Het geheim van de blauwe trein Belgische Kamer keuri speciale bevoegdheden voor regering goed goed gezien BURGERLIJKE STAND Loop der bevolking Omar Dhani wil geen gratie vragen SPAANSE PROTESTANTEN TELEURGESTELD OVER WET GODSDIENSTVRIJHEID Maandag/dinsdag 6/7 maart 1967 Twee Westduitse admiraals zouden N.P.D.-lid zijn Conferentie over N.P.D. Opiumvondst in Hongkong Precies, ik rook nu L6X25. Sinds ik die een tijd geleden heb ontdekt, koop ik niet anders meer. Hier,steekook eens op en overtuig jezelf! Een lekkere sigaret, die niet duur is en waar je overal mee voorde dag kunt komen. DE VRIJE ZEEUV» Pagina 5 ÏERNEUZEN Geboren! 22 febr, Erik, z. van Jozias do Koeijer en Johanna Dieleman, won. te Axel, Johan- naatr. 4; Cornelia, d. van Pieter J. Wisse en Elizabeth P. Verha- ge, Pelmolengang 6; Jacob Adri- aan, z. van Jacob A. van de Vre de en Pieternella N. Huissen, won. te Kruiningen, Rijksweg la. 24 febr. Pieter Cornelis, z. van Cornelis van Liere en Neel- tje Klaassen, Esdoornlaan 11. 25 febr. Anne-Marie, d. van Hu- bregt J. de Jonge, en Sheila Tu dor, won. te Axel, Zeéstr. 6a; Mattanja Francy Marleen, d. van Francois Stoffijn en Magdalena E. Moens, Erasmusstr. 39; Cor nelia Maria, d. van Urbanus A. van den Berg en Maria A. Ver- duijn, Eikenstr. 48. 26 febr. In geborg Elizabeth Franciscus, d. van Willy C. van Limmen en Johanna Lutaert, won. te Phi lippine, Poststr. 1. 27 febr. Ma ria Suzanna, d. van Krijn Flo- russen en Maria S. van Driel, Rozenstr. 190; Marianne Franci- na Eenè, d. van Constantinus M. Colpaart en Wilhelmina S. F. Hamelink, Bellamystr. 39 a/b. 28 febr. Anastasia Vivianne, d. van Jan de Feijter en Rosa C. Pauwels, won. te Axel, Zuidsin gel 20; Carmen Elisabeth, d. van Harold Prins en Helenie Alica- ris, Eikenstr. 60. Huwelijksaangiften; 24 febr. Selestein F. J. A. Vandervinnen, 22'j., jm., won. te Philippine en Jantje Sutterland, 18 j., jd. 27 febr. Henk L. C. Segers, 23 j., jm., won. te Philippine en Jean- nette L. J, Wouters, 24 j„ jd. Huwelijksvoltrekkinigen: 28 febr. Jacob J. M. Berkheij, 23 j., jm., won. te Overslag en Maria M. S. van Zetten, 17 j., jd. 2 maart. Francois L. van Es, 21 j., jm. en Helena de Haan 17 j., jd. Overleden: 22 febr. Frans J. van de Wege, 59 j., echtg. van M. J. Oppenneer. 25 febr. Jan W. Lensen, 84 j., echtg. van C. E. de Bruijne; Catharina dgn Hamer, 72 j., ongeh., won. te Axel. 26 febr. Alma M. Coppie- ters, 85 j., geh. gew. met C. Fer- ntónt, won. te Axel; Levinus Jan sen, 79 j., geh. gew., won. te Axel 27 febr. Gerard A. van der Straaten, 82 j., echtg. van F. A. Verkaik; Alwine L. A. Coene, 56 j., echtg. van H. P. Hughes; Pieternella M. Buijze, 2 j. 28 febr. Johanna A. van der Hooft, 80 j., echtg. van Jan Dieleman. 1 maart: Catharina W. de Does, 68 j., echtg. van A. van Rijn, won. te 's-Gravenhage; Suzanna C. Scheele, 77 j., geh. gew., won- te Zaamslag. TERNEUZEN In de week van 23 febr. tot en met 2 maart hebben zich in deze gemeente gevestigd: W. A. Poleij, Chopinlaan 8, van Yerseke; M. A. Basting, van Steenbergenlaan. 25a, van Re- tranchement,; C. P. J. van der Klaauw, Salonwagen bij T.S.M., van Amsterdam; C. Wissel, Ro zenstr. 104, van Middelburg; G. A. Kombrink, de Jongestr. 3, van Middelburg; P. J. RoeteHeme- laar, Eikenstr. 19, van Vogel waarde; E. H. M. Verbraeken, Chopinlaan 22, van Hulst; D. W. Mullins, Beethovenhof 22, van Houtson (U.S.A.). In dezelfde periode is vertrok ken: M. M. S. Berkheijvan etten, Visartstr. 