Historische zitting van het Indonesische volkscongres ii Na prof. Zijlstra dr. Beel informateur Grote patriot Machtige Hoffa ondergaat zijn straf asii-SosktrB!)- kiogintj RADIO GE X0CK geopend Soekarno was niet aanwezig jaar bewusteloos Vietcong-aanval op kamp Garroll Grote schoonmaak in Reking HET WEER Onlusten in Indiase staat Radjastan Soeharto wenst geen proces tegen Soekarno WOENSDAG 8 MAART 1967 23e Jaargang No. 6890 lp 5 UITBREIDING SOEKARNO'S GEZIN De tiende maal Grote brand BRAND IN GLASFABRIEK f 250.000 schade Woning stort in te Rio de Janeiro BABYVOEDING VOOR ZUID-VIETNAM Het laatste nieuws Meer dan honderd gewonden bij treinongeluk in Boston Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Frank. bij abonnement: TERNEUZEN Abonnementsprijs ƒ8.per kwartaal; per maand ƒ2,70: per week 62 ct. Losse nrs 13 ct Directeur-Hoofdredacteur: I. van de Sande Redactie, en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 - 2073 Gironummer: 38150 Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie 2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" feeén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 nr. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Indonesie's „sterke man", ge neraal Soeharto, heeft dinsdag het volkscongres gevraagd pre sident Soekarno niet te vernede ren en hem een proces wegens zijn rol tijdens de staatsgreep van 1965 te besparen. Hij drong erop aan Soekarno's toekomst iri handen te leggen van de regering. Het huidige conflict, aldus de generaal, gaat niet alleen tussen de president en het congres, maar heeft zijn weerslag op het sociale erf po litieke leven van de gemeen schap en de strijdkrachten. Hij waarschuwde dat .niet alle groe peringen van de gemeenschap een rationele en onverzoenlijke houding jegens Soekarno aan nemen, ook al zijn de aanhan gers van de „nieuwe orde" het erover eens dat de president heeft gefaald. Als redenen voor de „nog steeds begrijpelijke" ir rationele houding van de Soe- karnogezinden noemde Soehar to de patriottische strijd van de president tegen het kolonialis me, zijn formulering van de staatsideologie „pantjasila", zijn rol bij de afkondiging van de onafhankelijkheid en het feit dat hij de eerste president van het land was. Soeharto verklaarde dat de Soekarnogezinden, die ook in de strijdkrachten voorkomen, ho pen dat het congres een grote patriot als Soekarno niet onrede lijk zal behandelen. Hij voegde hieraan de waarschuwing toe, dat een nieuw conflict zich zeker tot de strijdkrachten zou uit breiden. Generaal Soeharto verzocht het congres de hoogste wet gevende instantie van het land hem te bevestigen in zijn po- James Hoffa, leider van de machtige Amerikaanse bond van transportarbeiders, heeft zich dinsdag bij de justitiële autori teiten gemeld om zijn straf te ondergaan, waartoe hij in 1964 werd veroordeeld. Hij kreeg toen acht jaar omdat hij tijdens een proces over het aannemen van steekpenningen tot een bedrag van een miljoen dollar had ge tracht de jury om te kopen. Toen de 54-jarige vakbonds leider het politiebureau in de buurt van zijn luxueuze villa bin nenging, riep hij de verslaggevers toe: „Pas op dat ge uw grond wettelijke rechten niet verliest. Als de regering dit Hoffa aan kan doen, dan kan het iedereen ge beuren". In de gevangenis, waar hij bij goed gedrag niet langer dan twee jaar hoeft te zitten, zal hij zijn salaris als vakbondslei der, ongeveer 350.000 gulden per jaar, doorbetaald krijgen. De knapste advocaten zijn sinds 1S64 bezig geweest Hoffa buiten de gevangenis te houden. Het hof van beroep wees maandag een verzoek om revisie van de hand. GENERAAL SOEHARTO SPREEKT TOT 'T VOLKSCONGRES sitie van feitelijke president, in afwachting van de algemene verkiezingen van volgend jaar. Hij sprak de hoop uit dat het congres niet alleen de bestaan de conflicten uit de weg zal rui men, maar tevens de veiligheid en orde zal bevorderen, alsmede de pogingen- van de regering om het iand economische voorspoed te brengen. Soeharto stelde nog, dat Soe karno niet als een van de aan stichters of leiders van de staats greep kan worden aangemerkt, omdat hij niet precies wist wan neer de coup zou worden uitge voerd. Hij verweet de president echter te veel vertrouwen te hebben gehad in de communis tische partij. Soekarno was er voorts niet in geslaagd de com munistische