Amerikaanse senator dringt aan op „elke soort oorlog" In Vietnam Formateur mr Biesheuvel bracht interimrapport uit aan de Koningin Gasverwarming S0EKARN0 IN DJAKARTA AANGEKOMEN Franse wijnboeren slaags met politie HET WEER RADIO DE K0CK de MUL Tegenstrijdige berichten over de kabinetsformatie ZATERDAG 18 MAART 1967 23e Jaargang No. 6898 Terechtstelling van Jemenieten Waarschuwing Meer geld voor strijd in Vietnam Moeilijkheden bij lossen van vaten methyl De Rotterdamse metro opent 23 februari 1968 MOEILIJKHEDEN BIJ BERLIET- AUTOMOBIEL- FABRIEK Moeilijk Kandidaten-keuze De „nacht van Biesheuvel" De rijstproduktie in Indonesië Kernwapens 78 luchtaanvallen Hoogwater Weerbericht Zon- en Maanstanden Onmogelijk? (ADVERTENTIE) NIEUW voor Nederland Frank, bjj abonnement: TERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur: I. van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 - 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ8,per kwartaal; per maand ƒ2,70; per week 62 ct. Losse nrs 13 ct. DE VRUE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Temeuzen Advertentieprijs per mm 16 ct: minimum per advertentie ƒ2,40 Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels ƒ1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 ur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Een demonstratie van ontevre den wijnboeren in de Zuidfranse stad Carcassone is donderdag uit gelopen op vechtpartijen met de politie, waarbjj twintig politie- mannen en tien betogers werden gewond. De incidenten begonnen toen de politie de demonstranten, aan het hoofd van wie de burge meester en de parlementsleden liepen, trachtte te beletten naar de prefectuur op te trekken. De manifestanten werden naar het station gedreven, waar zij ver nielingen aanrichtten en allerlei voorwerpen op de rails gooiden. Elders in de stad wierpen de beto- gers een politie-auto in 'n kanaal. Met behulp van traangasbom- raen en brandweerspuiten her- OPSTAND VAN WI1NBOEREN Carcassonne: In Frankrijk zijn tienduizenden wijnboeren in op stand gekomen, o.a. tegen de in voer van wijn uit Algerije. Het is tot vrij hevige botsingen met de politie gekomen. Hier een beeld uit Carcassonne, gemaakt op het moment, dat een traangasbom tussen de partijen ontploft. stelde de politie tenslotte de orde. De betoging van de wijnboeren was bedoeld om kracht bij te zet. ten aan eisen voor belastingver mindering en stopzetting van de wijninvoer uit Algerië. Zeventien Jemenieten zijn we gens sabotagé in de Saoedi-Ara- bische steden Najran en Ryad vrijdag terechtgesteld, zo is in een verklaring van het minis terie van binnenlandse zaken be kendgemaakt, volgens radio- Mekka. De 17 terechtgestelden waren veroordeeld door de mohamme daanse rechtbank in Ryad. Allen hadden schuld bekend. Zondag werden zij ter door veroordeeld. Zij werden terechtgesteld op het Justitieplein voor het paleis van justitie. vliegtuigen en schepen op tal loze plaatsen en industriële on dernemingen. Een aantal burgers werd gedood en talloze huizen werden vernield. Het Russische blad van de strijdkrachten „Rode Ster" waar schuwde vrijdag de Amerikaanse generaals dat uitbreiding van de oorlog een herniemd terugslaan van Noord-Vietnam en zijn vrienden zou betekenen. Volgens het blad zal op de conferentie in Guam door president Johnson en zijn adviseurs worden gespro ken over nieuwe middelen om druk op Noord-Vietnam uit te oefenen. „Twee jaar bombarde ren heeft de nutteloosheid aan getoond van de Amerikaanse pogingen om Noord-Vietnam zijn wil op te leggen, hoewel de lucht aanvallen schade hadden toege bracht aan de economie van de kleine communistische staat", al dus „Rode