Geen verkorting van de dienstplicht nur die laagtabletten EDA HER GRATIS Het geheim van de blauwe trein DE „KAREL DOORMAN" TOT 1972 OF 1973 IN DE VAART f 1.95 Bij het overlijden van Izaak de Feijter EERSTE KAMER AKKOORD MET DE DEGR0TING VAN LANDBOUW Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Donderdag 2 maart 1967 Von Kielmannsegg Industrie ingeschakeld Loodsdienst op de Schelde Begroting aangenomen dat is de nieuwe kwaliteit van NUR DIE nylons 'n blijvende uitkomst! IN MEMORIAM Ontvoering in Franse verkiezings campagne Britse defensiepolitiek goedgekeurd EERSTE AANBESTEDING VOOR SCHELDE- RIJNKANAAL FOKKER FRIENDSHIP VERONGELUKT OP DE PHILIPPIJNEN Toestand van één vierlingbaby zorgelijk sleutelhangers met alle bekende automerken Tijdelijk! Vraag uw leverancier Rentesubsidie Meer inkomen door melk Opvallend GOUVERNEUR REAGAN PRESIDENTS KANDIDAAT IN 1968 0e minister van defensie, de heer P. J. S. de Jong, heeft in de eerste kamer verklaard, dat een verstoring van de bestaande machtsverhoudingen niet kan worden geriskeerd en dat grote veranderingen in de defensie uitgaven van vandaag op mor gen niet mogelijk zijn. Spr. verklaarde het eens te zijn met de liberale fractieleider, mr. H. van Riel, dat strategie het manoeuvreren met machts middelen was, hgtgeen van wes telijke zijde slechts geschiedt om de vrede te handhaven. HJet voorstel van de heer H. Algra om de diensttijd te bekor ten door de parate periode in te krimpen en de met klein verlof zijnde manschappen deel van de eenheid te laten blijven uitma ken door herhalingsoefeningen, stuitte op bezwaren. De verhou ding in lengten van de parate tijd en de tijd verlofperiode was vastgesteld om aan Navo-ver- plichtingen te voldoen.- De regering bleef bij haar standpunt, dat een onderzoek naar het optreden van generaal Von Kielmannsegg niet noodza kelijk was. De gegevens over het optreden van de Duitse pantser divisie in Polen, die door de Poolse prof. Kaminski aan „Vrij Nederland" waren verstrekt, leverden „geen enkele aanwij zing" op voor persoonlijke ver antwoordelijkheid van de toen malige majoor Von Kielmanns egg. Overigens was spr. bereid om behalve de vaste commissie voor defensie uit de tweede kamer ook de eerste-kamercommissie van rapporteurs in te lichten. De bewindsman was het eens met de P.S.P.-afgevaardigde Van Wijk, dat het „onjuist" was Jehovagetuigen, die geen militai re dienstplicht wilden vervullen, gevangenisstraf te laten onder gaan. De uitvoering van deze straf was echter zodanig ver zacht dat het haast neerkwam op vervangende dienst. Bij het uitvoeren van opdrach ten in het kader van moderni sering van de strijdkrachten werd de Nederlandse industrie in toenemende mate betrokken, aldus minister De Jong. Bij alle grote contracten werd het minis terie van economische zaken in geschakeld. Bij contracten die in het buitenland werden afgeslo ten, werd inschakeling van de Nederlandse industrie geëist. De springstoffenfabriek in Muiden was de enige van dien aard in Nederland. De oroduktie diende te worden gehandhaafd om Nederland niet van het bui tenland afhankelijk te maken. Hoewel de aanwezigheid van een kruitfabriek altijd risico met zich bracht, waren alle moge lijke veiligheidsmaatregelen ge troffen. Minister De Jong zegde toe te zullen onderzoeken of de opslag in tegenstelling tot de produktie in een polder zou kunnen plaatsvinden. Staatssecretaris Van Es (ma rine) deelde mee, dat de „Karei AANRANDER BEKENT De 33-jarige J. M. van L. uit 's-Hertogenbosch is door de Bar- neveldse gemeentepolitie gear resteerd, omdat hij ervan wordt verdacht een alleenwonende vrouw, die hij in de trein had ontmoet, in