Jachtbommenwerpers bestookten vietcong- eenheden De praktijkkosten van de huisartsen Berging van de Torrey Canyon" hervat PREMIE VOOR DE VERPLICHTE ZIEKENFONDSVERZEKERING WORDT 6,8 PROCENT HET WEER 200 Chinese boeren gedood FORMATIE Paasfeest gebak VRIJDAG 24 MAART 1967 23e Jaargang No. 6902 Vliegtuigongeluk Tragisch en ongezond' BANKETBAKKERIJS 3000 voor auto en 3000 voor dienstbode Nader beraad Richtlijnen Achttien acties gaande - - ui H**" Weerbericht Noodweer in het Midden-Oosten WINKELS OP 1 MEI GESLOTEN Hoogwater Zon- en Maanstanden Frank, bij abonnement: TERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur: I. ran de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smldswal Telefoon: 01150 - 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ8,— per kwartaal; per maand 2,70: per week 62 ct. Losse nrs 13 ct. DE Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Temeuzen Advertentieprifs per mm 18 et; minimum per advertentie 2,40 Rubriek „Kleine Advertenties" (gee.< handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 ur. Voor het gecomb. maandag/d:nsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Na het uitvoerige gesprek dat de kabinetsformateur, de heer P. .T S. de Jong, donderdag met dr. J. Zijlstra heeft gehad, zal hij van daag geen bezoekers ontvangen en zich uitsluitend wijden aan het be studeren van de resultaten van zijn overleg met dr. Zijlstra en de vier fractievoorzitters. De heer De Jong houdt zich te vens bezig met de vraag of men een kabinet kan formeren zonder enige afspraken op financieel ge bied te maken. Sinds het begin van de informatie-Zijlstra zijn de con touren van de begrotingsvoorberei ding wat scherper geworden. Naar in Haagse kringen ver luidt houdt de terugkeer van de oud-staatssecretaris van de lucht macht W. den Toom uit Parijs geen verband met de kabinetsfor matie. Zes Amerikaanse jachtbommen werpers hebben woensdag in de noordelijke Zuldvletnamese pro vincie Quoeng Ngal een grote viet- cong-eenheld aangevallen en 160 guerillastrijders met bommen en boordwapens gedood. Een Amerikaanse militaire woordvoerder verklaarde dat de vliegtuigen de guerillastrijders in zijn donderdag gehouden vergadering heeft de ziekenfondsraad de minister van sociale zaken geadviseerd de premie voor de verplichte ziekenfondsverzekering met ingang van 1 juli 1967 te verhogen van 6,6 tot 6,8 Dit advies vloeit voort uit de omstandigheid dat nu mag worden aangenomen dat de wet op de arbeidsongeschiktheidsverzekering op 1 juli 1967 in werking zal treden het kostendekkende premie-percen tage voor het gehele jaar 6,7 had moeten bedragen. Om alsnog voor het gehele jaar 1967 tot een kostendekkende premie te komen, zal naar het oordeel van de raad het percentage van 1 juli 1967 af tot 6,8 moeten worden verhoogd. Laatstgenoemd percentage zal niet behoeven te veranderen, indien de algemene wet zware ge neeskundige risico's in de oorspronkelijke opzet (ziekenhuisverpleging na het eerste jaar) op 1 juli in werking zou treden, aldus de zieken fondsraad te Amsterdam. waarnamen, toen deze zich door heuvelgebied op 500 km afstand van Saigon bewogen. De vietcong heeft woensdag avond Amerikaanse stellingen in de buurt van Tay beschoten. Hier door werden 34 man gewond. Bij hevige gevechten in de provincie Pleikoe bij de Cambodjaanse grens werden 25 Amerikanen en 42 Noordvietnamezen gedood. In Noord-Vietnam hebben Ame rikaanse vliegtuigen weer wegen en spoorwegen gebombardeerd. Op de Amerikaanse luchtmacht basis in Danang zijn woensdag twee vliegtuigen op de grond tegen elkaar gebotst. Het ene vliegtuig was geladen met bommen, het an dere was leeg. De botsing had een reusachtige ontploffing tot gevolg, die het leven kostte aan vijf leden van de bemanning van een der toe stellen. Secretaris-generaal Thant van de V. N. heeft tegenover de Ameri- f ADVERTENTIE) ZS JT Noord.tr. 80 1 Het kostendeel van het abon nementshonorarium van de huls artsen, dat tot dusver de belang rijkste barrière vormt voor een snelle overeenstemming tussen het gemeenschappelijk overleg van ziekenfondsorganisaties en de landelijke huisartsenvereni ging over een contract voor de jaren '67 tot en met 1970, maakt meer dan een kwart van het to tale honorarium uit. De deskundigen van het G.O.Z. en de L.H.V. zijn het wel eens over de vergoedingen in 1967, maar nog niet over de manier waarop dit deel van de over eenkomst voor de drie daarop volgende jaren moet worden ge formuleerd. Ais het abonnementssysteem in 1967 niet wordt