Prof. Zijlstra wordt geen premier Meerderheid voor Gaullisten in Franse nationale vergadering GE THAU RIET OPTIMISTISCH OVER VREBESXANSEN GEVAHGEN CHINESE LEIDERS KEREN TERUG OP OUDE POSTEN WINST VOOR DE COMMUNISTEN OUD-PREMIER VAN PERZIE DR. M0SSADEQ OVERLEDEN 17 kinderen levend verbrand in een Frans kindertehuis BRAZILIAANS VLIEGTUIG VERONGELUKT IN LIBERIA HET WEER K.V.P. zes, V.V.D. en A.R. drie, C.H.U. twee T Wel overeenstemming over verdeling ministerszetels: „Deugdelijke grondslag" Woningbouw Gsen vermogens- aanwasdeling Sympathiek Droogte in China Rode gardisten vormen „grote alliantie" Speculatie Staking van Ierse boeren Treinontsporing in Engeland: zes doden Stormachtige carrière Pompidou herkozen Vergelijking Weinig verschuivingen Weerbericht Hoogwater Zon- en IVIaanstanden I TERNEUZEN Abonnementsprijs 'ƒ8,— per kwartaal; per maand f 2,70; per week 62 ct. Losse nrs 13 ct Directeur-Hoofdredacteur: L van de Sande Redactie, en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 DE VRIJE ZEEUW Maandag 6/Dinsdag 7 MAART 1967 23e Jaargang No. 6889 Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 ur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Minister-president prof. dr. J. Zijlstra zal in het te formeren kabinet niet optreden als pre mier. Hij heeft dit zaterdag mee gedeeld na afloop van het on derhoud, dat hij had met konin gin Juliana om verslag uit te brengen over de informatie periode. De vraag of zijn stand punt definitief is, beantwoordde hij bevestigend. Prof. dr. Zijlstra deelde mee, dat zijn beslissing ligt in de per soonlijke sfeer. Hij zei het enigs zins moeilijk te vinden hierover uit te weiden. „Het is een niet gemakkelijke zaak geweest", al dus de minister-president. Op de achtergronden wilde hij niet in gaan. Uitvoerig is dr. Zijlstra inge gaan op vragen betreffende de informatieperiode. De eerste fase daarvan betrof de vaststelling van de politieke combinatie en in de tweede fase werd in hoofd lijnen het politiek programma vastgesteld, waarover tussen de informateur en de fractieleiders Schmelzer (K.V.P.), Biesheuvel (A.R.P.), Toxopeus (V.V.D.) en Beernink (C.H.U.) overeenstem ming werd bereikt. In de derde fase zal de per- eonele samenstelling van het te formeren kabinet aap de orde komen. De hoofdlijnen van een be knopt regeringsprogram zullen vooralsnog niet worden gepubli ceerd. Dr. Zijlstra noemde het „minder elegant" en „minder voor de hand liggend" dat dit stuk reeds thans zou worden vrijgegeven, omdat de toekom stige formateur moet beslissen, of hij deze hoofdlijnen al dan ;niet tot een grondslag van zijn beieid wil maken. De premier noemde de voor genomen verdeling van de minis terszetels over de vier coalitie partners, te weten K.V.P. zes zetels, A.R.P. en V.V.D. elk drie zetels en C.H.U. 2 zetels, een goede oplossing en een „deug delijke grondslag". In de hoofdlijnen" wordt nader ingegaan op vraagstukken be treffende het buitenlands beleid en de ontwikkelingshulp, op het financieel en economisch beleid, op het inkomensbeleid, het wo ningbouwbeleid, de grondpoli- tiek, op het vraagstuk van de staatsdeelneming en o.m. ook op het probleem van de structuur en rechtsvorm van de onder neming. Prof. Zijlstra deelde mee dat: een correctie op de inflatoire progressiekop geboden is; de ontwikkelingshulp zowel absoluut als relatief wordt vergroot; gestreefd moet worden naar een evenwichtige verdeling in de inkomenspolitiek; een versnelling van de ont eigeningsprocedures dringend gewenst is; scherpe aandacht zal worden geschonken aan de snelle ver anderingen in het buitenland om eventueel te komen tot heroriëntering van het bui tenlands beleid; en dat aanvullende regelin gen in de wet op de onder nemingsraden met betrekking tot de rechten van werkne mers