Honger en spanningen in India Gespannen sfeer in Athene Uitzichtloos, maar Oe Thant blijft proberen ELF DODEN EN 200 GEWONDEN BIJ RELLETJES IN CALCUTTA DET0RREY CANYON OPNIEUW DOOR BRITSE VLIEGTUIGEN BESTOOKT NOG DEZE WEEK EEN NIEUW HUMPHREY OVER EUROPESE SAMENWERKING HET WEER tegen alle parkeerzorgen VRIJDAG SI MAART 1967 23e Jaargang No. 6906 Noodtoestand Samenscholingen verboden Wandelende geraamten De brug over de Brielse IVSaas Vliegtuigongeluk bij New Orleans eist 18 doden Wijziging hinderbesluit luchtveront reiniging Russische kritiek Brits optreden Het pokkengeval in West-Duitsland Toch afgetreden Staakt-het- vuren Weerbericht Hoogwater Zon- en Frank, bij abonnement: TERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur: I. van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswa] Telefoon: 01150 - 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ8,— per kwartaal; per maand f 2,70: per week 62 ct. Losse nrs 13 ct. DE VRUE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/ïi Firma P. 1. van de Sande te Terneuzen Advertentienrils per mm 16 ct: minimum per advertentie ƒ2,40 Rubriek „Kleine Advertenties" (geé.. handels advertenties) 5 regels f 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n m. 2 ur. Voor het gecomb. maandag/rimsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. De relletjes, die woensdag in Calcutta 11 doden en 200 gewon den tot gevolg hadden, vormen de dramatische erupties van grote spanningen, die op het ogenblik in het gehele noordoos ten van India heersen. De dreiging van honger, anar chie van de studenten en de na sleep van de verkiezingen van vorige maand, die de posities van de regerende congrespartij heb ben ondergraven, liggen ten grondslag aan een verontrusten de verslechtering van de toestand in talrijke Indiase staten. Op het ogenblik dat het leger in Calcutta stellingen betrok om een moordpartij tussen sikhs en hindoes te voorkomen, brak een nieuw oproer uit in Santipoer, dat ongeveer 100 km ten noorden van Calcutta ligt. De politie maakte van haar vuurwapens gebruik om de menigte uiteen te jagen. In de staat Bihar, waar de voedseltoestand het kritiekst is, deden zich twee incidenten voor. In de buurt van Gaya lieten sa boteurs een militaire trein ont sporen en de industriestad Rant- sji kondigde de noodtoestand af na ongeregeldheden waarbij be togers verwondingen opliepen. De ernst van de hongersnood is het onderwerp van felle tegen stellingen tussen de regering en de oppositie in de staten Bihar en Oettar Pradesj. In Loecknow, hoofdstad van de laatste staat, verklaarde een lid van de socia listische oppositie, dat in het dis- trikt Mirzapoer 150 mensen van honger zijn omgekomen. De autoriteiten pareerden met de verdediging, dat deze sterfgeval len niet het gevolg zijn van acute hongersnood, maar dat de men sen bezweken waren aan door langdurige ondervoeding ver oorzaakte ziekten. In Bihar, waar de congrespar tij haar absolute meerderheid verloor, zijn het de afgevaardig den van deze partij die in het verleden het bestaan van de hongersnood ontkenden, maar die nu niet aflaten op de ernst van de situatie te wijzen. Voor de met veel moeite en met steun van onafhankelijke parlementa riërs door de congrespartij tot stand gebrachte regering van Oettar Pradesj dreigen nieuwe moeilijkheden, nu een groep congrespartij-afgevaardigden heeft gedreigd de partij te zullen verlaten omdat hun kaste naar hun mening niet voldoende in de nieuwe regering is vertegen woordigd. De kans bestaat' dan, dat de regering wegens gebrek aan voldoende steun in het par lement zal moeten aftreden, zo als twee weken geleden al in de naburige staat Haryana het ge val was. Tot slot tonen de sikhs-ge meenschappen, geconcentreerd in Pendsjaab en Nieuw-Delhi, tekenen van nervositeit na de gebeurtenissen in Calcutta waar een tempel van de sikhs zou zijn aangevallen. In Nieuw-Delhi heeft het stadsbestuur samenscholingen in de wijken van de sikhs verboden. 