Koude douche voor De Gaulle Volgens Soeharto is Soekarno „voorlopig'' nog steeds president Doe uzelf niet tekort terwijl u slaapt, neem niet zomaar 'n matras neem 'n moderne STI PI kapokmatras Verschuivingen in de regering? Officiële publikatie van het Staatsbedrijf der PTT Pagina 4 DE VRIJE ZEEUW GRATIS BOEKJE I. EXTRA korting voor grote hoeveelheden poststukken in het BINNENLANDS verkeer. II. Tegemoetkoming voor het verzendklaar aanbieden van massazendingen, bestemd voor het BUITENLAND Bezwarende getuigenis tegen Clay Shaw Levenslang voor „monster van Galicie" Ook kwalitatief Artikel 16 Nederland klaagt over Franse kolen- prijsverlaging Verwarring nog groter Een proces?. Uiteenlopende interpretatie Het euthanasie- proces in Frankfort Doodstraf voor Soepardjo Uitgaansverbod in Djakarta opgeheven De ontwapenings conferentie te Genève Afrikaanse terroristen in Rhodesië Woensdag 15 maart 1967 Vraag per briefkaart gratis gezellig boekje "Rozegeur en Maneschijn". Vol tips voor uw slaapkamer. Adresseer aan: Stichting Kapok-Bureau, Joh. Vermeerstraat 19, Amsterdam-Z. {»^>keMe keur Het Stica-merk ft b/itvib is uw garantie voor f r kwaliteit van MMWMfaS vulling en mf- tijk. HET PARKEREN VAN VLIEGTUIGEN SCHIPHOL: Op het nieuwe Schiphol is een proef genomen met het parkeren van de vlieg tuigen aan de honderden meters lange pieren., waardoor de passa giers de vliegtuigen kunnen be treden en dus niet meer over het platform behoeven te lopen. Op de foto een overzicht van het nieuwe Schiphol tijdens de proef. Na de prachtige start is een droevige finish gevolgd voor de gaullisten. In het nieuwe parlement zullen ze nog net de absolute meer derheid hebben in plaats van de ruime die iedereen, zijzelf incluis, hadden mogen verwachten na de eerste ronde. De samenwerking tussen com munisten en het socialistisch-radi- cale blok van Mitterand werkte niet alleen beter dan was verwacht, maar vele Fransen hadden kenne lijk ook vertrouwen in deze groe- Ingaande 15 maart 1967 kan aan verzenders van gfote hoeveelheden poststukken boven de algemene korting voor sortering en afbundeling op plaats van bestemming en op bestelrayon - ACHTERAF - een - EXTRA-korting van een derde gedeelte van de reeds genoten algemene korting worden verleend, indien: a, binnen een tijdvak van 12 maanden een totaal bedrag aan algemene korting is genoten van f18000,-; b, de stukken werden.aangeboden op een door PTT aan te geven kantoor en tijdstip; c, de verzender ermee heeft ingestemd, dat de behandeling van de stukken door de postdienst buiten de piekuren plaatsvindt. De extra korting (f6000,-) wordt toegekend telkens zodra het bedrag van de genoten algemene korting de f 18 000,- heeft bereikt. Belanghebbenden dienen zich voor de deelneming aan deze regeling - VOORAF - aan te melden bij de directeur van het betrokken postdistrict, die de terzake geldende voorwaarden zal mededelen indien een verzender van grote hoeveelheden poststukken, bestemd voor het buitenland, de sortering en het verzendklaar maken van de postdienst overneemt, komt hij in aanmerking voor een vergoeding van: 3 cent per stuk van een gewicht tot en met 100 gram, 5 cent per stuk van een gewicht boven 100 tot en met 250 gram, 8 cent per stuk van een gewicht boven 250 gram. Indien bovenbedoelde massazendingen bestaan uit BOEKEN - of - NIEUWSBLADEN - van een gewicht boven 20 t.e.m. 750 gram, welke in het algemeen internationaal verkeer tegen het - VERLAAGDE - buitenlandse drukwerkport kunnen worden verzonden, kan bovendien een vermindering op het port worden toegestaan van: 3 cent per stuk van een gewicht boven 20 tot en met 100 gram, 7 cent per stuk van een gewicht boven 100 tot en met 250 gram, 10 cent per stuk van een gewicht boven 250 tot en met 750 gram. In het algemeen zal de sub II genoemde regeling alleen toepassing kunnen vinden bij een aantal van 100000 stuks of meer per partij. Het is echter niet uitgesloten, dat ook reeds bij kleinere partijen genoegzaam aan de voorwaarden zal kunnen worden voldaan, met name indien de stukken voor - een - of slechts enkele landen zijn bestemd. Belanghebbenden dienen zich ook voor deel nemi ng aan deze regeling VOORAF aan te melden, bij de directeur van het betrekken postdistrict, De Amerikaan Perry Russo heeft dinsdag in New Orleans de zakenman Clay Shaw geïdentifi ceerd als één van de drie mannen, die hij indertijd plannen over een moordaanslag op president Kenne dy heeft horen bespreken. Russo, een 25-jarige verzeke ringsagent uit Baton Rouge in Louisiana, is een getuige voor offi cier van justitie Jim Garrison in diens onderzoek naar een vermeend komplot tegen het leven van pre sident Kennedy. Tot dusver is de zakenman Shaw de enige die in verband met dit komplot is gear resteerd is. Russo legde zijn voor Shaw be zwarende getuigenis af tijdens een door drie rechters geleid vooron derzoek, waarop bepaald zou wor den of Shaw in voorarrest moest blijven. Behandeld werd de bewering van Garrison, dat Shaw, Lee Har vey Oswald en David Ferrie de voormalige piloot die op 22 febr. dood in zijn woning te New Or leans werd aangetroffen nadat hij door Garrison als belangrijke ge tuige in zijn onderzoek was ge noemd in september 1963 ten huize van Ferrie over een moord aanslag op de president hadden gesproken. Russo verklaarde aanwezig te zijn geweest bij dit gesprek, dat plaats vond na een feestje bij Fer rie. De rechtbank in Bremen heeft dinsdag de 45-jarige Philip Men- singer, die als SS-bewaker in de dwangarbeidskampen in Droho- bycz en Boryslaw bij de gevan genen bekend was als „het mon ster van Galicië", tot levenslan ge gevangenisstraf veroordeeld. Mensinger, een voormalige bak kersknecht uit Neyrath bij Karls ruhe, werd schuldig bevonden aan acht moorden. Deze acht slachtoffers allen Joden on der wie een kind van 13 jaar werden in de zomer van 1943 gedood. De rechtbank kwam tot de conclusie dat Mensinger niet in opdracht handelde, maar uit rassenhaat. pering, al was die dan door de generaal afgeschilderd als een triest restant van de nare tijden uit de derde en vierde republiek. De socialisten van 91 naar 116; de communisten van 41 naar 73, dat zijn cijfers die er niet om lie gen. De centrumgroep van Leca- nuet werd gehalveerd en daaraan danken de gaullisten dat ze met de hakken over de sloot (en dank zij de stemmen van overzee wat ook al bedenkelijk is) nog net hun absolute meerderheid hebben be houden in het gezelschap van 486 parlementariërs. Dat betekent niet dat Pompidou niet zal kunnen regeren, want al is de kracht van de oppositie toe genomen, dat wil nog niet zeggen dat ook in de kamer het verbond van links als één geheel zal optre» den. Maar comfortabel zit de rege ring toch niet meer. Bovendien zijn de gelederen van De Gaulles tegenstanders ook ver sterkt door een aantal lieden die hoog in aanzien staan, bijvoorbeeld oud-premier Mendès-France, een man voor wie De Gaulle zelf diep respect heet te hebben. In 1972 zal in Frankrijk een groot aantal jongeren naar de stembus gaan, voor wie de grote daden van De Gaulle in de oorlog en in Algerije schimmige feiten uit een ver verleden zijn. Bovendien zal de president dan zelf in de tachtig zijn, zodat men mag aan nemen dat hij het dan langzamer hand welletjes zal vinden. Maar dat is nog verre toekomst. Een zo sterke opkomst van de op positie, waardoor zelfs kanonnen van de regering zoals Couve de Murville en Messmer een neder laag leden, zou onder normale om standigheden tot een wijziging in de koers moeten leiden. Daarvan is men in Parijs minder overtuigd. Wel zal De Gaulle wat verschui vingen in zijn kabinet aanbrengen, maar doorgaans doet hij dat pas een tijd later. En mocht het hele maal niet boteren, dan is er altijd nog artikel zestien van de grond wet die het hem mogelijk maakt alle feitelijke macht van het par lement als president uit te oefe nen. Een mogelijkheid waarmee men na de koude douche in Frank rijk al rekening houdt. Nederland heeft er zich bij de hoge autoriteit van de E.G.K.S. over beklaagd, dat Frankrijk de prijzen van bepaalde soorten huisbrandkolen met 20 pet heeft verlaagd. De prijsverlaging, die