losgelaten, krijgen de artsen dit jaar van de fondsen een bedrag (gebaseerd op een praktijk van 2700 zielen) van 16.760,Deze vergoeding kan worden gesplitst in de vol gende posten: auto 3.000,Bij drage huisvesting 2000, Dienstbode en/of werkster 3000 gulden, algemene kosten 1000,-, interest investering en interest aanloopverlies 3500,en ver der nog kleinere bedragen voor „oriëntering" en instrumenta rium. Dan zijn er nog twee posten waarover men het ook voor de komende drie jaar al eens is, namelijk die van de praktijkas sistente (nu ongeveer ƒ2000, wordt in de loop van de komen de drie jaar verhoogd tot 5940 gulden) en die voor de praktijk waarneming (nu 1000,wordt ƒ2250,—). Over de herziening van de an dere kostenonderdelen moeten volgens de richtlijnen van minis ter Veldkamp nog nadere be sprekingen worden gevoerd. Zo als bekend willen de artsen in afwachting van het resultaat van deze besprekingen vaste richt bedragen in het contract opne men, die dan na het overleg kun nen worden herzien, terwijl de fondsen daar niets voor voelen. Het G.O.Z. bestrijdt de opvat ting van de L.H.V., dat de fond sen de artsen niet voldoende ga ranties willen bieden. Het G. O. Z. gaat er namelijk van uit, dat de voor 1967 vastgestelde bedra gen worden gehandhaafd als het nadere beraad" niet tot over eenstemming zou leiden. Volgens hen kunnen de artsen dus niet zeggen dat ze dan „niets" zouden hebben. Een woordvoerder van het G.O.Z. zei dat de herziening van de post „interest" waarschijnlijk de meeste moeilijkheden zal op leveren. Met de andere posten zal het volgens hem wel meeval len, omdat het daarbij om meer concrete zaken gaat waarvoor de werkelijke kosten gemakke lijker kunnen worden berekend. Eerder deze week verklaarde men van de L.H.V.-zijde, dat een herziening van de kostenvergoe dingen aan de hand van een en quête naar de werkelijke kosten hoogstens tot een verhoging of verlaging van slechts enkele pro centen zal leiden. „Normaal", zo zei men, „zouden we ons dan ook niet zo druk maken over het nu al noemen van richtbedragen, maar we voelen ons daar in de huidige vertrouwenscrisis toe ge noodzaakt." De fondsen geven eveneens toe, dat het jammer zou zijn als de onderhandelingen op deze zaak stranden, aangezien het fi nanciële aspekt ervan niet zo belangrijk is. „Maar", aldus het i G.O.Z., „wij beschouwen dit als i een principiële kwestie en we willen ons houden aan de richt lijnen". kaanse senaatscommissie voor bui tenlandse aangelegenheden zijn denkbeelden omtrent het herstel van de vrede in Vietnam ont vouwd. Commissievoorzitter Ful- bright verklaarde dat men,, enige nieuwe ideeën" had gekregen om door te geven aan de regering- Johnson. Hij verheelde echter niet, dat hij niet veel hoop op een nut tige bijdrage van de V. N. had, ge zien het feit dat communistisch China en Noord-Vietnam niets wil len weten van een bemiddeling van de V. N. Overigens herhaalde Fulbright zijn opvatting, die wordt gedeeld door Oe Thant, dat aan vredes onderhandelingen een staken van de luchtaanvallen op Noord-Viet nam vooraf moet gaan. Hij vond het tragisch, irrationeel en onge zond, dat Amerika met zijn enor me macht een klein en zwak land bestrijdt. De verliezen van de Amerikanen in Vietnam hebben in de afgelopen week een recordhoogte bereikt. Er sneuvelden 211 militairen bij ac ties en er werden er 1874 gewond. Zeven man worden vermist. Vol gens de Amerikaanse militaire woordvoerder die dit donderdag bekendmaakte, zijn ook de verlie zen van Noord-Vietnam en de viet cong nog nooit zo hoog geweest. Er zouden 2675 mannen zijn ge dood. Het hoogste aantal doden daarvoor aan die kant was 2449 man in één week geweest. Volgens Amerikaanse gegevens is het aantal Amerikaanse militai ren in Zuid-Vietnam de afgelopen week van 423.000 tot 427.000 man gestegen. De sterkte van de viet cong en de Noordvietnamezen nam toe van 282,000 tot 286.000 man. De toeneming van de verliezen aan weerskanten hangt samen met de sterk verhoogde activiteit van de Zuidvietnamezen en hun bond genoten. Er zijn op het ogenblik 18 acties gaande. (ADVERTENTIE) DEN HAAG: De 59-jarige kunst schilder Gerard Esser en de 22- jarige biologiestudent George Mastenbroek, beiden uit Amster dam, hebben woensdagmiddag een protestoptocht gehouden naar de Canadese ambassade, om te protesteren tegen het levend villen van zeehonden. Zij boden bij de Canadese ambassade een petitie met 5.000 handtekeningen aan, waarin het levend villen werd veroordeeld. - f ''Z r~ De bergers van bureau Wijs