De ramp van de „Torrey Canyon" en de dreiging van de herhaling Vooruw Shell touring pa^Bt n PERSCONFERENTIE VAN 75 J; KARDINAAL MINDSZENTY DEAN RBSK Pagina 5 Baby gewurgd Overleg bij voorbaat tegen mogelijke verontreiniging van de kust „Olielijn" tussen Engeland en Frankrijk Tibetanen vermoorden Chinezen De Gauile liet eerste Franse kernonderzeeboot te water Havenstaking in Italië Wapeitvondsten in Mechelen ik ios nog steeds evenveel af, maar toch gaat het me f 100,- minder kosten... PREMIE SPAARPLAN Het pokkengeval in West-Dwitslamd Kerala Gemeente Terneuzen Vliegenier Donderdag 30 Maart 1967 DE vrije ZEEUW Maritieme naties maken zich be zorgd over de gevolgen van het vergaan van de mammoettanker Torrey Canyon en zoeken naar middelen om in de toekomst soort gelijke rampen te voorkomen of de dreiging dat dergelijke grote hoeveelheden uit een tanker kun nen stromen in de toekomst te verkleinen. Uit Japan komen berichten dat daar, in het land van de grootste tankerbouwers ter wereld, de me ningen van deskundigen worden verzameld hoewel Japan tegen nieuwe wetten is om de bouw van supertankers tegen te gaan. Eén suggestie is de bouw van tankers met dubbele romp, maar dit zou de bouwkosten aanzienlijk doen stijgen. Een ander voorstel is de bouw van grote „eindstations" waar de enorme tankers hun ladin gen zouden overpompen in kleine re tankschepen die ze naar de plaatsen van bestemming zouden moeten brengen. De Duitse gemeentedag, een in stelling voor gezamenlijke gemeen tebelangen. heeft in een verklaring voor de pers reeds aangedrongen op maatregelen om rampen met tankers in de toekomst te voor komen. Zo zouden er vaste vaar routes moeten worden vastgesteld en onderzocht zoü moeten worden of men moet afzien van de bouw van reuzentankschepen. Voorts zou moeten worden onderzocht hoe op zee zowel als op de stran den uit tankers gelopen olie het doelmatigst bestreden kan wor den. De eigenaars en de staat on der welks vlag het schip vaart zouden volledig wettelijk aanspra kelijk moeten zijn voor de toege brachte schade. Bij het schoonmaken van een rooster voor een duiker in het riviertje de Oude Ley, dat door Tilburg stroomt, heeft een gemeen tewerker dinsdag een plastic zak aangetroffen, waarin zich het lijk je van een pasgeboren baby be vond. Het kind was, alvorens in de zak te zijn gedeponeerd, in kran tepapier gewikkeld. Over de her komst tast men nog in het duister. Sectie op het lijkje heeft aange toond dat het kind, een jongetje, kort na de geboorte door wurging om het leven is gebracht. Verwon dingen rond het halsje wijzen in die richting. Ook is vastgesteld dat het kindje slechts twee dagen in het water kan hebben gelegen. In de plastic zak, die niet van alledaagse vorm was, werd een damesbroekje aangetroffen, waar op de initialen L.O. waren inge naaid. Mogelijk biedt dit enige houvast omtrent de identiteit van de moeder. Verkeersongeluk De 39-jarige natuurkundige J. B. J. Haring uti Badhoevedorp is woensdagmiddag om het leven gekomen bij een verkeersongeval in zijn woonplaats. Hij reed met zijn personenauto over de hoofd weg en wilde de Schiplftlweg in slaan. Daarbij kwam hij in bot sing met een vrachtauto, be stuurd door de 31-jarige heer C. C. D. uit Santpoort. De heer Ha ring werd daarbij op slag ge dood. Een medepassagier, P. D. uit Vijfhuizen werd zeer zwaar gewond overgebracht naar het „Elisabeth gasthuis" in Haarlem. Amsterdamse winkelier voor 22 mille opgelicht De Amsterdamse politie speurt naar een auto met drie mannen, die gistermiddag een grote tapijt firma op het Rokin voor bijna ƒ22.000 hebben opgelicht. Na anderhalf uur zoeken en keuren kochten zij in de zaak tien Per zische tapijten, waarvoor zij een postcheque in betaling gaven, die naar later bleek ongedekt was. De oplichters (volgens de winke lier zigeunertype) verdwenen in een zwarte Ford, kenteken EG -18-02. Matige belangstelling voor feestartikelen De Nederlandse leveranciers van feestartikelen zijn over het algemeen niet overstroomd met orders in verband met de komen de blijde gebeurtenis op