Tsjoe-en Lai wil een einde aan culturele revolutie in Singkiang Garrison laat arrestatie verrichten STICHTING „NATIONALE ZIEKENHUISRAAD" OPGERICHT Bijna 500 ziekenhuizen en inrichtingen aangesloten „Economische situatie binnenvaart mag positie werknemers niet ongunstig HET WEER DR. ZIJLSTRA VRIJWEL ZEKER PREMIER „Onderdak" Groter eenheid Programma op lange termijn Voormalig kampcommandant Franz Stangl gearresteerd VRIJDAG 3 MAART 1967 23e Jaargang No. 6887 Amerikaanse kruiser getroffen door Noordvietnamees vuur KU KLUX KLAN-LEDEN IN MISSISSIPPI GEARRESTEERD Hoogwater Weerbericht Zon- en Maanstanden Het fractieberaad over de kabinetsformatie Niet te veel details Mao gooit het roer om „Russische leiders volgelingen van Göbbels" Ontvoering in Venezuela Frank, bfl abonnement; TERNEUZEN Abonnementsprijs f6,per kwartaal; per maand 2,70; per week 62 ct. Losse nrs 13 ct. Directeur-Hoofdredacteur: I. van de Sande Redactie, en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 - 2073 Gironummer: 38150 Niet minder dan 488 zieken huizen, psychiatrische inrichtin gen en verpleegtehuizen in ons land, deel uitmakend van negen op dit gebied bestaande levens beschouwelijke organisaties, zijn sinds kort verenigd in de „stich ting nationale ziekenhuisraad". Gisteren heeft deze nationale ziekenhuisraad zich tijdens een in Den Haag gehouden bijeen komst gepresenteerd. Staatssecretaris Bartels (volks gezondheid) heeft deze vorm van samenwerking van „veel beteke nis" genoemd voor de functione ring van het ziekenhuiswezen in ons land. „Wij prijzen ons geluk kig met dit initiatief omdat wij zo'n grote waarde hechten aan verbetering van structurele ver houdingen in ons volksgezond- heidsbestel, opdat de verantwoor delijkheid aan de kant van de maatschappij des te beter tot zijn recht zal komen", aldus de staats secretaris. Concluderend merkte hij op, dat de coördinatie en de samen werking van de overkoepelende ziekenhuisorganisaties „een zaak van het allergrootste gewicht' is. De oud-voorzitter van de stich ting „het Nederlandse zieken huiswezen", mr. J. A. H. J. van der Dussen, belichtte eveneens de betekenis van het samengaan van de negen organisaties, die reeds een overkoepelend „onder dak" hadden gevonden in de stichting „het Nederlandse zie kenhuiswezen" dan wel in het „centraal bureau voor het katho lieke ziekenhuiswezen".. Bij bei de laatstgenoemde organisaties, aldus mr. Van der Dussen, bleef de behoefte groeien naar verdere samenwerking, omdat op vrijwel alle gebieden de belangen paral lel lopen. Aan de nationale ziekenhuis raad zal nog dit jaar als beleids orgaan worden toegevoegd het nationaal ziekenhuisinstituut. De taken, waarmee dit instituut zich zal bezig houden, zullen onder meer zijn documentatie en sta tistiek, bouwaangelegenheden en techniek, medische zaken, finan ciële en economische zaken, ju ridische kwesties, onderwijs en opleiding. Thans vindt beraad plaats over de plaats van vesti ging van een kantoorgebouw, waarin raad en instituut zullen kunnen zetelen. „Op deze wijze zullen wij groeien naar een nog groter eenheid dan thans reeds is bereikt", aldus mr. Van der Dussen. Mr. J. Th. M. de Vreeze, voor zitter van de nationale zieken huisraad, weer er op dat tot deze samenwerking werd beslo ten, omdat „de laatste jaren steeds meer de overtuiging veld won, dat wij allen ons werk niet meer goed konden blüven doen, als we niet bereid waren ons te voegen in een groter geheel'. De heer De Vreeze, lid van de twee de kamer voor de K.V.P., noem de het „een harde noodzaak" om voor de gehele gezondheidzorg te komen tot een bewust kie zend en richtend beleid. „Wil len we niet vastlopen, dan zal ook deze sector van collectieve voorzieningen het niet kunnen stellen zonder programma's op langere termijn", zo zei hij. Naar de mening van de heer De Vreeze is het evenzeer nodig, dat ook op regionaal en plaat selijk niveau op dit terrein tot samenwerking wordt besloten. „Het is prachtig en nodig, dat we ons verdiepen in de behoefte aan-en het gebruik van zieken huizen, maar wat er uitkomt, zal regionaal en plaatselijk moeten worden gehanteerd", aldus mr. De Vreeze. Het Weense documentatiecen trum voor Joodse slachtoffers Van nazi-vervolging heeft mee gedeeld dat Franz Stangl, com