Benauwde meerderheid voor De Gaulle in Franse parlement Generaal Soeharto waarnemend president Industriecomplex ten noorden van Hanoi gebombardeerd HET WEER MEVR. GANDHI ZAL WEER VORMEN Swetlana Stalin in Zwitserland aangekomen weekend-systeem Winst voor de linkse partijen Maandag 13/Dinsdag 14 MAART 1967 23e Jaargang No. 6894 Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Couve de Murville verslagen Overval Linkse federatie Nog één uitslag ontbreekt Grondverf droog na 50 minuten. Plamuur hard na 15 minuten I Titels ontnomen Machtsblokken De „sterke man Snelle carrière Journalist omgekomen Radar De beruchte „Tres"-zaak naar de Hoge Raad Vliegtuigongeluk in Italië Johnson naar eiland Guam Overwinning gevierd Indonesische straaljagers vielen dorpen aan op Nieuw-Guinea Frank. by abonnement: TERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur: I. van de Sande Redactie, en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ8,— per kwartaal; per maand f 2,70: per week 62 ct. Losse nrs 13 ct. DE VRUE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma F. I. van de Sande te Terneuzen Advertentiepriis per mm 16 ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" fgééa handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 ur. Voor het gecomb. maandag/dmsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Het stond zondag vrijwel vast dat de gaullisten bij de Franse ver kiezingen hun absolute meerder heid in het parlement hadden ver loren. Deze uitslag was een onver wachte terugslag voor De Gaulle en zijn aanhangers. De gaullisten hebben 244 zetels, dat is precies de absolute meerder heid in het 486 zetels tellende par lement. De Gaulle zal nu om een grotere meerderheid te kunnen vormen wellicht een beroep moeten doen op het democratisch centrum van Jean Lecanuet, dat 30 zetels in de wacht heeft gesleept. In de vorige nationale vergadering had den de gaullisten een meerderheid van 48 zetels. Premier Pompidou gaf toe dat de gaullisten te optimistisch zijn ge weest. Dit nam volgens hem niet weg dat de regering stand zal hou den. Ze zou niet voor grote moei lijkheden worden geplaatst, gezien de uitslag van de verkiezingen. De linkse partijen, de communis ten inbegrepen, die combinaties hadden gevormd voor de verkiezin gen, hebben een opmerkelijk suc ces behaald. Uit de uitslag kan men concluderen dat vele middenstan ders zich door het gepraat over de „rode dreiging" niet hebben laten intimideren. Francois Mitterand, de leider van de linkse federatie en de eigen lijke organisator van het anti-gaul listische verbond -van linkse par tijen, speciaal voor deze verkiezin gen opgericht, heeft zijn politieke positie belangrijk versterkt. Zijn partij kan rekenen op minstens 116 zetels in hét nieuwe parlement en zijn communistische bondgenoten op minstens 72. De afgescheiden socialisten hebben vier zetels ver overd. VEEL BEWOLKING In de nacht van zondag op maandag trok een kleine maar ac tieve depressie over Brest en de Ardennen naar het oosten. Aan de achterzijde hiervan stak boven noord-Frankrijk tijdelijk een zware westerstorm op met windsnel heden tot 130 km per uur. Het bij behorende regengebied passeerde maandagmorgen het zuiden en midden van ons land. Vandaag wordt met noordwestelijke winden onstabiele lucht over onze omge ving gevoerd, waardoor plaatselijk een bui kan vallen. Een nieuwe de pressie koerst inmiddels in ooste lijke richting over de oceaan naar het zeegebied ten zuiden van IJs land. Op de nadering van het fron tensysteem zal de wind in de loop van dinsdag bij ons krimpen naar zuidwestelijke richting. Het blijft in het algemeen zwaar bewolkt weer. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van hedenavond tot dinsdagavond Zelfde temperatuur Aanvankelijk enkele opklaringen, later weer toenemende bewolking met kans op enige regen. Matige tot vrij krachtige naar west tot zuidwest krimpende wind. Weinig erandering in temperatuur. DINSDAG 14 MAART v.m. n.m. Breskens 3.40 4.06 Terneuzen 4.16 4.42 Hansweert 4.50 5.16 Walsoorden 4.49 5.15 WOENSDAG 15 MAART v.m. n.m. Breskens 4.08 4.32 Terneuzen 4.44 5.08 Hansweert 5.18 5.42 Walsoorden 5.17 5.41 Enkele ministers zijn niet geko zen. Het zijn onder meer minister van buitenlandse zaken Couve de Murville en de minister van defen sie Pierre Messmer. Couve de Mur ville werd in een Parijs kiesdis trict verslagen door Frederic Du- pont ,de kandidaat van het demo cratische centrum. Ook Jean Char- bonnet, onderminister van buiten landse zaken, heeft het niet ge haald. Ex-premier Mendes-France werd in Grenoble gekozen. Hij zal na negen jaar weer zijn intrede in het parlement doen. Jacques Soustelle, voormalig gaullistisch premier, werd in het kiesdistrict Lyon verslagen. Hij stond zelf niet rechtstreeks kandi daat maar had een gevolmachtigde aangewezen. Soustelle ,die men in Frankrijk wil arresteren op be schuldiging van samenzwering tegen de staat, vertoeft in het bui tenland. Het Franse ministerie van bin nenlandse zaken heeft maandag morgen vroeg bekendgemaakt dat de gaullisten 244 zetels en daarmee de absolute meerderheid in het parlement hebben gekregen. De gaullistische kandidaat op Corsica heeft gewonnen. Er had den zich in Bastia moeilijkheden voorgedaan. Op een stembureau had men meer stembiljetten geteld dan er kiezers ingeschreven ston den. In de loop van zondag had een commando een overval gedaan op een stembureau in Bastia. De overvallers hadden de stembus meegenomen en wilden die in zee gooien. Functionarissen wisten de bus echter tijdig in veiligheid te brengen. Guy Mollet, secretaris-generaal van de Franse socialistische partij (S.F.I.O.) heeft commentaar gege ven op de uitslag van de verkiezin gen. Hij zei voor radio-Luxemburg, dat de linkse kiezers over het al gemeen het verzoek van de linkse federatie om daar waar dit nodig was op de communisten te stem men, hebben opgevolgd. Jean Lecanuet, voorzitter van het democratisch centrum, zei dat het uitgesloten moet worden ge acht dat het centrum zich achter de gaullisten schaart. Hij hoopte dat de gaullisten een stap zouden doen om tot toenadering te komen. Het democratisch centrum zou echter zeker niet de eerste stap doen. Hij sloot steun aan de regering niet Mrt ZON MAAN op onder op onder 14 6.58 18.41 8.07 22.25 15 6.56 18.43 8.19 23.37 16 6.54 18.45 8.35 17 6.51 18.47 8.54 0£2 uit, mits De Gaulle zijn Europese en atlantische politiek ombuigt. Op die van Polynesie na zijn alle uitslagen van de Franse verkiezin gen binnen. Van 485 van de 486 zetels in het parlement is de ver deling als volgt: Gaullisten 244 zetels Communisten 73 Linkse federatie 116 Democratisch centrum 27 Onafhankelijke conservatieven 15 Andere linkse groeperingen 10. Door de absolute meerderheid te behalen zijn de gaullisten erin ge- (ADVERTENTIE) slaagd senator Lecanuet met zijn democratisch centrum buiten spel te zetten. Het democratisch centrum had bij de eerste verkiezingsronde 385 kandidaten gesteld. Het heeft maar 27 zetels gekregen. In de oude assemblée beschikten de gaullisten over 282 afgevaardig den ,de niet-communistische linkse federatie over 91, de communisti sche partij over 41, het democra tisch centrum over 55 en de ver enigde democraten over 5. De ver enigde socialisten hadden 1 zetel. Er waren verder nog 6 onafhanke- lijken. De hoogste wetgevende ver gadering van Indonesië, het volkscongres, heeft besloten, dat generaal Soeharto tot de volgen de algemene verkiezingen waar nemend president zal zijn. Dit besluit, dat bij acclamatie is goedgekeurd, betekent dat aan Soekarno het presidentschap is ontnomen vanaf het ogenblik, dat Soeharto is geïnstalleerd (het geen inmiddels is geschied). Bin nen een half uur na de officiële indiening van ontwerp-resoluties van beide commissies van het volkscongres werden zij met al gemene stemmen goedgekeurd. In een van deze resoluties wordt een commissie van het congres opgedragen, Soekarno's politieke manifest van 1959 op zijn waarde te beoordelen. Het Premier Indira Gandhi is zondag eenstemmig herkozen als leider van de parlementsfractie van de congrespartij. Dit betekent