PROVINCIAAL NIEUWS Griep? Ckfarine „4" doet wonderen! Zuidafrikaans vliegtuig verongelukt hier woont gezondheid Omzetbelasting op textiel verhoogd Terneuzen Axel Middelburg Vlotvaarders op de Stille Oceaan in moeilijkheden Spaanse kerk verliest aanhang onder de arbeiders Sas van Gent Aardenburg De vier middelen, verenigd in Chefarine „4" - elk afzonderlijk al beroemd - wer ken tezamen nog beter en helpen vaak ook dan wanneer andere middelen falen. De combinatie is ideaal om pijn of griep snel en doeltreffend te bestrijden. Geef uw kind de rijke schakering onmisbare voedingsstoffen die iedere Liga bevat, hoog waardige eiwitten, vitamines, mineralen... In Liga woont gezondheid, groeikracht, vitaliteitl Voor baby, kleuter en schoolgaande jeugd de veelzijdige voeding ZO LANG ZE IN DE GROEI ZIJN Belediging koninklijk huis Goes Eerste Kamer Vluchtelingen uit Eritrea Woensdag 15 maart 1967 DE VRIJE ZEEUW Pagina 3 PRINS CLAUS KOMT NAAR TERNEUZEN Naar we vernemen zal op 29 maart a.s. de nieuwe veiling op het industrieterrein bij Drie wegen officieel worden geopend door prins Claus. Dit zal voor prins Claus het eerste bezoek aan Zeeuws-Vlaan- deren betekenen. Excursie naar de Braakman De eerste voorjaarsexcursie van de Oost Zeeuws-Vlaamse vogel wacht de „Steltkluut" werd gehou den in de Braakman. Het hoofddoel was het uitgestrekte schor- en slikgebied buiten de afsluitdijk. Het werd een forse wandeling, waarbij veel op de slikken foura- gerende wintergasten werden waargenomen. Eendensoorten als de bergeend, wilde eend, smienten, brilduikers toonden hun schitte rend voorjaarskleed, terwijl hon derden bonte strandlopers hun for matie-vliegkunst vertoonden. Andere steltlopers als schol eksters, rosse grutto's, goud- en zilverplevieren, steenlopers en bontbekplevieren waren eveneens in grote aantallen aanwezig. De deelnemers aan de excursie waren er van overtuigd dat er een machtig stuk natuur zou worden vernietigd, indien de uitbreidings plannen van Dow Chemical naar dit gebied doorgang zouden vinden. Het bestuur van de „Steltkluut" heeft nog enkele interessante uit stapjes op het programma. Vrijdag a.s. (17 maart) wordt in de zaal van de waterleidingmaatschappij aan de Axelsestraat een filmavond gegeven waarin „Vogels van de Braakman" (dia's en films van de bekende Gentse vogelfotograaf dr. W. G. Suetens) en „Wild Wings" en „Weidevogels" door de heer H. van Dongen, adviseur van de Ne derlandse Vereniging van Vogelbe scherming, worden vertoond. Op zaterdag 22 april wordt een excursie gehouden naar de bossen van het waterwingebied van de waterleiding te St. Jansteen. Daar bij zal aandacht worden besteed aan de zangvogels. Op zaterdag 6 mei, 's morgens om half zes, staat een wandeling In het Axelse bos op het program ma en op zaterdag 27 mei een (zware) tocht naar de meeuwen kolonies in het land van Saeftinge. Verboden weggedeelte werd autodief noodlottig Dinsdagmorgen deed de heer Rl, wonende in de Joh. Vermeer straat bij de poltie aangifte van de vermissing van zijn 2 C. V.- auto, die hij de vorige avond te ongeveer half elf nabij zijn wo ning had geparkeerd. De bescheiden en het contactsleu teltje had hij in de auto achter gelaten. Hiervan had een 19-jarige Bel gische jongeman gebruik ge maakt om te half vier maandag nacht om vier uur de auto tot de zijne te maken en verdween er mee over de grens. Zijn rijtoer was daar van kor te duur. De rijkswacht van Beve- ren-Waes hield hem aan toen hij over een verboden weggedeelte reed. Toen bleek dat de bestuur der de auto te Terneuzen had ge stolen en ook dat zij een zeer goede vangst had gedaan. De jongeman was n.l. enige dagen geleden uit een