Culturele revolutie kostte Peking geld Leven gewijd aan blik vangers Lou Schenk, rare magiër Radio en Televisie Vrijdag 17 maart 1967DE VRIJ E ZEE V VI Pagina 9 GROTE VRAAG NAARPEREN Rol van Mao nog ntet uitgespeeld RAPPORT ARBEIDSMARKT PROGNOSE OP LANGE TERMIJN ZUIDSLAVIER VEROORDEELD TWEE ETAGES IN AMSTERDAM UITGEBRAND Fransen brachten opnieuw een aap in de ruimte Zwevende ringen Cadeau verzoekplatenprogr. voor de mili tairen; 14.00 P.M., gevar. familie- progr.; 17.00 Carionca: radio voor tieners; 18.00 Stereo: Licht in strumentaal ensemble; 18.20 Licht orkest; 18.40 Licht ensem ble met zangsodist; 19.00 Nws; 19.10 Actualiteiten;' 19.30 Zinge- ning: liedjesprogr.; 20.30 Café '67: reportage van de finale van het amateur-cabaretfestival voor het Nederlandse taalgebied; 21.00 Verzoekplatenprogr.22.10 Rou lette: 'n spelletje met gr. platen; 22.30 Nws; 22.40 Overweging; 22.45 Goal...: muz. sportprogr. met commentaren, reportages en gekruide nieuwtjes, met lichte muz.; 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM III: 9.00 Nws; 9.02 Orkestraal allerlei (gr.); 9.30 Leger des Heilsmuz.; 10.00 Nws; 10.02 Klassieke gewijde muz. (gr.); 10.30 Matinee met de lichte muze (11.00 Nws); 12.00 Nws; 12.02 Variant: actualitei ten, reportages, stripverhaal en lichte muz.; 13.00 Nws; 13.02 Tie- nerama: platenshow voor de tie ners; 14.00 Nws; 14.02 Velvet voices; 14.30 Toppers van toen (opn.); 15.00 Nws; 15.02 Kiosk; 15.30 Lage landers: gevar. platen- progr.; 16.00 Nws; 16.02 Week end-melodie; 17.00 Nws; 17.02- 18.00 Sportshow: reportages, uit slagen, commentaren en lichte gr. muz. BRUSSEL VI.: 12.00 Nws; 12.03 Lichte muz.; 12.40 Weerbericht, mededelingen, progr.-overz. en SOS-berichten voor schippers; 12.45 Lichte pianomuz.; 12.55 Buitenlands persoverzicht; 13.00 Nws en weerbericht; 13.15 Radio matinee (14.00 en 15.00 Nws); 17.00 Nws, weerbericht en mede delingen; 17.10 Kleinkunst uit Vlaanderen en Nederland; 17.35 Dansmuz.; 18.00 Nws; 18.03 Voor de soldaten; 18.28 Paardesport- ZATERDAG 18 MAART 1967 HILVERSUM I: 7.00 Nws en ochtendgymnastiek; 7.20 Socialis tisch strijdlied; 7.23 Lichte gr. muz.; 7.55 Voor de kinderen; 8.00 Nws; 8.10 Lichte gr. muz. (8.30- 8.35 Van de voorpagina; 8.50-9.00 Wegwijs: vakantietips)9.35 Waterstanden; 9.40 Fanfare orkest (opn.): amusementsmuz. 10.00 Z.0.135: gevar. progr. (11.00-11.02 Nws); 12.15 Loon naar werken, lezing; 12.27 Mede delingen t.b.v. land- en tuinbouw; 12.30 Actueel sportnws.; 13.00 Nws.; 13.10 VARA-Varia; 13.15 Tijd voor teenagers (gr.); 14.15 Uitlaat: progr. voor twintigers; 14.55 Radio Jazz-magazine; 15.25 Klankbeeld over beeldhouwers; 16.00 Nws; 16.02 Radio Jazz- magazine; 16.30 Franse les; 17.00 Stereo: Salonorkest met zang solist: amusementsmuz.; 17.30 Radioweekjournaal; 18.00 Nws en commentaar; 18.20 Stereo: Melodieën-Expres: licht gevar. muz. progr.; 18.5 Berlijns Filhar monisch orkest (opn.) klassieke muz.; 19.40 Boekbespreking; 20.00 Nws; 20.05 Promenade orkest en solisten: operamuz.; 20.40 Eerlijk duurt een jaar, hoorspel; 21.55 Weerklank: muz. revue; 22.30 Nws; 22.40 Stereo: Lichte gr. muz.; 22.50 Rakelinks: aktueel progr.; 23.25 Babysitten: licht platenprogr. en praatje; 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II: 7.00 Nws; 7.10 Het levende woord; 7.15 Klassieke gr. muz.; 7.30 Nws; 7.32 Geestelijke liederen; 