PROVINCIAAL NIEUWS Marktberichten INDONESISCHE VOLKSCONGRES KOMT DEZE WEEK BIJEEN BEDRSOVERZICHT VERVOERCIJFERS SCHELDEVEREN VERTONEN WEER EEN DUIDELIJKE STIJGING SP0RTT0T0 36 TIJDNOOD IN KENNEDY-R0NDE TREFT VOORAL DE LANDBOUW VOORJAARSBEURS BOUW+VERWARMING UTRECHT 8 beursdagen maandag dinsdag woensdag donderdag maart maart maart maart vrijdag maart zaterdag maandag dinsdag j/iaart maart maart Terneuzen Aardenburg Axel Breskens Oostburg Sluis Sluiskil Zierikzee Vietcong beschoot Amerikaanse stellingen Amerikanen geven vergissings- aanvallen toe Bus op mijn Axelse biljarter vierde in kampioenschap libre eerste klasse IVÜalik en Soeharto zijn het niet eens Antson kampioen van de Sowjet-Unie Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Maandag/dinsdag 6/7 maart ï§8? Voordelig® relt- en entree-biljetten op de N.S.-stations verkrijgbaar. Geopend: degelijk» van 9-t7 uur, behalve zondag. CS 40 jaar in overheidsdienst Vandaag viert de heer J. van Dijk, agent bij de provinciale stoombootdienst te Terneuzen, zijn 40-jarig jubileum in over heidsdienst. De heer Van Dijk was in de jaren 1924-1925 reeds in tijdelijke dienst, werkte van 1927 tot 1929 bij het kantonge recht te Middelburg, een half jaar op de provinciale griffie en kreeg in 1930 zijn vaste aanstel ling. Op 1 januari van dat jaar ging hij uit zijn geboorteplaats Vlissingen naar Zierikzee, waar hij bleef tot april van het vorige jaar, toen hij als opvolger van wijlen de heer J. de Waal naar Terneuzen werd overgeplaatst. Het liefst had de jubilaris het feest ongemerkt laten voorbij gaan, maar daarin is hij niet ge slaagd. Vanmorgen kwam de direktie hem gelukwensen en ook zijn vrienden en collega's kwamen hun gelukwensen aan bieden. Toezicht in de buitenwijken Naar ons van de zijde van de Terneuzense gemeentepolitie wordt meegedeeld, is de politie sedert 1 februari overgegaan tot een intensievere surveillance in de buitenwijken. Deze surveil lance geschiedt bij toerbeurt door een hoofdagent en wordt in hoofdzaak te voet of per rij wiel uitgevoerd, mede om waar nodig contacten met de bewo ners te leggen. De nieuwe regeling heeft er reeds toe geleid dat in enkele gevallen proces-verbaal moest worden opgemaakt tegen perso nen, die vuil en afval deponeer den op daartoe niet bestemde plaatsen. Daar ook het betreden van sportterreinen en het vernielen van afrasteringen de laatste tijd toenam, wordt op dit punt even eens extra-toezicht uitgeoefend. Enige jongelui liepen een bekeu ring op, nadat ze terzake reeds eerder een waarschuwing had den ontvangen. „Scheldesport" vierde eerste lustrum Met een gezellige avond werd vrijdag in „De Vriendschap" het eerste lustrum gevierd van de atletiekvereniging Scheldesport, waaraan medewerking werd ver leend door het hammondorgel- dansorkest van de heer J. Jonk man. Voor het eezellige deel van de avond begon, heette de voorzitter, de heer L. Simpe'aar, de leden welkom. Hij constateerde dat dit eerste lustrum een bloeiende ver eniging heeft opgeleverd. De af gelopen jaren zijn succesvol ver lopen. Het verheugde hem de aanwezigen een nieuwe (eerste) clubvlag te kunnen temen, opge hangen aan de wand van 't feest lokaal. De vlag was geschonken door een met de vereniging sym pathiserende ingezetenene, die onbekend wenste te blijven. Dit nieuwe bezit werd met een hartelijk applaus door de leden aanvaard, waarna de avond ver der met een dansje, een spelletje en een verloting werd gevuld. Drie joy-rijdende varensgezellen In de nacht van zondag op maan dag werden om 3 uur door de sur veillerende politie in de Axelse- straat drie op bromfietsen rijdende personen