PROVINCIAAL NIEUWS NET BEZOEK VAN MINISTER DE QUAY AAN ZEELAND BEIIRSOVERZICHT Huiverig voor plannenmakers" Axel Breskens Sas van Gent Voor Babyl&U Vlissingen VASTEN TOT DE DOOD UNILEVER FLAUW Reimerswaal Texaco Uitbreiding Dow Chemical Vcertarieven Rijksweg 58 Mevr. Van Dijke—van Dijk opent de tentoonstelling van bejaardenwerk Woensdagmorgen is de ten toonstelling van handenarbeid en nijverheid der bejaarden in de kanaalzone door de echtgenote van de burgemeester, mevr. Van Dijkevan Dijk geopend. Voor deze opening waren vele be stuursleden van de plaatselijke vrouwenverenigngen aanwezig. De heer C. Smies, voorzitter van de aktiviteitencommissie van het „Trefpunt", heette allen welkom en deelde mede dat mevr. Dikötter wegens ziekte verhinderd was bij de opening aanwezig te zijn. Na een inleidend woord door de heer Smies verzocht hij mevr. Van Dijke door het doorknippen van een lint de tentoonstelling te openen, aan welk verzoek zij gaarne voldeed. Mevr. Van .Dijke dankte allen die hadden medegewerkt om deze tentoonstelling mogelijk te maken. Reeds de eerste dag bestond er grote belangstelling voor het werk van de bejaarden. Geslaagd Te Amersfoort slaagde voor het examen voor instrukteur van de koninklijke Nederlandse fede ratie van landelijke rijverenigin- gen de heer S. R. den Exter uit Axel. Vergadering van de gemeenteraad Tijdens de raadsvergadering te Breskens is kritiek geleverd op de ontwikkelingscommissie West Zeeuws-Vlaanderen. De heren Vergouwe en Cambier vonden dat deze commisie wel kan ver dwijnen. In feite bestaat de com missie ook niet meer. Reeds ge ruime tijd ressorteert deze com misie, die was bedoeld om speci fieke streekbelangen te beharti gen, onder de vereniging van Burgemeesters, Secretarissen en Ontvangers. Wethouder v. d. Hooft meent dat een gezamenlijk streekorgaan niet kan bestaan. Hij was van mening dat ook in die vereniging geen constructieve bijdrage kon worden geleverd voor de ver dere ontwikkeling van West Zeeuws-Vlaanderen. Burgemeester Eekhout kon be grip hebben dat andere gemeen ten afwijzend staan tegenover deze commissie. Wanneer zij vin den dat het voor hun gemeente niet nodig is, is dit hun goed recht. Wethouder v. d. Hooft was van mening dat er dan kontakt moest worden gezocht tussen de ge meenten, die wèl willen. De heer K. Maas had enkele schriftelijke vragen gesteld om trent het bouwen van garages, het plaatsen van een duivenhok en een verzoek om grond van de gemeente te pachten. Naar aanleiding van de ant woorden betoogde hij dat het ge meentebestuur allerlei zaken te traag en te weinig soepel afhan delt, dat de bureaucratie hoogtij viert en men onmachtig is tot improvisatie. Als voorbeeld stel de hij de aanvraag voor de bouw van een duivenhok. Een stapel formulieren moest worden inge vuld en men werd van het kastje naar de muur gestuurd. De burgemeester en wethou der Zegers zeiden dat de ambte naren niet meer doen dan uitvoe ren hetgeen de raad heeft be paald. Men kan het niet altijd iedereen naar de zin maken. Het voorstel om het gemeente- personeel 4 salarisverhoging te geven in navolging van 't rijk was voor de heer G. van Schaick aanleiding te pleiten voor het in voeren van een ander soort sa larisverhoging. Bij het geven van procentuele verhogingen wordt het reële verschil tussen de hoogst en de laagst bezoldigden steeds groter. Mevr. Niermans en de heer Vergouwe waren het hiermede eens. De heer Vergou we diende zelfs een motie in. Hierin spreekt de raad uit dat het systeem van procentuele ver hogingen een onjuiste inkomens verdeling in de hand werkt. De motie werd aangenomen met de stemmen van de heren Zegers, Luteijn, Maas en Cambier tegen. De motie zal ter