Spoedige invoering van E.E.G.-valuta bepleit Premieverlening voor kerkenbouw Engeland en de E.E.G. Bekende kritiek op toelatingsexamen V.H.M.O. Van der Meer De deltawerken gezien uit de lucht Hongaren gaan kiezen DE VRITE ZEEUW Pagina 5 Afschaffing grenscontrole Buit van inbraak in Sophia Lorens villa zes ton Rijksgoedkeuring toegezegd voor wandelpier Zandvoort Engeland helpt Indonesië HERRIE IN GRONDWET GEVENDE VERGADERING VAN ECUADOR STAKENDE ONDERWIJZERS HERVATTEN WERK Bont- en Modehuis TERNEUZEN Voor het eerst een geregelde dienst Uitvindersprijs voorelectrische rolstoel EX-O. A. S-KOLONEL IN BRUSSEL VEROORDEELD Voor het eerst meer kandidaten Concentratie in slachtkuiken- industrie Proefklas Gymnastiekzalen LAMMERENVIJFLING De openstelling van beurzen op zondag Te zwaar beladen vissersvaartuig gezonken SPIJKERS Zaterdag 18 maart 1967 Het Westduitse lid van de Europese commissie, Hans von der Gröben, is van mening dat de in voering van één valuta voor de Europese economische gemeen schap niet mag wachten tot het einde van het integratieproces. Naar zijn mening is een E.E.G.- valuta het beste middel om het vrije kapitaalverkeer in de gemeen schap te waarborgen en daardoor het voortbestaan van de gemeen schappelijke markt te verzekeren. In het vrijdag verschenen maand blad „Europese gemeenschap" schrijft Von der Gröben ter gele genheid van de tiende verjaardag van de ondertekening van het ver drag van Rome dat het ontbreken van een valutaovereenkomst in de gemeenschap een permanente be dreiging vormt van de solidariteit en de bestendigheid van de ge meenschappelijke markt. Een wijzi ging van de wisselkoersen zou ook in een douaneunie de handelsver houdingen en daarmee de concur- rentiesituatie plotseling verande ren. Daarom is het tijd vaste wis selkoersen tussen de lidstaten in te voeren en als volgende stap een gezamenlijke munteenheid te over wegen, hetgeen echter een vér gaande coördinatie van de finan ciële politiek en het centrale bank- beleid noodzakelijk maakt. TIBETAANSE VLUCHTELINGEN HIELDEN PROTESTMARS IN NIEUW DELHI Nieuw Delhi: E en groot aantal Tibetaanse vluchtelingen heeft zich dezer dagen in Nieuw Delhi verzameld om een protestmars te houden tegen de aanwezigheid van de Chinezen in hun vader land. De demonstranten droegen spandoeken met zich. mee met leuzen als „Chinezen, ga terug naar China". Von der Gröben dringt er bij de regeringen op aan de economische eenwording van de zes landen bin nen hooguit vijf jaar tot stand te brengen. Hij noemt drie punten die daarvoor nodig zijn: afschaffing van alle grenscontroles en ophef fing van de fiscale en handels- grenzen, ontwikkeling van een ge meenschappelijke handelspolitiek die waarborgt dat goederen uit derde landen zonder op hun her komst te letten vrij in de gemeen schappelijke markt kunnen circu leren en opheffing van de discrimi naties in het vestigingsbeleid en bij het verlenen van diensten. De noodzakelijke beslissingen ten aanzien van buitenlandse han del, economie en valuta kunnen volgens Von der Gröben slechts worden genomen als ook in de grote kwesties van de buitenlandse politiek en het defensiebeleid een zekere en geleidelijk toenemende mate van overeenstemming kan worden bereikt. Sedert de inwerkingtreding van de wet premie kerkenbouw in februari 1964 en gerekend tot en met 1966 zijn bij het ministerie van volkshuisvesting en ruimte lijke ordening 605 aanvragen voor toekenning van een premie ingediend, aldus een communi qué van dit ministerie. Van dit aantal aanvragen zijn er 563 voorgelegd aan de bij genoemde wet ingestelde commissie van advies. Deze commissie bracht in 466 gevallen een gunstig en in 83 gevallen een afwijzend advies uit, waarvan 60 resp. 10 in het afgelopen jaar. Einde 1966 had de commissie nog 14 aanvragen in behandeling. Van de 605 