Robert Kennedy legt vredesplan voor NUL Advies van Belgische raad voor het bedrijfsleven Onderhandeling bouw- c.a.o. weer afgebroken De eb in de Chinese culturele revolutie Uitbreiding van de oorlog biedt geen uitkomst HET WEER Eis tegen Soepardjo: de doodstraf RADIO DE KOCK Werkloosheid in februari gedaald de ZATERDAG 4 MAART 1967 23e Jaargang No. 6888 Soekarno wil niet naar het buitenland Treffen studenten op Midden-Java Albanees in Brussel op straat neergeschoten Weer incident aan Israëlische grens Marokko wenst enclave terug Staking bij Petrochim" duurt voort Verdovende middelen Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Frank, bij abonnement: TERNEUZEN Abonnementsprijs 'ƒ8,per kwartaal; per maand f 2,70; per week 62 ct. Losse nrs 13 ct, Directeur-Hoofdredacteur: I. van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 - 2073 Gironummer: 38150 DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. I. van de Sande te Terneuzen Advertentienrils per mm 16 ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (gèêa handels advertenties) 5 regels ƒ1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 ur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Senator Robert Kennedy heeft een vredesplan voor Vietnam in drie fasen voorgesteld, dat on middellijke stopzetting van de bombardementen op Noord-Viet- nam inhoudt. (ADVERTENTIE) Een begrip voor Gasverwarming Erkend Gasfitter Vlooswijkstraat 79 TERNEUZEN Tégen brigade-generaal Soepar djo is vrijdag in Djakarta de doodstraf geëist wegens samen, zwering tegen de regering, zo meldt radio-Djakarta. Voorts is intrekking van al zijn militaire onderscheidingen geëist. De 44-jarige generaal wordt beschuldigd van het organiseren van de communistische staats greep van oktober 1965. Soepardjo werd door de aan klager bestempeld als „een ge vaarlijk man voor land en volk en voor de komende generaties van Indonesië." Hij had geen be rouw getoond. Ondanks het aandringen van de Indonesische regering om in het buitenland rust te gaan nemen zal oresident Soekarno in Indo nesië blijven, zo heeft brigade generaal Soegandhi, het hoofd van de voorlichtingsdienst van de strijdkrachten, vrijdag in Djakarta meegedeeld. Soegandhi zei dat de regering graag zou zien dat Soekarno naar het buitenland ging. Nu de presi dent echter had besloten in het land te blijven, zou de regering uitmaken waar hij zich kan ves tigen. In Djakarta is voorts bekend gemaakt, dat Soekarno niet zal worden uitgenodigd om dinsdag de,bijeenkomst van het volks congres bij te wonen, waarop zijn eventueel ontslag zal worden be sproken. In Pekalongan (Midden-Java) zijn zeven scholieren ernstig ge wond bij een aanval van Soekarno- gezinde jongeren op een hoofd kwartier van tegen Soekarno ge kante studenten. Het incident heeft zich woensdag voorgedaan. Naar studenten in Djakarta zeiden, hebben de plaatselijke militaire autoriteiten beloofd maatregelen te zullen nemen. Een in Brussel wonende Alba nees is vrijdagochtend vroeg bij het noordstation in Brussel op straat neergeschoten. Enkele ge tuigen hebben verklaard, dat zij na het horen van een zestal scho ten drie mannen hebben zien wegvluchten. Het slachtoffer, de 47-jarige Cola Islamat, werd door drie kogels zó ernstig gewond, dat hij korte tiid later tijdens het ver voer naar een ziekenhuis over leed. Hij was gehuwd en .vader van ze» kindeyen. In een verklaring voor de senaat heeft Robert Kennedy ge zegd, dat de V. S. de oprechtheid moeten nagaan van de bewerin gen van de Sowjet-Unie en an deren, dat