PROVINCIAAL NIEUWS RIEE ER 'S Het geheim van de blauwe trein FAAS-DAGEN KONUN XünAbI m EIEj REN $35 US-POEDER PAASEITJES 200 GRAM 1# BRAAO-KIPPEN 2P3P ADVOCAAT PRUS-SLA6! Terneuzen Axel Goes Vijfling geboren in Zweden Middelburg Sluis Sluiskil gereedschappen Overeenstemming over c.a.o. schildersbedrijf Lawines in Zwitserland MAAKUWKEUSi PER FLES M9 ZOETE SPAANSE/B MUSCATEL...d?8 mwmm.B ZWAKTEBESSEM.B Fm1B.BE$SEN.B\ WMUtEMtmW UEBFMU MIICHB hele Fles EIEREN WACHT NIET TOT DE LAATSTE DA©.. GROOT* ryfewlling JÊQR S SMAKEN echte chocolade. leuke kleuren JÊtlf) I KLEINE PRUZEN GROTE VOORDELENS ÜNOX soepeN..cJo A^eYsAP....4q |i9009!^l2509K ER IS NOG VEEL MEER VOORDEEL BÜ I0AC.HERMANS Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Woensdag 22 maart 1967 Geslaagd voor Duits M.O. Aan de gemeentelijke universi teit te Amsterdam slaagde deze week voor de akte Duits M.O.-A de heer J. C. de Jonge te Terneu zen. Afd. Zeeuws-Vlaanderen van D 66 opgericht Gisteravond had in café „Du Commerce" de oprichting plaats van de afdeling Zeeuws-Vlaan deren van de nieuwe politieke groepering D 66. Spreker op deze avond was de heer mr W. L. Sluis uit Eindho ven, die bij de kamerverkiezin gen als 9e op de lijst van D 66 stond. Hij verklaarde voorheen uit ontevredenheid tot geen en kele politieke partij te hebben behoord, maar nu lid was ge worden van D 66. De heer Sluis uitte zijn mis noegen over de gang van zaken in het huidige bestel en hij zei van mening te zijn dat thans de kiezers hun kandidaten meestal niet kennen en nog veel minder iets weten over het programma van hun partij. Evenmin had spreker een goed woord over voor het huidige evenredige kiesstelsel. Mr Sluis zette in het kort de programmapunten van D 66 uiteen, mede naar aanlei ding van een aantal gestelde vragen. Tenslotte werd overgegaan tot het kiezen van een (voorlopig) bestuur dat tot september zit ting zal hebben. Tot voorzitter werd gekozen de heer S. Vlieger te Terneuzen; de heren L. Soe- ters en J. Vroegop, beiden uit Terneuzen, werden resp. tot secretaris en penningmeester ge kozen en de heer J. W. Kareis uit Breskens tot bestuurslid voor West Zeeuws-Vlaanderen. Hierna werden de taakver delingen in het kort besproken. Films en dia's over vogels Voor een aantal leden van de Oost Zeeuws-Vlaamse vogel wacht ,,De Steltkluut" vertoonde de voorzitter, de heer F. Haak uit Hoek, dia's en films over .,de vogels van de Braakman". De op namen waren van de bekende Belgische vogelfotograaf en orni- tholoog, dr. W. G. Suetens. Een bijzondere gast op deze bijeen komst, die werd gehouden in de zaal van de waterleidingmaat schappij te Terneuzen was de heer H. van Dongen, die een boeiende film van J. P. Strijbos vertoonde, „Broedvogels op Texel" en ,Wild wings" opgeno men in het vogelreservaat van de vermaarde Engelse ornitholoog, Peter Scott. Voor de jammer ge noeg te weinig leden van „De Steltkluut" was het een boeiende en leerzame avond. Auto ontvreemd In de nacht van zondag op maandag is in de Generaal Meijerstraat de personenauto van J. D.. die in de aldaar staande flat woonachtig is, ontvreemd, In de loop van maahdagvoor- middag is de ontvreemde auto in een stille straat te Terneuzen be schadigd teruggevonden. De rijkspolitie stelt een onder zoek in. Nieuwe voorzorgsmaatregel tegen perevuur: Besmette boomgaarden worden gerooid De rijksoverheid heeft nieu we voorzorgsmaatregelen tegen het perevuur gelast. Gisteren zijn ze in de staatscourant gepu bliceerd. In de gemeenten Wis- senkerke op Noord-Beveland en Wolphaartsdijk op Zuid-Beve land en in een westelijk gedeel te van de gemeente Kattendijke op