Mr Biesheuvel gaf formatie-opdracht terug Geen spectaculaire besluiten op conferentie van Goeam Artilleriegevecht tussen Amerikanen en Noordvietnamezen NU DE BEURT AAN MINISTER DE JONG RADIO DE K0CK Regering van India over het verblijf van Svetlana MINISTER DE JONG KABINETS FORMATEUR Stalin HET WEER COMPLEX STAALINDUSTRIE GEBOMBARDEERD Johnson: Gesterkt Premier Ky: Snijdend mm WOENSDAG 22 MAART 1967 23e Jaargang No. 6900 Compensatie Eenzaam Strakke eisen Teleurstellingen Vrij land Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Operatie Junction City'" Felle toespraak van premier Ky Offers Belgische kustvaarder vermist? Vluchtelingen kamp in brand Pest in Vietnam Frank, by abonnement: TERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur: I. van de Sande Redactie, en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ8,per kwartaal; per maand 2,70; per week 62 ct. Losse nrs 13 ct. Uitgeefster N.V. v/h Rrma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (gééu handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 ur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Koningin Juliana heeft maandag middag op palels Soestdijk de for mateur mr B. W. Biesheuvel ont vangen, die de koningin verzocht heeft hem te ontheffen van de op dracht een kabinet te vormen dat zal mogen rekenen op een vrucht bare samenwerking met de volks vertegenwoordiging. H. M. heeft dit verzoek ingewilligd. „Ik hoop dat er iets goeds over blijft van het werk van de afgelo pen weken", aldus mr Biesheuvel, nadat hij was ontheven van de op dracht een kabinet te vormen. De heer Biesheuvel, die op 9 maart zijn formatie-opdracht ont ving, was niet pessimistisch ge stemd over de afloop van de kabi netsformatie. „We zijn nog maar één maand bezig en het komt heus in orde", zo luidde zijn commen taar. De formateur prees de mede werking van de fractievoorzitters Schmelzer (kvp), Toxopeus (wd), Beerning (chu) en waarnemend- fractievoorzitter Roolvink (ar). Hij gaf te kennen, dat zijn formatie-ar beid uitsluitend betrekking heeft gehad op de verdeling van de ze tels en op de .keuze van de men sen. Van de zijde van ar, chu en wd waren bepaalde voorkeuren geuit en van kvp-zijde stelde men mini mum-eisen met betrekking tot de bezetting van de departementen van economische zaken en van financiën. Formateur Biesheuvel deelde mee, dat hij de kvp-eisen had moeten afwijzen en dat ook overigens zijn voorstellen door de fractievoorzitters „niet in alle op zichten in dank waren aanvaard", ook niet, toen hij de kvp trachtte tegemoet te komen met een com- pensatievoorstel in de vorm van een extra-zetel. Mr Biesheuvel wees er op, dat hij het afgelopen weekeinde had getracht alsnog een mogelijkheid te vinden. Daartoe probeerde hij zijn eigen wensen inzake het te vormen kabinet te verenigen met de ver langens van de fractie-voorzitters. Het was, zo zei hij, een alleruiter ste poging om de formatie tot een oplossing te brengen. De heer Biesheuvel die erop wees dat hij zich gedurende de for- matiepoging nogal eenzaam had gevoeld, deelde mee dat noch drs W. A. J. Bogers, een van de hoofd directeuren van de staatsmijnen, noch prof. dr P. A. J. M. Steen kamp, hoogleraar te Eindhoven, beschikbaar waren voor de depar tementen van economische zaken en van sociale zaken. De formateur noemde het nood zakelijk, dat hij aan kandidaat-mi nisters strakke eisen stelde, gezien de taken die in de komende vier jaren wachten. Het is niet bekend of de aange zochte kandidaten ook in een vol gende fase van de kabinetsformatie „neen" zullen zeggen. Hij verdedig de de stelling dat de fractie-voor zitters bij voorkeur niet in het ka- ADVERTENTIE) binet zitting moeten nemen, omdat dit kabinet zou moeten kunnen re kenen op voorzitters met ervaring. Hij zei er geen idee van te hebben wat er nu gaat komen. Wel wees hij erop, dat in het eindrapport tot uitdrukking is gebracht, dat de 4 fractievoorzitters te kennen heb ben gegeven de groep-van-vier bij- elkaar te willen houden. Over zijn eigen positie sprekend zei mr Biesheuvel niet te weten, of hij bereid zal zijn zitting te ne men in het te formeren kabinet dan wel zal blijven optreden als voor zitter van de a.r.