mandant van de concentratie kampen Sobidor en Treblinka, op 28 februari in Brazilië is ge arresteerd. De Oostenrijkse justi tie heeft zijn uitlevering verzocht. De nu 55-jarige Stangl was van maart tot augustus 1942 commandant van het vernieti gingskamp Sobidor en vervol gens tot augustus 1943 van Tre blinka. Volgens dr. Simon Wie- senthal, leider van het documen tatiecentrum, is Stangl verant woordelijk voor de dood van ten minste 700.000 mensen, onder wie 400.000 Joden uit Warschau. Hij staat op de lijst van nog niet be rechte nazi-misdadigers als der de genoteerd, achter nazi-partij leider Martin Bormann en gesta- po-chef Heinrich Müller. Hij komt dus nog vóór de beruchte kamparts Josef Mengele. VIA ITALIË GEVLUCHT Stangl werd in 1943 naar Zuid- Slavië gestuurd om mee te wer ken aan de partisanenbestrijding. Na de Duitse kapitulatie keerde hij naar Oostenrijk terug, waar hij door de Amerikanen werd ge arresteerd. Deze wisten alleen van zijn aktiviteit in het eutha- nasie-station Hartheim bij Linz en gaven Stangl in 1947 aan de Oostenrijkse justitie over. Bij werk in de open lucht kon de nog niet berechte nazi vluchten. Via Italië bereikte hij Syrië. In 1960 kreeg de organisatie van Wie- senthal nieuwe berichten over Stangl, na de ontvoering van Adolf Eichmann door Israëlische agenten uit Argentinië. Pas in 1964 werd zijn verblijfplaats be kend. Er zijn twee Oostenrijkse ar restatiebevelen tegen Stangl, wegens zijn aktiviteit in Hart heim waaraan 30.000 mensen ten offer zouden zijn gevallen, en zijn optreden in Sobidor en Tre blinka. VRIJE ZE Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuren Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (gêéa handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 ur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Dat een spoedige oplossing van het gehele probleem der over capaciteit in de binnenscheep vaart in het verschiet ligt, valt gezien het grote verschil in op vattingen bij de bij deze be drijfstakken betrokkenen te be twijfelen. Dit zal er echter niet toe mogen leiden, dat daardoor de positie van de werknemers in ongunstige zin werdt beïnvloed, .r Dit verklaarde de voorzitter van de bedrijfsgroep binnen scheepvaart van de Nederlandse bond van vervoerspersoneel, de heer P. Mol, gistermorgen in Utrecht op de driejaarlijkse al gemene vergadering van deze bedrijfsgroep. De situatie in de binnenscheep vaart is op dit moment niet roos kleurig. Maar, aldus de heer Mol, dat hoeft niet te betekenen dat zij uitzichtloos is. Als de onder nemers de tekenen des tijds ver staan, slaan zij de handen ineen en zorgen zij ervoor, dat de bin nenscheepvaart een belangrijke plaats in het vervoer blijft in nemen en dat men haar voor volwaardig blijft aanzien. De heer Mol voegde hieraan toe, dat de binnenscheepvaart dan niet alleen op nautisch en tech nisch terrein, maar ook op het gebied van de arbeidsvoorwaar den met de tijd moet meegaan. Punten die daarbij grote aan dacht vragen noemde hij verho- ■ging van de altijd nog te lage basisionen en de daarvan afge leide vergoedingen, een verder terugdringen van de wekelijkse en ggggUite* arbeidstijd en het garanderen van een behoorlijke rustperiode. De N.V.B. denkt hierbij ook aan het tot stand brengen van wettelijke regelin gen met betrekking tot beman ningsvoorschriften en arbeids- en rusttijden. Volgens de bond ontbreekt een wettelijke bescherming van allen die in de binnenscheep vaart werkzaam zijn tot nu toe op bijna elk gebied. De Amerikaanse kruiser „Can berra", uitgerust met geleide projectielen, hééft in de nacht van woensdag op donderdag een voltreffer moeten incasseren van Noordvietnamese kustbatterijen. Een tweede artilleriegranaat ont plofte vlak boven het schip, al dus een militaire woordvoerder in Washington. De „Canberra" liep lichte scha. de aan de opbouw op, maar onder de bemanning werden geen ver liezen geleden. Het incident deed zich voor tij dens een 35 minuten durend artil lerieduel tussen drie Amerikaan se schepen de „Canberra" en de torpedobootjagers „Benner" en „Strauss" en Noordvietna mese kustbatterijen. De kruiser bevond zich op dat moment 53 km ten noorden van de havenstad gong Hoi in de GolX van Tonkin, Dinsdag waren nog twee an dere