d RAIFFEISENBANK Hieuw voorstel voor Britse decimale geldeenheid Het geheim van de blauwe trein Met hormonenpreparaten ingespoten kalfsvlees een gevaar voor de volksgezondheid Verstedelijking neemt steeds verder toe Herziening maximumsnelheid Nederlands personenauto|>arl< over zes jaar verdubbeld Bijzondere frankeerzegel Nederlandse Antillen Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Maandag 13/dinsdag 14 maart 1967 met ruim 2 miljoen spaarders spaarbank en alle bankzaken DE VERMISTE AUSTRALISCHE KINDEREN DOLCI'S ZESDAAGSE GEËINDIGD VOORJAARSBEURS BOUW+VERWARMING Mond- en klauwzeer in Friesland Voor de economische recht bank te Arnhem stonden vijf kal- vermesters en veehouders uit Lienden, Bennekom, Ede, Op- heusden en Geldermalsen terecht, alsmede een vertegenwoordiger van een firma uit Woerden, die ervan worden verdacht kalveren te hebben ingespoten of hebben laten inspuiten met oestrogene stoffen. Het per injectienaald in kalveren inbrengen van oestro gene stoffen is in april 1061 per verordening van het produkt- schap voor vee en vlees strafbaar gesteld uit economische overwe gingen. De officier van justitie bij de Arnhemse rechtbank, mr. J. H. G. Pieters, vond het gevaar voor de volksgezondheid zeker zo groot. „Het toedienen van hormonen preparaten is gevaarlijk en daar om misdadig te noemen, omdat het veelal nog gebeurt kort voor het slachten. Dit betekent dat een zo hoog mogelijke hoeveel heid van deze oestrogene stof in het vlees achterblijft". De offi cier beriep zich daarbij op het oordeel van mej. dr. L. J. Huis in 't Veld van het rijksinstituut voor de volksgezondheid. Deze deskundige verklaarde dat bij consumenten van vlees van be handelde dieren bepaalde vor men van kanker kunnen worden gestimuleerd. Vooral kinderen, die het vlees van deze kalveren eten, lopen een ernstig risico. Mej. Huis in 't Veld wordt als 'bij uitstek deskundig beschouwd omdat zij de enige ter wereld is die restanten van oestrogene stof fen in vlees van kalveren heeft kunnen aantonen. Mr. Pieters citeerde ook verklaringen van andere deskundigen. Deze waren volgens de officier tot de kon- klusie gekomen, dat het kind letterlijk het kind van de reke ning kan worden doordat na het consumeren van vlees t'an ge- injecteerde kalveren vroegtijdig de pubertijd kan intreden. Wat betreft de economische aspecten van deze zaak zei mr. Pieters, dat de Nederlandse ex port van kalveren ernstig ge vaar loopt te worden lamgelegd als de kalvermesters doorgaan met het behandelen van de die ren met het hormonenpreparaat. Tot november 1966 behandelde 75 van de kalvermesters de dieren met oestrogene stoffen of zij lieten dit doen. Intussen is de controle verscherpt, maar zeker 50 #/o hanteert nog steeds de injectiespuit, aldus de offi cier, Oestrogene stoffen bevor deren snelle groei zodat de mes ters 12 V» op het veevoeder kun nen besparen en ook zou het vlees van hogere kwaliteit zijn en een hogere prijs opleveren. „Als men in Nederland door gaat met spuiten krijgen de lid staten van de E.E.G. een mach tig wapen in handen op elk mo ment de import van kalveren uit Nederland stop te zetten". Mr. Pieters bracht in herinnering dë schade die aan onze export van vee en vlees wordt toegebracht door de mond- enklauwzeer. „Nederland is nu eenmaal kwetsbaar op dit gebied en het stopzetten van de kalverexport zal een ernstig gevaar voor onze economie kunnen betekenen", aldus mr. Pieters. Volgens mr. P. A. Bakker, secretaris van het produktschap voor vee en vlees, is de veror dening in 1961 tot stand geko men nadat de Italiaanse regering de import van met oestrogene stoffen behandelde kalveren had verboden. Als er geen export naar Italië meer zou zijn zou onze kalvermesterij ten gronde gaan het allergrootste deel van het aantal geëxporteerde kalveren is bestemd voor Italië. Per jaar voert Nederland 600.000 kalveren uit naar dit land, ver tegenwoordigend een waarde van 300 