onderhandelingen zou den kunnen beginnen als de bombardementen op Noord-Viet- nam worden gestaakt. Terwijl de V. S. de bombardementen zouden stopzetten zouden zij moeten verklaren bereid te zijn tot on derhandelingen binnen een week. Maar de Amerikaanse regering zou ook duidelijk moeten maken, dat besprekingen niet lange tijd zouden kunnen voortduren zon der een overeenkomst dat geen der partijen uitbreiding van de oorlog in Zuid-Vietnam zal ver snellen. De volgende stap zou volgens senator Kennedy moeten zijn, de vorming van een internationale groep voor de inspektie van de Vietnamese grenzen en havens en het rapporteren van elke ver dere uitbreiding van de oorlog. De derde stap zou geleidelijke vervanging moeten zijn van de Amerikaanse troepen door een internationale aanwezigheid on der leiding van de Verenigde Naties. Kennedy is voorstander van een streven naar een definitieve regeling die alleen belangrijke politieke elementen in Zuid- Vietnam in staat stelt deel te nemen aan de keuze van de lei ding van het land en de bepaling van hun toekomst. „Wij behoe ven niet schuchter te wachten op een zeker resultaat en water dichte garanties uit vrees voor onze waardigheid en ons pres tige". GEEN WREKENDE ANGEL Robert Kennedy zei wel, dat als de Verenigde Staten tot de konklusie zouden komen,, dat de communisten het begin van vredesonderhandelingen slechts zou gebruiken als een voorwend sel om het konflikt in het zuiden uit te breiden, de Amerikaanse regering dan haar strategie zou kunnen herzien en hetzij de bom bardementen zou kunnen her vatten of een concrete barrière zou kunnen opwerpen om de communistische infiltratie tegen te houden. Als het zover was, zouden de V. S. meer begrip en steun van hun bondgenoten en hun eigen volk gewonnen heb ben. In zijn lange verklaring zei senator Kennedy, dat het bom barderen van Noord-Vietnam de oorlog kostbaarder, moeilijker en pijnlijker voor Noord-Vietnam maakte. „Maar wij zijn niet in Vietnam om de rol te spelen van een wrekende angel die dood en verderf zaait op de wegen en fa brieken en de huizen van een schuldig land. Wij zijn daar om de zelfbeschikking te verzeke ren van Zuid-Vietnam, om de oorlog doeltreffend te bestrijden en zoveel levens als wij kunnen te beschermen". Kennedy merkte verder op, dat het staken van de bombarde- Een Israëlische boer is vrijdag zwaar gewond door het ontplof fen van een mijn die in de nacht door terroristen uit Syrië was neergelegd, aldus een Israëlische militaire woordvoerder. Het in cident deed zich in het noorden van Galilea, in de buurt van Sy rische stellingen, voor. De trek ker, waarmee de boer op de mijn reed, werd vernield. Bij de wa penstilstandscommissie van de .V. N. is een klacht ingediend. menten iets was dat de V. S. reeds eerder gedaan hebben en dat zekere andere voorwaarden niet bij voorbaat nog langer ver eist zijn. Senator Kennedy is niet van mening, dat uitbreiding van de oorlog de vrede zal brengen waarnaar de V. S. streven. (ADVERTENTIE) TERNEUZEN Noordstraat 102 Tel. 01150-3128 EX-MINISTERS BIJEEN Den HaagVijf van de zes minis ters van financiën, die Nederland sinds de oorlog heeft gekend, waren donderdag bijeen, in de balzaal van het „Paleisje"' aan de Kneuterdijk in Den Haag, voor een ontvangst t.g.v. het afscheid van de secretaris-generaal van het ministerie van financiën mr. H. A. M. van den Dries. Op de foto v.l.n.r.: mr. J. Hofstra, prof. dr. H. J. Witteveen, prof. dr. J. Zijlstra,- mevr. Van den Dries, oud-staatssecretaris dr. W. L. G. S. Hoefnagels, mr. H. A. M. van