Overbesteding kost de ziekenfondsen miljoenen guldens spaarveilig: Postspaarbank Het geheim van de blauwe trein Minister Veldkamp de vraagt Vlotte omschakeling op decimale stelsel in Australië advies p Gemiddelde levensduur Taakverdeling Eigen risico Restitutie AUTO TEGEN LICHTMAST 4 zwaar gewonden. De ertstanker „Verolme" tot zinken gebracht Jongen van moord op twee neefjes verdacht Drie doden bij brand in een bejaardentehuis Grondwettelijke waarborgen in Venezuela geschorst i Spaar bij dePöstspaarbank- de veilige manier van sparen. Uw spaarbankboekje staat op naam: zonder uw handteke ning kan niemand aan uw geld komen. Uw spaargeld is veilig, zelfs bij diefstal of verlies van het boekje. Meer dan 2200 vestigingen in Nederland staan voor u klaar: het post kantoor is altijd in de buurt. Bij de Postspaarbank kunt u de voor u meest geschikte spaarvorm kiezen met een rente variërend van 3,48% tot 5%. En heeft u een girorekening? zelfs thuis sparen. Kies de veilige ma- sparen! Dan kunt nier van Winkeldief op heterdaad betrapt ECHTPAAR VERDRONKEN Uit brandkast van garage 80.000 gestolen WERKLOOSHEID IN DUITSLAND OPNIEUW GROTER GEWORDEN Nelson Eddy overleden Woensdag 8 maart 1967 DE VRIJE ZEEUW Pagina 5 „In het kader van de bestaande ziekenfondsvergoeding waarin be houdens de controle geen enkele stimulerende factor voor een zui nig beheer is ingebouwd, is sprake Van een overconsumptie die vele miljoenen kost". Tot deze conclusie komt de arts dr. H. Festen, gedelegeerde van de federatie van door verzekerden en medewerkers bestuurde zieken fondsen, in een beschouwing in „De Ziekenfondsgids" van de V.M.Z. Hij baseert zijn stelling op de enorme verschillen in de financiële uitkomsten van het werk van in dividuele huisartsen en specialis ten die onder vergelijkbare om standigheden werken, verschillen die geconstateerd kunnen worden op het gebied van het voorschrij ven van geneesmiddelen in de ver wijzingspercentages en in de fre quentie en duur van ziekenhuisop nemingen. Het ziekenfondsbudget per ver zekerde per jaar is sinds 1948 met ruim 600 procent gestegen. De kosten bedroegen volgens de laat ste ramingen in 1966 191,89 per verzekerde tegen 27,20 in 1948. De sterkste stijging vertoont de post ziekenhuisverpleging (met 1267 pet tot f 76,43), gevolgd door de specialistische hulp (met 718 pet tot 27,89), de farmaceutische hulp 525 procent), de post „overige verstrekkingen" 438 procent) en de huisartsenhulp 315 procent tot 19,67), terwijl de administratie- en de beheers kosten per verzekerde met 184 procent stegen. Dat de kosten van de zieken fondsen sterker zijn gestegen dan de lonen, is een gevolg van de uit breiding van de behandelingsmoge lijkheden, die niet alleen de genees kundige verzorging veel duurder hebben gemaakt, maar waaraan het bovendien te danken is dat de levensduur tot de ongekende hoog te van 74 jaar is gestegen. Indien de kosten van de ziekenfondsver zekering niet boven de loontrend zouden mogen stijgen, aldus dr. Festen, zouden de verstrekkingen achter moeten blijven bij de voort durende en sterke uitbreiding van de medische mogelijkheden. Volgens dr. Festen wordt de omvang van de consumptie het meest beïnvloed door de wijze van voorschrijven door de behandelen de artsen. In dit verband vraagt hij zich af, of men het aan iedere specialist kan overlaten, naar eigen opvattingen en inzichten te han delen, ook wanneer blijkt dat men te maken heeft met uitzonderlijke zienswijzen waarvan de toepassing gepaard gaat met hoge kosten. Uiteraard zal men de persoonlijke verantwoordelijkheid van de arts voor zijn patient moeten eerbiedi gen, aldus dr. Festen, maar het is een vraag of men daarbij zo ver moet gaan dat opvattingen, die sterk afwijzen van de gangbare mening in de kring der beroepsge noten, zonder meer worden