Souvenirindustrie is voorbereid op blijde gebeurtenis veren Revolutie heelt in China voorrang boven productie Premier Ky pronkt met Johnsons RODE GARDISTEN MEN NIET MEER OP REIS Wapens uit legermuseum teruggevonden Corruptie generaal kreeg ministerszetel Vrijdag 24 Maart 1967 DE VRIJE ZEEUW Pagina 3 Veel belangstelling Bekers Tegels Kranten In plaats van bankpapier Agenda NEDERLANDSE KUSTVAARDER GEZONKEN, BEMANNING GERED Amdermans spieren Driezijdig verbond Tegenstanders verslagen Onrust aan boord van de gestrande Alkyone Droogte en hongersnood in India Noordkoreaanse overloper krijgt geld DE DOOD VAN MBAH SOERO Alternatief Corruptie Economisch plan KINDEREN AAN DE DOOD ONTSNAPT AMERIKA MAG OLIEPIJPLEIDING DOOR FRANKRIJK BLIJVEN GEBRUIKEN Subsidie voor nieuwe rijdende viswinkels Srandenam helpen direkt! Torenkraan valt om: twee gewonden DE „VIKINGBANK" ONDER DE WRAKKENWET Melkoorlog in de V.S. DOS versloeg Den Bosch De fabrikanten van lepeltjes, sleutelringen, glazen, bekers, te gels en aanverwante herinne. ringsartikelen hebben hun pro duktie al maanden geleden ge richt op de aanstaande blijde ge beurtenis op Drakensteyn. De souvenirs zijn al in grote hoe veelheden aangemaakt. Alleen de geboortedatum en de naam van prins of prinsesje ontbreken nog. De koninklijke fabriek van goud- en zilverwaren van Kem pen en Begeer heeft op dit ge bied 'n naam op te houden. Zij zal die alle eer aandoen. In de ko mende weken gaat zij bronzen, zilveren en muntgouden pennin gen op de markt brengen, die in prijs variëren van 7,50 tot 600. Juweliers en banken gaan de penningen verkopen. Op deze penning staat prinses Beatrix.afgebeeld met een baby op de arm. Op de keerzijde staat het wapen van de kleine prins of prinses. Naam en geboorteda- tus zullen uiteraard niet ontbre ken. Van Kempen en Begeer gaat nog meer doen. Voor de scholen, gemeenten en oranjecomité's zijn lepeltjes, speldjes boekenleg gers, draag- en legmedailles, briefopeners en sleutelhangers in de maak. Voor zover men het op dit moment kan bekijken, bestaat er een behoorlijke belangstelling voor deze artikelen. De Gerofabriek eveneens van Zeister huize blijft niet achter. Er zullen twee theelepels, een van gero-zilvium, de ander van Zilmeta op de markt worden gebracht. Er zullen tienduizen den van deze lepels worden ver vaardigd. In het zogenaamde kopje van de lepels is een baby afgebeeld. Deze herinneringsle peltjes gaan in een speciale oranje-witte verpakking naar de klanten. De N.V. Sphinx-Ceramique in Maastricht pakt de zaken groot aan. Zij is al op grote schaal be gonnen met de produktie van be kers, die na de geboorte van het vorstenkind aan de schoolkinde ren worden uitgereikt. Het is een beker met op de voorkant het wapen in de kleuren geel, blauw en oranje. Op de achterkant staat een oranjeboom met daarvoor gekruiste vlaggen. De eerste produktie beloopt circa 15.000 stuks. Deze hoeveel heid moet in een paar dagen ge leverd kunnen worden. De prijs van de bekers is afhankelijk van de hoeveelhedi waarin zij wor den afgenomen en varieert van 92 cent tot 1,20. Gemeenten, ouder- en oranjecomité's betalen deze herinneringsbekers. Een wat kleinere fabrikant is de heer Smorenburg uit Utrecht. Hij heeft al bekers en glazen aan de man gebracht die betrekking hadden op zaken als 150 jaar ko ninkrijk, de verlovingen van prinses Irene en die van prinses Margriet. De firma Smorenburg heeft drie verschillende soorten tegels, twee bekers en een glas in de maak die betrekking heb ben op de baby van prinses Bea trix. Ook deze tegels en bekers gaan naar scholen en oranje-co- tité's. In de sector baby- en kleuter- artikelen vallen niet zoveel acti viteiten waar te nemen. Een fa- Op