Vijftig rode wachters bij een oniploffing gedood cabaliero BEURSOVERZICHT Kruideniersvakcentrale: Melk niet beneden de toegestane prijs verkopen Vrijdag 10 maart 1967 OE VRIJE ZEEUW Pagina 3 Plannen om een eind ie maken Nieuwe redactie Capituleren Eenheid niet doorbroken Ernstige botsing aan de „noodsituatie binnenvaart in de Oostduitse justitie schaft de eed af JOYFLYING Britse liedjesschrijver pleegt moord en zelfmoord Vervoerreserve De doodsklok Slachtoffers door blikseminslag in school Naaktlopende geesteszieke veroorzaakte opschudding WEER AANSLAG IN ADEN ROTTERDAM TEGEN PROCENTUELE VERHOGING VAN AMBTENAREN SALARISSEN Overstromingen in het gebied van Florence ERNSTIG RÏJSTTEKORT IN ZUID-VIETNAM (ADVERTENTIE) „Slng Tao Pao", een Chinees blad dat achter Tsjiang Kai-Sjek staat, meldt dat er op 15 februari bij een ontploffing in een hoofd kwartier van de rode garde bij Kanton minstens 50 rode wach ters om het leven zijn gekomen. In dit hoofdkwartier had men gearresteerde partijfunctionaris sen en ambtenaren vastgehou den. De rode gardisten hadden daar ook een rechtbank gevormd en vele mensen terechtgesteld. Het blad had een en ander vernomen van mensen die van Kanton naar Hongkong waren gereisd. Een ander Chinees hlad dat met de nationalisten op Formo sa sympathiseert, schrijft dat communistische troepen in aller ijl naar noord-Kanton zijn ge bracht om een spoorlijn te her stellen die vier dagen geleden bij een explosie was beschadigd. Het treinverkeer tussen Kanton en Hankou zou gestaakt zijn. „Kong Jen Jih Pao", het blad dat vroeger het orgaan was van de Chinese vakbonden, is don derdagmorgen voor k het eerst (ADVERTENTIE) sinds vijf weken weer in Peking verschenen. Het blad kreeg des tijds een verschijningsverbod op gelegd in verband met de door de redactie gemaakte „fouten". In het nummer van donderdag worden deze fouten erkend. De oude redactie had „de werken van Mao onvoldoende bestu deerd". De revolutionaire arbei ders hadden een nieuwe redac tie gevormd. De correspondent van D.P.A. in Peking meent uit berichten in de provinciale Chinese pers te kunnen opmaken, dat de laat ste „burchten", waar te tegen standers van de centrale partij leiding in Peking zich verschanst hebben, op het punt van capitu leren staan of zich al hebben overgegeven. Bij het breken van het verzet zou het „volksbevrij dingsleger" een grote rol heb ben gespeeld. Zo meldt het partijblad van Tibet, dat er in Lhasa naar het voorbeeld van andere Chinese provincies een „revolutionair comité" is gevormd, dat als hoogste bestuursorgaan van het gebied zal fungeren. Het comité is opgericht door het leger en de aamhangers van Mao samen. Een van de voor naamste taken van het comité is het smeden van een eènheid tussen het leger en de boeren en arbeiders. Vele zogenaamde rebellengroepen zijn ontbonden op grond van hun „contrarevolu tionair karakter". Hieruit valt te concluderen dat de meningsverschillen tussen het leger en de maoisten in Tibet zijn bijgelegd. Ook uit andere provincies en met name uit Sets- joean, Kiangsi, Kwetsjou, Hoe- nan en Joenan wordt melding gemaakt van een samengaan tussen het leger en de rebellen- organisaties. Uit al die berichten zou ook blijken, dat het leger de „be proeving als gevolg van de cul turele revolutie" tot nu toe goed heeft doorstaan. De eenheid van de strijdkrachten is niet door broken. Daarmee zou het gevaar van een burgeroorlog voorlopig van de baan zijn. Volgens het Engelstalige in Hongkong verschijnende blad „Daily Mail" zijn 170 slachtoffers gevallen bij gevechten tussen rode wachters en functionarissen PROEF MET VOORRANG VAN LINKS APELDOORN: 'Wederom is een proef genomen met het voorrang geven aan het verkeer van links. Hier een overzicht van het proef- kruispunt ChopinlaanValerius- laan in Apeldoorn-zuid waar een en ander plaatsvond. anders .andere CONSTANTE KWALITEIT -25 STUKS in Fat Sjan, 160 km ten zuid westen van Kanton. Het blad spreekt van „aanzienlijke" troe penbewegingen in Kanton. De ernstigste botsing had zich vrijdag j.l. voorgedaan. 