opvoedingsge sticht te Reuselede (B.) gevlucht. Ook bekende hij uit in de buurt geparkeerd staande auto's een mes en een paar nieuwe bruine handschoenen te hebben gestolen. De heer M. kon zijn auto onge havend bij de rijkswacht in Be- veren ophalen, terwijl de hand schoenen en het mes terug te be komen zijn bij de recherche al hier. Terneuzense Middenstandszaak op televisie In de Teleac-uitzending op dinsdag 4 april a.s. van 12.00 tot 12.30 uur die zal gewijd zijn aan „de detaillist als onderne mer" zal een aantal foto's van middenstandszaken worden ge toond. Uiteraard zullen dit beel den zijn van etalages en de in richting van bedrijfspanden, die het beste voldoen aan de heden daagse eisen. In die uitzending zullen ook foto's worden getoond van „Novita", een middenstands zaak in de Axelsestraat te Ter neuzen, die gespecialiseerd is in damesmode-artikelen. Biljarten opening ucwuu «o> "m- gemeester van Axel, de heer M. Onder grote belangstelling 1 K yan D„ke Onsportief De heer H. Laudiers uit Am sterdam. Surinamer van geboor te. sprak over de betekenis van de winning van bauxiet en over het bekende Brokopondoproject als elektrische krachtcentrale. Een en ander verduidelijkte hij aan de hand van dia's. Na de pauze vertoonde de spre ker een aantal prenten die land en volk van Suriname in beeld brachten. Aanrijding Maandagmiddag had er op het kruispunt Zeestraat-Kinderdijk- Zuidsingel een aanrijding plaats. Het 10-jarig dochtertje van de familie v. S. uit Axel stak, ko mende uit de richting Kinder dijk, met haar rijwiel de Kanaal kade over. Hierbij werd zij aan gereden door een personenauto, bestuurd door R. E. M. P. uit Hulst. Zowel fiets als auto werden beschadigd, terwijl het meisje lichte hoofdwonden opliep. Zandoverlast Als gevolg van de storm van de voorbije week ondervonden de bewoners van de Kinderdijk weer veel last van de zandstor men, komende van de opspui tingen ter hoogte van de water toren. Het zand drong overal doorheen en de woningen waren dan ook bepaald zanderig. Deze onwelkome verrassingen hebben regelmatig plaats en bezorgen de huisvrouwen veel werk. Lezing voor vrouwengilde Maandagavond vond een bij eenkomst plaats van de plaatse lijke afdeling van het r.k. vrou wengilde. De presidente, me vrouw Boeding, kon een groot aantal dames welkom heten. Tijdens het huishoudelijk ge deelte werd de reis naar De Gruyter in 's-Hertogenbosch be sproken. Dit uitstapje heeft plaats op 7 april a.s. Het zal dan vroeg dag zijn voor de dames, want rond half zeven dient men te vertrekken. Hierna volgde een interessante lezing met dia's door de heer Van Waes, burgemeester van Westdorpe. Hij nam de dames mee op zijn reis door het Mid den-Oosten, Thailand, Nieuw- Zeeland, Honoloeloe, Hongkong en Japan. Op boeiende en dik wijls geestige wijze vertelde hij over zijn ervaringen. Hij bena drukte de schrijnende tegenstel ling tussen arm en rijk, de cul tuurrijkdom en de bittere armoe de der bevolking. De lezing maakte dan ook diepe indruk op de aanwezigen. De presidente dankte de spreker voor deze leerzame avond. De dames kregen een gratis drankje, gepresenteerd door de firma Van Himschoot uit West dorpe. Het vrouwengilde kan op een geslaagde avond terugzien. Van Hoevelaken N.V. opent nieuwe winkel Het was dinsdagmorgen druk in de Beethovenstraat. Dit was toe te schrijven aan het feit dat de firma Van Hoevelaken N.V. uit 's-Gra- venhage haar eerste winkel in Zeeland opende op het gebied van apparatuur voor gas en electra. De firma Hoevelaken is er na een gedegen marktonderzoek toe overgegaan in het winkelcentrum aan de Beethovenstraat in een tweetal winkeleenheden velerlei apparaten, waarvan