getuigen op Garrisons bu reau verschenen om een verkla ring af te leggen de 38-jarige James Lewallen, Voormalig pi loot en thans technicus van de ruimtevaartorganisatie NASA in de staat Mississippi, en de 25- jarige Perry Russo. Lewallen was door Garrison gedagvaard, Russo was uit eigen beweging op het bureau verschenen om naar zijn zeggen inlichtingen over de moord op Kennedy te verschaf fen. De federale recherche heeft woensdag in Hattiesburg, Missis sippi, 12 leden van de Ku Klux Klan gearresteerd, waaronder de „grote tovenaar' Sam Bowers. Zij worden ervan verdacht deel te hebben gehad aan de moord van vorig jagr op de militante negerleider Vernon Dahmer in Hattiesburg. De mannen worden beschul digd samen te hebben gezworen om hun slachtoffer zijn burger rechten te ontzeggen een fede raal misdrijf, in tegenstelling tot moord. Alle 12 zijn weer op vrije voe ten gesteld nadat per persoon een borgsom van 5.000 dollar was be taald. Bowers is maandag even eens beschuldigd van medeplich tigheid aan de ontvoering en moord op drie voorvechters voor gelijke burgerrechten in Phila delphia, Mississippi. HET BLIJFT STORMACHTIG Tussen een lagedrukgebied ten westen van Noorwegen en een hogedrukgebied boven de Golf van Biscaje staat een zeer sterke westelijke stroming. Deze weste lijke stroming zal 'in «ie nacht van donderdag op vrijdag wat in kracht afnemen tijdens het passé- ren van een vlakke rug van hoge luchtdruk. Een nieuwe depressie is inmid dels in de krachtige westelijke stroming opgenomen. Zij wordt vandaag voor de westkust van Noorwegen verwacht. Deze nieu we depressie zal vandaag de wind weer doen toenemen tot VRIJDAG 3 MAART v.m. n.m. Breskens 6.26 6.58 Terneuzen 7.02 7.34 Hansweert 7.36 7.00 Walsoorden 7.35 6.59 ZATERI v G 1 MAART v.m. n.m. Breskens 7.35 8.12 Terneuzen 8.11 8.48 Hansweert 8.45 9.12 Walsoorden 8.44 9.11 zuidwesten. Ook zal de depr-ssie veel bewolking en tijdelijk :egen of enkele buien veroorzaker medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Depressieweer Aanvankelijk wisselend be wolkt met slechts af en toe een bui. In de loop van de dag ech ter toenemende bewolking met tijdelijk regen. Aanvankelijk krachtige tot harde, in de loop van de aag wind. toenemend lot hard of stormachtig en aan de kust mogelijk tot storm uit west tot zuidwest. Weinig verandering in temperatuur. ZON MAAN op onder op onder Mrt 3 7.23 18.22 2.44 10.11 4 7.21 18.24 4.02 10.51 5 7.19 18.26 5.07 11,44 7 7.14 18.29 6.30 14.02- 8 7.12 18.31 6.54 15.18 9 7.10 18.33 7.12 16.32 6 7.17 18.27 5.55 12.49 De Tweede-Kamerfrakties van de k.v.p., v.v.d., a.r.p. en c.h.u. hebben zich donderdag uitvoerig beraden over het ontwerp- regeringsprogram, zoals dat in het overleg tussen informateur Zijlstra en de vier fraktievoor- zitters in hoofdlijnen werd sa mengesteld. De frakties van k.v.p. en a.r.p. besloten in dit ontwerp enige wijzigingen voor te stellen. Frac tievoorzitter Schmelzer zei na afloop van het k.v.p.-fraktiebe- raad dat het hier gaat om „na dere aanvullingen en preciserin gen". Over de zetelverdeling was niet gesproken. Het premier schap kwam slechts kort ter sprake, doch men was hierover niet tot bindende konklusies ge komen. Drs. Schmelzer zei zelf een uitgesproken voorkeur voor de heer Zijlstra als premier te hebben. In de fraktie varieert de steun aan de heer Zijlstra van „sterke voorkeur tot aanvaard baar". Na afloop van het a.r.-fraktie- beraad verklaarde fraktievoor- zitter mr. B. W. Biesheuvel dat ook in zijn fraktie niet was ge sproken over de personele sa menstelling van het te formeren kabinet. Wel had de fraktie en kele wensen aan de hoofdlijnen van het ontwerpregeringspro- gram toegevoegd, „al heeft de fraktie zich hierbij tot het uiter ste beperkt". Hij wilde overigens geen verdere mededelingen over het fraktieberaad doen. Drs. Schmelzer zei desge vraagd nog, dat ook niet is ge sproken over de bezetting van „buitenlandse zaken". Hij deelde tenslotte mee, dat het regerings program niet in details was be sproken. De k.v.p.-fraktie wenst zich namelijk niet meer zo in details vast te leggen als destijds is ge beurd bij de totstandkoming van het „akkoord van Wassenaar". Namens de v.v.d.