Vooraanstaande leden van het volks congres eisen het ontslag van Soekarno Verjaagde Chinese top functionarissen in eer hersteld Beslissing van minister Veldkamp over advies ziekenfondsraad, vrijdag verwacht Twintig mensen aan de vuurdood ontsnapt by hotelbrand WORDT Mr BIESHEUVEL PREMIER? Australische zeelui boycotten vervoer van munitie naar Vietnam HET WEER DONDERDAG 9 MAART 1967 23e Jaargang No. 6891 Tegen bloedvergieten Weinig kansen Machtstrijd Kostbaar Mevr. Soekarno naar Djakarta vertrokken Gematigd BOEREN BLOKKEREN DUBLIN Duitse beweging in Zuid-Afrika Afdelingshoofd bracht thee rond JAMES HOFFA ONDERGAAT ZIJN STRAF AANSLAG IN ATHENE Nieuwe fase? De landbouw Winst voor Mao u New York Times over Vietnam De mening van Robert Kennedy Pest in Zuid-Vietnam 82.000 liter stookolie in brand op station Toch nog kans op een overeenkomst Ziekenfondsleden mogen niet de dupe worden van een conflict Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Frank, bij abonnement: TERNEUZEN Abonnementsprijs 'f8,— per kwartaal; per maand 2,70; per week 62 et. Losse nrs 13 ct. Directeur-Hoofdredacteur: 1. van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 DE VRIJE Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie f 2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén bandels- advertenties) 5 regels ƒ1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 ur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Invloedrijke vertegenwoordi gers in het Indonesische volks congres hebben woensdag tij dens de voortzetting van de be spreking van de toekomst van president Soekarno diens afzet ting geëist en een justitioneel onderzoek naar zijn rol voor en tijdens de staatsgreep. Het ge bouw was omgeven door tanks en andere militaire wagens. Dinsdagavond verklaarde een lid van „generatie 1945", Sajuti Melik, in het eerste open debat over Soekarno's toekomst, dat deze moet worden afgezet en vervangen door Soeharto als waarnemer. Hij vroeg het con gres, Soekarno elke politieke activiteit te verhinderen. De „generatie 1945" is nauw verbonden met de minister van buitenlandse zaken Malik, die streeft naar afzetting van pre sident Soekarno, Een lid van het anti-Soekar- no gerichte studentenfonds, Fir- daus Wadjdi, stelde Soekarno verantwoordelijk voor alle hui dige moeilijkheden van het land en eiste diens ontslag en een gerechtelijk onderzoek. „Wij kunnen niet ontkennen dat hij bij de staatsgreep was betrok ken", zei hjj voor het congres. Mevrouw Gani Soerjokoesoe- mo zei „Het heeft geen zin een man de schuld te geven voor de staatsgreep en voor de huidige toestand van het land, omdat hij door 't volk werd gesteund". Zij vroeg het congres de rede van generaal Soeharto ter harte te nemen, waarin- deze tegen bloedvergieten waarschuwde. De kansen van Soekarno om zijn bewind voort te zetten, wor den na de redevoeringen in de eerste dagen van de bijeenkomst van het volkscongres niet hoog aangeslagen. De meerderheid van de afge vaardigden van de verschillende partijen en uit de onderscheide ne delen van het land heeft aan gedrongen op zijn afzetting. Toch voelt lang niet iedereen er voor, dat het volkscongres zich uitspreekt voor een berechting van de president. Enkele sprekers gaven uiting aan hun sympathie voor de om streden leider door er voor te pleiten, dat het volkscongres zich beperkt tot de bekrachti ging van de overdracht van de uitvoerende macht aan de voor zitter van het kabinetspresi dium, generaal Soeharto. Degene die dit standpunt sterk verdedigde was Bambang Oeto- jo, wiens benoeming tot stafchef van het leger in het begin van de jaren vijftig door het leger werd geboycot. Deze machts strijd werd door het leger ge wonnen, toen