-fractie uit de tweede kamer. Sprekend over de teleurstelling in eigen (a.r.) kring deelde hij nog mee dat men in de a.r.-fractie geen genoegen met twee zetels wenste te nemen: het premierschap en so ciale zaken. Mr Biesheuvel zei dat hem zon dagavond was gebleken dat twee kandidaten uit de c.h.u. bereid wa ren tot een gesprek. Hij zei de op vatting te delen dat het misver stand met mr Beernink, fractie voorzitter van de c.h.u., over de voorgenomen benoeming van prof. mr G. Scholten tot minister van justitie, uit de weg is geruimd. De heer Biesheuvel memoreerde dat hij eigener beweging de heer Scholten, „een hoogstbekwaam man", had benaderd. Zoals bekend ontstonden in c.h.- kring grote bezwaren tegen het aanzoeken van deze kandidaat voor de c.h.u., die geen lid van de unie is. TERNEUZEN Noordstraat 102 Tel. 01150-3128 m De koningin heeft dinsdagmid dag op het paleis Huis ten Bosch de heer P. J. S. de Jong ontvan gen en hem opgedragen een ka binet te vormen, dat zal mogen rekenen op een vruchtbare sa menwerking met de volksverte genwoordiging. De heer De Jong heeft de ko ningin verzocht de opdracht in beraad te mogen houden. De kabinetsformateur stelt zich voor zowel de formule 6-3-3-2 als het beknopte regeringsprogramma van informateur Zijlstra tot uit gangspunt te nemen bij zijn forma tiepoging doch wat betreft de ver deling van de portefeuilles is alles nog „volslagen open". Hij meende dat de verdeling van de portefeuilles „iets gemakkelij ker" zou worden indien een k.v.p.' er premier zou worden. Er was „geen kwestie van" dat hij zich met „een tweede keus" tevreden zou stellen. Ten aanzien van de formatie was hij „op dit ogenblik zo ver als een nijvere krantenlezer kan zijn". Vooralsnog zal de formateur zich bepalen tot het bestuderen van de adviezen en papieren van het voorafgaande informatie- en for matieberaad. Hij stelt zich voor eerst na Pasen actief naar buiten te zullen optreden. In het communiqué dat op Goeam is uitgegeven na het ge sprek van president Johnson met de Zuidvietnamese leiders Ky en Thieu, wordt gezegd dat Noord- Vietnam er niet in zal slagen zich met geweld van het zuiden meester te maken. De landen met troepen in Zuid-Vietnam blijven overleg plegen om een vreedzame oplossing van het conflict te zoeken. Vastgesteld werd dat de pacificatie en de ontwikkeling van Zuid-Vietnam bevredigend verlopen. (ADVERTENTIE) Premier Ky van Zuid-Vietnam heeft op een persconferentie ge zegd dat president Johnson be reid is versterkingen te sturen, als de Amerikaanse leiders in Zuid-Vietnam daaraan behoefte gevoelen. Generaal Ky en generaal Thieu hebben afgesproken bij de ver kiezingen van september eikaars kandidatuur te steunen voor het premierschap en het president schap. Generaal Ky zei dat zijn rege ring bereid is met Noord-Viet- nam te onderhandelen en geen bezwaar heeft tegen de aanwe zigheid daarbij van afgevaar digden van het nationale bevrij dingsfront. Hij sprak het gerucht tegen als zou hij president Johnson hebben voorgesteld de grenzen van Zuid-Vietnam af te grende len. Hij had ook niet voorgesteld de haven van Haifong met mij nen te versperren. In het communiqué wordt nog gezegd dat het initiatief op mi litair terrein steeds meer is Svetlana Stalin heeft nimmer de Indiase regering om asiel ge vraagd noch de Indiase autori teiten ervan in kennis gesteld, dat zij haar toevlucht in een ander land wilde zoeken, aldus heeft de Indiase minister van buiten landse zaken, Tsjagla, dinsdag in het parlement meegedeeld. De Zwitserse autoriteiten ver gisten zich met te zeggen dat, Stalins dochter vergeefs had ge poogd politiek asiel in India te krijgen, zei Tsjagla. De Russische ambasade had maatregelen ge nomen om Svetlana op 8 maart per vliegtuig naar Moskou te doen terugkeren, maar de dag te voren was Svetlana vergezeld van de tweede secretaris van de Amerikaanse ambassade in Nieuw Delhi, naar Rome ver trokken. Laatstgenoemde ambas sade had het reisbiljet voor Rome gekocht. De Amerikaanse am bassadeur in Nieuw Delhi had echter stellig ontkend dat ae functionaris, die Svetlana verge zelde, een beambte van de C.LA. (centrale inlichtingendienst) was. VISUM VERLENGD Het Amerikaanse departement van buitenlandse zaken heeft se dertdien toegegeven dat Svetla na om politiek asiel in de Ver enigde Staten