Prachtig reddingswerk van Nederlandse helicopter Mammoettanker gestrand by Landsend Sleepboot „Vikingbank''' gekapseisd bij hulpverlening Oceaan bedekt met kilometers brede olielaag Bejaard echtpaar in woning neergeslagen President Johnson op Guam aangekomen voor tweedaagse conferentie HET WEER Maandag 2(y Dinsdag 21 MAART 1967 23e Jaargang No. 6899 Soekarno gaat verhuizen Een voor één van boord Spectaculaire reddingsactie Olielaag 30 cm dik Kritiek Deandere" oorlog Doodvonnis in Dakar Bedreiging Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Frank, hjj abonnement; TERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur; X. van de Sand® Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 - 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ8,per kwartaal; per maand 2,70: per week 62 ct. Losse nrs 13 ct. DE VRUE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. I. van de Sande te Temeuzen Advertentieprijs per mm 16 ct: minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 ,_nr. Voor het gecomb. maandag/d'nsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. GRIEKS VRACHTSCHIP AAN DE GROND Hoek van Holland: Bij het ver' laten van de Nieuwe Waterweg is zaterdag het Griekse vracht schip „Alkyone" op de binnen zijde van de Zuiderpier aan de grond geraakt De „Alkyone" meet 9.000 ton en heeft een klei ne lading copra aan boord. Op de voorgrond de sleepboot „Viking- bank" tijdens een van de pogin gen om het Griekse schip vlot te trekken. Bij het verlaten van de Nieuwe Waterweg is zaterdag het Griek se vrachtschip Alkyone uit het roer gelopen en op de binnenzij de van de zuiderpier geraakt, Er stond een noordwestenwind, windkracht 78, zodat het schip stevig tegen de pier geblazen werd. De Alkyone meet 9.000 ton. De Alkyone die met een kleine lading copra, praktisch leeg, on derweg was van Rotterdam naar Twee onbekend gebleven man nen hebben vrijdagavond de 70- jarige Utrechtse aannemer H. van der Zande en zijn 71-jarige vrouw in hun woning aan het Kouwer- plantsoen met een boksbeugel neergeslagen. Omtrent het motief tast de politie in het duister. Voor zover bekend is wordt niets uit de woning vermist. Tegen acht uur werd bij de aan nemer gebeld. Hij deed open en werd meteen met een boksbeugel neergeslagen door een van de twee binnenstormende mannen. De an der liep naar de huiskamer en sloeg de vrouw neer. Daarna ren den zij naar boven en doorzochten het kantoor en de slaapkamer en vertrokken daarna ijlings. De aan nemer alarmeerde de buren, die de politie waarschuwden. De vrouw is met een hersen schudding en snijwonden opge nomen in het Anthoniusziekenhuis. De man kon na behandeling in het ziekenhuis naar huis terugkeren, Soekarno zou spoedig de staats- woningen verlaten en verhuizen naar een eigen huis in Bogor, dat zijn tweede vrouw, mevrouw Hartini, vóór de mislukte staats greep van 1965 had gekocht, zo verneemt het officiële orgaan van de katholieke partij „Kom pas" uit betrouwbare bron. Soe karno verblijft thans in het Mer- deka-paleis in Djakarta, maar de gele presidentiële vlag hangt er niet uit. Tot nu toe is niet precies be kend hoe Soekarno heeft gerea geerd op de vervallenverklaring van zijn mandaat door het volks congres. Het blad van het anti communistische actiefront „Ka mi" meldde dat Soekarno, toen hem het besluit van het volks congres werd meegedeeld, slechts zei' „Dan ben ik geen president meer". Volgens het dagblad „Api Pajjtsjasilaz" leek Soekarno zich geen zorgen te maken over de gang van «ken. Hamburg, lag vrijwel evenwijdig aan de pier. Het voorschip zat vast, maar het achterschip tdreef nog. Ook de sleepboot „Maasbank" heeft assistentie verleend aan het Griekse vrachtschip „Alkyone". Het grootste gevaar scheen even wel geweken te zijn, want hij kon inmiddels terugkeren. Ook de reddingboot „Juliana" is wegge varen verder de Noordzee op, waar een kustvaarder in moei lijkheden scheen te zijn. Van de drie assistentie verle nende sleepboten van Smit en Co. de „Maasbank", de „Vikingbank" en de „Schouwenbank" moest de „Vikingbank" zelf om assistentie vragen. De sleepboot was aan de grond geraakt door een zware grondzee en maakte water in de machinekamer. Een helikopter van de marine steeg op om te trachten bij het licht van de andere schepen de bemanning van de „Vikingbank" van boord te halen. De „Vikingbank" was gekap seisd bij het zuidelijke pierhoofd van Hoek van Holland. SLEEPBOOTBEMANNING MET HELICOPTER GERED Hoek van Holland: Met een heli copter zijn de bemanningsleden van de sleepboot „Vikingbank" gered. De „Vikingbank" liep zelf aan de grond tijdens pogingen om het Griekse schip „Alkyone", dat op de Zuiderpier zit, vlot te trek ken. Omstreeks middernacht had de marinehelikopter, bestuurd door de luitenant-ter-zee 1ste klasse N. van Dam (38), vier van de negen bemanningsleden van de „Vikingbank" naar het terrein van de marine in Hoek van Hol land gebracht. De mannen wer den veiligheidshalve een voor een van boord gehaald. Er werd gewerkt bij het licht van schijnwerpers van de red dingboot „Koningin Juliana" en van de helikopter zelf. Omstreeks half een 's nachts waren alle negen bemanningsle den van de „Vikingbank" aan land gebracht. De laatste vier mannen zijn tegelijk aan boord van de helikopter genomen. Een tweede helikopter, die op het punt stond van'de vliegbasis Val kenburg op te stijgen teneinde de reddingsactie sneller te doen verlopen, kon hierdoor aan de grond blijven. „Enorm dat werk van de jon gens in die helicopter". Met een stem, bibberend van de kou en van de doorstane emoties sprak Erbert Plug (28) uit Maassluis en de kapitein van de sleper „Vi kingbank" zijn bewondering uit over de spectaculaire redding van hem en zijn medeopvarenden van de sleepboot. Erbert Plug vertel de in de nacht van zaterdag op zondag het verhaal van zijn red ding en de ondergang van zijn schip voor het eerst in het roode kruis-gebouw- in Hoek van Hol land, kort nadat hij als laatste man van de „Vikingbank" door de marine-helikopter van het dek van de ir. hopeloze positie verkerende sleper was geplukt. Rillend van de kou en amper tot spreken in staat was de kapitein tegen één uur in de nacht door een ambulance naar het roode- kruis-gebouw gebracht, nadat hij op het marineterrein in Hoek van Holland door de reddende heli kopter aan de vaste wal was ge zet. Hete koffie, gloeiend hete kruiken, stapels roode kruisde- kens en ettelijke glazen cognac hadden Erbert Plug weer snel tot spreken in staat gebracht. „Als enige van de drie slepers zaten wij nog aan die Griek, toen tegen half elf een zware grondzee over het achterdek sloeg, waardoor w-ij wegvielen. Onmiddellijk daarop kregen we nog een grond zee, die het achterdek onder wa ter zette. We kregen water in de machinekamer. De machines vie len uit en ook het licht, vertelde de rustig geworden kapitein. Toen de machines waren uitge vallen, lieten we de sleepdraad slippen en we gooiden het anker uit. Het hielp niets. Het anker begon te krabben en zo sloegen we op de zuiderpier. Na deze noodlottige ontwikkeling zond de marconist van de „Viki\gbank", H. J. van der Zee (37) een S.O.S. uit waarop de in Hoek van Hol land gereed liggende redding boot „Koningin Juliana" direct reageerde. Het was evenwel duidelijk dat de „Koningin Juliana" weinig zou kunnen uitrichten. De „Vikingbank" maakte een slagzij van 60 graden en was door het zakkende water onmogelijk te bereiken. Via een walky-talky de radioverbinding van de „Vikingbank" met de wal was Een van de grootste tanksche pen ter wereld, de 118.285 ton metende „Torrey Canyon", is zaterdag omstreeks half elf in stormweer gestrand op tien mijl ten westen van Landsend aan de zuidkust van Engeland op het eiland Seven Stones. De kapitein van het bijna 300 meter lange schip, dat thuishoort in Monrovia (Liberie) vroeg om onmiddellijke hulp van redding boten, sleepboten en helikopters. Aan boord bevinden zich 36 man, allen Italianen. Het schip vervoerde ruwe olie van de Per zische golf naar Landsend. Het contract voor de berging van de tanker is zaterdagmiddag