Amerika niet gediend van een Kennedy-dynaslie Hanoi wees vredesbesprekingen van de hand JOHNSON NIET „GETAPT", MAAR HIJ IS DE PRESIDENT die nur DE VRIJE ZEEUW Pagina 3 De „chief" Naar een dynastie Belgische pers commentaren op kabinets formatie in Nederland Een prinses Nationalisatie Britse staalindustrie Svetlana koop ik meer effecten voor hetzelfde geld... PREMIE SPAARPLAN Redelijk aanbod Foutief bombardement Zware gevechten Thailand en de strijd In Vietnam BELGISCHE BUITENLANDSE DIENST TE ADELLIJK? Brand in Belgisch lcinderpension Oe Thant wist van niets Voetbal Om het Europees kampioenschap voor landenteams DE UITLEVERING VAN STANGL HOOFDREDACTEUR VAN „TROUW" MAG NIET NAAR ZUID-AFRIKA MIJNONGELUK IN SPANJE Europese vakbondsleiders wensen contact met Philips Donderr]ac Zii Maart 19H7 EERSTE FRANSE ATOOMDUIKBOOT CHERBOURG: „Le Redoutable", de eerste Franse atoomduikboot, welke 29 maart door president De Gaulle te water zal worden gelaten. (ADVERTENTIE) Hoe populariteit plotseling kan omslaan, is weer bewezen in Ame rika. Twee bladen zijn deze week verschenen The Reporter en Es quire die beide een fel artikel bevatten tegen de familie Kenne dy. Het is duidelijk dat zich een pojitieke machtsstrijd binnen de de- mtHratische partij ontwikkelt tus sen Robert Kennedy en president Johnson en in dit verband wordt de opzienbarende rede voor vrede- in-Vietnam van de senator wel ge zien als de openlijke oorlogsverkla ring. Johnson is de kwade pier gewor den in het boek van Manchester, „De dood van een President". Dat was nog sterker het geval door de rel, ontstaan tussen de schrijver, de uitgever en de familie Kenne dy. Een-en ander liep zó hoog, dat ö»k iedereen die het boek niet heeft gelezen, nu precies weet wat er allemaal in staat over Johnson. Nu is Johnson geen getapte fi guur geworden tijdens zijn presi dentschap, maar respect voor zijn politieke bekwaamheid is er wel degelijk. Bovendien is er in de V. S. altijd nog een zekere natuurlijke terughoudendheid om buiten de verkiezingstijd al te hard tegen een president te averen: hij is nu een- maai de „chief". Dan is er verder over Jackie Kennedy zoveel zoetelijks versche nen, dat menige Amerikaan dit niet meer lust. De kritische artikelen wijzen erop dat de Kennedy-legen- de na de dood van de president door de familie in het leven is ge houden en men laat doorscheme ren dat de familie aspiraties koes tert om een soort dynastie in het leven te roepen, een erfelijk pre sidentschap. Het Brusselse „Laatste Nieuws" schrijft onder de kop „Geknoei met vorming van Nederlandse regering", dat de openbare me ning in Nederland verontwaar digd is over de gang van zaken bij de kabinetsformatie. Die ver ontwaardiging richt zich niet op koningin Juliana of op mr. Bies heuvel, aldus dit blad, doch tegen de vier leiders van de kamer fracties, met wie de kabinetsvor mer tot overeenstemming was gekomen over de grote trekken van zijn programma, en dan in het bijzonder tegen drs. Norbert Schmelzer, leider van de K.V.P., dezelfde man die in de afgelopen herfst het kabinet-Cals ten val heeft gebracht. De „Gazet van Antwerpen" spreekt over „politieke barens weeën". Nuchter bekeken komt de mislukking van mr. Biesheu vel neer op persoonlijke ruziet jes, aldus de Gazet. Men kan geen regering vormen, omdat er ver zet is over het geven van bepaal de portefeuilles aan bepaalde per sonen. Men verwijt mr. Biesheu vel misschien terecht dat hij te autoritair te werk ging, maar daar staat tegenover, dat men het hem allesbehalve ge makkelijk heeft gemaakt en hem door de diverse fractievoorzitters namen en eisen werden voorge legd, die het hem onmogelijk maakten een kabinet samen te stellen volgens het uitgestippel de programma. De allure der Kennedy's op het Witte Huis heeft op vele Ameri kanen een beroerde indruk ge maakt. Daar heerste een stijl die men niet gewoon was, zo'n beetje de sfeer van een hof. Robert Ken nedy reist in grote stijl over de wereld alsof hij meer is dan alleen maar een senator. Er is geen feest, of Jackies zuster Lee