PROVINCIAAL NIEUWS DOBtcWWl ITALIAANS INVOERVERBOD VOOR NEDERLANDS KALFSVLEES VERWACHT SMULDEN PRÜS-SIA6 KABELJAUW KEUKEN»# IVUOENj IN EÉN WEEK» PRUS-SLAG SUIKffiMl I TAFELKLEED SERVETTEN®®! LUCIFERS Terneuzen Breskens Hulst IJzendijke Wiesenthal over Bormann Drie militairen bij verkeersongeval gewond Rfflao-hemden Dief vissersboot krijgt twee jaar gevangenisstraf Garrison met de dood bedreigd Slachtoffers bij onlusten in India Firma Van den Hemel opent nieuw bedrijf WITTE BASTERD PONDS BEKER motieven..' DUBBELPAK 450 ojrami 3 PAK -tvC&uots-/. It^WASPOEDER EEN FLINKE theb-M KLE/A/E LerrG8s\ grote vcoppetew I NEEM DE PROEF! doe ols duizenden huisvrouwen ©A NAAR I 0AC.HERMANS PRUS3A6 Pagina 4 DE VRIJE ZEEUW Donderdag 30 Maart 1967 Eén dode en twee zwaar gewonden bij aanrijding Gisteravond om even na zes uur zijn op de provinciale weg Terneu zenAxel ter hoogte van het zgn. Ferlemanstraatje, gelegen tussen Driewegen en de kruising Zaam- slagSpui een Nederlandse en een Belgische personenauto met elkaar in frontale botsing gekomen tengevolge waarvan de 59-jarige fabrikant P. van H. uit Kieldrecht (B.) op slag werd gedood. Zijn 22- jarige zoon J. van H. werd zwaar gewond naar het Julianaziekenhuis gebracht. De andere auto, bestuurd door de 59-jarige P. v. F., land bouwer te Axel, die uit de richting Terneuzen kwam gereden, ging plotseling om onverklaarbare re den op het linker weggedeelte rijden. De bestuurder van de Bel gische auto kon een aanrijding on mogelijk vermijden. Ook de heer Van F. moest zwaar gewond naar het Julianaziekenhuis worden over gebracht. Beide auto's werden aan de voorzijde volledig in elkaar ge drukt. Requiem-mis voor mgr. De Vet Vrijdagavond om kwart over zeven zal in beide r.k. kerken te Terneuzen 'n plechtige Requiem mis worden opgedragen voor de overleden bisschop van Breda, mgr. G. H. de Vet. Visclub Philips organiseert zeehengelconcours Aan de oevers van de Schelde is plaats genoeg voor alle henge laars en voor hen, die nog nooit in Zeeuws-Vlaanderen zijn ge weest, is dit een prachtige gele genheid om kennis te maken met het landschap van water en wol ken, aldus een artikel in de Phi lips Koerier, waarin aan de colle ga's uit België en Nederland een verblijf aan de Scheldeoevers en een kans op een fraaie prijs in het vooruitzicht worden gesteld wanneer zij deelnemen aan het door de visclub Philips-Terneu zen te organiseren zeehengelcon cours op 23 april a.s. Duizend gulden in de Esso-tijgeractie Aan het pompstation van Ga rage Voet, aan de Invalsweg heeft de heer M. C. v. d. Linde, Zuid- landstraat 7 te Terneuzen uit de handen van de Esso-manager voor Zuid-Nederland, de heer J. F. van der Veen, een bedrag van duizend gulden in contanten ont vangen. Dit was de eerste dui zend gulden prijs die Esso in Zee land uitreikte. Bij deze korte plechtigheid waren tevens aan wezig, mevrouw de weduwe Voet en de heer N. Willeboordse, Esso-districtsvertegenwoordiger te Terneuzen. Esso stelt met zijn actie o.m. voor geheel Nederland 50 prijzen van duizend gulden en een zeer groot aantal kleinere geldprijzen beschikbaar. Bij het tanken van Esso-bènzine ontvangt men een tijgertje. Wanneer men twee ge lijke heeft, ontvangt men een be drag van 25,Is men in het bezit van drie gelijke tijgertjes dan komt men in aanmerking voor de duizend gulden prijs. Ds. Praas jubileerde In gebouw Immanuel heeft ds. W. Praas van de Vrije Evangeli sche Gemeente een driedubbel jubileum gevierd. In de eerste plaats werd hij 55 jaar, was hij 20 