president Soekar no tenslotte generaal Nasoetion tot stafchef benoemde. Onder degenen die zij het in bedekte termen een goed woord voor Soekarno deden, be vonden zich leden van de des tijds door hem opgerichte natio nalistische partij P.N.I. Daartegenover spraken afge vaardigden uit West-Java, Atjeh, West-Borneo en Zuid-Borneo zich uit voor niet alleen de af zetting, maar ook de berechting van de president. Na de openbare debatten zal het volkscongres proberen in af zonderlijke commissievergade ringen te komen tot een ge meenschappelijk standpunt. De speciale zitting van het volkscongres van Indonesië, dat zich beraadt over de toekomst van Soekarno, zal de Indonesi sche regering 39,47 miljoen roe- pia (bijna anderhalf miljoen gulden) kosten. Dit is woensdag door een woordvoerder van het congres gezegd. De regering heeft evenwel slechts ingestemd met een uitgave van 30 miljoen roepia. Woensdagmorgen is Indone- sie's „first lady", mevr. Fatma- wati Soekarno, bijna geheel her steld, per Garuda-lijntoestel van Schiphol naar Djakarta vertrok ken. Vorige week dinsdag arri veerde zij uit Londen, waar zij in november van het vorige jaar in een particulier ziekenhuis werd opgenomen om een opera tie te ondergaan in verband met haar te hoge bloeddruk. Militairen verwijderden giste ren een groep militante anti- Soekarnogezinde studenten uit het voorportaal van het gebouw van het volkscongres. De stu dentenwerden over het terrein van het congres naar de straat gedreven, waar zich enkele hon derden demonstranten bij hen voegden, die tegen de president gerichte leuzen riepen. De mili tairen traden gematigd op, over eenkomstig de bedoeling van generaal Soeharto om zoveel mogelijk botsingen te vermij den. Twintig mensen zijn woensdag morgen de vuurdood ontsnapt bij een brand in het tot hotel ver bouwde slot Friedrichshof bij Kronberg in de buurt van Frank fort. 15 van hen zijn door politie en brandweer via ladders gered. De anderen konden zich nog net via de trappen van het vier verdie pingen tellende slot in veiligheid stellen. Zes mensen hebben verwondin gen opgelopen. Twee van hen heb ben rookvergiftiging en zijn in een ziekenhuis opgenomen. Watergebrek bemoeilijkte het werk van de brandweren. Men be sloot tenslotte het water van het zwembad van het hotel te gebrui ken. Boze landbouwers hebben dinsdag de wegen om Dublin ge blokkeerd om de aanvoer van boerderijprodukten te verhinde ren. Zij hadden zich gewapend met puntige stokken om zonodig de banden van vrachtauto's lek te steken. Maandag begonnen on geveer honderdduizend land bouwers een staking, die een be dreiging vormt voor de uitvoer van Ierland. Zij protesteren tegen de hechtenis van zestig beroeps- genoten, die achter slot en gren del zijn gezet, omdat zij weiger den boeten te betalen voor een blokkade van wegen in januari. De boeren ijveren voor een beter inkomen. De stakers patrouille ren langs de grens om te voor komen dat uit het noorden voed sel wordt aangevoerd. Verscheidene vrouwen op leef tijd werden uit het reeds branden- de trappenhuis gered. Aan het snelle ingrijpen van het hotelper soneel was het te danken, dat de kamers zo snel mogelijk ontruimd werden. De 20 hotelgasten, die zich bij het uitbreken van de brand in het hotel bevonden, waren volgens 'n mededeling van de leider van het blusingswerk in hoofdzaak Ameri kanen en Nederlanders. Maandagavond is in Johannes- berg op een bijeenkomst van enkele tientallen Duitsers de „Deutscher Arbeitskreis Volks- treuer Verbande in S.A." opge richt die steun wil werven voor de „nationaal democratische par tij" in West-Duitsland, de recht se groepering welke vorig jaar bij de parlementsverkiezingen in Hessen en Beieren