aanwijzing van een van de twee Duitsers, die bekend heb ben de wapendiefstal uit 't leger museum in Leiden te hebben gepleegd, zijn 22 van de 24 uit het museum gestolen wapens te ruggevonden. In een bos bij de Posbank nabij Rheden werd op 60 cm onder de grond een plun- jezak met een deel van de buit gevonden. De plunjezak was ge wikkeld in een gordijn, dat de Duitsers uit het legermuseum hadden meegenomen, en in plas tic. De inhoud van de zak be stond uit enkele geweren, pisto len, een machinepistool, revol vers en bajonetten. In een bagagekluis op het sta tion in Emmerik, even over de grens, werd een koffer gevon den, waaruit tevoorschijn kwa men: pistolen, waarvan sommi ge gebruiksklaar waren, geladen en zelfs niet op veilig gesteld, een hoeveelheid munitie, een kneedbom, comoleet met ontste kers en ontstekingsmechanisme, zwaar genoeg om een zware kluis mee op te blazen en de persoonlijke wapens, die de da ders bij hun inbraak in de nacht van zondag op maandag bij zich hebben gedragen: een revolver, kaliber 22, een flobertrevolver, ook geschikt voor het afvuren van gaspatronen en een flobert- long-rifle. INTERPOL INGESCHAKELD Nader is bekend geworden, dat in de auto van de Duitsers een complete inbrekersset is aange troffen, waartoe behoorden ra- dio-zendapparatuur, traangas, rubber handschoenen, zwarte kappen, hakbijlen, zagen en koe voeten. Op de Duitsers werd bij hun aanhouding munitie aange troffen. Op verzoek van de koninklij ke marechaussee stelt Interpol een onderzoek in naar de ante cedenten van de twee Duitsers, van wie S. beweert student in de technische wetenschappen te zijn en K. student in de medi cijnen. De Duitsers zijn in Leiden in verzekerde bewaring gesteld. Zij zullen te zijner tijd voor de of ficier van justitie in Den Haag worden geleid. OOK DE ONTBREKENDE WAPENS TERUGGEVONDEN De koninklijke marechaussee heeft gisteren de twee nog on brekende wapens van de partij van 24 stuks, die in de nacht van zondag op maandag uit 't leger museum te Leiden was ont vreemd, teruggevonden. Na langdurig zoeken in de omgeving van de Duitse plaats Emmerik, werden de twee man kerende tommyguns in een weg berm aangetroffen. De Amerikaanse recherche stelt een onderzoek in naar de vermissing van een bedrag aan geld ter hoogte van 150.000 dol lar op een vlucht tussen Miami ên Santiago in Chili. Het geld zat in verzegelde zakken, was af komstig van een bank in Miami en bestemd voor een bank in Santiago. Maar toen de zegels bij de bank in Santiago verbroken werden kwamen er slechts pak ken kranten in plaats van bank biljetten uit de zakken. briek in Surhuisterveen biedt prinses Beatrix de kinderwagen aan. Omdat het cadeau een ver rassing moet blijven, wil men nog niets zeggen over het model en de kleur. ZATERDAG 25 MAART Terneuzen: Zuidersportpark, 2 uur Tern. Boys IBorcister- park en Tern. Boys II-Crown- maed. Café „Kolkzicht", 7.30 uur: Grote eierkaarting. Othene: 7 uur: Prijskaarten. De Nederlandse kustvaarder „Paloma" (493 ton) verkeerde in zinkende toestand op 35 mijl ten noordwesten van Helgoland. De negen opvarenden zijn aan boord genomen van een Duits kustvaar tuig. De 493 brt metende Neder landse kustvaarder „Paloma" is woensdagnacht op 35 mijl ten noordwesten van Helgoland ge zonken. De opvarenden van het schip, allen Nederlanders, negen mannen, een vrouw en een kind, werden gered door de Duitse vis- logger „Gerhard Ekkenga". La ter werden de geredden overge nomen door de Duitse sleepboot „Danzig", die hen naar Cuxhaven bracht. Het schip, van rederij H. Wes ters uit Groningen, was voor enige tijd verhuurd aan een Noorse firma. Het was op weg naar Hamburg. De „Paloma" heeft door nog onbekende oorzaak water ge maakt, waarna