156 mensen zijn in Gaya, een distrikt van de staat Bihar, van honger gestorven en 320.000 men sen lijden onder voedseltekort. Dit heeft de minister zonder por tefeuille van deze Indiase staat, Verma, donderdag verklaard. De minister, die een reis door de door de droogte geteisterde ge bieden heeft gemaakt, zei dat tienduizenden mensen leven op wilde vruchten, gras en bladeren en er uit zien als wandelende ge raamten. (ADVERTENTIE) De N.V. Amsterdamsche Bal- lastmaatschappij en Van Hattum en Blankevoort hebben opdracht gekregen van de provinciale waterstaat van Zuid-Holland voor de bouw van een 275 meter lange brug over de Brielse Maas. De aanneemsom bedraagt ruim negen miljoen gulden. HET OPRUIMINGSWERK LANGS DE BRITSE STRANDEN Penzance: Premier Wilson, terug gekeerd van zijn vakantie op de Scilly-eilanden, in gesprek met kolonel P. J. Ovens, commandant van de commandotroepen, die belast zijn met het „olie-oprui- mingswerk" langs de Britse stranden. Donderdagochtend vroeg is bij het internationale vliegveld van New Orleans een viermotorig verkeersvliegtuig van de Delta Airlines verongelukt. Het maakte een oefenvlucht. De zes inzitten den (vijf vliegers en een functio naris van het bureau van lucht vaart) zijn om''t leven gekomen, alsmede zeker twaalf mensen op de grond. Het toestel raakte een benzine station, twee huizen en een luxueus motel van het Hilton- concern. In dit motel zijn de meeste slachtoffers gevallen. Veertig appartementen zijn daar geheel of gedeeltelijk verwoest, ook door de brand die uitbrak. Er logeerden 69 studenten die met vakantie waren. Van acnt meisjes zijn de verkoolde lijken gevonden. Acht andere studenten worden vermist. Bij koninklijk besluit is het hinderbesluit gewijzigd, waar door het voortaan mogelijk zal zijn van een aantal bedrijven of inrichtingen speciale inlichtingen te verkrijgen over o.m. aard en hoeveelheid van de te verwach ten luchtverontreiniging door die bedrijven. Bij de bestrijding van de luchtverontreiniging zal, zo blijkt uit de wijziging, de inspekteur voor de hygiëne van het milieu meer worden ingeschakeld dan tot op heden mogelijk was. FORMATEUR DE JONG ONTVING Dr. H. J. WITTEVEEN Den Haag: Formateur De Jong heeft woensdagavond het libe rale kamerlid prof. dr. H. J. Wit- teveen ontvangen. De heer Wit- teveen wordt genoemd als minis ter van financiën in het nieuw te vormen kabinet. Hier zien we hem, na zijn besprekingen met de formateur, in gesprek met enkele journalisten. Hoewel enige vertraging is «uitstaan door de weigering van de 36-jarige A.R.-staalssecretaris van onderwijs, mr. 3. H. Gros heide, om minister van onder wijs te worden in een door mi- De veiligheidsdiensten in de Griekse hoofdstad zijn donder dag in alarmtoestand gebracht met het oog op de politieke crisis. Het voortbestaan van het zaken- kabinet-Paraskevopoelos hangt aan een zijden draad als gevolg van een- geschat nissen de. groot ste partijen, de nationale radicale unie en de unie van het centrum. Premier Paraskevopoulos heeft de Griekse koning donderdag nog niet het ontslag van zijn regering aangeboden, zoals aanvankelijk werd verwacht. Na de audiëntie verklaarde de premier dat hij een uitweg uit de politieke moei lijkheden door besprekingen met de partijen nog niet uitgesloten achtte. Paraskevopoulos is leider Het wrak van de reuzentanker „Torrey Canyon" werd donder dag opnieuw door Britse vliegtui gen met napalm- en andere brandbommen en raketten be stookt. Er stroomde donderdag geen olie meer uit de restanten van de bij Landsend vergane Torrey Canyon. In een gebied met een straal van 8 km om het wrak was geen olie meer te bespeuren. Deze is waarschijnlijk na de bom bardementen verbrand. Stukken van de tanker steken nog steeds boven water uit. Deskundigen houden er rekening mee dat het wrak permanent „als een baken in zee" op het beruchte rif de Seven Stones zal blijven vastzit ten. De Londense correspondent van de Izwestia heeft de Britse regering ervan beschuldigd dat ze getalmd heeft met de uitvoe ring van de maatregelen om de mammoettanker Torrey Canyon te vernietigen, omdat ze vreesde dat hierdooj de. betrekkingen met de oliemaatschappijen benadeeld zouden kunnen worden. De men sen en de natuur zijn opgeofferd aan de belangen en principes van het particuliere initiatief, aldus de correspondent. De Britse minister van binnen landse zaken Roy Jenkins heeft donderdag op een persconferen tie verklaard dat het wrak van de tanker „Torrey Canyon" niet meer gebombardeerd zal worden. Nu zich geen olie meer rond de tanker bevindt en de zee daar ook niet bevuild is, zullen van daag misschien kikvorsmannen tegen het wrak van de tanker worden ingezet, aldus de minis ter. Donderdag is de laatste passa gier gevonden van het vliegtuig waarmee de Westduitse arts Fischer, die in India een pokken- besmetting had opgelopen, vori ge week in Hannover aankwam. 