geac cepteerd. Een mogelijkheid om de geneeskundige consumptie te be ïnvloeden ziet dr. Festen in het regelend optreden bij het scheppen van voorzieningen (plannen en taakverdeling) en in het opstellen van normen voor onderzoek en be handeling. Als men daarin niet slaagt, zo zegt hij, blijft er weinig anders over dan het invoeren van een eigen risico, dat waarschijnlijk tot een vermindering van de medische consumptie zal leiden. Het onaantrekkelijke daarvan is echter, dat de patient die ondes kundig is, zich dan in feite gaat mengen in beslissingen waaruit de behandeling resulteert. Een moei lijkheid voorts, dat lage eigen beta lingen weinig zin hebben, terwijl bedragen van betekenis door de on gewenste inspraak van de patient gemakkelijk gevaren oproepen. MINISTER KLOMPE MAAKTE EERSTE ZWEEFVLUCHT Minister dr. M. A. M. Klompé heeft haar eerste zweefvlucht gemaakt. Van Ypenburg vloog zij mee in een tiueezits les-toestel naar het Malieveld. Dit ter ge legenheid van het 60-jarig be staan van de K.N.V.L. Een van de belangrijkste over wegingen om het stelsel van ver strekkingen in natura in stand te houden, ondanks alle moeilijk heden die daarmee gepaard gaan, is gelegen in het feit dat alleen met dit stelsel een all-risk verzekering uitvoerbaar is. Als men tot het invoeren van bijbeta lingen moet overgaan, dient men zich volgens dr. Festen ernstig af te vragen of het niet beter is, tot een restitutiestelsel te komen (de patient betaalt de arts het volle bedrag en krijgt een deel terug van het fonds). In dat geval zouden de betrokken groepen medewerkers (artsen, apothekers e.d.) echter wel eens tot de conclusie kunnen ko men, dat het sluiten van overeen komsten met de ziekenfondsen geen zin meer heeft. Volgens dr. Festen is dat een ernstig zaak, omdat bij het ontbreken van over eenkomsten geen tarieven meer worden vastgesteld en geen er kenning van inrichtingen meer mogelijk zal zijn op de manier waarop dat nu gebeurt. Daardoor verliest men de mogelijkheid tot het vaststellen van de omvang van een redelijke curatieve verzorging. Dr. Festen komt tot de slotsom, dat boven het invoeren van eigen betalingen de voorkeur moet wor den gegeven aan een ernstige po ging om samen met de medewer kers een einde te maken aan de be staande overconsumptie. De minister van sociale zaken en volksgezondheid, dr. G. M. J. Veldkamp, heeft na overleg met de voorzitter van de ziekenfondsraad, dr. W. de Kort, mede namens de staatssecretaris van sociale zaken en volksgezondheid dr. A. J. H. Bartels, de ziekenfondsraad ge vraagd advies uit te brengen over de bedragen, die ziekenfondsen vanaf 13 maart a.s. aan zieken fondspatiënten voor huisartsen hulp eventueel zouden mogen uit betalen. Voorts heeft de minister de zie kenfondsraad gevraagd advies uit te brengen over de door hem als nog af te kondigen richtlijnen, wel ke bij het sluiten van honorerings overeenkomsten in acht genomen moeten worden. Op de Haarlemmerweg onder Halfweg is zondagochtend vroeg een uit de richting Amsterdam komende personenauto tegen een lichtmast aan de rechterzijde van de weg gereden. De bestuur der, de 22-jarige stuurman J. J. W. uit Naarden, de 20-jarige win kelbediende A. A. B. W. en de 22-jarige tweelingzusjes S. E L G., alle drie uit Amsterdam, werden ernstig gewond naar zie kenhuizen in Haarlem en Am sterdam gebracht. Na het passeren van een brug is de auto met grote snelheid een bocht ingereden waarbij de be stuurder waarschijnlijk de macht over het stuur is kwijt geraakt en tegen de lichtmast reed die krom stond na de botsing. De auto werd zwaar beschadigd. De ertstanker „Jacob Verolme" (26.796 dwt) is ondergegaan. De tanker is op 12 mijl ten zuidwes ten van Taozo (Grand Canaria) tot zinken gebracht met behulp van blokjes trotyl, die op meer dan tien plaatsen op de