geldt voor kolen van 20 mm en groter, is met terugwerkende kracht tot 1 maart ingegaan. De klacht van de Nederlandse re gering heeft o.a. betrekking op het feit, dat Frankrijk zonder met zijn partners te hebben overlegd tot de prijsverlaging is overgegaan. De hoge autoriteit heeft toege zegd de klacht, die in de ver leden week gehouden vergade ring van de commissie ad hoe naar voren is gebracht, te zullen onderzoeken. De commissie is oorspronke lijk ingesteld om de marktsitua tie van cokeskolen te onderzoe ken en houdt zich thans ook bezig met de markt voor huisbrand kolen. Indonesie's nieuwe waarnemen de president, generaal Soeharto, heeft maandagavond in een korte toespraak via radio-Djakarta ver klaard, dat Soekarno „voorlopig" nog steeds als president moet wor den behandeld, al heeft deze geen enkele bevoegdheid meer. Dit was niet alleen van belang voor een vlotte uitvoering van het kabinetsprogram, ook moest reke ning worden gehouden met Soe- karno's gezondheidstoestand. Volgens een rapport van de pre sidentiële lijfartsen is de gezond heid van de president in wezen zo slecht, dat wij als natie hem daar naar behoren te behandelen, aldus Soeharto, die eraan herinnerde dat in de zondag door het volkscon gres goedgekeurde resoluties geen sprake is van „afzetting" van Soe karno. De congreszitting diende voor het uit de weg ruimen van de conflicten die een belemmering vormden voor het werk van de re gering, met name op politiek en economisch terrein. De goedge keurde resoluties hadden geen an der doel, zo zei de generaal. Volgens waarnemers in Singapo re heeft Soeharto met deze toe spraak de verwarring over de sta tus van Soekarno nog vergroot. In Djakarta deelde een paleis- woordvoerder mee dat Soekarno vandaag generaal Soeharto zou ontmoeten voor de dienstover- dracht, waarmee vermoedelijk de overdracht van presidentiële facili teiten wordt bedoeld. Mogelijk zul len hierbij de presidentiële ver trekken in het paleis ter beschik king van generaal Soeharto wor den gesteld. De waarnemende president lichtte op een speciale bijeen komst gouverneurs uit geheel In donesië in over de door het leger genomen voorzorgsmaatregelen met het oog op eventuele onlusten. Ongeveer vijfduizend studenten hielden op het terrein van de uni versiteit in Djakarta een feestelijke bijeenkomst, waarop hun leiders een beroep deden op alle studen ten in Indonesië, de congresbeslui- ten te helpen uitvoeren. De stu denten, die steeds de berechting van Soekarno hebben geëist, schij nen zich te hebben neergelegd bij de uitspraak van het congres, dat Soeharto moet beslissen of er een commissie van onderzoek wordt ingesteld en of er uiteindelijk een proces komt. De verklaring van de „sterke man" blijkt inderdaad de verwar ring te hebben vergroot. Het blad Noesantara schreef dat de inter- pretaties van Soeharto en van de voorzitter van het parlement, Sjai- BRAND IN SPAANSE AMBASSADE DEN HAAG: In de ambtswoning van de ambassadeur van Spanje in ons land is brand ontstaan een z.g. Molotov-cocktail werd door een raam geworpen. Een kamer brandde uit, waarbij aanzienlijke schade werd aangericht. De ambtswoning werd na de brand door de politie bewaakt. GOEDE FEE IN AUGSBURG Een 25-jarige inwoonster van Augsburg (West-Duitsiand) maakt er een gewoonte van in parkeer- meters waarop de parkeertijd ver streken is, munten te doen om automobilisten een boete te bespa ren. Zij laat een briefje met de volgende inhoud achter: „Een boe te van vijf mark, omdat mijn par keertijd juist verstreken was heeft mij veel ergernis bezorgd en dat wil ik medeparkeerders besparen". De politie heeft gezegd niet van plan te zijn iets tegen haar te on dernemen. Maar als veel andere automobilisten gaan klagen dat zij geen parkeerplaats kunnen vinden, zouden we haar wegens misdragin gen kunnen vervolgen. Dr. Horst Schumann, de in november vorig jaar in Ghana aan West-Duitsland uitgeleverde nazi-arts, heeft maandag in het Frankforter euthanasieproces als getuige gezegd dat hij in eerste instantie verantwoordelijk is voor het