze order, waarover de minister eerst kon- takt met premier Tsjoe En-Lai opnam, werd achteraf ingetrok ken en Mao's echtgenote op de vingers getikt, aldus weet de „Star" te melden. Een kwart van de 28.000 stu denten van de universiteit van Californië in Berkeley rookt ma rihuana, zo deelde woensdag het hoofd van de gezondheidsdienst van deze universiteit, dr. Henry Bruyn, in een interview mee. Uit een onderzoek was verder ge bleken dat zes tot acht procent van de studenten het hallucina- I tiemiddel l.s.d. gebruikt. Naar aanleiding van de verhui zing naar een ander pand van het Australische emigratiekantoor in Den Haag heeft de Australische minister voor emigratie B. M. Snedden in een door hem ver strekte verklaring gezegd, dat „de verhuizing van 141.000 Nederlanders naar Australië de afgelopen 20 jaar de banden tus sen Australië en Nederland heeft verstevigd. „Ongeveer 1 procent van de Australische bevolking is Neder lands van geboorte. We vinden 't fijn om hen te hebben. Wij zou den graag willen dat er meer kwamen", aldus minister Sned den. „De Nederlanders hebben be wezen goede burgers te zijn. Zij kunnen zich snei aan de Austra lische levensgewoonten aanpas sen. Ons emigratiewerk begon 20 jaar geleden met de eerste vesti ging van de Australische legatie in Nederland. Zij was de afge lopen 15 jaar in de Javastraat ge huisvest. Dit adres werd geïdentificeerd met ons werk in Holland. Het was een beginpunt, waar velen de „go ahead" naar een nieuw leven in Australië werd gegeven. Nu wordt ons „thuis" in Hol land de „Mauritskade 19" in Den Haag. Het is m'n wens dat op een dag 't nieuwe kantoor net zo'n goede emigratie-geschiedenis zal heb ben als de Javastraat, aldus be sloot minister Snedden zijn ken nisgeving van de adreswijziging in Den Haag. Een cafetariahouder op de Nieuwendijk in Amsterdam stond woensdagmiddag even beteuterd te kijken toen een jonge Duitse klant, 19 jaar oud, op een ge geven moment een houten wa penstok te voorschijn haalde en hem deze mistroostig overhan digde. Hij had al uren in de cafetaria gezeten, waarvan ge ruime tijd met een vriend, ook een Duitser, die echter op het kritieke moment afwezig was en ook niet meer is teruggekomen. Het incident gebeurde toen de cafetariahouder de jongen vroeg eindelijk eens af te rekenen en het verhaal was, dat hij en zijn vriend van plan waren geweest de kas van de cafetaria leeg te roven, maar dat hun uiteindelijk de moed had ontbroken. Urenlang hadden de jongens rondgehan gen, af en toe wat bestellend, maar van de snode plannen was niets gekomen. Op het politie bureau bleek de jongen een mes bij zich te hebben. Zijn vriend had hij enkele dagen tevoren ontmoet in de hal van het cen traal station. Hij kende hem slechts bij zijn voornaam „DUIVETIL" VOOR POLITIE Oudenrijn: Dit is de zestien meter hoge „duivetil" van waaruit de politie op drukke tijdstippen het verkeer op het verkeersplein kan overzien en regelen. NEGEN LANDEN OP DE WEEK VAN DE FILMKRITIEK IN CANNES Voor de week van de kritiek van het filmfestival in Cannes, dat van 27 april tot 12 mei wordt gehouden zijn films uit negen landen gekozen. Daarbij is de rol prent „Jozef Katus" van de Nederlandse cineast Wim Ver stappen. B. R. Sen, directeur-generaal van de F.A.O., de voedsel- en landbouworganisatie van de Ver. Naties, heeft paus Paulus mede namens zijn organisatie, in een telegram dank betuigd voor de publikatie van de encycliek „po pulorum progressio". De heer Sen zegt in het telegram ervan over tuigd te zijn dat op het appèl van de paus ten