kennis wor den gebracht van de minister van binnenlandse zaken en G. S., ter wijl de andere Zeeuwse gemeen ten om adhesie zal worden ge vraagd. Aan de heer A. de Baare werd een perceel grond van 25 m2 ver kocht voor 3 per m2. Aan de heren G. Maeyaert uit Oostende en I. de Bliek te Schoondijke werden resp. 700 m2 en 370 m2 verkocht in de Prins Bernhard- laan voor 21,50 per m2. Jeugd in actie In zaal Casino wordt vrijdag avond om half acht door de leer lingen van de openbare school een ontspanningsavond gehou den. Onder het motto „Hallo! Hier is de T.R.O.M." zal zang, muziek en toneel worden, ge bracht. Traditiegetrouw zullen de kin deren zaterdagmiddag hetzelfde programma voor de bejaarden van Breskens opvoeren. Toneel voor bejaarden Donderdag 9 maart zal de to- neelvereniigng Thalia voor de bejaarden van Breskens in „De Uitkomst" het toneelstuk „Klok slag negen" opvoeren. De avond wordt verzorgd door het comité bejaardenzorg en door de dames van de V.V.H. Ratiowoningen In Breskens zijn de eerste ra> tiowoningen bewoond. Dit is een begin van de totale stroom van 300 woningen fn West Zeeuws- Vlaanderen. Met een tweede ge deelte van 40 woningen is ook reeds een aanvang gemaakt. Men hoopt deze 40 woningen begin 1968 gereed te hebben. Hengelaars vergaderden De hengelsportvereniging „De Zeekrab" heeft in café Centraal de jaarlijkse algemene vergade ring gehouden. De vergadering die goed bezocht was, werd door de heer L. Riemens geopend wegens afwezigheid van de voor zitter. Uit het jaarverslag bleek dat het jaar 1966 goed was ge weest voor de vereniging. Het ledental steeg tot 91 en het aan tal donateurs bleef 16. De gemid delde deelname aan de wedstrijd was 50, hetgeen iets lager' was dan in 1965. De vangsten waren over het algemeen goed. De kam pioen behaalde 626 punten meer dan in 1965. Het kampioenschap werd voor de tweede achtereen volgende maal gewonnen door L. Riemens met 1693 punten 2e werd A. Visser, 1203 punten; 3. A. Versprille, 1120 punten; 4. J. Brugge, 1088 punten, en 5. A. Ka reis, 1076 punten. Bij akklamatie werden herko zen de aftredende bestuursleden L. Riemens, A. Versprille en P. v. d. Broecke. In plaats van de heer J. de Feijter die zich niet meer be schikbaar stelde, werd gekozen de heer P. Heijboer. Vervolgens werden de aktivi- teiten voor het jaar 1967 mede gedeeld. Er zullen vijf clubwed strijden worden gehouden, ter wijl voor 20 augustus de interna tionale wedstrijd is vastgesteld. Voorts zal er een filmavond wor den gegeven waar visserijfilms en een huishoudfilm zullen wor den vertoond. Na afloop is er een bal met conference. Aanvoer vismijn Aan de gemeentelijke vismijn te Breskens is in de week van 19 t/m 25 februari aangevoerd: 1249 kg exportgarnalen, 1782 kg bot, 1970 kg schar, 1727 kg schol, 1088 kg tong, 27 kg tarbot, 32 kg griet, 14602 kg kabeljauw, 5652 kg wijting, 7 kg kommeraal, 10 kg rog, 2 kg zalm en 55 kg on verkochte schol. Maatschappelijk werk Per 15 maart gaat de maat schappelijke werkster, mej. A. M. L. Serrarens, Sas van Gent ver laten. De spreekuren in het Wit Gele-Kruisgebouw worden voor lopig overgenomen door de col lega's van mej. Serrarens. Buiten de vastgestelde spreekuren kan men zich altijd in verbinding stellen met het bureau voor maatschappelijk werk in Terneu- zen, joh. W. Frisostraat 9 (tel. 011503435). Dit geldt ook voor Philippine. Cursus Veilig Verkeer Op dinsdag 28 februari heeft de afdeling Sas van Gent van het verbond voor veilig verkeer wederom een cursus op touw ge zet in verband met de nieuwe verkeersregels. De lessen, waar van dinsdag de eerste werd ge geven voor leden en belangstel lende niet-leden van het ver bond, vinden plaats in het ge bouwtje boven