aangetroffen. Bij het zien van de politie ging er één op de vlucht. De twee anderen konden wegens diefstal en joy-riding wor den aangehouden. Het bleken te zijn P. J. J. S. te Utrecht, opvarende van de Damco 136, en P. K. te Wagua (Oosten rijk), opvarende van de Damco 113. Op surveillance te Sluiskil werd een wandelende jongeman aange troffen, vermoedelijk de joyrijder, die op de vlucht ging en niet kon worden achterhaald. Het verdere onderzoek werd aan de recherche overgedragen. Dit had tot resultaat dat laatstgenoem de D. B. te Leerdam bleek te zijn eveneens opvarende van de Damco 113. Begonnen te Sluiskil met het ontvreemden van één brommer waarmee de 3 varensgezellen ge zamenlijk naar Terneuzen waren gereden, werden er te Terneuzen 2 brommers ontvreemd om de terugreis naar Sluiskil te onder nemen. Zo ver kwam het evenwel niet Hedenmorgen voorgeleid werden ze na onderzoek en proces-verbaal op vrije voeten gesteld. Uit de bocht in de tuin Mevr. De J. die zaterdagmiddag omstreeks vier uur met haar auto in de Frans Halslaan reed om de Vine, van Goghstraat in te slaan, geraakte bij deze kruising uit de bocht, met. het gevolg dat zij over het trottoir, na eerst wat hekwerk te hebben platgereden, in de tuin van de heer P. Kaijser terecht kwam. Een juist passerende voet ganger, de heer S. kon zich bijtijds uit de voeten maken daar hij de capriolen van de auto zag aan komen. Dat dit nog zo goed is afge lopen mag een wonder heten, te meer daar op deze plaats elke mi nuut van de dag kinderen aan het spelen zijn, en juist nu was het trottoir vrij. De nieuwe auto liep lichte scha de op, en de inzittenden kwamen met de schrik vrij. Kind te water Hedenmiddag werd aan de ge meentepolitie kennis gegeven dat in de Vluchthaven een fietsend kind te water was geraakt. Het bleek het 5-jarig jongetje P. v. d. A. te zijn. Nadat het kind onder water was verdwenen, kon het, toen het even aan de oppervlakte kwam, uit een ter plaatse gemeerd lig gend bootje door G. R. op het droge worden gebracht. Geheel overstuur werd het kind naar de ouderlijke woning gebracht. Gecompliceerde bromfietsenbotsing Gisteravond om 19.50 uur vond bij Driewegen een gecompliceer de aanrijding plaatsing tussen drie bromfietsen. Twee bromfiet sers, P. P. der W. en R. E. V., bei den wonende te Vogelwaarde, re den in de richting Terneuzen. De eerste wilde F. passeren op ht moment dat een teeenliggende bromfietser, K. R. uit Axel, na derde. V. kwam in aanraking met de voor hem rijdende d. W., waar. door hij kwam te vallen en in aan. raking kwam met R. Ook Der W. kwam ten val. Dokter Nijsten verleende de eerste hulp en liet R., die over pijn in de borst en pols klaagde, naar het Juliana-ziekenhuis ver voeren voor het maken van een foto, In de loep van de avond kon hij huiswaarts keren. Gemeenteraad Het college van B. en W. stelt aan de raad voor een bijdrage te verlenen in de kosten van aan schaf van instrumenten en uni formen ten gunste" van de Aar- denburgse fanfare. De totale kosten voor kleding bedragen 2400 en voor de instrumenten 5575. In de kledingkosten wil men een bijdrage geven van 2.000 en er is goede hoop dat er een bijdrage komt uit het Anjer fonds. Het plaatselijk Bach- comité wil men een bijdrage geven van 500. Auto dwars door zijgevel van woonhuis Zaterdagavond omstreeks 19 uur ontstond nabij de buurtschap Vaartwijk te Axel een gecompli ceerde autobotsing, waarbij niet minder dan vijf personenauto's waren betrokken. Twee auto's resp. bestuurd door de heren J. J. H. uit Zaamslag en K. F. H. uit Terneuzen, kwamen, over de provinciale weg Axel Terneuzen in de richting Axel ge reden. H. uit