Formateur mr. Biesheuvel hoopvol gestemd Ook ziekenfondsen akkoord metrichtlijnen van minister Veldkamp Volksraadpleging in Frans Somaliland B0TERPRIJS HOGER Behoud van de banden met Frankrijk? mONDERZOEK NAAR VERMEEND K0MPL0T TEGEN KENNEDY „KANSEN FIFTY-FIFTY HET WEER VRIJDAG 17 MAART 1967 23e Jaargang No. 6897 Mr. Beernink: Geen tekort aan kandidaten A.R. eensgezind Impopulaire maatregelen Gaullistische meerderheid vergroot Monument van koningin Wilhelmia in Utrecht Westduiise helikopter maakte noodlanding in zee Nationalistisch streven Incidenten Oudedags- voorziening Trendmatige aanpassing Braziliaanse president belooft sociale vooruitgang Wordt Stangl niet uitgeleverd? Treinongeluk Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Frank, bij abonnement: TERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur: I. van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smïdswal Telefoon: 01150-2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ8,per kwartaal; per maand 2,70: per week 62 ct. Losse nrs 13 ct. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. I. van de Sande te Temeuzen Advertentfenrffs per mm 16 et; minimum pei advertentie ƒ2,40 Rubriek „Kleine Advertenties" (géêj handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 ur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummei tot 10 uur voormiddag. Naar het oordeel van forma teur mr. B. W. Biesheuvel is de kabinetsformatie in het stadium gekomen van „moeilijk maar hoopvol". De formateur, die zei getrof fen te zijn door de bereidheid van zijn gesprekpartners om de gerezen moeilijkheden te boven te komen, gaf zichzelf een rede lijke kans van slagen. In cijfers uitgedrukt noemde hij voor deze kans 75 percent. „Onze fractie is eensgezind", zei K.V.P.-fractievoorzitter drs. W. K. N. Schemlzer na afloop van het fractieberaad. De heer Schmelzer zei in het voort te zetten overleg tussen formateur Biesheuvel en de fractievoorzitters een inbreng te zullen leveren, steunend op de fractie. Veel prijs zei hij te stel len op de mededeling van de heer Biesheuvel, dat het cen trale probleem niet is gelegen in het feit, dat de K.V.P. een tekort heeft aan bekwame kan didaten voor verschillende pos ten. „Wij hebben niet volstaan met één kandidaat, maar we hebben verscheidene kandidaten ge noemd." na Mr. Toxopeus verklaarde beraad met zijn fractie, dat de kans dat de formatie zou slagen, niet kleiner was dan woensdag. Op een vraag of het slagen van de K.V.P.-fractie afhing ant woordde mr. Toxopeus, dat het van alle vier partijen afhing. Het beraad van de christelijk- historische fractie duurde twee uur. Na afloop verklaarde de heer Beernink dat een „eensge zinde" fractie de mededelingen van de heer Biesheuvel had be sproken. „Er was nog hoop aanwezig „dat de formatiepoging van de heer Biesheuvel zou slagen". De heer Beernink schatte diens kan sen ongeveer fifty-fifty". Mr. Biesheuvel weest er op, dat kandidaten hun funktie niet zul len moeten aanvaarden om enige populariteit te verwerven. „De ministers zullen het moeilijk krijgen", zo zei hij, er op wij zend dat van een uitgavenstij ging als gedurende de laatste twee jaren (11 procent) geen sprake zal kunnen zijn. Nieuwe beleidslijnen zullen, zo zei de formateur, moeten worden uit gesteld. In dit verband gebruikte hij het woord temporisatie. De formateur wees er op, dat de kandidaat-ministers zullen moe ten voldoen aan drie eisen, te weten: a. zij zullen bekwaam moeten zijn; b. zij zullen bereid moeten zijn impopulaire maat regelen te nemen en c. zij zullen samen een hecht team moeten vormen. De formateur wilde zich niet uitlaten over het tijdstip, waar op hij denkt dat zijn formatie- arbeid zal zijn afgesloten. „Ik heb geleerd wat voorzichtiger te zijn met de time-table", zo zei hjj. De heer Biesheuvel, die er op wees dat het polsen van de kan didaten „echt nog moet begin nen", ontkende als zou hij reeds met kandidaat-ministers contact hebben opgenomen. Er waren wel contacten maar niet recht streeks, zo bleek uit zijn woor den. De absolute meerderheid van de Gaullisten en aanverwanten in de Franse nationale vergadering is donderdag met een zetel toegeno men doordat de onafhankelijke Raymong Guilbert zich bij de on afhankelijke republikeinen heeft aangesloten republikeinen