123 personen bevinden zich thans in afzondering omdat zij met de patiënt in kontakt zijn geweest. van een kabinet, dat niet aan po litieke partijen is gebonden. In het parlement was woensdag een schijnbaar onoverbrugbare kloof ontstaan tussen de grootste par tijen, de radicale unie en de unie van het centrum. Daarbij dreig de de radicale unie, die over 38 zetels in het parlement beschikt, het vertrouwen in de regering op te zeggen wanneer zij akkoord zou gaan met een door de unie van het centrum (122 zetels) in gediend amendement op de kies wet, dat vervolging van parle mentsleden in de periode tussen ontbinding van het parlement en de bijeenkomst van de nieuwe volksvertegenwoordiging, na de verkiezingen van 28 mei, moet voorkomen. Volgens de radicale unie is het amendement gericht op bescher ming van Andreas Papandreoe, zoon van de centrum-unieleider George Papandreoe, die in ver band met een komplot van leger officieren beschuldigd is van hoogverraad. Volgens latere berichten heeft koning Konstatijn het aftreden van de regering aanvaard. De radikalen hadden gedreigd hun steun aan de regering in te trekken, als de unie van het cen trum haar voornemen zou uitvoe ren, om een amendement op de kieswet in te dienen, dat de par lementsleden ook onschendbaar heid zou verlenen in de periode tussen ontbinding van de volks vertegenwoordiging en de eerste bijeenkomst van de nieuwe kamer. De radikalen zagen hierin een be scherming van expremier George Papandreou's zoon Andreas, die in verband met de militaire aspida (schild)-affaire van hoogverraad wordt beticht. Paraskevopoulos werd op 22 december van vorig jaar als rege ringsleider beëdigd. Hij beloofde nog vóór het eind van de maand mei algemene verkiezingen uit te schrijven. Zijn kabinet is het vijfde dat in de afgelopen twee jaar in Griekenland is gevallen. Koning Konstatijn kan volgens waarnemers kiezen uit twee wegen: volgens de traditionele methode overleg plegen met de leiders van de politieke partijen voor de vor ming van een nieuw kabinet of ontbinding van het parlement en het uitschrijven van nieuwe ver kiezingen op zo kort mogelijke ter mijn. De Amerikaanse vice-president Humphrey heeft in Bonn bij een maaltijd met de daar confere rende Amerikaanse diplomatieke vertegenwoordigers in Europa als zijn overtuiging te kennen ge geven, dat een „serk en onafhan kelijk Europa" een Atlantisch deelgenootschap niet in de weg staat maar juist een „gezonde basis" zou vormen voor 'n „deel genootschap van gelijkberechtig- den die elkaar terzijde staan om de taken van deze tijd aan te kunnen". Versterking van deze samenwerking vormde volgens Humphrey in geen geval een be lemmering voor vooruitgang in de toenadering tussen oost en west. De Westeuropese en Atlan tische instellingen konden juist het kader vormen waarin men 't nationalisme in het westen te boven zou kunnen komen, het geen weer voor de Oosteuropese landen een waarborg te meer zou zijn. De Atlantische partners moesten echter hun gemeen schappelijke instellingen dus danig organiseren, dat zij de pro blemen van morgen zouden kun nen oplossen. Bij het staatsbeleid moest men niet star aan het ver leden vasthouden maar voort durend en zorgvuldig de kansen voor de toekomst afwegen. Op basis van een westelijke eenheid en een nauwere samen werking tussen oost en west zou men kunnen hopen een duur zame oplossing voor de proble men in midden-Europa, de ge- deeldheid van Europa en Duits land, te vinden, aldus de Ameri kaanse vice-president, Secretaris-generaal Oe Thant van de Verenigde Naties blijft proberen vrede te stichten in Vietnam. Een bezigheid waarbij hjj al zoveel morele opdoffers heeft gekregen dat het verba zingwekkend is, dat hij nog steeds nieuwe pogingen waagt. Het