Terneuzen wilde H. uit Zaamslag passeren, maar zag tij dens de inhaalmanoeuvre uit de andere richting eveneens een per sonenauto naderen, waardoor hij zich weer achter H. uit Zaamslag wilde invoegen. Hierbij kwam hij echter in aanraking met de achter zijde van de voor hem rijdende wagen met het gevolg dat beide bestuurders de macht over het stuur kwijt geraakten. H. uit Ter neuzen duikelde in een langs de rijweg gelegen sloot. H. uit Zaam slag schoot via de linkerweghelft in de berm een 2 a 3 meter brede sloot over en reed vervolgens dwars door de zijgevel van de wo ning van de bejaarde mej. M. d. B., waardoor een enorme ravage ont stond. De heer H. uit Zaamslag liep hierbij slechts lichte hoofdverwon dingen op. De heer M. A. C. B. de bestuurder van de uit tegenoverge steld erichting komende auto, ge raakte tijdens deze vreemde ca priolen in paniek, en belandde in de berm, maar slaagde er in z'n voertuig weer kantelend op de rij weg te krijgen. B. kwam verder met de schrik vrij. Tegelijkertijd naderden uit de richting Axel twee auto's. De eer ste die werd bestuurd door de heer J. d. K. uit Zaamslag, minderde aanzienlijk vaart, hetgeen niet tijdig werd ongemerkt door de achteropkomende personenauto bestuurd door de heer R. S. uit Axel. S. die op de achterzij van De K.'s voertuig botste, liep hierbij een hersenschudding op en werd naar z'n woning overgebracht. Alle voertuigen werden zwaar tot zeer zwaar beschadigd. Uitvoering van de chr. sportvereniging Voorwaarts In „Het Centrum" heeft vrijdag avond de chr. sportvereniging „Voorwaarts' haar jaarlijkse uit voering gegeven, waarvoor veel belangstelling bestond. De avond werd geopend met een een opmars van alle leden onder een pittige mars, gespeeld op het electronisch orgel door de heer F. J. Corduwener die ook het verdere programma muzikaal ondersteun de. De voorzitter de heer Th. Klein sprak zijn tevredenheid uit over de grote belangstelling. De jonge ren lieten hun kunnen zien in geestig spelletjes, waarbij bleek dat ook bij hen reeds de nodige souplesse aanwezig is. Ook de ritmische oefeningen werden door ouderen voortreffelijk in een showprogramma gebracht, terwijl zij ook op brug en bok heel wat mans bleken te zijn. De dames en de heren gaven goede vorderin gen te zien waaraan de nieuwe hoofdleider, de heer B. A. Wegge- mans, wel niet vreemd zal zijn. Deze is een goede turner en een goede instructeur, die gesteund wordt door de dames I. van de Berg, N. Hamelink en de heer W. Vinke. „Voorwaarts" heeft een groot aantal leden, maar juist onder de rijpere jeugd, waar men reeds van turnen gaat spreken, is de bezet ting wat te zwak. Aan het einde van de avond bood de voorzitter aan de leidsters en leiders een geschenk aan. Mevr. RisseeuwWijna, be stuurslid, kreeg een bloementak aangeboden voor het vele werk van voorbereiding. De leiding van deze avond be rustte bij de heer Weggemans. Ongeval Zaterdagmiddag is de heer E. B. uit Breskens op het Veerplein ten val gekomen toen zijn das tussen het achterwiel van zijn bromfiets terechtkwam. Boven dien werd hij door enkele ach teropkomende brommers aange reden. Dokter Jansen uit Groede en enige E.H.B.O.'ers verleenden de eerste hulp. B. is met een zware hersenschudding en andere ver wondingen naar zijn woning ver voerd. Inbraak In de nacht van donderdag op vrijdag is ingebroken in café De Wilde. Door openschuiven van een raam in de achtergevel kon (den) de inbreker (s) de gren del van de achterdeur openma ken en zo toegang tot de woning krijgen. Uit de buffetlade is enig Neder lands en Belgisch geld ont vreemd. Uitvoering Rederijkers De