heeft listen en aanverwanten is hiermee op 245 gekomen, dat van de oppo sitie op 240. Zondag zullen in Frans Polynesië de verkiezingen voor de 286ste zetel van de nationale vergadering worden gehouden. De linkse federatie heeft giste ren de gaullisten ervan beschuldigd in bepaalde districten met name overzee onder verdachte om standigheden een zetel gewonnen te hebben. Drie kandidaten van de federa tie op Corsica hebben bij constitu tionele raad beroep aangetekend tegen de verkiezingsuitslag, omdat fraude zou zijn gepleegd. De federatie heeft de burge meester van Marseille, Gaston De- ferre, voorgedragen als kandidaat voor het voorzitterschap van de nationale vergadering, ter opvol ging van de gaullist Jacques Cha- ban-Delmas. De assemblée komt 3 april in nieuwe samenstelling bijeen. „LEIDEN VERSCHOONT ZICH" Leiden: In de sleutelstad is don derdag een aktie begonnen on der het motto „Leiden verschoont zich", aangevoerd door wethou der N. A. de Haan, voor bedrij ven die zich heejt ingezet om de spreekwoordelijke zindelijkheid van ons land in de stad waar te maken. Hier een beeld van het vrolijke begin van de aktie. Zonder hoofdelijke stemming heeft de Utrechtse gemeenteraad gisteren besloten tot oprichting van een monument van konin gin Wilhelmina door de beeld houwer Mari Andriessen. Het beeld zal een plaatsje krij gen in het Wilhelminapark. De kosten bedragen 60.000. De boterprjjs zal weer 5 cent per pakje hoger worden. De ver hoging van de fabrieksprijs met 40 cent, die op 16 februari werd ingevoerd, is woensdag gevolgd door een nieuwe verhoging van 21 cent per kilogram. Met deze laatste verhoging is de optrekking van het prijspeil op E.E.G.-niveau bereikt. De jongste verhoging van de boterprijs betekent het voltooien van de voor dit jaar voorziene fase van aanpassing aan het E.E. G.-niveau. Zij werd reeds eerder door de minister van landbouw aangekondigd. De bedoeling is dat op 1 april van 't volgend jaar één gemeen schappelijke prijs voor boter in de E.E.G.-landen zal gelden. Tegen die datum zal dus de bo terprijs in Nederland, waar de prijs nog het lasgiA. is van aïic zes E.E.G.-landen, opnieuw moe ten worden aangepast. Onder normale omstandigheden valt tussen nu en kort vóór 1 april 1968 dus geen verdere verhoging te verwachten. De medio februari ingevoerde verhoging met 40 cent en de jong ste verhoging met 21 cent per kg stemmen overeen met de verho ging met 60,25 per 100 kg van de prijs, waartegen boterover- schotten bij het voedselvoorzie- nings in- en verkoopbureau kun nen worden ingeleverd. Deze in- leveringsprijs vormt de basis voor de overige prijzen. - EPl Alle zes ziekenfondsorganisa ties hebben de afgelopen dagen na intern beraad de richtlijnen aanvaard die minister Veldkamp en staatssecretaris Bartels op 10 maart hebben bekendgemaakt voor een tussen 't gemeenschap pelijk overleg van ziekenfonds organisaties en de landelijke huisartsenvereniging te sluiten overeenkomst. De ziekenfondsorganisaties zijn bereid, op basis van deze richt lijnen een overeenkomst aan te gaan voor 1967 en voor de jaren 1968 tot en met 1970. De leden vergadering van de landelijke huisartsenvereniging accepteer de vorige week vrijdag de minis teriële richtlijnen met 46 stem men vóór en 17 stemmen tegen. Felle uitslaande brand in de hoofdstad In een perceel aan de Tweede Jan Steenstra-at heeft een felle uitslaande brand gewoed, waarbij de tweede en derde etage geheel zijn uitgebrand. Een vrouw en twee kinderen zün door voorbij gangers nit het huis gehaald. Een Sikorsky helikopter van 'de Westduitse Bundeswehr heeft don derdag bij het Noordzee-eiland Amrum een noodlanding in zee ge maakt. De vier bemanningsleden worden vermist, aldus een verkla ring van het ministerie van defen sie in Bonn. Vliegtuigen, helikopters en een reddingboot, die deelnamen aan een opsporingsactie, moesten bij het vallen van de nacht hun werk staken, maar schepen van de West- duits» marine blijven zsekea v! De volksraadpleging welke zondag 19 maart a.s. wordt ge houden in Frans Somaliland, ge legen aan de Oostafrikaanse kust, daar waar de Kode Zee in de golf van Aden uitmondt, zal in het teken staan van de traditionele vijandschap tussen de twee grote volksgroepen in dit 125.000 inwoners tellende ge bied, namelijk de Afars in het