nog boven water stekende kiel waren aange bracht. De springploeg drie mannen van Van der Tak's ber- gingsbdrijf en de bemanning van de zeesleper „Zwarte Zee zagen hoe het schip kort voor de onder gang nog doormidden brak. De trotylexplosies vormden het slotstuk van een weken durend overleg tussen verzekeraars, re ders en L. Smit en Co, wiens „Zwarte Zee" kort na de explosie op 22 januari vastmaakte aan het met de kiel boven drijvende schip, eigendom van Verolme's Neder landse ertstankermaatschappij. Verzekeraars kwamen tot de slotsom dat berging en reparatie duurder zouden zijn dan het bedrag v/aarvoor de ertstanker is ver zekerd. De ondergang van de „Jacob Verolme" werd bijgewoond door Spaanse havenautoriteiten, die ver gunning moesten geven om de ertstanker naar de zeebodem te laten verdwijnen. Verdacht van moord op twee 14- jarige neefjes s maandag in Roek- ford in de Amerikaanse staat Illi nois een zeventienjarige jongeman aangehouden. De vermoorde jongens, Ronald Johnson en Wayne Mullendore, waren vorige week bij een muur in een park badend in hun bloed ge vonden. De politie verondersteld dat de jongens met hun gezicht tegen de muur waren gezet al vorens zij waren doodgeschoten. Drie ouden van dagen zijn giste ren omgekomen bij een brand in een bejaardentehuis in Worms (F-ljnland-Palts). Door snel ingrij pen van de brandweer kon een ramp worden voorkomen. 120 bejaarden konden slechts via brandladders worden gered. President Leoni van Vene zuela heeft naar aanleiding van de moord op dr. Julio Iribarren Borges, een broer van de Vene zolaanse minister van buiten landse zaken, de grondwettelijke waarborgen gedeeltelijk ge schorst, waardoor o.a. de arres tatiebevoegdheid is uitgebreid. De minister van binnenlandse zaken, Elandro Mora, veroor deelde zaterdagavond in een toe spraak voor radio en televisie het wat hij noemde „gewapende avonturisme, geïnspireerd en ge voed door het totalitaire bewind op Cuba". De politie had naar hij zei al een aantal extremis tische leiders in hechtenis geno men. De autoriteiten in het ge hele land hadden opdracht ge kregen alle politieke figuren te laten oppakken, die verdacht werden van „misdadig extremis me". De regering zou bij het parlement wetsvoorstellen in dienen die een krachtiger on derdrukking van het terrorisme mogelijk zouden maken. Nog maar drie dagen geleden waren de grondwettelijke waar borgen weer volledig van kracht verklaard na een afneming van de terroristische activiteit. Ter gelegenheid van de eerste verjaardag van de omschakeling op het decimale geldstelsel in Australië, heeft de Australische minister van financiën, William McMahon meegedeeld dat de Australische regering de datum waarop de omschakeling op het nieuwe stelsel moet zijn voltooid, nu heeft vastgesteld op 1 augus tus a.s. Aanvankelijk zou de vol ledige invoering van de Austra lische dollar (ƒ4,05) in plaats van het pond sterling pas een half jaar later zijn gerealiseerd, De minister deelde mee dat de om bouw van de betreffende appara tuur reeds voor 75 procent vol tooid en dat reeds meer dan drie kwart van de financiële trasnac- ties in dollars wordt uitgedrukt. Meer dan een miljard nieuwe munten werden gesalgen, terwijl ruim 600 miljoen oude munten werden ingenomen. Er zijn reeds DOOR AGATHA CHRISTIE 52) Zij vonden commissaris Caux en de rechter van instructie bij elkaar. Een paar woorden van Poirot ter inleiding en toen werd mademoiselle Mirelle uitgeno digd haar verhaal te doen. Ze deed dat ongeveer in dezelfde woorden als tegenover Poirot en Knighton. „Mag ik u nog vragen, made moiselle", sprak tenslotte de rechter, „wat u bewoog uw enga gement te Londen op te zeggen en naar Nice te komen?" „Ik wilde bij de man zijn die ik liefheb", zei ze. „Is dat zo on natuurlijk?" Nu deed Poirot nog een vraag: „Was