Heel normale Paasdrukte MUL Aandrang op gebruik van kernwapens in Vietnam? Officieren nemen de macht in handen in Sierra Leone De Gaulle naar het sociale front ZEELAND KAN TOERISME GOED VERWERKEN Veel Engelsen Duitsers in Zeeland Grondwet opgeschort; politieke partijen ontbonden de Gasverwarming RADIO DE KOOK HET WEER Paasfeest gebak ZATERDAG 25 MAART 1967 23e Jaargang No. 6903 terneuzen Geen Paastrek van West- naar Oost-Berlijn PAAS- MOBILISATIE VAN BELGISCHE RIJKSWACHT Weerbericht Hoogwater Mededeling Bom van ,sclh!oon' type Zon- en Maanstanden r 0 Verplichtingen worden nagekomen Uitslag verkiezingen nog onzeker Tiende kind voor Robert Kennedy Afschrikwapens Nog niet! Centrale en kazernes £uïdvietpamese Iso^cScSSiistiscSie leiders willen één das» bestand BANKETBAKKERIJ. GROTE BRAND OP AMERIKAANS VLIEGVELD IN WEST-DUITSLAND Frank, bfl abonnement: TERNEUZEN Directeur-Hoofdredaeteutt I. van de Sande Redactie, en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 - 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ8,— per kwartaal; per maand 2,70; per week 62 ct. Losse nrs 13 ct. VRUE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie ƒ2,40 Rubriek „Kleine Advertenties" (geê.i hande's- advertenties) 5 regels f 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bti vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 ur. Voor het gecomb maandag/d:nsdóg-nummer tot 10 uur voormiddag. Het valt nogal mee wat de toe ristische drukte betreft. De rijks politie noemde gisterochtend de drukte op de wegen dan ook „heel normaal". Wel is er wat verkeer van west naar oost, dus landge noten die de zeekant de rug toe keren en het meer in het binnen land gaan zoeken. Ook het binnenkomen van Duit- (ADVERTENTIE) Een begrip voor Erkend Gasfitter Vlooswijkstraat 79 Voor het eerst sinds twee jaar zullen de Westberlijners niet naar Oost-Berlijn gaan om daar het Paasfeest te vieren. Verleden jaar bezochtèn 280.000 Westber lijners met Pasen hun familie leden in Oost-Berlijn. In België zijn 4500 rijkswachters gemobiliseerd met het oog op de Paasdrukte. Zoals elk jaar zullen weer vele duizenden Belgen naar de kust of de Ar dennen trekken. Vooral op Tweede Paasdag, als iedereen 's avonds weer naar huis moet, worden enorme verkeerspuzz- les verwacht. 2.000 radiowagens en honderden motorrijders van de rijkswacht hebben de taak de verkeers stroom zoveel mogelijk gaande te houden. Zij zullen daarbij geassisteerd worden door hef- schroefvliegtuigen en de Bel gische radio-omroep, die de automobilisten via hun auto radio's geregeld op de hoogte zal houden van de verkeers- ontwikkeling en mogelijkheden om de ergste opstoppingen te ontgaan. Qok de Belgische spoorwegen hebben zich ter dege op de Paasdrukte voor bereid. Er zijn 35 extra-trein ingelegd op de trajecten naar de kust en de Ardennen. medegedeeld door het K. N. M. I., geldig tot hedenavond. Zuidwestelijke wind Half tot zwaar bewolkt met hier en daar wat lichte regen. Matige tot krachtige, aan de kust harde zuidwestelijke wind. Iiets hogere temperaturen dan gisteren. ZATERDAG 25 MAART v.m. n.m. Breskens 1.09 1.37 Terneuzen 1.45 2.13 Hansweert 2.19 2.47 Walsoorden 2.18 2.46 ZONDAG 26 MAART v.m. n.m. Breskens 1-53 2.16 Terneuzen 2.29 2.52 Hansweert 3.03 3.26 Walsoorden 3.02 3.25 MAANDAG 27 MAART vjn. n.m. Breskens 2.32 2.54 Terneuzen 3.08 3.30 Hansweert 3.42 4.04 Walsoorden 3.41 4.03 DINSDAG 28 MAART v.m. n.m. Breskens 310 3.32 Terneuzen 3.46 4.08 Hansweert 4.20 4.42 Walsoorden 4.19 4.41 se toeristen viel nogal mee. In de ochtenduren kwamen er aan de grens bij Bergh zo'n vijftien auto's per minuut binnen, daarna liep dit aantal even op tot 20 a 25, maar daarna liep dit getal weer terug. Het verkeersplein Oudenrijn gaf geen noemenswaardige moeilijk heden, aldus de rijkspolitie. Aan de komst van toeristen is goed te merken dat velen, gezien de voorspelde koude Paasdagen, de weersomstandigheden van vrij dag eerst hebben afgewacht al vorens op reis te gaan. Vie! in de ochtenduren de stroom van toe risten uit Duitsland nogal mee, na vier uur vrijdagmiddag werd zij groter. Men heeft kennelijk zo min mogelijk risico willen nemen. Be halve