EERSTE „NIEUW TERNEUZEN"- EXPOSITIE (E.N.T.E. '67) WORDT ATTRACTIEVE TENTOONSTELLING Zeelands actie voor Italiaans Grosseto Kanaal van de linkerschelde-oever bij Antwerpen naar Baalhoek „Veeg teken" LEDEN VAN PROVINCIALE STATEN INFORMEERDEN NAAR EEN VASTE OEVERVERBINDING.... Renniésfi DE RAMP IN HET WEESHUIS VAN TANINGES Elfjarige jongen uit Utrecht stal portemonnees aan de lopende band Begrip f)E VR 11E ZEEUV* Pagina 3 VOORJAARSBEURS BOUW+VERWARMING AANVOER VAN RUWE WOL VIA VLISSINGEN Brand in Brusselse maleis voor schone kunsten Linkse partijen in Frankrijk werken samen Twee man na aanvaring vermist; één zwaar gewond Agenda PRINS CLAUS KWAM NIET... UTRECHT Nog Bbeursdagen Voordelige reis- en entree-biljetten op de N.S.-stations verkrijgbaar. Geopend: dagelijks van 9-17 uur, behalve zondag. WOENSDAG DONDERDAG VRIJDAG ZATERDAG MAANDAG DINSDAG De middenstandstentoonstelling die op initiatief van de leden van „Nieuw Temeuzen" van 19 tot en met 27 mei a.s. wordt gehouden in een grote tent nabij de Invalsweg, belooft een attractieve en modern opgezette tentoonstelling te wor den. Dit bleek uit de mededelingen die maandagavond de voorzitter van „Nieuw Terneuzen", de heer J. den Toonder, deed voor degenen die ruimte hebben gehuurd en nog enkele belangstellenden. Zoals reeds bekend wordt de tentoonstelling gehouden op een ruimte van 1500 m2 terwijl daar naast nog ongeveer 500 m2 ruimte ls voor het amusementsgedeelte. Zowel de tentoonstelling als „het amusement" beloven iets bijzon ders te worden. Dagelijks zal de tentoonstelling van 14 tot 18 uur en van 19 tot 22 uur opengesteld zijn. Voor wat de tentoonstelling betreft, gaan de poorten om 22 uur dicht, maar dan begint het amusementsgedeelte. Anders dan anders De organisatoren hebben er naar gestreefd dit keer op het gebied van het amusement eens iets an ders te brengen. Het ligt in de be doeling iedere avond een Terneu- zense vereniging uit te nodigen (liefst met zoveel mogelijk sup porters) die door middel van een quiz in het strijdperk zal treden tegen een vereniging uit één van de plaatsen uit de omtrek. Dit pro gramma-onderdeel is zo goed als gerealiseerd. Dat behoeft ook nie mand te verwonderen, want er zijn aantrekkelijke prijzen aan ver bonden. Iedere avond komt er na tuurlijk een winnende ploeg uit het strijdperk, die alvast een aardig sommetje mee naar huis zal ne men. Maar ook de verliezer gaat niet met lege handen weg. De uit eindelijke winnaar ontvangt maar liefst duizend gulden. toonstelling zal een loterij worden gehouden, waarmee ten minste 25,te verdienen valt. De opzet van de tentoonstelling is anders dan men normaal ver wachten kan. Het bestuur van „Nieuw Terneuzen" heeft door een andere opstelling van de stands de tentoonstelling een geheel andere sfeer willen geven. Ongetwijfeld zullen de deelnemers hun stands volgens moderne principes inrich ten, zodat de duizenden bezoekers echt „iets geheel anders" te zien zullen krijgen. Opluistering De „amusementscommissie" (er ls ook een reclame- en een ont vangstcommissie) heeft een aan tal bekende quizmasters kunnen engageren. Op vrijdag 19 en zater dag 20 mei zal de bekende Nand Baert („Wie van de drie") de quiz leiden met muzikale opluistering door het orkest van Ray Jacky met de zangeres Jenny Durand. Op maandag en dinsdag 22 en 23 mei zal de van de B.R.T. bekende quizleider optreden. Op beide avonden is het de beurt aan Frans Bonne en zijn orkest om met de zanger Roger Filippe de avond mu zikaal op te luisteren. Cees de Lange heeft de leiding over de quiz op woensdag en don derdag 24 en 25 mei en verleent het orkest II Murena met de zan geres Martine zijn medewerking. De