Leraren in opstand EDA BIER GRATIS KAAS"" MIM MaisonO fï BEBRSOVERZICHT Tijdelijk! Vraag uw leverancier sleutelhangers met alle bekende automerken Levensverzekering voor Londense rechter. „Provo's- demonstratie tegen atoom bewapening Loop vrij binnen i Kijk vrij binnen J. BOERBOOMS Ruzie om speelschuld met messteken beslecht: eis tien maanden Yakstier sloot echtgenote en zoon 's nachts buiten Pagina S Vrijdag 17 maart !Bb70E VRIJE ZEEUW Swetlana Stalina wenst met rust te worden gelaten Daggeld wederom verlaagd VISIE OP 'T LICHTER-SCHIP De staking van 79 van de 128 leraren van een school in het Newyorkse stadsdeel Bronx dreigt zich tot andere scholen in de armenwijken uit te brei den. De stakers beklagen zich over het onordelijke en beledi gende gedrag van de leerlingen, in de leeftijd van twaalf tot vijf tien jaar, die hen ook herhaal delijk aanvallen. De leraren zeg gen, niet in de klas te willen terugkeren voordat er een betere sfeer is geschapen waarin les kan worden gegeven. Zij kunnen het „stupide gebrek' aan belang stelling bij een deel der leerlin gen, die in overvolle klasloka len moeten werken, niet meer verdragen. De toestand op deze school is typerend voor die op vele an dere in de „ellende-wijken". On geveer duizend leraren verklaar den zich woensdagavond soli dair met de proteststaking van hun collega's en de vakbond van onderwijspersoneel heeft al ge dreigd met sympathiestakingen als er geen verbetering in de situatie komt. Op deze scholen zitten voor namelijk kinderen van negers en Portoricanen. Hun aantal is in de afgelopen tien jaar in New York bijna verdubbeld doordat veel negers en Portoricanen zich in die tijd in de stad hebben ge vestigd. Het aantal blanke kin deren is met zeventien procent verminderd als gevolg van het wegtrekken van hun ouders naar de voorsteden. De typische New yorkse armenschool is een door (ADVERTENTIE) ouderdom vergrauwd bakstenen gebouw. De onderwijsraad van de stad heeft de stakers met ontslag be dreigd als zij niet voor vandaag de lessen hervatten. De partijen die in Londen in een gerechtelijke strijd zijn ge wikkeld over het handelsgebruik van het woord „sherry", zijn van plan om met het oog op de lange duur van het proces een ver zekering van een miljoen gulden af te sluiten op het leven van de rechter. Deze moet duizenden processtukken, waaronder 2.500 catalogi, 1.600 flessen-etiquetten, een Noorse kaart uit de elfde eeuw, een reclamefilm en een reeks citaten van Shakespeare onderzoeken. Als de rechter voor tijdig zou komen te overlijden, zou een geheel nieuw proces nodig zijn, waarmee grote bedra gen zijn gemoeid. Rotterdams „provo nummer één", de heer Anton Koeleman (61), is donderdag de tweede dag van zijn privédemonstratie tegen de in Nederland opgeslagen atoom koppen begonnen. In de Staalduin- se bossen bij Hoek van Holland heeft de heer Koeleman, gekleed in een opzichtig gele pij, post gevat bij de hoofdingang van de daar liggende militaire terreinen, Over dag zit hij op een klapstoeltje voor het hek; 's nachts slaapt hij in één van de Westlandse kassen. Hij voedt zich met fruit en honing. Tot zaterdag denkt de heer Koe leman zijn actie vol te houden. Die dag is hij van plan naar Rotterdam terug te lopen, waar hij later in het Dijkzigtziekenhuis, het Rut- gershuis (N.S.V.H.) en aan boord van het studentenschip „Seven Seas" zal proberen steun te krij gen voor zijn actie. Koeleman over zijn demonstra tie: „Mijn vrouw zei, voor ik weg ging: Zou je het nu wel doen, maar ik heb haar kunnen overhalen door haar een uitgebreide Europese reis te beloven na deze actie". V°°R p| EN AXELSESTRAAT TELEFOON 3221 lid van de groep Lichtgewicht costuum, met fijne haarstreep. Polyester/wol. Als zomer-combinatie ideaal. Kreukherstellend, luchtig ventilerend. En de kleur: mooi grijs. Beslist een pak naar Uw hart. NOOUUSTRAAT 51—61 TELEFOON 2251 TFJINTOZEN Tegen de 38-jarige koopman P. L. T. (Tammerijn) uit Alphen aan de Rijn is gistermorgen door de officier van justitie bij de Haagse rechtbank 'n gevangenis straf van tien maanden geëist wegens poging tot zware mis handeling. De verdachte had een medeëigenaar van een klande- stien speelhuis te Rotterdam, vier messteken toegebracht toen deze met hem