behoeve van de „onterfden" op concrete wijze gereageerd zal worden door de volkeren en de leiders van de wereld, die in staat zijn deel te nemen aan de strijd tegen de on rechtvaardigheid. Het verbond voor veilig verkeer overlegt op 't ogen blik met de importeurs van grote automerken om te ko men tot de invoering van periodieke keuringen van auto's bij alle dealers van de betrokken merken, aldus deelt het verbond mee. Hierbij wordt ook gedacht aan de verkoop van tweede hands-auto's voorzien van keuringsrapport en vignet, Waardoor de aspirant-koper grotere zekerheid dan tot nu toe wordt geboden. Gezien 't gevorderde stadium waar in dit overleg verkeert, is volgens het verbond te ver wachten dat nog dit jaar mèer dan een kwart miljoen werkelijk veilige auto's op de weg zullen komen. In verschillende landen van Europa bestaat een ver- plichtig tot periodieke keu ring van auto's, met name in Duitsland, België, Engeland, Zweden en Frankrijk. In ons land biedt het verbond voor veilig verkeer in samenwer king met de Bovag reeds een aantal jaren de mogelijkheid vrijwillig veiligheidsinspek- ties te laten verrichten in een 600-tal daartoe geselek- teerde garagebedrijven. Dit houdt in dat, wanneer een auto voldoet aan de gestelde eisen deze wordt voorzien van een vignet en een in- spektierapport. Deze keuring geeft de automobilist de zekerheid dat bijv. bij weg controles door de politie geen gebreken kunnen wor den geconstateerd, aldus het verbond. Nu herhaaldelijk wordt aangedrongen op de invoe ring van een verplichte auto keuring, acht het verbond het van belang dat steeds meer bedrijven de veilig- heidsinspektie van het ver bond aan de grote onder houdsbeurten koppelen. ZATERDAG 1 APRIL TerneuzenLuxor-Theater, 8 uur„Modesty Blaise". Gebouw „De Schakel", 8 u.: „The Sheiks" uit Stekene (B.). ZONDAG 2 APRIL Terneuzen; Luxor-Theater, 2.30 uur: „De wreedste aller ama zones": 5 en 8 uur: „Modesty Blaise". MAANDAG 3 APRIL TerneuzenLuxor-Theater, 8 uur: „De wreedste aller ama zones". DINSDAG 4 APRIL TerneuzenLuxor-Theater, 8 uur: „De wreedste aller ama zones". Hoek„De Instuif", 2 uur: Openbare verkoping van een huis. De hondsdolheid die reeds enige tijd woedt in de Belgische Ardennen tussen Verviers en de Luxemburgse grens, schijnt zich naar het centrum van het land uit te breiden. In de streek van Tienen, op 50 km ten oosten van Brussel, zijn de afgelopen dagen drie gevallen van hondsdolheid geconstateerd. In twee gevallen werden rijkswachters op straat aangevallen door dolle honden, die moesten worden neergescho ten. De autoriteiten hebben be sloten inenting van alle honden in deze streek te organiseren. President Johnson heeft gene raal H. Polk benoemd tot op perbevelhebber van het Ameri kaanse leger in Europa met in gang van 1 april. Hij volgt gene raal Andrew P. O'Meara op, die sinds maart 1965 het opperbevel hebberschap bekleedt. De 55-jarige generaal Polk, die op 't ogenblik de rang van luite nant-generaal heeft als plaats vervangend opperbevelhebber van het Amerikaanse zevende leger in Europa, zal tot generaal worden benoemd vóór zijn nieu we benoeming. Het vergaan van de Torrey Canyon is voor de internationale organisatie van verenigingen voor vreemdelingenverkeer, waarbij 99 organisaties zijn aangesloten, aan leiding geweest om meer in het algemeen te wijzen op de hand over hand toenemende verontreini- gnig van de zee en de stranden. De 120.000 ton olie van de Tor rey Canyon, die de stranden van Engeland, Frankrijk en Belgie be dreigt, heeft op spectaculaire wijze de aandacht