Radziwill (een „prinses") geeft de toon aan, enz. En Johnson wordt maar als een „hufter" afgeschilderd Men krijgt langzamerhand een beetje sympathie voor hem omdat hij door de Kennedy's zo onaardig wordt behandeld Deze artikelen zijn een vinger wijzing dat Robert Kennedy op zijn weg naar de politieke top der V.S. weerstanden zal ontmoeten. Want de mensen willen eindelijk wel eens een krant lezen of naar de televisie kijken, zonder dat er een Kennedy onder hun speciale aan dacht wordt gebracht. Stap nu de lente in met nieuwe nylons van NUR DIE. Kwaliteitsnylons! Uw kruidenier heeft ze voor u. De plannen van de Britse re gering om negentig procent van de staalindustrie in Groot-Brit- tannië te nationaliseren en te exploiteren zijn woensdagavond wet geworden doordat het wets ontwerp koninklijk is bekrach tigd. Het wetsontwerp voor herna tionalisatie van de dertien be langrijkste Ijzer- en staalmaat- schappijen is in januari in het Britse lagerhuis aangenomen en is nu koninklijk bekrachtigd, na dat kleine wijzigingen waren aangebracht door het hogerhuis en een commissie van het lager huis. De aandelen van de betrokken maatschappijen worden inge bracht in een staatsonderneming, de National Steel Corporation geheten. De maatschappijen zul len schadeloosstelling ontvan gen. Zij hebben tezamen een produktievermogen van ca der tig miljoen ton ruwstaal per jaar. Stalins dochter Svetlana heeft al een Amerikaans visum, zo deelt het Amerikaanse departe ment van buitenlandse zaken mee. Zij kreeg het toen zij zich op 6 maart tot de Amerikaanse am bassade in Nieuw Delhi wendde om asiel te vragen, hetzij in Amerika hetzij in enig ander westelijk land. De Amerikanen hielpen haar met haar vliegreis van Nieuw Delhi naar Rome en bemiddel den bij de Zwitserse regering om een tijdelijke verblijfsver gunning voor haar in Zwitser land te krijgen. Daar zou zij in alle rust over haar toekomst kunnen beslissen. Mocht haar keuze op Amerika vallen, aldus een woordvoerder van het state department, dan zal haar verzoek dadelijk in be handeling worden genomen. (ADVERTENTIE) Ja, elk jaar betaalt het Rijk honderd gulden mee aan mijn aandelen. En dat kunt ook il voor elkaar krijgen! Wanneer u en UW vrouw nu deelnemen aan het Premie Spaarplan en elk jaar voor 500,— aan effectenbewijzen kopen, dan krijgt u vanaf 1971 ieder jaar honderd gulden terug van het Rijk! Belastingvrij! Dit geld kunt u dan weer gebruiken om eens een extra aandeeltje te kopen. (Of u moet persé die lege bladen Ghana in uw postzegelalbum willen opvullen....) Hoe dan ook, alle Banken, Spaarbanken, Boerenleenbanken, Raiffeisenbanken en Hypotheekbanken zullen* u graag inlichten over het Premie Spaarplan. Basis voor persoonlijk bezit '(Vervolg van pag. IJ De Amerikaanse senator Ful- bright, voorzitter van de senaats commissie voor de buitenlandse betrekkingen, heeft dinsdagavond in een interview het jongste aan bod van Johnson aan Hanoi „re delijk" genoemd. Hij vindt ech ter dat ondanks de afwijzende reactie daarop de president het risico van stopzetting der bom bardementen moet nemen om na te gaan of onderhandelingen dan mogelijk zijn. Het Russische partijblad Praw- da schreef woensdag dat de con ferentie op Goeam had aange toond, dat Amerika niet geïnte resseerd is in beëindiging van het Vietnamese conflict. „Het rookgordijn van vredespraatjes, dat de leiders van de Ameri kaanse regering zo lang als ca mouflage hebben gebruikt, is verdreven", aldus het blad. „President Johnson en de Zuidvietnamese leiders hadden plannen goedgekeurd voor „ver dere uitbreiding van de oorlog". In Saigon is bekendgemaakt, dat door een foutief bombarde ment van twee Amerikaanse vliegtuigen twee Amerikaanse militairen om het leven zijn ge komen en tien gewond. Verder is bekendgemaakt, dat bij hevige gevechten in Zuid- Vietnam bijna 900 man van de vietcong zijn gesneuveld. Bij de gevechten van dinsdag sneuvel den minstens 60 Amerikanen en werden er meer dan 250 gewond. De Zuidkoreaanse troepen leden bij een slag zware verliezen en in een andere