door de Amerikaanse rederij en assuradeuren van het schip toe gewezen aan de IJmuidense zee sleepvaart- en bergingsmaat schappij N.V. Wijsmuller. De 3750 paardekrachten sterke zee sleper „Utrecht", die zaterdag middag omstreeks half één ter plaatse kwam, bracht een sleep- verbinding met de „Torrey Ca nyon" tot stand. Inmiddels was de bemanning van de „Utrecht" begonnen verplaatsbare pompen en compressors van de sleepboot over te brengen naar de tanker die in zeven taftks was openge scheurd. Ook de IJmuidense zee sleepboten „Titan" en „Stentor" en de Portugese zeesleepboot ..Praia da Adraga" zouden ber- ginsmateriaal aan boord van de tanker brengen. Voor de Neder landse bergers die het werk zou den uitvoeren op basis geen re sultaat geen betaling, zag het ernaar uit dat dit één van de zwaarste en grootste tot nu toe uitgevoerde bergingen van een geladen tanker zou worden. De „Torrey Canyon" werd in '59 in de V. S. gebouwd en werd in '65 in Japan vergroot van 55.883 tot 118.285 ton. Het schip is thans 297 meter lang en 38 m breed. Veertien leden van de beman ning van de „Torrey Canyon' werden van boord genomen. De overige 22 man gingen door met het wegpompen van ruwe olie in de hoop het schip hierdoor weer vlot te krijgen, voordat het door de ruwe zee in tweeën zou breken of voordat een vonk de olie uit de beschadigde tanks in vlam zou zetten. Een mijnenveger en een tor pedoboot jager van de Britse ma rine trachten sedert zaterdag avond met grote hoeveelheden chemische middelen de gewel dige hoeveelheid olie te neutra liseren, die uit de tanker stroomt. De olievlek bestreek zaterdag reeds een gebied van acht mijl en was 30 centimeter dik. uitgevallen wist de kapit^n duidelijk te maken dat alleen 'n helikopter redding zou kunnen brengen. Kort na deze noodkreet steeg van Valkenburg een heli kopter op die in een uur tijd de negen bemanningsleden van de „Vikingbank" uit een hopeloos geworden situatie redde. De toestand is in de nacht van zaterdag op zondag kritieker ge worden. Nadat bij de stranding zeven ladingtanks en de pompkamer waren lekgestoten, is in de nacht van zaterdag op zondag de ma chinekamer vol water gelopen. Zaterdagavond en zondagmor gen zijn van Schiphol drie DC- 3's van Martins Air Chrater ver trokken, zwaar beladen met aan vullend pomp- en compressor- meteriaal uit de magazijnen van de bergingsmaatschappij te IJmuiden terwijl tevens extra- oersoneelsleden zijn overgevlo gen. Het materiaal werd door de vliegtuigen naar het vliegveld Exeter in Zuid-Engel'and ge bracht en van daar met vracht auto's naar havens aan de En gelse zuidkust. Het eerste aan vullende materiaal en personeel is zondagmorgen aan boord van de „Torrey Canyon" gebracht. Bergingsinspecteurs van Wijs muller willen eerst pogen de lekke tanks vol lucht te persen en de machinekamer leeg te pompen. Pas daarna kan een poging tot vlotbrengen worden gedaan. President Johnson Is maandag ochtend vroeg met zijn voornaam ste medewerkers, onder wie de ministers van buitenlandse zaken en defensie, Dean Rusk en Robert McNamara, op Guam, het grootste eiland van de Marlanen in de Gro te Oceaan, aangekomen. Een half uur later landde ook het vliegtuig met het Zuidvietnamese staats hoofd Ngoeyen Van Thieu en pre mier Ngoeyen Cao Ky. Verscheidene honderden men sen waren naar het vliegveld ge komen om bij de aankomst van de Amerikaanse president tegenwoor dig te zijn. Deze verklaarde in een korte toespraak dat men verschei dene diplomatieke initiatieven de revue zal laten passeren en zal na gaan welke kansen er zijn om vrede in Vietnam te brengen door middel van een eervolle regeling. Hij zou verder met zijn Vietnamese en Amerikaanse gesprekspartners praten over de militaire aspecten van het Vietnamese probleem. Aan de besprekingen, die twee dagen zullen duren, nemen ook deel de aftredende Amerikaanse ambassadeur in Zuid-Vietnam, Henry Cabot Lodge, en zijn odvoI- ger Ellsworth Bunker, alsmede de opperbevelhebber in Vietnam, ge neraal William Westmoreland. Ambtenaren in