miljoen gulden, aldus mr. Bakker. De kalvermesters en veehou ders, die terechtstonden, ver klaarden niet te weten wie hun dieren had ingespoten. Zelfs zei den ze het niet te hebben gedaan. De officier wilde dat niet aan nemen. Uit eigen ervaring zei hij te weten dat het heimelijk be treden van boerenerven door een vreemde zeer moeilijk is. Mr. Pieters: „Ik heb de indruk dat er algemeen angst leeft on der de boeren om over deze zaken te praten en dat iemand die zijn mond opendoet, op de een of andere manier wordt ge boycot." De vertegenwoordiger was de enige die toegaf opdracht te heb ben gegeven kalveren, in dit ge val 72 stuks, in te spuiten voor ƒ2,50 per kalf. Het zou zijn ge beurd door bemiddeling van een onbekende man op de veemarkt te Utrecht in een zwarte volks wagen. Naar deze man wordt volgens de officier thans naar stig gezocht. Tegen de vijf kalvermesters en veehouders eiste mr. Pieters boetes variërend van 1000, tot 3000,naar gelang het aan tal ingespoten dieren. Boven dien eiste hij tegen ieder acht weken hechtenis waarvan vier weken voorwaardelijk. De eis tegen de vertegenwoordiger, die wist wat hij deed, luidde tien weken hechtenis en tegen de Woerdense firma, waar hij voor werkte, 7000 boete. (ADVERTENTIE) IN HOIUND 51SHEBÜMS Zóvelen geven hun vertrouwen aan de Raiffeisenbank. Samen sparen zij meer dan 5 miljard gulden. Op de rijkswegen Bergen op ZoomRoosendaalBreda en BredaTilburg (met inbegrip van een deel van de randweg om Tilburg) zijn nieuwe maatrege len noodzakelijk gebleken t.a.v. de snelheidsbeperking op deze we gen. Tot voor kort gold op deze we gen een snelheidsbeperking voor de periode van 's morgens 8 uur tot 's-avonds 8 uur. Omdat er ech- ter in de tijd buiten de periode van snelheidsbeperking naar ver houding meer en ernstiger onge vallen gebeuren, is deze snel heidsbeperking thans uitgebreid tot het gehele etmaal. Om overeenkomstige redenen moest op de rondweg om Tilburg over een aansluitend kort weg- vak een snelheidsbeperking tot 80 km worden ingevoerd. In het randgebied van Adelaide is de politie op een nieuwe plaats in het geheim gaan graven in de hoop de drie vermiste kinderen Beaumont te vinden. De nieuwe poging wordt gedaan op aanwij zing van een helderziende in Syd ney, J. Dykshoorn, die de politie gezegd heeft op een door hem aangeduide plaats te gaan gra ven. Hij gaf de politie ook het signalement van een man. Een particulier actiecomité in Adelaide heeft besloten de graaf werkzaamheden onder het pak huis waar vorige week een man chet van een kinderblouse en een stukje van een handdoek zijn op gegraven, uit te breiden. Deze werkzaamheden geschieden, zo als bekend, omdat de Nederland se helderziende Gerard Croiset zegt, in een visioen gezien te heb ben, dat de kinderen zich onder het pakhuis bevinden. Aan het hoofd van vijfhonderd volgelingen is de Italiaanse sociale hervormer Danilo Dolci zaterdag in Palermo aangekomen na een 140 km lange protestmars door Sicilië tegen de armoede daar en de oorlog in Vietnam. De tocht, die zes dagen duurde, voerde hen door de bolwerken van de mafia, de misdaadorganisatie die volgens Dolci verantwoordelijk is voor de achterblijving van het eiland. Van de zijde van de mafia werden ech ter geen moeilijkheden ondervon den. De slotbijeenkomst die in Paler mo werd gehouden, werd verstoord door een aantal jonge communis ten die een pop, president Johnson voorstellend, ophingen en de naam van de Noordvietrftmiese president Ho Tsji-Minh scandeerden. Pas na herhaald aandringen van Dolci kwamen zij tot kalmte. (ADVERTENTIE) UTRECHT Nog 1 beursdag Voordelige reis- en entree-biljetten opde N.S.