Krijgt Antwerpen in de toekomst olie uit Rotterdam Formateur mr. Biesheuvel Is achter op tijdschema De komende conferentie van Goeam TEGEN AFSLUITING DE WESTERSCHELDE RADIO DE K0CK Oud-minister Suurhoff overleden HET WEER Verzwaring militaire druk op Noord-Vietnam WOENSDAG 15 MAART 1967 23e Jaargang No. 6895 Geen meningsverschil Niets gebeurd Klimaat Huiverig Texaco bouwt een raffinaderij nabij Gent College van rijksbemiddelaars oordeelt over bouw-C.A.O. Uitgebreide bevoegdheden Vietcong- vissersboot explodeerde Noordvietnamese verklaring over bombardementen Plan voor Vietnam van Mike Mansfield Duits schip vergaan De V.S. en de dochter van Stalin Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Frank, bij abonnement: TERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur: I. van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150-2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs f8,per kwartaal; per maand f 2,70; per week 62 ct. Losse nrs 13 ct. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. I. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 ur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. In de toekomst is wellicht een pijpleiding nodig tussen Rotter dam en Antwerpen om de raffi naderijen en petrochemische in dustrie in Antwerpen van ruwe olie te voorzien, zo verklaarde de heer L. Delwaide, schepen van de havenbedrijven van Antwer pen, maandagavond in aanwezig heid van burgemeester Thomas sen van Rotterdam. Zij spraken op een openbare bijeenkomst over de toekomst van hun haven steden. „Wij kunnen in onze havens 80 km van zee geen mammoet tankers ontvangen. Ons eerste doel is de capaciteit van de Schel de zo hoog mogelijk op te voeren om ertsschepen van 80.000 ton in Antwerpen te krijgen", aldus de heer Delwaide. Ertstankers van 80.000 ton zullen binnenkort in de vaart komen voor de ravitail lering van de Duitse staalindus trie. „Daarom dringen wij aan op de capaciteitsverhoging van de toegang tot Antwerpen", zo zei de schepen van de Antwerpse haven. „Het is ook ten behoeve van de Waalse industrie opdat wij hier ertsen kunnen overslaan voor de Belgische staalfabrie ken". De bevoorrading van de raffi naderijen en petrochemische in- (ADVERTENTIE) TERNEUZEN Voordstraat 102 Tel. 01150-3128 dustrieën in het Antwerpse zal andere voorzieningen vragen, als tankers van 200.000 ton een cou rant vervoermiddel worden, al dus de heer Delwaide. Hij noem de twee mogelijkheden: een pijp leiding tussen Rotterdam en Antwerpen en het overslaan op volle zee van olie uit supertan kers in schepen van kleiner for maat, die Antwerpen kunnen be reiken. Burgemeester Thomassen van Rotterdam zei dat er op dit punt geen meningsverschil is. Hij meende dat tankers tot 225.000 ton die Rotterdam na het gra ven van de geul kunnen bereiken de komende jaren het olie transport zullen verzorgen; er zijn er honderd in aanbouw, tegenover slechts zes van 300.000 ton. De vraag of Antwerpen ge baat is met pendelschepen of met een oliepijpleiding met Rotter dam is naar de mening van bur gemeester Thomassen een pro bleem van de belanghebbende bedrijven. Zij zullen het wel pre cies uitrekenen. U zult in Ant werpen wellicht het havengeld van olieschepen gaan missen, maar u moet er op rekenen dat het een besluit zal zijn van het verstand, een ekonomisch oor deel, aldus de burgemeester. De samenwerking tussen Ant werpen en Rotterdam kwam ge regeld aan de orde. Het was het onderwerp van de bijeenkomst, uitgeschreven door de interna tionale tribune te Antwerpen in een serie „tijdsignalen". De heer Delwaide betoogde dat er sedert het afsluiten van het Benelux- verdrag op dit punt nog niets is gebeurd, hoewel in het verdrag staat dat Nederland en België het havenbeleid zouden harmoni seren. De schepen meende dat het op de duur wel zal komen tot een regelmatig overleg tussen beide havensteden. „Daar moe ten we heen", zo riep hij uit. Ver der deelde de heer Delwaide mee, dat een commissie Laan- Delwaide uit de interparlemen taire Beneluxraad zich binnen kort zal bezighouden met het havenbeleid. Burgemeester Thomassen die ook nu verklaarde dat hij het met de woorden van de Ant werpse