Zuid-Beveland zullen de pere- en appelbomen van be smette boomgaarden worden ge rooid. Hetzelfde zal gebeuren Maandagnacht is een vijfling geboren in de Zuidzweedse stad Vaesteraas. Twee van de vijf kin deren zijn inmiddels overleden. De 28 jaar oude moeder van de vijfling een jongen en vier meisjes had bij professor Carl Gemzell in Uppsala een hormo nenbehandeling ondergaan. Op 29 juli 1965 werd ook een vijfling in Zweden geboren waar van nog één kind in leven is. De twee overleden kinderen zijn meisjes. De toestand van de drie andere werd onder de gege ven omstandigheden redelijk ge noemd. De vijfling werd drie maanden te vroeg geboren en de kinderen wogen 470 tot 800 gram elk. Volgens doktoren wist de moe der haar naam wordt niet ge noemd reeds in december dat zij een vijfling zou krijgen. De geleerde bij wie zij onder behan deling is geweest, prof. Gemzell beweert dat door zijn hormonen behandeling bij steriel geachte vrouwen reeds meer dan 100 kin deren in Zweden zijn geboren, maar dat door moeilijkheden met de regeling van de dosering in de behandeling enkele malen meer dan één kind tegelijk was verwekt. Dinsdag werd meegedeeld dat een derde baby van de vijfling een meisje is overleden. met de boomgaarden die vlak naast besmette percelen liggen. Meidoorns zullen" nu ook in Wolphaartsdijk en het genoemde gedeelte van Kattendijke moe ten verdwijnen. Voor Wissen- kerke was dit al eerder voorge schreven. Verder zal het houden van bijen in de genoemde drie gebieden worden verboden. Bij en kunnen n.l. de ziekte over brengen. Overheid en bedrijfsleven zul len samen geld bijeenbrengen voor een redelijke schadevergoe ding aan de bedrijven, die door deze regeling hun pere- en ap pelbomen verliezen. In enkele gevallen zal de overheid de kos ten betalen van een kunstwind scherm ter vervanging van een meidoornhaag. Nog ruime aanvoeren Nederlandse appels In een flink tempo zijn op het ogenblik de Nederlandse fruitte lers bezig met de verkoop van appels uit de koelhuizen. Bij de meeste fruitveilingen zijn er ruime aanvoeren en vooral is dat het geval bij de veilingen in Gel- dermalsen, Utrecht, Kampen en Goes. In Kampen en Goes neemt vooral het ras Golden Delicious een grote plaats in, terwijl in Utrecht en de Betuwe deze ap pel ook wel in toenemende boe veelheden te koop is, maar daar naast wordt hier ook veel Goud- reinette aangeboden. Vooral in de oudere fruitgebie- den in het midden van het land neemt de Goudreinette nog altijd een grote plaats in. Deze appel is vooral gevraagd voor export en dan in het bijzon der voor West-Duitsland en Frankrijk. Golden Delicious wordt in hoofdzaak verkocht op de binnenlandse markt. De fruitvoorraden in ons land zijn aanmerkelijk kleiner dan vo rig jaar omstreeks deze tijd, maar toch zullen er de eerstko mende weken nog volop appels kunnen worden aangeboden. De kwaliteit is overwegend zeer goed, vooral dank zij de mo derne bewaarmethoden. De prijzen zijn de laatste we ken aangetrokken. Goede kwali teiten Golden Delicious doen op de veilingen tussen 70 a 80 cent per kg en voor mooie partijen EEN DODE EN TIEN GEWONDEN BIJ FRONTALE BOTSING Zondagavond omstreeks zes uur heeft zich op rijksweg 72 onder Maasbracht een frontale botsing voorgedaan tussen twee personen auto's, waarbij één persoon het leven verloor en tien andere ge wond raakten. Het ongeluk ont- s'ond, doordat een van de auto's door een rukwind op de linker weghelft terechtkwam. De veron gelukte is de 20-jarige J. P. Munnix uit Roermond. De gewonden zijn overgebracht naar het ziekenhuis St Laurentius te Roermond. Het slachtoffer zat in de auto die