Oe Thant stelde bestand voor GULDENS Wrak „Torrey Canyon" ontploft KABINETSFORMATEUR BLIJFT OPTIMISTISCH Het jongste van 0e Thant HOOFD SCHOTEL Amerikaanse vice-president verliet Nederland HET WEER Kans op uitbreiding Vietnamees conflict toegenomen KIJK AAN DE BINNENKANT VAN IEDERE WIKKEL VAN CALIFORNIA SOEP-IN-BLIK. Concessie aan V.S. DONDERDAG 30 MAART 1967 23e Jaargang No. 6905 Verworpen Torrey Canyon brandt weer Grote strop voor verzekeraars Frankriik Nieuw bombardement en de olie Weerbericht Hoogwater Humphrey in Bonn Zon- en Maanstanden Frank, bij abonnement: TERNEUZEÏ Directeur-Hoofdredacteur: I. van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ8,— per kwartaal; per maand 2,70: per week 62 ct. Losse nrs 13 ct. Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géé.i handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 ur. Voor het gecomb. maandag/d;nsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Secretaris-generaal Oe Thant van de V.N. heeft dinsdag op een persconferentie gezegd, dat hij 14 maart aan alle partijen die be trokken zijn bij de oorlog in Viet nam officieel een bestand heeft voorgesteld. Oe Thant is van oordeel, dat het gevaar van uitbreiding van de oorlog over de grenzen van Viet nam toegenomen is en dat verlen ging van de oorlog de verenigde naties dreigt te verstikken. Het voorstel vgn Oe Thant houdt in: a) een aïgemeen militair bestand; b) voorbereidende bespre kingen en c) bijeenroeping van een nieuwe conferentie van Genève. Bij de onthulling van zijn, voor stel van 14 maart legde Oe Thant er de nadruk op, dat volgens zijn overtuiging voorafgaande stopzet ting van de bombardementen op (ADVERTENTIE) Noord-Vietnam een essentiële voorwaarde vooraf bij het begin van elke onderhandeling was. Overigens deelde Oe Thant mee, dat zijn nieuwe voorstel slechts een nieuwe versie was van een vorig drieledig plan. Het nieuwe plan voorziet in voorbereidende besprekingen hetzij rechtstreeks tussen Washington en Hanoi alleen, hetzij met deelne ming van de twee voorzitters van de Geneefse conferentie, te weten Engeland en de Sowjèt-Unie, of met deelneming van de leden van de internationale controlecommis sie voor Indochina (Canada, India en Polen), ook met deelneming van laatstgenoemde twee groepen landen. Secretaris-generaal Oe Thant weigerde ook maar de geringste aanwijzing te geven voor de ant woorden, die hij op zijn nieuwe voorstel heeft ontvangen. Deze antwoorden waren vertrouwelijk. Maar geen der reacties kon de secretaris-generaal der V.N. als een categorische verwerping be schouwen. Hij zei tot slot, vastbe sloten zijn vredespogingen te zullen voortzetten. Oe Thant zei op zijn persconfe rentie van dinsdag ervan overtuigd te zijn, dat als de V.S. hun bom bardementen op Noord-Vietnam zouden staken, binnen enkele we ken vredesbesprekingen zouden volgen. Engeland heeft op 17 maart de voorstellen van Thant aanvaard om in samenwerking met hem en Rusland het vredesplan van de secretaris-generaal voor Vietnam uit te vesrs», aldus een verklaring van het Britse ministerie van bui tenlandse zaken. In een antwoord aan Thant deelde minister van buitenlandse zaken George Brown mee, dat hij contact zal opnemen met zijn Rus sische ambtgenoot Andrei Gromiko om tot uitvoering van de plannen te komen. In dezelfde mededeling spreekt de Britse regering haar teleurstel ling uit over de schijnbaar negatie ve reactie van Hanoi op de voor stellen van de secretaris-generaal. Volgens vele diplomaten en waarnemers bij de V.N. heeft Oe Thant met zijn nieuwe vredesplan een concessie aan Amerika ge daan. Het door hem voorgestelde algemene bestand vormt een soort synthese van de eerste twee pun ten van zijn oude plan: onmiddel lijke en onvoorwaardelijke stop zetting van de bombardementen en wederzijdse