19, naar Axel. Volgens het Oostduitse pers bureau zijn twee admiraals van de Bundesmarine lid van de ex treem-rechtse nationaal demo cratische partij (N.P.D.). Het zijn, aldus A.D.N., schout bij-nacht Albrecht Obermaier, op het ogenblik de tweede in rang in de Westduitse marine, en de voormalige opperbevelhebber van de Bundesmarine, admiraal Heinrich Gerlach. Schout-bij-nacht Obermaier wordt volgens A.D.N. beschouwd als- de toekomstige opvolger van de huidige marinebevelhebber, admiraal Adolf Zenker. ZOMERZEGELS Den Haag: Op 11 april zal de PTT weer een serie zomerzegels uit geven. Deze bijzondere frankeer zegels met toeslag zijn ontwor pen door Auke de Vries uit Den Haag. Twee gezinnen dakloos door brand In Almelo zijn zaterdagmorgen twee gezinnen door brand dak loos geworden. Zij bewoonden een bovenhuis boven een winkel aan de Grotestraat. De brand is door onbekende oorzaak begon nen in de badkamer van een der woningen. Hoewel de brandweer spoedig verscheen, kon zij niet verhinderen dat de woningen uitbrandden. De voormalige stafchef van de Indonesische luchtmacht generaal Omar Dhani, heeft geweigerd bij president Soekarno om gratie te verzoeken en is bereid om voor het executiepeloton te verschijnen, zo is zaterdag door radio-Djakar ta verklaard. Dhani werd eind december vorig jaar ter dood veroordeeld wegens zijn aandeel in de mislukte com munistische staatsgreep van okto ber 1965, maar heeft volgens het radiostation gebruik weten te ma ken van d ehem toegestane termijn van een maand om gratie te vra gen. Dhani zou bereid zijn de ver antwoordelijkheid voor zijn fouten dragen, zo werd gemeld. Vrijdag eiste de aanklager bij het buitengewoon militair tribu naal de doodstraf tegen generaal Maryland staat huwelijken tussen blanken en kleurlingen toe Het huis van afgevaardigden van de Amerikaanse staat Ma ryland heeft vrijdag met 97 tegen 25 stemmen een 306 jaar oude wet nietig verklaard, die huwelijken tussen blanken en negers verbood. De wet was eerder door de staatssenaat met 37 tegen 5 stemmen verworpen. De oor spronkelijke wet, uit 1661, had alleen betrekking op huwelijken tussen blanken en negers maar in 1935 werd het bij amende ment ook aan leden van het Ma- leise ras verboden met 'n blan ke of een neger te trouwen. Soepardjo, voormalig opperbevel hebber in Borneo, en beschuldigd het brein achter de mislukte com munistische staatsgreep te zijn ge- 'weest. De protestanten in Spanje zijn ernstig teleurgesteld over de wijzigingen, die op het laatste moment door de regering zijn aangebracht in de ontwerptekst van de nieuwe wet op de gods dienstvrijheid. Naar hun voor naamste woordvoerder, dr. José Cordona, zaterdag meedeelde vormen deze veranderingen in het op 24 februari door generaal Franco en diens kabinet goedge keurde ontwerp „een grote desil lusie". Na die kabinetsbijeen komst had de minister van voor lichting, Dribarne, gezegd dat er geen belangrijke veranderingen waren aangebracht, maar uit de nu pas bekend geworden gewij zigde tekst blijkt volgens dr. Cor dona dat dit wel degelijk het ge val was, met name ten aanzien I van het recht der protestahten op DOOR AGATHA CHRISTIE 51. „Dat is interessant", zei Poi- rot. „Mr Van Aldin was woest. Hij gaf mij op wat ik haar moest ant woorden. Ik was het echter niet met hem eens. Het leek mij logisch en waarschijnlijk dat die Mirelle ons belangrijke inlichtingen zou kunnen geven. Wij weten dat ze in de blauwe trein zat en ze kan iets gezien of gehoord hebben dat voor ons van het grootste belang kan zijn. Bent u het niet met me eens, mr. Poirot?" „Natuurlijk", zei Poirot. „Mon sieur Van Aldin heeft zich, als ik het zo mag uitdrukken, ontzettend dom gedragen". „Ik ben blij dat u het met me eens is", zei de secretaris. „EnW; voelde zo sterk, dat het dom was wat mr. Van Aldin deed dat ik naar beneden ging en met haar sprak. Ik verzachtte de boodschap een beetje. Eigenlijk bracht ik die on juist over. Ik zei dat mijnheer Van Aldin het te druk had om haar te ontvangen, maar dat ze alles wat ze te zeggen had aan mij kon ver- tellen. Daartoe kon ze echter niet besluiten en ze ging weg zonder verder iets uit te laten. Maar ik heb sterk de indruk, mr. Poirot, dat die vrouw iets weet". „Dat is zeer belangrijk", zei Poi rot. „Weet u waar zij logeert?" „Ja". Knighton noemde de naam van het hotel. „Goed", sprak Poirot. „We zul len er dadelijk heen gaan. We moe ten handelen ondanks de