jaar in Breskens werkzaam en hoopt hij binnen kort zijn 25-jarïg jubileum als predikant te vieren. Namens de Vrije Evangelische Gemeente werd hem een televisietoestel aangeboden en een receptie. Tij dens deze receptie maakten de predikanten van de andere ker ken, alsmede de pastoor hun op wachting. Beroepen Door de Vrije Evangelische Gemeente te Musselkanaal is be roepen ds. W. Praas te Breskens. Doctoraal examen Aan de kath. hogeschool te Til burg slaagde voor het examen doctoraal sociale wetenschappen de heer A. E. M. van Gassen te HuJst. Autobotsing Op de provinciale weg IJzen- dijkeSchoondijke tussen Park zicht en Zevenhofstedenstraat zijn 2 personenauto's met elkaar in botsing gekomen. Bij deze aanrijding werden 3 personen ernstig gewond. Een personenauto, bestuurd door H. F. uit Breskens kwam uit de richting IJzendijke, terwijl 'n Belgische auto uit de richting Schoondijke kwam. Door tot nu toe onbekende oorzaak zijn beide wagens met elkaar in botsing ge komen. De gewonden zijn H. F. en J. A., beiden uit Breskens en mej. L. de V. uit Gent. Dokter Lievens uit IJzendijke verleende eerste hulp. De slacht offers zijn per ambulance naar het ziekenhuis te Oostburg ver voerd. Beide voertuigen werden zeer zwaar beschadigd. Het hoofd van het in Wenen gevestigde Joodse documentatie centrum, ir. Simon Wiesenthal, heeft dinsdag in New York als zijn mening te kennen gegeven, dat Hitiers plaatsvervanger Mar tin Bormann, ergens in Zuid- Amerika verblijft en een onder grondse organisatie heeft opge zet om andere nazi-oorlogsmis dadigers te helpen om aan ar restatie te ontkomen. Hij zei dat Bormann vrijelijk door Chili, Paraguay en Brazilië trekt, ge bruik makend van vijf of zes schuilnamen. Uit het feit dat er tegelijkertijd uit twee uiteenlig- gende plaatsen berichten over Bormann komen, leidde Wiesen thai af, dat deze over een dub belganger beschikt. Bormann zou in Zuid-Amerika veel vrienden en veel geld hebben. De 50-jarige voormalige Pool se architect Wiesenthal, die zelf in het concentratiekamp Mau thausen heeft gezeten, heeft tot dusver ongeveer duizend nazi- oorlogsmisdadigers opgespoord, onder wie Adolf Eichmann. Hij verblijft in de Ver. Staten ter gelegenheid van de verschijning van zijn boek „de moordenaars onder ons". Tijdens een mars van een aantal militairen van de centrale oplei dingsschool voor administratief kader te Kampen, zijn woensdag middag omstreeks twee uur in de buurt van Oosterwolde drie mili tairen door een auto aangereden en gewond. Zeer ernstig gewond werd de 19-iarige dienstplichtige soldaat D. L. Visser uit Rotterdam en minder ernstig zijn 20-jarige college P. Vermeer, eveneens uit Rotterdam. Beiden zijn opgenomen in het Sophiaziekenhuis te Zwolle. Lichter gewond werd de dienst plichtige soldaat A. J. H. Raap horst, 20 jaar, uit Haarlem, die thans wordt verpleegd in het ka- zerneziekenverbliif te Kampen. De militairen liepen op een vrij snelle weg in de buurt van Ooster wolde, de ene helft aan de linker en de andere helft aan de rechter zijde van de weg. Op het zelfde moment dat de links lopende sol- datenvoor een stilstaande auto naar rechts moesten uitwijken, werd de troep ingehaald door een personenauto, die op de militairen inreed en drie van hen verwondde. De koninklijke marechaussee heeft het onderzoek naar het ge beurde in handen. De familie van de gewonden is gewaarschuwd. Radio-Pekihg maakte een Chi nees mode-snufje bekend: hem den en andere kledingsstukken die bedrukt zijn met citaten van Mao