7.55 Overweging; 8.00 Nws; 8.10 Djinn, gevar. progr. (8.30-8.32 Nws); 12.25 Marktberichten; 12.27 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw; 12.30 Nws: 12.40 Geven en nemen. De familie Van Buuren praat weer over het ver keer; 12.50 Vliegende schijven: uitslagen; 18.30 Franse les; 18.32 Jacqques Raymond; 18.45 Sport; 18.52 Taalwenken: 18.55 Gr. muz.; 19.00 Nws, weerbericht; 19.40 Lichte muz.; 20.00 Jazz- muz.; 21.00 Amusementsprogr.; 22.00 Nws en berichten; 22.15 Dansmuz.; 23.55-24.00 Nws. Televisieprogramma's NEDERLAND I: 15.30 Nws in 't kort; 15-31 Reclame; 15.34 Weekjournaal (met titels voor slechthorenden); 15.57 Reclame; 16.00 Geheime Agent 86, TV- film; 16.25 Vcor de vrouw; 17.00- 17.35 Ja zuster, nee zuster, kin dermusical; 18.45 Pipo de Clown; 18.50 Journaal; 18.56 Reclame; 19.00 Mrs. Thursday, TV-film; 19.50 Reactie op reacties; 19.56 Reclame; 20.00 Journaal; 20.16 Reclame; 20.20 Achter het nws; 20.45 Therèse Tussen Apel doorn en Wenen: liedjesprogr.; 21.20 Tel uit je winst, hobbyquiz; 21.55 Opus 13: amusementspro gramma; 22.55-23.00 Journaal. NEDERLAND H: 20.00 Nws in 't kort; 20.01 Reclame; 20.05 Josh White: blues- en folksinger; 20.20 Farce Majeure; 20.40 Politie museum: Telefoonnummer, TV- film; 21.50 Druk-werk: gesprek ken over geloof, kerk en christe nen; 22.10 Reclame; 22.15-22.30 Journaal. BELGIE VI.: 14.00-16.00 Euro- visieWielerwedstrijd Milaan San Remo; Tussen 15.45 en 16.45 reportage ïandenveldloop te Car diff; 16.30-17.50 Volksuniversi teit; 18.55 Zandmannetje; 19.00 Katholieke godsdienstige uitzen ding; 19.30 Natuurfilm; 19.55 Nederlandse les; 20.00 Journaal; 20.15 Muz. portret van Robert Stolz; 22.09 Echo; 22.30 De man van U.N.C.L.E.. feuilleton; 23.20 Nws. BLIKSEMINSLAG IN BOERENSCHUUR De muurkranten worden in Pe king in dikke lagen van de muren gehaald, rode, gardisten gaan weer naar huis en in heel veel opzichten lijkt het of de storm van de culturele revolutie is uit gewoed zonder veel te verande ren, hoogstens een beetje scha de die snel hersteld is. Premier Tsjoe En-Lai treedt De mannelijke beroepsbevol king zal in het jaar 1970 toe nemen met 103.600 arbeidskrach ten. Een prognose voor het jaar 1975 geeft een toeneming met dit zelfde aantal arbeidskrachten te zien. Aldus een conclusie uit het rapport dat de staatssecreta ris van sociale zaken en volks gezondheid dr. J. F. G. M. de Meijer heeft aangeboden aan de commissie arbeidsmarktpolitiek van de S.E.R. Het rapport had tot onderwerp een arbeidsmarkt prognose op lange termijn. Een onderzoek gerekend naar een schaal van zestien onderwijs niveaus leverde als prognose op dat de trend tot verhoging van 't onderwijsniveau zal toenemen. Duidelijk blijkt reeds aldus het rapport, de toenemende neiging om na het lager onderwijs voort gezet onderwijs te volgen. Voor 1970 mag zelfs al ver wacht worden dat iedereen, die in staat is gebleken met succes lager onderwijs te doorlopen, de een of andere vcrm van voortge zet volledig dagonderwijs gaat volgen. In het uitgebreid lager onderwfjs is daarentegen van een zekere stagnatie sprake. De groep die terstond na het'lager onderwijs de maatschappij zal betreden, bestaat praktisch ge heel uit degenen die niet in staat waren dit onderwijs te doorlopen. Het zal mogelijk zijn. aldus het rapport om bij voortgezette stu die op het terrein van de