laatste avonden, vrijdag en zaterdag 26 en 27 mei komt Dick Paschier (N.C.R.V.). Extra reclame De standhouders, die maandag avond ook op de hoogte werden gesteld van de plaats die zij zullen innemen, zullen aan hun klanten tevoren reductiebonnen verstrek ken. Deze zijn geldig op de toe gangsprijzen ('s avonds 2,kin deren tot 12 jaar half geld). De toe gangsprijs voor 's middags zal 1,- bedragen. Bovendien zullen in geheel Zeeuws-Vlaanderen 28.000 recla meboekjes worden verspreid. Ieder boekje is genummerd en op de ten- VLISS1NGEN: De aanvoer van ruwe wol uit Australië en Nieuwr Zeeland naar Europa zal voor taan plaatsvinden via de haven van Vlissingen. Het besluit daar toe vindt zijn oorzaak in het lage liggeld en de lage lossingskosten en ook de gunstige ligging ten op zichte van het achterland. De aanvoer vond eerst plaats via Antwerpen en Genua. Inbraak in gemeentehuis van 's-Gravenzande Maandagnacht hebben onbe kende daders zonder iets te for ceren, zich toegang verschaft tot het gemeentehuis van 's-Graven zande. Bij onderzoek bleek dat er vijftien- of zestienduizend gul den wordt vermist. De politie stelt een onderzoek in. Van de daders ontbreekt elk spoor. De aktie „Een koe voor Gros seto", die in Zeeland gevoerd wordt voor het door de laatste watersnood getroffen landbouw gebied Grosseto in Italië, heeft al meer dan ƒ75.000 opgebracht. In dit bedrag zijn inbegrepen de ƒ20.000, die de Zeeuwse gedepu teerde staten aan de provinciale staten hebben voorgesteld voor deze aktie beschikbaar te stellen. Zoals gemeld wordt deze aktie op initiatief van diverse serviceclubs en de Zeeuwse Landbouwmaat- schappij speciaal in Zeeland ge voerd om iets terug te kunnen doen voor Italië, dat zoveel voor Zeeland heeft gedaan na de fe- bruariramp van 1953. 2000 bezoekers moesten de zaal ontruimen De 2000 bezoekers van een volksconcert in het paleis voor schone kunsten te Brussel hebben maandagavond overhaast de zaal moeten ontruimen, nadat brand was uitgebroken. De brand in een kelderopslagplaats van gordijnen en meubilair vulde in korte tijd de zaal geheel met rook, maar de concertbezoekers konden snel 't gebouw verlaten en er deden zich geen ongelukken voor. De brandweer slaagde erin de brand, die vermoedelijk te wijten is aan kortsluiting, tot die ene kelderruimte te beperken en in een uur tijds te blussen. Later werd vernomen, dat de brand die slechts lichte schade aanrichtte toch nog een tra gisch gevolg had. De concierge van het paleis van schone kuns ten kreeg op het ogenblik dat de brand werd ontdekt, een hart aanval van schrik en is korte tijd later in een ziekenhuis overle den. Samenwerking tussen de Noordzeehavens is goed, al was het alleen maar om nodeloze in- vpsteringen en uitzichtloze con- currentiemaatregelen tegen te gaan, zo zei gisteren de heer F. Osterrieth, erevoorzitter van de kamer van koophandel van Ant werpen. Hij sprak in Rotterdam ter gelegenheid van de 164ste verjaardag van de Rotterdamse kamer van koophandel en fabrie ken. De heer Osterrieth meende dat men argwanend moet staan tegenover elke integratie van de zeehavennota vanuit de E. E. G. De initiatieven moeten niet wor den genomen door technocraten, die los staan van de realiteit der zeehavens en weer steun moeten zoeken bij andere technici van de centrale regeringen, die de af stand tussen de hoofdstad en de zeehaven niet altijd hebben over brugd, aldus de erevoorzitter van de Antwerpse kamer. Hij zei dat de tijd rijp is voor een gezamen lijke aanpak van zekere proble- mij door mannen uit het vak „in wie wij vertrouwen hebben en die wij bevoegd achten". Die aanpak zou ook kunnen betreffen de ontwikkeling van nieuwe