succes boekte. In Westduitse diploma tieke kringen in Johannesburg toonde men zich wat verlegen met dit optreden en ook van an dere Duitse zijde aldaar werd kritiek geleverd op de leider van -de „Arbeitskreis" Rolf Wenzlaff en de hoop uitgespro ken dat de oprichting van deze beweging de goede naam van de ongeveer honderdduizend leden tellende Duitse bevolkingsgroep in Zuid-Afrika geen kwaad zou doen. Wenzlaff, die zegt zes jaar in een communistisch concentratie kamp te hebben doorgebracht, kritiseert het bestaan van „po litieke partijen met toestemming der geallieerden" in Duitsland, de V. N., het uitbrengen van „anti-Duitse films van Angel saksische herkomst" en het ver hinderen van bijeenkomsten van neo-nazi's in Duitsland. Zijn be weging zou de huidige politiek van Zuid-Afrika steunen, aldus zou hij gezegd hebben. Bij haar vertrek van 't vlieg veld antwoordde ze glimlachend, soms zoekend naar Nederlandse woorden, op de vraag hoe ze zich voelde tijdens deze span nende dagen in Indonesië: „Ik voel me altijd dezelfde, ook tij dens de evolutie die Indonesië heeft doorgemaakt". Gevraagd of ze bang was om naar haar land terug te keren, gaf ze als antwoord: „Als mens ben je wel eens bang, maar ik bid altijd tot de goede God, dat geeft vertrou wen". De 40-jarige Fatmawati heeft afgezien van de bedevaart naar Mekka, die ze na de operatie wilde ondernemen. Mijn drie kinderen hebben me geschre ven „Ibou moeder) kom je weer gauw terug als je beter bent". Fatmawati is Soekarno's twee de vrouw. Negen jaar geleden verdween zij uit het openbare leven, toen Soekarno voor de derde maal huwde. Nadien huw de hij nog eens met de jeugdige Japanse Dewi, die dinsdag het leven heeft geschonken aan een dochter. De informateur, prof. dr. Beel, heeft woensdag uitvoerige be sprekingen gevoerd met mr. Biesheuvel, leider van de A. R.- fractle in de Tweede Kamer. De besprekingen waren 'smorgens begonnen en werden 's middags voortgezet. Chinese topfunctionarissen, die tijdens het hoogtepunt van de culturele revolutie van hun post ontheven werden en veelal in het openbaar werden vernederd door de rode gardisten, zijn deze week zonder ruchtbaarheid op hun oude post teruggekeerd. Twee weken geleden werd deze herverschijning ingeleid door een artikel in het theore tisch orgaan van de Chinese communistische partij, „Rode Vlag", waarin werd verklaard dat zelfs zij die fouten hadden be gaan, hun vroegere functie kon den terugkrijgen, als zij aan zelf- krtiek zouden doen. Onder de in eer herstelden zijn, aldus recente muurkranten, Tang Ping-Tsjoe, de voormalige hoofdredacteur van het Volks dagblad, die na aanvaarding van zijn post in januari aan hevige kritiek van de rode wachters werd blootgesteld, en Li Hsoeeh- Feng, die zijn functie als hoofd van het bureau voor noordelijk China van de communistische partij weer heeft aanvaard. Een afdelingshoofd van het ministerie van buitenlandse han del, die een tijdlang op het minis terie thee heeft moeten 'rond brengen en andere handenarbeid heeft moeten verrichten, was deze week ook weer op zijn oude post teruggekeerd. WASHINGTON: James Hof fa (midden), leider van de mach tige Amerikaanse hond van trans portarbeiders, heeft zich dinsdag by de justitiële autoriteiten ge meld om zijn straf te ondergaan waartoe hij in 1964 werd veroor deeld. Hij kreeg toen acht jaar omdat hij tijdens een proces over het aannemen van steekpennin gen getracht had de jury om te kopen. Woensdagmorgen zijn in een hoofdstraat van Athene bij een ontploffing vijf mensen gewond. Eén gewonde, een vrouw, zou er ernstig aan toe zijn. Ondanks al deze maatregelen heeft de officiële pers duidelijk laten blijken, dat de culturele revolutie