heeft verzocht, maar hierover was nog geen be slissing genomen. De Indiase re gering had niets met het vertrek van Svetlana te maken gehad. Stalins dochter was op 20 decem ber op het vliegveld van Nieuw Delhi aangekomen met een gel dig Russische paspoort en een Indiaas visum voor een maand. Zij was tegelijk naar de Russi sche ambassade gegaan die om verlenging van het visum had verzocht, waarop een nieuw vi sum, geldig tot vijftien maart, werd gegeven. Enkele dagen na haar aan komst in India ging Svetlana naar Kaiakankar in de staat Oet- tar Pradesj, waar zij te gast was bij de familie van de nieuwe mi nister van handel Dinesj Singh, een neef van Svetlana's overle den echtgenoot wiens as zij naar India was komen brengen. VLIEGTUIG NAAR ROME Op 5 maart kwam Svetlana in Nieuw Delhi terug waar zij bij Dinesj Singh logeerde. Op 6 maart vervoegden zich daar Rus sische functionarissen die Svet lana naar de Sowjiet-ambassade brachten. Des namiddags verliet Svetlana deze ambassade en be gaf zich rechtstreeks naar de Amerikaanse waar haar terstond een visum voor de Verenigde Sta ten werd gegeven. Op 7 maart te twee uur in de ochtend vertrok zij met reeds genoemde Ameri kaanse functionaris per vliegtuig naar Rome. Zoals bekend dook Svetlana vervolgens op elf maart in Ge- nève op en heeft zij zich sinds dien in Zwitserland schuil ge houden. WESTELIJKE WIND Tussen een omvangrijk en krachtig hogedrukgebied, waar van het centrum boven de Golf van Biscaje ligt en een depres sie voor de kust van midden- Noorwegen stroomt in het ko mende etmaal met westelijke winden aanvankelijk nog zachte lucht naar ons land. In deze stroming trekt een koufront van de depressie over het noorden van de Noordzee naar het oosten, maar boven Engeland en Ierland wordt de oostwaartse beweging van dit front vertraagd als gevolg van een kleine golf in het front ten noordwesten van Ierland. In het noorden van ons land zal het front vrij veel bewolking bren gen met plaatselijk enige regen, maar de kans is vrij groot, dat het in het midden en zuiden van het land overwegend droog weer blijft met ongeveer dezelfde tem peraturen als dinsdag. Hierbij zal de wind matig tot vrij krach tig zijn uit richtingen tussen zuidwest en noordwest. PRESIDENT JOHNSON OP GOEAM GOEAM: President Johnson (r.) werd enthousiast door de inwo ners van Goeam ingehaald. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt geldig tot hedenavond. Vrij zacht Toenemende bewolking met in het noorden van het land hier en daar enige regen. Matige tot vrij krachtige wind tussen zuidwest en noordwest. Ongeveer dezelfde temperaturen als gisteren. WOENSDAG 22 MAART v.m. n.m. Breskens 10.45 11.16 Terneuzen 11.21 11.52 Hansweert 11.55 12.26 Walsoorden 11.54 12.25 DONDERDAG 23 MAART v.m. n.m. Breskens 12.00 12.34 Temeuzen 12.36 Hansweert 1.10 1.44 Walsoorden 1.09 1.43 ZON MAAN op onder op onder Mrt 22 6.40 18.55 13.37 5.40 23 6.38 18.57 15.07 6.05 24 6.35 18.59 16.40 6.25 25 6.33 19.01 18.13 6.40 26 6.31 19.02 19.45 6.54 Voor de eerste maal In de Viet namese oorlog heeft een artillerie duel plaatsgevonden over de ge demilitariseerde zone tussen Ame rikaanse en Noordvietnamese ar tillerie. Dit is dinsdag door Ame rikaanse funktionarissen in Dong Ha meegedeeld. Volgens een officier in het grensgebied hebben de Noordviet namezen ongeveer 700 granaten afgeschoten op de Amerikaanse kanonnen, die worden gebruikt ter beschieting van de zone ten noor den van de gedemilitariseerde zone. Volgens de officier, kolonel Wil liam Morrison, werd geschoten met 152 en 120-mm kanonnen, ook uit de gedemilitariseerde zone. Negenenvijftig Amerikaanse mi litairen werden gewond en een ba taljon Zuidvietnamese infanteris ten leed lichte verliezen. 