noorden, die zeer aan Frankrijk gehecht zijn, en de Somalische Issa-stam in het uiterste zuiden en in de stad Djiboeti. Zoals be kend gaat het bij dit referen- Op de derde dag van het ge rechtelijk vooronderzoek naar het vermeend komplot tegen het leven van president Kennedy heeft ge tuige Perry R. Russo donderdag verklaard driemaal gehypnotiseerd te zijn op het bureau van de offi cier van Justitie, Jim Garrison. Garrison leidt het onderzoek naar het komplot, dat tot nu toe de arrestatie van de 54-jarige za kenman Clay Shaw heeft opge leverd. Op de eerste dag van het gerechtelijk vooronderzoek, dat be palend zal zijn voor de in staat van beschuldigingstelling van Shaw, verklaarde Garrisons „kroongetuige" Russo dat hij in dertijd een gesprek tussen Shaw, Lee Harvey Oswald en David Fer- rie had gehoord over het beramen van een moordaanslag op de presi dent. Oswald is doos de commis sie-Warren de enige moordenaar van Kennedy genoemd. De piloot Ferrie, bij wie de bewuste conver satie plaats zou hebben gevonden, werd thuis dood aangetroffen na dat Garrison hem de belangrijkste getuige in zijn onderzoek naar het komplot had genoemd. De 25-jarige verzekeringsagent Russo verklaarde onder kruisver hoor van Shaws advocaat Irvin Dymond dat hij ongeveer driemaal op Garrisons bureau was gehypno tiseerd door een zekere dr. Esmond Fatter, een medewerker van de officier van justitie van New Or leans. Russo ontkende dat hij tij dens het gerechtelijk vooronder zoek was gehypnotiseerd. Volgens de getuige had de hyp notiseur hem gevraagd zich „din gen te herinneren" en zich verder op zijn gemak te voelen. dum om de vraag of het ge bied volledige onafhankelijkheid zal kiezen dan wel handhaving van de Franse soevereiniteit, zij het met grote autonomie. Tot het houden van dit referendum werd destijds besloten, nadat zich ein de zomer vorig jaar heftige rel letjes hadden voorgedaan naar aanleiding van het bezoek dat president De Gaulle aan dit ge bied bracht. Genoemde Issa's, veel ontwik kelder dan de nomadische Afars, zijn bijna allen voor de onaf hankelijkheid. Hun nationalis tisch streven wordt aangewak kerd uit de aangrenzende repu bliek Somalië die zich over een langgerekte strook verder naar het zuiden langs de kust uit strekt en aanspraken op Djiboe ti en het gebied daaromheen doet gelden. Ook een aantal andere Afri kaanse staten zou Somaliland onafhankelijk willen zien in het kader van hun streven naar dekolonisatie. Tegen de aanspra ken van de republiek Somali kant zich echter Ethiopië dat heeft laten weten nimmer de aanwezigheid van Somalië in Djiboeti het beginpunt van de spoorwegverbinding met Addis Abeba te zullen dulden. Vrij wel het gehele handelsverkeer met Ethiopië is op die spoor lijn aangewezen. Van de 125.000 officieel gere gistreerde inwoners van Somali land wonen er zo'n 70.000 in de stad Djiboeti en dat zijn voor het overgrote merendeel Issa's en Somali's. Laatstgenoemden zijn in de loop van de laatste tien jaar in groten getale uit de repu bliek Somalië in Frans Somali land binnengekomen. Van Fran se zijde houdt men hen verant woordelijk voor de incidenten, welke zich sedert vorig najaar voortdurend in Somaliland heb ben voorgedaan. Overigens kan het stemrecht pas worden ver kregen na een verblijf van drie jaar in het land. De militairen stemmen niet. Volgens de officiële statistie ken zouden zich thans in Frans Somaliland 46.000 Afars en 29.000 Issa's of Franse Somali's met stemrecht bevinden, waar naast een dertigduizend buiten landers. De waarnemers achten daarom een uitspraak voor be houd van de banden met Frank rijk als resultaat van de volks stemming zo goed ais zeker. De richtlijnen voorzien voor het jaar 1967 in de „gebruike lijke" trendmatige verhoging van de artsenhonoraria. Daarnaast zal met ingang yan 1 januari van dit jaar een begin worden ge maakt met de reservering van gelden voor de oudedagsvoorzie ning van de huisartsen. Voor de periode 1968 tot en met 1970 vol gen de richtlijnen grotendeels het advies van de commissie-Van der Ven. Alleen is met betrekking tot het kostenelement bepaald dat over de herziening daarvan in 1967 tussen partijen nog nadere besprekingen moeten worden gevoerd en dat de herziening zelt in drie jaar gefaseerd ten uitvoer moet worden gebracht, te begin