matige verliezen. Woensdagmorgen werd een Amerikaans verkenningsvlieg tuig door de vietcong neerge schoten. De twee inzittenden kwamen om het leven. Een Amerikaanse functionaris heeft in Saigon gezegd, dat de vorige week 83 Vietnamezen door de vietcong zijn vermoord, 128 gewond en 75 ontvoerd. Een Amerikaanse militaire woorcJJvoertler heeft in Saigon meegedeeld, dat bij een slag op 112 km van de Zuidvietnamese hoofdstad tussen een Ameri kaans bataljon van 700 man en een vietcongregiment van 1500 man volgens de laatste berichten 596 man van de vietcong zijn gesneuveld. Aan Amerikaanse zijde waren 31 man gesneuveld, 109 gewond en drie vermist. Te hulp geroe pen straaljagers bestookten de vietcongtroepen die het Ameri kaanse bataljon aanvielen. Het vietcongregiment moest zich ten slotte terugtrekken. Dinsdag heeft de vietcong met mortieren een Amerikaanse commandopost bij de Cambod jaanse grens beschoten. Drie Amerikanen werden gedood en vier gewond. Thailand heeft de Ver. Staten toestemming gegeven, de door de Amerikanen aangelegde lucht basis te Utapao, op 170 km ten zuidoosten van Bangkok, te ge bruiken voor de zware bommen werpers van het type B-52. Deze bommenwerpers, die aan de bombardementen op Vietnam deelnemen, moeten nu van het eiland Goeam in de Stille Oce aan komen, hetgeen een vlucht van 6400 km betekent. Het is niet bekend, wanneer de vlieg tuigen zullen worden overge bracht. Amerikaanse jachtbom menwerpers maken al gebruik van bases in Thailand voor aan vallen op Noord-Vietnam. In de bekendmaking van de De Vlaamse volksvertegen woordiger Coppieters vindt dat de circa 900 adelijke families in België een veel te groot aandeel heben in de buitenlandse politiek van het land. Hij heeft bij het parlement een wetsontwerp in gediend, samen met vier ande ren, om het aantal posten dat in de buitenlandse dienst en op het ministerie in Brussel door ver tegenwoordigers van de adel kan worden bezet, tot tien te beper ken. In zijn ontwerp, dat woensdag door de griffie van de kamer van volksvertegenwoordigers is ver spreid, verklaart de heer Coppie ters dat ook in Nederland rege lingen zijn getroffen om het aan deel van de adel in de buiten landse diensten te beperken. Hij verklaart, dat op het mi nisterie van buitenlandse zaken in Brussel de algemene politieke leiding, het directoraat-generaal van de politiek en een groot aan tal directeurposten alle door le den van de adel zijn bezet en dat ook een onevenredig groot aan tal ambassadeposten in het bui tenland wordt geleid door baron nen en graven. Bij een brand in een particu lier kleuterpension te Deurne (bij Antwerpen) zijn dinsdag een 27-jarige helpster en een kind van twee jaar om het leven gekomen. Vijf kinderen die op de benedenverdieping verbleven, toen de brand uitbrak, konden worden gered. De oorzaak van de brand is onbekend. Thaise radio werd gezegd dat de regering in Bangkok van oordeel is, dat beschikbaarstelling van de basis voor de zware bommen werpers de strijd in Vietnam kan bekorten en zo de vrede in zuidoost-Azië kan herstellen. Secretaris-generaal Oe Thant heeft niets geweten van een brief wisseling tussen president John son en de Noordvietnamese presi dent, Ho Tsji Minh. Hij heeft pas uit persberichten hier iets over ge hoord, zei zijn woordvoerder woensdag. DUITSLAND WINT VAN BULGARIJE Het Duitse nationale voetbal elftal heeft woensdag in Han nover de zevende interland te gen Bulgarije, die door 65.000 toeschouwers werd bijgewoond, met 10 gewonnen. Jupp Heyn- ckes zorgde met een kopbal in de 82e minuut voor de Duitse tref fer. De Duitse ploeg stelde in deze ontmoeting bijzonder teleur en het ontbreken van Uwe Seeler, Franz Beckenbauer, Lothar Ul- sass, Siegfried Held en Gerhard Muller had duidelijk een nade lige invloed op het teamverband. Het geërgerde publiek begeleid de in de tweede helft de slecht opgezette Duitse aanvallen met minutenlange oorverdovende fluitconcerten, terwijl de aan vallen van de gasten levendig werden aangevuurd. In de 87ste minuut miste Höttges een straf