arbeids- prognose onvolkomenheden in deze eerste prognose te corrige ren. Verfijning van de" uitkom sten moet dan kunnen leiden tot toenemende verbetering van het inzicht in de arbeidsmarkt om knelpunten te voorkomen en een harmonische ontwikkeling van vraag en aanbod op de arbeids markt tot stand te brengen. De 31-jarige Zuidslaviër Alojs Klanic is woensdag in Karlsruhe tot 18 maanden gevangenisstraf veroordeeld wegens poging tot moord op de Zuidslavische con sul-generaal in München. De rechtbank concludeerde, dat Klanic een later door de politie gevonden bom had willen plaat sen in het bureau van de consul- generaal. De Zuidslaviër zou de consul-generaal zijn gaan haten toen deze in 1965 zijn vrouw geld had gegeven om naar Zuidslavië terug te kunnen keren. Klanic stelde dat de Zuidslavi sche consulaten in West-Duits- land plannen hadden beraamd om hem en andere Zuidslaviërs te vermoorden en dat hij dit had willen voorkomen. Zes mensen zijn tijdelijk dak loos geworden door 'n uitslaande brand, die woensdagmiddag om streeks kwart voor vijf heeft ge woed in de woning Tweede Jan Steenstraat 45 in Amsterdam. Het vuur ontstond op de tweede etage, bewoond doop de familie A. W. Mungro. De verdieping brandde geheel uit. evenals twee voorkamers en de hal op de derde etage. Hier woonde het echtpaar B. F. Hoogewoon. De lager ge legen etages liepen flinke water schade op. De oorzaak van de brand was het spelen met luci fers door de twee kinderen van de familie Mungro. De gedupeer den werden door de rampen- dienst elders ondergebracht. Van de raketbasis Hammaguir in de Sahara hebben de Fransen voor de tweede maal een aap met een Vestaraket in de ruimte ge bracht, zo is in Parijs meege- deeld. - De ruimtevlucht was evenals die van 7 maart een volledig suc ces en duurde 12 minuten. Doel van de proef was de reacties van het dier en de elektrische activi teit in een deel der hersenen te bestuderen. De raket bereikte een hoogte v-u 240 km e« werkte volmaakt tijdens de vlucht. De ruimte-aap is na de proef in uitstekende gezondheidstoestand teruggevon den. weer naar voren en hij ijvert er voor om zo snel mogelijk de Chi nese samenleving ook econo misch weer in vlotte gang te krij gen. Iets wat wel nodig was, want de demonstrerende, naar Peking tijgende en anderszins revolutio nair doende werkers hebben de produktie er wel wat bij laten zit ten. In dat opzicht is de culturele revolutie zeer duur geweest voor Mao. Vele bestudeerders van Peking menen dat Mao niet in zijn doel einden is geslaagd en dat de ge matigder figuren als Tsjoe het heft weer in handen hebben ge nomen. Een afgang van Mao dus. ANDERE LEZING In Hongkong, waar men een direct uitzicht heeft op de Chi nese volksrepubliek, zijn ecleter ook bladen die de zelfde gegevens gebruiken om tot een heel andere conclusie te komen. Ze wijzen er op dat volgens de boerenkalen- der nu de maand van de insek- ten is begonnen, waarin voorbe reidingen voor het zaaien vereist zijn die men slechts kan nalaten op straffe van een slechte oogst. Niemand weet dat beter dan Mao, die zeker geen misoogst zal wensen waardoor of in zijn rijk regering genoodzaakt zou zijn net als een paar jaar terug kostbaar goud in te wisselen voor Cana dees graan. Volgens deze rede nering is er geen sprake van dat Mao heeft moeten wijken voor iets of iemand: hij heeft