bij de minister in gediende aanvragen werden er twee ingetrokken. De resterende 603 waren van de volgende kerk genootschappen afkomstig: Rooms-katholiek 224, Neder lands hervormd 125, gerefor meerd 111, andere genootschap pen 143. Behalve de 563 gevallen waar in de commissie advies uitbracht over het al dan niet inwilligen van de ingediende aanvragen, heeft zij de minister tot en met 1966 in 375 gevallen geadviseerd over de voorlopige vaststelling van de werkelijke en de wette lijke stichtingskosten, alsmede van de premies. Hieruit vloeide voort een totaal-bedrag aan voor lopig vastgestelde premies ad ƒ53.663.829, waarvan ƒ42.931.071 aan voorschotten werd toege zegd; van laatstgenoemd bedrag moest ultimo 1966 nog 1.462.442 worden uitbetaald. Verder werden het afgelopen jaar aan de minister voor het eerst adviezen door de commis sie uitgebracht ter definitieve vaststelling van de werkelijke en de wettelijke stichtingskosten, alsmede van de premies. Het be trof 54 gevallen met een totaal bedrag aan premies van 5.421.179,waarvan reeds ƒ4.268.282,als voorschot was uitgekeerd. De Britse premier Wilson heeft, naar in Londen vernomen is, de labour-parlementsfractie beloofd dat de afgevaardigden van de partij geraadpleegd zullen wor den over eventuele Britse stap pen tot aanvrage van het lid maatschap van de Europese ge meenschappelijke markt voordat het kabinet daaromtrent een uit eindelijke beslissing neemt. Wil son deed deze toezegging op een besloten bijeenkomst van de fractie van donderdagavond en zei daarbij dat de eventuele Britse kandidaatstelling voor de E.F.G. besproken zou worden op drie speciale fractievergaderin gen op basis van de gegevens die Wilson en zijn minister van buitenlandse zaken Brown bij hun recente bezoeken aan de hoofdsteden van de „zes' ver zameld hadden. Dat parlemen tair overleg zou na Pasen ge schieden. Het zou echter niet de bedoeling zijn dat de afgevaar digden zich bij steming over de Britse kandidatuur voor de E.E. G. gaan uitspreken. Wilson zou te kennen hebben gegeven dat het kabinet de beslissing moet nemen. Sophia Loren en haar man Carlo Ponti blijken door de in braak van het vorige weekeinde in hun villa te Rome een ver lies van bijna honderd miljoen lire (ongeveer 600.000 gulden) te hebben geleden. Het verlies was eerst veel lager geraamd. De dieven namen een kostbare collectie van circa driehonderd gouden en zilveren kunstvoor werpen mee, alle filmonder scheidingen (een vijftigtal) en Ponti'» garderobe. Volgens waarnemers hoopt Wilson door zijn toezegging van overleg de twijfelaars onder de afgevaardigden op zijn hand te zullen krijgen en de groep van halsstarrige tegenstanders van aansluiting met de inmiddels als fractievoorzitter afgetreden Shinwell aan het hoofd te isoleren. De maatschappij tot exploitatie van de wandelpier Zandvoort N.V. deelt mede van het minis terie van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening bericht te hebben ontvangen, dat voor noemd ministerie bereid is de rijksgoedkeuring voor de bouw van de wandelpier op een nader te bepalen tijdstip te verstrekken onder voorwaarde dat bij de bouw geen extra buitenlandse arbeidskrachten zullen worden aangetrokken. Daar de aanvraag tot rijks- goedkeuring reeds enige jaren geleden werd ingediend, zal in verband met de sindsdien gewij zigde omstandigheden de maatschappij tot exploitatie van de wandelpier Zandvoort op korte termijn nagaan hoe het projekt zal worden gerealiseerd. Volgens de oorspronkeijlke plan nen zal de koninklijke Neder landse maatschappij voor haven werken n.v. met de bouw worden belast. Naar het A.N.P. nader van de zijde van de koninklijke Neder landse maatschappij voor haven werken verneemt, wordt dus in theorie de mogelijkheid openge houden dat de opdracht aan een andere bouwmaatschappij wordt