het dus op verlangen van de heer Kettering dat u hem naar Nice vergezelde?" Mirelle scheen niet zo gemak kelijk een antwoord te vinden op deze vraag. Ze aarzelde klaarblij kelijk eer ze zeide: „In dergelijke dingen ben ik gewoon mijn eigen zin te doen, monsieur". Alle drie de mannen waren van oordeel dat het antwoord geen antwoord was, maar ze zeiden niets. „Wanneer was u er voor het I eerst van overtuigd, dat madame Kettering dood was?" vroeg Car- rège. „Zoals ik u reeds gezegd heb, zag ik Derek Kettering uit het compartiment van zijn vrouw komen. Op zijn gezicht lag toen een uitdrukking o, een uit drukking van schrik en angst. Toen ik later hoorde dat madame Kettering dood was toen de trein Lyon verliet, toen toen wist ik!" „En toch bent u niet naar de politie gegaan, mademoiselle?" „Moest ik mijn minnaar verra den?" vroeg Mirelle. „Dat kunt u van een vrouw niet verlangen. Maar nu is het heel wat anders. Hij heeft me bedrogen. Moet ik mij dat zomaar laten welgeval len?" „Juist, juist", zei de rechter kalmerend. „En nu wilt u wel even zien of het proces-verbaal van wat u gezegd hebt, juist is, en tekenen". Mirelle las het document niet eens door. „Zeker, zeker", zei ze, „het is juist. Heeft u me nog lan ger nodig?" „Op het ogenblik niet, made moiselle". „En Derek wordt gearres teerd?" „Direct, mademoiselle". Mirelle lachte wreed en trok 250 miljoen nieuwe bankbiljet ten verspreid ter vervanging van het oude papiergeld, dat vrijwel geheel uit de circulatie is ver dwenen. De .totale kosten voor de Australische overheid zullen nog geen 50 miljoen Australische dol lar bedragen, 25 miljoen Austra lische dollar minder dan waarop men rekende. De invoering van de dollar heeft vrijwel geen in vloed op de prijsindex voor de consument gehad en de bevol king blijkt bijzonder ingenomen met de vereenvoudigde bereke ningen tengevolge van het deci male stelsel. haar mantel om zich heen. I de juwelen gedaan heeft?" Dat had hij kunnen bedenken commissaris. zei de vóór hij me beledigde", riep zij uit. „Er is nog een kleinigheid" Poirot kuchte verontschuldigend „die ik u zou willen vragen. Waarom denkt u dat mevrouw Kettering door was toen de trein Lyon verliet?" Mirelle keek verbaasd. „Maar ze was dood". „Hoe komt u daarbij?" „Ik heb het horen zeggen. Iedereen beweert dat". „O", zei Poirot, „ik wist niet dat iemand anders dan de auto riteiten dat wist". Mirelle scheen niet geheel op haar gemak. „Men hoort erover praten", zei ze onbestemd. „Iemand heeft het me gezegd, ik weet niet meer wie". Toen ze naar de deur wilde gaan, hield de klank van Poirots stem haar opnieuw tegen. „En kunt u me iets vertellen omtrent de juwelen? „Welke juwelen?" „De robijnen van Katharina de Grote. Daar u zoveel hoort, hebt u daarvoor misschien ook iets horèn zeggen". „Ik weet niets van de robijnen", zei Mirelle scherp. Ze ging de deur uit, die ze met een klap achter zich toetrok. „Wat een furie!" zei de rechter van instructie. „Maar diablement chic! En ik geloof dat ze de waar heid spreekt!" „Er is waarheid in hetgeen ze zegt", zei Poirot. „We hebben de getuigenis van miss Grey die Kettering eveneens het compar timent van zijn vrouw heeft zien binnengaan." „Maar wat denkt u dat hij met Ik heb mijn eigen idee over de juwelen. Zegt u me eens, mes sieurs: wat weet u van een man die de Markies wordt genoemd?" „Minder dan we wel zouden willen. Hij werkt achter de scher men. Hij heeft ondergeschikten die het vuile werk voor hem doen. Maar hij is zelf van goede familie. Daarvan zijn we zeker. Hij komt niet uit misdadigers- kringen voort." „Een Fransman?" „J - ja. Tenminste, dat denken we. Maar zeker weten we het niet. Hij heeft gewerkt in Frank rijk, Engeland en Amerika. Een serie berovingen in Zwitserland in de vorige herfst wordt ook op zijn rekening geschreven. In