de brandweer kazerne. Hervormd- gereformeerde samenwerking Uit het mededelingenblad van de hervormde gemeente voor Sas van Gent, Philippine en West- dorpe hebben wij vernomen dat voor het protestants-christelijke volksdeel in Sas van Gent op nieuw een verdere vorm van samenwerking tot stand is ge komen. Elke maand zal een ge reformeerde en een hervormde kerkdienst komen te vervallen. In de plaats hiervan komt een ge reformeerde kerkdienst met her vormde bezoekers en medewer kers en een hervormde kerk dienst met gereformeerde bezoe kers en medewerkers. De hervormde kerkeraad van Sas van Gent, Philippine en Westdorpe had voorgesteld alke zondag te volstaan met één ge zamenlijke dienst, maar hierover kon men nog geen overeenstem ming bereiken. Ledenvergadering buurtvereniging De onlangs opgerichte buurt vereniging van het nieuwe plan- West, dat alle woningen, het be jaardentehuis incluis, omvat ten noorden van de Amaliastraat in Sas van Gent, hield vorige week haar eerste algemene ledenver gadering. Dertig tot veertig leden hadden zich verzameld in l'Es- pérance te Sas van Gent om van het pas gekozen bestuur de sta tuten en het huishoudelijke reglement te vernemen. Uit de verspreide formulieren is ge bleken dat zich ruim 80 van de aangezochte bewoners hebben laten inschrijven als lid. Het be treft hier bijna 80 gezinnen. De buurtvereniging ziet zich niet zozeer een buurtvereniging met als doel feesten te organiseren, maar vooral het persoonlijk kon- takt en het opvangen van de kin deren. De plannen van deze vereni ging zijn groot opgezet en weldra zal blijken of ook deze buurtver eniging bestaansmogelijkheden heeft. (ADVERTENTIE) POEDER- CREME - QUE -ZEF» Opdracht voor twee stoomketelinstallaties De maatschappij „De Schelde" te Vlissingen, deel uitmakend van de Rijn-Scheldegroep, heeft van Fluor Nederland N.V. te Haarlem de opdracht gekregen voor de levering van 2 stoom ketelinstallaties (package type). De installaties zijn bestemd voor een kunstmestfabriek voor Esso Chemie N.V., die momenteel op Rozenburg in aanbouw is. De ketels zullen worden gebouwd volgens het gestandariseerde V. P.-ontwerp. De stoomproductie per eenheid is 40 ton per uur met een druk van 42,2 kg/cm2 en een temperatuur van 377 graden C. Wanneer deze opdracht eind 1967 zal zijn uitgevoerd, heeft „De Schelde" binnen een jaar tijds in het Europoortgebied acht stoom ketels voor chemische fabrieken geleverd. Inmiddels geïnstalleerd of no? in aanbouw zijn twee 95 ton/uur ketels voor Konam N.V.; drie 22 ton/uur ketels voor Continental Columbian Carbon N.V. ey een 70 ton/uur ketel voor de Albatros Superfosfaatfabrieken N.V. Overdracht fregat aan de marine Woensdagmorgen is op de werf van de maatschappij „De Schel de" te Vlissingen het onderzee- bootbestrijdingsfreeat „Van Ga len" officieel aan de koninklijke marine overgedragen en in dienst gesteld. Dit is het tweede schip in de zogenaamde Van Speijk-klasse dat gereed gekomen is. Woensdag 8 maart a.s. zal te Amsterdam de „Isaac Sweers" als laatste van de serie van zes schepen in deze klasse te water worden gelaten. De „Van Galen" werd overge dragen door de heer J. W. Hup- kes, president-directeur van „De Schelde". Namens de marine werd 't schip in ontvangst geno men door vice-admiraal H. M. van den Wall Bake, de vlagofficier materieel. De eerste reis van de nieuwe oorlogsbodem gaat naar Canada, waar hij de Hollandweek van de wereldtentoonstelling te Mon treal zal opluisteren. Moedige redding De 17-jarige lts'er Charles Boel uit Vlissingen heeft, hoewel hij niet kon zwemmen, de 9-jari ge Jelletje Ooyevaar uit de woes- te golven van de Westerschelde weten te redden. Dinsdagavond was Jelletje met haar