heer Van Aldin. Ik zal haar zeggen dat mon sieur Van Aldin u heeft gemach tigd namens hem te handelen en u moet u wel wachten dat tegen te spreken". Knighton keek enigszins weife lend, doch dit scheen Poirot niet te zien. De danseres ontving hen dade lijk op haar kamers. Poirot nam de leiding. „Made moiselle", zei hij, zeer diep bui gend, „wij komen in opdracht van monsieur Van Aldin". ,Zo, maar waarom komt hij zelf niet?" „Hij is niet wel", sprak Poirot, „maar hij heeft mij, evenals zijn secretaris, majoor Knighton, ge machtigd namens hem te hande len. Tenzij mademoiselle liever een dag of veertien wil wachten na tuurlijk". Poirot was er zeker van dat voor een vrouw als Mirelle het woord „wachten" niet bestond. „Goed, dan zal ik spreken", riep ze uit. „Ik heb geduld gehad. Maar wat is het resultaat geweest? Dat ik beledigd ben! Ja beledigd! Denkt hij dat hij Mirelle zo kan behan delen? Dat hij haar kan wegwer pen als een oude handschoen? Ik heb me nog nooit door een man laten wegwerpen; ik ben het altijd die hèn wegwerpt". Ze liep trillend van woede door de kamer. Een tafeltje dat haar in de weg stond nam ze op en smeet het tegen de muur stuk. „Zo zal ik met hem doen", schreeuwde ze, „en zó!" Een vaas met lelies werd nu het slachtoffer van haar woede. „Ah, dat is schitterend", riep Poirot met fonkelende ogen. „Me vrouw heeft temperament, dat kan men wel zien!" „Ik ben artieste", antwoordde Mirelle. „Iedere artiest heeft tem perament". Plotseling kwam ze op Poirot af. „Hij wil met dat Engelse meisje trouwen, nietwaar?" Poirot kuchte. „On m'a dit", mompelde hij, ,dat hij haar harts tochtelijk aanbidt". Mirelle kwam nog dichter bij hem staan'. „Hij heeft zijn vrouw vermoord", gilde ze.' „Daar nu weet u het. Hij vertelde me van te voren dat hij het van plan was. Hij zat in de klem en dat vond hij de gemak kelijkste uitweg". „U zegt dat Derek Kettering zijn vrouw vermoordde?" „Ja, ja, ja, dat zei ik toch?" „De politie dient dat te weten". „Ik zag hem die nacht uit haar coupé komen". „Wanneer?" vroeg Poirot scherp. „Juist voordat de trein Lyon be reikte". „Durft u daarop een eed te doen, mademoiselle?" Het was nu een heel andere Poi rot die sprak, scherp en beslist. „Ja". „U beseft dat dit een heel ern stige zaak is, mademoiselle?" „Zeker doe ik dat". „Dan mogen we geen tijd verlie zen. U wilt wel onmiddellijk met ons meegaan naar de rechter van instructie?" „Heel goed", sprak Mirelle, „ik zal mijn mantel halen". Ze was spoedig terug, gehuld in een zandkleurige fluwelen mantel, afgezet met luipaardbont. Haar ogen stonden woedend en vastbe raden. (Wordt vervolgd.) 1 verbreiding van hun geloof. In het wetsontwerp, dat nog door de cortes (het parlement) moet worden goedgekeurd, stond eerst dat tot godsdienstvrijheid behoort „het recht van indivi- duelen en religieuze gemeen schappen op verkondiging van hun geloof in woord en geschrift", binnen de grenzen der wet. Deze tekst is nu afgezwakt tot: „Het recht van individuen en bij de wet erkende confessionele groe peringen, dat zij niet belemmerd worden in de prediking van hun geloof in woord of geschrift". Dr. Cordona had er ook be zwaar tegen dat volgens de ge wijzigde tekst de godsdienstvrij heid in Spanje volledig onder toezicht komt van het ministerie van justitie, terwijl oorspronke lijk een interministeriële com missie hierover zou waken. De Westduitse nationaal demo cratische partij heeft het toppunt van zijn ontwikkeling bereikt. Het aantal adhesiebetuigingen door ontevredenen is verminderd en deze bron is kennelijk opge droogd. Tot deze konklusie zijn de mi nisters van binnenlandse zaken van de Westduitse Laender ge komen op een conferentie in Bonn, speciaal gewijd aan de N. P.D. en de vraag of deze partij verboden moet worden. Wat be treft een verbod was de voorzit ter van de conferentie, de mi nister van binnenlandse zaken Walter Krause, van mening dat dit slechts het laatste middel in de strijd