bij faillissement van ondernemingen noodzakelijk zijn. Over de woningbouw zei hij dat het in het voornemen ligt om door te gaan met de libera lisatie. Een wijziging van de huidige huurbeschermingsmaat- regelen, in zoverre dat ook leeg staande koopwoningen voor huur en verhuur in aanmerking ko men, zou „een belangrijk ele ment in de doorstroming kun nen zijn." Over het vraagstuk van het heffen van een extra-bijdrage van meer-draagkrachtige bewo ners van woninpwet'"orr- orof. Zijlstra, dat de grondge dachte daarvan behoud Alleen zal moeten worden nage gaan, of de gekozen oplossing onder het kabinet-Cals wel de meest doeltreffende maatregel is. Het verschil tussen gesubsi dieerde en niet-gesubsidieerde woningen, dat thans ,,'n te grote abrupte overgang" vertoont, dient meer vloeiend te worden gemaakt. Het vraagstuk van de vermi- gensaanwasdeling wordt in de „hoofdlijnen" niet aan de orde gesteld. Wel wordt ingegaan op het probleem van de hervorming van de onderneming. In het regeringsprogram wordt blijk gegeven van de positieve gezindheid ten opzichte van dit vraagstuk. Het is een beleids voornemen om in de wet op de ondernemingsraden een passage Secretaris-generaal Oe Thant heeft zaterdag In Rangoon ver klaard, niet optimistisch over de vooruitzichten op vrede in Viet nam te zijn na zijn besprekingen met vertegenwoordigers uit Hanoi. Vóór zijn vertrek -naar Londen zei hij, dat hij ais particulier en niet als secretaris generaal een be zoek had gebracht aan de consul- generaal van Noord-Vietnam in de Birmaanse hoofdstad, Le Toeng Son. Met deze en met twee func tionarissen uit Hanoi die toevallig in Rangoon waren, had hij een nuttige en vruchtbare gedachten- wisseling gehad. Volgens Vietnamese kringen wa ren de twee functionarissen uit Hanoi Ha Van Lau en Ngoejen van het Noordvietnamese ministe rie van buitenlandse zaken. Op de vraag of de Noordvietnamezen op timistisch waren, antwoordde Oe Thant dat het, gezien de toestand in Vietnam, voor iedereen moeilijk is optimistisch te zijn, tenminste op dit ogenblik. Noordvietnamese functionaris sen in Rangoon hebben eerder ge zegd dat zij in beginsel sympathiek staan tegenover het uit drie pun ten bestaande vredesplan van de secretaris-generaal, dat een on voorwaardelijke staking van de bombardementen op Noord-Viet- nam, gevolgd door een wederzijdse vermindering van de militaire in spanning en vredesbesprekingen inhoudt. Oe Thant zei dat hij gedurende zijn verblijf van een week in Bir ma het eerste bezoek aan zijn geboorteland sinds twee en een half jaar ook overleg had ge- Het comitë in Peking, dat toe zicht op de militaire ontwikke ling moet houden, heeft de on middellijke vrijlating bevolen van de militaire leiders, die het vorig jaar in de eerste fase van de culturele revolutie van hun gezag zijn beroofd. De leiders moeten terugkeren op hun oude posten en op hen mag geen kri tiek meer worden uitgeoefend. Het Japanse persbureau Kyodo meldt dat het bevel vrijdag is gegeven. „Het Chinese volk moet met spoed in het geweer komen om een droogte te bestrijden die tal rijke gebieden zou kunnen tref fen", zo heeft radio-Peking zon dag omgeroepen. Het revolutio naire comité van het ministerie Van energie had kortgeleden een „dringende oproep" doen uit gaan, inhoudend dat nu een be gin noest worden gemaakt met Peking. de „voorjaarsbevloeiingen" om dat in de winter veel gebieden onder droogte hadden geleden en de oogst daar gevaar liep. In China vormt zich een „grote alliantie" op nationaal vlak van rode gardisten, zo meldt radio- Peking. Na de samensmelting van de diverse gardistenorgani saties in de hoofdstad waren uit alle delen van het land geluk wensen binnengekomen met de mededeling dat hun voorbeeld zou worden gevolgd om te komen tot een groot