2000 ro de wachters drongen toen een kantoor van de communistische partij binnen waar 600 mensen werkten. Bij de daaropvolgende gevechten werden 170 personen gedood of gewond, aldus 't blad dat reizigers aanhaalt. Volgens „Rode Vlag", het theoretisch orgaan van de Chi nese communistische partij, wor den in steden en provincies waar de maoisten de macht tot zich hebben getrokken, nieuwe bestuursorganen gevormd. Het schijnt dat daarin vertegenwoor digers van het leger en de mili tie worden opgenomen. STILLE MARKT Het Damrak heeft zich gisteren merendeels bepaald tot het con solideren van de woensdag be haalde koerswinsten voor de in ternationale waarden. Er waren geen factoren aanwezig die forse koersafwijkingen, naar welke richting ook, tot gevolg hadden kunnen hebben. Philips en Kon. Olie openden op resp.. 86,10 en 126,60 rond het voorgaande slot- niveau. Unilever opende een hal ve gulden hoger op 93,80. AKU deed het nog beter met een koers winst van 70 cent bij een eerste verhandeling op 53,70. Hier daal de de koers echter tot 53,20. Hoog ovens werd een punt hoger gead viseerd. KLM lag goed gedispo neerd in de markt op de koersstij- ging met 3% dollar in Wallstreet. De handel in alle internationale waarden had weinig te betekenen. Het buitenland ondernam vrijwel niets. Het publiek liet grotendeels met orders verstek gaan. Hier door lagen de hoeken van de in ternationale waarden er al vroeg verlaten bij. Philips zakte in tot 85 80 Wallstreet heeft woensdag een poging ondernomen om de koer sen op een hoger niveau te bren gen. Ondanks winstnemingen is dit gedeeltelijk gelukt. Van de Nederlandse waarden lag behal ve K.L.M. ook Philips er ge vraagd in de markt. De handel in de scheepvaart sector verliep rustig. De stem ming in deze hoek was prijshou dend zonder meer. De cultures waren verdeeld. Amsterdam Rub ber daalde tweee punten tot 64, terwijl H.V.A. zich iets kon ver beteren. De staatsfondsenmarkt was prijshoudend. Op 16 maart maakt het Philips- concern de jaarcijfers nabeurs bekend. De koersveranderingen voor de internationale waarden had den later weinig betekenis. Phi lips zakte verder in tot 85.50. Hoogovens weïsl e*8 punt hoger op 345 behandeld. K.L.M. 7 gul den hoger op 382. In Centrale Suiker werd regelmatig gehan deld op 369. In de le periode boekten vijf punten winst Scholten-Carton, Heineken, Mulder-Vogem en Ned. Kabel. Elsevier steeg 4,50. De Spaarnestad had een vijf punten hogere biedkoers op 715. Avim daarentegen daalde tot 175 b (183 b), dit op de dividendver laging tot 6 (8) pet. Alb. Heijn verbeterde 8 punten en kwam op de recordhoogte van 880 bie den. Aan de verlieszijde werd genoteerd Walvisvaart min vijf en v. d. Grinten min 7% punt Beursindices (1953 100) Intern, conc. Industrie Scheepvaart Bank- en verz. Handel enz. Algemeen 7/3 372.1 296.8 114.7 172.3 147.6 291.4 8/3 378.8 298.2 114.3 171.3 147.9 924.5 9/3 379.0 299.5 113.8 171.6 148.0 295.1 Nabeurskoersen A.K.U.: (53.35) Hoogovens: (345) Kon. Olie 128—130 gl. (126.10) Philips: 85.20-85.70 (85.55) Unilever: 92.80—93.20 (93.30) K.L.M.: 390 (382) In het nieuwe Oostduitse wet boek van strafrecht, dat binnen kort van kracht wordt, is de eed