alleen Tsjoe opdracht gegeven de rode gardisten naar huis te sturen om de oogst zonder schade binnen te halen, waarbij het leger naar traditie een handje meehelpt. Het kan nu trouwens ook wel weer even kalm aan, want de natie heeft zijn injectie in revo lutionair elan weer gehad- en kan daarop voorlopig wel weer voor uit. NAWERKING Ook als niet meer dagelijks lie den worden afgezet en anderen op muurkranten aangeklaagd werkt dit kleine jaar van cultu rele revolutie nog wel een tijdje door. En Mao's gezag aldus deze redenering is groot ge noeg dat hij verjaagde figuren gewoon weer terugroept; de kor te „strafperiode" beëindigen met een soort gratie kan slechts de teruggekeerde dankbaar maken dat hij toch weer uit de woestijn is, wat hem in de komende ja ren er wel van zal weerhouden zelfs maar in het geringste min der revolutionair elan te tonen dan Mao zijn volk wil inprenten. Het is een redenering die voor rechttoe rechtaan denkende wes terlingen misschien een beetje merkwaardig is, maar er zijn wel meer vergissingen gemaakt met de psychologie der Chinezen door westerse waarnemers. Het is in ieder geval wel verstandig niet te grif te geloven dat de rol van Mao al weer zo'n beetje is uitge speeld. Op enkele Nederlandse fruit veilingen worden nog steeds peren van het ras Conference aangeboden, die zijn bewaard in de gascellen van de veilingkoel huizen. De kwaliteit van deze peren 'is best en de vraag is groot, zowel voor de binnen landse markt als voor export. Hierdoor zijn de prijzen de laat ste tijd regelmatig aangetrokken. Up het ogenblik doen vrijwel alle jxportmaten van de klasse 1 .cwaliteit op de veilingen rond 1,— per kg. De grootste aanvoeren van Conference peren zijn op het ogenblik bij de veilingen in Gel- dermalsen. Goes en Utrecht, ter- vijl er ook in Barendrecht en Rotterdam nog regelmatig par tijen van betekenis te koop zijn. De export van peren bedroeg volgens de cijfers van het uitvoer controle bureau voor tuinbouw- produkten in de eerste week van maart nog 155 ton. Hiervan ging 91 ton naar West-Duitsland en 56 ton naar België en Luxemburg. Verder ging er 1 ton naar Enge land; 2 ton naar Noorwegen; 1 ton naar Ierland; 3 ton naar Gibraltar en 1 ton naar Afrika. Om ongeveer half elf gister morgen is door blikseminslag brand uitgebroken in een grote schuur naast de kapitale boer derij van de familie Wieringa te Garsthuizen. In de schuur was vee ondergebracht dat tijdig in veiligheid kon worden gebracht. De brandweer van Kantens slaagde erin het voorhuis en de aangebouwde schuur van de boerderij zelf te behouden. (Van een medewerker) ooit de uitdrukking „hij it een artist in zijn vak" op iemand van toepassing geweest is, dan is het wel op de 75-jarige Amster dammer Lod. H. Schenk, in de wandeling „lou" genoemd. „Mijn levenswerk was om dingen te m'ken, waarvan de mensen De heer Schenk haalt een exemplaar van de „zwevende ringen" uit een kast te voorschijn. (,,Die zijn bij dui zenden weggegaan; ook naar het buitenland.") Eigenlijk ma.g geen mens het toestel stilstaand zien, want dan is de aardigheid er een beetje af: het blijken gewone aluminiuimrin- gen, die op bepaalde punten aan elk- aar vastzitten. Maar amper is de stroom ingeschakeld, of 't wonder ge beurt: de ringen zweven los boven elkaar netje horizontaal in de ruimte. Het uitwerken van dit idee was het