doden van geesteszieken in de vroegere nazi-inrichting Son- nenstein. Tegelijkertijd beschul digde de 60-jarige arts zijn vroe gere assistent dr. Klaus Endru- weit (52 jaar) ervan te hebben deelgenomen aan de samenstel ling van tenminste 40 tot 50 transporten geesteszieken voor de gaskamers. Schuman bekende in de in richting steeds zelf de gaskraan te hebben opengedraaid, als hij aanwezig was. Bij zijn afwezig heid had de than* in Uetersen wonende arts dr. Klasborn op dracht de gaskraan te bedienen. Volgens Schumann zijn sinds de zomer van 1940 tot augustus 1941 in Sonnenstein tenminste 20.000 mensen gedood. Schumann beriep zich op ,.,een bevel van de führer om geesteszieken te doden." choe, enigszins schijnen te ver schillen. Sjaichoe had gezegd: „Het is helder als glas dat Soekarno niet langer de president van de re publiek is", terwijl Soeharto Soe karno „president zonder macht" blijft noemen, aldus het blad Het blad van de nationalistische partij Soeloeh Marhaen, is het met Soe harto eens dat er geen tijd is voor debatten over de positie van Soe karno. Het volk dient zijn aan dacht te wijden aan problemen als de verbetering van de levensstan daard. De bevelhebbers van de strijd krachten gaven maandagavond een verklaring uit, waarin zij stelden dat het conflict is geëindigd met de benoeming van generaal Soeharto als waarnemend president. Gewaarschuwd wordt, dat de strijdkrachten krachtig zullen op treden tegen enige groep die de beslissingen van het volkscongres zou bestrijden. Een militaire rechtbank in Dja karta heeft overeenkomstig de eis van de openbare aanklager de doodstraf uitgesproken over gene raal Soepardjo, voormalig bevel hebber van Borneo, die ervan was beschuldigd de staatsgreep van 1965 te hebben geleid, Soepardjo zei onschuldig te zijn. Over verscheidene voormalige hoge Indonesische functionarissen is de laatste tijd de doodstraf uit gesproken. Zij wachten thans even tuele voltrekking van hun vonnis af. Onder hen bevinden zich de voormalige minister van buiten landse zaken Soebandrio; de vroe gere luchtmachtbevelhebber Omar Dhani en kolonel Oentoeng, voor malige commandant van de presi dentiële paleiswacht. Soepardjo nam het vonnis kalm op. Hij verklaarde dat hij het ac cepteerde en nog zou overdenken of hij gratie zal vragen. Hij heeft daarvoor dertig dagen de tijd en moet zijn verzoek richten aan de waarnemend president, generaal Soeharto. De president van de rechtbank, kolonel Soegiri, zei in de motive ring van het vonnis, dat niets was ontdekt wat voor Soeoardjo pleit te „behalve dat hij een blanco strafregister heeft". De militaire autoriteiten hebben dinsdag het uitgaansverbod in Djakarta, dat kort na de mislukte staatsgreep van 1965 werd inge voerd, opgeheven. Het was kort geleden ingekrompen van 's nachts 1 uur tot 4 uur in de morgen. Het comité van 18 voor ontwa pening heeft dinsdag zijn vijfde verjaardag gevierd. Het kwam op 14 maart 1962 voor de eerste maal in Genève bijeen. In die vijf jaar is het bijna 300 maal bijeen geweest, bijna uitsluitend sprekend over kernontwapening, hoewel het officiële doel „alge hele en algemene ontwapening" is. In die vijf jaar is als resultaat bereikt: het sluiten van een ge deeltelijke kernstopverdrag te Moskou. De Russische afgevaardigde, Rosjtsjin, wees op het belang van een verdrag tegen versprei ding van kernwapens. Hij achtte de Westduitse vrees hiervoor on gegrond. De Amerikaanse afge vaardigde, Foster, die onlangs in West-Duitsland is "geweest, vond het normaal dat West-Duitsland omtrent bepaalde punten meer duidelijkheid wenst. Zijn re gering wil zo spoedig mogelijk een tekst over genoemd verdrag opstellen om de besprekingen hierover snel te laten beginnen, zei hij. Twee Afrikaanse terroristen zijn dinsdag in Salisbury veroor deeld tot 28 jaar gevangenisstraf. De mannen maakten deel uit van een groep die enige maanden ge- de Zambezi-rivier werd na een gevecht Zij bleken in het van mitrailleurs, geweren en granaten van Russisch fabri kaat.

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 4