Draken- steyn of in Utrecht. Weliswaar zijn de laatste weken meer be stellingen gedaan dan normaal het geval is, maar men kan niet spreken van een „hausse". Een papierverwerkende indus trie in Zaandijk vertelde, dat de rood-wit-blauwe mutsen en rood-wit-blauwe vlaggetjes voor koninginnedag weer in grote hoeveelheden zijn besteld, maar, zo zegt de firma, dat is heel nor maal. Zij heeft de indruk, dat vele Instanties de vlaggetjes reeds op de geboortedag van de prins of prinses zullen gebruiken. Veel vraag bestaat er voor de oranje-lampions en confettie. De Zaandijkse firma heeft al tien duizenden lampions afgeleverd. Een andere firma uit Amster- ■Gm, die vooral serpentines, con- 'etti, guirlandes en balonnen aakt, is van mening dat vooral a feesthoedjes „in" zijn. Utrecht i msterdam en Den Haag hebben cr tienduizenden besteld. Daar naast is ook het oranje crèpepa- mey.Jsvoriat. De stranding ten zuidwesten van Engeland van het tankschip „Torrey Canyon" is aanleiding geweest tot een hernieuwd be raad tussen een aantal overheids instanties om tijdig te komen tot een organisatie voor de bestrij ding van eventuele verontreini ging der Nederlandse kust door olie. In eerste instantie zijn hierbij betrokken de rijkswaterstaat, het directoraat-generaal van scheep vaart waaronder ressorteert de scheepvaartinspectie, alsmede 't rijksinstituut voor de zuivering van afvalwater (Rizza) en het K.N.M.I. Deze diensten ressorteren alle onder het ministerie van verkeer en waterstaat. Door het K.N.M.I. wordt ernaar gestreefd in dit ver band te komen tot een geregelde informatie inzake ..gesignaleerde gevallen van belangrijke olie verontreinigingen èn de ver plaatsingen hiervan. In het labo ratorium van het rijksinstituut voor de zuivering van afvalwa ter (Riza) zijn reeds een groot aantal emuleringsmiddelen op hun gebruiksmogelijkheden on derzocht. Inmiddels is vastge steld, dat de Nederlandse indus trie de eventueel noodzakelijke detergenten in aanmerkelijke hoeveelheden zou kunnen leve ren. Het onderzoek en overleg voor een verdere organisatie is gaande. Tussen Penzance op de kust van Cornwall en het Franse Brest is een vaste telefoonver binding gelegd om de Britse auto riteiten in de gelegenheid te stel len zo snel mogelijk de bewegin gen van de uit de vergane tank boot „Torrey Canyon" stromende olie aan Frankrijk door te geven. Verscheidene plakkaten olie hebben al de eilanden aan de kust van Normandië bereikt. De meeste olie blijft zich echter in oostelijke richting bewegen en bevindt zich ongeveer 75 kilome ter van Plymouth. Ondanks de krachtige maatrege len van de Britse marine en het Britse leger heeft een deel van de ruwe olie uit de tanker Torrey Canyon de stranden langs de zuidwestkust van Engeland be reikt. Op de foto een deel van het strand van de Engelse badplaats Porth Ledden dat ook hoe langer hoe meer onder de olie geraakt. Vijf belangrijke Chinese func tionarissen, die door Peking naar de Tibetaanse hoofdstad Lhasa waren gezonden, zijn door Tibe taanse tegenstanders van de Chinese partijleider Mao tse- Toeng vermoord. Dit heeft radio- Moskou woensdag bekendge maakt. De radio zei, dat Lhasa in een slagveld is veranderd. Ar restaties en terechtstellingen vinden dagelijks plaats, maar desondanks zijn de Chinese mili tairen niet in staat het verzet te onderdrukken. c. oonïeuw een extra reden voor een gratis Alstublieft, opnieuw aanvraagkaarc v SHELL 4% President De Gaulle heeft woens dag In Cherbourg de eerste Franse kernonderzeeboot, de „Redoutable" te water gelaten. Na een druk op de knop zette de 8000 ton metende „Redoutable" zich In beweging en gleed lang zaam van de helling het water in. Eind van het volgend jaar moet de onderzeeboot in dienst worden ge steld. Het schip zal dan met 16 ballistische raketten met 'n bereik van bijna 3000 kilometer worden uitgerust. De „Redoutable", een honderd procent Frans produkt, is de eer ste van drie kernonderzeeboten die voor de Franse marine worden gebouwd en die in 1975 in dienst moeten zijn. Het schip is 28,70 meter lang, 10,60 meter breed en heeft een waterverplaatsing van 9000 ton. De „Redoutable" werd in novem ber 1964 op stapel gezet. De motor van de „Redoutable" wordt gevoed met verrijkt uranium 235. De oorlogsbodem zal twee be manningen van 135 leden krijgen en onderwaterpatrouilles van twee tot drie maanden moeten kunnen maken. Meer dan zesduizend personen woonden de tewaterlating van de 5200 ton grote onderzeeër bij, on der wie minister van defensie Messmer. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Dean Rusk, heeft dinsdag oo een persconferen tie in Washington een beroep op de regering in Hanoi gedaan om zich volledig te concentreren op de huidige toestand. Er moet onge twijfeld een weg zijn die naar vrede leidt, aldus de minister. Dean Rusk wees erop dat Ha noi geen militaire overwinning meer kan verwachten en ook niet meer kan hopen op een politieke omwenteling in Zuid-Vietnam. Voorts kon de Noord-Vietnamese regering z.i. niet meer rekenen op volledige steun van de publieke opinie noch op het ontstaan van dusdanige meningsverschillen in de V.S. zelf waardoor de Ameri kaanse regering haar verplichtin gen tegenover Zuid-Vietnam niet meer zou kunnen nakomen. Rusk achtte het wenselijk, dat de Noord-Vietnamese regering ak koord gaat tot rechtstreeks over leg tussen haar en de Zuid-Vietna- mese regering. Het schijnt, aldus de Amerikaanse minister, dat de Noórd-Vietnamese regering, gezien de maandag door haar afgelegde verklaring, een negatieve houding heeft aangenomen tegenover het uit drie punten bestaande vredes voorstel van secretaris-generaal Thant van de V. N. De V.S. zouden echter blijven zoeken naar wegen die naar vrede kunnen leiden. Dit nam echter niet weg, dat de V.S. zich niet kunnen verplichten tot een onvoorwaarde lijke en permanente stopzetting van de bombardementen op Noord- Vietnam zonder de reactie van de tegenpartij te kennen. Rusk ontkende dat president Johnson in zijn brief van begin februari aan president Ho Tsji Minh van Noord-Vietnam nieuwe en hardere voorwaarden had ge steld voor het staken van de Ame rikaanse luchtbombardementen op Noord-Vietnam. Johnson had geen bewijzen vooraf van goede wil ge vraagd maar alleen maar de ver zekering dat er vóór het stopzetten van de Amerikaanse bombarde menten een einde zal gekomen zijn aan het zenden van troepen en materiaal van Noord- naar Zuid- Vietnam. Honderden schepen in Italiaan se havens zijn getroffen door een staking van havenarbeiders, die dinsdag is begonnen en vandaag zal eindigen. Laden en lossen van ongeveer achthonderdduizend ton goederen werd hierdoor ver traagd. Bij inhaalmanoeuvre verongelukt In de nacht van dinsdag op woensdag is in het Diaconessen- huis te Naarden overleden de 30- jarige vertegenwoordiger T. En- geringh uit Naarden, die dinsdag bjj een ongeval op de rijksweg tussen Muiderberg en Naarden zwaar werd gewond. De heer Engeringh reed met zijn auto met een snelheid van 120 kilometer per uur en begon ter hoogte van de bekende „toren" aan een in haalmanoeuvre. Op hetzelfde moment was de chauffeur van een truck met oplegger bezig een vóór hem rijdende auto te passe ren. Waarschijnlijk hebben beide N. bij de ongeval betrokken be stuurders door het slechte weer dit niet ongemerkt. De auto van de heer Engeringh raakte in een slip en botste tenslotte tegen een lichtmast. De bestuurder werd uit de auto geslingerd en zo ern stig gewond dat hij 's nachts is bezweken. Botsing bracht klaarheid Een frontale botsing tussen twee personenauto's op de Em- minkhuizerlaan in Renswoude is de 19-jarige W. G. uit Overberg (gemeente Amerongen) gister morgen duur te staan gekomen. G. reed direkt na de botsing weg, maar hij had buiten de waard gerekend. De politie kon aan de hand van een deel van de kentekenplaats, dat op het andere voertuig was achtergebleven, de vluchteling achterhalen. Zij trof de auto aan in een schuur. Niet alleen waren de kentekenplaten gestolen, maar bovendien was de auto ingevoerd uit Duitsland zon der in ons land te zijn gekeurd. De wagen was ook niet ver zekerd. De jongeman is aange