haar woning te heb ben aangerand. De man heeft een bekentenis afgelegd. CORPUS DELICTI ARNHEMSE MOORD GEVONDEN Het pistool, een 7.65 mm be- retta, waarmee de Doetinchemse kelner T. D. K. (27) vorige week de 27-jarige Turk Avcu Hayret- tin te Arnhem doodschoot, is thans met behulp van een mijn- detektor gevonden in Terborg in de Gelderse achterhoek. De kel ner had het wapen daar in een sloot gegooid. K. is inmiddels voor de officier van justitie te Arnhem geleid. Het stoffelijk overschot van de Turk is per vliegtuig overgebracht naar zijn geboorteland. MAN GERAAKT DOOR VALLEND GEWICHT VAN KRAAN Aan de haven van Hengelo is gistermiddag een contragewicht van een hoge kraan omlaag- gestort, toen men bezig was met de sloop van het onlangs ver vangen gevaarte. Doordat van de lange kraanarm telkens stukken werden afgebrand, raakte deze op een bepaald moment uit ba lans. Het contragewicht kwam omlaag, de ongehuwde 25-jarige J. M. van Twisk uit Enschede in de val meesleurend. De man werd door het gewicht geraakt en was op slag dood. Doorman" een noodzakelijk on derdeel van de bijdrage aan de NAVO vormt. Het schip zal zeker tot het begin van de jaren zeventig in de vaart blijven. In 1972 of 1973 zal, afhankelijk van de dan aanwezige vervangende middelen, de „Karei Doorman" buiten dienst worden gesteld. De opvatting, dat het vliegkamp schip zeven maanden per jaar in het dok ligt, noemde de bewinds man onjuist. Een trieste zaak is het naar 2jjnmening, dat er geen schot zit in de onderhandelingen met dé Verenigde Staten over de nucleair voortgestuwde schepen. Op een vraag van de heer Burger over de werkzaamheden van de permanente commissie voor de Scheldevaart deelde de heer Van Es mede, dat de com missie onder meer een nieuwe regeling voor de loodsdienst op de Schelde tot stand heeft ge bracht, terwijl er op dit ogen blik een tariefsverhoging voor de beloodsing op deze rivier in de maak is. Staatssecretaris Peijnenburg (landmacht) deelde mee, dat voor het project „technische spe cialisten" voldoende personeel kan worden aangetrokken. Een onderzoek naar het royaal om springen met persoonlijke uitrus tingsstukken heeft aan het licht gebracht, dat dit meevalt. Staatssecretaris Schaper (lucht macht) antwoordde op een vraag uit de kamer, dat voor België steeds de mogelijkheid heeft opengestaan zich bij de Neder landse vliegtuigorder in Canada aan te sluiten. De Belgische regering bleek echter niet in staat vóór een bepaald tijdstip te beslissen. Inderdaad zijn er scheurtjes ge constateerd bij de staartvlakken van de F-84. Het verschijnsel is niet verontrustend en het zal niet verhinderen, dat de toestel len indienst blijven tot de nieu we toestellen er zijn. Zonder hoofdelijke stemming ging de eerste kamer met de be groting aikkoord, met aanteke ning dat de P.S.P. en de C.P.N. wensten geacht te worden te hebben tegengestemd. 2 ladderstoppen modieuze tinten ingewerkte hiel, versterkte zool en teen een boord, dat aan alle eisen voldoet de juiste lengte en pasvorm Uw kruidenier heeft ze voor u (ADVERTENTIE) «le echte Amerikaanse en beste ter wereld! De heer Iz. de Feijter is deze week overleden. En met dit heen gaan komen allerlei herinneringen naar boven, die wij en zovele an deren op velerlei terreinen van het maatschappelijk leven met deze op de voorgrond tredende persoonlijk heid hebben meegemaakt. „Izaak", zoals hij voor velen heette, vormde een begrip. Hij was een man van weinig woorden, en hij had een eigen stijl bij de bena dering van de punten die aan de orde waren en waarover hij zijn mening gaf. Hij had een „goodwill" zoals dit weinig mensen ten deel valt. Er wordt in zulke