verstrekt, De Britse ambassadeur in Dja karta heeft vrijdag een Britse schenking ter waarde van onge veer tien miljoen gulden sym bolisch aan de Indonesische mi nister van buitenlandse zaken overhandigd. De ambassadeur zei het te betreuren, dat zijn land niet tot een royaler gebaar in staat was. Engeland is echter zelf met zijn economisch herstel bezig. De Indonesische minister aanvaardde de schenking als een blijk van hernieuwde vriend schap. Met deze hulp werd twee jaar geleden begonnen. Engeland levert Indonesië o.a. machine rieën, auto-onderdelen en farma ceutische produkten. Het is onbegrijpelijk dat het zo vaak veroordeelde toelatings examen voor het V.H.M.O. nog steeds wordt gehandhaafd, alsof er in 1965 geen nieuw k.b. is ver schenen. Wij zijn bang dat de nieuwe middelen vaak genegeerd zijn in verband met financiële moeilijk heden. Wij vragen "ons af, of dit verantwoord is. Naar onze me ning is het zo dat „financiën" geen rol mogen spelen bij een juiste beoordeling van het kind. Dit zei de heer W. Boswinkel, voorzitter van de sectie lager on derwijs van de algemene bond van onderwijzend personeel. Deze sectie telt 12.000 leden. In grote verwarring is donder dag een bijeenkomst van de grondwetgevende vergadering van Ecuador geëindigd nadat een afgevaardigde gedreigd had het parlementsgebouw met dynamiet te zullen opblazen. Het tumult begon toen de mi nister van financiën vragen wer den gesteld over de efficiëncy op zijn ministerie. Een afgevaardig de trachtte een lijst met namen van debiteuren van de regering voor te lezen, maar dit viel niet in de smaak van een ander par lementslid de man die later dreigde het gebouw te zullen op blazen die zijn revolver trok en op de spreker vuurde doch hem niet trof. Toen deze door wilde gaan met lezen, werd de schutter woest en schreeuwde dat hij liever de hele zaak op blies dan de lijst zou laten lezen. Hij haalde daarop verscheidene staven dynamiet uit zijn tas om de daad bij het woord te voegen. Maar zover kwam het niet. Wel was de zaal in een oogwenk leeg. De onderwijzers van een school in een negerwijk van New York, die woensdag ontslag namen omdat zij er genoeg van hadden door hun leerlingen gemoles teerd te worden, willen het nog eenmaal met hen proberen. Zij besloten vrijdag de voorstellen te aanvaarden van een onder- wijsinspecteur. Deze wil orde- diesten instellen om de jonge lui, die in leeftijd variëren van twaalf tot vijftien jaar, in de gaten te houden. De leerlingen plachten het schoolpersoneel te beledigen en aan te vallen, of hun auto's te bekrassen. ran bruidsjapon tot en met de hele modekeureolledie bij uw eigen vertrouwde bont-em mndfthm Binnenkort wordt in West-Bra bant voor de eerste keer op grotere schaal de mogelijkheid geboden van recreatief vliegen. Van het vliegveld Seppe zul len met ingang van zaterdag 25 maart iedere dag rond vluchten worden georganiseerd door „King Air Services". Op Paaszaterdag en verder alle zaterdagen, zon- en feestdagen om 11, 13 en 15 uur en op alle werkdagen om 14 en 16 uur vertrekt een toestel voor een „delta-vlucht". Daarnaast wor den de gehele dag rondvluch ten gemaakt boven Breda. De delta-vlucht voert over het eiland Tholen, Yerseke, de Oosterscheldebrug, Zierikzee, de Grevelingendam, het Ha ringvliet, het sluizencomplex bij Willemstad en Oudenbosch. De duur is ongeveer een uur. De kosten bedragen ƒ50 per persoon, wanneer men min stens met drie passagiers is. Wil men alleen vliegen, dan komt de prijs op 80. Dit brengt dan het spannende voordeel met zich, dat men zelf de stuurknuppel zal mogen hanteren. De rondvluchten boven Breda duren ruim een kwartier. Ze kosten 15 per persoon. Een elektrische rolstoel voor invaliden is op de 16e inter nationale uitvinderssalon te Brussel bekroond met de „grote internatinale uitvindersprijs '67". De