De rebellie tegen Wilson Militaire leiders willen Soekarno laten aanblijven tot de verkiezingen van 1968 Podgorny hekelt China Parlementsleden worden afgevaardigd door de kiezers Mr. BIESHEUVEL AANGEWEZEN ALS KABINETSFORMATEUR Het conflict artsen-fondsen OP DE VALREEP NOG EEN BEMIDDELINGSPOGING VAN MINISTER VELDKAMP Vanavond beslissing Ingewikkelde procedure bij de L.H.V. VLIEGRAMP IN DE VER. STATEN Vieicong overval! Amerikaans pelefon HET WEER VRIJDAG 10 MAART 1967 23e Jaargang No. 6892 De chief whip Niet op commando Hazenjacht Angola gebombardeerd Tegen overijlde besluiten Linkse samenzwering „Tovermacht" Kritiek van senator Fulbright Spaanse vissersboot vergaan Twee doden in Belgische mijnen Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Frank, bij abonnement: TERNEUZEN Abonnementsprijs ƒ8,— per kwartaal; per maand 2,70; per week 62 ct Losse nrs 13 ct, Directeur-Hoofdredacteur; I. van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150-2073 Gironummer; 38150 Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie 2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (geea handels advertenties) 5 regels f 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieveh onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 ur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. In Engeland doet zich het niet ongebruikelijke verschijnsel weer voor, dat een socialistische pre mier meer last heeft van rebellen in zijn eigen partij dan van de op positie. Nu is de heer Wilson niet iemand die dit met onverschillig heid aanvaardt. Vandaar dat hij de Jabourfractie heeft onthaald op een donderspeech, waarin hij de rebellerende fractieleden vergeleek met honden voor wie de penning niet meer zou worden betaald, als ze aan het bijten bleven. Die honds bejegende groep pro moveerde terstond de scheldnaam tot een erenaam en beschouwt zich nu als de „kennelclub" en is be paald niet verlegen. Fijntjes wordt Wilson erop gewezen dat niet hij of de partij hun hondepen ning betaalt, maar zij de zijne. Nu heeft elke lagerhuisfractie 'n soort hondemepper in dienst, de chief whip, die belast is met het handhaven van de tucht en die zou eigenlijk moeten optreden. Maar dat is tot dusver uitgebleven. Wat andere zich aan de rebellen erge rende labour-lagerhuisleden zo boos maakt dat ze nu dreigen in voorkomende gevallen met de re bellen mee te stemmen, niet uit overtuiging maar om eindelijk de whip eens in actie te laten komen. Trouwens, in heel Engeland is Wilsons opmerking niet goed ge vallen. Tenslotte zit ieder lager- huislid in Westminster omdat de kiezers van zijn district hem daar wilden hebben. En daar ligt de eerste verantwoordelijkheid. Bovendien is het zeker niet zo, dat de parlementsleden zonder meer verplicht zijn alleen maar op commando van hun voorman op te zitten en pootjes te geven. De be doeling is dat ze namens hun kie zers invloed uitoefenen. De achtergrond van het misnoe gen is dat Wilson naar de smaak van vele linkse aanhangers te zeer het conservatieve pad bewandelt. Hij werkt net als zijn conservatieve voorgangers met de loonstop, al leen wat harder. Hij zet het mes Aan de leider van de Anti- Revolutionaire fractie mr. B. Biesheuvel is verzocht een kabi net te vormen. Het kabinet van de koningin heeft donderdagavond meege deeld: H. M. de Koningin heeft hedenmiddag op paleis Soestdijk de minister van staat dr. L. J. M. Beel ontvangen, die de ko ningin het gevraagde advies heeft uitgebracht. Vervolgens heeft H. M. don derdagavond de voorzitter van de tweede kamerfractie van de A.R.P., mr. B. W. Biesheuvel, ontvangen en hem opgedragen een kabinet te vormen, dat zal mogen rekenen op een vrucht bare samenwerking met de volks vertegenwoordiging. Mr. Biesheuvel heeft de ko ningin verzocht de ondracht in beraad te mogen houden. „In het licht van het laatste overleg, dat ik bijzonder bevre digend vond, geef ik mezelf een redelijke kans van slagen". Dit zei mr. B. W. Biesheuvel op een persconferentie na zijn niet in het leger, met name in de kernwapens en hij flirt met de E. E. G. Ook heeft hij nog teveel „een speciale relatie" met de V. S. Hoezeer dit ook praktische po litiek mag heten, het is buiten het programma van de radicale aan hang, die hem dat nu durft in te peperen daar labours