Prins Claus opende hel nieuwe veilinggebouw te Terneuzen Met YTONG dak- en wandplaten en blokken bouwen betekent: champignonkwekerijen en aardappelbewaarplaatsen N.V. DE HOOP Jk TERNEUZEN e een STERK WARMTE ISOLEREND materiaal gebruiken VLUGGER BOUWEN (door groot formaat) Koelruimte voor 5 miljoen kg fruit Stationsweg 4 Tel. 01150-2744 Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Donderdag 30 Maart 1967 Nieuwbouw- plannen Sympathie Grote belangstelling Stormachtige ontwikkeling Moderne opzet Aandacht voor belangrijkheid Stapelkisten Juist door deze eigenschappen werd YTONG toegepast voor het nieuwe VEILINGCOMPLEX te TERNEUZEN. Om dezelfde redenen is YTONG ideaal voor: YTONG-produkten worden geleverd door: de veiling, die op 6 juni 1928 werd opgericht. Mede ten gevolge van de cri sistijd en de tweede wereldoorlog maakte ook de veiling een moei lijke tijd door. De oude veiling- loodfe aan de Schependijk werd na 1945 te klein. In 1951 verrees aan de Kerkhoflaan een nieuw gebouw. Er kwamen grote moei lijkheden die door het nieuwe bestuur, onder leiding van wijlen de heer A. P. E. Rammeloo uit Philippine, werden opgelost. De samenwerking met de veiling te Krabbendijke werd door de voor zitter in grote dankbaarheid her dacht. Het gebouw aan de Kerkhof laan werd te klein; daarom werd op de algemene vergadering van 15 mei 1964 besloten een nieuwe veiling te bouwen:--Met hét-gé-, meentebestuur van Terneuzen werd snel overeenstemming be reikt en het huidige terrein werd mende belangrijkheid van ons ge west duidelijk naar voren kwam. Ook de rol die Zeeland en met name Zeeuws-Vlaanderen speelt in de doorvoer naar België werd door de burgemeester ter sprake gebracht. De burgemeester wees er o.m. op dat, nadat Terneuzen tot ont wikkelingskern was verklaard, belangrijke industrieën zich in de kanaalzone vestigden en dat ook het leefklimaat en de infra- struktuur in belangrijke mate verbeterden. Het meest in het ooglopend is wel geweest de bouw van de Oosterscheldebrug, die noord- en midden-Zeeland verbindt, terwijl ook het Veerse meer in korte tijd voor velen in binnen- en buitenland een be grip is geworden. Er werd veel gedaan, maar er kan nog veel gedaan worden, al dus de burgemeester, die daarbij vooral dacht aan de vaste oever verbinding over de Westerschel- de. De burgemeester zei dat het hem verheugde dat aan Zeeland in het algemeen en aan Terneu zen in het bijzonder, in de tweede nota op de ruimtelijke ordening veel mogelijkheden werden ge boden. Dat de ruimtelijke ordening in ons gebied de volle aandacht ver dient, stelde burgemeester Aschoff boven alle twijfel. Tenslotte wenste de burge meester het bestuur van de Coöperatieve Vruchten veiling „Zeeuwsch-Vlaanderen" van harte geluk met dit nieuwe com plex. Door zijn ongedwongen optre den veroverde prins Claus op slag de sympathie van alle aan wezigen, mede door zijn belang- Het moment van de officiële opening. Gistervoormiddag om elf uur heeft Z. K. H. prins Claus het nieuwe veilinggebouw aan de Langereksestraat officieel ge opend door het in beweging zet ten van een mechanisme, waar door een hoeveelheid appelen werd gewassen en zijn weg ver volgde naar de enorme koelcel len. Bij zijn aankomst te Terneuzen was prins Claus vergezeld van de commissaris der koningin in de provincie Zeeland, mr. J. van Aartsen, en de leden van gedepu teerde staten van Zeeland. De enorme veilinghal "was be zet door een groot aantal geno digden, onder' wie burgemeester Aschoff van Terlie'UZên en het gemeentebestuur, een groot aan tal vertegenwoordigers uit land- a bouw- en tuinbouwkringen in Zeeland, van het I. T. T. te Wa- geningen, van de Nederlandse Fruittelersorganisatie, de Natio nale Coöperatieve Raad, de Ka mer van Koophandel en Fabrie ken in Zeeuwsch-Vlaanderen, de Centrale Coöperatieve Boeren leenbank te Eindhoven, de Food Industries te Wageningen, de Aannemingsmaatschappij J. P. A. Nelissen en diverse onderaan nemers. De voorzitter van de Coöpera tieve Vruchtenveiling Zeeuwsch- Vlaanderen, de heer J. P. van Dijke, zei in zijn welkomsttoe spraak o.m. dat Zeeuv/s-Vlaan deren