broertje Berend aan het spelen op de glooiing van de Bou. levard De Ruyter. De kinderen trachtten zo dicht mogelijk langs het woelige water te lopen tot een golf Jelletje meesleurde. Da vele mensen, die boven op de bou- levard stonden te kijken, hadden de kinderen al enige malen tever geefs gewaarschuwd.. Toen Charles Boel zag, dat het meisje door de golven werd mee gesleurd, weifelde hij geen mo ment en rende hij naar beneden. Ook de heer I. M. A. Luca van de loodsdienst uit Vlissingen schoot te hulp. De heer Luca die door het woeste water naar een steiger was gegaan, moest machteloos toezien, hoe de kleine drenkeling vlak langs hem door het water werd meegevoerd. Charles Boel, die met levensgevaar op een an dere steiger was geklommen, kon het meisje grijpen. Hij kon echter niet meer met zijn dren keling van de steiger af komen, daar grote golven er overheen sloegen. Een juist passerende boot van de loodsdienst redde de twee uit hun benarde situatie. Noch de drenkeling noch de redders hebben bij dit angstige avontuur letsel opgelopen. Een Amerikaanse hospitaalsol daat die verklaard heeft liever zich dood te vasten dan „de goden van de oorlog" te dienen, was er woensdag, op de derde dag van zijn vasten, reeds zo slecht aan toe, dat hij niet kon slikken en ook niet praten. Dit heeft een advocaat en vriend van den betrokkene, de 22-jarige orthodoxe jood Robert Levy, meegedeeld. De advocaat is de quaker Wil liam Hanson. Hij zei nog dat Levy zeer veel pijn heeft maar desondanks in het geheel niet eet noch drinkt. De quaker zegt als Levy's woordvoerder op te treden omdat hij eveneens een pacifist is. NOG EEN HONGERSTAKING In de twee weken vóór Pasen zal de heer Tj. Bijlsma, docto randus in de politieke en sociale wetenschappen, zeven dagen hongerstaken, als eerste stap in een actie om de landen ertoe te bewegen zeven procent van hun inkomen af te staan aan ontwik kelingshulp. Doctorandus Bijlsma meent dat dit zonder veel economisch on gerief mogelijk zal zijn als de rijke landen de eerder in de vorm van leningen gegeven ont wikkelingshulp omzetten in schenkingen. Deze vroeger ge geven geleende ontwikkelings hulp gaat langzamerhand een haast ondragelijke last voor de arme landen betekenen. De dinsdag gepubliceerde jaar- cijfers van het Unileverconcern zijn voor het Damrak teleurstel lend geweest. Ze hebben hun uit werking op het koersverloop van Unilever dan ook niet vernist. Direkt na het bekend worden van deze cijfers daalde de prijs na beurs en in de avondhandel tot 95,20. 's Middags werd tegen het slot nog 100 voor de stukken be taald. Hiermede is komen vast te staan dat Unilever de cijfers tot op het laatste moment goed ge heim heeft weten te houden. Hoofdzakelijk het 4e kwartaal is teleurstellend eeweest door de forse winstdaling. Gisteren opende Unilever op 04,60 waarna een herstel intrad tot 95,30. De handel in Unilever Was niet in overeenstemming met de forse koersdaling. Het buitenland ondernam in deze hoek praktisch niets. Dit was ook waar te nemen in de overige in ternationals Philips verbeterde van 86,80 tot 87,20 (87,50). Kon Olie lag vast in de markt op 126,60 na een opening van 126,10 (125,30). Hiermede werd 't gehele koersverlies van de voor- gaiiodfi ó&m ingehaald. AKÜ gat een herstel te zien van 52,70 tot 53,20 en kwam hierdoor op het voorgaande slotniveau. De han del in alle hoofdfondsen verliep traag. KLM lag belangrijk hoger in de markt doordat dit fonds in Wallstreet 3% dollar hoger sloot. De scheepvaartsector was licht verdeeld. Japanlijnen lagen goed gedisponeerd in de markt. Van de cultures noteerde Amsterdam Rubber een punt hoger op 69. De staatsfondsen markt was prijshou dend met weinig