meerderheid thans lang niet zo precair is als in Wilsons begintijd. De moeilijkheid voor Wilson is nu, dat hij met ge deeltelijk onwillige honden op de hazenjacht moet. En wel op een moment dat hij vooral ten aanzien van het eco nomische beleid een hechte achterban nodig heeft. ontvangst op Soestdijk, welke volgde op het overleg van dr. Beel met de fractieleiders van de K.V.P., V.V.D., A.R.P. en C. H. U. Desgevraagd merkte hij op de kans gering te achten dat nog vóór Pasen een regerings verklaring zal worden afgelegd. „Ik wil wel voortvarend wer ken, maar niet' een paar fouten maken om een dag eerder met een regeringsverklaring te kun nen komen". Indonesische militaire leiders hebben donderdag duidelijk ge maakt dat zij Soekarno als presi dent zonder macht willen laten aanblijven tot de algemene verkie zingen van volgend jaar. In toe- sp-aken tot het vólkscongres, dat bijeen is om over het lot van Soe karno te beslissen, spraken zij niet Het gemeenschappelijk overleg van ziekenfondsorganisaties is nog al verrast over het feit dat minis ter Veldkamp donderdagavond ver tegenwoordigers van het G. O. Z. alsmede bestuursleden van de lan delijke huisartsen vereniging bij zich had ontboden. De voorzitter van het G. O. Z., de heer J. Verschoor, wist niet wat de minister van plan was. Hij vermoedde, dat dr. Veldkamp op de valreep nog een poging wilde doen tot bem ddeling in het con flict artsen-fondsen. Het is even min uitgesloten, dat de bewinds man zal proberen om samen met de vertegenwoordigers van de huisartsen en de ziekenfondsen scherp omlijnde richtlijnen op te stellen voor een overeenkomst over de artsenhonoraria in de pe riod® 1968 tot en met 1970, dit mede aan de hand van het meer derheidsadvies van de ziekenfonds raad dat hem donderdag officieel heeft bereikt. Het G. O. Z. heeft gisteren in De Bilt een vergadering gehouden om de consequenties te bespreken van het eventueel invoeren van het verrichtingensysteem door de huis artsen. Zoals bekend heeft de L. H. V. vorige week besloten, op 13 maart de band met de ziekenfond- Het bureau van de Angolese rebellen in Algiers heeft laten weten, dat er kortgeleden bij een bombardement van Portugese vliegtuigen op twee dorpen in Angola 60 mensen om het leven zijn gekomen. De rebellen hadden dezelfde dag een aanval gedaan op een Portugees konvooi, dat met voorraden op weg was naar .wee Portugese posten in het binnenland. Bij deze aanval wer den 92 Portugese soldaten gedood en 7 vrachtauto'» vernield. sen te verbreken en de zieken fondsverzekerden als particulieren te laten betalen voor de genees kundige verzorging, indien het vóór die datum nog niet zeker is, dat alsnog een overeenkomst kan worden gerealiseerd tussen de L. H. V. en de zes partners in het G. O. Z. Omdat een beslissing van minis ter Veldkamp niet wordt verwacht voor vrijdagmiddag (na de verga dering van de ministerraad), heb ben de ziekenfondsen besproken wat hen op praktisch-administra- tief gebied te doen staat, als zij met ingang van volgende week maandag hun verzekerden een deel van de huisartsenhonoraria moeten terugbetalen. Ook bij de huisartsenvereniging tast men in het duister over de plannen van minister Veldkamp. De kans dat de zaak nog vóór 13 maart „gered" kan wórden, is uiterst gering. In de eerste plaats beeft de L. H. V. er volgens een woordvoerder- der van het bestuur „geen behoef te aan, veranderingen te brengen in haar besluiten". Bovendien heb ben de bestuurders van de L.H. V. geen vrij mandaat. Dat wil zeg gen, dat zij voor de geringste af wijking opnieuw het fiat van de 63 afgevaardigden van de plaatse lijke afdelingen moeten vragen. Een bestuursvoorstel om een con cessie te doen (bijv. met betrek king tot de aanpassing van de huisartsenhonoraria aan de sala risontwikkeling van de hoofdge neeskundigen in overheidsdienst), moet eerst aan de afgevaardigden worden voorgelegd. Die kunnen dan pas op een volgende vergade ring, nadat zij de opinies in de „achterban" hebben gepolst, over een dergelijk voorstel stemmen. Het is zeer onwaarschijnlijk, dat deze procedure nog vóór maandag zou kunnen worden afgewerkt. over afzetting en berechting van de president. De Indonesische procureur-gene raal, generaal-majoor Soegih Arto, verklaarde dat de overdracht van de macht door