ontspanningsmaatrege len. Men is geneigd te veronder stellen dat de haast waarmee de De formateur P. J. S. de Jong blijft redelijk optimistisch over zijn kans een nieuw kabinet te vormen, nu vrijwel overeenstem ming is bereikt over de bezetting van de zgn. sociaal-economische driehoek sociale zaken en volks gezondheid, economische zaken en financiën. Sinds dinsdagavond, toen de fractievoorzitters van k.v.p., v.v.d., a.r.p. en c.h.u. positief reageerden op de door minister De Jong voor gestelde zetelverdeling hebben kans op slagen hebben beïnvloed. Zoals bekend zou de k.v.p. zes zetels, de a.r.p. drie zetels, de v.v.d. eveneens drie zetels en de c.h.u. twee zetels bezetten. Om in marinetermen te spreken: „De for mateur ligt nog steeds in dezelfde koers en langs die koers ziet hij er een gat in", aldus de woordvoerder van de formateur. Dinsdagavond en woensdagoch tend heeft de fomateur telefonisch contact gehad met de mensen die voor de divcse ministersposten ziin voorgesteld. Naar Haagse politieke kringen aannemen is de formatie, op de be zetting van de portefeuilles van volkshuisvesting, verkeer en wa- '-rstaat en landbouw en visserij rüwel rond. De fractieleider van de christe lijk historische unie, mr. H, K, J, B. Beernink, wordt genoemd als minister van binnenlandse zaken. Nog niet zou zijn beslist wie Ce tweede christelijk-historische mi nister zou worden, en welke func tie hij zou bekleden. Als minister van sociale zaken en volksgezondheid wordt de plaatsvervangend fractieleider van de anti-revolutionaire partij B. Roolvink genoemd, en als minister van onderwijs en wetenschappen de tegenwoordige staatssecretaris mr. J. H. Grosheide, eveneens een anti-revolutionair. Volgens deze kringen zouden mr. J. M. A, H. Luns en mr. Th. H. Bot terugkeren als resp. minis ter van buitenlandse zaken en mi nister zonder portefeuille belast met ontwikkelingshulp. De staats secretaris van buitenlandse zaken mr. L. de Blopk. eveneens lid van de k.v.p. zou minister van econo mische zaken worden. Mej. dr. M, A. M. Klompê, minister van cul tuur. recreatie en maatschappelijk werk, zou eveneens in het nieuwe kabinet terugkeren, zij het dat het nog niet zeker is of zij dezelfde portefeuille zal beheren Naar verluidt zullen de ministe- ":es van defensie, financiën en jus titie door liberalen worden bezet. Voor financiën is de naam van het liberale kamerlid dr. J. H. Witte- veen genoemd. Uitgeefster N.V. v/h Firma P. i. van de Sande te Terneuzen Verenigde Staten de voorstellen hebben onderschreven Oe Thant in belangrijke mate in verlegenheid heeft gebracht. President Johnson verklaarde dinsdag op een receptie in het Witte Huis ter ere van de premier van Afghanistan, dat de Verenigde Staten onmiddellijk en in gunstige zin op het vredesplan van Öe Thant hadden gereageerd, maar tot hun spijt hadden vernomen dat Hanoi de voorstellen scheen te hebben verworpen. Johnson ver telde dat hij de dag nadat hij de voorstellen had ontvangen, Oe Thant al had meegedeeld dat hij er constructieve en positieve ele menten in aanwezig achtte. Ook de Zuid-Vietnamese regering had positief gereageerd. Volgens zegslieden bij de V.N. hebben Amerikaanse en Noord- Vietnamese vertegenwoordigers eerder deze maand in Warschau besprekingen gevoerd over de grondslagen van een regeling, maar liep het overleg op niets uit. Ha noi zou daarop Oe Thants voor stellen hebben verworpen. De Zuid-Vietnamese regering heeft meegedeeld dat zij de voor naamste punten, van Oe Thants vredesplan in beginsel heeft aan vaard, maar meent dat aan een bestand een conferentie vooraf dient te gaan van de Noord- en Zuid-Vietnamese militaire bevel hebbers over details en toezicht. Deze bijeenkomst zou moeten wor den gehouden in de gedemilitari seerde zone of op elke andere plaats die de regering in Hanoi