rederijkerskamer „De Oran- jebloem" uit Sluis verzorgde in zaal Lamminsvliet een tweetal uitvoeringen voor de aangeslo ten leden en in huize Rozenoord een voor de inwoners van deze be.iaardenstichting. Gebracht werd het toneelspel Het witte legioen" door Maar ten van Vught. De wijze waarop dit stuk onder regie van de heer Henderikse werd gebracht, mag zeker bevredigend worden ge noemd. Voorzitter W. Blaeke kon een talrijk publiek welkom-heten. Bijbelreceptie Donderdag 9 maart a.s. wordt „De Ark" te Sluiskil weer een bijbelreceptie gehouden. De heer A. Gijsel houdt een inleiding over het onderwerp: „Het visioen van Jacob te Betel" - Genesis 28 vers 1022. Naar aanleiding van de inleiding zal gediscussieerd worden. Vergadering Hervormde jeugdraad Ten huize van ds. H. J. Ruis te Sluiskil kwam de hervormde jeugdraad de vorige week weer in vergadering bijeen. De C.J.V.-woensdagavondclub heeft het plan in het najaar een bonte avond te verzorgen. Hier aan zullen ook de andere clubs kunnen meewerken. Besloten werd de heer T. Klerk te Terneuzen te vragen •een cursus sport en spel te ver zorgen op 4 achtereenvolgende vrijdagavonden, te beginnen op vrijdag 31 maart a.s. De kam- peercommissie heeft voor het weekend van 911 juni a.s. plaats gereserveerd voor de drie meisjesclubs in een jeugdcen trum te Oudelande. De C.J.V.- leden kamperen het pinkster weekend. Omtrent de jeugddien sten werd o.a. de opmerking ge maakt, dat de commissie van voorbereiding zich voortaan meer gaat beraden over het door de inleider te behandelen onder werp. De heer Oosterveld meen de dat men zoveel mogelijk de actualiteit in het oog moet hou den. Besloten werd contact on te nemen met wika Van Maurik te Goes voor het verzorgen van een jeugddienst in april. De heer Oosterveld wees op de mogelijk heid deel te nemen aan een twee tal kampen, n.l. een kamp voor 'club en leiders in mei en een pinksterkamp voor 16-jarigen en ouder. Hij gaf de jeugdraad in overweging zich te bezinnen op aansluiting bij de sectie club werk van de streekjeugdcentrale. Dit biedt bepaalde voordelen bij kampwerk en leiderstraining. Een lid van de Sluiskilse jeugd raad zou dan van deze sectie deel uit kunnen maken. Tijdens de rondvraag kwamen nog enige nijpende problemen aan de orde, zoals het bestuur van het materiaal en de sleutels van de kasten. Besloten werd de sleutels zoveel mogelijk op een centraal punt te bewaren, in dit geval bij de beheerder, de heer C. Dubbeldam. Met het vaststel len van de volgende jeugdraads vergadering op maandag 22 mei a.s. sloot de voorzitter de druk bezochte vergadering. Bij oversteken verongelukt De 52-jarige mej, A. v. d. B. uit Zierikzee is zaterdagavond bij het oversteken van rijksweg 18 in Nieuwerkerk door een perso nenauto aangereden en can het leven gekomen. Zij was door een kennis per auto naar de bushalte langs de rijksweg gebracht. Toen zij uit de auto stapte en naar de bushalte liep, stak zij de rijksweg over zonder voldoende cp het verkeer te letten. Zij werd aan gereden door een naderende per sonenauto en was op slag dood. VEEMARKT ROTTERDAM Op de Rotterdamse veemarkt van heden werden in totaal aan gevoerd 1304 slaehtrunderen. De noteringen waren als volgt: Slaehtrunderen extra kwal. 4,50—4,80, le kwal. 4,05 ƒ4,40, 2e kwal. ƒ3,70—ƒ3,95, 3e kwal. ƒ3,30ƒ3,55; stieren (alle kwal. lev. gew.) 44,50; worstkoeien ƒ3,20ƒ3,45. Alles per kg. Overzicht. Slaehtrunderen: aan voer ruimer met kalme handel en staande prijzen. GRAANBEURS ROTTERDAM Heden werden op de Rotter damse graanbeurs de volgende prijzen genoteerd franco Rotter dam: Groene erwten tot ƒ42 (42); schokkers tot ƒ41,50 (41,50); capucijners tot ƒ48 (53,50); bruine bonen - boerenschoon - tot ƒ67,50 (70). AARDAPPELBEURS ROTTERDAM Kleiaardappelen voor het bin nenland: Eigenheimers 40 mm opw. 19.0021.00; Bintjes 35 40 mm opw. 14,0014,50; Bintjes 40 mm opw. 14,00 15,00; Furore 40 mm opw. 17,00 18,50. Kleiaardappelen voor de ex port: Bintjes 35 mm opw. in twee maten gesorteerd 14,5015,00; Bintjes 45 mm opw. geen handel. Zandaardappelen voor het bin nenland: Bintjes - blank - 35 mm opw. geen notering. Zandaardappelen voor de ex port: Bintjes - blank - 35 mm op- w. 9,75. Voeraardappelen ƒ2,005,00. Stemming: binnenland rustig, export zeer rustig. Prijzen berekend per 100 kg en op de handelsvoorwaarden vastgesteld voor de verkoop van consumptieaardappelen op wa gon, schip of auto. Bij twee mortieraanvallen van de Vietcong cp Amerikaanse stellingen in Zuid-Vietnam zijn maandagochtend vroeg 27 Ame rikanen gewond geraakt, zo is in Saigon meegedeeld door een Amerikaanse militaire woorvi- voerder Hij zei ook, dat zondag 4 Ame rikaanse helicopters zijn neerge schoten. Acht Amerikanen kwa men daarbij om het leven en vier worden vermist. Het Amerikaanse militaire hoofd- 1 /artier in Saigon heeft toege geven, dat twee Amerikaanse straaljagers bij vergissing een aan val hebben gedaan op een Zuid- vietnamees dorp waarbij ongeveer 100 Vietnamezen de dood vonden en 175 werden gewond. De toestellen die het bombarde ment van Lang Vei uitvoerden in de avond van 2 maart, zijn tot dus ver en hangende een onderzoek als „niet-geldentificeerd" aangemerkt. 35 Zuidvietnamese dorpelingen zijn vandaag om het leven ge komen toen een bus op een viet- cong-mijn reed, aldus is van Zuid vietnamese militaire zijde meege deeld. 15 mensen werden gewond bij de ontploffing op 67 km ten noordwesten van Saigon. Het Indonesische volkscongres, de hoogste wetgevende instelling in het land, zal deze week beslis sen over de toekomst van Soe- karno. Waarnemers in de Indo nesische hoofdstad zijn van me ning dat het oordeel van het con gres milder zal zijn dan aanvan kelijk werd verwacht. De „sterke man", generaal Soe- harto, heeft gezegd geen te zware druk op de president uit te oefe nen om nieuwe conflicten in het land te voorkomen. De generaal drong er zaterdag bij het con gres op aan geen besluiten te ne men, die de strijdkrachten moei lijk ten uitvoer zouden kunnen leggen. De generaal doelde op eisen om het ontslag van Soekar- no en diens berechting wegens zijn vermeend aandeel in de mis lukte staatsgreep van 1965. De 651 leden van het volks congres die bijeenkomen in 'het sportpaleis, dat halverwege tus sen Djakarta en de satellietstad Kebajoran is gelegen, hebben lange werkdagen voor de boeg. Dinsdagochtend begint de spe ciale zitting en naar verwachting zal deze eerst zaterdag om mid dernacht eindigen. De meerder heid (345) van de congresleden is ook lid van het parlement dat onlangs in een resolutie en een memorandum om het ontslag en de berechting van Soekarno vroeg. Het congres zal voorts on derzoeken in hoeverre de presi dent verantwoordelijk is voor de Afbrokkelende markt Beursplein 5 heeft de nieuwe beursweek ingezet met een ver deelde stemming voor de interna tionale waarden. Philips en AKU noteerden resp. 85.90 en 52.80 ieder een paar dubbeltjes boven het voorgaande slotniveau. Daar. entegen waren Unilever en Kon. Olie zwak op 93.60 en 125.70. La ter daalde de koers van AKU tot 52.20, Philips deed 85.70, Unilever deed 85.70 Unilever zakte in tot 93.20 en Kon. Olie tot 125,20. Hoogovens werd drie punten hoger op 325 geadviseerd. De han del verliep kalm. De weigering van prof. Zijlstra om premier