Tse-Toeng en leuzen die zijn leer prijzen. Naar gistermiddag in kringen van het betrokken Nederlandse bedrijfsleven verluidde zou Italië een beschikking, inhoudende na dere regeling voor de vleesin- voer hebben uitgevaardigd, die zou neerkomen op een invoer verbod voor Nederlands rund en kalfsvlees. Een tekst van deze beschikking was echter nog niet bekend. Het ministerie van landbouw houdt ernstig rekening met de mogelijkheid dat de Italiaanse grens inderdaad op zeer korte termijn zal worden gesloten voor Nederlands kalfsvlees. Voor de Nederlandse kalver- mesters en kalfsvleesexporteurs is dit een bijzonder grote scha depost. De waarde van onze kalfsvleesexport naar Italië in 1966 bedroeg f 234 miljoen, op een totale exportwaarde van on geveer 300 miljoen. Naar ge wicht bedroeg de export naar Italië in genoemd jaar 44.000 ton vlees (met been), naar de E.E.G. 49.000 ton, de gehele export 51.000 ton. Bovendien werden er vorig jaar 700 levende mestkalveren naar Italië uitgevoerd. Bij het ministerie van land bouw in Den Haag heerst ver ontrusting over de verwachte Italiaanse maatregel, die men in verband brengt met de berech ting in ons land van een aantal kalvermesters en anderen, die ondanks het verbod kalveren hebben ingespoten of hebben laten inspuiten met oestrogene stoffen. Het ministerie hoopt, dat een preventieve werking zal uit gaan van de door de rechtbank te Arnhem uitgesproken vonnis sen en van de nog te verwach ten rechterlijke uitspraken in soortgelijke zaken. De controle op overtredingen is nu ver- Bus met kinderen verongelukt scherpt, hetgeen mogelijk is ge maakt door de nieuwe, gemak kelijker controlemethode. In de woensdagmiddag in Scheveningen gehouden verga dering van het „algemeen or gaan voedselvoorziening" kreeg de minister van buitenlandse zaken, mr. Luns, die daar een inleiding had gehouden, al de vraag voorgelegd of hij de in trekking van het Italiaanse in voerverbod zou willen bevorde ren. Hij beloofde, de vraag te zullen doorgeven aan zijn col lega van landbouw. Met het woord „oestrogeen", door de stel ler van de schriftelijke vraag misschien niet overduidelijk ge schreven, had de minister enige moeite. De 23-jarige Canadese zeeman Bruce Moore, die zijn naam als zeeman vestigde door een 190- tons vissersboot te stelen en deze drie dagen alleen in volle zee te besturen, is woensdag in de Cana dese stad Shelburne tot twee jaar gevangenisstraf veroordeeld. Moo re was diefstal van goederen ter waarde van 170 gulden ten laste gelegd. De klacht wegens diefstal van de treiler Cape Spry, waarop hij de eenzame tocht had gemaakt, was ingetrokken. Jim Garrison, officier van justi tie in New Orleans, heeft woens dag tegenover de pers verklaard dat hij verscheidene keren met de dood is bedreigd nadat hij begon nen was met zijn onderzoek na de moord op president Kennedy. Hij wilde geen bijzonderheden geven. Zijn woning wordt dag en nacht door de politie bewaakt en Garri son zelf draagt altijd een wapen bij zich. Woensdag zijn bij onlusten in de binnenstad van Calcutta zesper sonen om het leven gekomen en een honderdtal gewond. In de stad Santipoer, 80 km ten noord oosten van Calcutta, werden zes studenten gewond bij straatge vechten met de politie. Woensdagmiddag om drie uur opende de Firma Van den Hemel aan de Mr. F. J. Haarmanweg een garagebedrijf annex showroom. Een prettige verrassing voor de heren Van den Hemel was het bezoek dat prins Claus vóór de officiële opening aan het nieuwe pand bracht. Mevr. Van den He