maar zou wensen. Zou Hanoi er mee akkoord gaan dan zou deze ontmoeting binnen een week tot stand kunnen komen. LANDSEND (Cornwall): De olie brandt!Een „mollige" vuil grijze deken van rook stijgt op vanaf de zee, hier bedekt met brandende olie yit de tanks van de „Torrey Canyon". Vliegtuigen van de Britse marine bombar deerden het schip en de olielaag op het water met bommen en blikken benzine. (ADVERTENTIE) De Zuidvietnamese regering heeft woensdag het jongste voor stel inzake Vietnam van secretaris generaal Oe Thant in principe aan vaard, maar in aide memoire aan Oe Thant gezegd vredesbesprekin gen zonder vertegenwoordigers van de Zuidvietnamese regering te verwerpen. Voorts wordt een Zuidvietna- mees voorstel toegelicht dat een bespreking in de gedemilitariseer de zone tussen Noord- en Zuidviet namese opperbevelhebbers beoogt. Wat nog nooit gebak ken bloedworst gegeten? 't Is toch zo lekkeren goedkoop! Wentel de 1 cm dikke plak ken door de bloem en bak ze in een beetje boter. Leg op 'iedere plak een schijf ge bakken appel. Serveren bij rode kool, appelmoes of biet jes. Kostelijk1 Het wrak van de tanker „Tor rey Canyon", dat gisteren aan een ononderbroken luchtbombar dement en -beschieting is on derworpen, is tegen 16.00 uur (Ned. tijd) ontploft. Daarop volg den drie enorme branden, waar van de vlammen een hoogte van tweehonderd meter bereikten. Boven de vlammen torende een reusachtige zwarte rookwolk. De wrakstukken van de „Tor rey Canyon" werden bestookt met napalmbommen en raket ten. Bij de vierde aanval, van Britse vliegtuigen, deden zich drie grote ontploffingen voor in het achterstuk van de tanker. Spoedig daarop waren de wrak stukken door de dichte rook aan het gezicht onttrokken. Volgens berichten van oogge tuigen zijn de drie stukken van het wrak van de „Torrey Can yon" met de rest van de lading olie onder een reusachtige uit barsting van steekvlammen en rook gezonken. De Amerikaanse vice-presi dent Hubert Humphrey, die een dag in Nederland is geweest om met minister Luns van buiten landse zaken en andere Neder landse bewindslieden besprekin gen te voeren, heeft woensdag ochtend per vliegtuig vanaf de vliegbasis Ypenburg ons land verlaten met bestemming West- Duitsland. Vóór zijn vertrek heeft de Amerikaanse vice-president nog een verklaring afgelegd, waarin hij zei open en vrij met de Ne derlandse bewindslieden van ge dachten te hebben gewisseld. Wij hebben gesproken over het Atlantisch bondgenootschap, het Europa van vandaag, de weg naar Europese eenheid, waarvan Nederland zulk een warm voor stander is, de betrekkingen tus sen oost en west en de pogin gen om tot betere verstandhou ding tussen die twee te komen, en de onderhandelingen over de Kennedyronde, die nu in een be slissend stadium komen. Verder hebben we van gedachten ge wisseld over het non-profilatie- verdrag, waarin alle vreedzame mensen geloven en welk verdrag een belangrijke stap is bij het zoeken naar vrede en begrip. Op verzoek van minister Luns, zo vervolgde vice-president Hum phrey, is de toestand in Zuidoost- Azië eveneens in het gesprek be trokken alsmede de Amerikaan se insnanningen aldaar. Hij wees daarbij op de Amerikaanse po gingen om tot een eervolle vrede te komen zonder de veiligheid en onafhankelijkheid van Zuid- Vietnam uit het oog te verlie zen. Minister Luns, die de Ameri kaanse bewindsman uitgeleide De Amerikaanse vice-president Hubert Humphrey is door ko ningin Juliana op paleis „Huis Ten Bosch" ontvangen. Bij het vertrek reikte de heer Humph rey wegens een blessure aan de rechterhand de koningin de linkerhand. Woensdagmiddag kort na 12 uur hebben drie Hunter-straal- jagers van de Royal Air Force het wrak van de mammoettan ker „Torrey Canyon" bij Lands- end met napalmbommen op nieuw in brand gestoken. Na korte tijd doofden