-fraktie is meegedeeld dat vandaag „nadere opmerkingen" over de hoofd lijnen van het program aan de informateur zullen worden toe gezonden. De c.h.u.-fraktievoorzitter mr. Beernink wenste na afloop van het fraktieberaad geen enkele mededeling te doen. De Chinese premier Tsjoe en-Lai heeft opdracht gegeven om een eind te maken aan de culturele revolutie in de weste lijke autonome provincie Sing- kiang, zo staat vermeld in een blad van de Chinese rode gardis ten „Toenghsianafang Pao", dat door de correspondent in Peking van het Bulgaarse persbureau B. T. A wordt aangehaald. Vol gens B.T.A. blijkt voorts uit be- kranten in Peking, dat de Maois- richten uit Sinkiang en muur ten in Singkiang op grote tegen stand zijn gestuit en dat zij in de oostelijke provincie Anhwei de hulp van het leger hebben moe ten inroepen. Radio-Moskou heeft in een voor China bestemde uitzending mee gedeeld dat in Tibet de tweede secretaris van de communistische partij, Tsjang Kwo Hwa, de be volking opdracht heeft gegeven het Chinese leger te boycotten en de rode gardisten te arresteren. De aanhangers van Mao zouden slechts een klein deel van Tibet onder controle hebben In de uitzending, die in Hong kong werd opgevangen, werd voorts melding gemaakt van voortdurende strijd in Sjanghai tussen aanhangers van Mao en „de arbeidersmassa". Mao tse-Toeng, de Chinese par- tijleider, is doende hoge functio narissen, die tijdens de culturele revolutie werden ontslagen, hun posten terug te geven. Dit meld de donderdag het in Hongkong verschijnende blad „Hongkong Star", dat dit in communistisch- China had vernomen. Als voor beeld haalde het blad de eerste- secretaris van het plaatselijke partijcomité in Peking, Li Joeng Foeng aan. Deze heeft zijn func tie teruggekregen. Hij heeft als speciale taak öa haven weer op gang te brengen. De officier van justitie van New Orleans, Garrison, heeft een zekere Clay SbaW laten arres teren. Clay Shaw is direkteur geweest van de kamer van koop handel in New Orleans. Hij is ge arresteerd wegens „deelneming aan een komplot om president Kennedy te vermoorden". De arrestatie werd bekendge maakt door één der ondervra gers, William Gurvich, vijf uur nadat Shaw het bureau van Gar rison had betreden om onder vraagd te worden. Gurvich voegde aan zijn ver klaring toe, dat het niet in de aard van de zaak ligt dat er nu een serie aanhoudingen zal wor den verricht, maar dat op latere datum zeker arrestaties zullen worden verricht. De 54-jarige Shaw, in de twee de wereldoorlog majoor in het Amerikaanse leger, had niet met de pers willen spreken toen hij voor het verhoor arriveerde. Foto: Clay Shaw (midden) na zijn aanhouding op weg naar de politie-auto. Het Volksdagblad, orgaan van de Chinese communistische partij, heeft donderdag de Russische' leiders „volgelingen van Göb bels" genoemd, die leugens over China herhalen in de hoop dat zjj eens geloofd zullen worden. Het blad merkte dit op naar aanleiding van recente Russische verklaringen en persberichten, dat Sowjet-hulp voor Noord-Viet- nam, óie via China was verzon den. onderweg is verdwenen. De Russen proberen een wig te drij ven tussen China en Noord-Viet- nam, terwijl zij zelf met de Ver enigde Staten samenwerken bij het forceren van vredesonderhan delingen door bombardementen, aldus het Volksdagblad. Dr. Julio Iribarran Borges, broer van de Venezolaanse mi nister van buitenlandse zaken, is woensdag door drie mannen ont voerd. Naar de politie van Cara cas meedeelde, werd dr. Iribar ran gedwongen in een auto plaats te nemen toen hij bij zijn huis aankwam nadat hij zijn kin deren naar school had gebracht. OUD-GOUVERNEUR PETERS MET VAKANTIE Willemstad: De oud-gouverneur van Curagao, Peters, verblijft op het ogenblik met vakantie in zijn oude standplaats. Een van de eerste dagen van zijn verblijf gaf hij met zijn echtgenote een re ceptie, die o.a. werd bijgewoond door premier Jonckheer van de Nederlandse Antillen (links) en de éveneens met vakantie zijnde oud-premier Cals. Vrouw in het openbaar omhelsd Een jongeman in Rome heeft van de rechtbank twee jaar en zeven maanden gelegenheid gekregen om in de gevangenis na te denken over zijn onbe zonnenheid te proberen een vrouw op straat te omhelzen. In Italië is zulks in het open baar verboden.

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 1