Ster". President Johnson heeft don derdag zijn handtekening gezet onder het wetsontwerp, waarbij het congres aanvullende kredie ten van vier en een half miljard dollar beschikbaar heeft gesteld voor de strijd in Vietnam. Het staatshoofd herhaalde bij deze gelegenheid, dat zijn rege ring enerzijds de militaire in spanning voortzet, maar aan de andere kant blijft zoeken naar een „eervolle regeling van het conflict". De Rotterdamse brandweer is vrijdagmiddag in aktie moeten ko men omdat in de binnenhaven moeilijkheden dreigden bij het laden van 45 vaten zwaar explo sief methyl isoproylketon op een Duitse vrachtwagen. Eén van de vaten was lek geslagen door een iizeren pin, die van een passeren de vrachtauto was gevallen. Toen de methyl uit het lekke vat op straat liep achtte men het in ver band met de aard van het chemisch produkt raadzaam de brandweer te waarschuwen. Deze zette een deel van de binnenhaven af en probeerde de overige vaten zoveel mogelijk nat te houden. De pro blemen waren opgelost toen enige brandweermannen erin slaagden het defect geworden vat in het water van de binnenhaven te laten verdwijnen. Persoonlijke ongeluk ken hebben zich niet voorgedaan. De Rotterdamse metro zal vol gend jaar vrijdag 23 februari officieel worden geopend. De Rotterdamse elektrische tram wegmaatschappij (R.E.T.) heef! voor dit evenement speciaal een vrijdag gekozen, omdat het Rot terdamse publiek dan in het daaropvolgende weekeinde uit gebreid de gelegenheid krijgt voor de eerste keer van de metro gebruik te maken. De openstelling voor het publiek is overigens pas op zaterdag 24 februari. Hoewel het officiële programma nog niet geheel vast staat is wel bekend dat de ope ningsplechtigheid zich voor een groot deel in het nieuwe con cert- en congresgebouw „De Doe len" zal afspelen. De Franse oproerpolitie heeft vrijdag 130 arbeiders uit de werkplaatsen van de Berliet automobielfabriek in Lyon ver wijderd nadat de directie twee afdelingen voor onbepaalde tijd had gesloten. De arbeiders had den de werkplaatsen bezet als onderdeel van een reeks korte stakingen ter ondersteuning van looneisen. De directie beschuldigt het personeel van onwettige bezet ting en van het veroorzaken van incidenten. Volgens vak bondsleiders had de politie rui ten gebroken en andere schade aangericht bij het vejjdrijven van de werknemers. tholieke fractievoorzitter, drs. W. K. H. Schmelzer mede, dat het onmogelijk was gebleken tot re sultaten te komen. Drs. Schmelzer, die mede sprak namens de liberale fractieleider mr. E. H. Toxopeus en de leider van de C.H.U.-fractie mr. H. K. Beernink, verklaarde de moge lijkheid niet uit te sluiten, dat het gesprek van donderdagavond „wellicht enige bijdrage heeft kunnen leveren aan een meer po sitieve ontwikkeling in de toe komst." Evenmin wilde hij de mogelijk heid uitsluiten, dat de fractie voorzitters opnieuw door de ko ningin zouden worden ontvan gen. De heer Beernink achtte de mgelijkheid, dat vóór 1 april een kabinet zou worden gevormd, niet uitgesloten. Gevraagd naar de oorzaken van het mislukken van de forma tie lieten zowel de heer Schmel zer als de heer Beernink blijken, dat dit een samenhang van het probleem van de zetelverdeling en het probleem van de bezetting der ministersposten was geweest. De verdeelsleutel 6 3 2 2 kon, al dus de heer Schmelzer gehand haafd blijven. Mr. Biesheuvel legde er de na druk op. dat de sfeer tussen de vijf gesprekspartners goed was gebleven. Overigens noemde hij het zes en een half uur durende gesprek „moeilijker dan een be slissing in Brussel." Zowel de heer Schmelzer als later ook de heer Beernink ver klaarden, dat enerzijds de verde ling van de