de vlam men echter weer. Later versche nen de buccaneers Lo -en hun doelgebied en wierpen hun bom- menlast op de wrakstukken van de mammoettanker. Een grote rookkolom steeg op, maar het was niet onmiddellijk duidelijk of het schip nu werkelijk was vernietigd. De verzekeraars van de Libe riaanse tanker zien zich ge plaatst voor schade-aanspraken tot een totaal bedrag van onge veer 65 miljoen gulden, nog af gezien van eventuele schade claims wegens vervuiling door de uit de reuzentanker gestroom de olie. Verzekeringsdeskundigen noemen deze aanspraken de grootste op het gebied van de zeetransportverzekering sinds de oorlog. Het schip zelf is voor 59 miljoen gulden verzekerd. De Londense verzekeringsmarkt draagt 40 procent van het risi co. Het restant is naar men aan neemt in de Ver. Staten onder gebracht. De vracht van 120.000 ton olie is vermoedelijk afzon derlijk verzekerd voor zes mil joen gulden. Het Westduitse middel „Eko- perl", is drie jaar geleden in Bochum ontdekt. Het kan zes maal zijn eigen gewicht aan olie neutraliseren. De reusachtige hoeveelheid die nodig zou zijn om alle ontsnapte olie onscha- delijk te maken, kan de fabriek niet leveren. Behalve uit Frank rijk zijn ook bestellingen geko men uit Engeland, België en Nederland, aldus het Westduitse persbureau D.P.A. Woensdagavond vroeg zijn zes ton bommen afgeworpen op het wrak van de „Torrey Canyon", dat opgehouden had te branden. Het nieuwe bombardement heeft evenwel geen nieuwe brand doen ontstaan. (ADVERTENTIE) De Franse marine heeft bij een onderneming in de Westduitse stad Essen een spoedbestelling gedaan van een middel om olie op zee onschadelijk te maken. De firma „Eduard Michels N.V." heeft tot dusver 200 m3 van het middel geleverd en voert nu de produktie op om de duizend kubieke meter te zenden, die Frankrijk wil afnemen om zijn westkust te beschermen tegen de olie van de vergane Liberiaanse tanker. deed, wees in zijn antwoord op het belang van persoonlijk con tact. De besprekingen van nu hebben getoond van hoeveel nut het is als vertegenwoordigers van een land zoals Amerika hun ge allieerde vrienden ontmoe'en om hun problemen gezamenlijk on der ogen te zien. Alvorens de Amerikaanse vice- president en mevrouw Hum phrey het vliegtuig konden be reiken moesten zij eerst een erehaag van Amerikaanse scho lieren en andere jongelui pas seren. In tegenstelling tot bij de aankomst stond ook nu de lucht machtkapel aangetreden. MINDER WIND. Een nabij Scandinavië gelegen depressie vult geleidelijk op. Hierdoor staat er vandaag nog slechts een matige tot zwakke wind, terwijl gisteren de wind nog af en toe krachtig was. De wind blijft uit westelijke richtingen waaien, waardoor de aanvoer van koude onstabiele lucht voortduurt. Deze lucht be dekt thans geheel West-Europa, zodat daar overal ongeveer dezelfde weersomstandigheden en temperaturen voorkomen als bij ons opklaringen maar ook plaat selijk enkele regen- of hagel buien. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Plaatselijk buien Wisselend bewolkt en plaatse lijk enkele regen- of hagelbuien. Matige tot zwakke wind uit wes telijke richtingen. Aanhoudend Ivrij koud. DONDERDAG 30 MAART De Amerikaanse vice-nresident is woensdagochtend uit Den Haag op het vliegveld Wahn bij Bonn aangekomen, voor een officieus bezoek van twee dagen aan West-Duitsland. Hij werd op het vliegveld verwelkomd door de Westduitse vice-kanselier en mi nister van buitenlandse zaken Willy Braadt. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 4.25 5.01 5.35 5.34 n.rr.. 4.49 5.25 5.59 5.18 VRIJDAF 31 MAART v.m. n m. Breskens 5.10 5.35 Terneuzen 5.46 6.11 Hansweert 6.20 6.45 Walsoorden 6.19 6.44 ZON op onder MAAN op onder 6.21 6.19 19.09 19.11 0.23 1.48 8.09 8.45

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 1