is een bewijs welke grote ge varen hij onderkent in de strijd die voortdurend grotere vormen gaat aannemen. De Vietkong bijvoorbeeld heeft de laatste tijd gebruik gemaakt van zwaardere houwitsers dan ooit tevoren en er zijn rapporten dat de Sowjet-Unie naar Noord- Vietnam een groot aantal raket ten heeft gestuurd van klein for maat. Verouderend materieel, dat echter in handen van de guerilla's nog ernstige vernielin gen kan aanrichten en de V. S. er weer toe kan bewegen ook gro ver materiaal naar het front te verschepen. Het voorstel dat Oe Thant twee weken geleden aan beide par tijen deed, was om een wapen stilstand in acht te nemen, die de sfeer zou vrijmaken om tot een gesprek te komen. Een voorstel waarvan Oe Thant zei dat het door de V. S. met bereidwillig heid was ontvangen, maar dat in het noorden minder gretig werd aanvaard. nister De Jong te formeren kabi net, bestaat in Den Haag de in druk dat de kabinetsformatie noe deze week haar beslag kan krijgen. Mr. Grosheide, die om per soonlijke redenen tot zijn besluit is gekomen, is wel bereid als staatssecretaris toe te treden tot een nieuw kabinet. Formateur De Jong zou giste ren na zijn besnrekingen met de heren Roolvink en Beernink, resp. plaatsvervangend fractielei der van de A.R.P. en fractielei der van de C.H.U., geen bezoe ken meer ontvangen, maar een aantal telefoongesprekken voe ren. De heren Roolvink en Beer nink zijn genoemd als toekom stige ministers van sociale zaken en van binnenlandse zaken. Woensdagavond had de for mateur een ontmoeting met het liberale tweede kamerlid dr. H. J. Witteveeen en de staatssecre taris van buitenlandse zaken dr. L. de Block, die zijn genoemd als minister van financiën en minister van economische zaken. De heer De Jong heeft grote belangstelling voor het pro bleem van de taakafbakening van de ministeries van buiten landse zaken en economische zaken. Daar schijnt de heer Thant zelfs verweten te zijn dat hij zich bemoeide met zaken die hem of de V. N. niet aangingen, een for meel niet onjuiste bewering die echter niet van veel vredeswil getuigt. Oe Thant lichtte zelf toe dat deze nieuwe vorm niet betekent dat zijn opinie ten aanzien van de bombardementen is veran derd. Pas als die gestaakt zijn, zo is zijn overtuiging, zal Noord- Vietnam willen onderhandelen. Daar de Amerikanen bezwaar hebben iets op te geven zonder dat de andere partij ook iets of fert, lijkt dit principe zo uitzicht loos dat hij het heeft onderge bracht in een groter complex: een algemeen „staakt het vuren". De moeilijkheid hierbij is echter aldoor geweest dat bij wapenstil standen ter gelegenheid van christelijke en boeddhistische hoogtijdagen de ene schending na de andere werd gepleegd. En de vraag is nu of het met het door Thant voorgestelde bestand anders zou gaan. Het was dus weer een nieuw couplet in het lange lied Vietnam, dat nog lang niet het laatste zal zijn. ENKELE BUIEN Voor de Noorse kust bevindt zich nog steeds een depressie, terwijl de luchtdruk ten westen van de Britse eilanden hoog blijft. Deze luchtdrukverdeling houdt een noordwestelijke tot noorde lijke stroming in stand, die koude lucht van de Poolstreken via de Britse eilanden naar onze om geving voert. De depressie nabij de Noorse kust vult geleidelijk verder op. Hierdoor worden de luchtdruk- verschillen boven onze omgeving nog iets geringer, zodat er van daag nog maar weinig wind is. Wezenlijke veranderingen in de luchtdrukverdeling vinden ech ter nog niet plaats, zodat het ook vandaag vrij koud is met opkla ringen, maar ook enkele regen-, hagel- of natte sneeuwbuien. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Weinig wind Vrij koud met opklaringen en enkele buien, waarvan sommige met hagel of natte sneeuw. Over wegend zwakke wind, in hoofd zaak uit westelijke richtingen. VRIJDAF 31 MAART Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden i Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. n m. 5.10 5.35 5.46 6.11 6.20 6.45 6.19 6.44 1 APRIL v.m. n.m. 6.06 6.42 6.42 7.14 7.16 7.52 7.15 7.51 ZON MAAN April op onder op onder 1 6.17 19.13 3.00 9.35 2 6.14 19.14 3.55 10.38 3 6.12 19.16 4.34 11.50

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 1