den Dries, de heer J. van de Kieft en dr. ir. A. Vondeling. Koning Hassan van Marokko heeft generaal Franco, het Spaanse staatshoofd, geyraagd de Spaanse enclave - Ifni ferug te geven. De V.N. hebben indertijd aanbevolen dat dit kleine kustgebied in Ma rokko, dat al lang in Spaanse han den is, weer bij het moederland wordt gevoegd. De Belgische centrale raad voor het bedrijfsleven heeft ver klaard, dat het regeringsbeleid tot matiging van de krediet expansie dat tijdens de periode van spanningen werd toegepast geleidelijk dient te worden opgeheven. Nu een opleving van het par ticulier verbruik tot stand moet worden gebracht, aldus de raad, is het van het grootste belang dat de overheid geen maatregelen treft die het tegendeel als resul taat zouden hebben, n.l. een ster ker afremmen van het verbruik. De vrijdag in Den Haag gehou den onderhandelingen tussen werkgevers en werknemers in de bouwnijverheid over een nieuwe c.a.o., ter vervanging van die welke 28 februari j.l. is afge lopen, hebben wederom niet tot overeenstemming geleid. Vorm den de vorige keren de door de werkgevers voorgestelde wacht- dag bij ziekte het grootste strui kelblok op weg naar 'n akkoord gisteren waren het de lonen die de deur sloten. Aldus vernamen wij van de zijde van de raad van het bestuur bouwbedrijf. De werknemers hebben gezegd geen vrijheid van handelen te hebben om op de voorstellen van werkgeverszijde in te gaan en wilden overleg plegen met de van de bondsorganen. De werkevers, van wie geen nieuw initiatief tot een volgende bijeenkomst zal uitgaan, staan op 't standpunt, dat de werknemers dit moeten doen. Bij het tot nu toe tussen werk gevers- en werknemersorganisa ties gevoerd overleg was de wachtdag bij ziekte of arbeidson geschiktheid, die niet kön worden inverdiend na vier dagen de voor- naamste hinderpaal. Dit van werkgeverszijde gedane voorstel werd door de werknemers niet Het centrale comité van de Chinese communistische partij heeft alle betrokken Chinezen opgeroepen onverwijld terug te keren naar de eigen provincie om het gewone werk weer op te nemen. De militairen dienen zich weer bij hun eenheid te melden. Uitgezonderd zijn dege nen die een bijzondere vergun ning van het centrale comité hebben, Eeh en ander is te lezen in een plakkaat van het comité, dat vrijdag in Peking is opge hangen. Het is voortaan verboden leger- instanties te kritiseren. Buiten landers hebben niet meer het recht zich te bemoeien met de ontwikkeling van de culturele revolutie in het leger. Muur kranten en pamfletten waarvan de inhoud de staatsveiligheid in gevaar kan brengen, mogen niet meer verschijnen. Onbevoegden zullen de gebouwen van een reeks ministeries en centrale be stuursorganisaties niet langer zo maar kunnen binnengaan. In de lijst worden onder meer opge somd alle afdelingen van het centrale comité, de ministeries voor bewapening, buitenlandse zaken en staatsveiligheid, alle banken, kranten, radio-Peking en het persbureau „Nieuw Chi na". De „overneming van de politieke macht" zal alleen nog maar kunnen geschieden door de „rebellengroepen" die daar intern al zijn gevestigd. Tegelijk met de voorschriften van het centrale comité wordt in muurkranten van de rode gardisten een verklaring van partijvoorzitter Mao tse Toeng afgedrukt, waarin deze zegt' dat de revolutionaire strijd „in be schaafde vorm" moet worden voortgezet. „Wanneer wij de dictatuur van het proletariaat willen versterken, moet ons poli tieke en ideologische werk op zeer hoog peil staan." Mao be