op de linkerweghelft was ge raakt en die werd bestuurd door zijn verloofde, mej. Jambroers, eveneens uit Roermond. Zij moest, ernstig gewond, door de wegenwacht uit de vermelde auto worden losgebroken. De an dere auto, een z.g. combi, werd be stuurd door de elektrotechnisch in stallateur J. Schlicher uit Linne, die met zijn moeder, zijn vrouw en zes kinderen op weg naar huis was. Zij lagen na de botsing bijna allen, meer of minder ernstig ge wond, op het wegdek. TIEN JAAR GEWACHT OP TERECHTSTELLING Lloyd Eldon Miller jr., die in 1955 ter dood werd veroordeeld wegens moord op een achtjarig meisje, is dinsdag op zijn veer tigste verjaardag vrijgelaten. Millers advocaten hebben talloze verzoeken om een nieuw proces ingediend en dinsdag oordeelde een rechter in Chicago dat één van de bewijsstukken was ver valst. Hij gelastte de onmiddel lijke vrijlating van Miller. „Deze man heeft tien jaar op de dood gewacht. Als hij schuldig is aan het misdrijf, waarvan hij wordt beschuldigd, is de straf die hij reeds heeft ondergaan, erger ge weest dan de doodstraf", aldus de rechter. SPIONAGE VOOR DE SOWJET-UNIE De politie van Turijn heeft dinsdag een in Italië bekende valschermspringer en zijn echt genote gearresteerd, omdat zij van spionage voor de Sowjet- Unie worden verdacht. De man heet Giorgi Rinaldi. Het paar en een derde zouden hebben ge tracht gegevens over Ameri kaanse bases in Spanje te ver zamelen. De politie zei, dat Rinaldi's vermaardheid als valscherm springer hem de gelegenheid verschafte om verscheidene mi litaire vliegvelden te bezoeken. Hij was daarbij uitgerust met uiterst moderne camera's. BRUSSELSE BANK MIST 70.000 GULDEN Op een filiaal van 'n Brusselse bank op het vliegveld Zaventem wordt een bedrag van 70.000 gul den vermist. Men zoekt tevens 'n bankbediende van 36 jaar, die sedert vorige week donderdag niet meer is verschenen. Goudreinette werd een veiling- prijs betaald van 50 tot 60 cent per kg. Gedeputeerde Staten gaan op dinsdag vergaderen Na 1 april a.s. zullen gedepu teerde staten van Zeeland hun wekelijkse niet-openbare vergade ringen op dinsdag houden. Zij stappen daarmee af van de maandag, die sinds 1962 als vaste vergaderdag gold. Zoals men weet voeren gedeputeerde staten een collegiaal beleid, hetgeen be tekent, dat zij gezamenlijk be raadslagen en beslissen, ook al is er een onderlinge taakverdeling ten aanzien van de onderwerpen, met de behandeling waarvan elk der leden meer in het bijzonder is belast. Vóór de oorlog heeft de vrijdag vele jaren als wekelijkse ver gaderdag van gedeputeerde sta ten gegolden. De dinsdag kwam daarvoor in de plaats en later in de jaren vóór 1962 de vrijdag. Verkeersborden geplaatst In de Ridderstraat zijn een aantal nieuwe verkeersborden aangebracht waardoor deze straat in feite een voorrangsweg is ge worden. Alle uitmondingen van zij straten zijn nl. voorrangskrui singen geworden. Bovendien zijn in de Geweldigerstraat en de Geldelozestraat nog verplichte stoptekens aangebracht. Na een korte inloopperiode zal aan deze maatregel door de politie streng de hand worden gehouden. Verkoping woonhuis Gistermiddag te 2 uur werd door notaris K J. Hoving uit Terneu zen in het café van de heer J- van Tatenhove aan de Louisa- straat alhier, krachtens art. 1223 B. W.. in het openbaar verkocht het woonhuis, met erf en opstal, groot 7,85 are. staande te Stroo- dorp 52. Koper hiervan werd de Coöp. Boerenleenbank „Terneu zen" voor 6100. Inbraak in legermuseum Leiden Maandagnacht is ingebroken in het Nederlands legermuseum te Leiden. Er worden enige tien tallen vuurwapens vermist, ge weren zowel als