partij tot 'n trouw aanhanger van de „pantjasila" te maken. geen besluit nemen over een eventueel proces. Het is de re gering die het hierin voor het zeggen heeft. De twee kopstuk ken van het machtige zes leden tellende kabinetspresidium, ge neraal Soeharto en minister van buitenlandse zaken Adam Ma- lik, verschillen als gemeld van mening over de wijze' waarop tegen Soekarno moet worden opgetreden. Terwijl Soeharto er in de eerste plaats op uit is nieu we conflicten te vermijden, vindt Malik dat geen uitzondering voor Soekarno mag worden ge maakt, wanneer men het recht wil laten gelden. Fahmi Idris, waarschuwde dat zijn mensen bij het congresge bouw aanwezig zouden zijn. Een woordvoerder van het garni zoen van Djakarta sprak berich ten tegen, volgens welke een groot aantal studenten door het leger was bewapend. Hü gaf echter wel toe dat ongeveer drie duizend studenten een militaire opleiding hadden gekregen om orde en veiligheid te helpen handhaven. Daags vóór de opening van de zitting hadden 25.000 mensen tijdens een betoging in Djakarta geëist dat Soekarno wordt be recht, nadat hij officieel als staatshoofd zal zijn afgezet. De betogers, vertegenwoordi gers van anti-communistische actiefronten uit de hoofdstad en verscheidene provincies, hadden zich verzameld in een park van de Indonesische universiteit, na dat de militaire autoriteiten geen toestemming hadden gegeven voor een bijeenkomst op een openbaar plein. De organisatoren hebben ge dreigd de straatbetogingen te zullen hervatten, wanneer het volkscongres zich niet houdt a-n de aanbevelingen van het parle ment, dat afzetting en berech ting van de president heeft ge- eist. De leider van een door stu denten gevormd „strijdkorps", Militairen hebben dinsdag eeo studentengebouw in Djakarta be zet om een bijeenkomst te verhin deren. De ingangen werden afge zet, vrachtwagens met tegen Soe karno agerende jeugd werden teruggestuurd. Door de straten van de stad reden auto's en jeeps met jongeren die riepen: „Congres, zet Soekarno af". De garnizoenscommandant van n-i-arta h""ft bekendgemaakt dat ongeveer 30.000 militairen, mari niers, leden van de luchtmacht en politiemannen de veiligheid in de Indonesische hoofdstad moeten verzekeren. (ADVERTENTIE) TERNEUZEN Noordstraat 102 Tel. 01150-3128 Hoge politie-officieren applau disseerden langdurig toen gene raal Soeharto melding maakte van de verdiensten van Soekar no. Ongeveer tweehonderd poli tiefunctionarissen waren voor de openingszitting van het con gres uitgenodigd. Kreten als „hang Soekarno' en „ontsla Soe karno" weerklonken echter steeds, wanneer Soeharto de pre sident noemde in verband met de mislukte staatsgreep. Deze uitroepen waren afkomstig van militante anti-communistische studenten, van wie er honderden in de zaal zaten. NaSoetion, Soeharto en Sjai- choe, de voorzitter van het par lement, waren om ongeveer half tien de vergaderzaal in 't zwaar bewaakte congresgebouw -jij Djakarta's voorstad Kèbajoran binnengestapt. Op het podium nam generaal Soeharto rechts van de congresleiders plaats, Sjalchoe aan de andere kant. De bijeenkomst begon, met een ge bed waarin de vice-voorzitter van het congres Osa Maliki voor ging. Van de 651 congresleden, voor het merendeel ook leden van het parlement, waren er bij de ope ning 539 aanwezig. Verder be vonden zich in de zaal minis ters, leden van het diplomatieke korps en journalisten, die uit vele delen van de wereld naar Djakarta zijn gekomen om de debatten te volgen. De meeste politieke kringen in Indonesië achten het zeker dat zaterdag, wanneer de bijeen komst van het volkscongres ein digt, de vroegere nationale held niet langer president is. Hoewel it congres bevoegd is om de president af te zetten, kan het De derde echtgenote van presi dent Soekarno, Ratna Sari Dewi, heeft dinsdag het leven geschon ken aan een meisje. Moeder en dochter maken het goed, zo, heeft een lid van het personeel van me vrouw Soekarno in Tokio gezegd. Het kind weegt ruim zeven pond en zal Karkati Sari worden ge noemd hetgeen „kern van een ster" betekent. Mevrouw Soekarno is 27 jaar. Zij huwde met president Soekarno toen zij 19 jaar was, gaf haar Ja panse nationaliteit op en werd mo hammedaanse en Indonesische. Zij kwam in november in Tokio aan, waar zij ook een woning heel t om om de geboorte van haar eer ste kind af