nen op 1 januari 1968. Het netto-honorarium zal in de periode 1968 tot en met 1970 „struktureel" worden verbeterd met 51 procent. Daarbij komen nog de gewone jaarlijkse trend matige aanpassingen die gelijk zullen zijn aan die voor alle over- heidssalarissen en niet, zoals de artsen in het laatste stadium van het konflikt eisten, aan die van de salarissen van de eerste hoofd geneeskundigen. Wanneer fondsen en artsen weer om de onderhandelingstafel gaan zitten, is nog niet bekend. Vorige week vrijdag spraken de voorzitters van de L.H.V. en van het G.O.Z., dr. J. F. A. van Rijn en de heer J. Verschoor, de ver wachting uit dat binnen 14 dagen De nieuwe Braziliaanse presi dent, maarschalk Da Costa e Sil- va, heeft donderdag in zijn eer ste toespraak tot het voltallige kabinet zijn volk sociale vooruit gang beloofd door een nieuwe aanpak, die tevens de voornaam ste vraagstukken van het land moet oplossen. De buitenlandse politiek zal gebaseerd blijven op onafhankelijkheid. Er zal ge streefd worden naar uitbreiding van de handel met het buiten land. De president wil grotere inter nationale samenwerking „om te komen tot intensieve deelneming door Brazilië aan de wetenschap pelijke en technische revolutie van vandaag". Frans Paul Stangl, voormalig commandant van de concentra tiekampen Sobibor en Treblinka, die vorige maand in Brazilië werd gearresteerd, heeft twee een overeenkomst zou kunnen worden gesloten. De heer Ver schoor zei gisteren dat hij eigen lijk althans voor zover het 1967 betreft niet eens het woord „onderhandelingen" wil gebrui ken; „een klein gesprekje lijkt me voldoende", zo meende hij. Op het station van Mannheim is donderdag een rangeerlocomo tief met zeven personenwagons op de stilstaande sneltrein Stutt gartKeulen ingereden. Bij de botsing werden 22 Spaanse gast arbeiders die in de rangerende trein zaten, gewond. Veertien van hen zijn in een ziekenhuis opg,nomen. KRIMPENDE WIND Het K.N.M.I. deelt mede: Een rug van hoge druk trekt over de Noordzee en ons land oostwaarts. Tijdens opklaringen daalde de temperatuur gister nacht in het binnenland tot om het vriespunt. Bij IJsland be vindt zich een aktieve depressie, die vandaag in 't zeegebied tus sen Schotland en Noorwegen zal aankomen. Tengevolge van deze ontwikkeling krimpt de wind naar zuidwest en neemt in kracht toe. Het regengebied dat bij de storing behoort zal Nederland waarschijnlijk niet voor heden middag bereiken. Het mooie voorjaarsweer in het zuiden en zuidwesten van Europa duurt nog voort, waarbij in Spanje middagtemperaturen van meer dan 20 graden werden bereikt bij overwegend zonnig weer. medegedeeld door het K.N.M.I, geldig tot hedenavond. Toenemende wind Toenemende bewolking, in de goede kansen om te ontsnappen middag gevolgd door regen. Ma- aan uitlevering aan Oostenrijk, zo heeft een hoge ambtenaar van het Braziliaanse ministerie van justitie, Candido Gouveia, ver klaard. De ene mogelijkheid is dat de termijn voor preventieve hechtenis zestig dagen af loopt voordat de Oostenrijkse documenten met het uitleve ringsverzoek het federale opper- gerechtshof bereiken. De stuk ken zijn bij het ministerie aan gekomen, maar door fouten in de vertaling in het Portugees is er vertraging ontstaan. Docu menten over het proces zelf zijn nog niet ontvangen. De tweede mogelijkheid is dat Stangls advocaten zich beroe pen op het feit dat de Braziliaan se wet op verjaring van moord (twintig jaar) geen melding maakt van genocide (uitroeiing van een volk of groep). Gouveia geloofde dat de Braziliaanse jus titie tot verjaring zal conclude ren, tenzij Oostenrijk kan be wijzen dat Stangl in de twintig jaar na de oorlog officieel van een misdaad is beschuldigd. Zoals bekend hebben ook West- Duitsland en Polen Stangls uit levering gevraagd. tige. aan de kust tot krachtig of hard toenemende, naar zuidwest krimpende wind. Weinig veran dering in temperatuur. VRIJDAG 17 MAART Breskens Temeuzen Hansweert Walsoorden v.m. 5.09 5.45 6.19 6.18 n.m. 5.38 6.14 6.48 6.47 ZATERDAG 18 MAART v.m. n.m. Breskens 5.51 6.22 Temeuzen 6.27 6.58 Hansweert 7.01 7.32 Walsoorden 7.00 7.31 ZON MAAN op onder op onder Mrt 17 6.51 18.47 8.54 0.52 18 6.49 18.48 9.22 2.06 19 6.47 18.50 10.02 3.16 LVV 6S0X ZS'8l W9 05

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 1