treurt dat er in het straatbeeld van Peking nog steeds plakka ten voorkomen die niet met deze hoge opvattingen overeenkomen. Zo kan men lezen dat die of gene „de hondekop moet wor den ingeslagen". Onze handelin gen en ons optreden dienen in overeenstemming te zijn met on ze hoge doelen, aldus Mao vol gens de muurkranten. Volgens berichten van de na- tionalistisch-Chinese inlichtin gendienst heeft Peking alle be schuldigingen tegen generaal Tsjang Koeo-Hoea, de Chinese opperbevelhebber in Tibet en eerste secretaris van het partij comité in dit „Chinese district", laten vallen. Tsjang had zich verzet tegen Mao-gezinde ele menten en geweigerd instructies uit Peking op te volgen. Er is zelfs melding gemaakt van bloe dige botsingen tussen „revolu tionaire rebellen" en militairen van Tsjangs leger. De machthebbers in de Chi nese hoofdstad, niet in staat de machtige generaal uit te schake len, zijn nu bijgedraaid en heb ben Tsjang in zijn macht beves tigd. Peking heeft zelfs een ver klaring uitgegeven waarin wordt gezegd dat alle beschuldigingen tegen Tsjang afkomstig waren van landeigenaars, rijke boeren, contra-revolutionairen, slechte elementen en rechtse figuren, aldus de berichten uit nationa listische bron, acceptabel geacht, omdat men meende dat aan een eenmaal ver kregen recht niet meer kon wor den eetornd. Bij beraad in eigen kring hadden de werkgevers be sloten hun eis van de wachtdag bij ziekte te laten vallen en men meende derhalve vrijdagochtend vlug tot zaken te kunnen komen. 'Dat ble-ïK niet het feval te zijn: ditmaal bleken de mon voor waar. den het grote struikelblok ta zijn. De werkgevers waren uitge gaan bij hun voorstellen aan de werknemers van de door de rege ring toegestane verhoging van vier procent. Wanneer de huidige lonen van de vijf groepen met die vier procent verhoogd, komt men voor de vijf groepen tot resp. „kale" uurlonen van: ƒ2,38; ƒ2,60; ƒ2,78; ƒ2,96 en ƒ3,09. De werkgevers waren bereid deze lonen voor sroep 1 en groep 4 nog met een cent te verhogen tot resp. ƒ2,39 en ƒ2,97. De werk nemers hadden een verhoging ge vraagd voor alle groepen van twaalf cent per uur, hetgeen voor groep vijf zou neerkomen op een verhoging van vier procent, voor groep één tot en met vier van meer dan vier procent; in één geval zelfs uitlopend tot 5,2 procent. De werkgevers waren o.m. van oordeel, dat een derge lijke verhoging bij de regering niet „haalbaar" zou zijn, aldus vernamen wij verder van de zijde van de raad van bestuur bouw bedrijf. De centrale raad is derhalve van mening, dat het wettelijk percentage van het voorschot bij verkoop op afbetaling vermin derd kan worden. Gezien de bij zondere rol van de bouwindustrie in het konjunktuurbeleid acht de raad het nodig, dat men onver wijld een aanvang maakt met de uitvoering van het hijkomend konjunktuurprogram dat voor de overheidsinvesteringen is voor zien. Ter ondersteuning van de uit voer is men Voorstanden van uit breiding van de belastingonthef fing bij uitvoer, verlaging van de rentevoet van het uitvoerkrediet, uitbreiding van de staatswaar borgen en een grote inspanning voor het welslagen van de Ken- nedy-ronde. De centrale raad pleit voorts voor een aktieve tewerkstellings politiek ter bestrijding van de werkloosheid, vooral in de pro vincies Henegouwen, Luik en Limburg en een doeltreffende bestrijding van de belastingont duiking. De indirekte belastin gen en de direkte belastingen op de vennootschappen zouden niet mogen worden verhoogd en ook zou de regering niet moeten overgaan tot een