-stations verkrijgbaar. Geopend: dagelijks van 9-17 uur, behalve zondag. DINSDAG El MAART Naar vernomen wordt heeft de Britse minister van finan ciën, James Callaghan, met be stuursleden van de Confedera tion of British Industries ge sproken over een voorstel van het werkgeversverbond over de invoering van een decimale geld eenheid in Groot-Brittannië. Het voorstel van de C.B.I. houdt in dat het pond sterling wordt verdeeld in tien „florins" die worden onderverdeeld in honderd „mills", waarbij wee „mills" gelijk zijn aan de hui dige halve penny. Het enige tijd geleden ingediende regerings voorstel voorziet in een nieuwe halve penny (waarmee een frac tie in het tiendelige stelsel wordt ingevoerd) die gelijk is aan één shilling twee pence van het ogen blik. In de brief aan de minister, waarin de C.B.I. haar voorstel doet, legt het verbond er de na druk op dat de „florin" de een heid kan worden voor het vast stellen van prijzen in dagelijkse transacties en dat de invoering van de „mills" bescherming biedt tegen het inflatoire afronden van prijzen na het van kracht wor den van het tiendelige stelsel. Een woordvoerder van de C.B.I. heeft in een uiteenzetting Ter gedachtenis aan de Cura- gaose verzetsstrijder Manuel Carlos Piar, die 150 jaar geleden stierf, zal de postadministratie van de Nederlandse Antillen op 26 april 1967 een bijzondere fran keerzegel in de waarde van Afl 0,20 zonder toeslag in omloop brengen. Deze zegel, die ontwor pen is door de heer M. H. N. de Crasto, is uitgevoerd in de kleu ren zwart en vermiljoen. Op de zegel is de verzetsstrij der in borstbeeld voorgesteld. Als tekst is op de zegel vermeld: „Manuel Carlos Piar" en de jaar tallen „1777—1817". De prijs van de zegel bedraagt in Nederlandse munt 0,40. De postzegel zal worden ver kocht tot 25 april 1968. De gel digheid voor de frankèring is on beperkt. over het voorstel gezegd dat het verbond zijn bezwaren tegen het regeringsvoorstel altijd heeft ge grond op de wenselijkheid van het handhaven van een equiva lent van de halve penny, waar in het regeringsvoorstel niet voorziet. Weliswaar is de C.B.I. akkoord gegaan met een- hoofd eenheid van tien shilling, maar alleen op voorwaarde van een halve cent in het stelsel. Dat is weer onaanvaardbaar voor an dere organisaties die een stelsel van 10 shilling als hoofdeenheid en centen voorstaan. Daarom heeft het werkgevers verbond besloten zich te concen treren op het stelsel waarbij het pond sterling blijft bestaan voor internationale doeleinden, maar wordt onderverdeeld in „florins" en „mills", wat het bijkomende voordeel heeft dat er in het rege ringsvoorstel maar weinig be hoeft te worden veranderd. Vol gens de woordvoerder zou er geen munt van één „mill" be hoeven te worden geslagen, maar zou die eenheid wel bruikbaar zijn bij loononderhandelingen. DOOR AGATHA CHRISTIE Twee Chinezen die heroine maakten zijn in een gevangenis bij Bangkok terechtgesteld. Hun executie werd gelast door pre mier. Kittikatsjorn ingevolge een wet op misdaden tegen de natio nale veiligheid. 56) „Vreemd," zei Poirot, „hoe men zich soms het ene wel en het andere niet herinnert." Hij leunde voorover en sloeg met zijn vuist op de tafel. Zijn ogen fonkelden van toorn. „Ja, ja, zo is het. Jullie vertel len maar leugens en je denkt dat niemand het weet. Maar twee weten het. De een is Ie bon Dieu." Hij wees naar boven; toen sloot hij zijn ogen even en voeg de erbij „En de ander is Hercule Poi rot." „Ik verzeker u, monsieur, dat u zich absoluut vergist. Mon sieur le comte verliet maandag avond Parijs." „Juist," zei Poirot. „Met de rapide. Ik weet niet waar hij zijn reis onderbrak. Dat weet jij misschien ook niet. Maar ik weet wél dat hij woensdagmorgen aan kwam eri niet dinsdagmorgen." „Monsieur vergist zich," zei Marie. Poirot stond op. „Dan moet het recht zijn loop hebben," mom pelde hij. „Het spijt me." „Wat bedoelt u, monsieur?" vroeg Marie angstig. „Jullie zullen worden gearres teerd wegens medeplichtigheid aan de moord op madame Ket tering, die Engelse dame." „Moord Het gezicht van de man was krijtwit geworden, zijn knieën knikten. Marie liet haar brei kous vallen en begon te huilen. „Maar dat is niet mogelijk. Ik dacht „Daar jullie bij