pistolen. Voor 'n deel zijn dit vuurwapens van vrij modern kaliber. De zaak is thans in onderzoek bij de koninklijke marechaussee. Of er verband be staat tussen deze inbraak en de diefstallen welke de laatste tijd in verschillende andere plaatsen van ons land zijn gepleegd, kon no'g niet worden vastgesteld. De inbrekers, omtrent wier identiteit men volkomen in 't duister tast, hebben in 't museum ook diverse vernielingen aangericht. Brand in meubeltoonzaal Een felle uitslaande brand heeft maandagavond om kwart voor negen grote schade aange richt in de toonzalen op de bo venverdieping van de firma A. Veenstra, textiel-, meubel- en woninginrichtingbedrijf aan de Meeuwerderweg te Groningen. De Groninger brandweer pakte het vuur met groot materiaal aan, omdat het gevaar voor uitbrei ding groot was in dit dichtbe bouwde stadsdeel. Het vuur woedde door onbekende oorzaak op de eerste verdieping achter in het pand en bleef hardnekkig voortwoekeren tussen de lagen van het plafond. 82-jarige vrouw verjoeg inbreker Door kordaat optreden heeft de 82-jarige mevrouw M. Bruns- Lengers in de nacht van zondag op maandag eeij inbreker op de vlucht weten te jagen. Om streeks 12 uur hoorde zij gestom mel aap de achterzijde van haar sigarenwinkel aan de Polderweg. Zij verliet het bed en begaf zich in het donker naar de achter kamer, waar zij tegen de in breker opbotste. Toen zij luid keels begon te gillen, probeerde de man haar de mond dicht te drukken. Maar in 'n hevige wor steling wist de vrouw zch vrij te maken en zette haar geschreeuw voort, waardoor de buurt werd gealarmeerd. De inbreker die door het vernielen van een ruit aan de achterzijde was binnen gedrongen, koos eieren voor zijn geld en vluchtte langs dezelfde weg. Boerderij door brand verwoest Een felle brand heeft maan dagavond in enige uren tijds de grote boerderij van de familie Van der Helm te Capelle aan de IJssel geheel in de as gelegd. Persoonlijke ongelukken deden zich hierbij niet voor en ook het vee kon worden gered. Onmiddellijk na de melding van de brand, die om ongeveer 21 uur uitbrak, is de vrijwillige brandweer van Capelle uitge rukt. Zij kon echter niets meer uitrichten tegen de vuurmassa. De politie stelt een onderzoek in naar de oorzaak van de brand, die waarschijnlijk in de veestal is begonnen. De heer Van der Helm was verzekerd. Schipper schopte riviermeester de Rijn in Dinsdagmorgen heeft de Arn hemse rechtbank een maand voorwaardelijke gevangenisstraf en tweehonderd gulden boete op gelegd aan de 28-jarige Rijn- schipper K. H. Deze had op 15 november de 52-jarige rivier- meester C. van Angelen die hem een berisping wilde geven we gens verkeerd meren, de Rijn ni- getrapt. Doordat de riviermees ter de zwemkunst meester was kon hij, ofschoon hij veel water had binnengekregen, de wal be reiken. De man moest voor zijn leven zwemmen om uit de buurt van de draaiende schroef van de boot van H. -te blijven. De officier had drie maanden gevangenisstraf geëist tegen de Rijnschipper die nog nooit met de justitie in aanraking was ge weest. Jongen wurgde luipaard Met zijn blote handen heeft een 16-jarige Britse jongen in Kenia zijn vader uit de klauwen van 'n luipaard bevrijd en het roofdier gewurgd. Het gevaarlijke beest had de 44-jarige Leonard Bon- nett aangevallen, toen deze het uit een kooi wilde bevrijden. De luipaard had voedselvoorraden van inheemsen in het uitgestrek te natuurreservaat bij Nairobi geplunderd en was door opzich ters gevangen. Toen het dier de man tegen de grond smakte, sprong de jongen toe, die de lui paard wist te wurgen. Vader en zoon liepen ernstige verwondin gen