doorgaat en waarne mers zijn van mening dat de hui dige periode van kalmte in plaats van als beëindiging van de cul turele revolutie gezien moet worden als een nieuwe fase, die mogelijk moet voorkomen dat door het vuur van de revolutie het werk op het platteland' stag neert en teveel functionarissen tegen de lijn van voorzitter Mao worden ingenomen. Radio Kanton heeft woensdag de tegenstanders van Mao ervan beschuldigd te trachten de land- bouwproduktie te saboteren. Het radiostation deelde voorts mee dat veel kaderleden van het leger naar het miltair district Sjaosing zijn gezonden om de landbouwers tot groter prestaties aan te zet ten. Komplotten om de land- bouwoogst te saboteren waren onder andere verijdeld op het eiland Hainan in de Golf van Tonkin, aldus het station. Aanhangers van partijvoorzit ter Mao Tse-Toeng hebben in de oostelijke provincie Honan een overwinning behaald, zo heeft woensdag het provinciale radio station gemeld. De medestanders van Mao zouden, tezamen met 't leger, voorkomen hebben dat anti-Maoisten zich meester maakten van de macht. Aanvankelijk hadden de „klas sevijanden" het provinciale dag blad voor hun streven gebruikt om de bevolking op te zetten, maar zij werden tenslotte versla gen, aldus het radiostation. Zeelui In zeven belangrijke Aus tralische havens hebben woensdag besloten niet aan te monsteren voor een vrachtschip, dat vrijdag met ammunitie uit Sydney naar Vietnam vertrekt. Men verwacht dat het schip nu door de marine zal worden bemand, zoals vorige week met een ander schip voor Vietnam gebeurde. Naar de New York Times weet te melden, gebruikt Noord-Viet- nam een strook van ongeveer 40 km langs zijn grens met China en enkele steden als wijkplaats over dag voor konvooien naar het zui den. Uit luchtverkenningen zou dit zijn gebleken, 's Nachts rijden de konvooien dan verder. De Noord- vietnamezen zouden zo profiteren van de Amerikaanse politiek, dat er geen bombardementen mogen worden uitgevoerd op dichtbe volkte gebieden en op de strooks langs de Chinese grens. Senator Robert Kennedy heeft dinsdag in een televisie-uitzending g-zegd, dat de wereld gunstig over de V. S. zal denken, wanneer blijkt dat Hanoi niet wil onderhandelen, als het bombarderen ophoudt. De wereld ziet dan dat het de schuld van Noord-Vietnam is dat de oor log voortduurt. Wanneer de V. S. zien dat onderhandelingen dan niet tot een eervolle oplossing lei den, „kunnen zij de strijd altijd nog hervatten". Kennedy noemde president Johnson „een man van vrede", maar de democratische partij loopt gevaar verlies te lijden door het voortzetten van de oor log, meent hij. Het dorp Cam Ranh, gelegen bij een van de grootste Amerikaanse bases in Vietnam (300 km ten noordoosten van Saigon), is dins dag voor Amerikaanse troepen tot verboden gebied verklaard. Er zijn namelijk dertig gevallen van pest ontdekt. Onder de betrokkenen be vindt zich een Amerikaan. Overigens is pest sedert lang een endemische ziekte in verschei dene gebieden van Vietnam. In 1966 werden 2649 gevallen van builen- en longpest geregistreerd en in 1965 waren er 4503 gevallen van pest. 82.000 liter stookolie stond woensdagmorgen in brand op het station van Ludwigsfeld bij Mün- chen nadat een goederentrein bij het rangeren tegen een andere goe derentrein was gebotst. Door de botsing raakten drie tankwagons in brand. De chaos werd evenwel nog groter doordat twee wagons met 140 kalveren door het vuur werden aangetast. Slechts 52 van de brullende dieren konden levend naar het slachthuis gebracht wor den. Hoewel minister Veldkamp in de nacht van dinsdag op woensdag nog door zijn waarnemers In de ziekenfondsraad op de hoogte is gesteld van de adviezen die de raad