ieder geval is hij een grand seig neur, die even goed Frans als Engels spreekt. Zijn afkomst is een mysterie". Poirot knikte en maakte zich gereed om te vertrekken. „Kunt u ons niet iets meer ver tellen, monsieur Poirot?" drong de commissaris aan. „Op het ogenblik niet", zei Poi rot, „maar misschien wacht mij in mijn hotel wel nieuws. Au re- voir, messieurs, als ik iets be langrijks heb zal ik het u on middellijk laten weten". Hij liep met een ernstig gezicht naar zijn hotel. In zijn afwezig heid was er een telegram geko men. Het was een lang telegram en hij las het tweemaal over, eer hij het in zijn zak stak. Boven wachtte Georges zijn meester. „Heb je mademoiselle Papo- poulos opgebeld?" vroeg Poirot. (Wordt vervolgd.) KATER LIEP 700 KM - NAAR HUIS Een kater van zeven jaar uit Aken, die in het begin van het jaar een nieuw te huis in Flensburg had ge kregen, heeft op eigen kracht de 700 km terug naar zijn oude huis afge legd. Midden februari was hij in Flensburg verdwe nen. In het weekeinde meldde hij zich weer in Aken. De Haagse politie heeft de 47- jarige Rotterdamse kantoorbe diende A. M. aangehouden, nadat dëze op heterdaad was betrapt bij het stelen van een jasje in een zaak in sportartikelen in Den Haag. Een huiszoeking in de woning van de man in Rotterdam gaf aanleiding tot het vermoeden, dat hij zich, sinds medio 1965, op grote schaal aan winkeldiefstal len o.a. Den Haag, Voorburg, Rotterdam, Schiedam, Amster dam, Haarlem, Deventer en Maastricht heeft schuldig ge maakt. In zijn woning werden goederen aangetroffen tot een waarde van tussen 15 a 20 dui zend gulden. Daartoe behoorden o.m. boeken, koffers, fototoestel len, filmmateriaal, bandrecor ders, schrijfmachines, een klari net, diverse klokken, waaronder antieke, tafelaanstekers, gouden ringen en grammofoonplaten. Het verhoor van d man, die voort soortgelijke feiten al eer- Het echtpaar G. H, v. d. M.K., resp. 25 en 22 jaar uit Roelof- arendsveen, is zondagavond door verdrinking om het leven geko men. Hun auto vloog op de We- teringweg (gem. Haarlemmer meer) uit de bocht en kwam in de ringvaart terecht. Toen de heer en mevr. Van der M. uit öe auto werden gehaald, bleken zij reeds te zijn overleden. Uit de brandkast in een der kantoorruimten van een garage en autoverkoopbedrijf in de Van Marumstraat in de Watergraafs meer in Amsterdam is zaterdag nacht een bedrag van circa 80.000 gulden gestolen. De onbekenden die zich volgens de politie heb ben laten insluiten, hebben de brandkast op vakkundige wijze opengesneden. Zij hebben geen gebruik gemaakt van snijappa- ratuur uit de garage, maar deze vermoedelijk in hun auto bij zich gehad. Waarschijnlijk zijn de in brekers via een nooduitgang ver dwenen. In februari is de werkloosheid in West-Duitsland opnieuw toe genomen. eHt aantal werklozen steeg van 612.000 tot 673.600, waarvan 543.000 mannen en 139.400 vrouwen. Eind februari 1966 bedroeg het aantal werklo zen in West-Duitsland slechts 225.800. Vorige maand is het werkloosheidspercentage geste gen tot 3,1. De voormalige zanger en film ster Nelson Eddy is maandag te Miami Beach in Florida overle den. Hij was 65 jaar. Zondagavond was hij op het toneel van een plaatselijke nacht club getroffen door een lichte hersenbloeding. Aanvankelijk liet zijn toestand zich niet ernstig aanzien. Hij is vooral bekend geworden door zjjn optreden met Jeanette MacDonald in een achttal ope rettefilms, waaronder „Rose", „Girl of the golden west", „Nau- thgty Marietta", „May-time" en ..I married an angel". De laatste jaren trad Nelson Eddy voorna melijk op in nachtclubs en thea ters. Jeanette MacDonald overleed der met de politie in aanraking i ïn januari van het vorige jaar. Zij is geweest, wordt voortgezet. I was 57 jaar. i

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 5