Washington heb ben eerder gezegd dat waarschijn lijk meer aandacht zal worden ge schonken aan het pacificatiepro gram in Vietnam dan aan nieuwe militaire maatregelen. De Ameri kaanse president zal naar ver wachting wijzen op het belang van de „andere oorlog": het tot stand brengen van politieke, economische en sociale stabiliteit en het herstel van het normale leven in de ge bieden waar de vietcong nog de sceptes zwaait. In Dakar heeft zaterdag een spe ciale rechtbank een doodvonnis uitgesproken over Abdoe Faye, die vorige maand de voorzitter van de parlementaire fractie van de Sene galese regeringspartij, Demba Diop, had doodgestoken. Twee afgevaar digden werden od beschuldiging van medeplichtigheid tot resp. levenslange gevangenisstraf en t -intig jaar veroordeeld. Vier an dere beklaagden kregen straffen variërend van vijftien tot vier jaar. Eén verdachte werd vrijgesproken. Het dek van de „Torrey Ca nyon" lag op enkele plaatsen bijna gelijk met het water van de Atlantische Oceaan. Drie Britse oorlogsschepen val len met een chemisch middel de reusachtige hoeveelheid olie aan, die uit de lekgestoten reuzen- tanker is gestroomd en een be dreiging vormt voor de zand stranden van Cornwall en de Scilly-eilanden. Weliswaar wordt de 19 km lange en 10 km brede olievlek door de noordenwind langzaam naar open zee gedreven, maar een kleine verandering van windrichting zou voor de popu laire badplaatsen in de buurt rampzalig kunnen zijn. Men hoopt de olie met het bestrij dingsmiddel naar de zeebodem te kunnen laten zakken. Kleine scheepjes onderhouden voor de bevoorrading van de oorlogssche pen een pendeldienst. Voorraden van het bestrijdingsmiddel wor den over land tot uit Schotland aangevoerd. De regering heeft de minister van marine, Mauri ce Foley, naar Landsend ge stuurd om de strijd tegen de olie te leiden. Er bestaat weinig hoop dat men de tankboot, die in Liberia geregistreerd is en eigendom is van een dochtermaatschappij van de Union Oil Company of Cali fornia, vlot zal kunnen krijgen. Van de 120.000 ton olie waarmee hij op weg was van Koeweit naar Milford (Wales) bevinden zich naar schatting nog 70.000 ton in de tanks. Aan boord bevinden zich nog de Italiaanse kapitein. Rigiotti, de eerste stuurman, de hoofdwerktuigkundige en de eerste werktuigkundige plus twee sleepexperts. Het water spoelt over het voordek. Men heeft al het denkbeeld geopperd om het schip met het nog res terende deel van de lading in brand te steken, wanneer de si tuatie voor de Engelse stranden erg kritiek wordt. Onbestendig Een hogedrukgebied trok van ochtend langzaam van het zee gebied ten zuiden van Ierland naar de Golf van Biscaje. Langs de noordflank van dit druk- systeem bewegen enkele storin gen in noordoostelijke richting. Een depressie bij IJsland ver plaatst zich naar Noorwegen, het bijbehorend warmtefnynt pas. seert ons land gedurende de nacht. Een in betekenis toe nemende depressie bevond zich vanmorgen ten oosten van New Foundland. en koerst snel naar het zeegebied tussen IJsland en Schotland. Tengevolge van deze ontwikkelingen blijft het zwaar bewolkt weer. terwijl het kou front van laatstgenoemde depres sie ons morgen in de loop van de dag wat regen kan brengen. De wind krimpt hierbij naar richtin gen tussen west en zuidwest, en neemt toe tot krachtig en later aan de kust tot hard. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot morgenavond. Vrijj zacht Veel bewolking met plaatselijk enige regen of motregen. Matige tot krachtige, later mogelijk harde zuidwestelijke wind. Vrij zacht. DINSDAG 21 MAART v.m. n.m. Breskens 9.15 9.53 Terneuzen 9.51 10.29 Hansweert 1025 11.03 Walsoorden 10.24 11.02 WOENSDAG 22 MAART v.m. n.m. Breskens 10.45 11.16 Terneuzen 11.21 11.52 Hansweert 11.55 12.26 Walsoorden 11.54 12.25 ZON MAAN op onder op onder Mrt 21 6.42 18.54 12.11 5.05 22 6.40 18.55 13.37 5.40 23 6.38 18.57 15.07 6.05 24 6.35 18.59 16.40 6.25 25 6.33 19.01 18.13 6.40 26 6.31 19.02 19.45 6.54 y v

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 1