nationaal verbond van alle revolutionairen. Het hoofdkwartier van de „revolu tionaire rebellen" in Sjanghai had verklaard dat hiermee „de hoop van de imperialisten en revisionisten op een vreedzame evolutie in China de bodem in wordt geslagen", aldus radio- pleegd met het staatshoofd, gene raal Ne Win, en met leden van de regering. Oe Thant, die van Rangoon naar Calcutta was gereisd, zei bij aan komst in deze stad, dat het gebrek aan vertrouwen bij belde partijen die bij de oorlog in Vietnam zijn betrokken, de regeling van het conflict in de weg staat. De toe stand is nog steeds zeer moeilijk, zo zei Thant. in te voegen ovêr de plicht tot het verstrekken van inlichtingen over de economische gang van zaken en over het tijdig inlich ten en raadplegen over voorge nomen fusies en sluitingen. Met betrekking tot het vraag stuk van de gróndpolitiek wordt in de „hoofdlijnen", aldus deel de de informateur mee, aange drongen op de spoedige totstand koming van gemeentelijke be stemmingsplannen en streek plannen. Het wordt voorts nodig geacht te streven naar een eli minatie van Speculatieve ver wachtingen bij onteigeningen. Het door de oüd-minister Sam- kalden (justitie) ingediende ont werp van wet op dit terrein zal moeten worden getoetst op vol doende doelmatigheid. In Ierland zijn de boeren voor een week in staking gegaan als protest tegen het gevangen zet ten van 60 boeren, die weigerden de boetes te betalen waartoe zij waren veroordeelt) wegens ver sperring van de openbare weg met hun landbouwwerktuigen. Zij deden dat om kracht bij te zet ten aan hun eis tot grotere over heidssubsidies. De Ierse huisvrouwen zullen waarschijnlijk niet veel last van de staking hebben. De slagers hebben grote voorraden en er is voldoende groente in blik. Bij Peterborough in de Engelse Midlands zijn in de nacht van zondag op maandag van de snel trein LondenEdinburg de vier achterste rijtuigen ontspoord. Volgens de laatste berichten wordt vernomen, dat 6 personen zpn omgekomen en dat er on geveer 20 mensen gewond zijn. Het ongeluk gebeurde kort voor middernacht. Het Is het twéede treinongeluk in Engeland in een week tijd. Op 28 februari botste bij Birming ham een passagierstrein op een y losse locomotief. Negen personen verloren daarbij het leven. In een ziekenhuis in Teheran is zondagochtend de Perzische oud-premier dr. GhoJam Moham med Mossadeq overleden. Hij on derging kortgeleden een operatie wegens kanker. Een arts deelde mee dat zijn hart het heeft be geven. Hij moet omstreeks 88 jaar zijn geworden. Zijn juiste geboorteda tum is niet bekend. Mossadeq heeft een bijna 50- jarige loopbaan als politicus ge had. In 1950 rithtte hij het „na- Zeventien kinderen zijn van nacht levend verbrand en een der tigtal gewond bij een brand die een kindertehuis in Taninges in Opner-Savoye in de as heeft ge legd. ziin allen weeskinderen wier leeftijd varieert van 8 tot 16 jaar. ,De roestand van vier kinderen is ernstig. 25 kinderen en leden van het personeel van het weeshuis zijn in mindere mate gewond. Taninges is een plaats van 2.000 zielen en ligt 60 km van Annecy in de Franse Alpen. Van het oude gebouw van twee verdiepingen een oud klooster uit de dertiende eeuw zijn slechts verbrande resten over. De brand brak midden in de nacht uit en het vuur kon slechts na acht uur blussen worden ge doofd niettegenstaande de hulp van verscheidene brandweerkazer nes. De brand veroorzaakte paniek onder de inwoners van het wees huis. Velen sprongen uit de ramen. Een tiental bewoners werd bedol ven toen het dak instortte. Toen de brand uitbrak waren er 120 kinderen jongens en meis jes en 14 volwassenen in het weeshuis. 