op. DE BERGING VAN DE „AKLYONE" EN DE „VIKINGBANK" Het Rotterdamse bedrijf Van den Tak heeft dinsdag een begin gemaakt met de berging van het Griekse s.s. „Aklyone", dat zater dagmiddag tussen de pieren van Hoek van Holland uit het roer liep en op de Zuiderdam sloeg. De bemanningsleden van de ber gingsvaartuigen „Bruinvisch", „Buffel" en „Zeeleeuw" zijn er onder gunstige weersomstandig heden in geslaagd twee ankers aan de Griek te plaatsen die een belangrijke rol moeten spelen bij het los trekken van het schip. Verder kwamen de mensen van Van den Tak echter niet. Een plotselinge verslechtering van 't weer bij Hoek van Holland de wind begon op te steken maakte het de bergers onmoge lijk ook nog te beginnen met de tweede fase van het bergings programma, het lossen van de lading copra. Dinsdagmiddag moesten de drie bergingsvaartui gen terugkeren naar de berg. haven in Hoek van Holland, Aan boord is overigens alles gereed om bij goed weer onmiddellijk met het lossen van de lading te beginnen. Van den Tak is dinsdag nog niet kunnen beginnen met de berging van de sleper „Vikingbank", die zaterdagnacht bij een poging om de „Aklyone" van de Zuiderdam los te trekken, kapseisde en ook op de dam sloeg. De reusachtige drijvende bok „Ir. J. G. Snip", die de bergers willen gebruiken om de zwaar gehavende sleper uit 't water te tillen, ligt nog steeds aan de Boompjeskade in Rotter dam. De bergingsoperatie van de „Vikingbank" kan alleen geschie den bij gunstige weeromstandig heden. Twee maanden voor dronken rijder De rechtbank te Maastricht heeft dinsdag de 28-jarige deco ratieschilder Arnoldus S. uit Maastricht veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf en twee jaar ontzegging van de rij bevoegdheid. De man was op 18 september 1966 op de Tongerseweg te Maas tricht, terwijl hij ernstig onder invloed van drank verkeerde, met zijn auto uit de bocht gevlo gen, Bij dit ongeval was 'n mede- inzittende gedood. Veertien dagen geleden had de officier van justitie vijf maanden gevangenis straf en drie maanden ontzeg ging van de rijbevoegdheid geëist. Bijrijder opende zelf spoorbomen Dinsdagmorgen om ongeveer kwart voor twaalf is op een be veiligde overweg bij Breda in de lijn BredaLage Zwaluwe een vrachtauto met aanhanger in bot sing gekomen met de sneltrein EindhovenAmsterdam. Bij deze botsing werd niemand gewond. Het ongeluk gebeurde nadat een bijrijder de spoorbo men die dicht waren, zelf om hoog had geduwd om de auto door te laten. De vrachtwagen kon de overweg zonder schade passeren, maar de aanhanger werd gegrepen. De aanhanger werd vernield en ook de trein liep (neus)schade op plus een half uur vertraging. Tegen de bij rijder is proces-verbaal opge maakt. (ADVERTENTIE) Prinses door kogel getroffen De 25-jarige prinses Maria Beatrice van Savoie, de jongste dochter van ex-koning Umber- to van Italië, is zaterdag bij een jachtpartij door een kogel in de hartstreek getroffen en bevindt zich nu in een ziekenhuis te Madrid. Het zou hier om een ongeluk zijn gegaan. De woord voerder van de Italiaanse am bassade in Madrid kon geen bij zonderheden hierover geven, maar zei wel dat het leven van de prinses niet in gevaar is. De prinses volgt een opleiding voor maatschappelijk werkster in de Spaanse hoofdstad. AANSLAG OP GENERAAL IMBERT Generaal Imbert, een van de twee overlevenden van de groep die in 1961 dictator Rafael Tru- jillo likwideerde, is dinsdag bij een aanslag in San Domingo ernstig gewond geraakt. Onbe kenden vuurden een groot aan tal schoten op Imbert af, toen deze in een auto door de stad reed. De onderhandelingsdelegaties van werkgevers