Zweedse uitvinder van de rolstoel. Per Udden, heeft ver klaard het octrooi van zijn vin ding gratis ter beschikking te stellen van stichtingen, die de rolstoel aan invaliden zullen schenken. De uitvindersoscar, die wordt toegekend op grond van een en quête onder de bezoekers van de beurs, ging dit jaar naar een telefoontoestel met draadloze hoorn, dat door een Italiaan is uitgevonden. Op de 16e uitvinderssalon wa ren in totaal duizend nieuwe vindingen te bewonderen. King Air Services" biedt nog een derde mogelijkheid, n.l. het huren van een vliegtuig voor privévluchten tot in Spanje toe. Het vliegveld Seppe ligt halver wege Etten en Roosendaal, langs de rijksweg Breda- Roosendaal. Van de rijksweg is het gemakkelijk te zien, ter wijl langs de weg ook borden staan om het vliegveld te wij zen. Wie plannen heeft voor een deltavlucht of een rondvlucht, kan zich wenden tot de VVV- Breda, Stationsplein 19, Breda (tel. 01600—32150 of 35993), Kind Air Services, p/a vlieg veld Seppe (tel. 016522470) of de VVV's van Bergen op Zoom of Roosendaal. De voormalige Franse O.A.S.- kolonel Yves Godard is woensdag in Brussel veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf en een boete van 4000 frank (circa 300 gld) wegens onwettig verblijf in België en het bezit van een valse Franse identiteitskaart. De 66-jarige Godard, die in Frankrijk tweemaal ter dood ver oordeeld is, verbleef sedert 1 februari in arrest. Hij was in de Brusselse voorstad Elsene gearres teerd. Godard zou vrijdag nog wor den vrijgelaten, aangezien het deel van de gevangenisstraf dat na af trek van voorarrest overbleef, hem voorwaardelijk is opgelegd. Godards advocaat deelde mede, dat zijn cliënt de status van politiek vluchteling heeft aangevraagd. Een 36-jarige Francaise, die Godard in Elsene onderdak had verschaft, werd door de Brusselse rechtbank vrijgesproken. De Hongaren gaan zondag (19 maart) ter stembus om in totaal 84.635 plaatselijke funktionaris- sen en de 349 leden van het par lement te kiezen. Voor het eerst sedert in 1947 de communisten aan de macht kwamen, kan voor elke post meer dan één kandi daat worden gesteld, hetgeen wordt beschouwd als een stap in de richting van liberalisering. In een aantal gevallen werden op verkiezingsbijeenkomsten door de communisten voorgestelde kandidaten door de meerderheid afgewezen waarna meer met de plaatselijke sociale problemen be kende personen kandidaat wer den gesteld. In het gebied van Boedapest werd zelfs in 100 ge vallen de door de partij gesteun de kandidaat door de kiezers ter zijde geschoven en schoven de kiezers hun eigen kandidaat naar voren. Groot zal de strijd nog niet zijn, want voor slechts acht parle mentszetels en voor minder dan 200 plaatselijke funkties zijn meer dan één kandidaat gesteld, maar waarnemers zijn van mening dat de tendentie de ko mende jaren waarschijnlijk zal doorzetten, hetgeen tot verdere democratisering zou kunnen lei den. De N.V. G. Bekebrede en zonen heeft een dezer dagen overeen stemming bereikt inzake over neming van de kuikenslachterij van de N.V. Dubro in Venlo. In deze slachterij worden per week 75.000 kuikens geslacht, waardoor de to tale produktie van Bekebrede neer zal komen op circa 350.000 stuks per week. Door deze overneming is Bekebrede een van de grootste pluimveeslachterijcombinaties in ons land geworden. Zoals bekend is in het begin van dit jaar reeds samenwerking met Aheco in Wou denberg tot stand gekomen. Volgens de directie van Bekebre de komt de concentratie in de slachtkuikenindustrie voort uit de noodzaak om de komende vrije E.E.G.