havenbeheerder eens was zei o.m. dat het een zaak is van overleg van de regeringen en dat men een weg moet effenen in het kader van de Benelux. In eerste instantie gaat het om planologi sche vraagstukken, zo meende hij. De heer Delwaide zei dat de concurrentieverhoudingen veel Ex-minister J. G. Suurhoff is maandagnacht in een ziekenhuis te Amsterdam op 61-jarige leef tijd overleden. Jacobus Gerardus Suurhoff werd 23 juni 1905 te Amsterdam geboren. Hi.i was werkzaam op verschillende scheepvaartkanto ren Hij studeerde bij prof. R. Kuyper staathuishoudkunde. In 1925 werd hü te Amsterdam af- scherper worden voorgesteld dan zij in werkelijkheid zijn. „Als er al sprake is van bikkelharde con currentie, dan is Rotterdam het aktieve onderwerp en Antwer pen het „lijdend voorwerp". Ant werpen dat werd verrast door omvang en rythme van industrie vestigingen in Rotterdam moet ruimte krijgen op de linker- Scheldeoever, zo zei de heer Delwaide. „Wij hebben ook wel grote industrieën gekregen en dit heeft Rotterdam een beetje knor rig gemaakt". Als grote indus trieën zich bij Antwerpen vesti gen, doen zij het voor het kli maat dat de Belgische regering voor hen heeft geschapen en om de ruimere arbeidsmarkt. De heer Delwaide zei verder dat hij geen onoverbrugbare tegenstellingen ziet en dat sa menwerking noodzakelijk is. Er zal echter voortdurend overleg moeten zijn, opdat aan Neder landse zijde geen werken tot stand komen die de toegang tot Antwerpen belemmeren. De heer Delwaide zei in dit verband o.m. dat Antwerpen „huiverig, zo niet afwijzend" staat tegenover af sluiting van de Westerschelde. Burgemeester Thomassen be gon deze avond met een over zicht van de diverse mogelijk heden voor haven- en industrie terreinen in de gouden delta (de Zuidhollandse en Zeeuwse wa teren). De afwezigheid van har monisatie van industrievestiging in Nederland en België maakt samenwerking thans niet moge lijk, zo meende Rotterdams bur gemeester. Het versmelten tot een machtig geheel is een zaak van de toekomst. delings-seeretaris van de S.D.A.P. en 5 jaar later kwam hij bij het N.V.V. waar hij geruime tijd de funktie van chef van het docu- mentatiebureau vervulde. In 1939 werif hij gekozen tot lid van de tweede kamer. In oktober 1940 arresteerden de Duitsers hem, maar kort daarna werd hij weer vrijgelaten om in februari 1941 in verband met de verzetsstaking wederom in hechtenis te worden genomen. Van mei 1942 tot juni 1943 was de heer Suurhoff gegij zeld. Hij was medewerker aan het illegale blad „Je Maintiéndrai"; schrijver van de illegale brochu re „Werknemer en toekomst" en maakte deel uit van het hoofdbe stuur van de Nederlandse volks beweging. Na de bevrijding keer de hij in de tweede kamer terug. De heer Suurhoff volgde in 1952 mr, A. H. Joekes op als mi nister van sociale zaken in het derde kabinet-Drees. (Deze funk tie bekleedde hij tot december 1958. In 1965/'66 trad de heer Suurhoff op als minister van verkeer en waterstaat in het ca- hinet-Cals. Hij is voorzitter van de partij van de arbeid en van de raad voor de emigratie geweest. De heer Suurhoff was ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw en groot-officier in die van Oranje Nassau, De voorzitter van Texaco Inc., de heer Howard Rambin Jr, heeft bevestigd dat Texaco N.V. Belgium nabij Gent een petro- leumraffinaderij zal bouwen met een jaarlijkse produktiekapaci- teit van 5 miljoen ton. Zij zal vermoedelijk vanaf 1968 een vol ledig gamma van petroleumpro- dukten leveren, met inbegrip van brandstoffen voor reaktoren en vloeibare petroleumgassen. Deze produkten zullen zowel in Bel gië als in andere Europese lan den worden verdeeld. De ruwe petroleum zal via een buizenleiding worden aangevoerd uit Zeebrugge, waar door de maatschappij der Brugse Zee vaartinrichtingen een diepwater- dok voor grote tankers zal wor den aangelegd. Van haar kant zal de firma Texaco de nodige stoc- kage-installaties voor ruwe petroleum bouwen. Op initiatief van de werk gevers zal de kwestie van de loonsverhoging in de nieuwe c.a.o. aan het college van rijks bemiddelaars worden voorge legd. De besprekingen over de c.a.o. zijn vastgelopen op de uitwer king