de huisvrou wen zullen watertanden, ten toon te stellen op alle mogelijke terrei nen van de huishouding. Wij zagen er alle soorten gebruiksartikelen voor huishoudelijke doeleinden in diverse prijzen. Er zijn gas- en elektrische fornuizen te kust en te keur en op het gebied van ver warmingstechniek is er heel wat te beleven. De firma Van Hoevelaken rekent blijkbaar op de belangstelling uit de gehele streek en ook uit Bel gië en beschouwt deze zaak als een eerste vestiging in Zeeland. De volgende winkel komt in Goes. Daarna is Walcheren aan de beurt, waarna het bedrijf zich ook te Sluis of Oostburg hoopt te ves tigen. Er staat een speciale service- dienst ter beschikking, waardoor alle voorkomende storingen in een minimum van tijd kunnen worden opgeheven. Deze nieuwe zaak betekent niet alleen een aanwinst voor Axel, maar voor geheel Oost Zeeuws- Vlaanderen. Onder de vele gasten tijdens de opening bevond zich ook de bur- s mnn DE KERN-ENERGIE-CENTRALE IN DODEWAARD Dodewaard: Als onderdeel van de bouwwerkzaamheden aan de nieuwe kern-energie-centrale is maandag begonnen met het plaatsen van een van de twee drukwereffeningsvaten. Een 70 meter hoge kraan hees 't 70 tons gevaarte hoogte 11 meter en doorsnede 7,60 meter tot een hoogte van 40 meter, waardoor het door het dak van de centrale omlaag kon worden gelaten. land, die gevestigd zijn in Mid delburg, Goes, Krabbendijke en Kapelle, voorstellen te kunnen deen aan hun leden over de ge wenste structuur van het vei lingapparaat in dit gebied. Dit deelde de voorzitter van de veiling in Kapelle-Biezelinge, de heer P. J. J. Dekker te Wemel- dinge, mede op de 50e jaarver gadering van deze fruitveiling. De heer Dekker zei. dat de zich snel wijzigende omstandigheden bij de afzet van tuinbouwproduk- ten nopen tot het nemen van in grijpende maatregelen in de loop van dit jaar. Hij sprak ook over de E.E.G.- overeenkomsten voor de groen te- en fruitsektor en zei dat de Zeeuwse veilingen op het stand punt staan, dat de Nederlandse regering een taak heeft tot het verlenen van steun bij veiling fusies. De heer Dekker was van me ning dat voor de Nederlandse tuinbouw de E.E.G. tot nu toe meer voordelen dan nadelen heeft gebracht en wees op de be langrijke stijging van de export van tuinbouwprodukten naar de E.E.G.-landen. Voor de fruitveiling Kapelle- Biezelinge was 1966 geen best jaar. want de omzet bleef 2 mil joen gulden achter bij het voor gaande jaar en kwam op 10 mil joen gulden. De voornaamste oor zaak van de opbrengstdaling vormden de appels waarbij het hoofdras „Golden Delicious" een geringe oogst gaf en voor vrijwel alle rassen de prijzen tegenvielen. Op het ogenblik is er sprake van een prhsherstel bij appeis. Ook de prijken van vroege pe ren en pruimen vielen tegen in 1966. In de kle'nfruitsektoi wa ren de resultaten gunstiger. De aanvoeren waren niet groot, voor al door inkrimping van het het areaal maar de prijzen waren meestal bevredigend en er was weer sprake van rendabele teel ten. Het aar.ial aanvoerders van kleinfruitprodukten loopt de laat ste jaren terug, maar er staat tegenover dat er steeds meer te lers komen van kasaardbeien. Op het ogenblik komt dit pro- aukt reeds op 52 bedrijven in Ka pelle en omgeving voor. Gemeenteraad contra de vele bars De Middelburgse gemeente raad heeft na een hevig debat het voorstel van burgemeester en wethouders om door middel van strengere localiteitseisen de toename van het aantal bars in deze gemeente te beperken, aan genomen. Het aantal bars is in Middel burg de laatste andershalf jaar gestegen van 19 tot 32, zodat over een unieke situatie in Nederland werd gesproken. Mevrouw L. van der Boogert (v.v.d.j deelde de raadsvergade ring mede namens vele Middel burgse moeders te spreken, die zich ernstige zorgen maken voor hun dochters in verband met veer 70-jarige man. (ADVERTENTIE) Zes mannen onder leiding van een Spaanse hoogleraar uit San tander, die met een vlot van Ecuador op weg zijn naar Austra lië, hebben geseind dat zij in nood verkeren. Hun vlot, de „Empresa Pacifica" dat zich op 300 mijl ten noorden van de Ga- lapagos-eilanden bevindt, is zo danig door het water aangetast dat de zee er over spoelt. De op varenden van wie er al één over boord is geslagen en verdronken, vrezen dat het vlot het nog maar enkele dagen zal houden. De vlotvaarders vertrokken op 25 december uit Guayaquil in Ecuador om aan te tanen, dat In dianen uit dat land 2.800 jaar ge leden de Stille Oceaan zijn over gestoken. De bemanning bestaat uit twee Spanjaarden, een Cana dees, een Fransman, een Mexi caan en een zeeman uit Ecuador. Degene die verdronken is, was een vrouw uit Ecuador. De Amerikaanse marine heeft aangeboden een watervliegtuig te sturen. Panama zou een schip zenden. Kardinaal Monreal, aartsbis schop van Sevilla, die wordt be schouwd als een der vooruit- strevenden van de Spaanse gees telijkheid, heeft dinsdag in een in zijn bisdom uitgegeven bulle tin gewaarschuwd, dat de kerk in Spanje haar aanhang bij de arbeidersklasse aan het verlie zen is. Hij raadde de priesters aan bijzondere aandacht aan de armen te wijden. De kardinaal stelde een nieuwe benadering voor met meer nadruk op de be hoefte aan sociale rechtvaardig heid, teneinde de ontkerkelijking bij de massa te bestrijden. Het religieuze leven van de arbeiders noemde hij gering. Het aantal onder hen dat de zondagsmis bij woont, ligt tussen twee en tien procent. Een van de redenen hiervoor is het harde bestaan en de overtuiging, dat de kerk bui ten hun wereld staat. Dit wordt nog verergerd door de mening, dat de kerk banden heeft met groepen, waaraan zij him on rechtvaardige toestand toeschrij ven. De priesters moeten speciale aandacht aan de armen schenken, aldus kardinaal Bueno Monreal. drank en hieruit voortkomende andere handelingen bij de bars. De enkele raadsleden die aan voerden dat de bars niet zozeer een drankgelegenheid als wel een samenkomstplaats voor de jeugd zijn, moesten zich onder werpen aan de meerderheid van de raad, die onder andere over een achteruitgang van de moraal sprak. Man verdronken Onder de gemeente Westdorpe is gisteren door de politie alhier uit het kanaal TerneuzenGent opgevist het lijk van een onge- werd zaterdag j.l. de finale ge speeld voor de algemene kam pioenschappen van Terneuzen in café „Industria", Baandijk al- Algemeen kampioen werd de heer A. van Eenenaam (kam pioen le klas); 2e. R. Verstrae- ten (kampioen 2e klas); 3e. F. van de Velde (kampioen 3e klas) 4e. J. Koch (kampioen 4e klas). Na afloop van de spannende wedstrjjden bleef men tot in de kleine uurtjes in 'n gezellige sfeer bij elkaar. 'Lezing over Suriname In het gebouw van de Aarden- burgse sociëteit vond een bijeen komst plaats van het Nutslepar- tement Sluis—Aardenburg onder leiding van de heer G. J. van Qgrechot Hit Sluis Vier middelen in één tablet helpen snel en... doen wonderen! LIGA Bij de oostkust van de Kaap provincie is maandagavond een Viscount van de Zuidafrikaanse luchtvaartmaatschappij in zee gestort. Men vreest dat alle 25 inzittenden om het leven zijn gekomen. Schepen en vliegtuigen zoeken het gebied af naar moge lijke overlevenden. Het toestel is ongeveer dertig mijl van East London, waar het zou landen, verongelukt. Het kwam uit Port Elizabeth. Het ongeluk gebeur de bij regen en laaghangende be wolking. De