zaken. In het koersverloop van de in ternationale waarden kwam ge durende de verdere beursduur weinig verandering meer. Hoog ovens werd zes punten lager af gedaan op 314. KLM steeg acht gulden tot 373. In de lokale afdelingen kwam Alb. Heyn in de le periode met een koers van 855 op record hoogte. Simon de Wit moest een kleinigheid prijsgeven. Key en Kramer boekte een koerswinst van 12 punten op de dividendver hoging. Nutricia was tien punten hoger op 335 niet te krijgen. De voorgaande gedane koers was 321. D'Oranjeboom gaf een koers- herstel te zien met 5% punt. Aan de verlieszijde bevond zich Calvé met 47 punten. Zoeken naar vermiste kinderen in Australië voortgezet In een pakhuis in de Austra lische stad Adelaide is men woensdag begonnen de betonnen vloer open te breken, waaronder volgens de Utrechtse paragnost Croiset de lijkjes liggen van drie kinderen, die sinds vorig jaar november worden vermist. Croi set heeft enige tijd geleden ter plaatse een onderzoek ingesteld. Hij kwam toen tot de conclusie, dat zij in gangen onder het pak huis liggen, waarin nu hun ver dwijning cement is gestort. De autoriteiten achtten het niet ver antwoord om het cement op kos ten van de gemeenschap te laten verwijderen, maar particulieren hebben nu een bedrag van onge veer dertigduizend gulden bij eengebracht. N ABEURSKOERSEN A.K.U.: 52.70) Hoogovens: (315.00) Kon. Olie: 127.20—127.50 (126.60) Philips: 87.00— 87.30 86.70) Unilevers 94.85) K.L.M.; 1374.00, Voorzitterschap algemene vergadering V. N. De Roemeense minister van buitenlandse zaken, Manescu, kan er zeker van zijn dat hij ge kozen zal worden als voorzitter van de algemene vergadering van de Verenigde Naties, die in september a.s. in New York bijeenkomt. Het zal de eerSte maal zijn dat de vergadering ge leid wordt door de vertegenwoor diger van een communistisch land. Tot dusver hebben meer dan 80 landen laten weten dat zij de kandidatuur van de Roemeense minister zullen steunen. Onder de landen die hun steun hebben .toegezegd, bevinden zich om streeks 35 staten in Afrika en Azië, en de landen van Latijns- Amerika. De houding van laatst genoemde (r.-k.) staten was tot nu toe onzeker, gezien de tradi tionele afkeer van het rooms- katholicisme voor het commu nisme. De V. S. hebben zich als gastheer onthouden van een uit spraak. „Een project van 500 miljoen lulden is, als ik het voor het zeg den zou hebben, niet iets voor de serstkomende rijksbegrotingen. De financiën laten niet toe dat een Jroject als de vaste verbinding >ver de Westerschelde binnen en- Itele jaren in uitvoering kan ko men", aldus de mening minister van verkeer en waterstaat, dr. J. Ie Quay, woensdagavond uitge- iproken tijdens een persconferen tie na afloop van het werkbezoek lat hij aan Zeeland heeft gebracht. Over het plan-Lievense voor de raste oeververbinding (het trekken ran het complete tunnelcomplex loor de Westerschelde) kon de Minister nog geen oordeel vellen. Hij zal het wel op prijs stellen vanneer ir. Lievens zijn plan naar rijkswaterstaat zal sturen zodat deskundigen van deze dienst het plan op zijn merites zullen kun nen beoordelen. Overigens is de minister „huiverig voor al die plannenmakers". De bewindsman deelde mede dat er studies worden gemaakt over de trace's, die voor de vaste oever verbinding mogelijk zijn. Op grond van de mogelijkheden en de kosten- begrotingen zal later een beleids- reslissing worden genomen. Er zijn nog andere belangrijke onderwerpen aan de orde geweest. Het Reimerswaaiplan moet vol gens de minister worden gezien in het kader van de ontwikkeling, die in Vlissingen-Oost en Terneu- zen gaande is. Het Westerschelde- bekken zal een belangrijk haven en industriegebied