je verhaal blij ven zit er niets anders op. Ik geloof dat jullie allebei gek zijn." Poirot wendde zich om naar de deur, toen een angstige stem hem weerhield. „Monsieur, monsieur, een ogen blikje." „Neen," riep Poirot, „ik heb geen medelijden met jullie." Woedend keek hij Hippolyte in het gezicht. „Moet ik hier dan de hele dag blijven kletsen met een paar idioten als jullie? Ik wil de waarheid weten. Voor de laatste maal: wanneer kwam graaf De la Roche op villa Ma rina aan dinsdagmorgen of woensdagmorgen? „Woensdagmorgen," fluisterde de man en achter hem stond Marie instemmend te knikken. Poirot keek een paar minuten naar hen; toen boog hij ernstig het hoofd. „Jullie zijn verstandig, mes De verstedelijking, de drang naar de stad. is het beeld van de voortschrijdende cultuur. De werkgelegenheid verschuift van de agrarische sector naar de in dustriële en van deze naar de zgn. tertiaire, de dienstensector. Vo"or ons land betekent deze ontwikkeling, dat in het jaar 2000 20 miljoen mensen op hetzelfde gebied moeten wonen en werken, maar dan niet meer dan 30 a 35 uur per week. Dit vraagt uiterste zorgvuldigheid bij het ordenen van de ruimte. Dit constateerde de voorzitter van de bond van Nederlandse ste debouwkundigen. ir. F. van der Sluys, in een voordracht voor de sectie Nederland van The Light house Club, een internationale organisatie van aannemers, bouwkundigen en handelaren in bouwmaterialen. De club stelde in de Jaarbeurs te Utrecht de bouwnijverheid in het kader van de E.E.G. ter discussie, inleiders uit Engeland, Frankrijk, Duits land en Nederland voerden daar over het woord. Het lijkt volgens ir. Van der Sluys al reeds 'n bijna niet meer te torsen opgave binnen onze na tionale samenleving meer ruimte te vinden. Wanneer deze proble men alleen op eigen erf worden opgelost, dan lossen wij niets op, zo meende hij. De heer P. W. E. Holloway, voor zitter van de Engelse Lighthouse Club sprak de verwachting uit, dat de toetreding van Engeland enfants," zei hij rustig. „Jullie waren bijna in een lelijk parket geraakt." In zichzelf glimlachend ver liet hij villa Marina. „Een vermoeden bevestigd," bromde hij in zichzelf. „Zou ik nu de tweede kans nog wagen?" Het was zes uur, toen Hercule Poirots kaartje aan Mirelle werd overhandigd. Toen hij binnen trad vond hij haar in de kamer heen en weer lopen. Ze wendde zich woedend tot hem. „Wel?" riep ze. „Wel? Wat is er nu weer? Hebben jullie niet gemaakt dat ik mijn arme Derek verraden heb? Wat willen jul lie nu nog meer?' „Eén enkele vraag slechts, ma demoiselle. Toen de trein Lyon verliet en u mevrouw Ketterings compartiment binnenging...." „Dat deed ik niet." „En toen u haar vond?" „Dat deed ik niet." „Ah, sacré Hij ging woedend voor haar staan en schreeuwde haar toe, zodat ze achteruitweek: „Wilt u me voor de gek hou den? Ik zeg u dat ik zo precies weet wat er gebeurd is, alsof ik er zelf bij was geweest. U bent in haar coupé gegaan en u vond haar vermoord. Ik zeg u dat ik het weet. Het is gevaarlijk tegen mij te liegen. Wees voorzichtig, mademoiselle." „Dat deed ik niet," begon ze onzeker, en hield dan op. „Er is één ding dat ik me af vraag," zei Poirot, „namelijk of u gevonden hebt wat u zocht, of. „Of wat?" „Of dat een ander u vóór was geweest." „Ik beantwoord geen vragen meer," gilde de danseres. tot de E.E.G. niet lang kan wor den uitgesteld. De Britse indus trie staat reeds open voor con currentie van buitenlandse be drijven. Sommigen zijn zelfs reeds op dit terrein werkzaam. Gezien het feit, dat de zee steeds een barrière zal vormen voor een grote toevloed van bui- landse concurrenten, zelfs na de totstandkorping van de Kanaal tunnel. dat de bij voortduring overspannen arbeidsmarkt in de meeste Europese landen een gro te toevloed van bouwvakarbei ders zal tegengaan en dat de plaatselijke materialen in de meeste gevallen voordeliger zul len blijken te zijn dan de geïm porteerde proway dat de