het snel begon te zinken. De conferentie van Goeam zou een nieuwe fase in de kwestie- Vietnam moeten inluiden. In ze kere zin is dat ook zo maar het op vallendst is geweest dat president Johnson bij zijn terugkeer in de Ver. Staten zijn teleurstelling moest uitspreken over de weige ring van Ho Tsji-Minh om met hem te onderhandelen. De Noordvietnamese president heeft op brieven uit Washington slechts geantwoord dat hij als voorwaarde voor welk gesprek ook eist, dat de bombardementen ophouden. Een oud standpunt, zij het dan dat het al weer iets min der veeleisend is dan het vroegere uitgangspunt van Ho dat de V. S. eenvoudig hun biezen moesten pakken. Het probleem is dat Hanoi van de Amerikanen iets eist w»»r niets tegenover wordt gesteld, want het gesprek kan mislukken, waarna het de V. S. moreel zeer moeilijk wordt gemaakt weer te gaan bombarderen. En al te over tuigd dat Ho een succes van zo'n gesprek zal proberen te maken, is Johnson niet. In dit opzicht is na Goeam alles bij het oude gebleven. Voor Johnson veel verdrietiger, al kan hij daar moeilijk iets van zeggen, was het optreden van de Zuidvietnamese premier generaal Ky. Die liep forse taal uit te slaan, waarvan het pijnlijke was dat hij niet met zijn eigen, maar met Johnsons spierballen pronkte. Mili tair is de situatie bevredigend, al dus het officiële standpunt, maar op burgerlijk gebied moet er nog veel gebeuren. De eerste fase van de „grote proletarische culturele revolutie" in China is afgesloten. De ideo logische en politieke storm die negen maanden lang over het volkrijkste land van de wereld heeft gewoed, is gaan liggen en moet nu gevolgd worden door 'n periode van politieke en econo mische stabilisering. Dit blijkt uit de opdracht die het centrale comité van de Chinese commu nistische partij donderdag de twintig miljoen rode gardisten heeft gegeven, deze lente geen nieuwe reizen of lange marsen te ondernemen maar in hun woon plaatsen te blijven om daar de culturele revolutie voort te zet ten en het land in staat te stellen, zich op de produktie te concen treren. De order is op de muren in de hoofdstad aangeplakt. Het document van het centrale partijcomité is getiteld „Wijziging in het programma van de uitwis seling van revolutionaire erva ringen door organisaties van de rode garde" en spreekt van de aanvang van een nieuwe periode, „waarin alle revolutionaire orga nisaties zich moeten verenigen op basis van het driezijdig ver bond om nieuwe machtsorganen te vestigen". Het comité verklaart dat speciale aandacht moet uit gaan naar „de produktie en de handhaving van orde en wet". (Het „driezijdig verbond" omvat het leger, de massa-organisaties en de „revolutionaire kaders"). Oorspronkelijk was het plan, bij de terugkeer van het warme lenteweer de massaparades in Peking, die bij het invallen van de winter waren gestaakt, te her vatten. Volgens onofficiële schat tingen hebben zich van augustus vorig jaar tot deze maand veer tien tot vijftien miljoen rode gar disten van buiten in Peking op gehouden. In diezelfde periode reisden miljoenen andere gardis ten door verscheidene provincies, wat herhaaldelijk tot ernstige verstoring van het trein- en weg verkeer leidde. Mao tse-Toeng, Lin Piao en Tsjoe en-Lai zijn er met hulp van de „rode gardisten en revo lutionaire rebellen" in geslaagd hun machtige politieke tegen standers te verslaan en menen dat ze de strijd tegen de over gebleven „kapitalistische of re visionistische partij- en klasse vijanden" tyel in rustiger banen kunnen leiden, zo zeggen waar nemers in Peking. Dat niet allen het daarmee eens zijn blijkt uit een commentaar in het Chinese theoretische partijblad „Rode Vlag", donderdag overgenomen door