tegen de extreem rechtse partij mag zijn. Bondskanselier Kurt Georg Kiesinger heeft in een vraagge sprek met het in München ver schijnende weekblad „Neue Re vue" verklaard dat de tijd moet leren of zich anti-constïtutionele tendenzen ontwikkelen in de N.P.D. De kanselier was voorts van mening dat een opheffing van het verbod van de Duitse communis tische partij (K.P.D.) in de bondsrepubliek geen dienst zou bewijzen aan binnen- of buiten land. De Belgische kamer van volks vertegenwoordigers heeft zater dagochtend om zes uur, na de- debatten van drie dagen en een nacht, het wetsontwerp goedge keurd dat de coalitieregering van christelijke volkspartij en liberalen speciale bevoegdheden verleent voor bezuinigingen, sa neringen en nieuwe belastingen. Het wetsontwerp dat nu nog door de senaat moet worden be handeld, machtigt de regering om tot medio november maat regelen te treffen bij koninklijk besluit om de begroting sluitend te houden en de stagnerende economische expansie nieuwe impulsen te geven, met name door streekontwikkeling. Het fel omstreden ontwerp, dat in de afgelopen weken grote spanningen in de regeringscoali tie heeft veroorzaakt, werd goed gekeurd met 117 stemmen voor (C.V.P.-afgevaardigden en de meeste liberalen) en 87 tegen socialisten en andere oppositie partijen. Voor een viertal libe ralen waren de bezwaren tegen belastingverhogingen zo groot, dat zij zich niet aan stemtucht van de fractie wilden onderwer pen. Tijdens de debatten is ove rigens ook van C.V.P.-zijde met zoveel woorden verklaard, dat men zonder enige geestdrift zijn fiat aan het ontwerp zou geven. Minister-president Vanden- Boeynants had bij de voorberei dende discussies in een speciale kamercommissie het aanvanke lijk veel sterkere verzet in de regeringspartijen tegen het ont werp gedeeltelijk kunnen be zweren met de belofte, dat een aantal belastingmaatregelen niet onmiddellijk na de parlementai re goedkeuring zouden worden getroffen, doch pas later, naar gelang de ontwikkeling van de economie en de begroting dat zou eisen. Hierbij noemde hij met name de accijns op sigaret ten en de verhoging van de di recte belasting op hogere inko mens. De regeringsplannen voorzien ook in verhoging van zegelrech ten, van de belasting ot> kans spelen, de vennootschapsbelas ting, de weeldebelasting en de accijns op alcohol. Van C.V.P.-zijde is in de ka merdebatten met nadruk ge steld, dat de bezuinigings- en saneringsmaatregelen bij de openbare diensten in geen geval tot een sociale achteruitgang mogen leiden. Van liberale kant verklaarde men, dat de regering haar saneringsplannen drastisch zal moeten volvoeren, met name in de sectoren onderwijs en zie kenfondsen. De socialistische oppositie noemde het hele ontwerp slecht, gevaarlijk en heilloos. Speciale bevoegdheden voor de regering om belastingmaatregelen te tref fen achtte men in strijd met de grondwet, die de zeggenschap inzake belastingen nadrukkelijk aan de kamer voorbehoudt. De noodzaak waarop de regering zich voor haar speciale bevoegd heden beriep een dreigend be grotingstekort en afnemende economische expansie waren volgens de socialisten het gevolg van haar eigen incompetentie en in zo'n situatie was meer dan ooit strenge parlementaire con trole op het doen en laten van de regering nodig. Van C.V.P.-zijde is hier o.m. tegenovergesteld, dat in het ver leden de socialisten zelf ook wel bijzondere machten van het par lement hadden gevraagd en ge kregen. De liberale woordvoerders ver weten op hun beurt de socialis ten en de christelijke volkspar tij, dat de vroegere regerings coalities (van C.V.P. en B.S.P.) in de goede jaren er niet aan hadden gedacht financiële re serves te kweken. Op een strand van de Britse kroonkolonie Hongkong heeft men zaterdag 800 kg opium ge vonden. De waarde van dit ver dovende middel dat keurig was verpakt, wordt op 1.250.000 gul den geschat.

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 3