100 brandweerlieden hebben aan het blusingswerk mee- gedaan, tionale front" op, een beweging van de Perzische olie-industrie, welke maatregel Mossadeq het jaar daarop als minister-presi dent doorvoerde, waardoor hij een nationale held werd. Door ingrijpen van generaal- majoor Fazlollag Zahedi werd Mossadeq afgezet, nadat hij zich in augustus 1953 tegen de sjah had gekeerd met de bedoeling, de monarchie ten val te brengen. Een krijgsraad veroordeelde hem tot drie jaar gevangenisstraf. In augustus 1956 kwam hij op vrije voeten. Sindsdien woonde hij op zijn landgoed bij Ahmadabad in de buurt van Teheran, waar hij geen bezoek mocht ontvangen. Mossadeq, de radicale zoon uit een aristocratisch gezin, heeft een stormachtige politieke carrière gehad als gevolg waarvan hij ver scheidene malen in de gevangenis terechtkwam of in ballingschap moest leven. Hij werd op 28 april 1951 tot premier benoemd en de dag daar. na reeds tekende de sjah de wet op de nationalisatie van de olie installaties. Tijdens opgewonden redevoeringen placht de Perzi sche politicus in tranen uit te bar. sten. De eerste ronde van de alge mene verkiezingen in Frankrijk heeft tot resultaat gehad, dat 62 gaullisten onmiddellijk zijn ge kozen, doordat zij meer dan de helft van de stemmen in hun kiesdistricten kregen. De oppo sitie in haar geheel heeft niet meer dan 11 gekozenen. Bovendien staan de gaullisten er gunstig voor bij de tweede ronde a.s. zondag en kunnen zij nog 208 zetels erbij krijgen. Een gewone meerderheid zal dan vol doende zijn. De gaullisten moeten over 244 zetels beschikken om het in de nationale vergadering voor het zeggen te krijgen en president De Gaulle nogmaals een ambts termijn van vijf jaar te bezor gen zonder dat zijn handen ge bonden zijn. Volgens een niet-officiële voor spelling zullen de gaullisten een meerderheid krijgen van mins tens 11 en wellicht zelfs 44 ze tels. In de huidige nationale vergadering beschikken zij over een meerderheid van 48 zetels. De stemming van gisteren voor 486 zetels in de nationale ver gadering heeft een herstel van de communistische positie te zien gegeven. Op de communis tische partij werden ruim vijf miljoen stemmen uitgebracht, een miljoen méér dan bij de verkiezingen in 1962. De communistische partij is ftu de sterkste linkse partij in Frankrijk geworden en heeft voor de tweede ronde de beste papieren wat de linkse candida- ten aangaat. De gaullisten kregen zondag 37,75 procent van de uitgebrach te stemmen. 80 procent van de kiezers heeft gestemd. De link se oppositie in haar geheel kreeg 43,51 procent en centrum en rechts 18,74 procent. Van de 26 ministers die kan didaat stonden bij de verkiezin gen zijn er 11 onmiddellijk ge kozen, premier Pompidou inbe grepen. Voor 15 ministers, onder wie de minister van buitenland se zaken, Couve de Murville, is een tweede ronde nodig. De kan sen van minister Couve de Mur ville worden goed genoemd. Van 16 overzeese kiesdistric ten moeten de uitslagen nog binnenkomen. Voor de kiesdistricten in Frankrijk luidt de uitslag: 8.453.512 5.029.808 4.207.166 Gaullisten Communisten Linkse Verb. Afgescheiden socialisten Democratisch centrum 2.864.272 Rechtsen 1.330.967 proc. (37,75) (22,46) (18,79) 506.592 2,26) (12,79) 5,95) 22.392.317 van de 28.291.838 kiezers hebben gestemd. Ter vergelijking dienen de ge tallen van 1962: Aantal kiesgerechtigden 27.535.019 Uitgebrachte stemmen 18.931.733 (68,75 proc.) Communisten 3.992.431 (21,7 proc.) Socialisten 2.319.662 (12,65 proc.) Gaullisten 5.847.403 (81,90 proc.) M.R.P. (volksrepublikeinen) 1.635.452 8,92 proc.) Een passagiersvliegtuig van de Braziliaanse luchtvaartmaat schappij „Varig", is zondagoch tend vroeg met 89 inzittenden aan boord op ongeveer vijftig km van het vliegveld van Monrovia, de Liberiaanse hoofdstad, neerge stort. 