portefeuilles over de regeringspartijen en anderzijds de personele bezetting moeten wor den gezien als de moeilijkste pun ten uit het overleg. Op een vraag, of de door de K.V.P. naar voren gebrachte kan didaten voor de formateur aan vaardbaar waren, antwoordde de heer Schmelzer, dat dit 'n vraag stuk voor de formateur is. In Haagse politieke kringen wordt aangenomen, dat de for mateur bij de door hem voorge stane kandidaten-keuze beperkin gen werden opgelegd namens de fracties van K.V.P.. A.R.P. en C.H.U. Deze besprekingen beston den, zo meent men aan, uit het een aantal kandidaten. Na afloop van het nachtelijk onderhoud, dat al gauw de naam kreeg van „de nacht van Bies heuvel" werd meegedeeld dat dat een openhartig gesprek was ge voerd. De heer Schmelzer ontken de dat er telefonisch contact zou zijn geweest met een nieuwe (in) formateur. De heren Schmelzer, Beernink en Toxopeus zeiden teleurgesteld te zijn over de ontwikkeling. „Wij zijn allemaal teleurgesteld, geen mens meer dan de ander," aldus mr. Toxopeus. Zij lieten zich niet somber uit over de komende ont wikkeling. De drie fractie-voorzit ters wezen er op, dat men als goede vrienden en als goede po- lieka vrienden is uiteengegaan. „NACHT VAN BIESHEUVEL" Den Haag: Formateur Biesheu vel na de „nacht van Biesheuvel" op een vraag of de formatie nu mislukt is: „DAT ZEGT XJ!" (ADVERTENTIE) .am— Een begrip voor Erkend Gasfitter Vlooswijkstraat 79 TERNEUZEN Tegen de 590 boeren zijn vrij dag Dong Ha binnengestrom- peld met de klacht dat een bataljon Noordvietnamese mili tairen hun dorp had bezet. De 65-jarige Ngoeyen Thoc uit dit dorp, Gia Lo, zei dat de Noord- vietnamezen versterkingen in het dorp hebben aangebracht. Gia Lo ligt 14 km ten zuiden van de gedemilitariseerde zone. Ir Soekarno, de afgezette presi dent van Indonesië, is donder dagavond van zijn zomerpaleis in Bogor naar Djakarta terugge keerd. Hij kwam niet per wen telwiek naar de hoofdstad, maar in een gewone jeep van het leger. De Indonesische minister van landbouw, generaal-majoor Soet- jipto, heeft er donderdag bij het „rijstgilde" op aangedrongen de produktie te vergroten. Hij had kritiek op de huidige toestand en noemde het ironisch dat de rijst- pJanters in armoede leven, ter wijl zij, die van het werk van de planters profiteren, in Djakarta in dure auto's rondrijden. De mi- niste zei dit in een toespraak ter gelegenheid van de installatie van nieuwe leden van het rijst gilde. De direkteur-generaal voor landbouw, Safiki Soemintawi- karte, heeft tegenover Antara verklaard dat vergroting van de Indonesische rijstproduktie een dwingende noodzaak is. Het land zal anders elk jaar meer rijst moeten invoeren, omdat de be volking jaarlijks met drie mil joen toeneemt. „Wij zijn weggegaan omdat we bang zijn dat de Amerikanen en Zuidvietnamezen ons dorp zul len aanvallen, zodat wij midden in een gevecht zouden komen te zitten", zei de man. Vlak bij het dorp zijn Ameri kaanse mariniers in een gevecht gewikkeld met Noordvietnamese troepen, zei een woordvoerder van de marine. Gia Lo telt dui zend inwoners. Ongeveer 500 daarvan trachtten nog vrijdag avond Dong Ma te bereiken. Het dorpshoofd is door de Noordviet- namezen neergeschoten, omdat hij zich tegen hen verzette, zei Ngoeyen Thoc. De Amerikaanse senator Tho mas Mclntyre, juist teruggekeerd van een reis door Zuid-Vietnam, heeft vrijdag in Washington ge zegd dat de Ver. Staten kern wapens moeten opnemen in hun oorlogstuig dat zich in Zuid- Vietnam bevindt, om elke soort oorlog te kunnen voeren, kern oorlog, conventioneel en guer rilla, op elk gewenst ogenblik. De senator zei dit tegen de com missie voor de strijdkrachten, waarvoor hij