het Volksdagblad, waarin de nadruk wordt gelegd op de noodzaak, dat de culturele revo lutie in de industriële onder nemingen wordt voortgezet. De revolutie heeft voorrang boven de produktie, aldus de „Rode Vlag", waarvan Tsjen po-Ta De reddingboot „Koningin Ju liana" die gisteren in het begin van de middag zou uitvaren om een aantal opvarenden van de op de zuiderpier in Hoek van Hol land gestrande Griek „Alkyone" te halen, is na veel radioverkeer tussen de kapitein van de „Al kyone" en de wal in de bergha- ven in Hoek van Holland blijven liggen. Omstreeks twee uur gaf kapitein J. Proios via de radio te kennen, dat geen van zijn be manningsleden van boord zou worden gehaald. Hoe kwam de kapitein tot deze beslissing, nadat hij nauwelijks een uur tevoren had laten weten, dat de Hoekse reddingboot kon komen om vijftien van de dertig bemanningsleden en de twee aan boord verblijvende vrouwen op te halen? Volgens geruchten, die donderdagmiddag in de Hoek circuleerden, zou aan boord enig rumoer zijn ontstaan, nadat ka pitein Proios de namen van de vijftien bemanningsleden die door de reddingboot zouden wor den gehaald, bekend had ge maakt. Ook de niet door de kapi tein uitgekozen bemannings leden zouden toen te kennen hebben gegeven van boord te willen. Kapitein Proios besliste toen resoluut, dat de „Koningin Juliana" binnen kon blijven en dat niemand van de bemanning van boord zou worden gehaald. Deskundigen in Hoek van Hol land leidden donderdagmiddag uit een en ander af, dat de situa tie van de „Alkyone" op de kop van de Zuiderdam door de ster ker geworden wind (donderdag middag aangewakkerd tot wind kracht zeven) ongunstiger is ge worden. Een andere verklaring voor de onrust aan boord van de „Alkyone" kon men niet geven. hoofd van de machtige partij commissie die met de leiding van de culturele revolutie is belast hoofdredacteur is. Uitgehongerde bewoners van een dorp in de Indische staat Bihar, dat door droogte geteisterd wordt, hebben dinsdag, gewa pend met geweren, gepoogd zich meester te maken van de graan oogst in een naburige plaats, al dus is gisteren in Nieuw Delhi vernomen. De politie kwam tus senbeide en er ontstond 'n vuur gevecht. Een der aanvallers werd gedood en drie gewond. De premier van Bihar, Sjina, heeft onlangs verklaard, dat de strijd tegen de droogte een kwes tie van leven of dood is. 35 mil joen bewoners hebben voedselge brek en 8.000 dorpen zitten zon der water. De Noordkoreaanse journalist, die dezer dagen naar Zuid-Korea is uitgeweken, krijgt een bedrag van een miljoen won (ongeveer 13.330 gulden), het hoogste be drag dat aan een overloper uit het noorden wordt betaald, aldus is donderdag in de Zuidkoreaan- se hoofdstad meegedeeld. De beloning die de betrokkene, een gewezen onder-direkteur van het Noordkoreaanse persbureau, ontvangt, is door de Zuidko- reaanse minister van defensie bekendgemaakt. In Zuid-Korea bestaat een speciale wet die voorziet in een geldelijke beloning van 10.000 gulden en meer voor overlopers uit Noord-Korea. Een speciale afdeling van het Indonesische leger heeft dezer dagen het stoffelijk overschot van de legendarische Javaanse leider Mbah Soero opgegraven om een einde te maken aan de geruchten in midden- en oost-Java, dat hij nog zou leven. Volgens berichten van officiële zijde sneuvelde Mbah Soero in het begin van de ze maand met tachtig van zijn volgelingen in een hevig gevecht met regeringstroepen. Hij werd toen begraven in het dorp Nging- gil in midden-Java. Het moet voor de oorlogsmoede burgerij van Zuid-Vietnam duide lijk worden dat de regering in Sai gon een aantrekkelijk alternatief is voor een communistisch be wind. Temidden van een ellende brengende strijd moet ook