te worden was voor de beurs een teleurstelling maar werd g.oed doorstaan. Ook de obli- gatiemarkt reageerde niet. Hier was de stemming prijshoudend tot iets gemakkelijker. Opge merkt dient dat speciaal de obli- gatiemarkt vast is geweest in de hoop dat prof. Zijlstra premier zou worden. KLM werd hoger geadviseerd op de koersverbetering van dit fonds in Wallstreet met 3% dol lar. De Newyorkse beurs kon de gunstige tendentie van de voor gaande beursdagen goed handha ven ondanks winstnemingen. In de scheepvaartsector viel weinig te beleven. De stemming was verdeeld met Ken, Boot iets hoger Van de cultures moest HVA 'ruim een punt prijsgeven tot 124. Centrale Suikermaatschappij werd in een open hoek dalend ver handeld van 369 tot 366. Later op de morgen kreeg het beeld vocde internationale waarden een wat verdeeld karak ter. AKU steeg tot 52.50, maar Kon. Olie zakte in tot 124.80. Phi- lips verbeterde tot 86,30. Hoog- De maand januari 1967 geeft een voortgaande stijging te zien van de aantallen door de drie Scheldeveren vervoerde passagiers en auto's. De onderstaande cijfers geven een beeld van het totale vervoer in de eerste maand van dit jaar, vergeleken met vorige jaren. Overigens bleven weer heel wat auto's bij de diverse veren staan em hun beurt af te wachten gedurende één of meer vaarten. Het totaal aantal wachtende auto's bedroeg ruim 29.400, dat was 3300 minder dan in januari 1966. Als gewoonlijk stonden Kruiningen en Perkpolder hierbij aan de spits met resp. bijna 11.500 en 11.300 wachtende wagens. AANTAL PASSAGIERS MAAND JANUARI VlissingenBreskens TerneuzenHoedekenskerke KruiningenPerkpolder AANTAL AUTO'S VlissingenBreskens TerneuzenHoedekenskerke Kruiningen—Perkpolder 1964 105.082 18571 84.582 1965 114.068 20.139 92.654 1966 137.115 20.192 105.329 1967 157.592 20.693 121.215 208.235 226.861 262.636 299.500 32.095 2.271 38.813 35.357 2.354 40.836 41.919 2.899 46.189 52.122 3.032 55.001 ovens werd 7 punten hoger afge daan op 329, terwijl KLM op 379 werd verhandeld tegen een voor gaande prijs van 368. Centrale Suiker daalde tot 362. In de le periode werd de prijs van Chas Macintosh 15 punten hoger op 460 gesteld, de laatprijs op 465 Deze kcersverhoging staat in verband met de miljoe nenopdracht uit de Sowjet-Unie. Vijf punten hoger waren Chemi sche fabriek Naarden, v. d. Grin ten en Hoek's Machines. Kiene verbeterde zes en Wessanen tien punten. Aan de verlieszijde no teerde Hatema 10 punten lager. Ook lager waren Van Berkel, d'Oranjeboom en Bührmann. Walvisvaart verloof 8 punten. De uitslagen die gelden voor de sporttoto nr. 36 zijn als volgt: TelstarGo Ahead 33 GVAVPSV 4—0 Fortuna '54Sittardia 10 ADOSparta 21 XerxesMW 20 ElinkwijkDWS 10 NAC—FC Twente 2—0 Eindhoven FC Den Bosch 11 HeraclesCambuur 02 SC DrentheRCH 00 ZaanstreekHolland Sport 10 BaroniePEC 12 Roda JCLimburgia 00 Juist ingevuld zag het totofór- mulier er uit: 311111132312 3. De cijfers van de sporttoto van deze week waren: Aantal deelnemers 616.279 Inleg 845.263,— Eerste prijs 153.451, Tweede prijs f 83.681, Derde prijs 48.841, Zondagavond hadden zich twee deelnemers gemeld met twaalf goede uitslagen. De jeugdige Limburger Jean Bessems is zondag in Opdam winnaar geworden van het Ne derlands kampioenschap libre grootbiljart eerste klasse. Hij scoorde twaalf matchpunten en stak met zijn gemiddelde van 32.54 met kop en schouders boven zijn tegenstanders uit. De eindstand was: (Resp. matchpunt, hoogste serie, alg. gemiddelde). 