dat zij opnieuw een regering zal vormen. Eerder op de dag had zij het ontslag van haar kabinet bij presi dent Radhakrisjnan ingediend. De herverkiezing was al zeker nadat bekend was geworden dat oud-minister van financien Desai zich als kandidaat voor het leider schap van de parlementsfractie had teruggetrokken. Na haar verkiezing riep mevr. Gandhi op tot eenheid. Mevr. Gandhi werd voorgedra gen door Desai, die zich aanvanke lijk ook kandidaat had gesteld voor de functie. De 435 parlementsleden van de congrespartij kozen haar eenstemmig tot hun leider. Mevr. Gandhi verklaarde na haar verkiezing dat socialisme en onaf hankelijkheid van de machtsblok ken de grondslagen van de Indi sche politiek zullen blijven. Zij zal een dynamischer en doeltreffender regering vormen dan de vorige, die bij de verkiezingen en vorige maand een gedeeltelijke nederlaag leed. Zij beloofde verder een con ferentie van alle premiers der deelstaten te beleggen. De con grespartij verloor de meerderheid in zeven staten. Op een persconferentie verklaar de mevr. Gandhi later dat zij Sta- lins dochter Swetlana even had ontmoet tijdens haar verkiezings- toernee in de staat Oetar Pradesj. Swetlana had haar geen politiek asiel gevraagd. resultaat van deze studie dient aan de volgende plenaire zitting van het volkscongres te worden voorgelegd. In de resolutie heet het voorts, dat gedeelten van het manifest die niet in strijd zijn met de pantjasila de staats ideologie gehandhaafd dienen te blijven als leidende beginselen. Het volkscongres heeft Soe karno ook van zijn titel „grote leider van de revolutie" beroofd en besloten, dat zijn leerstellin gen van gelijke waarde dienen te wo,rden geacht als die van andere Indonesische politieke leiders. Nadat de betrokken resoluties eenparig waren goedgekeurd, begonnen leiders der verschillen de groeperingen met hun rede voeringen, waarin zij de genomen besluiten prezen. De pas gekozen en beëdigde waarnemende president van In donesië, generaal Soeharto, geldt sinds de mislukte staatsgreep van 1 oktober 1965 als „de sterke man" van Indonesië. Toen de commandant van Soekarno's pa leiswacht, overste Oentoeng, dc val van de Indonesische regering aankondigde en de onder hem staande troepen zes generaals vermoordden, mobiliseerde Soe harto, die toen de strategische reserves van de Indonesische strijdkrachten onder zijn bevel had, gezagsgetrouwe troepen en verdreef de aanhangers van Oen toeng. en gewapende communis ten uit Djakarta. Na een golf van studentenbe togingen, waarbij het aftreden van linksgeoriënteerde leden van de Indonesische regering werd geëist, gaf Soekarno aan Soe harto in maart 1966 opdracht, de orde in Indonesië te herstellen. Soeharto liet 14 ministers gevan gennemen, onder wie de later ter dood veroordeeld minister van buitenlandse -zaken Soebandrio. In juli 1966 werd Soeharto voorzitter van het uit vijf leden bestaande presidium van een n.\suw kabinet. Sedertdien be paalt Soeharto de richtlijnen van de Indonesische politiek. Soeharto werd in februari 1921 geboren. Zijn vader was boer. Toen hij 19 jaar was, werd hij militair. Hij maakte snel car rière. In 1960 was Soeharto bri gade-generaal en plaatsvervan gend stafchef van het leger. Twee jaar later, toen de campagne van Soekarno tegen Nederlands Nieuw-Guinea ('t huidige West- Irian) haar hoogtepunt had be reikt, kreeg Soeharto het bevel over de Indonesische invasie strijdmacht. Soeharto gaat door voor een overtuigde anti-communist. 