worden. Hij achtte het irreëel dat in het kader van deze ontwikkeling kan worden gedacht aan het Reimerswaaiplan vóór de afsluiting van de Ooster- s-helde (1978). Er is nog niet afwijzend be schikt op het verzoek van Texaco om steigers aan te brengen in de Westerschelde bij Ossenisse. Texa co wil de toevoerleiding voor zijn raffinaderij in Gent laten uitmon den in de Westerschelde. Volgens de minister maakt Texaco nog steeds een kans. Hij vond het „een belangrijke zaak, die goed bekeken en snel beslist moet worden". Het bericht dat Texaco reeds zou hebben besloten de olieleiding naar Zeebrugge te leggen, is wat voor barig geweest. Texaco Brussel ont kent dat er reeds een beslissing is genomen. In Amerika worden de mogelijkheden die Zeebrugge biedt, nog besproken. Op het verzoek van Dow Che mical Terneuzen om het gebied ten noorden van de Braakman in te polderen (Dow wil zijn bedrijf daar uitbreiden) heeft de minister nog geen beslissing genomen. Hij achtte de uitbreiding van Dow voor Zeeuws-Vlaanderen echter van groot belang. Alleen ernstige bezwaren zouden tot afwijzing van het verzoek kunnen leiden. Derge lijke bezwaren zag hij vooralsnog niet. Spr. kon niet zeggen of de ver betering van de havens van Ter- neuzen urgent is of niet. Zeeland is van de urgentie overtuigd. Onlangs heeft het gemeentebe- bestuur van Terneuzen een „tus senoplossing" voorgesteld voor dit reeds lang bestaande probleem. Deze tussenoplossing heeft be trekking op een verbetering en Burgemeester Aschoff verwel komt minister De Quay bij aankomst in hotel „Rotterdam" te Terneuzen. De minister bracht een bezoek aan de nieuwe zeesluis. V.I.n.r.: directeur-generaal ir. J. v. d. Kerk; minister De Quay; commissaris mr. J. van Aartsen en ir. J, Zuurdeeg, de hoofdingenieur-directeur van de rijkswaterstaat in Zeeland. verlenging van de Zevenaarhaven. Het voorstel is te kort in het be zit van rijkswaterstaat om een oordeel te geven. De Belgische autoriteiten hebben met de Nederlandse regering nog geen contact opgenomen over het plan om uit Antwerpen op de lin keroever van de Schelde een ka naal voor zeeschepen te graven naar Baalhoek in het land van Saeftinge. Spr. vond het prema tuur om hierop verder in te gaan. Wannéér dat kanaal eenmaal ge graven zou zijn, dan is het voor de hand liggend dat men op Neder lands gebied een uitstraling krijgt van het Antwerpse haven- en in dustriebekken. De kwestie van de veertarieven is niet ter sprake gekomen. De minister meent dat dit door zijn opvolger moet worden afgehandeld. Over de totstandkoming van ha venschappen voor Vlissingen-Oost en Terneuzen kon de minister geen mededelingen doen. De minister en zijn medewerkers hebben met G. S. van gedachten ge wisseld over rijksweg 58. Men is tot de conclysie gekomen dat alles moet worden gedaan om het streef- jaar voor de verdubbeling van deze vitale verbinding (1971) dient te worden aangehouden. Het is moge lijk dat verandering zal worden aangebracht in het schema dat voor de vernieuwing van rijksweg 58 was vastgesteld. Gedeputeerde staten hebben on langs bij de minister aangedrongen op een beslissing inzake de bouw van de tweede dubbeldeks veer boot. Het provinciaal bestuur zou graag, zien dat de tweede dubbel dekker in 1970 op de dienst Vlis singenBreskens in gebruik geno men zou kunnen worden. In Zeeland, zo werd tenslotte gevraagd, is men bevreesd voor een temporisering van de delta werken. Kunt u die vrees weg nemen? „Ja", zei dr. De Quay, „1978 wordt aangehouden als eindjaar voor de afsluiting van de zee gaten". Maar even later zei de bewinds man: „Maar ja, je weet nooit wat mijn opvolgers zullen doen".

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 3