muller die zaterdagmorgen aan het drijvend brengen van 't reu- zentankschip Torrey Canyon bij Landsend begonnen en die dins dagmiddag de tegenslag van de explosie in de machinekamer ondervonden, hebben het ber gingswerk woensdagmidadg her vat onder leiding van bergings inspecteur H. Bijlsma uit IJmul- den. Het werk is voortgezet waar 't dinsdagmiddag als gevolg van de explosie moest worden beëin digd. Men was toen druk bezig de 14 lek geslagen ladingtanks vol lucht te persen. Gisteren heeft men de ladingtanks beter afge sloten, zodat er geen lucht meer uit kan ontsnappen. Daarna hoopte men de compressoren op nieuw te starten. De kans op ber ging en behoud van het schip is volgens bergingsinspecteur Bijls- maen Wjjsmullers bedrijfschef F. Jonkman, die de gehele ope ratie van IJmuiden uit leidt, nog even groot als vóór de explosie. De weersomstandigheden moe ten echter meewerken. Op een vraag of zich meer explosies zouden kunnen voordoen, ant woordde de heer Jonkman: „Bui ten de afgesloten tanks is er geen gas. Permanent wordt door een van onze experts met speciale apparatuur gemeten of er gassen aanwezig zijn". Een lijkschouwer, John Baze- ley, heeft een akte van overlij den opgesteld voor de Neder landse kapitein Hans Barend Stal, die bij de ontploffing dode lijk werd gewond. Bazeley prees de twee Nederlandse zeelieden die in de met olie bedekte zee waren gesprongen om Stal te redden, n.l. C. van Wijk uil Baarn en F. M. van Rixel uil Velsen. Gisteren zijn Nederlandse ber gers erin geslaagd de 61.263 ton metende tanker recht te krijgen. Zij willen tot de springvloed van het komende weekeinde wachten met pogingen om het tankschip vlot te krijgen. Het ministerie van marine zei dat de deskundi gen ervan overtuigd zijn dat het schip niet zo vast op de rotsen zit als aanvankelijk werd ge dacht. Minister van marine Foley inspecteerde donderdag uit een vliegtuig het werk om de uit de tanker gestroomde olie onscha delijk te maken. Naar verluidt is de „Torrey Canyon" voor bijna zes miljoen pond sterling (60 miljoen gul den) verzekerd, hetgeen een hoge bergingspremie zou kunnen be tekenen. LANDSEND: Een gecharterde helikopter laat een grote lucht- compressor zakken boven de ge strande reuzentanker „Torrey Canyon". De Nederlandse ber gers vechten voor het behoud van het schip. OPKLARINGEN Rond een hogedrukgebied bo ven de Golf van Biscaje stroomt in de komende 24 uur met noord westelijke tot westelijke winden tamelijk droge lucht via de Brit se eilanden naar ons land. In de ze lucht komen aanvankelijk flin ke opklaringen voor. Inmiddels nadert over de oceaan weer een depressie, die echter vandaag nog niet veel invloed op het weer in ons land zal uitoefenen. Wel zal op de nadering ervan de wind krimpen naar west tot zuidwest, zodat er iets minder koude lucht zal worden aangevoerd. Het op dringen van het warmtefront van de depressie zal later weer meer bewolking veroorzaken. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Overwegend droog Aanvankelijk flinke opklarin gen, later op de dag toenemende bewolking, maar op de meeste plaatsen droog weer. Krachtige tot, matige naar west tot zuidwest krimpende -w nd. Ongeveer de zelfde tempe, aturen als gisteren of iets hogere. In het oostelijk deel van het Middellandse-Zeegebied woeden zware stormen, die met veel neer slag gepaard gaan. Libanon, Sy rië en Jordanië worden gegeseld door regen-, hagel- en sneeuw vlagen. De meeste bergtoppen zijn met sneeuw bedekt. De toe stand wordt nog verergerd door zandstormen, die het luchtver keer vrijwel onmogelijk maken. Radio Moskou heeft donderdag gezegd dat Mao-gezonde troepen in de provincie Foekien meer dan 200 boeren hebben gedood, die zich tegen Mao tse-Toeng hebben verzet. Wanneer dat is gebeurd, werd er niet bij gezegd. Volgens de radio hadden de boeren geweigerd aan het werk te gaan uit protest tegen het feit dat de militairen op hen hadden geschoten. De centrale werkgeversorgani saties in de detailhandel hebben hun leden geadviseerd om, nu koninginnedag op 1 mei zal wor den gevierd, hun winkels op die datum 's middags te sluiten als dat enigszins mogelijk is. VRIJDAG 24 MAART v.m. n.m. Breskens 0.19 0.53 Terneuzen 0.55 1.29 Hansweert 1.29 2.03 Walsoorden 1.28 2.02 ZATERDAG 25 MAART v.m. n.m. Breskens 1.09 1.37 Terneuzen 1.45 2.13 Hansweert 2.19 2.47 Walsoorden 2.18 2.46 ZON MAAN op onder op onder Mrt 24 6.35 18.59 16.40 6.25 25 6.33 19.01 18.13 6.40 26 6.31 19.02 19.45 6.54

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 1