een maatschappij worden opgebouwd die de burgers het gevoel geeft dat die waard is om met hand en tand te worden verdedigd. Amerikaan se eenheden hebben op dat gebied veel gedaan, maar het eigenlijke werk zal toch moeten worden ver richt door de Zuidvietnamese auto riteiten. En dat vlot niet erg. Klassiek is het voorbeeld van de generaal die zich tot het uiter ste verzette tegen het besluit van generaal Westmoreland om met zijn troepen ook in de Mekong- delta te gaan opereren. Dat was te gevaarlijk wegens de vele burgers die er wonen, aldus de Vietnamese divisiecommandant. Bovendien was het waterige terrein te vreemd voor de Amerikaanse troepen, die de kans zouden lopen op malaria en andere kwalen waar de inheem sen minder last van hebben. Wat de man eigenlijk vreesde, was dat hij een aardige bron van inkom sten zou missen, die het bij in schrijving verkopen van openbare functies hem opleverde. Vooral be lastingsambtenaar was een ge vraagde en goed betaalde post, waar noch de bevolking noch de schatkist veel voordeel van had. De generaal moest wijken, maar hij heeft inmiddels een ministers zetel in Saigon gekregen, waar zijn corruptie wellicht nog meer oplevert. Johnson heeft David Lilienthal naar Vietnam gestuurd hij was er op Goeam ook bij om een economisch en sociaal plan op te stellen, iets waarvan hij in de V. S. slag heeft gekregen bij het uitvoe ren van ontwikkelingsprojecten in Tennessee onder Roosevelt. Of Twee kinderen, een 10-jarig meisje een jongetje van twee, zijn woensdagmiddag ternauwer nood aan de dood ontsnapt, toen in het ouderlijk huis aan de Rij- nesteinhof in Utrecht brand uit brak. De kinderen, die lagen te sla pen, konden nog juist op tijd door hun ouders worden gered. De brand was in de huiskamer ont staan. De speelse hond had daar een oliekachel omver gegooid, waarop de olie de kamer in stroomde. In een minimum van tijd stond de hele kamer, waar zich op dat moment de heer en vrouw des huizes bevonden, in lichte laaie. Kamer en keuken werden een prooi van de vlammen. Maar de brandweer zorgde er voor dat de brand niet verder uitbreidde. De schade loopt in de duizenden gul dens. Amerika mag zijn dwars door Frankrijk lopende oliepijpleiding blijven gebruiken ondanks de Franse terugtrekking uit de mi litaire NAVO-integratie, zo heb ben welingelichte kringen in Pa rijs donderdag meegedeeld. Vandaag zullen de twee lan den ter bevestiging hiervan no ta's uitwisselen. De pijpleiding, via welke de Amerikaanse troe pen in Duitsland worden be voorraad, is 640 km lang en loopt van Donges aan de Atlantische kust naar de Duitse grens bij Metz. Zij blijft in beheer van een Franse maatschappij en alleen Frankrijk zal in tijd van oorlog beslissen of ze gebruikt mag worden, aldus genoemde krin gen. Evenals verleden jaar zal ook in 1967 onder bepaalde door de directeur-generaal van de voed selvoorziening en de visserijen te stellen voorwaarden aan vishan delaren die voornemens zijn door aanschaf van een nieuwe rijden de viswinkel nieuwe afzetgebie den van vis te ontsluiten, een bij drage van ten hoogste een derde tot een maximum van 6.000 gul den van de tota^ koopprijs van de rijdende viswinkel te verlenen. Een en ander blijkt uit een be schikking van de minister van landbouw en visserij die donder dag in de staatscourant werd ge publiceerd. diens werk kans van slagen heeft in een zo corrupte sfeer, is Üe vraag. Intussen is ambassadeur Cabot Lodge in Saigon vervangen door Ellsworth Bunker, een beroeps diplomaat die speciaal is getraind in het bemiddelen. Het zal zijn werk zijn de sfeer rijp te maken voor vruchtbaar contact tussen zuid en noord en waarschijnlijk ook tussen de diverse groepen in het zuiden zelf. Dat