houden. De rooms-katholieke primaat van Hongarije, kardinaal Minds- zenty, heeft woensdag zijn 75ste verjaardag gevierd, nog steeds binnen de muren van de Ameri kaanse legatie in Boedapest. Hij las de mis en kreeg een door de kok van de legatie vo^r hem ge bakken verjaardagstaart, doch de dag verliep verder in alle rust, aangezien de regels van het poli tieke asiel niet toestaan dat hij bezoekers van buiten het gebouw ontvangt. Niets wijst erop, dat de kardinaal van plan is zijn bal lingschap in het stukje Verenigde Staten in Boedapest op te geven of zijn ambt als primaat van Hon garije neer te leggen, in weerwil van een pauselijk decreet dat iedere bisschop wegens 't berei ken van hoge leeftijd kan aftre den. Mindszenty schijnt vastbe sloten te zijn tot het einde van z'n dagen in de legatie te blijven, waar hij zijn toevlucht zocht na de Hongaarse opstand van 1956. De kardinaal is waarschijnlijk een van de eenzaamste mannen in Boedapest. Hij brengt de tijd door met studie en het schrijven van zijn herinneringen. Eens per dag maakt hij een wandeling in de kleine tuin. Sinds 1960 heeft de regering het standpunt inge nomen dat de primaat zal worden toegestaan zijn vrijwillige bal lingschap te beëindigen op voor waarde dat hij zijn functies neer legt, Echter de Paus noch Minds zenty zelf willen deze voor waarde accepteren. De kardinaal, een fel tegenstander van eerst 't nazidom en later 't communisme in zijn land heeft steeds gewei gerd de legatie te verlaten tenzij hij van de communistische rege ring volledige rehabilitatie en concessies voor de rooms-katho lieke kerk verkrijgt. De Belgische politie heeft de af gelopen dagen bij huiszoekingen bij particulieren in Mechelen en omgeving in totaal 55 pistolen, 8 stenguns, 3 geweren, 3 karabijnen, een machinegeweer en twee kleine kanonnen aangetroffen, alsmede volop munitie, vele dolken, sabels en bajonetten. In enkele gevallen konden de eigenaars een vergun ning als wapenverzamelaar tonen. In andere gevallen werd proces verbaal ongemaakt en de wapens, die gekocht zouden zijn „van in middels overleden personen", in beslag genomen. Volgens de eerste berichten zou den er geen aanwijzingen zijn, dat de wapens bestemd zouden zijn voor de onderwereld of extremis tische organisaties. DANK De 62-jarige Amerikaanse miljonair Norman Mears. die enkele jaren geleden dank zij een Duitse chirurg het gezichtsver mogen terugkreeg nadat hij ge ruime tijd blind was geweest, is dinsdag in Burg a. d. Wüpper, in Westfalen, met de vrouw van deze chirurg in het huwelijk ge treden. Hij had het echtpaar des tijds na de operatie uit dankbaar heid naar Amerika uitgenodigd, en was smoorverliefd op de 37- jarige Hella geworden, die zijn liefde beantwoordde en tenslot te .van haag man scheidde. Wanneer u en uw vrouw nu deelnemen aan het Premie Spaarplan en elk jaar 500,- aflossen op uw hypotheek, dan krijgt u vanaf 1971 ieder jaar honderd gulden van het Rijk! Belastingvrij! Dit geld kunt u dan weer gebruiken voor de aflossing. (Nou ja, of a moet uw collectie grammofoonplaten eens behoorlijk willen aanvullen.Geïnteresseerd? Vraag dan morgen eens nadere inlichtingen. Alle Hypotheekbanken, Bouwfondsen, Banken. Boerenleenbanken, Raiffeisenbanken, Levensverzekerings maatschappijen en Spaarbanken zullen u graag helpen. Basis voor persoonlijk bezit Strengere reglementering van rijtijden van autobuscljauffeurs in België In België wordt op 1 april a.s. een koninklijk besluit van kracht, dat strengere voorschriften be vat voor regeling van de rij- en rusttijden van autobuschauffeurs. Zij mogen niet meer dan onafge broken vier en een half uur ach ter het stuur zitten, zonder rust tijd van tenminste een half uur. Per 24 uur mogen zij niet meer dan negen uur in totaal een auto bus besturen en aan elke periode van 24 uur moet een rusttijd van tenminste tien uren vooraf zijn gegaan. De Belgische minister van ver keer. Bertrand, heeft deze maat regelen genomen in verband met de ongelukken die zich in het verleden hebben voorgedaan als gevolg van oververmoeidheid van