gevallen wel eens gezegd: hij was zeer gezien, ook bij tegenstanders. Maar dat gaat in dat geval njet op, omdat „Izaak" geen tegenstanders had. Hij dwong door zijn persoonlijk heid respect af, in welke functie hij ook opereerde, juist omdat hij een gewoon mens was en hier ook altijd naar handelde en wellicht ook hierdoor door de gewone man zo goed werd begrepen. Bij het overzien van het lijstje van bestuursfuncties waarin en waarvoor hij werkzaam was, krijgt men een idee van zijn werkzaam heden, maar weinigen kunnen zelfs maar benaderen, wat dit alles voor hem betekende, hoeveel werk eraan vast zat en hoeveel teleur stelling hij soms ondervond. Hij is van oktober 1935 tot zijn dood toe secretaris-penningmeester geweest van de V. V. Z. F. In deze functie heeft hij zijn steentje bij gedragen voor de paardenfokkerij en heeft hij de bezittingen, waar onder ook het trotse bezit van het concourstert-ein, beheerd, alsof het voor hemzelf was. Hij was sinds 26 februari 1936 bestuurslid van de chr. nat. school vereniging. Hij was telkenjare secretaris van de commissie tot het organiseren van jaarmarkten en veemarkten. Op 1 september 1936 werd hij lid van het burgerlijk armbestuur. Hij werd onmiddellijk penningmeester en slechts insiders weten wat dat meebracht. Voordat iemand voor de balie kwam bij het B.A., had men al een soort „qua rantaine" gehad, waarbij het uit houdingsvermogen in „armoe" was getest. En Izaak wist dit en woe kerde met de mogelijkheden die zijn medebestuurders hem lieten. Als hij de penningen ter onder steuning uitreikte, dacht hij er altijd bij: „als ze er nu maar stie- kum wat bijverdienen, doe ik mijn ogen wel dicht. Deze houding zal er ook wel toe hebben bijgedragen, dat zijn pen ningmeesterschap in 1954 een ein de nam. Hij bleef toen tot de op heffing van het B. A. voorzitter van dit college. Hij is vier jaar voor de S.G.P. r. ndslid geweest en wel in de periode 19311935. Hij was 20 jaar lid van de kerkeraad der geref. gemeente Axel. Vermelding verdient ook dat hij vele jaren lang \secretaris-penning- ir eester is geweest van de afdeling Axel der Z. L. M. Hy heeft jaren achtereen gewassenkeuringen ver richt voor de N. A. C. Voor al deze verdiensten werd hem de gouden medaille, verbon- xi aan de orde van Oranje-Nas- sau, toegekend. Laat mij mogen besluiten met te zeggen, dat de gemeente Axel een markante figuur heeft verloren. Ik ben blij, dat ik deze „mens,: gekend heb. Hij moge in vrede rusten. C. VAN BENDEGEM. De echtgenote van een kandi daat van het democratische cen trum voor de komende Franse verkiezingen is dinsdag in Nice ontvoerd, mishandeld en be dreigd, zo heeft de politie be kendgemaakt. De 46-jarige me vrouw Madeleine Bosio had de politie verteld dat, toen zij op het punt stond met haar auto weg te rijden, een man was in gestapt en haar onder bedreiging met een mes had gedwongen een andere auto te volgen. In een buitenwijk waren meer mannen in de auto gekomen, die haar sloegen, haar jurk openscheur den en haar een mes op de borst zetten. De mannen wilden weten wie de verkiezingsbijeenkomst ter ondersteuning van de kandi datuur van haar man zou lei den. Toen zij hen er van kon overtuigen, dat zij de naam niet kende, reden de mannen weg. De heer Bosio diende een klacht bij de politie in. Maandag had hij dat ook gedaan,omdat op een stormachtige verkiezings bijeenkomst onbekenden hadden gedreigd zijn 20-jarige zoon Phi lippe te zullen vermoorden. De Britse regering heeft dins dagavond de steun gekregen van het lagerhuis voor haar defen siepolitiek, maar de normale meerderheid van bijna 100 stem men was gereduceerd tot 39. Dit duidt erop, dat