afgeschaft, zo meldt het Oostduitse blad „Neue Justiz". De sociale omstandigheden in Oost-Duitsland hebben ertoe ge leid dat de eed niet meer nood zakelijk is om de waarheid te laten verkondigen, aldus het blad. Het begrip „meineed" wordt vervangen door „opzette- Uifc xals getuigenis"» De „kruideniersvakcentrale" heeft in een publikatie, die ook is verschenen in de zuivelvakpers, de levensmiddelendetaillisten ge vraagd melk niet beneden de toegestane prijs te verkopen. Van de melkdetailhandel verwacht de kruidenierscentrale, dat men aan de verkoop van melk in levensmiddelenbedrijven geen be lemmeringen in de weg zal leggen. In de „kruideniersvakcentrale" werken samen de algemene Nederlandse kruideniersbond, de chr. kruideniersbond en de kath. kruideniersbond. De publikatie heeft de volgende inhoud: „Gedurende de laat ste tijd wordt melk in een aantal levensmiddelenbedrijven ver kocht beneden de toegestane prijs. Het presidium van de kruideniersvakcentrale is van oordeel dat deze lage prijsstelling moet worden gezien als een reactie op het krampachtige verzet van de gespecialiseerde melkdetailhandel, die de standaardisatiebedrijven op allerlei wijzen wist te bewegen niet aan kruideniersbedrijven te leveren. Dit grieft te meer omdat hiermee in flagrante strijd werd ge handeld met de inhoud van het vestigingsbesluit levensmiddelen bedrijven 1961, dat de levensmiddelenbedrijven het recht geeft melk te verkopen. Niettemin heeft het presidium er begrip voor dat de melkdetail handel er prijs op stelt, dat melk tegen de officieel toegestane prijs wordt verkocht. Het presidium hoopt en vertrouwt enerzijds, dat de melkdetail handel loyaal medewerking zal verlenen aan de uitvoering van het vestigingsbesluit levensmiddelenbedrijven en anderszijds, dat de levensmiddelendetaillisten zich in de prijsstelling van melk loyaal zullen gedragen met betrekking tot wat op dit terrein door de melkdetailhandel ten aanzien van de officiële prijs is bereikt". De politie heeft donderdag in Phoenix in de Amerikaanse staat Arizona een jongeman doodgeschoten die probeerde er met een sportvliegtuig vandoor te gaan. Terwijl het toestel over het veld taxide om op te stijgen, werd het door politieauto's ach tervolgd. De politiemannen open den het vuur en het vliegtuigje kwam tegen een omheining tot stilstand. De 20-jarige dief werd er dood uitgehaald. De Britse liedjesschrijver Joe Meek, componist van de tophit „Telstar", heeft zijn hospita ver moord en vervolgens zichzelf van het leven beroofd, zo heeft een lijkschouwingsjury in Lon den donderdag verklaard. In de woning van de 33-jarige liedjesschrijver werden 24 am pullen amphetamine en andere verdovende middelen gevonden. DRIEJARIG JONGETJE BRENGT FAMILIELEDEN BIJEEN Bert van Dalen, een Utrechtenaar die onlangs naar Australië emi greerde, heeft door toedoen van zijn driejarig zoontje in zijn nieuwe woonplaats Perth een familielid teruggevonden. Het jongetje placht bij het passe ren van een garage een man aan te wijzen die hij als „opa" be titelde, Kort geleden bracht Van Dalen zijn auto voor reparaties naar de garage. Toen bleek dat de monteur naar wie het kind herhaaldelijk had gewezen, niet zijn opa was maar zijn oom, Dick van Dalen. Deze, nu 52 jaar, was in de oorlog uit Nederland ge vlucht. Na een zwerftocht door de wereld belandde hij in 1952 in West-Australië. Bert van Dalen verklaarde: „Ik was jonger dan mijn zoontje toen Dick Nederland verliet. Daarom herkende ik hem niet. Maar mijn kleine Bert zag blijkbaar een ge lijkenis tussen hem en een oud portret van mijn vader". De schippersverenigingen in ons land