autobuschauffeurs. Het konink lijk besluit omschrijft ook duide lijker en strenger de voorwaar den die in acht moeten worden genomen voor de slaapcabine in autobussen voor lange-afstands- vervoer. De chauffeurs worden verplicht een individueel controleboekje bij te houden. Tegen juli a.s. wordt voorts de conclusie verwacht van een on derzoek naar de mogelijkheid, om voor bepaalde types auto's een tachograaf voor te schrijven. Na kelderbrand lijken van drie kinderen gevonden Nadat de brandweer een brand in een kelder van een huis in Keulen had geblust vond men daarin de lijken van drie kinde ren. De politie onderzoekt of hier van misdrijf sprake is. Ruim honderd Westduitsers die in contact zijn geweest met een arts uit Hannover, die vorige week na zijn terugkeer uit India bij zich zelf pokken constateerde, zijn nu in quarantaine gesteld. Eén passa gier van.het vliegtuig waarmeee dr Fischer donderdag van Frankfort naar Hannover reisde, is nog niet opgespoord. De toestand van de arts is bevredigend. De communistische eerste minis ter van de Indische deelstaat Ke rala, Namboodiripad, heeft woens dag gezegd, dat een ernstige voed- selkrisis in de staat dreigt. Op een persconferentie zei Nam boodiripad, dat hij naar New Del hi was gespoed voor besprekingen over de situatie met de Indische premier Indira Gandhi en de Indi sche minister van voedselvoorzie ning, Jagjivan Ram, vooruitlopend op een conferentie van eerste ministers van Indische deelstaten over het nijpende voedselvraag- Stuk in India. Namboodiripad meent, dat de voedselrantsoene ring in Kerala gevaar loopt in het honderd te lopen voordat de eer- steministersconferentie gehouden wordt. VERGADERING GEMEENTERAAD De burgemeester van Terneu zen brengt ter algemene kennis, dat een openbare vergadering van de gemeenteraad van Ter- neuzen gehouden zal worden op donderdag 30 maart 1967 te 19.30 uur, ten gemeentehuize. Terneuzen, 28 maart 1967. De burgemeester van Terneuzen, J. C. ASCHOFF. Belgische autoslaaptreinen in trek Blijkens het tweemaandelijkse tijdschrift van de Belgische spoorwegen „Spoornieuws" zijn het vorig jaar tot en met septem ber door de Belgische spoor wegen 10.679 personenauto's per autoslaaptrein vervoerd. Het aan tal vervoerde reizigers bedroeg in die periode 29.239. De verge lijkende cijfers Over het gehele jaar 1965 waren respectievelijk 9.463 en 25.248. De Belgische spoorwegen zijn van plan het bestaande net 'Jan autoslaaptrei nen nog uit te breiden. Eind mei vertrekt de eerste autoslaaptrein met bestemming Karinthië, Venetië en Joegoslavië. TREIN STOPT VLAK VOOR GEWONDE MAN De machinist van een goederen trein slaagde er woensdagmiddag om vijf uur vlakbij Gouda net op tijd in zijn trein tot stilstand te brengen voor een man die met zijn bromfiets tussen de rails lag. Het bleek de 61-jarige heer J. H. Koe man uit Gouda te zijn, pachter van een van de volkstuintjes langs de spoorlijn. De pachters hebben spe ciale kaarten die toegang geven tot het N.S.-terrein. De heer Koe man was met zijn bromfiets geval len op de spoorbaan en had daar bij zijn been gebroken, zodat hij niet weg kon komen. Hij had ge luk dat de eerste trein die passeer de een niet al te snel rijdende goe derentrein was. De Braziliaanse vrachtauto chauffeur Francisco de Paulo To- mas had er geen idee van hoe je een vliegtuig moet besturen, maar hij moest wel toen hij als enige passagier in een Cessna zat en de piloot van het toestel aan een hartaanval bezweek. Met de moed der wanhoop trok Francisco de overleden piloot uit de bestuurdersstoel en nam zelf plaats achter de instrumenten. „Enige tijd wist ik niet wat ik moest doen en de machine vloog zwaaiend door de lucht. Toen kreeg ik het te pakken, maar toen ik probeerde te landen, scheen ik altijd veel te hard naar beneden te komen. Tenslotte vond ik een open plek die er groot genoeg uit zag. Er was een luid gekraak en de stukken van het vliegtuig vlogen alle kanten op", aldus de chauffeur, die ongedeerd uit de wrakstukken kroop.

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 5