en werknemers in het schildersbedrijf hebben gisteren overeenstemming bereikt over de nieuwe c.a.o. voor de schilders, die op 1 april moet ingaan. Op basis va.i de regeringsbeschikking zullen de uurlonen voor de verschillende loongroepen met ingang van 1 april worden verhoogd met resp. 12, 12, 11 en 11 cent en met ingang van 1 juli met 5, 5, 5 en 4 cent. Materieel komt de loonsverbete ring overeen met het akkoord dat kortgeleden in het bouwbedrijf werd bereikt. Ongeveer 90 procent van de 33.000 schilders, die bij de ze c.a.o. zijn betrokken, is inge deeld in de eerste twee loongroe pen. De overeenstemming tussen werkgevers- en werknemersverte genwoordigers werd na twee be sprekingen bereikt. Dinsdagochtend heeft een la wine bij Truns in het Zwitserse Graubünden een huis meege sleurd, waarin een Zwitsers ge zin van vier personen lag te sla pen. De moeder heeft men levend kunnen uitgraven, maar de 85- jarige vader en een 44-jarige zoon werden dood teruggevon den, terwijl een tweede zoon nog vermist werd. Het zoeken moest worden gestaakt wegens het ge vaar van nieuwe lawines. In Graubünden zijn verscheidene wegen voor het verkeer gesloten. Eveneens dinsdagochtend werd een barak op de top van de Ober-Alp in het oosten van Zwitserland, waarin zeven per sonen vertoefden, door een la wine getroffen. Men wist nog niet direct of er slachtoffers wa ren. Een hefschroefvliegtuig met redders zou trachten de plaats te bereiken. De hevige sneeuwval van de afgelopen dagen heeft in het kan ton Uri in midden-Zwitserland een gevaarlijke toestand gescha pen. Het weg- en spoorwegver keer is daar door talrijke lawi nes verstoord. Uit de lawine die de barak op de Oberalp trof, heeft men later vier doden en een overlevende geborgen. Van de zeven arbeiders die zich er in bevonden, op een hoogte van ongeveer 2.500 meter werden nog twee vermist. Dichte mist belemmerde het opsporings werk en ook het opstijgen van hefschroefvliegtuigen. DOOR AGATHA CHRISTIE 62) „Vóór de aankomst te Lyon plaatst Ada Mason het lijk recht op de bank, legt de kleren der dode vrouw netjes opgevouwen aan het voeteneind, trekt zelf mannenkleren aan en maakt zich gereed de trein te verlaten. Toen Derek Kettering het comparti ment van zijn vrouw betrad en haar, zoals hij meende, zag liggen slapen, zat Ada in de coupé er naast te wachten op het ogenblik dat ze de trein ongemerkt zou kunnen verlaten. Zodra de con ducteur op het perron te Lyon was uitgestapt, verliet zij even eens de trein en ging heen en weer lopen, alsof ze een luchtje wilde scheppen. Op een ogenblik, dat niemand op haar let, steekt ze haastig over naar het andere perron en neemt de eerste de beste trein terug naar Parijs en het Ritz-hotel. De nacht tevoren is haar naam als gast daar al in geschreven door een van Knigh- tons vrouwelijke helpers. Ze heeft niets anders te doen dan af te wachten tot u komt. De ju welen zijn nooit in haar bezit ge weest. Op Knighton rust aller minst verdenking, en als uw secretaris brengt hij ze zonder enig gevaar voor ontdekking mee naar Nice. Er zijn reeds maatregelen genomen voor de overhandiging der robijnen aan de heer Papopoulos en op het allerlaatste moment worden ze aan Ada Mason gegeven om ze aan de Griek te overhandigen. Een prachtig ontworpen plan, zoals men kan verwachten van een meester in het vak als de markies". „En u meent werkelijk dat Richard Knighton een welbe kend misdadiger is, die al jaren dat beroep uitoefent?" Poirot knikte. „Een van de meest opvallende eigenschappen van de markies was zijn aangenaam, innemend optreden. U is het slachtoffer ge worden van deze!charme, mon