Groninger politierechter veroordeelde twee Groningse provo's, te weten Melle S. en A, E. tot tien dagen gevangenis straf (eis 14 dagen) wegens het verspreiden van geschriften, die beledigend werden geacht voor het koninklijk huis. Het tweetal verspreidde de geschriften op 28 november van het vorig jaar tijdens het bezoek dat prinses Beatrix en prins Claus aan Gro ningen brachten. Ze deelden ze uit onder de schooljeugd en plakten er één op een boom aan het Martinikerkhof. De politie nam overigens de pamfletten meteen in beslag. CALS TERUG IN NEDERLAND Schiphol: .Oud-minister Cals is maandagochtend teruggekeerd van zijn vakantie in de West. Ter begroeting waren zijn echt genote en drie kinderen op de luchthaven aanwezig. Op de foto zien we de gelukkige, herenigde familie: v.l.n.r. Marga, de heer Cals, mevrouw Cals en Maria. Na afloop van de wedstrijd Middelburg II—Axel II werd de Axelse speler Rooze getrapt door een Middelburgse speler. Aan vankelijk lieten de kwetsuren zich ernstig aanzien, maar foto's, genomen in het ziekenhuis te1 Middelburg, toonden aan dat er' niets gebroken was. Niettemin moet de heer Roose dank zij deze onsportieve daad rust houden. De wedstrijd eindigde in een gelijk spel (11). Andere structuur voor Zeeuwse veilingen Binnen afzienbare tijd hopen de besturen van de veilingen van groenten en fruit in midden-Zee- Sleepboten die de gehele nacht hebben gezocht naar overlevenden van een vliegtuig van South Afri can Airways dat met 25 mensen aan boord in zee zou zijn gestort, zijn gisteren in East London terug gekeerd zonder een spoor van tiet vliegtuig of inzittenden te hebben gevonden. Een verklaring van de maatschappij dat de lijken van vijf tien mensen waren aangespoeld, is door de plaatselijke politiecomman dant tegengesproken. Er is nog geen enkel lijk gevonden en de juiste positie van het wrak is niet bekend, aldus commissaris C. R. Botha. Het toestel, een Viscount, was met 20 passagiers en vijf beman ningsleden op weg van Port Eliza beth naar Johannesburg. Eén van de passagiers was een Amerikaan se; de overigen waren Zuidafrika nen. De oorzaak van het ongeluk is onbekend. Kort tevoren had de ge zagvoerder nog gemeld dat alles normaal was. De Eerste Kamer heeft dinsdag een koninklijk besluit goedge keurd, waarbij de omzetbelasting bij invoer op textiel met een half tot anderhalf procent wordt ver4- hoogd. De omzetbelasting op garens, onbewerkte weefsels, dekens, tafel-, bed- en huishoudlinnen gaat met een half procent om hoog, die op garens voor verkoop in het klein, geverfde, gebleekte of bont geweven weefsels, tapij ten, lint, handschoenen, kousen, onder- en bovenkleding met één procent en die op bedrukte weefsels met anderhalf procent. De opbrengst van deze verhoging wordt geraamd op 20 miljoen gulden per jaar. De goedkeuring van een ander koninklijk besluit over de omzet belasting zal resulteren in een extra-opbrengst voor de schat kist van vijf miljoen. De leiders van ongeveer 8000 vluchtelingen uit het voormalige Eritrea, dat nu deel uitmaakt van Ethiopië, hebben verklaard dat Ethiopische vliegtuigen hun dorpen hebben gebombardeerd en dat daarbij honderden men sen om het leven zijn gekomen. De vluchtelingen zijn naar Zuid- Soedan uitgeweken naar aanlei ding van botsingen tussen Ethio pische veiligheidstroepen en een groep die zich het „bevrijdings front voor Eritrea" noemt en af scheiding van dit gebied na streeft. De vluchtelingen mogen in Soedan blijven, mits zij zich min stens op 240 km van de Ethio pische grens vestigen. Eritrea telt ongeveer twee mil joen inwoners, hoofdzakelijk mohammedanen.

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 3