havencentra door Rotter dam en Antwerpen gezamenlijk, aldus de heer Osterrieth, die ver der zei dat Antwerpen met ge- 1 Bij de a.s. zondag te houden tweede verkiezingsronde in Frank rijk zal per district slechts één linkse kandidaat gesteld worden. De leiders van de Franse commu nistische partij en de federatie van links, waarin socialisten en radi calen zijn verenigd, hebben maan dagavond na lang beraad hiertoe besloten. Kandidaat wordt de man die zondag j.l. de meeste stemmen heeft gekregen. In vijftien distric ten wordt hiervan afgeweken. De lijst met namen zal pas later deze week bekend worden. noegen had vernomen, dat van Nederlandse zijde begrip wordt getoond voor de Belgische plan nen voor een kanaal van de lin- ker-Scheldeoever bij Antwerpen naar Baalhoek, een dorpje aan de oever van de Westerschelde ten oosten van Terneuzen. Dit bewijst dat de economische uitvoering van bepaalde werken steeds min der aan kunstmatige staatsgren zen is gebonden, aldus de Bel gische zakenman. Het Belgische plan voor dit nieuwe kanaal is de vorige week door de Belgische minister van openbare werken in het parlement aangekondigd. Hij zei toen ook dat spoedig technische besprekingen zullen beginnen. In zijn rede besteedde de heer Osterrieth ook aandacht aan de technische ontwikkeling in de ha- I vens. Hij noemde het treffend dat de meeste van de nieuwe technieken, zoals roll-on/roll- off-vervoer en containers uit Amerika komen. „Een veeg te ken", aldus de Belgische ere voorzitter. „Hebben wij het in ventief vermogen verloren of zijn de oudere tradities te sterk geweest?" De evolutie die zich nu VAN MOORD VERDACHTE BELG AANGEHOUDEN De gemeentepolitie van Maas tricht heeft gisteren de uit Bel gië afkomstige W. gearresteerd. Hij wordt verdacht van mede plichtigheid aan moord op een boerin in Reves nabij Gosselies in zuid-België. W. is voor de of ficier van justitie geleid. Nader is gebleken dat W. niet alleen wordt verdacht van een roofoverval waarbij de 67-jarige weduwe H. Wery te Reves het leven verloor, maar ook van een roofoverval op een groentehan delaar in Verviers en een in braak te Exneux. België zal een verzoek tot uit levering doen. OVERSTROMING IN SYDNEY Honderden woningen, winkels en fabrieken in Sydney zijn ten dele ondergelopen doordat ri viertjes buiten hun oevers tra den als gevolg van sinds zondag durende stortregens. aftekent, is zijns inziens sterker dan alle traditionalismen. Wellicht zullen alleen grote en met de tijd meegaande onderne mingen opgewassen zijn om de uiterste consequenties van een nieuwe arbeidsstruktuur te weerstaan. Dinsdagmorgen omstreeks tien uur is op het Hollandsch Diep ter hoogte van Klundert een motor- vlet van de rijkswaterstaat, direc tie benedenrivieren te Dordrecht, overvaren door een duweenheid van de Franse rederij Gaston Hel ling, geduwd door de boot „Gaston Henri". De uit drie man bestaande be manning van de vlet was bezig metingen te verrichten. De vlet „Penta" genaamd, sloeg om. Twee van de drie opvarenden raakten te water en worden tot nu toe ver mist, Voor hun leven wordt ge vreesd. De derde man werd zwaar gewond. Hij werd aan boord van een der duwschepen opgenomen. Slachtoffers in Nederlands gezin in Luxemburg Een 18-jarige Nederlandse student is maandagavond te Bertrange (Luxemburg) om het leven gekomen en zijn moeder en zuster ernstig gewond door het ontploffen van een fles butagas in hun woning. De vader van het slachtoffer, wiens naam volgens de gegevens van het Belgische persbureau A. Haarsman is, is leraar aan de Europese school in Luxemburg. Door de ontploffing zijn nog vier mensen gewond, die op dat ogenblik met een auto het huis