175 mm kanonnen van de Ame rikaanse stelling beschieten dage lijks Noord-Vietnam. De kanonnen en andere uitrusting zijn licht be schadigd. Dinsdag is voor de vierde maal sinds 10 maart een luchtaanval uitgevoerd op het staalindustrie- complex te Thai Ngoeyen, 60 km ten noorden van Hanoi. De Amerikanen zijn op 26 febr. begonnen met kanonnen van 175 mm over ds gedemilitariseerde zone heen te schieten. De stukken geschut zijn herhaaldelijk door de Vietkong met mortiergranaten be stookt. Volgens kolonel Morrison heb ben de Amerikaanse artilleristen in antwoord op de Noordvietnamese artilleriebestoking van de basis Gio Linh II 400 salvo's-op Noord- vietnamees gebied afgegeven. Gio Linh is deze maand tweemaal het doelwit geweest van Vietkong- aanvallen en volgens kolonel Mor rison hebben de rebellen maan dagnacht ook een konvooi over vallen dat granaten voor het artil leriekamp aanvoerde. Amerikaanse infanteristen die deelnemen aan de operatie „Junc tion City" het grootste Ameri kaanse offensief van de Vietna mese oorlog tot dusver hebben dinsdag bij een gevecht op 110 km ten noordoosten van Saigon 423 Vietkong-strijders gedood. Een woordvoerder in de hoofdstad deel de mee dat aan Amerikaanse zijde overgegaan op de verbonden strijdkrachten. Premier Ky verklaarde op zijn persconferentie dat alle Zuid- Vietnamezen tegen een coalitie regering met de communisten zijn. Het enige wat de Noord vietnamese communisten begrij pen, zo vervolgde Ky, is kracht. Noord-Vietnam is er weliswaar van overtuigd dat een militaire overwinning onmogelijk is, maar weigert vredesbesprekingen te voeren omdat het nog steeds hoopt op een politieke overwin ning. In antwoord op kritiek op de Zuidvietnamese regering ver klaarde hij dat Zuid-Vietnam een vrij land wil zijn, daarvoor wil vechten en zich niet door anderen tot overgave aan de communisten wil laten dwingen. „Wanneer zal Hanoi bereid zijn te onderhandelen? Hoe lang kan Hanoi genieten van 't voor deel van beperkte bombarde menten op militaire doelen? Hoe lang kan aan de Vietcong wor den toeges taan een schuilplaats in Cambodja te zoeken om zich te hergroeperen en naar eigen goeddunken terug te komen? Hoe lang kan worden toegela ten dat de bevoorradingswegen door Laos worden gebruikt? Hoe lang kan worden toegelaten dat oorlogsmateriaal de haven van Haiphong binnenkomt? Hoe lang kan het noorden worden toege staan wapens en soldaten via de demarcatielijn (in Zuid-Viet nam) te infiltreren?" Al deze vragen heeft premier Ky van Zuid-Vietnam gesteld tijdens de topconferentie op Guam nadat hij had gezegd dat Hanoi tot driemaal toe een kans op vre desonderhandelingen tijdens bombardementspauzes had gene geerd. De Zuidvietnamese pre mier drong in een felle toe spraak aan op verscherping van de oorlog. Washington houdt staande dat de bespreking van politieke, eco nomische en sociale hulp voor Zuid-Vietnam het voornaamste doel van de conferentie is. Premier Ky zaaide onder waar nemers ook twijfel over zijn be nadering van vredesbesprekin gen. Een coalitieregering met communistische elementen toe staan of zelfs toestaan dat de vietcong optreedt als vertegen woordiger van enig deel van het Zuidvietnamese volk „zou de of fers van duizenden Vietname- zen, Amerikanen of onze andere bondgenoten te niet doen", zo zei hij. (Zie verder pag. 3.) De 481 ton metende Belgische kustvaarder „Ostendia" wordt ver mist. Het schip is op 6 maart uit Belfast naar Sicilië vertrokken, maar men heeft sedert het vertrek niets meer van het schip gehoord. Radïo-Oostende heeft de scheep vaart verzocht naar de „Ostendia" uit te kijken. Men heeft de hoop overigens nog niet opgegeven dat alleen de radio van de kustvaarder defect is. 30 doden en 109 gewonden vielen. Het Noordvietnamese persbu reau meldde dinsdag dat sinds het begin van de operatie op 22 febr. 4.516 Amerikanen buiten gevecht zijn gesteld, maar het Amerikaan se opperbevel in Saigon sprak vóór het gevecht van dinsdag van 143 doden aan Amerikaanse zijde en 1.117 doden aan de kant van de Vietkong. Naar van Zuidvietnamese re geringszijde wordt vernomen, heeft de Vietkong maandag bij Ba Phoeong op 600 km ten noorden van Saigon een vluchtelingen kamp in brand gestoken. Volgens de eerste berichten zouden onge veer 100 bewoners zijn ontvoerd. Het kamp werd geheel verwoest. In de Zuidvietnamese stad Voeng Tai zijn in de afgelopen dagen twee mensen aan de builenpest overleden. In totaal zijn tot dus ver 23 gevallen geconstateerd. Amerikaanse burgers en militai ren mogen niet meer komen in de betrokken stad, die op 60 km ten zuidoosten van Saigon ligt. Ook in Nha Trang, op 310 km ten noordoosten van de hoofdstad, zijn verscheidene pestgevallen ge- •egistreerd. 1

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 1