algemene ver hoging van de personenbelasting, aldus deze verklaring. Rechercheurs van de afdeling verdovende middelen van de Rot terdamse politie hebben in de nacht van donderdag op vrijdag in een woning in Rotterdam zuid twee en een halve kilogram hashish en ruim 300 gram hennep in beslag genomen. De bewoonster van het pand, de 29-jarige A. H. de H. is wegens het in bezit heb ben van verdovende middelen ge arresteerd en ingesloten op het hoofdbureau van politie. De hashish en de hennep hadden een verkoop waarde van ongeveer 8000. De staking van technisch per soneel bij de Antwerpse „Petro- ehim", die maandag j.l. begon, zal volgende week worden voort gezet. De stakers, die o.m. een loonsverhoging eisen van 7Va procent, hebben dit vrijdag op een vergadering met hun vak bondsleiders besloten. De vak bonden zullen maatregelen tref fen om te voorkomen, dat de di- rektie van „Petrochim" elders tijdelijk personeel aantrekt om het werk van de stakers over te nemen. Naar van de zijde van het mi nisterie van sociale zaken en volksgezondheid wordt verno men, is het aantal werklozen in februari j.l. gedaald. Eind febru ari waren er 98.870 werkloze mannen tegen 101.012 aan het einde van januari. Het aantal werkloze vrouwen verminderde van 7.475 tot 7.078. Het aantal vakatures was ein de februari ongeveer even groot als einde januari. Einde februari waren er openstaande aanvragen voor 39.318 mannen (v.m. 39.386) en voor 24.641 (v.m. 24.382). DE VIERING VAN HET PAASFEEST Voor het eerst sinds eeuwen zullen de rooms-katholieken in Egypte en op Corfoe op dezelfde dag Pasen vieren als de oosterse kerken, zo heeft mgr. Fausto-Val- lainc, hoofd van de Vaticaanse persdienst, vrijdag meegedeeld. Pasen zal daar nu op 30 april in plaats van op 26 maart worden gevierd. De kerken in het westen vieren Pasen op 26 april. Een reden voor de wijziging werd niet gegeven. Sinds de eer ste eeuwen van het christendom hebben de r. kde Grieks-ortho- dctxe en andere oosterse kerken Pasen op verschillende zondagen gevierd, omdat zij de datum niet op dezelfde manier berekende». ZUIDWESTELIJKE WIND Aanhoudende luchtdrukstijgin gen boven de Noordzee doen de wind in onze omgeving verder afnemen. Boven het midden van de oceaan is een aktieve depres sie aangekomen, die geleidelijk oostwaarts koerst. Ten gevolge hiervan zal de wind naar het zuidwesten krimpen, maar ove rigens zal het zaterdag ongeveer hetzelfde weer zijn als vrijdag. Het weer in midden- en zuid- Europa was bijzonder rustig als gevolg van een uitgestrekt hoge- drukgebied. In Italië liep het kwik in de omgeving van Rome op tot ongeveer 20 graden Cel sius. In midden en noord-Scan- dinavië bleef het nog vrij koud met maximum-temperaturen van omstreeks twee graden, terwijl plaatselijk sneeuw viel. medegedeeld dx»r het K.N.M.L» geldig tot hedenavond. Zuidwestelijke wind Wolkenvelden en droog weer, Vrfj krachtige tot matige zuid westelijke wind. Maximum tem peraturen van 9 tot 12 graden. ZATERDAG 4 MAART v.m, n.m. Breskens 7.35 8.12 Terneuzen 8-11 8.48 Hansweert 8.45 9.12 Walsoorden 8.44 9.11 ZONDAG 5 MAART v.m. n.m. Breskens 8.56 9.40 Temeuzen 9.32 10.16 Hansweert 10.06 10.50 Walsoorden 10.05 10.49 MAANDAG 6 MAART v.m. n.m. Breskens 10.22 11.05 Terneuzen 10.58 11.41 Hansweert 11.32 12.14 Walsoorden 11.31 12.14 ZON MAAN op onder op onder Mrt 4 7.21 18.24 4.02 10.51 5 7.19 18.26 5.07 11.44 7 7.14 18.29 6.30 14.02 8 7.12 18.31 6.54 15.) 3 9 7.10 18.33 7.12 16.32 6 7.17 18.27 5.55 12.49

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 1