passeerden. Dodelijk ongeval Dinsdagavond rond half vijf werd op een kruispunt in het stadsdeel Stratum te Eindhoven de zestigjarige gehuwde W. J. Rensen op zijn bromfiets aan gereden door een autobus uit Maasbracht. De man werd zo zwaar gewond, dat hij twee uur later in het Sint-Josephzieken- huis is overleden. Vrijdag 10 maart komen de pro vinciale staten van Zeeland in openbare vergadering bijeen voor de afwerking van een lijvige agen da. Een der vragen die de leden van de financiële commissie aan G. S. hebben gesteld, willen we onze lezers curiositeitshalve niet ont- onthouden. De vraagt luidt: Hebben gedeputeerde staten reeds enig inzicht in de exploitatie kosten van een vaste verbinding over de Westerschelde Antwoord van gedeputeerde sta ten: Wij hebben nog geen inzicht in (ADVERTENTIE) Brandend maógzuür? helpen direkt! de exploitatiekosten van een vaste verbinding over de Westerschelde. Zolang zelfs omtrent het bedrag van de investeringen niets vast staat, is een exploitatie-opzet niet te maken. Om de gedachten te be palen zij opgemerkt, dat wegens rente en afschrijving jaarlijks re kening gehouden dient te worden met 8 a 10 van de investerings kosten. Het lijkt ook niet in de eerste plaats een taak voor de pro vincie een dergelijke opzet te ma ken. HEDEN: TerneuzenLuxor-Theater, 8 uur „De stem van het water" VRIJDAG 10 MAART Terneuzen: Gebouw „De Scha kel", 7.30 uur: Ontspannings avond P.J.G., Afd. Hoek/Ter- neuzen. De overlevenden van het wees huis van Taninges in de Franse Alpen, dat maandag door brand is verwoest zijn voor een appèl bij eengebracht op het plein van het stadhuis. Er deden zich hartver scheurende taferelen voor. Moe ders vielen flauw bij het vernemen van de dood van hun kind of kin deren. In het tehuis waren niet alleen wezen ondergebracht maar ook kinderen die om sociale rede nen gescheiden leefden van hun ouders. De overlevenden zullen in andere inrichtingen in de streek worden ondergebracht. Velen ver keren in een zenuwcrisis. Volgens de jongste gegevens zijn achttien kinderen omgekomen en 33 gewond. De brand is ontstaan in de zie kenzaal. Alle zieke kinderen kon den worden gered. Het vuur breid de zich zo snel uit dat de meeste slachtoffers in hun slaap zijn ge stikt. Van de overlevenden vlucht ten velen in hun nachtkleding over dbevroren velden. Een meisje sprong met Jiaar tweejarig zusje de armen uit het raam. Beiden overleefden de val. Het afgebrande tot weeshuis verbouwde klooster uit de dertien de eeuw was opgetrokken uit hout en steen. Plannen om het door een nieuw gebouw te vervangen wa ren al goedgekeurd. Hier worden de kinderen die aan de brand ontsnapten op het stad huis van Taninges geteld. „Nagenoeg" onbreekbaar porcelein en Ajax-pet op voorjaarsbeurs „Nagenoeg" onbreekbaar is het uit Japan geïmporteerde porcelein dat in een van de stands op de internationale voorjaarsbeurs in Utrecht te zien is. De exposant is niet bereid, bij wijze van demon stratie een paar dekschalen tegen de'stenen muur te gooien. Wel ga randeert hij, dat het porcelein niet knapt, ook al wordt het zo uit de ijskast op het openvuur gezet, en dat het iedere val op een niet al te harde vloer zal overleven. Dit Japanse serviesgoed is nog maar enkele dagen in Nederland en dus onbekend hier. Maar in de Amerikaanse warenhuizen schijnt het enorm veel furore te maken. De Amerikanen krijgen er van de fabrikant twee jaar garantie op, de Nederlandse importeur onder handelt nog over eenzelfde service voor zijn afnemers. Dank zij de voor porcelein zeer ongewone eigenschappen van het, volgens een „geheim procédé" gemaakte serviesgoed, kan de maaltijd in de zelfde schalen worden gekookt