1. Bessems (Ca- dir en Keer) 12 184 32.54 2. Van Leeuwen (Amsterdam) 10 201 18.08 3. Wagemakers (Eindhoven) 10 201 16.90 4. Platjouw (Axel) 6 135 18.14 5. Vet (Berkhout) 6 244 12.84 6. Stokkers (Boekelo) 6 112 10.11 7. Gieskens (Eemnes) economische en morele achter uitgang van het land. De voorbereidingen voor de bijeenkomst van het congres wa ren zondag al waar te nemen, toen militairen rond het gebouw stellingen betrokken om op even tualiteiten voorbereid te zijn. De minister van buitenland se zaken, Adam Malik, heeft er zondagavond blijk van gegeven dat hij jegens Soekarno een harder standpunt inneemt dan generaal Soehartt». Het volkscongres moet volgens hem de president niet te zacht aardig behandelen. De minister waarschuwde op een bijeen komst van de journalistenvereni ging dat het gevaarlijk zou zijn, wanneer het congres niet handelt in overeenstemming met de re solutie waarin het parlement vo rige maand het ontslag en de be rechting van Soekarno vroeg. Malik had voorts „Kami Ha- ian", het blad van het fel anti- Soekarnoistische actiefront van studenten, gezegd dat de Indo nesiërs een zonde jegens de ko mende generatie zouden bedrij ven, wanneer ze niet het recht voor iedereen durfden te laten gelden. Intussen hebben nog twee jon gerenorganisaties, het „Kappi"- actiefront van middelbare scho lieren en de jongerengroep van de kleine mohammedaanse par tij P.S.I.I., het volkscongres ver zocht de president af te zetten en zijn berechting te gelasten. De landbouwcommlssie van het Europese parlement maakt zich ongerust over het feit, dat door de tijdnood waarin de Kennedy-ronde is geraakt, belangrijke landbouw- produkten (suiker, plantaardige oliën en vetten, rundvlees en zui vel) uitgesloten dreigen te worden. Het gevaar ontstaat, dat in tegenstelling tot vroegere beslui ten en bedoelingen niet alleen het evenwicht in de landbouwsector wordt verstoord, maar ook het evenwicht tussen de landbouw en de industriële sector. De oriënte ring op lange termijn om tot een betere internationale arbeidsver deling te komen, zou daarmee twij felachtig worden. Rey verklaarde dat besprekin gen, die Amerikaanse, Japanse, Britse en E. E. G.-vertegenwoordi- gers begin van de week in Genève hadden gehad ,tot de conclusie leid den dat voor de eigenlijke onder handelingen nog slechts acht we ken beschikbaar waren. Binnen die periode zou men voor de indus triële produkten op essentiële pun ten wel tot een resultaat kunnen komen, doch wat de landbouw be treft moest worden vastgesteld, dat de E. E. G.-crisis van 1965 het verloop van de onderhandelingen zeer nadelig had beïnvloed. Voor granen kon men volgens Rey verwachten, dat een wereld akkoord op tijd gereed zou komen, hoewel de E. E. G.-ministerraad zich nog zal moeten bezighouden met het probleem van de voedsel hulp. Voor rundvlees was Rey minder zeker en ten aanzien van een zuivelakkoord in de Kennedy- ronde toonde hij zich nog gereser veerder. Ook Rey vreesde dat het alge mene evenwicht in de Kennedy- ronde verbroken zou worden, als belangrijke landbouwprodukten er buiten zouden vallen. Daarom be treurde hij het ook, dat de E. E. G.- ministerraad de voorstellen van de E. E. G.-commissie voor een over eenkomst voor oliehoudende plant aardige produkten niet had over genomen. 73.179 78.547 91.007 110.1551 8. Leek (Opdam) 102 254 13.72 11.04 Ants Antson, ex-kampioen van Europa, heeft te Gorky voor de eerste keer in zijn carrière de schaatstitel van de Sowjet-Unie gewonnen met een totaal van 185,305 punten. Zijn prestaties op de vier afstanden waren: 500 m: 42.6 (8); 5000 meter: 7.59.4 (4); 1500 meter: 2.14.1 (1) en 10.000 meter: 16.41.3 (2). De wedstrijden werden bij dooiweer gehouden. Het ijs was zacht.

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 2