van het percentage, waar mee de lonen per 1 maart j.l. en per 1 juli a.s. mogen worden ver hoogd. Hoewel de loonsverhoging is bepaald op 4 procent, resp. lVs procent, bleek er verschil van uitleg tussen werkgevers en werknemers. De raad van be stuur bouwbedrijf, de werkgevers in de bouw, die te Den Haag bijeen is geweest, heeft de C.C.B. de samenwerkende bouwvak bonden voorgesteld de inter pretatie van de regeringsaanwij zing aan het college over te laten onder aantekening, dat de werk gevers bereid blijven deze inter pretatie in de bouw toe te passen. Toen de werknemers en. ook het college van rijksbemiddelaars met deze procedure akkoord bleken te gaan, werd besloten dat de drie partijen zich vandaag te Den Haag over de cijferstaten zullen buigen. ENORME BRAND IN CALIFORNIE Brisbane (California): Luchtfoto van een viadukt hier tijdens een spectaculaire brand nadat een tankwagen met duizenden liters benzine omgeslagen was. De brandende benzine, liep de brug af, het gehele oppervlak in lich telaaie zettend. De onderliggen de snelweg werd voor een deel voor het verkeer afgesloten. (ADVERTENTIE) Kabinetsformateur mr. B. V/. Biesheuvel is achter op het door hem beoogde tijdschema. Deson danks hoopt hij deze week gereed te komen met zijn formatie-arbeid. De afsluiting daarvan tegen het einde van deze week acht hij bin nen zijn bereik. Dinsdagmorgen heeft de forma teur een gesprek gehad met de (demissionaire) minister van C.R. M„ mej. dr. M. A. M. Klompê. Zo als bekend, wordt haar naam ge noemd als toekomstig minister. Mr. Biesheuvel pleegde ook over leg met de heer B. Roolvink, twee de voorzitter van de a.r.p.-fractie uit de tweede kamer. Meegedeeld is, dat de formateur uit zijn telefonische contacten met kandidaat-ministers niet de erva ring heeft opgedaan, dat de onbe kendheid met voor ieder van hen beschikbare geldmiddelen een be letsel vormen om het bezetten van bepaalde posten in overweging te nemen. Mr. Biesheuvel, die veel (telefo nisch) contact onderhoudt met de fractievoorzitters Schmelzer (k.v. p.), Toxopeus (v.v.d.) en Beernink (c.h.u.), hoopte gisteren nog in het bezit te worden gesteld van een rapport over de taakafbakening tussen de departementen van eco nomische zaken en van buitenland se zaken. Hierover heeft hij de af gelopen dagen uitvoerig overleg gepleegd. Hij zal nagaan, of de conclusies uit dat rapport over eenkomen met zijn eigen visie. De te trekken beleidslijn over de taak afbakening, reeds lang een compe tentiekwestie tussen beide depar tementen, zal hij voorleggen aan ds kandidaat-ministers voor beide departementen. President Johnson zal zater dagavond met zijn belanrijkste adviseurs naar het eiland Goeam in de Stille Oceaan vertrekken ter bespreking „van militaire en diplomatieke problemen van het grootste belang" met betrekking tot de Vietnamese oorlog. De conferentie van Goean zal twee tot drie dagen duren, zo deelde Johnsons perssecretaris, George Christian, op een pers conferentie mee. Volgens Christian vinden de besprekingen plaats in het kader van het periodiek overleg tus sen de president en zijn voor naamste vertegenwoordigers in Zuid-Vietnam, ambassadeur Hen ry Cabot Lodge en generaal Wil liam Westmoreland, de comman dant van de Amerikaanse strijd krachten in Vietnam. Het is niet de bedoeling dat Zuidvietnamese autoriteiten aan het overleg deel nemen, aldus Christian. Ook dè Amerikaanse ministers van buitenlandse zaken en defensie, Dean Rusk en Robert McNamara, gaan naar Goeam. Volgens welingelichte rege- ringszegslieden moeten geen spec taculaire besluiten verwacht worden, maar is het belangrijk ste doel van de conferentie de reeds begonnen verzwaring van de militaire druk op Noord-Viet nam uit te stippelen, om Hanoi te bewegen aan de conferentie tafel plaats te nemen. Generaal Westmoreland zal naar hun mening worden be kleed met uitgebreide militaire bevoegdheden, die te vergelijken zullen zijn met die van de gene raals Eisenhower en MacArthur tijdens de tweede wereldoorlog. Zo zal zijn gezag zich uitstrek ken over zowel de landstrijd krachten als de luchtmacht en de marine en zal hij de leiding op zich nemen van een Aziatisch