ongeveer 20 jaar geleden een fruitareaal had van rond 500 ha, dat echter voor deel be stond uit boerenhoogstam-boom gaarden waarin de veehouderij op de eerste plaats kwam. In de laatste tien jaren heeft de fruitteelt in ons gewest een stormachtige ontwikkeling door gemaakt. Er is nu een areaal van bijna 900 ha gespecialiseerde teelt van de modernste fruitras- sen, circa 80 appels en 20 peren. De oude boerenboomgaar- den zijn vrijwel geheel uit het landschap verdwenen. De voorzitter gaf in het kort een geschiedkundig overzicht van gekocht, dat is gelegen aan de oost-westverbinding door Zeeuws-Vlaanderen en tevens aan de nieuwe weg van Terneu zen naar Gent, die aansluiting geeft op het Europese wegennet. Hierdoor zal het mogelijk zijn meer dan 100 miljoen van de 160 miljoen consumenten in het E. E. G.-gebied binnen 24 uur te be reiken met de produkten van de Zeeuws-Vlaamse tuinbouw. Een gesprek met het Ameri kaanse bureau Food Industries Research Engineering te Wa geningen leidde tot de plannen om van het in Nederland nog al tijd conventionele systeem af te wijken. Er werd een studiereis naar Frankrijk gemaakt. De op dracht werd verstrekt aan de N. V. Nelissen; onder uitdrukke lijke voorwaarde dat het koel huis met een opslagcapaciteit van ru.m 5 miljoen kg gereed moest zijn bij de aanvang van de oogst van Cox-appels in september il36G. .Het is gelukt dit koelhuis jn d& recordtijd van 5 maanden gebruiksklaar op te leveren. De bouw. heeft 5 miljoen gulden ge kost. Het koelhuis heeft een capaci teit van ruim 5000 ton; circa 3200 ton in gascellen en 1800 ton in gewone koelcellen. De laatste hebben een capaciteit van resp. 750 en 1000 ton. In het vervolg zal het fruit af komstig van de coöperatieve vei ling te Terneuzen als TV-fruit in de handel worden gebracht. Vervolgens heette burgemees ter Aschoff prins Claus van harte welkom. Hij zei erover verheugd te zijn dat Z. K. H. ook een rond rit door nieuw-Terneuzen wilde maken. De burgemeester gaf een overzicht van de gebeurtenissen van de laatste jaren in onze pro vincie, waaruit de steeds toene- Geflankeerd door burgemeester Aschoff en de heer J. P. van Dijke betrad de prins de nieuwe veiling. De gascellen hebben noodza kelijk een grootte vaff 500 ton, terwijl daarnaast de beschikking is over één cel van 650 ton en enkele cellen van ruim 200 ton. De atmosfeer in de cellen kan ge heel worden beheerst met behulp van installaties voor de verlaging van het zuurstofgehalte en het koolzuurgehalte in de bewaar- ruimte. Naast standaardfruitkisten werd ook de mogelijkheid open gehouden voor het gebruik van stapelfruitkisten, die een aan zienlijke besparing opleveren aan investeringen in gebouwen en fust; de koeten van, koeling en sortering van fruit worden er be langrijk doör verlaagd, terwijl de teler in de oogsttijd van het fruit aanzienlijke arbeidsbesparingen De aanbieding van een fruitmand. kan verkrijgen. Deze stapelkist heeft een inhoud van 320 a 340 kg appels. Alleen door onder dompeling in een waterbassin kunnen deze stapelkisten worden geledigd, hetgeen de mogelijk heid biedt het fruit tegelijkertijd te reinigen. Er is in de Nederlandse fruit teelt een duidelijke ontwikkeling aan de gang in de richting van centralisatie van het aanbod door verkoop van het fruit in poolver- band. Daarbij is centraal sorte ren noodzakelijk. Om die reden werd een grote B. O. A.-sorteer- lijn met waterdompelinstallatie aangeschaft, die nieuwe moge lijkheden biedt tot het vergroten van de man-uurprestaties bij het sorteren van fruit. Met deze ma chine wordt een produktie be haald van 6 tot 8000 kg per uur, bij een personeelsbezetting van circa 20 personen. Een meeneemstapelaar een kleine heftruck die achter san de vrachtwagen wordt meegevoerd en dient om bij de teler het fruit snel te laden zorgt er voor dat er geen mankracht meer nodig is. De nieuwe ontwikkeling in Terneuzen beoogt de produktie- kosten voor de Zeeuws-Vlaamse fruitteler zo laag mogelijk te hou den en daardoor de concurren tiepositie in de E. E. G. zo sterk mogelijk te maken.

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 2