melde Graaf had de prins ge schreven dat op dezelfde dag als de veiling de garage aan de Mr. Haarmanweg zou worden ge opend. De reactie op dit schrijven kwam gistermorgen, terwijl de officiële opening van de veiling plaats had, bij monde van de chauffeur van de prins, die bij de garage kwam tanken en meedeel de, dat prins Claus een kort be zoek aan de garage zou brengen. De prins werd verwelkomd door mevr. Van den Hemel-de Graaf. Nadat haar zoontje bloe men had aangeboden, werd een Mevrouw L. S. v. d. Hemelde Graaf verwelkomt prins Claus. wandeling door het bedrijf ge maakt. Om 3 uur des namiddags werden vele belangstellenden ontvangen in de nieuwe garage. Op een op pervlakte van 500 m2 stonden vele blinkende Renaults opge steld. De Renault 16, majestueus van opbouw trok veel belang stelling. Velen deden een „proef- zitje", dat mogelijk door een ritje wordt gevolgd. Daartoe lokten de gestroomlijnde Cara veile en de Rambler, die het in de entourage van de vele bloemstukken van relaties en vrienden van de heren Van de Hemel bijzonder goed deden. -Met deze Renault-garage aan de Mr. Haarmanweg is Terneuzen een modern bedrijf rijker, dat zijn „weg" ongetwijfeld zal vin den. GROTE VRAAG NAAR VLAG MET WIMPEL Eén van Nederlands grootste vlaggenfabrieken staat in Vlaar- dingen. Het bedrijf kan per jaar een miljoen vlaggen produceren. Vele overheidsinstanties en par- ticlulieren hebben er in verband met de geboorte van een prins of prinses grote bestellingen ge daan. Het meest gevraagd is vol gens de vlaggendeskundige J. Turmer de zogenaamde rood-wit- blauwe standaardvlag van 100 x 150 centimeter met oranje wim pel. De fabriek heeft de nieuwe onderscheidingsvlag alleen de koningin heeft een standaard voor de nieuwe prins of prinses al klaar liggen. En als het moet kan deze nog dezelfde dag op Soestdijk worden afgeleverd. De koningin moet echter het besluit voor de onderscheidingsvlag nog ondertekenen en zij zal daarmee waarschijnlijk geen haast maken, aldus de heer Turmer. De Vlaardingse firma levert haar produkten zowel aan de zee-, lucht- als landmacht. Vele gemeenten hebben in verband met de blijde gebeurtenis hun vlaggenvoorraden flink uitge breid. Ook elders in ons land heerst in de vlaggenbranche een grote bedrijvigheid. De vlaggencen- trale in Dokkum heeft enkele tientallen thuiswerksters inge schakeld om aan alle opdrachten te kunnen voldoen. VIERDE DODE VERKEERSONGEVAL IN WISCH Woensdagmiddag is in het Sint Bonifatiusziekenhuis te Lichten voorde de 26-jarige J. H. Th. Wieggers overleden, die zondag j.l. betrokken was bij een ver keersongeval in de gemeente Wisch (GId.). Dit ongeval heeft nu in totaal aan vier mensen het leven gekost. De echtgenote van de heer Wieggers, die eveneens zwaar ge wond werd, verkeert nog steeds in levensgevaar. Geleense nachtleven aan banden De proef met de onbeperkte omhefnng van het sluitingsuur in Geieen is mislukt, zo neeft burgemeester mr. dr. J. P. D. van Banning meegedeeld in 'n schrij ven aan alle Geleense kasteleins. Vanaf 1 april zullen de lokalitei ten in Geleen normaal om één uur 's nachts moeten sluiten. De kasteleins kunnen dan nog om ontheffing vragen tot 2 uur 's nachts. Alleen voor vijf Geleense bedrijven, waarvan de inrichting zich daartoe leent, heeft de burgemeester een uit zondering gemaakt; zij mogen ook na 2 uur 's nachts geopend blijven. Deze nieuwe regeling, die ook elders in Limburg bestaat o.m. in Maastricht, Heerlen en Sittard, geldt, zo deelt de burge meester de kasteleins