'IEW DELHI: De Indiase premier mevrouw Indira Ghandi, gefoto grafeerd tijdens een inderhaast georganiseerde persconferentie, welke gehoitden werd, nadat be kend was geworden, dat zij her kozen was tot leider van de par lementsfractie van de congres partij. Zaterdag is het Industriecomplex van Thai-Ngoejen, op zestig kilo meter ten noorden van Hanoi, voor de tweede maal door Amerikaanse jachtbommenwerpers vanaf de Thailandse basis Takhli gebombar deerd. Vrijdagmiddag was dit voor de eerste maal gebeurd. Zaterdag wierpen een 45-tal vliegtuigen hun bommen van 325 kilo op de installaties van het voornaamste Noordvietnamees staalindustriecentrum, dat een op pervlakte van vier vierkante kilo meter beslaat. Er staan o.a. drie hoogovens. Er waren zaterdag Mig's in de buurt maar het kwam niet tot gevechten. Vrijdag ging één jachtbommenwerper verloren, aldus een mededeling die zaterdag van Amerikaanse zijde in Saigon werd gedaan. Daarbij werd ook ge zegd dat Amerikaanse vliegtuigen vrijdag behalva de fabriek fe Thai- Ngoejen een munitie-opslagplaats dichtbij de elektrische centrale van Hon Gai en die centrale zelf op 48 km van Haiphong hadden aangevallen. De centrale was al driemaal eerder gebombardeerd. Voorts is gemeld dat de eerste in de delta van de Mekong geïn stalleerde Amerikaanse eenheden zaterdag voor het eerst in een zwaar gevecht waren verwikkeld geraakt met vietcong-strijders, waarbij de 27-jarige Amerikaanse journalist Ronald Gallagher werd gedood, die voor bladen in Kansas werkte. Hij is de negende persman die in Vietnam om het leven is ge komen. Op 21 februari j.l. werd de Franse journalist Bernard Fall het slachtoffer van een mijn ten Boorden van Hoee, Gallagher werd i getroffen door een Amerikaanse artilleriegranaat die te dichtbij te rechtkwam. Het bombardement van vrijdag op de opslagplaats en centale van Hon Gai wordt aangemerkt als een der belangrijkste, welke de Amerikaanse luchtmacht tot nog toe op een bepaald doel heeft uit gevoerd, en als van veel groter be lang dan de aanval van vrijdag op de metaalfabriek van Thai Ngoe- jen. De nacht tevoren was de che mische fabriek van Hon Gai met behulp van radar gebombardeerd. Vier Amerikaanse militairen zijn omgekomen en acht werden ge wond, toen vuur van eigen troepen het doel miste, zo heeft een Ame rikaanse woordvoerder meege deeld. Dit gebeurde bij een ge vecht met de vietcong in Long An, 22 km ten zuidwesten van Saigon- Mr. J. E. B. van Julsingha, raads- nan van de verdachten in de zoge naamde „Tres"-zaak, heeft beslo ten in cassatie te gaan van de straffen die het Amsterdamse ge rechtshof vorige week heeft afge legd aan zes leden van het stu dentengezelschap „Tres Faciunt Collegium". liet zestal was betrokken bij het inwijdingsritueel met de roetkap, waarbij op de tiende april 1965 de 20-jarige eerstejaarsstudent jhr. D. L. L. Rutgers van Rozenburg uit Zeist om het leven kwam. De zes leden werden tot een week ge vangenisstraf veroordeeld. Een ze vende lid werd ontslagen van rechtsvervolging. In alle gevallen waarin een veroordeling is uitge sproken, is mr. Van Julsingha in cassatie gegaan. In de uitlopers van de Dolo mieten is zaterdag een tweemo- torig vliegtuig van de Italiaanse luchtvaartmaatschappij „Aeral- pi" verongelukt. Vier van de vijf inzittenden vonden de dood. Hét toestel was op weg van Cortina d'Ampezzo naar Venetië. President Johnson zal eind deze week naar het eiland Guam reizen om met zijn voornaamste raadgevers en diplomatieke en militaire vertegenwoordigers in Saigon de toestand in Vietnam te beperken. Dit heeft vice-presi dent Humphrey zondag bekend gemaakt. De portretten van Soekarno, die na een onafgebroken bewind van 22 jaar is uitgeschakeld, zijn vanochtend weggehaald van de muren van het parlement en de regeringskantoren. De operatie geschiedde zonder incidenten. In Djakarta is het rustig. Militairen patrouilleren nog steeds in de stad en de veiligheidsmaatrege len zijn nog even streng ais vorige week tijdens de zitting van het volkscongres. Tienduizenden studenten vier den op een bijeenkomst in de hoofdstad de „overwinning van de nieuwe orde'. Tevens werd af scheid genomen van de studen ten die terugkeren naar hun woonplaatsen na hun akties tegen Soekarno. Een studenten leider verklaarde op de bijeen komst dat men waakzaam moet blijven, omdat er „nog veel Soe- karno-typen in de regering zijn", Soekarno verblijft in zijn pa leis in Bogor. Hij zou dezer dagen officieel op de hoogte worden gesteld van de besluiten van het volkscongres. De Indonesische dagbladen juichen in het algemeen de waar neming van het presidentschap door generaal