sieur Van Aldin,; 'toen u hem, hoewel u hem slechts zeer op pervlakkig kende, als uw secre taris aanstelde". „Ik zou hebben gezworen dat hij daar niet in het minst op speculeerde". „Het werd zeer sluw in elkaar gezet, zó sluw, dat zelfs iemand met uw mensenkennis erin vloog". „Ik heb naar zijn,verleden ge ïnformeerd; de jongeman had een uitstekende naam". „Ja, ja, dat was een onderdeel van het geheel. Als Richard Knighton was er op zijn leven niets aan te merken. Hij was van goede familie, had goede relaties, had eervol in de oorlog gevoch ten en scheen boven alle verden king verheven. Maar toen ik me nader begon te interesseren voor de mysterieuze markies, ont dekte ik verschillende punten van overeenkomst. Knighton sprak Frans als een Fransman. Hij was in Amerika, Frankrijk en Engeland geweest, ongeveer ter zelfder tijd dat de markies daar „werkte". Het laatst werd van de markies gehoord in verband met talrijke juwelendiefstallen in Zwitserland en in Zwitserland ontmoette u majoor Knighton. En het was juist in dié tijd dat bekend werd dat u onderhandel de over de aankoop van de be roemde robijnen". „Maar waarom moord?" mom pelde Van Aldin. „Een handige dief had de juwelen toch wel kunnen stelen zonder zijn hoofd daarbij te wagen?" Poirot schudde het hoofd. „Dit is niet de eerste moord die de markies ten latste wordt gelegd. Hij is moorddadig van aanleg; hij is trouwens de mening toege daan dat het beter is geen getui gen van zijn misdrijven in leven te laten. „De markies had een ware hartstocht voor historische en beroemde juwelen. Hij maakte zijn plannen lang van tevoren en drong zich bij u in als secretaris, terwijl hij zorgde dat zijn mede plichtige in dienst kwam bij uw dochter, voor wie, naar hij ver wachtte, de juwelen bestemd zouden zijn. Doch al had hij dit plan uitgewerkt en zorgvuldig voorbereid, toch aarzelde hij geen ogenblik om een paar apachen om te kopen om u op de avond dat u de juwelen kocht in Parijs te overvallen. Dat plan mislukte, hetgeen hem nauwe lijks moet hebben verwonderd. Het tweede plan was, naar hij meende, volkomen veilig. Niet de minste verdenking kan op Richard Knighton vallen. Maar evenals alle grote mannen en de markies is een groot man in zijn soort had hij zijn zwakke punten. Hij werd in ernst ver liefd op mademoiselle Grey; en daar hij vreesde dat ze van Derek Kettering hield, kon hij niet na laten deze als de schuldige aan de moord te doen voorkomen. En nu, monsieur Van Aldin, zal ik u iets heel eigenaardigs vertellen. Mademoiselle Grey is geen vrouw met een overdreven fan tasie; en toch gelooft ze absoluut dat ze op zekere dag in de tuin van het Casino de aanwezigheid van uw dochter heeft gevoeld, vlak nadat ze een lang gesprek met Knighton had gehad. Ze was, naar ze zegt, overtuigd dat de dode vrouw haar iets dringends wilde zeggen; en plotseling over viel haar de gedachte dat de dode vrouw haar wilde zeggen dat Knighton de moordenaar was! De gedachte scheen toen zó fan tastisch dat zij er met niemand over sprak. Maar ze was zó over tuigd van de waarheid dat ze er naar handelde, hoe dwaas het ook scheen. Ze liet het tegenover Knighton voorkomen alsof ze aan Derek Ketterings schuld geloof de". (Wordt vervolgd.) HL DITZUN DÉPfcUZENI .in ole. in gewichten van LITERBLIK boordevol ojevulol mer van eh BRANDEWUNI WANT HET WORDEN DRUKKE DAGEN IN DE dus t-nfd iddelgrooVfl# RAASBROOO klaar in eervwip pen zakje Ry haal Viponol POTATO CHIPS..C7C7 oliesoorten wun-COIMAC.^5 200gf: chocolade OQ CkoquantglTJES Ov een fyne. 300gr. 2wüarV/ zo mooi-zo mals

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 2