dinsdag heeft opgesteld met betrekking tot richtlijnen voor een tussen de landelijke huisartsenvereniging en de ziekenfondsorganisaties af te sluiten overeenkomsten ten aanzien van de bedragen die de ziekenfondsen hun leden moeten restitueren als de hulsartsen maandag eventueel toch overgaan tot het verrich tingensysteem, wordt een beslissing vën de bewindsman over deze kwestie pas vrijdagmiddag verwacht. De adviezen (ten aanzien waarvan de leden van de ziekenfondsraad een zwijgplicht is opgelegd) moeten namelijk nog op papier worden uitgewerkt en getekend door de voorzitter van de ziekenfondsraad, dr. W. L. P. M. de Kort. Donderdag gaan ze per koerier naar Den Haag. Aangenomen mag worden dat minister Veldkamp deze kwestie vrijdag morgen ter sprake zal brengen tijdens het wekelijkse beraad van de ministerraad en dat hij 's middags zijn beslissing bekend zal maken. Dr. De Kort deelde ons woensdagmorgen mee, dat de door de zieken- fnodsraad met een aanzienlijke meerderheid genomen besluiten „ten deren naar de mogelijkheid van een overeenkomst". Hij meent, dat de kans, dat er alsnog een overeenkomst tussen de artsen en de fondsen tot stand zal komen, is vergroot. Tijdens de vergadering is volgens hem gebleken, dat de verhoudingen aanzienlijk minder scherp zijn komen te liggen dan in eerdere fasen van het conflict en dat beide partijen nu een redelijke kans zien op een uitweg. Zoals bekend hebben de artsen vorige week vrijdag aangekondigd, dat zij maandag 13 maart om acht uur 's ochtends tot het verrichtingen systeem zullen overgaan en de ziekenfondsverzekerden acht gulden in rekening zullen brengen voor een spreekuurconsult en twaalf gulden voor een visite, indien zij voor die datum niet de zekerheid hebben, dat de ziekenfondsorganisaties een door de L. H. V. opgestelde concept overeenkomst in het kader van het abonnementssysteem zullen teke nen. In dat geval moeten de ziekenfondsen een deel van de dokters nota aan hun patiënten terug betalen. Minister Veldkamp zou hiervoor bedragen van respectievelijk vier en zes gulden hebben gesuggereerd. Van verschillende zijden is er de laatste tijd op aangedrongen, de ziekenfondsleden niet de dupe van een conflict te laten worden en voor een verrichtingensysteem door middel van de prijsbeschikking van de minister van economische zaken honoraria vast te stellen die de be dragen van de restituties niet te boven gaan. ZUIDOOSTELIJKE WIND Woensdag passeerde een zwak front ons land. Het veroorzaakte veel bewolking en plaatselijk wat regen, voornamelijk in het zuiden van het land. Ondanks de bewol king liep de temperatuur op tot 12 a 14 graden Celsius. Inmiddels verplaatst een diepe depressie zich van de omgeving van Bretagne in noordoostelijke richting. De depressie veroorzaakt in onze omgeving een matige tot krachtige zuidoostelijke wind. In de aangevoerde lucht komt over het algemeen veel bewolking voor, waaruit tijdelijk regen valt, In het temperatuurverloop komt weinig verandering. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Tjjdelijk regen Over het algemeen veel bewol king met tijdelijk regen. Matige tof krachtige wind tussen oost en zuidoost. Aanhoudend zacht. DONDERDAG 9 MAART v.m. n.m. Breskens 0.57 1.23 Terneuzen 1.33 1.59 Hansweert 2.07 2.33 Walsoorden 2.06 2.32 VRIJDAG 10 MAART v.m. n.m. Breskens 1-34 2.03 Terneuzen 2.10 2.39 Hansweert 2.44 3.13 Walsoorden 2.43 3.12 ZON MAAN op onder op onder Mrt 8 7.12 18.31 6.54 15.18 9 7.10 18.33 7.12 16.32 10 7.07 18.34 7.25 17.45 11 7.05 18.36 7.37 18.55 12 7.03 18.38 7.47 20.05 13 7.01 18.40 7.57 21.14 14 .6.58 18.41 8.07 22.25 15 6.56 18.43 8.19 23.37 16 6.54 18.45 8.35

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 1