een groep labour- parlementariërs, die veel grotere besnoeiingen wenst in de mili taire uitgaven dan die welke de regering overweegt, zich uit pro test van stemming heeft,onthou den. Het defensiebeleid van de Britse regering werd met 270 stemmen voor tegen 231 tegen goedgekeurd. De Belgische minister van openbare werken, De Saeger, heeft medegedeeld, dat in april a.s. de aanbesteding zal plaats vinden voor de bouwput van de Krekeraksluizen. Dit zal de eer ste aanbesteding zijn voor de Sehelde-Rijnverbinding, waar van de voltooiing is voorzien in een periode van t'ien jaar. De minister, die sprak in de senaat in Brussel, verklaarde voorts, dat spoedig in het tech nisch Scheldecomité besprekin gen met Nederland zullen begin nen over het graven van een toe gangsgeul stroomafwaarts van de bocht van Bath ten behoeve van een nieuw havencomplex op de linker-Scheldeoever ten noor den van Antwerpen. Minister De Saeger deelde mede, dat na afloop van de nor- malisatiewerken aan de Schelde Antwerpen toegankelijk zal zijn voor schepen tot 70.000 ton. Ten behoeve van de duwvaart zal een nieuwe verbinding worden ge maakt tussen de Antwerpse haven en het Albertkanaal. De Belgische bewindsman kon digde tenslotte aan, dat de voor bereiding is begonnen voor de bouw van een kerncentrale te Doel, ten noorden van Antwer pen. De bouw ervan zou volgend jaar moeten beginnen en in 1971 voltooid moeten zijn. Een „Fokker friendship" van de Philippine Airways is dins dag bij een landingspoging op het vliegveld van Mactan in het zuiden van de Filippijnen veron gelukt, waarbij 11 van de 19 in zittenden om het leven zijn ge komen. Dit is meegedeeld door een woordvoerder voor de lucht vaartmaatschappij. De acht an dere inzittenden liepen verwon dingen op. Het toestel voerde een vlucht uit van Manilla naar Mactan. De toestand van een der kin deren van de in Eist geboren vierling, het jongetje Keesje dat bij de geboorte slechts 900 gram woog, is volgens een mededeling van het ziekenhuis in Arnhem zeer zorgelijk. Men vecht voor het leven van dit kind. Het staat voortdurend onder medisch toe zicht. De andere drie kinderen maken het uitstekend. Bij de behandeling van de in de eerste kamer zonder hoofde lijke stemming goedgekeurde be groting van landbouw en vis serij brachten verscheidene af gevaardigden hun bezorgdheid tot uitdrukking over de weinig rooskleurige fiscale situatie in onze land- en tuinbouw. „Wij verkeren in een nadelige positie ten opzichte van de an dere E.E.G.-landen", zo zei de K.V.P.-afgevaardigde Mertens. Hij drong aan op meer aanpas sing van het fiscaal regiem ter versterking van de concurrentie positie van boer en tuinder. Hij zou het niet betreuren als minis ter Biesheuvel in het volgende kabinet „opnieuw op de bok zou zitten." De heer Geuze (C.H.U.) drong aan op de invoering van een systeem, dat de schade als ge volg van mond- en kleuwzeer zoveel mogelijk tracht te voor komen. De ruime publikatie- plicht inzake mond- en klauw zeer wenst deze senator te zien uitgebreid tot de andere E.E.G.- landen. Volgens de socialistische afge vaardigde Damming dient de ac tiviteit van het ontwikkelings- NIEUWE SPORTHAL IN ELKAAR GEWAAID Dinsdagmiddag is tijdens een hevig onweer en storm de nieu we sporthal in Ulft, die 250.000 gulden heeft gekost en woensdag in gebruik zou worden genomen, in elkaar gewaaid. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Op de foto een beeld van de ra vage. pSSS^'.' v, DOOR AGATHA CHRISTIE 1?) De eraaf lette niet op deze woorden. „Niet alleen dat ik onschuldig verdacht word van een mis drijf dat ik niet heb begaan, maar ik zit bovendien ontzettend ver legen om geld." Hij liet een zacht, betekenisvol kuchje horen. Derek sprong op. „Dat had ik wel verwacht," zei hij dreigend, „gemene afzetter! Ik geef geen cent. Mijn vrouw is dood en geen schandaal dat u kunt maken kan haar meer deren. Ik weet dat ze u dwaze brieven schreef. Als ik zin had die op dit moment van u te kopen, weet ik zeker dat u er nog een of twee zou achterhou den; en ik wil u dit wel zeggen, mr. De la Roche, dat chantage een lelijk woord is, zowel in Frankrijk als in Engeland. Dat is mijn antwoord. Goedemiddag." „Eén ogenblik," de graaf stak de hand op, toen Derek de kamer wilde verlaten. „U vergist zich, monsieur. U vergist zich ge heel en al. Ik ben, naar ik hoop, een gentleman." Derek lachte. „Brieven die een dame mij ge schreven heeft zijn mij heilig. Het voorstel dat ik u wilde doen v/as van geheel andere aard. Ik ben, gelijk ik reeds zeide, zeer court d'argent. en mijn geweten zou mij weieens kunnen verplich- ten zekere dingen die ik weet aan de politie te gaan vertellen." „Wat bedoelt u?" De tevreden glimlach ver toonde zich weer op het gelaat van de graaf. „Het is stellig niet nodig, in details te treden," zei hij. „Maar het is niet aangenaam wegens moord te worden gearresteerd en veroordeeld. Ik heb mijn inlich tingen uit goede bron verkregen. Ze komen van een zekere jonge dame, Zij heeft het onweerleg bare bewijs in handen dat u de moord hebt begaan." „Zij? Wie?" „Mademoiselle Mirelle." Derek schrok. „Mirelle!" mompelde hij. De graaf trok dadelijk partij van wat hij voor een gunstige kans hield. „Een bagatel van honderddui zend francs," zei hij. „Meer vraag ik niet. Die zouden mijn geweten tot zwijgen brengen." Derek scheen na te denken. Hij keek de graaf ernstig aan. „Wilt u mijn antwoord dadelijk hebben?" „Graag, mijnheer." „Nu, hier is het: u kunt naar de duivel lopen. Begrepen?" Derek draaide zifch om en ging de kamer uit. de graaf zo ver baasd achterlatend dat hij geen woord kon uitbrengen. HOOFDSTUK XXVI Een waarschuwing „Ziezo," zei Poirot, „we zijn dus goede vrienden en hebben geen geheimen voor elkaar." Ze zaten in de tuin te Monte Carlo. Katherine was met haar vrienden hierheen gereden en ze waren bijna onmiddellijk bij hun aankomst Knighton en Poirot tegengekomen. Lady Tamplin had beslag gelegd op Knighton en ze waren samen weggewan deld. Knighton had een paar keer achterom gekeken, tot groot ver- maak van Poirot. „Natuurlijk zijn we vrienden," zei Katherine. „Ik moet nog eens met u pra ten," zei Poirot. „Vertelt u me eens, om te beginnen, hoe u over majoor Knighton denkt." „Ik vind hem heel aardig," zei Katherine warm. „hij is buiten gewoon charmant." Poirot zuchtte. „Wat is er?." vroeg Katherine, „Uw antwoord welt zo uit het hart op," zei Poirot. „Als u op onverschillige toon had gezegd: „Och, wel aardig," zou me dat beter zijn bevallen." „Ik begrijp niet..." begon Katherine. „U begrijpt niet waarom ik zo brutaal ben, mademoiselle? We zijn vrienden, mademoiselle, dat hebt u zelf gezegd. Ik ben een oud man en ik zou u graag ge lukkig zien." Katherine keek strak voor zich. Met haar parasol trok ze lijnen in het zand. „Ik heb u een vraag gedaan met betrekking tot majoor Knighton. Nu zal ik er u nog een doen. Houdt u van Derek Kette ring?" „Ik ken hem nauwelijks," zei Katherine. „Dat is geen antwoord op mijn vraag." „Toch wel." „Luister, mademoiselle, ik heb veel van het leven gezien. En ik weet dat twéé dingen waar zijn. Een goede man kan geruïneerd worden door zijn liefde voor een slechte vrouw maar het tegen- deel is ook mogelijk. Een slechte man kan ook te gronde gaan door zijn liefde voor een goede vrouw." „U schijnt me te willen waar schuwen," zei Katherine. „Tegen wie?" „Ik zeg u dat er mannen zijn die een vreemde invloed hebben op vrouwen." „Graaf De la Roche," zei Kathe rine glimlachend. .