president Soekarno aan generaal Soeharto betekende, dat Soekarno „afwezig was of niet in staat tot uitoefening van zijn ambt" en dat een waarnemend pre sident moest worden benoemd. Soegih Arto drong echter niet aan op het formele ontslag van de president. De marinebevelhebber, schout-bij-nacht Moeljadi, zei dat de marine volledig achter generaal Soeharto's oproep tot voorzichtig heid staat. Hij verzocht het con gres de machtsoverdracht te rati ficeren en Soekarno alle politieke activiteit tot de verkiezingen te ontzeggen. Luchtmachtbevelheb ber vice-maarschalk Roesmin Noer- jadin en het hoofd van de politie, generaal Soetjipto, waarschuwden beiden tegen overijlde besluiten die tot nieuwe gewelddaden zouden kunnen leiden. Waarnemers in Djakarta zijn er van overtuigd dat nu in ieder ge val geen onmiddellijke poging zal worden gedaan om Soekarno voor het gerecht te brengen. De zitting van het congres werd donderdag avond achter gesloten deuren voortgezet. Radio Djakarta heeft donderdag gemeld dat op midden-Java een li.ikse samenzwering voor een nieuwe staatsgreep is ontdekt. In donesische militairen hebben na melijk zondag een dorpsdokter, Embah Soero, en 80 van zijn vol gelingen doodgeschoten toen zij legereenheden aanvielen. De schuil plaats van Soero in het dorp En- gil, district Blora, werd later in brand gestoken. Militairen namen een voorraad wapens, brenguns, stenguns en pistolen in beslag. Majoor Soehirno, hoofd voor lichting van de Diponegoro-divisie van midden-Java, noemde de schuilplaats een nest van de com munistische partij. Er waren teke nen gevonden dat het de basis moest vormen voor een nieuwe staatsgreep. Er werd kader uit ver scheidene districten in opgeleid, vooral in militaire zaken. Ook werd hun daar de communistische leer bijgebracht, zei hij. Later werd het bericht door het leger bevestigd. Men deelde mee dat de gevechten negen uur heb ben geduurd en plaats vonden in de stad Blora, 800 km ten oosten van Djakarta. De militaire post werd aangevallen met plastiek- bommen. Een aantal soldaten sneu velde, voordat de opstandelingen werden teruggedreven. Het voor val heeft zich vier dagen geleden afgespeeld. Soero beweerde tovermacht te bezitten waarmee hij zijn mannen onkwetsbaar kon maken. Hij had veel invloed op de dessabewoners in oost- en midden-Java, Hij had 5.000 volgelingen, waarvan er nu 1.500 zijn gearrésteerd. In Djakarta «tonden donderdag honderden soldaten strategische punten te bewaken om geweld pleging te verhinderen. Bij het grote moderne hotel „Indonesia" waren machinegeweerposten opge richt, nadat congresleden die daar hun intrek hadden genomen, wa ren bedreigd. Woensdagavond zijn honderden anti-Soekarno-studenten uit Djok jakarta in Djakarta aangekomen om met de duizenden andere stu denten die reeds in de stad zijn, te demonstreren, wanneer het congres Soekarno zaterdag niet zou ont slaan. (ADVERTENTIE) r PRINS CLAUS METSELDE EERSTE STEEN JAARBEURSGEBOUW UTRECHT: Prins Claus heeft woensdag de eerste steen gemet seld voor het nieuwe expositie gebouw van de Jaarbeurs, dat aan de oostzijde van de Croese- laan zal verrijzen. Een Douglas DC-9 straalpassa- giersvliegtuig van de Trans World Airlines (T. W. A.) is donderdag dichtbij Urbana in de Amerikaan se staat Ohio neergestort. Volgens de eerste berichten zijn er geen overlevenden. Volgens een woordvoerder van het Mercy Memorial-ziekenhuis in Urbana was het nieuws dat er geen overlevenden waren, hem meege deeld door de brandweer van Ur bana, die ziekenauto's naar de plaats van de ramp had gezonden. Het toestel had volgens de lucht vaartmaatschappij 21 passagiers en vier bemanningsleden aan boord voor een vlucht van New York naar Chicago, waarbij tussenlan dingen werden gemaakt. Op het traject Baltimore-Dayton (Ohio) werd het radiocontact met het toe stel verloren. Volgens het ziekenhuis in Ur bana waren daar zes ziekenauto's met slachtoffers aangekomen. Guerilfastrijders van de viet- cong hebben in de nacht van woensdag op donderdag een Amerikaans peloton overvallen, dat zich in het kustgebied in het midden van het land bevindt. Tien Amerikanen werden gedood en 25 gewond, aldus een militaire woordvoerder. Zij lagen in stelling op 29 km ten noorden van de grote Ameri kaanse luchtbasis Tuy Hoa in de provincie