werken aan een plan om een einde te maken aan de noodsituatie in de binnenvaart. Het grote probleem het teveel aan schepen moet worden aangepakt door een vervoersre- serve in het leven te roepen, die wordt gefinancierd door bijdra gen van de schippers zelf, zo zei mr. C. W. Kroes, voorzitter van de stichting Nederlandse particuliere binnenvaart, het overkoepelend orgaan van de schippersverenigingen. Hij sprak op een vergadering van de ver eniging van makelaars in scheepsvrachten, die haar 60- jarig bestaan vierde. Mr. Kroes noemde het plan zelf „een plan voor de binnen vaart in nood". De samenstellers vinden dat de vervoersreserve die nodig is om in tijden van laag water en in korte perioden met een groot vervoersaanbod de vraag naar schepen op te vangen, 'n functie moet krijgen in de verhouding met de verla ders. Deze vervoersreserve moet een commerciële troef worden van de schippers, aldus mr. Kroes. „Wij zullen verschil moeten maken tussen de verladers die geregeld op de schippersbeurzen vracht aanbieden en verladers die normaal met huurschepen werken, maar in tijden van gro te vraag opeens op de beurs komen." Mr. Kroes zei dat het zakelijk is om de goede klanten in pe rioden met krapte aan schepen voorrang te geven. De vervoers reserve, thans „een blok aan het been", moet worden omge smeed tot een kostbare zaak ook voor verladers. De schippers moeten deze reserve in de hand houden. Het betekent wel het in het leven roepen van ver- rekeningskassen om het instand houden van de noodreserve fi nancieel mogelijk te maken. individualistische vervoerders staan tegenover een beperkt aantal verladers. Mr. Kroes meent dat de schipperswereld zelf de beurzen zal moeten hand haven, als de overheid ze niet meer in stand wil houden. Dit denkbeeld is niet in niet in overeenstemming met het standpunt van de tegenwoordige minister van verkeer en water staat, die de doodsklok heeft ge luid over het huidige systeem. De beurzen passen volgens mi nister De Quay niet in het kader van de E.E.G., die een meer vrije prijsvorming zal eisen dan op de schippersbeurzen tot stand komt. HOTELBRAND FRANKFORT20 mensen zijn woensdag de vuurdood ontsnapt door een brand in het tot hotel verbouwde slot Friedrichshof Kronberg, in de buurt van Frank fort. 15 van hen zijn door de po litie en brandweer via ladders gered. De anderen konden zich nog via de trappen van het vier verdiepingen tellende slot in vei ligheid stellen. Zes -mensen heb ben verwondingen opgelopen. Een belangrijk onderdeel van het plan is verder het samen bundelen van de schippers, om dat zij in groten getale als sterk Als gevolg van blikseminslag in een Afrikaanse school bij Standerton in Transvaal zijn donderdag volgens de eerste be richten een onderwijzeres en tien kinderen om het leven gekomen. Twaalf kinderen zijn naar het ziekenhuis gebracht met min of meer ernstige verwondingen. Een weggelopen patient uit een psychiatrische inrichting in Nij megen heeft gisteren in Den Haag voor de nodige opschudding ge zorgd. De 29-jarige man sprong om twee uur op het Haagse sta tion staatsspoor in adamscos- tuum uit de trein UtrechtDen Haag. Na een „wandeling" van ongeveer twee kiolmeter door de stad werd hij door de politie op gepakt en naar het bureau over gebracht. De man bleek gekleed en wel een treinkaartje te hebben ge kocht in Nijmegen met bestem ming Den Haag. Toen hij het eindpunt naderde dacht hij ech ter, dat hij in een nudistenkamp was beland. In het toilet ontdeed hij zich toen van zijn kleren. Op het politiebureau is de man van kleding voorzien en later naar Nijmegen teruggebracht. Bij een bomaanslag