de kwestie opnam van 't terugbetalen van 5.000. welke hij aan verdachte had geleend. Verdachte had de 5.000 nodig gehad om zijn speelschuld van 'n avond, groot ƒ15.000, te voldoen daar hij „slechts" ƒ10.000 op tafel kon brengen. De speel schuld was ontstaan bfj zgn. „bui tenweddenschappen", een vorm van vermaak verbonden aan het klaverjasspel. Het slachtoffers van de steek partij had getracht zijn vordering voldaan te krijgen bij T„ die voor stelde om niet in zijn woonplaats maar cp de renbaan te Nootdorp een ontmoeting te arrangeren. Bij de woordenwiseling die ontstond stak T. viermaal toe met een broodmes dat hij, naar eigen zeggen, uit voorzorg had meegenomen. Het slachtoffer moest als gevolg hiervan tien dagen in een ziekenhuis verblij ven. De officier, die het niet eens was met de rechter-eommissaris die verdachte op vrije voeten had gesteld, was het evenmin eens met de mening van verdachte en diens advocate dat hij uit nood weer-exces had gehandeld. Dit omdat verdachte reeds bij voor baat een mes bij zich had ge stoken. Uitspraak op 30 maart. In het Amsterdamse Artis is men tot de ontdekking gekomen dat yakstier Tom, die overigens toch al een merkwaardige figuur wordt gevonden, zijn echtgenote Carla en zoon Alex 's nachts buiten de runderstal hield. Echt paar en zoon hebben zowel een buitenperk als een nachtverblijf tot hun beschikking. Overdag zijn deze uit centraal-Azië ko mende dieren buiten. De deur haar hun stal is gesloten, 's Nachts kunnen ze naar ver kiezing binnen of buiten ver toeven. In de namiddag, kort voor de verzorgers van de run derstal naar huis gaan, worden de deuren tussen binnen- en bui tenverblijven geopend. De laat ste tijd kwam het evenwel her haaldelijk voor dat, wanneer de oppassers 's ochtends op hun af deling arriveerden, de schuifdeu ren tussen stal en buitenperk van de yaks was gesloten. Dan stond of lag Tom rustig op stal, ter wijl Carla en Alex buiten ver bleven en kennelijk de hele nacht niet binnen waren geweest. Aan vankelijk tastte men volkomen in het duiste" over de oorzaak. Tot Tom zich een keer „ver giste". Op een namiddag toen de deur juist was opengezet, deed hij wat hij daarvoor alleen 's avonds of 's nacht placht te doen. Tom wandelde naar bin nen, zette een van zijn hoorns achter de deur en smeet hem achter zich dicht, Carla en Alex buiten latend. Daarna ging hij rustig op het stronest liggen herkauwen. Een kleine voorzie ning aan de deur heeft een ein de aan deze situatie gemaakt en nu kan Tom niet meer alleen zijn al zou hii nog zo graag wil len. VALENTINA TERESHKOVA WERD 30 JAAR Zvexdny (ruimtecentrum in Rus land): De Russische ruimtevaar ster Valentina Tereshkova heeft met haar echtgenoot Andriyann Nikolayev en enkele vrienden op vrolijke wijze haar 30ste verjaar dag gevierd. Tijdens het feest werd ook de kurk van een grote fles champagne „gelanceerd". INTERNATIONALS LICHT VERDEELD De stemming voor de inter nationale waarden is gistermor gen licht verdeeld geweest met kalme handel. Unilever en Kon. Olie hebben de winst van woens dag goed kunnen handhaven op resp. 95,10 en 129,70. In tegenstel ling tot de vaste stemming van Philips gedurende de voorbeurs met als hoogste koers 88,90 was de eerste verhandeling in de offi ciële beurs op 87,40 zwak. Op deze prijs bleef dit fonds 80 cent beneden de voorgaande slotprijs. Later daalde de koers nog tot 86,70 om vervolgens weer aan te trekken tot 87,20. De handel in deze hoek was zeer klein. Van daag, vrijdag, maakt Philips de jaarcijfers over 1966 bekend. De beurs wacht in spanning. AKU gaf aanvankelijk 30 cent prijs tot 53,20r doch kon dit verlies later weer inlopen. Hoogovens werd 6 punten hoger op 360 geadviseerd. Deze maatschappij keert over 1966 een onveranderd dividend tran 20 pet. uit. Dit dividendvoor- itel werd door de beurs gunstig sntvangen. Wallstreet sloot woensdag zeer vast. Hierin hadden de autofond- ten een groot aandeel. Philips verbeterde er bijna een dollar Joch dit w®s gistermorgen in Amsterdam niet van invloed op Je koers van deze aandelen. De scheepvaartsector was ac tief en vast tot zeer vast. De divi dendverhoging van Rott. Lloyd tot 12 (10) pet. werd gehonoreerd met een koersstijging voor dit iandeel van 6 punten tot 