het Duitse bezoek is in het oosten van het land dit maal opval lend groot het bezoek van vooral Engelsen, maar ook van paasgas- ten uit Denemarken, waar V. V. V. Arnhem een gerichte actie heeft gehouden en een driedaags arran gement heeft gepropageerd. In Arnhem zijn tienduizend overnach tingen besproken. Met de paasdrukte is het in Zee land gisteren allemaal nogal mee gevallen. Hoewel er meer verkeer dan op normale vrije dagen op de wegen was, hebben zich geen op stoppingen of filevormingen voor gedaan. De buitenlanders die vrij dag naar Zeeland trokken waren in hoofdzaak Duitsers, zij het in veel mindere getale dan vorig jaar. De veerboten over de Wester- schelde brachten behalve Duitsers ook veel Engelsen van Zeeuws- Vlaanderen naar het noorden. De Fransen en Belgen zijn hier ver in de minderheid. Op de Oosterscheldebrug kan men het verkeer, hoewel dit druk ker is dan op normale dagen, toch nog rustig aan. Ook hier zijn de Duitsers in de meerderheid en vol gen daarop de Engelsen. De drukte op de wegen wordt geschat op twee maal zo groot als op normale vrije dagen met' opval lend veel caravans. Toch is de Zeeuwse V. V. V. niet o. svreden. In de Zeeuwse hotels, waar de meeste buitenlandse gas ten Duitsers zijn is nog ruimte over. In verband met het Paas feest zal ons eerstvolgend nummer a.s. dinsdagavond 28 maart verschijnen. (ADVERTENTIE) terneuzen Noordstraat 103 Tel. 01150-3128 0 ©O De „Washington Post" schreef vrijdag dat er bij het ministerie van defensie op wordt aangedron gen kernwapens te gebruiken om de tunnel-complexen van de viet- cong te vernietigen en doelen in Noord-Vletnam aan te vallen. Het blad noemt geen namen maar het spreekt van „kernwapenspecialis ten", vermoedelijk in het Pentagon zelf. Van regeringszijde kon niet di rect commentaar op het bericht worden verkregen, maar functio narissen gaven als hun persoon lijke mening te kennen dat presi dent Johnson een dergelijke stap niet zou nemen, onverschillig hoe teleurgesteld hij mocht zijn door het voortduren van de oorlog, daar dit heel goed tot een wereldoorlog zou kunnen leiden. Volgens de defensie-verslaggever van de „Washington Post" is de VERBETEN STRIJD TEGEN HET WASSENDE WATER Duizenden Hongaren vechten op het ogenblik een verbeten strijd tegen het wassende water van de rivieren Tisza en Bedrog waarvan het peil al 8.80 m boven normaal is, terwijl het nog steeds stijgt. Honderden draglines en vrachtauto's zijn voor de strijd ingezet. Hier een beeld van on dergelopen huizen op de linker oever van de Tisza. iets zachter Als gevolg van verhoogde de pressie-activiteit op de oceaan komen in geheel West-Europa luchtdrukdalingen voor. In het zeegebied tussen Schotland en IJsland is opnieuw een dèpressie aangekomen, die zachtere en vochtige lucht van de oceaan naar West-Europa transporteert. Deze lucht zal ons land in de komende 24 uur binnendringen, hetwelk gepaard zal gaan met vrij veel bewolking. Aangezien het gedeelte van 't warme front dat ons land zal passeren weinig actief is, zal de regen die hier en daar zal vallen slechts van weinig betekenis zijn. Het kou front van de depressie is nog ver verwijderd en zal vóór de avond geen invloed op het weer in ons land uitoefenen. ZON MAAN op onder op onder Mrt 25 6.33 19.01 18.13 6.40 26 6.31 19.02 19.45 6,54 27 6.28 19.04 21.18 7.08 28 6.26 19.06 22.51 7.24 29 6.24 19.07 7.44 6.21 19.09 0.23 8.09 31 6.19 .19.11 1.48 8.45 Officieren hebben In Sierra Leone de macht in handen genomen na hun gewezen hoofd, brigade-gene raal David Lansana en de gewezen premiers sir Albert Margai en Siaka Stevens gevangen gezet te hebben. Een groep officieren heeft een „nationale hervormingsraad" ingesteld met luitenant-kolonel Ambrose T. Genda aan het hoofd, die naar verluidt laatstelijk deel heeft uitgemaakt van de diploma tieke missie van Sierra Leone in New York. De militaire machtsovername, die volgt op een week van span ning en onzekerheid na verkiezin gen waarvan de uitslag werd be twist, is donderdagavond door ma joor Blake, lid van de „nationale hervormingsraad", bekendgemaakt. Majoor Blake zei, dat hoge offi cieren van het leger van Sierra Leone hun hoofd