moeilijkste niet. De grootste zorg was de aandrijving. Het gewone type elektromotortje was onbruikbaar, want het lange draaien maakte een defect niet denkbeeldig en dan zou den de stilstaande ringen in de eta lage aan het publiek hun mysterie prijs geven. De heer Schenk demonteert de rin gen en opent het voetstuk: „hier is mijn motortje van 5 watt. Het anker blijkt vervangen door een trillend ijzeren pennetje, dat vin nige duwtjes geeft tegen een op een draaiende as gemonteerd stuk rub ber. (Principe elektrische bel; dus werkend met stroomonderbreking.) Het ei van Col'umbus. Maar we zou den nog kolommen kunnen volschrij ven over alles, wat de heer Schenk verder uitdokterde. Dansende neger poppen, de hele Tour de France mei bergpanorama en lopenide banden in- Lou Schenkmyste- rle der zwevende ringen. ciuis, onverklaarbaar openklappende dozen, alsmede tal van draaiende en rollende zaken, waarvan het hoe en wat raadselachtig ls. „Ik heb altijd een tik voor dit soort dingen gehad". Die „tik kwam de heer Schenk ook ln zijn jonge jaren nog voor zijn Nioa-periode uitstekend van pas, toen hij na een leerperiode van een jaar bij een Amerikaanse liften- fabriek in Brooklyn op een bepaalde dag in het Haagse Deligentia stond, waar Willy Mullens, ,,Le roi du cine ma", zijn eerste „cinomatograps" opstelde. Of beter: wilde opstellen, want het ging niet zo best ook niet met de geluidsapparatuur. In de warboel van experimenten, waaruit de met geluiden geïllustreerde film „Een nachtelijk schandaal" te voor schijn moest komen verscheen de jon ge Schenk als een reddende engel om tal van problemen op te lossen. „Dames en heren", aldus Willy Mullens voor het galapubliek, „ik zal u thans laten horen, wat ik toen brj die gelegenheid zei." Er viel een doodse stilte en men hoordeniets. Schenk dook echter de kelder in en goochelde daar met draden, lampen en schakelaars. Kort hierna herhaal de de heer Mullens zijn aankondiging. En inderdaad: men hoorde hem woorden zeggen, die hij in het ver leden op een andere plaats had uit gesproken. Maar het heeft lang geduurd, voor dat iemand de talenten van de heer Schenk redelijk wenste te honore ren. „Iedereen vond mijn vindingen prachtig, maar geen mens wilde er over de brug komen. Ik heb Jaren lang krom gelegen en met mijn laat ste spaargeld gewoekerd. Maar het succes is tenslotte tóch gekomen ik kan met voldoening op mijn le venswerk terugzien". zeiden: hoe kan dat nou Ik be grijp er niets van". Hij is de uitvinder van tientallen mysterieuze blikvangers voor eta lagedoeleinden, zoals ronddraaien de metalen ringen (die door op tisch bedrog schijnen te zweven), eeuwig schenkende koffiekannen, die nooit leeg raken en nooit een kopje laten overlopen, een op één wiel eindeloos over een nylondraad heen en weer fietsend clowtje (dat nota bene in het midden enige tijd stilstaand balanceert), touwtjes springende aapjes, magische spie gels on nog veel meer. De vader van al deze „volautoma tische" goocheltrucs, die als jonge man in de avonduren zijn middelbare akte werktuigbouwkunde haalde, ge noot reeds als kind faam als klokke- en naaimachinereparateur. Toen hij in de twintiger jaren aan de overkant van het IJ directeur was van de Niva (Nieuwe Inrichting Voor Automobielen), waar bumpers en ba- - gagerekken het hoofdartikel waren, was het oordeel van 't 60-koppig