te wachten. De derde echtgenote van presi dent Soekarno, Ratna Sara Dewi. In het Sint Josephziekenhuis te Eindhoven is het vierjarige meis je A. S. overleden, dat daar ander half jaar geleden in bewusteloze toestand was opgenomen en sinds dien niet meer bij kennis is ge weest. Het kind was in september 1965 bij het spelen in een vijvertje achter ee. woning aan Sesalius- laa;i geraakt en daaruit bewuste loos opgehaald. Vermoedelijk is door gebrek aan zuurstof een de fect in de hersentjes ontstaan. De minister van staat, dr. L. J. M. Beel heeft maandagavond in het kader van de kabinetsformatie een onderhoud op paleis Soestdijk gehad met koningin Juliana. Eer der op de dag had de koningin de fractievoorzitters Schmelzer van (K.V.P.), Toxopeus (V.V.D.), Bies heuvel (A.R.P.), Beerriink (C.H.U.) ontvangen. In Haagse politieke kringen werd aangenomen, dat de vier fractie voorzitters de vorstin geen eens luidend advies hadden uitgebracht, reden waarom het advies van dr. Beel werd ingewonnen. Na afloop van het onderhoud I werd door het kabinet der konin gin het volgende meegedeeld: „H. M. de koningin heeft de minis ter van staat, dr. L. J. M. Beel ver zocht na te gaan op welke wijze, rekening houdend met het rapport van de informateur prof. dr. J. Zïjl- stra, de vorming van een kabinet kan worden bespoedigd. Dr. Beel heeft toegezegd zijn advies op korte termijn te zullen uitbrengen, na zich terzake te hebben georiën teerd. Het is niet voor het eerst in de na-oorlogse parlementaire periode, dat dr. Beel, die minister van staat en tevens vice-president is van de raad van state, nauw be trokken wordt bij een kabinetsfor matie. Zijn arbeid leidde in 1946 tot de vorming van het kabinet-Beel. In Dinsdagochtend heeft de viet- cong een artilleriebasis enige kilo meters ten zuiden van de gedemi litariseerde zone met mortiervuur beschoten. Vier Amerikaanse ma riniers werden gedood en elf ge wond. De 175-mm kanonnen lie pen geen schade op. Er vielen 185 82-mm-granaten op de basis, kamp Carroll genaamd. In Saigon heeft maandag een grote brand gewoed die zeshon derd hutten in de as heeft gelegd. Er zouden duizenden daklozen zijn. De betrokken wijk, Ly Nhon, be staat uit bamboe-hutten. Direct in grijpen van Zuidvietnamese en Een uitslaande brand heeft, dinsdagmiddag een opslagloods van de verenigde glasfabrieken te Schiedam geheel in de as ge legd. 500 ton verpakkingskarton, dat in de loods was opgeslagen, is verloren gegaan. De schade wordt geraamd op 250.000. De verenigde glasfabrieken zijn tegen brand verzekerd. Niemand werd gewond. De brand brak omstreeks half één uit. De Schiedamse brand weer die na telefoontjes van om wonenden en van een portier van het bedrijf reeds enkele minuten later was uitgerukt, bestreed sa men met de bedrijfsbrandweer het vuur met vijftien stralen. Een aantal kratten met flessen, die dichtbij de loods stonden, kon voor vernietiging worden behoed. Om 13.40 uur had men de brand onder controle. De nablussing nam nog enkele uren in beslag. Op het moment dat de brand uitbrak, waren er geen mensen in de loods. De opslagloods was op getrokken uit. staal en had een eternieten dak. Hij stond midden op het fabrieksterrein en had een lengte van 40 m en een breedte van 30 m. De oorzaak van de brand is vermoedelijk een weggeworpen sigarettepeukje. De directie deelt mee, dat het produktieproces noch het afle veringsschema vertraging zal ondervinden. In het oude centrum van Rio de Janeiro is dinsdag een gebouw van twee verdiepingen ingestort. Vol gens de eerste berichten bevonden zich ongeveer 30 personen in het gebouw ten tijde van het ongeluk. Amerikaanse brandweer kon niet voorkomen dat alles in vlammen opging. Het Nederlandsche Roode Kruis heeft 2140 kartons (6500 kilo) babyvoeding per m.s. „Sinda" naar Saigon verscheept. De zending heeft een waarde van 10.000. In de Chinese hoofdstad is een grote schoonmaak begonnen. Voor het eerst sinds bijna acht maanden worden de huizen, de muren, de ramen, telegraafpalen, bomen en straten ontdaan van miljoenen muurkranten, plakkaten en leuzen van de rode garde. Deze schoonmaak is een van de duidelijkste tekenen, dat de cultu rele revolutie „op een laag pitje" gehouden moet worden. Onlangs werd officieel opgeroe pen de openbare vervoe. antidelen niet meer met leuzen te beschil deren of te beplakken. Er werd