schop, nadat rechtsbuiten Her mann binnen het strafschopge bied was gevloerd. Hij schoot de bal recht in handen van doel man Simeonov. Van het elftal dat tijdens het wereldkampioenschap in Enge land beslag legde op de tweede plaats, waren slechts vier spe lers in de ploeg opgenomen. Italië heeft woensdag in Nico sia met 20 gewonnen van Cy prus in een wedstrijd, die mee telde voor het Europese voetbal kampioenschap voor landen teams. Het was de tweede over winning, die de Italianen in groep 6 boekten. De Cyprioten slaagden er tot 14 minuten voor het eindsignael in hun doel schoon te houden. Toen brak rechtsbuiten Domenghini door en zorgde voor de eerste treffer (1 0). In de 88ste minuut scoorde de mee naar voren gekomen linksback Facchetti met een kop bal uit een hoekschop voor het tweede doelpunt. De trainer van Inter Milaan, De Braziliaanse ambassadeur in Wenen. Deixeira de Mesguida, heeft berichten uit Brazilië over eventuele vrijlating; van de in Brazilië gearresteerde voor malige kampcommandant Franz Stangl als speculaties van de hand gewezen. Deze speculaties hebben volgens hem geen invloed op de beslissing van het Brazi liaanse hooggerechtshof over uit levering van het hoofd van de vroegere vernietigingskampen Treblinka en Sobidor. De Weense „bond van Joodse vervolgden tijdens het nazi bewind" heeft in een brief aan de Braziliaanse ambassadeur erop gewezen, dat Stangl in 1948 uit de gevangenis van Linz is ge vlucht en dat vlucht overal geldt als onderbreking van verjaring. Helenio Herrera, die bij deze ontmoeting voor de eerste maal als coach van het nationale team optrad had weinig reden om te vreden te zijn over het elftal, waarin acht spelers van Interna- zionale waren opgesteld. De Az- zuri hadden het grootste gedeelte van de wedstrijd een zwaar veld- overwicht. Hun aanvallen liepen echter reeds vast in de hechte verdediging van de gastheren. De stand in groep zes luidt: Italië 2 2 0 0 4 5—1 Roemenië 2 1 0 2 55 Zwitserland 1 0 0 1 0 24 Cyprus 2 0 0 2 0 1—7. Aan dr. J. H. A. J. S. Bruins Slot, hoofdredacteur van het dagblad „Trouw", die een be zoek aan Zuid-Afrika wilde brengen om zich daar te laten informeren over het apartheids- beleid, is door de Zuidafrikaanse regering geen visum verstrekt. Gevraagd naar zijn reactie daarop verklaarde dr. Bruins Slot het zeer te betreuren, dat hem een visum is geweigerd. Hij had deze beslissing niet ver wacht, nadat hij op 15 januari het doel van zijn bezoek uitvoe rig op de Zuidafrikaanse ambas sade had toegelicht. De Zuid afrikaanse regering zegt altijd, dat men er geweest moet zijn om over het apartheidsbedeid te kunnen oordelen. Mijn oordeel is gebaseerd op de wetgeving van Zuid-Afrika. Ik meen dat dat volstrekt afdoende is, maar graag had ik me nu ook ter plaatse laten informeren, aldus dr. Bruins Slot. In een mijn bij Linares in zuid- Spanje zijn woensdag zes mijn werkers doodgevallen, toen de kabel brak van de liftkooi waar mee zü naar boven kwamen. DE BERGING VAN DE SLEEPBOOT „VIKINGBANK" ROTTERDAM: De reusachtige drijvende bok „ir. J. G. Snip", die de bergers willen gebruiken om de zwaar gehavende sleepboot „Vikingbank" bij Hoek van Hol land uit het water te tillen. De bergingsoperatie kan alleen ge schieden bij uitermate gunstige weersomstandigheden. Vertegenwoordigers van zeven vakbonden in de metaalsector in de E.E.G. hebben woensdag in Brussel besloten een gesprek aan te vragen met de directie van Phi lips. Zij zouden overleg willen ple gen over de rationalisatiepoiitiek van het Philips-concern en de con sequenties ervan voor de werkge legenheid in de verschillende Euro pese landen. Het was de eerste maal dat men in het kader van de Europese so cialistische vakbeweging een spe ciale vergadering wijdde aan de po litiek van één internationaal con cern. In de afgelopen weken was gebleken zo verklaarde een der Nederlandse deelnemers aan het overleg, dat er behoefte bestond aan een onderlinge discussie over de politiek var. het Philips-con cern.

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 3