Phoe Yen. Na een ge vecht van een half uur werden nog drie Amerikaanse soldaten vermist. Of er vietcongstrijders zijn gesneuveld, is niet bekend. Gemotoriseerde versterkingen die naar het peloton op weg wa ren, werden onderweg bescha digd door twee mijnen. De hulp kwam drie uur nadat het gevecht was afgelopen. De Amerikaanse senator Wil liam Fulbright heeft kritiek ge oefend op een propagandafilm van een half uur, die op last van het „Pentagon" is gemaakt en „Waarom Vietnam?" heet. De democratische senator uit Arkansas, die voorzitter is van de senaatscommissie voor bui tenlandse betrekkingen, heeft gezegd dat hij de waarde van de film, „die door de regering is ge financierd", twijfelachtig vindt. „Dit soort dingen verwijten wij nu aan de autoritaire regiems, maar ik ben mij ervan bewust, dat dit in alle oorlogen wordt ge- President Podgorny van de Sowjet-Unie heeft op een bijeen komst in Moskou scherpe kritiek op de Chinese leiders geleverd, omdat deze zich hebben verzet tegen het Noordvietnamese aan bod tot onderhandelingen met de V.S., mits de bombardementen op Voor de Spaanse zuidkust is donderdag in een storm een vis sersboot tegen de rotsen geslagen en vergaan. Zeven van de acht opvarenden zijn verdronken. Noord-Vietnam en andere krijgs handelingen worden gestaakt. Het is de eerste maal dat het het Kremlin in het openbaar ge wag maakt van een belangrijk verschil van mening tussen Pe king en Hanoi. i De intenties van de groep van Mao tse-Toeng, aldus de Sowj et- president, komen niet overeen met de opvattingen die de rege ring van de democratische repu bliek Vietnam (Noord-Vietnam) ten aanzien van de oorlog heeft. In een onlangs uitgegeven lange verklaring van Peking, zo ver volgde hij, is geen woord van steun aan de voorstellen van de Noordvietnamese minister van buitenlandse zaken te vinden. (Deze laatste had op 28 januari zijn voorstel tot onderhandelin gen op genoemde voorwaarden gedaan. Men neemt aan dat Pod gorny doelde op een Chinese ver klaring van vorige maand waar in Noord-Vietnam wordt aange spoord de strijd voort te zetten.) De president verklaarde nog dat de politiek van de Chinese leiders de zaak van het socialis me benadeelt. daan om de oorlogszuchtige geest te stimuleren". Het conflict in Vietnam is vol gens Fulbright als burgeroorlog begonnen maar sindsdien „heb ben wij ons aan één kant ge schaard en zij aan de andere". In de mijn van Zolder in Bel gisch Limburg is donderdag een Marokkaanse mijnwerker door een instorting bedolven en op slag gedood. Het slachtoffer was 34 jaar. In een mijn bij Chaleroi (de mijn „Du petit Try") werd don derdag een 41-jarige Belgische opzichter bij een instorting ge dood. MINDER ZACHT Het weer in Nederland stond donderdag onder invloed van een depressie, die zich van de omge ving van Bretagne naar midden- Engeland verplaatste en verder in noordoostelijke richting be weegt. Tussen deze depressie en een boven de Balkan aanwezig hoge- drukgebied stroomde zachte lucht van Frankrijk naar ons land. De temperaturen konden dan ook ondanks de aanwezige bewolking oplopen tot 13 a 16 graden. Na de passage van fron ten van de depressie ruimde de wind naar zuid tot zuidwest en nam aan de kust toe tot storm achtig. Een volgende depressie trekt van de westkust van Ierland naar het noordoosten en veroor zaakt ook vandaag een matige tot krachtige, aan de kust af en toe stormachtige zuidwestelijke wind. Hiermee wordt onstabiele lucht aangevoerd, waarin wisse lende bewolking en buien voor komen, en waarin de temperatu ren lager zijn dan donderdag. medegedeeld door het K. N. M. I., geldig tot hedenavond. Iets lagere temperaturen Half tot zwaar bewolkt met af en toe een bui. Matige tot krach tige, aan de kust tijdelijk storm achtige zuidwestelijke wind. Iets lagere temperaturen. VRIJDAG 10 MAART v.m. n.m. Breskens 1.34 2.03 Terneuzen 2.10 2.39 Hansweert 2.44 3.13 Walsoorden 2.43 3.12 ZATERDAG 11 MAART v.m. nm. Breskens 2.08 2.36 Terneuzen 2.44 3.12 Hansweert 3.18 3.46 Walsoorden 3.17 3.45 ZON MAAN op onder op onder Mrt 10 7.07 18.34 7.25 17.45 11 7.05 18.36 7.37 18.55 12 7.03 18.38 7.47 20.05 13 7.01 18.40 7.57 21.14 14 6.58 18.41 8.07 22.25 15 6.56 18.43 8.19 23.37 16 6.54 18.45 8.35 «*"V— V

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 1