-markt met een gevarieerd aanbod te kunnen binnentreden. Hij herinnerde eraan dat een onderzoek naar de wijze van toe lating in 1966 heeft uitgewezen, dat 3,7 procent van de scholen nog een toelatingsexamen voor rekenen, taal, aardrijkskunde en geschiedenis heeft afgenomen. Een toelatingsexamen voor reke nen en taal werd door 67,5 pro cent van het aantal scholen no dig geacht. Voor de nieuwe wijze van toelating blijft aldus de heer Boswinkel dus niet veel over. Van een proefklas bijvoor beeld maakte maar 8,1 procent gebruik; 3,3 procent gaf de voor keur aan een schoolvorderingen test of iets dat daarop leek; 4,8 procent stelde een psychotech nisch onderzoek in. Wij moeten nadrukkelijk ver klaren dat èn de vertegenwoor digers van de pedagogische cen tra èn die van de A.N.O.F. en mulo elke vorm van toelatings onderzoek, waarin het toelatings examen voorkomt, hebben afge wezen, aldus de heer Boswinkel. Hij kreeg voorts de indruk dat er in ons land nog altijd gewerkt moet worden met veel te grote klassen, waarbij getallen van bo ven de veertig geen uitzondering zijn. Er dient zo snel mogelijk een einde te komen aan derge lijke misstanden, die hij voor een ontwikkeld land een aanfluiting vindt. Hij vroeg ook aandacht voor het nijpend tekort aan gebouwen en voorzieningen, dat het tot zijn recht komen van het vak licha melijke oefening verhindert. De heer Boswinkel noemde in dit verband het tekort aan gymnas tieklokalen, sportterreinen en zwembaden. Dit werkt naar zijn overtuiging remmend op een goed functioneren van het onder wijs. In Dedemsvaart heeft een Texels schaap van de landbouwer M. A. Wellendijk het leven ge schonken aan vijf lammeren, alle van het mannelijk ge slacht. Twee van de diertjes zijn kort na de geboorte ge storven, doch de andere drie dartelen vrolijk rond de moe der in de wei. De openstelling van beurzen op zondag is onderwerp van beraad geweest in het convent der chris- telijk-sociale organisaties, waarvan deel uitmaken het verbond van protestants-christelijke werkgevers in Nederland, de Nederlandse christelijke boeren- en tuinders- bond, de christelijke middenstands bond en het christelijk nationaal vakverbond in Nederland. Voor het convent is de zondag de dag, waarop de gemeente haar Heer ontmoet en rusten mag van haar arbeid. Wegens dit karakter van de zondag en om iedereen zo veel mogelijk in de gelegenheid te stellen deze dag in overeenstem ming daarmee te beleven, moet naar uiterste beperking van de zondagsarbeid worden gestreefd. Natuurlijk kan op zondag niet alle arbeid worden vermeden. Ge wone voortzetting op de zondag van het zaken doen valt echter zeker niet onder onvermijdelijke zondagsarbeid en wordt door het convent dan ook afgewezen, aldus een mededeling van het convent. Van wie, betrokken bij het or ganiseren van beurzen, de zondag anders beschouwt en beleeft, vraagt het convent de bezwaren tegen zondagsarbeid, ook al zijn ze van een minderheid afkomstig, tolerant tegemoet te treden. Het 456 ton metende Deense vissersschip Asoer dat thuis hoort op de Far Oer is donderdagavond tijdens slecht weer met een buiten gewoon zware lading haring ver gaan. De bemanning is aan boord van een Duitse treiler genomen. Onbewust van het feit dat zijn vrachtwagen duizenden spijkers op de weg zaaide reed de chauf feur rustig door. Daardoor ech ter kregen op de bijna honderd kilometer weg tussen Vitry-le- Francois en Rozay in het Franse departement Seine-et-Marne hon derden auto's een lekke band. Het verkeer werd er geheel on mogelijk door. De vrachtwagen verdween in alle rust. De poli tie zoekt er nu ijverig naar. Tientallen automobilisten kre gen twee of meer lekke banden en konden niet verder, een vrachtwagen kreeg zelfs zeven spijkers in de banden. Verschei dene automobilisten hebben nog tevergeefs geprobeerd de spij kers strooiende wagen in te halen om de chauffeur te waar schuwen. Vrijdag heeft de onderhouds dienst de weg begaanbaar ge maakt met behulp van veegwa- srens en macneten.

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 7