mede, ook nog als proef. Deze jongste maatregel treft vooral de zogenaamde Belgische cafeetjes, die het laatste -jaar in Geleen sterk in aantal zijn toe genomen en die voornamelijk op het nachtleven waren afgestemd. Het bestuur van de Geleense Kasteleins Vereniging komt woensdag in spoedvergadering bijeen om de nieuwe situatie te bespreken. „Aanvankelijk leek de proef een succes te worden, maar", al dus de burgemeester, „het laatste half jaar vonden er excessen plaats, voor het merendeel ver oorzaakt door niet-inwoners van Geleen, die op dit nachtleven af kwamen. Het aantal gevallen van rijden onder invloed van sterke drank nam schrikbarend toe. Ook het aantal gevallen van openbare dronkenschap. Geleen begon een slechte naam te krij gen en daarom heb ik de onbe perkte ontheffing van het slui tingsuur weer moeten intrek ken", aldus de burgemeester. Bij de plaats SaintrLeu op het eiland Reunion (ten oosten van leven wel aankon en zich daar 2) „Als je een man zoekt, moet je niet bij mij zijnbij een vent met één hand". Zo iets zei hij dan op een grove toon, alsof het hem eigenlijk een wreed, wel lustig genoegen verschafte om in zijn eigen vlees te snijden, een wond die het leven geslagen had, telkens weer open te rijten. Of om zich te harden, maar beslist niet om indruk te maken. Ook niet uit een zekere gewilde licht zinnigheid, want daarvoor was hij altijd een te ernstige, rustige jongen geweest, iemand die het Madagascar) zijn dinsdagochtend bij een verkeersongeluk 24 doden gevallen en 32 gewonden. Een bus met schoolkinderen raakte van de weg af en kwam in een vijftig meter lager gelegen rivier terecht. De oorzaak van het ongeluk is nog niet bekend. Men vermoedt evenwel dat de chauffeur de macht over het stuur verloor bij het passeren van een tegenligger op de door regen glad geworden weg. De slachtoffers zijn meren deels kinderen. van bewust was. Hij had iets zelf verzekerds in zijn voorkomen en zijn manier van optreden; ook nadat hij zijn ene hand verspeeld had, maakte hij nog die indruk, hoewel hij toen voor zichzelf vaak het gevoel had, dat hij nog slechts op drijfzand liep, waarin hij bij elke volgende stap de grond onder zijn voeten zou kun nen verliezen. Hij verweerde zich daar wel tegen, trachtte dat ver lammende, wanhopige gevoel te overwinnen en zichzelf ervan te overtuigen, dat het redeloos was, maar het bleek machtiger, taaier, sterker dan zijn wil. En hij stond er geheel alleen mee. Waarschijn lijk viel het hem daarom zo moeilijk zich ertegen te ver weren. Hij mocht dan ontzag in boezemen en waardering of zelfs bewondering, omdat hij een be kwaam zeeman en een goed vis serman was geweest, of door zijn besliste manier van optreden en misschien zelfs door de wijze, waarop hij het lot, dat hem be schoren was, scheen te aanvaar den, maar ontzag en waardering betekenden nog geen genegen heid. En genegenheid was hem juist altijd onthouden. Zelfs zijn eigen vader en moeder hadden in zijn leven maar heel weinig be tekend. In zijn herinnering was zijn moeder slechts een schim mige figuur; de figuur van een klein, ziekelijk vrouwtje, dat zich geheel liet overheersen door haar man, een rauwe kerel, die zich om niets ter wereld bekommerde dan om zich zelf een slechts meedogenloos streefde naar de vervulling van zijn eigen woeste, wrede hartstochten en begeerten, waaraan hij alles ondergeschikt maakte. Die afgesloofde, lang zaam wegkwijnende vrouw had nooit ook maar een enkel ogen blik het gevoel gehad, dat haar man haar als