op gewezen, dat met alleen de bus chauffeurs nauwelijks meer door de ruiten konden zien maar ook dat het opnieuw spuiten van de 1948 werd hij benoemd tot forma teur en in 1952 was hij informa-" teur. In 1958 vormde hij 'n „romp kabinet" en in 1959 werd dr. Beel opnieuw belast met een opdracht tot informatie, tot tweemaal toe. In 1963 was dr. Beel andermaal betrokken bij een kabinetsforma tie en onder zijn leiding als Infor mateur kwam in dat jaar het „ak koord van Wassenaar" tot stand. Het vorig jaar, op 4 november 1966, trad dr. Beel opnieuw op als informateur. Het is thans de tien de maal, dat dr. Beel bij een (in) formatie wordt betrokken, zij het dan ook als adviseur. In de ver strekte communique's wordt geen gewag gemaakt van de woorden formateur en/of informateur; hoe wel duidelijk is, dat hij thans het zelfde type werk verricht als het geen een informateur doet. Na de gesprekken met de fractie leiders zal dr. Beel vandaag de hem door de fractieleiders ver strekte adviezen bestuderen, zo is dinsdagavond meegedeeld. Dr. Beel wilde noch bevestigen noch ontkennen dat hij in het kader van zijn informatie-arbeid op korte termijn andere personen zal ontmoeten. De mogelijkheid daar toe is opengelaten. Een trein 'van de luchtspoor- weg in de Amerikaanse stad Boston is dinsdag op een station achterop een stilstaande trein gereden. Meer dan honderd pas- sp"iers liepen verwondingen op. die echter niet van ernstige aard waren. Slechts enkele men sen moesten de nacht in een ziekenhuis doorbrengen. Het ongeluk deed zich in het spitsuur voor tijdens een hevige sneeuwstorm, waardoor de trein ondanks krachtig remmen door gleed op de rails. Beide treinen waren vol omdat veel mensen in verband met de sneeuwstorm hun auto hadden thuisgelaten. Pekingse bussen handen vol geld zou kosten. De „plakkaatoojlog" is overigens nog wel toegestaan, zij het op gedisciplineerde wijze, doordat bepaalde plaatsen zijn aangewezen voor dit doel. PLAATSELIJK REGEN Dinsdag kwam in de nacht en vroege ochtend veel mist voor, die later overging in laaghan gende bewolking. Deze wist zich gedurende de gehele dag te hand haven. Alleen in het oosten van het land was het zonnig, zodat daar de temperatuur tot om streeks 12 graden kon oplopen terwijl elders 7 tot 9 graden ge meten werd. Een depressie was medegedeeld door het K. N. M. I., geldig tot hedenavond. Zuidelijke wind Over het algemeeen veel bewol king met plaatselijk regen, maar later op de dag mogelijk enkele opklaringen, voornamelijk in het westen van het land. Matige, langs de kust tijdelijk krachtige wind tussen zuidoost en zuidwest. Dezelfde of iets hoge- re temperaturen. De politie van de Indiase staat Radjastan heeft dinsdag bij poli tieke onlusten 49 arrestaties ver richt. In drie dagen tijds zijn nu 328 personen in hechtenis genomen en hebben 40 politiemannen verwon dingen opgelopen in de relletjes, die voortspruiten uit protest van de oppositiepartijen tegen het ver zoek van de gouverneur van de staat aan de congrespartij om een regering te vormen. Bij de algemene verkiezingen bleef de congrespartij de grootste politieke groepering in Radjastan, maar verloor de absolute meerder heid. De oppositiepartijen voeren aan dat zij samen met de partij lozen een meerderheidsregering kunnen vormen. dinsdagavond ten westen van Schotland aangekomen en trekt verder in noordoostelijke rich ting. Het bijbehorende koufront zal ons woensdag in de loop. van de dag bereiken. Dit gaat ge-, paard met veel bewolking, waar- uit plaatselijk regen zal vallen. Later zijn, voornamelijk in het zuidwesten van het land, enkele opklaringen mogelijk. De wind zal tot matig, langs de kust tij delijk tot krachtig toenemen uit richtingen tussen zuidoost en zuidwest. De temperaturen zul len dezelfde zijn als dinsdag of iets hoger. WOENSDAG 8 MAART v.m. n.m. Breskens 0.09 0.38 Terneuzen 0.45 1.14 Hansweert 1.19 1.4S Walsoorden 1.18 1.47 DONDERDAG 9 MAART v.m. n.m. Breskens 0.57 1.23 Terneuzen 1.33 1.59 Hansweert 2.07 2.33 Walsoorden 2.06 2.32 ZON MAAN op onder op onder Mrt 8 7.12 18.31 6.54 15.18 9 7.10 18.33 7.12 16.32 10 7.07 18.34 7.25 17.45 11 7.05 18.36 7.37 18.55 12 7.03 18.38 7.47 20.05 13 7.01 18.40 7.57 21.14 14 6.58 18.41 8.07 22.25 15 6.56 18.43 8.19 23.37 16 6.54 18.45 8.35 """"V"-""

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 1