alles is duidelijk een streven om in Zuid-Vietnam meer voor de vrede dan voor de oorlog te gaan werken. Maar hoe dat moet als de heer Ky zo strijdlustig is, zal nog moeten blijken. (ADVERTENTIE) In de bouwput voor de nieuwe b-faculteit van de universiteit van Amsterdam in de Roeters- straat is gistermorgen een 20 me ter hoge torenkraan omgeslagen, waarbij hij geheel werd vernield. De kraanmachinist C. M. Schou ten uit Alkmaar en zijn collega P. Konink uit Amsterdam, die zich op 12 meter hoogte in het kraanhuis bevonden, werden met verwondingen overgebracht naar het Weesperplein-ziekenhuis. Da heer Schouten moest met zwaar inwendig letsel worden opgeno men. De andere machinist werd na behandeld te zijn door de ge neeskundige dienst naar huis ge bracht. De oorzaak van het ongeluk was vermoedelijk het breken van de trekstang in de top van de kraan. Deze houdt hijsarm en contragewicht in evenwicht, nl de bouwput was men bezig met het storten van beton. Op het mo ment dat de stang brak hing aan de kraan een bak beton van 500 kg. De in de put werkzame ar beiders konden tijdig wegkomen. De rijkswaterstaat heeft don derdag besloten L. Smit en Co's Europoortsleper „Vikingbank" die het afgelopen weekeinde bij een poging het Griekse s.s. „Al kyone' van de zuiderdam los te trekken zelf op de stenen sloeg, onder de wrakkenwet te plaat sen. Dit houdt in dat de rijks waterstaat kan bepalen hoe en wanneer de „Vikingbank" gebor gen moet worden. Het bergings bedrijf Van der Tak zal derhalve de berging van de sleper in nauwe samenwerking met de dienst rijkswaterstaat gaan ver richten. De beslissing van rijks waterstaat houdt verder in, dat eventuele schade, door de „Vi kingbank" veroorzaakt aan de pier of aan andere kunstwerken, op de eigenaar van de sleper kan worden verhaald. Zoals men weet wil Van der Tak proberen de sleper met be hulp van de drijvende bok „Ir. J. G. Snip" te lichten. Dit kar wei kan echter alleen bij buiten gewoon gunstige weersomstan digheden worden verricht. Woensdag, de zevende dag van de „staking van melkproducen ten in de V. S., hebben Ameri kaanse boeren, die weigeren hun melk aan melkinrichtingen te verkopen tegen de thans gelden de prijzen, die zij te laag achten, meer dan 270 ton melk weg laten vloeien. In Andover (New Jersey), lie ten 200 boeren de inhoud van 45 tankwagens met melk weglopen. In Aviston in Illinois liet een groep boeren 20 ton melk over een mais-veld vloeien. In Iola in Kansas verkoos een groep pro ducenten van melkprodukten 640 liter melk in het openbaar gratis te verstrekken boven verkoop van hun produkt in de super markten. In een ander dorpje van Kansas lieten boeren 130.000 liter melk over akkers stromen. Ook op andere, meer geweld dadige wijze is gepoogd, de „melkoorlog" op de spits te drij ven. Te Lake Village in Indiana werd de tank van een melkauto door een kogel doorboord met het gevolg dat 75.000 liter melk over de nationale autoweg 41 stroom de. Te Chapel Hill in Tennessee is een auto met 12.000 liter melk opgeblazen. Te Mashfield in Mis souri zijn vier gemaskerde man nen gearresteerd. In de melkhou- ders van enkele melkinrichtingen was petroleum gegoten. De melkproducenten in 25 Amerikaanse staten eisen, dat de melkfabrieken hun 2 cent per liter meer betalen, zodat zij in totaal 12 cent per liter zouden krijgen. DOS heeft donderdagavond in Utrecht een vriendschappelijke wedstrijd tegen de eerste divi sieclub FC Den Bosch met 30 gewonnen. De ruststand van deze door slechts 500 toeschouwers bij gewoonde ontmoeting was 20 door doelpunten van Van Rens- wouw en Wery. In de tweede helft zorgde Van Renswouw voor de 30 eindstand.

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 3