Soeharto toe en zij roepen daarbij op tot eenheid rondom de waarnemende presi dent. Indonesische straalvliegtuigen /allen dorpen in West-Irian aan om te pogen een opstand onder leiding van twee stamhoofden, af stammelingen van koppensnellers, te onderdrukken, zo is in Djakarta gezegd. Congreslid Silas Papare uit West-Irian, die naar Djakarta kwam voor het debat van het volkscongres over het lot van pre sident Soekarno zei: „De regering moet ophouden met de aanvallen op haar broeders in Irian". Hij zei tegen verslaggevers, dat mannen van de Arfakstam in het noorden van West-Irian onder leiding van Aum en Lodewyk de op stand uitvoerden. Zij verzetten zi 'i tegen de slechte economische toestand en niet wegens politieke ontevredenheid. Het blad „Avanti" van de Ita liaanse verenigde socialistische partij, die deel uitmaakt van de regeringscoalitie, heeft zaterdag geschreven dat Swetlana Stalin zich sinds vrijdag in Zwitserland bevindt. „De Zwitserse regering heeft zich lang beraden over de kwestie van politiek asiel en heeft haar dit tenslotte verleend. De dochter van Stalin is uit Rome naar Zwitserland vertrokken", aldus het blad, dat erbij schreef dat haar een inreisvisum voor de Verenigde Staten is geweigerd. Het blad, dat zaterdagochtend zes uur later dan gewoonlijk ver scheen, schrijft dat Swetlana van de Sowjet-regering een pas poort voor 45 dagen had ge kregen. Bij de Sowj et-ambassade in Nieuw Delhi vroeg zij verlof voor een langer verblijf, dat werd geweigerd. Swetlana ging daar op naar de Amerikaanse ambas sade, waar zij politiek asiel vroeg. De Amerikaanse ambassadeur in India handelde toen op eigen ge zag, zonder zijn regering te raad plegen en gaf haar een vliegbiljet voor New York. In Rome werd zij tegengehouden omdat de re gering van de V. S. haar geen in- reisvergunning had verleend. De Italiaanse reering nam haar daar op onder haar hoede en vroeg haar of zij in Italië wilde blijven of zich elders wilde vestigen. Zij gaf daarop de voorkeur aan Zwitserland, aldus het blad. Swetlana Stalins 21-jarige zoon Josef heeft volgens een groep westelijke verslaggevers gezegd geschokt te zijn toen hij hoorde dat zijn moeder naar het westen was gegaan. Hij en zijn 15-jarige zuster Jekaterina waren woens dag op het Moskouse vliegveld om haar af te halen, maar zij kwam niet. Josef zei dat zijn moeder veel verdriet heeft ge had over het sterven van haar vader, van wie zij veel gehouden heeft. Josef is de zoon van Swet lana en de student Girgory Ma- rozov, met wie zij op 17-jarige leetfijd trouwde, maar van wie zij op bevel van Stalin moest scheiden. Josef, die onlangs getrouwd is, zei dat zijn moeder vrij goed Engels spreekt en historische romans uit het Engels in het Rus sisch heeft vertaald. Swetlana Stalin is op 20 december per vliegtuig naar India vertrokken met de as van haar overleden echtgenoot Bridjesjsingh. GEEN ASIEL IN DE V.S. In welingelichte kring is te kennen gegeven, dat het visum van Swetlana 45 dagen geldig is. De mogelijkheid van verlenging is niet uitgesloten, evenmin als het verlenen van het recht van asiel indien daarom gevraagd zou worden. Maar deze kwestie doet zich op dit ogenblik niet voor. Swetlana is uiterst vermoeid en heeft formeel de wens te kennen gegeven, geen enkel kontakt met de pers te hebben. Haar verblijf plaats is niet onhuld. De Sowj et- missie in Genève „weet niet waar zij is en 't interesseert haar niet". In Amerikaanse kringen heeft men verklaard, de aankomst van Swetlana via de radio te hebben vernomen. Een woordvoerder van de po litieke afdeling zei later, dat Swetlana een toeristenvisum heeft, dat normaal drie maanden geldig is. Zij reisde onder de meisjesnaam van haar moeder, Alliluejeva. In welingelichte kringen in Washington is meegedeeld, dat de regering-Johnson heeft be sloten geen asiel aan Swetlana te verlenen, omdat haar aanwezig heid in de V. S. sterk van invloed zou zijn op de pogingen, de be trekkingen tussen de Sowjet- Unie en de V, S. te verbeteren.

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 1