Tokio, Bangkok, en Hongkong alsmede Zuid-Vietnam heeft bezocht. Hij zei voorts dat de Ver. Staten „langzaam maar meedogenloos" de militaire druk op Noord-Vietnam moeten op voeren en voortaan elke wapen stilstandsperiode moeten verwer pen. Bij gevechten in Zuid-Vietnam zijn donderdag en vrijdag 30 Amerikaanse soldaten gesneu veld. Het zwaarste gevecht had plaats bij de Laotiaanse grens, waar Noordvietnsmezen een peloton mariniers aanvielen. Ten minste 12 Amerikanen werden gedood en 52 gewond. De Amerikaanse luchtmacht voerde donderdag 78 aanvallen op Noord-Vietnam uit. Doelen waren de energiecentrale te Bac Giang, 50 kilometer noordooste lijk van Hanoi, en wegen en bruggen. Het Noordvietnamese persbu reau meldt, dat het ministerie van buitenlandse zaken in Hanoi krachtig heeft geprotesteerd tegen „barbaarse" aanvallen op 5 maart door Amerikaanse ENKELE BUIEN Een depressie tussen IJsland en Noorwegen trekt geleidelijk oostwaarts. En een hogedruk ten zuidwesten van de Britse eilan den verandert weinig van plaats. Tussen beide druksystemen staat een krachtige westelijke tot noordwestelijke luchtstroming. Ze veroorzaakt bij ons een vrij krachtige tot harde en aan de kust af en toe stormachtige wind. ZATERDAG 18 MAART v.m. n.m. Breskens 5.51 6.22 Terneuzen 6.27 6.58 Hansweert 7.01 7.32 Walsoorden 7.00 7.31 ZONDAG 19 MAART v.m. n.m. Breskens 6.43 7.21 Terneuzen 719 7.5j Hansweert 7.53 8.31 Walsoorden 7-52 8.30 MAANDAG 20 MAART v.m. n.m. Overigens zal het wisselend be wolkt zijn met plaatselijk enkele buien, terwijl de middagtempe- ratuur ongeveer dezelfde waar de zal bereiken als vrijdag. Boven het noordelijk gedeelte van de oceaan kwamen vrijdag windsnelheden van ongeveer 130 km per uur voor. Dit stormveld trekt geleidelijk oostwaarts en kan zich ook tot de noordelijke Noordzee uitbreiden. medegedeeld door het K.N.M.I.,, geldig tot hedenavond. Plaatselijk buien Wisselend bewolkt met enkele buien. Vrij krachtige tot harde, aan de kust tijdelijk stormachtige westelijke wind. Weinig verande ring in temperatuur. MAAN Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden ZON op onder op onder 6.49 18.48 9.22 2.06 6.47 18.50 10.02 3.16 6.44 18.52 10.59 4.17 6.42 18.54 12.11 5.05 6.40 18.55 13.317 5.40 De formateur mr. B. W. Bies heuvel heeft vrijdagmorgen op paleis Soestdijk aan koningin 'Ju liana een interimrapport uitge bracht. Mr. Biesheuvel hoopt zeer binnenkort eindrapport te kunnen uitbrengen. Kabinetsformateur mr. Bies heuvel heeft vrijdagavond het volgende meegedeeld: „Hare Majesteit de Konin gin heeft mij gevraagd om, nu haar uit mijn mededelingen o.m. is gebleken dat het rap- port-Zijlstra nog steeds de grondslag vormt waarop de 4 staatkundige groeperingen gezamenlijk een nieuw kabi net voorstaan in het kader van de mij gegeven formatie opdracht haar alsnog te rapporteren over nog aanwe zige mogelijkheden om daar toe te geraken. In verband hiermede heb ik verzocht mijn rapport als in terim-rapport te wilJen aan merken." In politieke kring wordt niet aangenomen dat de beslissing over het al dan niet slagen van mr. Biesheuvels formatiepoging gedurende het komende week einde zal vallen. Aan dit officiële bericht van paleis Soetsdijk was donderdag nacht een bericht voorafgegaan dat de formatie-pogingen van mr. Biesheuvel waren mislukt en dat hij zijn opdracht aan Koningin Juliana zou teruggeven. Na een gesprek van de forma teur en de leiders van de fracties van de K.V.P., V.V.D., A.R.P. en C.H.U., dat van donderdagavond 8 uur tot vrijdagochtend kwart voor drie duurde, deelde de ka- ADVERTENTIE) TERNEUZEN Noordstraat 102 Tel. 01150-3128

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 1