iets anders be schouwde dan als een. van de hin derpalen, die een vijandig nood lot op zijn weg geplaatst had. Er was Rooie Tjeerd heel wei nig bijgebleven uit zijn kinder jaren. Toen zijn moeder gestor ven was, kon hij alleen maar aan haar denken als aan iemand die hem eerder geprikkeld had dan zijn meegevoel op te wekken. Maar misschien werden hem die gedachten meer ingegeven door de manier waarop hij soms over haar had horen praten dan door indrukken, die hij zelf van haar had gekregen en die ergens in zijn wezen bewaard waren ge bleven. De plaats die zij eigenlijk had moeten innemen, werd wel niet geheel, maar toch voor een goed deel ingenomen door een van de vrouwen uit de buurt, waar hij als kleine jongen gewoond had, ene vrouw Thomsen. Als zijn moeder hem niet te eten kon geven omdat ze niets had wat nogal eens voorkwam riep vrouw Thomsen hem bij zich bin nen en zorgde dat hij wat kreeg. Als hij tot laat in de avond in regen en wind op straat zwierf, omdat zijn vader weer eens te veel gedronken en hem de deur uitgejaagd had zonder dat zijn moeder zich ertegen had verzet, haalde vrouw Thomsen hem in huis en bracht hem met haar eigen kinderen naar bed. Rooie Tjeerd was al heel vroeg zelf standig en zou waarschijnlijk van de een of andere visserman wel iets te eten hebben gekregen, terwijl hij ook aan boord van een aak, een botter of een blazer, die in de haven lag, had kunnen sla pen, zodat hij haar dus eigenlijk niet nodig had gehad, maar het deed hem toch goed, dat er een vrouw was, die zich over hem ontfermde. Op zijn beurt ontfermde hij zich daarom ook over Jakob, de jongste van haar zeven kinderen, waarvan de andere zes allemaal meisjes waren. Jakob was klein, tenger voor zijn leeftijd, veel te zacht voor een jongen, en niet door zijn moeder, maar door zijn vader en zijn oudere zusters ver wend. De meisjes, van wie een paar al volwassen waren, had den te veel voor hem uit de weg genomen, hem in alles ontzien en op een leeftijd dat de meeste jon gens met de vissersvloot uitvoe ren, behandelden ze hem nog altijd als een kind. Hij had zich dat laten aanleunen en omdat hij overigens een goede, vriendelijke aard had, werd hij er niet om ge plaagd, maar andere jongens be moeiden zich toch ook niet met hem. Alleen Rooie Tjeerd hield zich met hem bezig als met een veel jonger broertje, aan wie hij nogal gehecht was. Toch gaf Tjeerd in zijn hart weinig om hem. Toen hij naar zee ging, dacht hij zelfs niet meer aan Jakob Thomsen, die uit zijn leven verdwenen scheen, zoals ook zijn moeder eruit verdwenen was zonder een spoor na te laten. Al leen aan vrouw Thomsen dacht hij nog wel eens en die gedachte vervulde hem dan met een zekere warmte en weemoed, al zou hij dat ook tegenover zichzelf niet hebben toegegeven. (Wordt vervolgd.) een huisvrouw in BERGEN OP ZOOM .vertelde dol ze IN ÉÉN WEEK op40gulden boodschappen 76UL0EN BKPAARPE door ir» a& hoor inkopen te doen CONTROLEERT U EENS HOEVEEL U OVERHOUDT want in de. ts stuK voor StUK ALLES VEEL. I 6OEt>K0PEfe» («71 PEK.PONt> 400 GRAM Jiïgf\fh\ ïoanklaan. pBUU zonder groat rM groot plastic. met gezel lisejfAfi voorj.aqrs-«5JW PAKOES 'NIET KOKEN keuze uit. 5 soorten? 100 WITTE aa| prima ZAK P0TAARPE....39 I A-dP. GROEA/TESOeP.. 39 UEBI6 SOEPAROMA«-59 4J-p.K/ppesoep.<:39 GROOT BI. SARDW6S.49 I heel et. WJ-0ON&/79 mo9K6em$sp$..59 \pcrmi-MmMM.69 BUKJEANANAS39 \3BL SOEPSAUEM.»iO° ter kennismak! ng HALFOM HALF toten m.et a s zaterdag

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 4