afgezet hadden nadat zij hadden bemerkt, dat bri gade-generaal Lansana niet een re gering voor het hele land wilde vormen maar het land ir. Albert Margai als premier wilde opdrin gen. Majoor Blake maakte in zijn radiorede gisteravond ook bekend, dat de grondwet is opgeschort en dat alle politieke partijen zijn ont bonden en elke politieke activiteit is verboden. Majoor Blake heeft nog gezegd, dat de raad de aangegane inter nationale verplichtingen zal na leven en koningin Elizabeth als hoofd van het gemenebest erkent. De raad zou de macht weer aan de politici overdragen zodra de toestand er gunstig voor zou wor den. In eerdere berichten is gezegd, dat de groep militaire officieren, die thans het heft volkomen in handen schijnt te hebben, Lansana zonder bloedvergieten opzij heeft gezet. De plaatsvervangende voor zitter van de „nationale hervor mingsraad" is de politie-chef Wil liam Leigh. In het begin van de week zag het er naar uit dat Sierra Leone de eerste Afrikaanse staat zou zijn waarin de regering op constitutio nele wijze gewijzigd zou worden. Maar drie dagen na de verkiezin gen, waarbij het eindresultaat nog steeds onzeker was, greep Lan sana in en hield Stevens gevangen in het gebouw waar hij door de gouverneur-generaal was ontbo den en beëdigd als premier. De bri gade-generaal verklaarde van me ning te zijn, dat de gouverneur- generaal ongrondwettig handelde omdat de uitslagen van de verkie zingen nog niet geheel binnen wa ren. Aanhangers van Stevens kwa men in Freetown in opstand en bij botsingen met de politie werden vier mensen gedood. De opstan- digen beweerden, dat Lansana voor sir Albert werkte. Donderdag ont bood Lansana alle pasgekozen par lementsleden naar Freetown om te pogen een oplossing te vinden. In New York verklaarde luite nant-kolonel Genda zeer verrast te zijn over het bericht, dat hij be noemd is tot hoofd van de „raad voor nationale hervorming", die het leger in Freetown heeft ge vormd. De 40-jarige overste is tweede secretaris van de missie van Sierra Leone bij de Verenigde Naties. De echtgenote van senator Robert Kennedy heeft vrijdag het leven geschonken aan een zoon, haar tiende kind. De 36-jarige moe der en het kind maken het goed. Robert Kennedy, die in Ver mont aan het skiën was, kwam 's nachts hals over kop naar huis. Het gezin telt nu zeven zoons en drie dochters. Robert Kennedy is er zelf een uit een gezin van negen kinderen. bom waarvan het gebruik wordt i bepleit van een type dat explodeert nadat zij zich in de grond heeft geboord. De bom zou van een be trekkelijk schoon" type zijn maar de bodem tot kilometers in de om trek schudden, waardoor zowel onder- als bovengrondse bouwsels zouden worden vernietigd en alle in de directe omgeving aanwezige mensen zouden worden gedood. Volgens het bericht zou deze soort kernbom ook geschikt zijn „voor moeilijk te vernietigen doe len als stalen bruggen in Noord- Vietnam". „Mogelijke straling zou tot een minimum beperkt blijven door zo wel het ontwerp van de bom als de manier waarop zij tot ontploffing komt, bedekt door aarde". „De strijdbijlen onder kern wapenspecialisten betogen dat de Verenigde Staten van de techniek gebruik moeten maken om de levens van hun soldaten te sparen en de oorlog zo snel mogelijk te winnen", aldus de „Washington Post". Een ander argument van de specialisten zou zijn dat „zes kernwapens ertoe b'! zouden dragen dat men zou afschrikken van oorlogen als die in Vietnam omdat het dan kris tal helder zou zijn dat de Ver enigde Staten het gebruik van dergelijke wapens niet uitslui ten". Het „Pentagon" gaf later een verklaring uit waarin werd ge zegd dat „in de huidige omstan digheden geen kernwapens in Vietnam nodig zijn en dat mili taire autoriteiten het gebruik daar van niet overwegen". „De geza menlijke chefs van staven hebben geen voorstel in behandeling voor het gebruik van kernwapens in Vietnam en zij hebben dergelijke voorstellen nTet aan de" minister van defensie gedaan......" „noch is er enige andere verantwoordelijke functionaris van het ministerie van defensie die het gebruik van enig kernwapen in Vietnam overweegt". De verklaring was in zorgvul dige