schok van toetreding tot de gemeen schappelijke markt geen uitge breide verandering teweeg zal brengen, althans niet in het beginstadium. Op het bedrijf van de heer M. S. van de Wal in Duurswoude (Fr.) is mond en klauwzeer uit gebroken. Zaterdag werden onge veer tweehonderd mestvarkens afgemaakt. Bij 88 van de dieren werd de ziekte geconstateerd, Vooral in de omgeving van Duurswoude zijn veel mestbedrij- ven. Er wordt alles op alles gezet om uitbreiding te voorkomen. Ze wierp zich op de grond en begon te gillen en te snikken Een verschrikte dienstbode snel de binnen. Maar hij scheen voldaan. HOOFDSTUK XXX MONSIEUR AXRONS AAN DE LUNCH „Ah!" zei monsieur Joseph Aarons goedkeurend. Hij nam een flinke slok van zijn glas bier, vèegde het schuim van zijn lippen en keek over de tafel naar zijn gastheer, mon sieur Hercule Poirot. „Ik geloof dat u zei dat er een kleine zakelijke kwestie te be spreken was, monsieur Poirot," sprak hij. „Het zal me aange naam zijn als ik u een dienst kan bewijzen.' „Dat is heel vriendelijk van u,' antwoordde Poirot. „Ik zei bij mezelf.' „Als je iets wilt weten omtrent iemand, dan is er maar één die alles weet wat er te weten valt te komen en dat is mijn oude vriend Joseph ASrons." „Wat u zegt is niet ver van de waarheid af," zei Aarons met zelfvertrouwen, „verleden, heden en toekomst, Joseph Aarons komt erachter." „Précisément. Nu zou ik u wil len vragen, monsieur Aarons: wat weet u van een jonge vrouw die Kidd heet?" „Kidd? Kitty Kidd?" „Juist." „Heel knap, dat was ze. Zong en danste in mannencostuum. die bedoelt u?" „Ja, dat is ze." (Wordt vervolgd.) NIK1TA CHROESTJOW WEER IN 'T OPENBAAR MOSKOU: Voor het eerst sinds maanden is Nikita Chroestjow weer in het openbaar getreden: zondag bracht hij, samen met zijn echtgenote zijn stem uit voor het nieuwe Russische parlement. In het laatste nummer van Econo misch Statistische berichten (E. S. B.) spreekt drs L. Becker in een artikel getiteld „De groei van het Nederlandse personen- autopark" de verwachting uit dat het Nederlands wagenpark over zes jaar zal zijn verdub beld. Zijn prognose voor 1972 luidt bij een stijging van de consumptie per hoofd met 20 resp. 30 procent over de periode 19661972 - 2,8 a 3,2 miljoen wagens. Per 1 augustus 1966 werd in Ne derland een stand bereikt van ca 1,5 miljoen personenauto's, waardoor een stoutmoedig ge achte voorspelling in het E. S. B.-nummer van 24 februari 1960 een onderschatting is gebleken. Toen werd op grond van statis tische analyse de verwachting uitgesproken dat in 1970 het per sonenautopark zou zijn uitge groeid tot 1,4 1,8 miljoen. Hoe wel deze prognose destijds bij zonder revolutionair was in ver gelijking met de toen heersende opvatting van een stijging tot 1970 tot 750.000 wagens, bete kent de op 1 augustus 1966 be reikte stand van 1,5 miljoen dat ook de uiterste schatting (in E. S. B. van 24 februari I960) van 1,8 miljoen in 1970 ver zal wor den overtroffen. Volgens drs L. Becker is de on juiste prognose te verklaren uit 't feit dat de welvaartsontwikke ling veel sneller is verlopen dan men in 1960 meende te mogen verwachten. Terwijl de prognose was gebaseerd op een groei van de consumptie per hoofd van de bevolking van 10 procent resp. 20 procent per zesjarige periode, is in werkelijkheid in ons land over de periode 1958—1964 een groei van 29 procent gereali seerd. Ook na de verwezenlijking van de thans geschatte ontwikkeling zal Nederland in 1972 met 210 5 240 personenauto's per 1000 in woners echter nog niét tot de voorlopers op motoriseringsge- bied behoren, daar een dergelijk niveau nu reeds in een aantal landen is bereikt. In Europa b.v. in Engeland, Frankrijk en Zwe den. Landen als Canada en Nw.- Zeeland bereikten dit niveau al vóór 1960 en in de V. S. is het autobezit momenteel al opge lopen tot ca. 400 auto's per 1ÖQ0 inwoners, zo besluit drs L. Bec ker.

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 2