opperbevel, aldus de zegslieden. Zij menen dat Westmoreland in zijn huidige functie zal worden opgevolgd door een andere op- perofficier. Op de conferentie van Goeam zal ook de kwestie van de keuze van een opvolger voor Cabot Lodge ter sprake kunnen komen, die volgens sommige berichten zijn post in Saigon wil verlaten om een actieve rol in het Ameri kaanse politieke leven te gaan spelen. Een bewapende vietcong-vissers- boot heeft dinsdag een fel gevecht geleverd met drie Amerikaanse marinevaartuigen voor de kust van Zuid-Vietnam. Het schip liep na enige tijd op de kust, waar het ex plodeerde. Een Amerikaans pa trouillevaartuig liep wat schade op. Het vietcongschip bleek wapens, munitie en uniformen aan boord te hebben. Het Noordvietnamese ministerie van buitenlandse zaken heeft dins dag het bombardement op de in dustriestad Viet Tri en andere volkrijke gebieden in Noord-Viet nam scherp veroordeeld. Bij dit bombardement op 12 maart zijn talrijke burgers gewond en vele huizen vernield. Ook in het gebied van Hanoi werden bommen afge worpen. Op 13 maart werden Hong Gai, Ninh Binh en Thanh Hao ge bombardeerd. Deze bombardemen ten betekenen een ernstige uitbrei- dnig van de oorlog, aldus het mi nisterie. Mike Mansfield, leider van de democratische fractie in de Ame rikaanse senaat, heeft er'maandag avond in een toespraak aan de uni versiteit van Chapel Hill in de staat North Carolina bij president Johnson op aangedrongen te stre ven naar een rechtstreekse con frontatie in de volkerenorganisatie van alle landen, die direct of indi rect bij de oorlog in Vietnam zijn betrokken. Mansfield meende dat de Ameri kaanse regering het initiatief moet nemen om in de veiligheidsraad te komen tot stemming over de vol gende twee resoluties: 1. Een uitnodiging van de vei ligheidsraad aan alle rechtstreeks en indirect bij de oorlog betrokken landen, China en Noord-Vietnam inbegrepen, om deel te nemen aan een open discussie over de kwestie- Vietnam en speciaal over de wijze waarop deze kwestie kan worden geregeld. 2. Een verzoek aan het inter nationale gerechtshof in Den Haag om een niet-bindende uitspraak over de manier waarop de Geneef- se akkoorden van 1954 en 1962 in de huidige omstandigheden moe ten worden uitgevoerd met vermel ding van de verplichtingen, die hieruit voor de oorlogvoerende partijen voortvloeien. De Deense kustwacht heeft maandagavond laten weten dat de 650 ton metende Westduitse treiler „Johannes Krüss", die voor de zuidkust van Groenland wordt vermist, vermoedelijk ver gaan is. De 22 bemanningsleden zouden verdronken zijn. Men heeft vier dagen naar de trei ler gezocht. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft dinsdag officieel toegegeven, dat Stalins dochter Swetlana politiek asiel in de V. S. heeft gevraagd. De woordvoerder van het mi nisterie voegde hieraan toe, dat de regering het verzoek tot dus ver noch heeft ingewililgd, noch afgewezen. De dochter van Stalin verblijft op het ogenblik in Zwitserland op een toeristenvisum. ZUIDWESTELIJKE WIND Tussen een hogedrukgebied bo ven Frankrijk en een depressie systeem bij IJsland houdt de aanvoer van zachte lucht boven ons land aan. Ten westen van Ierland is inmiddels een frontale storing aangekomen, die vandaag later op de dag ook Nederland kan bereiken, waarbij de regen kansen weer toenemen. De tem peratuur. die gisteren tijdens op klaringen tot 10 a 12 graden op liep, zal vandaag ongeveer dezelf de waarde bereiken. De wind blijft in de zuidwesthoek en zal overwegend matig tot krachtig zijn. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Zuidwestelijke wind Aanvankelijk opklaringen, maar later op de dag toenemende be wolking met voornamelijk in het noorden van het land wat regen. Matige tot krachtige zuidweste lijke wind en tamelijk zacht weer. WOENSDAG 15 MAART v.m. n.m. Breskens 4.08 4.32 Terneuzen 4.44 5.08 Hansweert 5.18 5.42 Walsoorden 5.17 5.41 DONDERDAG 16 MAART v.m. n.m. Breskens 4.39 5.02 Terneuzen 5.15 5.38 Hansweert 5.49 6.12 Walsoorden 5.48 6.11 ZON MAAN op onder op onder Mrt 15 6.56 18.43 8.19 23.37 16 6.54 18.45 8.35 17 6.51 18.47 8.54 0.52

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 1