bewoordingen gesteld, naar men aanneemt om te vermijden dat president Johnson in zijn plannen of bewegingen zou worden beperkt in het geval een ernstige militaire noodtoestand in de oorlog zou ontstaan. Vliegtuigen van de Amerikaanse marine hebben vrijdag de elektri sche centrale van Thai Ngoeien, op 60 km ten noordwesten van Ha noi, voor de tweede maal gebom bardeerd. Ook bestookten zij de kazernegebouwen in Tsji Ne, op 50 km ten zuiden van de Noordviet- namese hoofdstad. Zuidvietnamese boeddhistische leiders hebben vrijdag gepleit voor een bestand od 23 mei, ter gelegen heid van de viering van de geboor te van boeddha. Thitsj Tinh Chiet, de hoogste boeddhistische gezags drager, heeft de hoop uitgespro ken, dat een bestand na het kerst en nieuwjaarbestand, tot de ver werkelijking van een vreedzame regeling zou bijdragen. f ADVRRTWNTIB) L<yp 'J JT Noord.tr. 80 Een kenmerk van de derde en vierde Franse republiek was steeds een overvloed aan stakin gen en tot vechten hooglopende arbeidsgeschillen. In zekere zin begint De Gaulles vijfde repu bliek dergelijke trekken te ver tonen. Wekenlange stakingen bij een kunstvezelfabriek in Lyon, sluiting van de vrachtwagen fabriek Berliet, idem van een werf in Saint Nazaire, werktijd verkortingen in de mijnbouw, protestacties van de wijnboeren vooral maar ook andere groepen. Zo nu en dan wordt daar een sta king van het spoorwegpersoneel, van het stadsvervoer van Parijs en van de elektriciteitscentrales tussen door gegooid. Voor een deel gaat het hier om een internationaal verschijnsel van recessie, waar Duitsland en Nederland bijvoorbeeld weer aan ontgroeien, maar dat in Frank rijk wat later is ingezet. Voor 'n ander deel echter zijn het konse- kwenties van de buitenlandse politiek van De Gaulle: de wijn bouw zou het gemakkelijker heb ben als niet bij contract Russi sche kolen werden geïmporteerd, de wijnboeren zouden met min der overschotten zitten als Frankrijk zich niet tot afname van Algerijnse wijn had ver plicht. En dan komt daarbij dat in de voorbije periode van economische bloei de werknemer er minder op lette dat de regering voor sociale maatregelen zelden warm liep. Nu er werktijdverkortingen wor den ingevoerd, fabrieken wegens reorganisatie gesloten worden, andere bedrijven hun werkzaam heden inkrimpen, gaan de vak bonden dat gemis scherper voe len. President De Gaulle wijt aan deze ontevredenheid vooral dat de verkiezingsuitslag voor de gaullistische groeperingen zo'n fiasco is geworden dat amper een meerderheid in de Kamer valt te formeren. Waarschijnlijk voelde hij al zo iets aankomen, want in zijn laatste uitlatingen voor de verkiezingen legde hij al grote nadruk op de noodzaak van een sociale politiek. En bij de eerste vergaderingen van het kabinet na de stembusnederlasg vormde dit ook de hoofdschotel. Het probleem is daarbij echter vooral dat dit geld moet gaan kosten en dan juist wanneer door een slechtere gang van de econo mie allerlei inkomstenbronnen van de regering vooral omzet belasting e.d. automatisch minder gaan vloeien. De druk van de speciale prestige-onder- nemingen als de eigen kernmacht daarentegen wordt juist groter en dat wordt voor de minister van financiën een moeilijke zaak. Voor de buitenlandse waar nemers van de Franse verkiezin gen zit er waarschijnlijk een droevige les in de overwegingen van De Gaulle. De kiezers heb ben hem niet in de steek gelaten vanwege zijn anti-Atlantische politiek en zijn dwarsdrijven in Europese zaken of zijn royale hand bij 't bedrijven van glorie- politiek. Zijn meest Europees en Atlan tisch gezinde tegenstander Le- canuet verging het ook niet best. De weg naar het hart van de Franse kiezer gaat kennelijk via zijn maag, oftewel zijn loonzakje. (ADVERTENTIE) In de nacht van donderdag op vrijdag is een schade van onge veer vier min. dollar aangericht door een brand op het Ameri kaanse militaire vliegveld bij Frankfort. Een loods van 120 bij 60 meter ging in. vlammen op. In de loods bevonden zich een goe derenopslagplaats, een reparatie werkplaats en een garagebedrijf. De oorzaak van de brand is nog niet bekend.

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 1