143- Dok Scheepvaart-Unie was zeer vast met een verbetering van 4% punt. De overige scheepvaartaan delen stegen één a twee punten. De cultures waren aan de cwakke kant. Daarentegen was Je staatsfondsenmarkt wederom vast met ruime handel. Vandaag staat de inschrijving open op De Zwitserse en de buiten landse pers in Zwitserland speu ren naarstig naar de verblijf plaats van Swetlana Stalina, dochter van de vroegere Russi sche dictator, die aandag uit het vakantieoord Beatenberg ver dween, nadat dat plaatsje door verslaggevers, cameramensen, radio- en televisieploegen was overstroomd. Berichten uit welingelichte kringen, volgens welke de 42- jarige Swetlana zou willen in stemmen met een korte ontmoe ting met de pers er zouden aanbiedingen tot ruim 1.750.000 gulden zijn - voor een exclusief verhaal omtrent haar belevenis sen zijn door een woordvoer der van het Zwitserse ministe rie van buitenlandse zaken tegen gesproken. Hij zei dat Stalins dochter elk contact met de pers wil vermijden. „Wij behandelen deze kwestie nu. Ik ben gemach tigd te zeggen dat er niets te verwachten is", aldus een woord voerder. Swetlana had Zwitserse functionarissen gezegd dat zij met rust wenst te worden ge laten. Nieuwe geruchten hebben een groot deel van de pers naar Lu- zern en omliggende plaatsen doen verhuizen, maar ook daar is de vrouw die asiel in de Ver enigde Staten heeft verzocht, nog niet gezien. Voor de meeste Zwitsers is het nieuwtje er al af en is Swetlana Stalin nu een van de vele voor aanstaande ballingen in het land. ƒ150 min. 6% pet. obligaties B.N.G. tegen 100 pet. Deze lening heeft thans de wind goed in de zeilen door de discontoverlaging. De belangstelling zal dan ook bjj- zonder groot zijn. Als gevolg van lokaal aanbod daalde Philips tot 86. Daaren tegen steeg Unilever tot 95,80, Olie tot 130,20 en AKU tot 53,80. Hoogovens boekte één punt winst op 355, KLM plus 4 gulden op 415, Deli 2 gulden lager op 68,30. In de le periode boekte Ned. Kabel 9 punten winst op het on veranderde dividend van 16 pet. over 1966. Ned. Aanneming Maat schappij was 7 punten hoger, Mijnbouwkundige Werken plus 8, Ned. Gist 5. Ned, Papier 4, de Spaarnestad 5. Nederhorst 5 en Kon. Zout pliis 6 punten. Mosa was 4 punten hoger op 219 niet aan te komen. Ned. Export Papier was 4 punten hoger bie den op 81. Alb. Heyn daalde tot 875 (891). Daarentegen was Simon de Wit 4% punt hoger, Bührmann daalde 4 punten op 't dividendvoorstel. Vier punten lager waren eveneens Hoogen- bosch en Wessanen. Ver Glas ging 6 punten achteruit. Beursindices (1953 100) 14/3 15/3 16/3 Int.conc. 377.3 386.5 386.5 Industrie 300.6 302.5 303.8 Scheepv. 115.7 116.6 118.8 Bank en verz. 170.5 171.2 173.3 Handel enz, 147.4 148.8 149.1 Algemeen 294.7 299.4 300.1 Nabeurskoersen A.K.U.: 53,60) Kon. Olie: 128,30—129,50 (129,90) Hoogovens: (353,00) Philips: 80,70— 84,70 86,25) Unilver: 94,5095,20 95,50) K.L.M.: (415,00) Het tarief voor daggeld (call money) is. ingaande heden, met een half pet. verlaagd tot 3% pet., dit als gevolg van de verdere doorwerking der betalingen op woensdag 15 maart door het rijk van ca. 350 min. Hierdoor is de geldmarkt wederom ruimer ge worden. Woensdag werd 't tarief met een vol pet. verlaagd tot vier pet. De heer F. C. van Houten, direc- teur van de Holland Amerika-lijn, ziet niet veel perspectief in het zogenaamde lichter-schip, het nieuwe type dat de Amerikaanse rederij Lykes in New Orleans in de vaart wil brenken. „In het al gemeen geloof ik niet in deze vorm van transport," aldus de heer Van Houten, Hij heeft de in druk dat Lykes Lines tot de bouw van deze schepen overgaat onder druk van de Amerikaanse marine, voor inzet in de vaart op Viet nam, Lykes zou binnenkort opdracht geven tot de bouw van twee van deze schepen, die ieder 38 kleine schepen (lichters) van 250 ton kunnen vervoeren. Zij worden in 25 minuten met een grote kraan aan boord gedraaid. Deze lichter- schepen kosten 30 miljoen dollar per stuk. De heer Van Houten acht het mogelijk dat lichter-schepen in gezet kunnen worden op het tra ject New Orleans-Rotterdam, om dat dan de lichters de Mississippi en de Rijn kunnen bevaren voor aan. en afvoer van goederen.

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 9