als waarin zij wordt opgediend. Als extra voordeeltje vermeldt de Ja panse fabrikant, dat zijn kopjes en borden rustig in een elektrische afwasmachine mogen worden ge stopt. Een totaal andere noviteit, die ook in de Vredenburggebouwen te vinden is, is de „Ajax-pet" Overstromingen op Soembawa Bij onlangs voorgekomen over stromingen op het Indonesische eiland Soembawa zijn acht per sonen en 100 stuks vee verdron ken, aldus het Indonesische pers bureau Antara De Utrechtse politie heeft een 11-jarige scholier uit Utrecht aangehouden, die later bekend heeft zich aan tal van diefstal len te hebben schuldig gemaakt. Ruim een uur voor zijn aanhou ding ontvreemdde hij nog uit een kleedlokaal in de Utrechtse schouwburg een portemonnaie met 450 gulden. Maandagmorgen deden de 17- jarige Corry Smélten uit De Bilt en de 18-jarige Janny van Zalinge uit Utrecht bij de poli tie aangifte van de vermissing van hun portemonnaies. De bei de meisjes zijn werkzaam in een winkel in Utrecht. Volgens de meisjes werden zij zaterdagmid dag bestolen. In de ene porte monnaie zat een gouden ring, waarin een briljant was gevat en 30 gulden en in de andere zat eveneens een gouden ring en vijf gulden. De Utrechtse politie kon de scholier maandagmiddag aan houden op grond van het ver spreide signalement. Toen men hem in de ouderlijke woning fouilleerde, bleek hij in het be zit te zijn van vier bankbiljetten van honderd gulden en één van 25 gulden. Na ondervraagd te zijn bekende hij zaterdagmiddag de twee portemonnaies te heb ben gestolen. Na deze geslaagde diefstal maakte hij een van de buitgemaakte portemonnaies leeg en gooide deze weg. De rest van de buit verstopte hjj achter een regenpijp op het Domplein. De politie vond later de buit op deze plek terug. Tijdens de ondervraging maan dagmiddag bekende de scholier, dat hij kort tevoren een porte monnaie had gestolen in de Utrechtse schouwburg. Deze bleek het eigendom te zijn van de 34-jarige Belgische actrice M. H. Gevers van de toneel groep Arena, die maandagmor gen een kindervoorstelling gaf. Na deze diefstal nam de jeugdi ge dief nog een toneelrevolver en twee doosjes kruitpatronen mee naar huis. Onderweg ver stopte hij zijn buit, die later door de politie kon worden te ruggevonden. Alle gestolen goe deren van het afgelopen week end heeft de Utrechtse politie in veiligheid kunnen brengen, uitgezonderd een bedrag van vijf gulden, dat de scholier ge bruikte om patates frites te ko pen. De scholier is reeds eerder met de politie in aanraking geweest. In december van het vorig jaar nam hij elf portemonnaies uit Utrechtse ziekenhuizen weg. Wanneer men hem dan vroeg wat hij hier zocht, antwoordde hij laconiek, dat hij verdwaald was. De jongen heeft ook on langs een brand veroorzaakt in de St. Aloysiuskerk in Utrecht, waar een schade werd veroor zaakt van 2000 gulden. De 11-jarige scholier is in ver zekerde bewaring gesteld. „Ik wil in Utrecht wel eens zien wat ik ik thuis niet zie", zei een oud dametje uit Barneveld vast beraden nadat ze enkele uren te vergeefs bij de ingang van de voor jaarsbeurs had staan wachten om maandag een blik te kunnen wer pen op prins Claus. Een suppoost kon er haar maar met moeite van overtuigen, dat ze prins Claus beslist niet te zien zou krijgen, aangezien hij pas heden morgen in Utrecht de eerste steen zal leggen voor de nieuwe jaar beurshal. De bejaarde bezoekster bleek toen bereid, „genoegen te nemen" met minister Witte die zie je ook niet iedere dag in Bar neveld maar helaas, die bleek inmiddels na zijn rondgang over de beurs alweer naar de residen tie te zijn vertrokken.......

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 3