(Wordt vervolgd.) en saneringsfonds voor de land bouw te worden versterkt. Hij vroeg aanvullende maatregelen voor oudere werknemers die de agrarische sector moeten verla ten. De heer Elfferich (A.R.) schonk ^eveneens aandacht aan de mond- en klauwzeer-epide- mieën. Hij zei pijnlijk getroffen te zijn door het feit dat de samenwerking in de E.E.G. op dit punt niet functioneert en dat men juist hier de grens weer ■wil sluiten. De heer Baas (V.V.D.) liet zich weinig optimistisch uit over de financiële toestandin de agrarische sector. Heroriëntering is hier zijns inizens onafwend baar. Hij vroeg om meer posi tieve begeleiding teneinde mo gelijkheden voor de zelfstandige ondernemer te scheppen. De heer Baas betreurt het standpunt van minister Biesheuvel dat een al gemeen stelsel van rentesubsi dies in de landbouw ongewenst Minister Biesheuvel zei zich er van bewust te zijn dat er alle aanleiding bestaat de herstructu rering van onze samenleving ook' in de landbouw voort te zetten. Hij erkende dat de economische situatie in de landbouw kan worden verbeterd, maar hij zei de toestand niet al te donker in te zien. De bewindsman constateerde voor een aantal gebieden van- ons land een bevredigende inko mensontwikkeling, al bestaan er op veel plaatsen structurele' ge breken. Hij deelde mee dat de verhoging van de richtprijs voor melk tot 35 cent per liter een inkomensvermeerdering van hon derd miljoen gulden betekent. Ingaande op vragen over het verlenen van rentesubsidies merkte hij op in de afgelopen jaren de voorkeur te hebben ge geven aan een aantal andere be langrijke zaken, zoals de verbe tering van de waterbeheersing en aan cultuurtechnische wer ken. Komend op het mond- en klauwzeer zei hij dat alle Euro pese landen de plicht hebben melding te maken bij het cen traal bureau voor besmettelijke veeziekten in Parijs. De veewet schrijft voorts in ons land voor dat er een bordje op de besmette boerderij wordt aangebracht. Een immunisatiestrook langs de grens acht hij niet noodzake lijk. Hier spelen ook de kosten een rol. Het huidige beleid biedt z.i. uiterst slagvaardige bestrij- dingsmethoden. Opvallend noemde de bewinds man het feit dat er zo weinig initiatieven tot samenwerking uit het bedrijfsleven komen. In 1965- 1966 werd slechts één voorstel ontvangen. Vijf boeren ontvin gen 80.000 gulden subsidie. Het ontwikkelings- en sanerings fonds staat klaar om dergelijke experimenten te subsidiëren. De nieuwe goeverneur van Californië, ex-filmster Ronal 1 Reagan, heeft dinsdag verklaard dat hij zich in 1968 kandidaat zal stellen voor de Amerikaanse presidentsverkiezingen. Hij wil hiermee volgens zijn eigen zeggen slechts bereiken dat de als liberaal beschouwde goeverneur van Michigan, Geor ge Romney, geen republikeinse presidentskandidaat wordt. Zelf slaat hij zijn kansen om in het Witte Huis te komen, op dit mo ment niet hoog aan. Reagan, een conservatief, werd vorig jaar met grote meerder heid tot goeverneur van Califor nië gekozen. Hij zal aan de voor verkiezingen ter vaststelling van de populariteit van de par tijkandidaten meedoen als „favorite son" van zijn eigen staat. KLEUTER OVERREDEN In Nieuwe Tonge is gisteravond het 2-jarige dochtertje van de familie T. van Kempen om het leven gekomen. Terwijl de moe der op burenbezoek was, is het kind spelend op de rijweg ge raakt en aan de voet van het via- dukt in de weg tussen Nieuwe Tonge en de Grevelingendam door een personenauto gegrepen.

de Vrije Zeeuw | 1967 | | pagina 2