per soneel ongeveer eensluidend: „De heer Schenk heeft een vrolijk karak ter, want hij houdt van technische grapjes". Ondanks het uitvinden van allerlei autogereedschappen, die als koek ver kocht werden; ondanks het grote financiële succes in de „nieuwste" aller industrieën, de automobielindus trie, wenste de heer Schenk geen rijk en gezien zakenman te worden. Hij wilde in een eigen werkplaats die er tenslotte ook kwam, in zijn wo ning te Zandvoort met zelfgebouw de draaibanken zijn leven wijden aan het door hem later gestichte begrip „Multic-reclame", waarachter hij ae eigen naam als „bijkomstigheid" na genoeg geheel liet verdwijnen. Maar nu. nog vitaal ln de gevor derde herfst des levens ^taande, te rugziend op kantelende reuzensiga- ren en ontelbare dansende en buite lende pnroeties Cdie zijn vrorv steedis voortreffelijk aankleedde), ge worstel met tandraderen, magneti- scne velden, elektromotortJes, asjes van zilverstaai, excentrische wielen wat al niet zegt hij gelaten: „Ik vind het erg jammer, dat mijn 24-jarige zoon Lou, zelf ook een be gaafd technicus, zich niet voor de zaak interesseert. Hij voelit uitsluitend voor motoren. Indien er nu een Jon geman zou komen met de juiste technische knobbel, kan hij alles zö van mij oadeau krijgen. Natuurlijk zou hij de gereedschappen moeten overnemen. Dat wil intussen niet zeggen, dat ik niets meer doe. Ik zou het nooit kunnen laten. Als ik geen opdracht heb, knutsel ik voor nvjn eigen geoegen aan iets." De uitvinder, die verschillende oc trooien op zijn naam bracht, wil best alle geheimen van zijn mechanische wondertuin vertellen, geheimen, die hem vaak zo intrigeerden, dat zijn vrouw haar hele leven geweten heeft, dat het zinloos was, haar man op een bepaalde tijd aan tafel te roepen. Ook kwam hij vaak niet ln bed, want als je b.v. zo'n fietsend poppe tje in je hoofd hebt (dat moet ge hoorzamen aan een met een draai ende excentrische schijf verbonden trekdraad met een veer, die het fi guurtje na de „heenreis" terugtrekt) en het wil maar niet lukken, een ba- lansact als intermezzo in te lassen, kan het makkelijk 6 uur in de mor gen worden. Een groot artikel ln zijn branche was de. magische spiegel, die met behulp van een schakelklok op regel matige tijden doorzichtig wordt, wordt, waarachter de verlichte re clame van het een of ander artikel zichtbaar wordt. Na allerlei experi menten verwerkte de heer Schenk in deze vinding ook nog een spiegel effect, waardoor het aangeprezen ar tikel in meervoudsteeds zwakkere contouren tonend in de diepte .wegloopt'. (Het principe is bekend: men denke een,- aan tegenover elk aar hangende spiegels, die ook een oneindige beeldenreeks opleveren.) „Ik ben nooit bang geweest voor na makers. Voordat een ander kon be ginnen, was ik alweer met wat nieuws bezig. Die magische spiegel leek me b.v. ook een dankbaar ding voor goochelaars. Vooral voor de veel gebrachtte en steeds verrassende truc, dat iemand „Ik heb de fietsende elr- cusarïist in tal van uitvoerin gen gemaakt uit het publiek een willekeurige kaart trekt, die op een gegeven moment uit het in een wijnglas of waterglas geplaatste spel kaarten zomaar naar boven komt. Ik dacht: die kaart kan ook vergroot en verlicht ln mijn spie gel zichtbaar worden. Veel heb er niet van verkocht.

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 5