in het cen trum van de stad Aden zijn don derdagavond negen Arabieren gewond. Donderdagochtend werd bij een bomaanslag een Brits za kenman gedood. De raad van Rotterdam meent dat procentuele verhogingen van ambtenarensalarissen tot „onge wenste situaties" kunnen leiden. In een unaniem aanvaarde motie heeft de raad aan wethouder Jettinghof (personeelszaken) ge vraagd om dit onderwerp bij da minister van binnenlandse zaken aan te snijden. Er kunnen onge wenste inkomensverschillen ont staan ten nadele van de laagst bezoldigden, aldus de motie. Wethouder Jettinghof dia zich met de motie kon verenigen zei dat hij lid is van een com missie van de vereniging van Nederlandse gemeenten, die dit onderwerp bestudeert. We hopen op korte termijn een afgeronde visie te geven, die de vereniging van Nederlandse gemeenten dan aan de minister van binnenland se zaken kan aanbieden, aldus de wethouder. Hij meende dat men met voortdurende procentuele verhogingen op de verkeerde weg is. Er dreigt bovendien de situatie, dat de prijsstijgingen groter kunnen zijn dan de pro centuele loonsverhogingen. Dit geldt dan in het bijzonder voor de laagst betaalden. In het gebied van Florence, dat in november van het vorig jaar zoveel van het water te lijden heeft gehad, hebben zich weer overstromingen voorgedaan als gevolg van zware regenval. Het water van de Arno in Empoli bij Florence steeg ruim twee meter. Een stuk van een noodbrug, na de overstromingen van novem ber gebouwd, werd weggeslagen. Saigon en andere Zuidvietna- mese steden worden volgens het Russische persbureau Tass door hongersnood bedreigd. Dn Zuid- vietnamese premier, Ngoejen Cao Ky, verzocht woensdag naar radio-Saigon meldde, de gouver neurs van een aantal provincies in dringende boodschappen hoe dan ook rijst, het hoofdvoedsel van de bevolking, naar de hoofd stad en andere plaatsen te stu ren. Het ministerie van econo mische zaken in Saigon noemde als oorzaken van het rijsttekort de gedeeltelijke mislukking van de oogst van vorig najaar door overstromingen en afneming van de rijstleveranties door de Ver. Staten, die hun meeste transport middelen nodig hebben voor het vervoer van materieel naar Zuid- Vietnam. Het ministerie vergat echter aldus de Tass-correspondent, op zettelijk de belangrijkste factor te vermelden: dat deze toestand zal voortduren zolang het over grote deel van het platteland onder gezag staat van het be vrijdingsfront en de boeren rijst weigeren af te dragen aan de provinciale autoriteiten „die het corrupte regime in Saigon ver tegenwoordigen". Een Amerikaanse woordvoer der in Saigon erkende donder dag dat de rijstvoorraden in Zuid-Vietnam vroeger een rijst-exporterend land vorige week nog slechts voldoende wa ren voor twee weken. De prij zen van de rijst van mindere kwaliteit waren met bijna 50 °/o gestegen. Rijstvoorraden die woensdag door Amerikaanse schepen wa ren aangevoerd, zouden voor verlichting van de nood zorgen zo beloofde de woordvoerder. Kalfjesdrieling Een van de koeien in de rund veestapel van de heer E. Vermeer te Voorthuizen heeft een drieling ter wereld gebracht. De kalfjes waren alle drie normaal vol groeid. Twee moesten enige da gen worden bijgevoerd met eie ren en suiker om de levensfunctie op gang te houden, maar nu zijn ze door de moeilijkheden heen en dartelen ze levenslustig door de wei. Overigens weet deze moe derkoe wat het zeggen wil om kalfjes ter wereld te brengen. In acht jaar bracht zij dertien kal-'' veren ter wereld. Ze kreeg na melijk vier éénlingen, drie twee- linaen en nu een drielinc.

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 3