23. mensen overleefden het ongeluk. Het toestel, een DC-8, kwam in een dorp terecht. Na twee huizen te hebben vernield, waardoor vijf dorpelingen het leven lieten, kwam het vliegtuig brandend tot stilstand op een be graafplaats. Het toestel, dat nabij het inter nationale vliegveld Robertsfield verongelukte, was van Beiroet via Rome op weg naar Rio de Janeiro. Een woordvoerder van „Varig" in Rome verklaarde dat het de in mist gehulde landings baan van Robertsfield miste. Voordat het zou gaan landen, deed zich een explosie voor. Er was voordien geen melding ge maakt van moeilijkheden aan boord. „Wij weten niet wat er gebeurd is", aldus de woordvoer der. Een Braziliaans vliegtuig met een commissie van onder zoek aan boord is uit Rio naar Monrovia vertrokken. Er waren 69 passagiers en 20 bemanningsleden aan boord van het .verongelukte toestel. Rechtse onafhankelijken 1.660.896 9,06 proc.) Radicaal-socialisten 679.812 3,71 proc.) Onafhankelijken 798.092 4,36 proc.) Uiterst links 449.743 2,45 proc.) Uiterst rechts 159.682 0,87 proc.) De eerste ronde van de Fran se verkiezingen heeft dus wei nig verandering te zien gegeven. De drie grote partijen gaullisten, communisten en de linkse groe pering van Mitterand, hebben zich overal gehandhaafd. Het ministerie van binnenland se zaken maakte bekend dat Mi chel Debré, minister van finan ciën en economie; Edgar Faure, minister van landbouw; en Alain Peyrefitte, minister voor weten schappen en atoomonderzoek, zijn gekozen, evenals Raymond Marcellin, minister van indus trie, en Yvon Bourges, staats secretaris van voorlichting. Ook de voornaamste oppositie leider, Frangois Mitterand, lei der van de niet-communistische federatie, werd egkozen. Jean-Louis Tixier-Vignancour, leider van de rechtse republi keinse alliantie, is derde gewor den in Toulon, waar hij als ver slagen wordt beschouwd. De gaullistische minister voor na tionaal onderwijs, Christian Fou- chet, komt in zijn district Nan cy voor herstemming in aanmer king. De voornaamste verliezer is het democratisch centrum van Jean Lecanuet. DE PRESIDENT STEMT President De Gaulle brengt zijn stem uit voor de parlementsver kiezingen. AANHOUDEND ZACHT Zondag passeerde een zwakke frontale zone öns land. Zij ver oorzaakte veel bewolking maar neerslag viel er nauwelijks. Ge durende verspreide opklaringen die later op de dag voorkwamen steeg de temperatuur op de mees te plaatsen tot 10 of 11 graden. Opklaringen waren er eveneens, oorzaak van dat zich in de nacht van zondag op maandag mist vormde, die in de ochtend echter wegens een toeneming van de wind oploste. Maandag werd het weer bepaald door de frontale zone van een depressie tussen IJsland en Schot land. Dit had wel een toeneming van de wind en bewolking tot ge volg. maar de regenactiviteit van het front was gering. Dinsdag zal op de flank van een hogedrukgebieü, dat zich van de Azoren via de Golf van Biscaje naar midden-Europa uitstrekt, met een zuidwestelijke wind zachte lucht naar ons land stro men. De storing, die dit toestromen van zachte lucht gaat veroorza ken trekt in de richting van de Noordzee. In de zachte lucht be vindt zich veel bewolking, waar uit af en toe regen of motregen zal vallen. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van hedenavond tot dinsdagavond Zuidwestelijke wind Half tot zwaar bewolkt met plaat selijk regen of motregen. Matige tot krachtige, aan de kust tijde lijk harde zuidwestelijke wind. Weinig verandering in tempera tuur. DINSDAG 7 MAART v.rri. n.m. Breskens 11.38 11.42 Terneuzen 0.14 Hansweert 0.48 0.52 Walsoorden 0.47 0.51 WOENSDAG 8 MAART Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 0.09 0.45 1.19 1.18 n.m. 0.38 1.14 1.48 1.47 ZON MAAN op onder op onder Mrt 7 7.14 18.29 6.30 14.02 S 7.12 18.31 6.54 15.18 9 7.10 18.33 7.12 16.32

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 1