op dit probleem ge vestigd. De enorme olievlek bij Landsend is echter slechts een druppel van de 12 miljoen ton olie die jaarlijks door tankers in zee wordt geloosd en die vroeg of laat ergens aan land spoelt, zo heeft de president van de Internationale unie, de Belg Arthur Haulot, don derdag in Brussel verklaard. Haulot zei dit bij de inleiding van een fel protest dat de inter nationale organisatie donderdag gebliceerde een protest tegen de absolute minachting voor het algemeen belang waarvan bepaalde particuliere maatschappijen bij het olievervoer blijk geven. Het wordt tijd, zo zei hij, dat de nationale en internationale over heden maatregelen treffen om vol ledig een einde te maken aan de schandalige uitwassen op dit ge bied van de economische vrijheid, die het plantaardig en dierlijk leven in de zee en het toerisme en de visserij aan de kusten bedrei gen. Proefnemingen van de interna tionale organisatie hebben aange toond, dat zelfs ver in zee geloos de olieresten op den duur toch in zeestromingen terecht komen die ze naar de kust voeren. De daders van de tweede post diefstal in Wenen binnen 24 uur zijn donderdag gevat. Buren za gen vier jongelieden bezig met het tellen van gebundelde bank biljetten. De buit bedroeg enkele tienduizenden guldens. De politie zoekt nog naar de dieven, die een dag eerder meer dan 140.000 gulden uit een post auto stalen terwijl de chauffeur •n zjjn helper in een café zaten. De heer Haulot deed ook een be roep op de rederijen en oliemaat schappijen om het voorbeeld te volgen van B P„ Esso en Shell, die onder de indruk van de feiten, be gonnen zijn hun tankschepen uit te rusten met een reinigingsinstalla tie. Deze maakt het lozen van olie- restanten in volle zee overbodig. Wij weten dat dit financiële offers eist, aldus de president van de in ternationale organisatie, doch het algemeen belang dient in dit geval voor te gaan. Een pittig vaartuigje met de naam „Waterwisser" vertrok donderdag aan boord van de Zeeuwse kustvaarder „Collette" uit Breskens 480 brt naar de haven Falmouth aan de Britse zuidkust om deze van olie te ont doen. Het scheepje, 14,30 m lang, 4 m breed, behoort tot het Shell- concern, is drie jaar geleden ont wikkeld en doet af en toe dienst in de petroleumhavens van Rot terdam (Pernis). Een bok heeft de „De Water- wisser" aan boord gezet van de Zeeuwse kustvaarder, die als het weer meezit zaterdagmid dag in Falmouth moet aankomen. Het ontwerp van de „Water- wisser" (tot dusver het enige van dit type) is van de Bataafse inter nationale petroleummaatschappij N.V. (Koninklijke Shellgroep) in Den Haag. Aan weerszijden is het schip toegerust met vangarmen. Door met in V-stand opengeklap te armen met een snelheid van ongeveer drie kilometer per uur voorwaarts te varen wordt een strook water ter breedte van 20 meter schoongemaakt. Vlak voor het scharnier is een inlaatspleet, waardoor de tussen de vangarmen verzamelde olie met water in het ruim gezogen wordt. De binnengekomen vloei stof stroomt langzaam door het ruim, zodat de olie kan opstijgen en een olielaag op het water kan vormen. Aan het einde van het ruim wordt het water op de bo dem weer buitenboord gepompt. Het ruim met een opslag capaciteit van 20 ton kan bin nen een kwartier met olie gevuld zijn, bij een olielaag van 3 mm dik. De verzamelde olie moet dan naar de wal of in een lichter worden gepompt. Het scheepje is niet zeewaardig en kan dus alleen in havenbek kens en op binnenwateren wor den gebruikt.

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 4